Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 3

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Παιδια μπορει καποιος να με βοηθησει? Πως βγαζουμε την μηνιαια καρτα διαδρομων?

    Comment


      Originally posted by katia123 View Post
      Παιδια μπορει καποιος να με βοηθησει? Πως βγαζουμε την μηνιαια καρτα διαδρομων?
      Δες εδώ στα αγγλικά!
      The SL Access card – AB Storstockholms Lokaltrafik

      Comment


        Originally posted by lucia View Post
        Ευχαριστώ, εννοείται ότι ο καθένας με τις εμπειρίες του, καλές ή κακές, θα ήθελα να έχω μια πιο σφαιρική άποψη και χαίρομαι που μπαίνουν κάθε τόσο καινούρια παιδιά και καταθέτουν κι αυτά τις δικές τους απόψεις και εμπειρίες,
        Η Σουηδία είναι από τους καλύτερους προορισμούς, αν όχι ο καλύτερος. Δεν είναι επίγειος παράδεισος, όμως, όπως παρουσιάζεται συχνά. Και γράφονται μόνο τα καλά, παίρνουν τα μυαλά μας αέρα, ποντάρουμε τις ζωές μας σε κάτι σχεδόν άπιαστο, εκτός κι αν υπάρχουν παράδες και μετά παίρνουμε τον πούλο! Και μένουμε και άφραγκοι. Πρέπει να προστατευτούν οι άνθρωποι και να κοιτάνε ΚΑΙ τα κακά μιας χώρας. Και χαίρομαι πάρα πολύ που καταθέτονται απόψεις ανθρώπων όπως η Μελπομένη ή του Μinos που έχουν κοντινά πρόσωπα και εμπειρίες. Έτσι πρέπει, να τα λέμε όλα. Όσον αφορά το σύστημα υγείας που έθαψα, υπό άλλες συνθήκες δεν θα μου έκανε εντύπωση... Αλλά μιλάμε για την ΣΟΥΗΔΙΑ! Δεν περιμένεις τέτοιο μπάχαλο από αυτή την χώρα, άρα είναι αξιοπρόσεχτο...

        Comment


          Originally posted by ΜΕΛΠΟΜΕΝΗ View Post
          Για να ενισχυσω την αποψη του Μινος,θελω να σας καταθεσω το εξης...
          ο ξαδελφος μου,γεννημα θρεμα στην σουηδια,με μητερα νορβηγιδα και ελληνικο επιθετο,δυσκολευεται αρκετα να βρει δουλεια,τοσο που σκεφτεται να αλλαξει το επιθετο του.
          οπως μου εξομολογηθηκε,παντα ενιωθε τον ρατσισμο.
          εγω γεννηθηκα στην σουηδια και εζησα εκει μεχρι τα εφτα μου.τον ρατσισμο τον ενιωσα στους παιδικους σταθμους.δυστυχως εχω πολλα να θυμαμαι.
          δεν τα ισοπεδωνω ολα,αλλα υπαρχει ΚΑΙ αυτη η πλευρα.
          ευχαριστω πολυ.


          Τι εννοείς ρατσισμό σους παιδικούς σταθμούς??Από τα παιδάκια ή από τους δασκάλους??
          καλό θα είναι να μας δώσετε κάποια παραδείγματα?Απο το πιο ακραίο ως ρο πιο απλό...

          Comment


            Originally posted by gelly View Post
            Τι εννοείς ρατσισμό σους παιδικούς σταθμούς??Από τα παιδάκια ή από τους δασκάλους??
            καλό θα είναι να μας δώσετε κάποια παραδείγματα?Απο το πιο ακραίο ως ρο πιο απλό...
            δεν είναι τίποτα....ότι έχουν νιώσει τα τελευταία χρόνια όσοι καημένοι πέρασαν απο την ελλάδα.....
            Σειρά μας τώρα !!!!!!!!!

