Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 4

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by antogeor View Post
    Παντως εγω επιμενω, να μην γινει το συγκεκριμμενο θεμα,πινακας Ανακοινωσεων των ακρωγωνιαιων λιθων, του ξοφλημενου πολιτικου καθεστωτος,που μας εδιωξε απο την Ελλαδα.

    Αν επιμενετε και θελετε πολιτικο μανιφεστο,και θα το εχετε,και θα πικραθειτε-οι περισσοτεροι-,αλλα και θα ειμαστε τελειως εκτος θεματος.

    Εδω θα αναφερονται πληροφοριες για το παρον και το μελλον,στο παρελθον υπηρξαμε ολοι θητες και μετα θυματα των δικων μας επιλογων
    Φίλε μου σιγά με το μέγεθος της γραμματοσειράς, στραβωθήκαμε να το διαβάσουμε!!

    Επίσης αυτό το πόστ που έχεις κάνει παραπάνω τί είναι, βοήθεια για το παρόν και το μέλλον ή επειδή το γράφεις εσύ είναι εντός θέματος;;

    Δεν ειναι ετσι ακριβως.Και δεν ειναι αυτο διαφορα πολιτισμου.
    Δεν δικαιουμαστε οι σημερινοι ελληνες των 2.000.000 λαθρομεταναστων,της χρεωκοπιας,και του αφελληνισμου της χωρας,να μιλαμε για πολιτισμο!


    Άσε που είναι βαθιά ακραία κι επικίνδυνη πολιτική τοποθέτηση...Αλήθεια πως ξέρεις πόσοι είναι οι μετανάστες χωρίς χαρτιά; Βγήκες και τους μέτρησες έναν προς έναν; Γιατί αυτά τα λέει συγκεκριμένη ακραία παράταξη...
    Αλήθεια ο αφελληνισμός για σένα προέρχεται από την ύπαρξη μεταναστών στη χώρα μας; Ελπίζω να έχω παρεξηγήσει τα γραφόμενά σου γιατί θεωρώ τουλάχιστον τραγελαφικό ένας μετανάστης να κατηγορεί άλλους μετανάστες...

    Comment


      Originally posted by Odysseas View Post
      Φίλε μου σιγά με το μέγεθος της γραμματοσειράς, στραβωθήκαμε να το διαβάσουμε!!

      Επίσης αυτό το πόστ που έχεις κάνει παραπάνω τί είναι, βοήθεια για το παρόν και το μέλλον ή επειδή το γράφεις εσύ είναι εντός θέματος;;

      Δεν ειναι ετσι ακριβως.Και δεν ειναι αυτο διαφορα πολιτισμου.
      Δεν δικαιουμαστε οι σημερινοι ελληνες των 2.000.000 λαθρομεταναστων,της χρεωκοπιας,και του αφελληνισμου της χωρας,να μιλαμε για πολιτισμο!


      Άσε που είναι βαθιά ακραία κι επικίνδυνη πολιτική τοποθέτηση...Αλήθεια πως ξέρεις πόσοι είναι οι μετανάστες χωρίς χαρτιά; Βγήκες και τους μέτρησες έναν προς έναν; Γιατί αυτά τα λέει συγκεκριμένη ακραία παράταξη...
      Αλήθεια ο αφελληνισμός για σένα προέρχεται από την ύπαρξη μεταναστών στη χώρα μας; Ελπίζω να έχω παρεξηγήσει τα γραφόμενά σου γιατί θεωρώ τουλάχιστον τραγελαφικό ένας μετανάστης να κατηγορεί άλλους μετανάστες...
      Ειναι μεγαλη η Γραμματοσειρα,γιατι καποιοι εθελοτυφλουν,και δεν βλεπουν την τρομακτικη μεταλλαξη ολων γυρω μας.