            Comment


              gelly
              δεν ειναι απαρραιτητο να σου το πουν,σου το δειχνουν με τον τροπο τους.για παραδειγμα,αφου το ζητας,τα παιδακια, μου το εδειχναν μη παιζοντας με σε ομαδικα παιχνιδια.
              οι δασκαλες,μη αναθετοντας ΠΟΤΕ ρολους που εδιναν στα σουηδακια.
              και δε μιλω μονο στα παιχνιδια.μιλω για ρολους ευθυνης.
              τοτε ημουν μικρη και δεν μπορουσα να το εξηγησω.μεγαλωνοντας ομως,καταλαβα οτι αυτο λεγεται ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ.
              ημουν ΠΑΝΤΑ αορατη.
              βεβαια αυτο γινοταν πριν 35 χρονια.λετε να αλλαξαν τοσο πολυ τα πραγματα;

              Comment


                Originally posted by australian View Post
                δεν είναι τίποτα....ότι έχουν νιώσει τα τελευταία χρόνια όσοι καημένοι πέρασαν απο την ελλάδα.....
                Σειρά μας τώρα !!!!!!!!!
                ...μονο τα τελευταια χρονια? Στην Αθηνα τουλαχιστον, αυτα συνεβαιναν 2-3 δεκαετιες πριν!!
                Μηπως τελικα "Ολα εδω πληρωνονται?" μηπως?

                Comment


                  Εγω θα γραψω για μια ακομη φορα οτι οι σουηδοι στην πλειοψηφια τους δεν ειναι ρατσιστες ! Το αντιθετο μαλιστα ! Κι εγω προσωπικα οπως και πολλοι αλοι ελληνες αλλα και απο αλλες χωρες δεν αντιμετωπιζουν κανενα προβλημα ρατσισμου !! Καταρχην νομιζω οτι καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος , ειτε ειναι ελληνας ειτε ειναι σουηδος πακιστανος γερμανος κλπ. Θεωρω λοιπον οτι αναλογως την συμπεριφορα του καθενος και το πως στεκεται στην κοινωνια απολαμβανει και την αναλογη συμπεριφορα απο τους γυρω του καλη η ασχημη. Αν σεβεσαι τους γυρω σου θα σε σεβαστουν . Αν εισαι ευγενης θα σου μιλησουν ευγενικα. Αν οχι θα εχεις την αναλογη αντιμετωπιση. Σε γενικες γραμμες θεωρω οτι εμεις οι ελληνες ειμαστε περισσοτερο ρατσιστες απο τους σουηδους. Μια κοπελλα που γνωρισα απο το αφγανισταν μολις ακουσε οτι ειμαι απο ελλαδα μου ειπε πωπω εσεις στην ελλαδα ειστε πολυ ρατσιστες. Και φυσικα ξερω οτι εχει δικιο !! Το εχω ξαναγραψει οτι στην σουηδια δουλευουν σε παρα πολλες θεσεις εργασιας ανθρωποι απο αλλες χωρες οπως ελληνες πακιστανοι ισπανοι κλπ. Στο κοινοβουλιο τους υπαρχουν βουλευτες οι οποιοι δεν ειναι σουηδοι εχουν μεγαλωσει σουηδια. Εγω θεωρω οτι οι σουηδοι ειναι μαλλον παραπανω ανεκτικοι απο οτι πρεπει , και οχι ρατσιστες !! Τουλαχιστον στην πλειοψηφια τους !
                  Το ξερετε οτι ο Ζλαταν Ιμπραιμοβιτς ειναι σερβος που εχει ερθει στην σουηδια απο 13 χρονων και τον εχουν σαν θεο οι σουηδοι. Ο αντιδημαρχος στην Solna ειναι ελληνας. Και μπορω να γραψω ενα σωρο ονοματα ανθρωπων που διαπρεπουν στην σουηδια αλλα δεν ειναι σουηδοι !
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    Originally posted by ευανθια View Post
                    Εγω θα γραψω για μια ακομη φορα οτι οι σουηδοι στην πλειοψηφια τους δεν ειναι ρατσιστες ! Το αντιθετο μαλιστα ! Κι εγω προσωπικα οπως και πολλοι αλοι ελληνες αλλα και απο αλλες χωρες δεν αντιμετωπιζουν κανενα προβλημα ρατσισμου !! Καταρχην νομιζω οτι καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος , ειτε ειναι ελληνας ειτε ειναι σουηδος πακιστανος γερμανος κλπ. Θεωρω λοιπον οτι αναλογως την συμπεριφορα του καθενος και το πως στεκεται στην κοινωνια απολαμβανει και την αναλογη συμπεριφορα απο τους γυρω του καλη η ασχημη.....................!
                    Πέστα Ευανθία.γιατί γίνομαι συνέχεια κακός.......!!!!

                    Comment


                      Originally posted by ΜΕΛΠΟΜΕΝΗ View Post
                      gelly
                      δεν ειναι απαρραιτητο να σου το πουν,σου το δειχνουν με τον τροπο τους.για παραδειγμα,αφου το ζητας,τα παιδακια, μου το εδειχναν μη παιζοντας με σε ομαδικα παιχνιδια.
                      οι δασκαλες,μη αναθετοντας ΠΟΤΕ ρολους που εδιναν στα σουηδακια.
                      και δε μιλω μονο στα παιχνιδια.μιλω για ρολους ευθυνης.
                      τοτε ημουν μικρη και δεν μπορουσα να το εξηγησω.μεγαλωνοντας ομως,καταλαβα οτι αυτο λεγεται ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ.
                      ημουν ΠΑΝΤΑ αορατη.
                      βεβαια αυτο γινοταν πριν 35 χρονια.λετε να αλλαξαν τοσο πολυ τα πραγματα;
                      Γεια σου Μελπομενη !
                      Αυτα που γραφεις συνεβησαν πριν απο 35 χρονια ! Εγω σημερα το 2012 εχω γιο που πηγαινει σχολειο και σε διαβεβαιω οτι τιποτα απο αυτα που γραφεις δεν ισχυει ! Προτεραιοτητα των σουηδων ειναι τα παιδια ειτε προκειται για σουηδακια ειτε οχι !!
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        Originally posted by ευανθια View Post
                        Εγω θα γραψω για μια ακομη φορα οτι οι σουηδοι στην πλειοψηφια τους δεν ειναι ρατσιστες ! Το αντιθετο μαλιστα ! Κι εγω προσωπικα οπως και πολλοι αλοι ελληνες αλλα και απο αλλες χωρες δεν αντιμετωπιζουν κανενα προβλημα ρατσισμου !! Καταρχην νομιζω οτι καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος , ειτε ειναι ελληνας ειτε ειναι σουηδος πακιστανος γερμανος κλπ. Θεωρω λοιπον οτι αναλογως την συμπεριφορα του καθενος και το πως στεκεται στην κοινωνια απολαμβανει και την αναλογη συμπεριφορα απο τους γυρω του καλη η ασχημη. Αν σεβεσαι τους γυρω σου θα σε σεβαστουν . Αν εισαι ευγενης θα σου μιλησουν ευγενικα. Αν οχι θα εχεις την αναλογη αντιμετωπιση. Σε γενικες γραμμες θεωρω οτι εμεις οι ελληνες ειμαστε περισσοτερο ρατσιστες απο τους σουηδους. Μια κοπελλα που γνωρισα απο το αφγανισταν μολις ακουσε οτι ειμαι απο ελλαδα μου ειπε πωπω εσεις στην ελλαδα ειστε πολυ ρατσιστες. Και φυσικα ξερω οτι εχει δικιο !! Το εχω ξαναγραψει οτι στην σουηδια δουλευουν σε παρα πολλες θεσεις εργασιας ανθρωποι απο αλλες χωρες οπως ελληνες πακιστανοι ισπανοι κλπ. Στο κοινοβουλιο τους υπαρχουν βουλευτες οι οποιοι δεν ειναι σουηδοι εχουν μεγαλωσει σουηδια. Εγω θεωρω οτι οι σουηδοι ειναι μαλλον παραπανω ανεκτικοι απο οτι πρεπει , και οχι ρατσιστες !! Τουλαχιστον στην πλειοψηφια τους !
                        Το ξερετε οτι ο Ζλαταν Ιμπραιμοβιτς ειναι σερβος που εχει ερθει στην σουηδια απο 13 χρονων και τον εχουν σαν θεο οι σουηδοι. Ο αντιδημαρχος στην Solna ειναι ελληνας. Και μπορω να γραψω ενα σωρο ονοματα ανθρωπων που διαπρεπουν στην σουηδια αλλα δεν ειναι σουηδοι !
                        Δυστυχως δεν μπορω να κρατηθω και να μην σχολιασω κατι που θα πρεπει ΟΛΟΙ ΜΑΣ να χωνεψουμε καλα και επειδη ειναι λιγο κρυμμενο μεσα στο κειμενο της Ευανθιας το φερνω ας μου επιτρεπει.... λιγο στην επιφανεια...


                        Θεωρω λοιπον οτι αναλογως την συμπεριφορα του καθενος και το πως στεκεται στην κοινωνια απολαμβανει και την αναλογη συμπεριφορα απο τους γυρω του καλη η ασχημη. Αν σεβεσαι τους γυρω σου θα σε σεβαστουν.