      Και ναι, αν το παρει κανεις ετσι ,ειναι ακραιες οι αποψεις μου, για ενα σαπιο και δολοφονικο συστημα,που εχει κανει τους δικους μου ανθρωπους να υποφερουν,και εμενα να αναγκαστω να φυγω μακρια για επιβιωση.Και οχι, εγω δεν μπηκα λαθραια στη χωρα,και πανω απ ολα σεβομαι νομους ,θεσμους,και φυσικα τους ανθρωπους που ζουνε πολυ πριν απο μενα εδω.
      Τελος παντων ομμως,καποιοι μπαινουν εδω,απλα να ψαρεψουν κανενα ψηφαλακι....

      Comment


        Originally posted by antogeor View Post
        Ειναι μεγαλη η Γραμματοσειρα,γιατι καποιοι εθελοτυφλουν,και δεν βλεπουν την τρομακτικη μεταλλαξη ολων γυρω μας.

        Και ναι, αν το παρει κανεις ετσι ,ειναι ακραιες οι αποψεις μου, για ενα σαπιο και δολοφονικο συστημα,που εχει κανει τους δικους μου ανθρωπους να υποφερουν,και εμενα να αναγκαστω να φυγω μακρια για επιβιωση.Και οχι, εγω δεν μπηκα λαθραια στη χωρα,και πανω απ ολα σεβομαι νομους ,θεσμους,και φυσικα τους ανθρωπους που ζουνε πολυ πριν απο μενα εδω.
        Τελος παντων ομμως,καποιοι μπαινουν εδω,απλα να ψαρεψουν κανενα ψηφαλακι....
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          Originally posted by antogeor View Post
          Ειναι μεγαλη η Γραμματοσειρα,γιατι καποιοι εθελοτυφλουν,και δεν βλεπουν την τρομακτικη μεταλλαξη ολων γυρω μας.

          Και ναι, αν το παρει κανεις ετσι ,ειναι ακραιες οι αποψεις μου, για ενα σαπιο και δολοφονικο συστημα,που εχει κανει τους δικους μου ανθρωπους να υποφερουν,και εμενα να αναγκαστω να φυγω μακρια για επιβιωση.Και οχι, εγω δεν μπηκα λαθραια στη χωρα,και πανω απ ολα σεβομαι νομους ,θεσμους,και φυσικα τους ανθρωπους που ζουνε πολυ πριν απο μενα εδω.
          Τελος παντων ομμως,καποιοι μπαινουν εδω,απλα να ψαρεψουν κανενα ψηφαλακι....
          Να σε έβλεπα αν ζούσες σε συνθήκες πολέμου αν θα έφευγες για να γλυτώσεις κι αν θα έμπαινες παράνομα σε άλλη χώρα ηθελημένα ή απλά γιατί κάποιοι σου είπαν ψέμματα κι όταν το ανακάλυπτες θα ήταν πια αργά γιατί δε θα είχες τα λέφτα να γυρίσεις πίσω και θα απέμενες εγκλωβισμένος στην άλλη χώρα...Τί θα έκανες τότε; Ά, μάλλον θα πήγαινες στον Καναδά, στην Αυστραλία, όπου φυσάει ο άνεμος για να γλυτώσεις εσύ και το τομαράκι σου...Δυστυχώς κάποιοι σε βοήθησαν γιατί δε σκέφτονται μόνο το τομάρι τους...αλλά αααα! ξέχασα το κάναν για κανένα ψηφαλάκι...
          Υπάρχουν Έλληνες που δουλεύουν πολλές ώρες με απλήρωτες υπερωρίες ή μαύρα, κάτι που είναι ενάντια στους εδώ νόμους, χωρίς καν να σκέφτονται ότι έτσι μειώνουν τις ελεύθερες θέσεις εργασίας..αφού κοιτάνε μόνο τον εαυτούλη τους και την επιβίωση τους. Άλλοι πάλι έχουν περάσει το τρίμηνο χωρίς να έχουν βρει δουλειά άρα κατά την ορολογία σου και τους σουηδικούς νόμους είναι "λαθρομετάναστες". Ξέρω πάλι ένα ζευγάρι που αφού τους κορόιδεψαν κάποιοι ελληνάρες τον Αύγουστο, αλλά είχαν πάρει τον προσωπικό αριθμό, βρήκαν δουλειά σταθερή, κατά τα λεγομένα τους, τον επόμενο Γενάρη, άρα ήταν "λαθρομετανάστες" κατ' εσέ, αφού είχε παρέλθει το τρίμηνο.

          Comment


            Originally posted by antogeor View Post
            Αν επιμενετε και θελετε πολιτικο μανιφεστο,και θα το εχετε, και θα πικραθειτε-οι περισσοτεροι-
            Γιατί θα πικραθούμε, είπαμε;
            "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

            Comment


              Γεια σε ολους
              Επειδη ο καιρος που θα ανεβω με την οικογενεια μου Σουηδια πλησιαζει ,αν και απο περσυ το καλοκαιρι το παλευω και διαβαζω στο ιντερνετ οτιδηποτε σχετικο με Σουηδια ειπα τωρα στο τελος να το εντατικοποιησω .
              Μου εκανε πολυ εντυπωση ηδη απο περσυ οταν διαβασα οτι η Ελληνες στη Σουηδια τουλαχιστον δεν ξερω αλλου ,περιφρονουν τους νεους ελληνες μεταναστες και αναρωτιεμαι γιατι?
              Στην Αυστραλια απο οτι εχω ακουσει βοηθανε πολυ.
              Δεν εννουμε βεβαια να σου γινει τσιμπουρι ο αλλος η να θελει να ζησει ηλικα αγαθα που λογικα δεν μπορεις να του δωσεις αλλα λιγη βοηθεια και πληροφοριες θα ηταν πολυ χρησιμες για οποιον φρεσκοπαει.
              Πιστευω οτι αν ζουσα σε ξενη χωρα και ειχα τακτοποιηθει δεν θα μου κοστιζε τιποτα να βοηθησω εναν συμπατριωτη μου και μη να βρει το δρομο του και αυτος ,ειτε με πληροφοριες ειτε με δουλεια και σπιτι γιατι οσο να ναι σαν παλια κατι παραπανω θα ηξερα.
              Μια φιλη μου Ρουμανα που ζει 15 χρονια στην Ελλαδα βρηκε εναν ελληνα συνταξιουχο φιλο του αντρα της που ζει στην Σουηδια 40 χρονια και βρηκε δουλεια ελαιοχρωματιστη στον αντρα της και εμας στα πρωτα μας βηματα ειναι προθυμος να μας βοηθησει ενας παλαιστηνιος (!) που εζησε 20 χρονια στην Ελλαδα και τα τελευταια 7 χρονια ζει στην Σουηδια.
              Και παλια ετσι ηταν οι ελληνες του εξωτερικου η τις τελευταιες δεκαετιες ?
              Γιατι νομιζω τη δεκαετια του '60 που μεταναστευανε μαζικα υπηρχε αλληλεγγυη, κριμα παντως ,αυτο με θλιβη πιο πολυ απο ολα, να μην εισαι καλοδεχουμενος απο τους ντοπιους το καταλαβαινω , αλλα να σε σνομπαρουν οι συμπατριωτες σου ειναι θλιβερο! Αλλα τελικα απο οσα εχω διαβασει πιο πιθανο ειναι να σε βοηθησει σουηδος παρα ελληνας.
              Τι να πω!!
              Το μονο που θα ευχηθω ειναι κανενας απο εμας να μη γινει ποτε ετσι και να βοηθαμε οποιον εχει την αναγκη μας ελληνα η μη γιατι οπως εχει πει και η Ευανθια σε ενα αλλο ποστ Η ΓΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ, η στο αρχαιοτερο ΟΠΟΥ ΓΗΣ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΣ
              Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

              Comment


                Μάλλον λάθος κατάλαβες.
                Όπως και στην Ελλάδα, κάποιοι παλιοί μετανάστες βοηθάνε τους νέους και κάποιοι όχι.
                Κάποιοι νέοι μετανάστες προσπαθούν να κάνουν και αυτοί ότι μπορούν και κάποιοι άλλοι κοιτάνε τον ευατούλη τους.