                        ας σκεφτουμε λιγο ποια ειναι η θεση μας και τι απαιτησεις εχουμε απο τους γυρω μας....

                        Ελενη

                        Comment


                          Θα το ξαναπώ άλλη μιά φορά! Μου φαίνεται πολύ παράξενο, άτομα που είναι μερικούς μήνες, άντε ένα χρόνο στη Σουηδία, να μιλάνε και να εξηγούν καταστάσεις επί παντός επιστητού στη Σουηδία.
                          Ασφαλώς υπάρχει ξενοφοβία και ρατσισμός και στη Σουηδία όπως και στις περισσότερες χώρες. Το ότι ο Ζλάταν τα κατάφερε ή υπάρχει ένα ελληνικής καταγωγής αντιδήμαρχος στη Σόλνα, δεν αναιρεί το γεγονός ότι η ανεργία στους μετανάστες σε σχέση με τους Σουηδούς είναι 2 και 3 φορές μεγαλύτερη. Το ότι τα αυξάνονται τα θύματα ρατσιστικής βίας, σύμφωνα με τις σουηδικές στατιστικές.
                          Το ζήτημα δεν είναι συμπεριφοράς.

                          Εμείς που μένουμε χρόνια σε αυτή την χώρα και έχουμε τις δουλειές μας, τις οικογένειες μας κλπ, το βλέπουμε καθημερινά. Αν κάποιοι ωραιοποιούν τις καταστάσεις, δεν βοηθάνε ούτε τους ίδιους (θα το δούν στο μέλλον) αλλά ούτε και τους νέους μετανάστες που έρχονται και κάποιοι τους υπόσχονται λαγούς με πετραχείλια (με υπομονή και επιμονή!).



                          Originally posted by ευανθια View Post
                          Εγω θα γραψω για μια ακομη φορα οτι οι σουηδοι στην πλειοψηφια τους δεν ειναι ρατσιστες ! Το αντιθετο μαλιστα ! Κι εγω προσωπικα οπως και πολλοι αλοι ελληνες αλλα και απο αλλες χωρες δεν αντιμετωπιζουν κανενα προβλημα ρατσισμου !! Καταρχην νομιζω οτι καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος , ειτε ειναι ελληνας ειτε ειναι σουηδος πακιστανος γερμανος κλπ. Θεωρω λοιπον οτι αναλογως την συμπεριφορα του καθενος και το πως στεκεται στην κοινωνια απολαμβανει και την αναλογη συμπεριφορα απο τους γυρω του καλη η ασχημη. Αν σεβεσαι τους γυρω σου θα σε σεβαστουν . Αν εισαι ευγενης θα σου μιλησουν ευγενικα. Αν οχι θα εχεις την αναλογη αντιμετωπιση. Σε γενικες γραμμες θεωρω οτι εμεις οι ελληνες ειμαστε περισσοτερο ρατσιστες απο τους σουηδους. Μια κοπελλα που γνωρισα απο το αφγανισταν μολις ακουσε οτι ειμαι απο ελλαδα μου ειπε πωπω εσεις στην ελλαδα ειστε πολυ ρατσιστες. Και φυσικα ξερω οτι εχει δικιο !! Το εχω ξαναγραψει οτι στην σουηδια δουλευουν σε παρα πολλες θεσεις εργασιας ανθρωποι απο αλλες χωρες οπως ελληνες πακιστανοι ισπανοι κλπ. Στο κοινοβουλιο τους υπαρχουν βουλευτες οι οποιοι δεν ειναι σουηδοι εχουν μεγαλωσει σουηδια. Εγω θεωρω οτι οι σουηδοι ειναι μαλλον παραπανω ανεκτικοι απο οτι πρεπει , και οχι ρατσιστες !! Τουλαχιστον στην πλειοψηφια τους !
                          Το ξερετε οτι ο Ζλαταν Ιμπραιμοβιτς ειναι σερβος που εχει ερθει στην σουηδια απο 13 χρονων και τον εχουν σαν θεο οι σουηδοι. Ο αντιδημαρχος στην Solna ειναι ελληνας. Και μπορω να γραψω ενα σωρο ονοματα ανθρωπων που διαπρεπουν στην σουηδια αλλα δεν ειναι σουηδοι !

                          Comment


                            Originally posted by ευανθια View Post
                            Γεια σου Μελπομενη !
                            Αυτα που γραφεις συνεβησαν πριν απο 35 χρονια ! Εγω σημερα το 2012 εχω γιο που πηγαινει σχολειο και σε διαβεβαιω οτι τιποτα απο αυτα που γραφεις δεν ισχυει ! Προτεραιοτητα των σουηδων ειναι τα παιδια ειτε προκειται για σουηδακια ειτε οχι !!
                            Αυτά που περιγράφει η Μελπομένη συμβαίνουν και σήμερα αλλά και σε πολλά σχολεία δεν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα.
                            Εδώ παραθέτω κάποια λίνκς στα σουηδικά, γιαυτούς που μπορούν να διαβάσουν σουηδικά.

                            Εδώ από διακρίσεις σε σχέση με τα παιδιά με κινητικές δυσκολίες από την οργάνωση Σώστε τα παιδιά Barn med funktionsneds
                            Και εδώ ένα λίνκ από το σουηδικό ραδιόφωνο που μιλάει ότι έχει μειωθεί το ποσοστό αλλά υπάρχει πρόβλημα. Πέρυσι δήλωσαν 4 από τους 10 μαθητές με μεταναστευτική καταγωγή ότι έχει υποστεί ρατσισμό.
                            Fδrre anmδler etnisk diskriminering i skolan - SR International pε svenska

                            Comment


                              Φευγω.....

                              Εφτασε πια η ωρα: αναχωρω με τον αντρα μου για Στοκχολμη για μερικες μερες ενα ταξιδι διερευνησης!

                              Δεν την εχω επισκεφτει ποτε ως χωρα, παρολα αυτα νιωθω ετοιμη να ξεκινησω την δικη μου προσπαθεια μεταναστευσης!!

                              Οταν πρωτοαποφασισαμε για τον προορισμο βαλαμε κατω τα θετικα και τα αρνητικα που γνωριζαμε τοτε ,το ζυγισαμε και ειπαμε : "οκ... καλα και ασχημα θα βρουμε παντου" τα καλα τα απολαμβανεις, τα ασχημα τα χωνευεις και ζεις σιγουρα διαφορετικα απο οτι να εισαι στην χωρα σου.

                              Περσι τον Σεπτεμβριο δεν γνωριζαμε ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ.
                              Αυτη την στιγμη εκτος απο καποιους δικους μας γνωστους που ανεβηκανε, μιλησα και γνωρισα ανθρωπους που ειναι χρονια επανω, οχι μονο Ελληνες.
                              Καποιοι απο αυτους ειπαν μαλιστα και να μας βοηθησουν, και το ειπαν οι ανθρωποι απο μονοι τους!!! Το αν τελικα θα βγει κατι ή οχι απο την προσπαθεια τους κανενας δεν το γνωριζει!!! Η προσπαθεια τους και μονο μου αρκει!!
                              Η φιλοτιμια και το ενδιαφερον τους να βοηθησουν ενα πατριωτη ειναι κατι που δεν με αφηνει αδιαφορη.
                              Βεβαια να μην ξεχνω.... εχω και καποια Πατριωτακια απο εδω μεσα!! Με καποιους ανθρωπους απο αυτο το φορουμ ,οσο και να ακουγεται παραξενο, επικοινωνω και πιστευω οτι εχω κατι να πω και να κανω και παρεα μαζι τους. Δεν το λεω φιλια ακομα ,το λεω σιγουρα ομως ΚΟΙΝΟΣ ΣΤΟΧΟΣ!!!
                              Αυτη την στιγμη μας ενωνει ενας κοινος στοχος της απο κοινου προσπαθειας να καταφερουμε να επιβιωσουμε!! Μπορει περνωντας τα χρονια και να απομακρυνθουμε για διαφορους λογους, το θεμα ομως ειναι να μπορουμε ολοι μας να σταθουμε ο ενας στον αλλο αυτη την δυσκολη στιγμη!!

                              Καλη τυχη σε ολους ευχομαι που ξεκινανε μια τετοια προσπαθεια και να ειστε οσο πιο αποφασισμενοι μπορειτε για να πετυχετε!!! Δεν παραδινομαστε!! Δεν σταματαμε να παλευουμε!!!

                              Ελενη

                              Comment


                                Kαλή επιτυχία Ελένη!

                                Comment

                                Working...
                                X