                Το ζήτημα είναι να βρίσκεις τα αντίστοιχα άτομα να βοηθήσουν. Το ότι κάποιος είναι από την Ελλάδα δεν σημαίνει ταυτόχρονα ότι είναι και καλός άνθρωπος, αλληλέγγυος κλπ. Όπως έγραψες υπάρχουν και από άλλες εθνότητες τέτοιοι άνθρωποι.


                Originally posted by maria-8 View Post
                Γεια σε ολους
                Επειδη ο καιρος που θα ανεβω με την οικογενεια μου Σουηδια πλησιαζει ,αν και απο περσυ το καλοκαιρι το παλευω και διαβαζω στο ιντερνετ οτιδηποτε σχετικο με Σουηδια ειπα τωρα στο τελος να το εντατικοποιησω .
                Μου εκανε πολυ εντυπωση ηδη απο περσυ οταν διαβασα οτι η Ελληνες στη Σουηδια τουλαχιστον δεν ξερω αλλου ,περιφρονουν τους νεους ελληνες μεταναστες και αναρωτιεμαι γιατι?
                Στην Αυστραλια απο οτι εχω ακουσει βοηθανε πολυ.
                Δεν εννουμε βεβαια να σου γινει τσιμπουρι ο αλλος η να θελει να ζησει ηλικα αγαθα που λογικα δεν μπορεις να του δωσεις αλλα λιγη βοηθεια και πληροφοριες θα ηταν πολυ χρησιμες για οποιον φρεσκοπαει.
                Πιστευω οτι αν ζουσα σε ξενη χωρα και ειχα τακτοποιηθει δεν θα μου κοστιζε τιποτα να βοηθησω εναν συμπατριωτη μου και μη να βρει το δρομο του και αυτος ,ειτε με πληροφοριες ειτε με δουλεια και σπιτι γιατι οσο να ναι σαν παλια κατι παραπανω θα ηξερα.
                Μια φιλη μου Ρουμανα που ζει 15 χρονια στην Ελλαδα βρηκε εναν ελληνα συνταξιουχο φιλο του αντρα της που ζει στην Σουηδια 40 χρονια και βρηκε δουλεια ελαιοχρωματιστη στον αντρα της και εμας στα πρωτα μας βηματα ειναι προθυμος να μας βοηθησει ενας παλαιστηνιος (!) που εζησε 20 χρονια στην Ελλαδα και τα τελευταια 7 χρονια ζει στην Σουηδια.
                Και παλια ετσι ηταν οι ελληνες του εξωτερικου η τις τελευταιες δεκαετιες ?
                Γιατι νομιζω τη δεκαετια του '60 που μεταναστευανε μαζικα υπηρχε αλληλεγγυη, κριμα παντως ,αυτο με θλιβη πιο πολυ απο ολα, να μην εισαι καλοδεχουμενος απο τους ντοπιους το καταλαβαινω , αλλα να σε σνομπαρουν οι συμπατριωτες σου ειναι θλιβερο! Αλλα τελικα απο οσα εχω διαβασει πιο πιθανο ειναι να σε βοηθησει σουηδος παρα ελληνας.
                Τι να πω!!
                Το μονο που θα ευχηθω ειναι κανενας απο εμας να μη γινει ποτε ετσι και να βοηθαμε οποιον εχει την αναγκη μας ελληνα η μη γιατι οπως εχει πει και η Ευανθια σε ενα αλλο ποστ Η ΓΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ, η στο αρχαιοτερο ΟΠΟΥ ΓΗΣ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΣ

                Comment


                  Originally posted by maria-8 View Post
                  Γεια σε ολους
                  Επειδη ...... Η ΓΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ, η στο αρχαιοτερο ΟΠΟΥ ΓΗΣ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΣ
                  Καλώς ήρθες Μαρία και καλή τύχη στη νέα σας αρχή.
                  Δεν θα γράψω τίποτα για την Σουηδία γιατί υπάρχουν αλλά παιδιά που τα ξέρουν καλύτερα από μένα, αλλά θα σταθώ στο κομμάτι αν βοηθούν οι έλληνες που έχουν χρόνια εδώ. Και σε μένα είχε δημιουργηθεί αυτή η εντύπωση και είχα αποφασίσει να μην πλησιάσω Έλληνα για αρχή ( βέβαια βασιζόμουν και σε κάποιες παλιότερες εμπειρίες που είχα σε κάποιες άλλες χώρες )αλλά από την στιγμή που ήρθα εδώ είδα (όσο πρόλαβα μέχρι τώρα) ότι υπάρχουν και έλληνες που βοηθούν καταναλώνοντας τον ελεύθερο χρόνο τους. Υπάρχει ελληνική κοινότητα στη Στοκχόλμη που κάνει δωρεάν μαθήματα σουηδικών και μάλιστα έχει τρεις διαφορετικές τάξεις ανάλογα με το επίπεδο σουηδικών του καθενός.
                  Βέβαια έχω ακούσει και το αντίθετο αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω καμία τέτοια εμπειρία.
                  Βασίλης

                  Comment


                    Originally posted by Odysseas View Post
                    Να σε έβλεπα αν ζούσες σε συνθήκες πολέμου αν θα έφευγες για να γλυτώσεις κι αν θα έμπεινες παράνομα σε άλλη χώρα ηθελημένα ή απλά γιατί κάποιοι σου είπαν ψέμματα κι όταν το ανακάλυπτες θα ήταν πια αργά γιατί δε θα είχες τα λέφτα να γυρίσεις πίσω και θα απέμενες εγκλωβισμένος στην άλλη χώρα...Τί θα έκανες τότε; Ά, μάλλον θα πήγαινες στον Καναδά, στην Αυστραλία, όπου φυσάει ο άνεμος για να γλυτώσεις εσύ και το τομαράκι σου...Δυστυχώς κάποιοι σε βοήθησαν γιατί δε σκέφτονται μόνο το τομάρι τους...αλλά αααα! ξέχασα το κάναν για κανένα ψηφαλάκι...
                    Υπάρχουν Έλληνες που δουλεύουν πολλές ώρες με απλήρωτες υπερωρίες ή μαύρα, κάτι που είναι ενάντια στους εδώ νόμους, χωρίς καν να σκέφτονται ότι έτσι μειώνουν τις ελεύθερες θέσεις εργασίας..αφού κοιτάνε μόνο τον εαυτούλη τους και την επιβίωση τους. Άλλοι πάλι έχουν περάσει το τρίμηνο χωρίς να έχουν βρει δουλειά άρα κατά την ορολογία σου και τους σουηδικούς νόμους είναι "λαθρομετάναστες". Ξέρω πάλι ένα ζευγάρι που αφού τους κορόιδεψαν κάποιοι ελληνάρες τον Αύγουστο, αλλά είχαν πάρει τον προσωπικό αριθμό, βρήκαν δουλειά σταθερή, κατά τα λεγομένα τους, τον επόμενο Γενάρη, άρα ήταν "λαθρομετανάστες" κατ' εσέ, αφού είχε παρέλθει το τρίμηνο.

                    Comment


                      Originally posted by kostisthess View Post
                      Δεν με ενδιαφέρει να υπερασπιστώ τις τράπεζες, γιατί πολύ απλά δεν έχω κανένα όφελος. Είμαι τελειόφοιτος φοιτητής οικονομικής σχολής και με ολόκληρο το σόι στον ίδιο τομέα, έμαθα από μικρός να εξετάζω τα δεδομένα. Τα οποία είναι τα εξής:

                      1)Μας έχουν δανείσει εκατοντάδες δις. Δεν γίνεται να ξυπνήσουμε αύριο και να τους πούμε, δεν θέλουμε άλλα. Είναι σαν να μου έχεις δανείσει εσύ το μισό ποσό από αυτό που είχαμε συμφωνήσει, να ξυπνήσω εγώ μια μέρα και να σου πω, δεν θέλω άλλα και δεν σου επιστρέφω αυτά που μου έχεις δώσει. ΦΥΣΙΚΑ, δεν θα έπρεπε να μπούμε σε αυτή την διαδικασία. Από τη στιγμή όμως που μπήκαμε, οφείλουμε να την εξετάσουμε όπως έχει.

                      2)Οι τράπεζες κάνουν κουμάντο. Διαφωνείς με αυτό. Και εγώ. Αλλά κάνουν. Όλες οι μεσαίες επιχειρήσεις στηρίζονται στα δάνεια των τραπεζών. Καταλαβαίνεις πως αν γίνει μπαμ στις τράπεζες, οι επιχειρήσεις αυτές τελείωσαν. Όχι πως δεν έχουν τελειώσει πολλές εξαιτίας άλλων καταστάσεων. Σαφέστατα. Το να διασφαλίσεις τις τράπεζες ίσως σου φαίνεται χαζό, άλλα έτσι διασφαλίζεις στην ουσία πολλές επιχειρήσεις και την αγορά. Οι κακές τράπεζες δανείζονται με 1% και πουλάνε με 12%. Υπέρογκο κέρδος. Βέβαια, κανείς δεν σου είπε 'πήγαινε πάρε διακοποδάνειο'. Μιλώ για τα "καλά" χρόνια. Οι καταθέσεις δεν υπάρχουν μόνο για να κάθονται. Αυτά τα χρήματα κινούνται. Και αν δεν κινείται το χρήμα, δεν κινείται η αγορά. Έρχονται οι απολύσεις, τα υπόλοιπα τα ξέρεις.
                      Τι πρέπει να γίνει; Διασφάλιση των τραπεζών με όρους. Αναπροσαρμογή των δανείων των πολιτών σύμφωνα με τα νέα δεδομένα, επανεξέταση αιτήσεων δανείων για να ανοίξουν επιχειρήσεις. Πάντα με κριτήρια. Όχι αυτό που γινόταν παλαιότερα. Όποιος έκανε αίτηση έπαιρνε και δάνειο, ακόμα και αν είχε περίπτερο που το δούλευε μόνος του.

                      3)Είναι πολλά που μπορούν να γίνουν. Θα έχεις διαβάσει τόσα άρθρα λογικά. Πάμε στο εμείς. Αν σηκώσεις τα λεφτά σου, τι θα κερδίσεις; Είναι εγγυημένα ως το ποσό των 100.000 ευρώ. Θα τα κρατήσεις στο σπίτι; Υπάρχει ο κίνδυνος που λέγαμε. Και τι θα κερδίσεις από αυτό; Τίποτα. Είναι επικίνδυνες οι φωνές που λένε, 'πάτε και σηκώστε τα χρήματά σας'. Εξίσου επικίνδυνοι είναι όσοι βάζουν φωτιές στα μεγάλα ξένα δίκτυα και αναστατώνουν τις αγορές. Φυσικά, δεν τις βάζουν άθελά τους. Κερδίζουν από αυτό.

                      Δεν υπάρχει μαγικό κουμπί, να το πατήσεις και να αλλάξει παιδεία ο Έλληνας. Και ο κάθε λαός. Έχει μάθει τόσα χρόνια να λειτουργεί στη λαμογιά. Είναι ευκαιρία να αλλάξει. Έστω και αν πρέπει να το κάνει γιατί έχει φτάσει στο αμήν. Μην περιμένεις να αλλάξουν αυτοί που κερδίζουν. Αν αλλάξω εγώ, αλλάξεις εσύ, θα αλλάξουν όλοι. Ακόμη και όσοι ψήφιζαν τα μεγάλα κόμματα τόσα χρόνια. Παράλληλα θα κάνεις στροφή στη ζωή με λιγότερα αγαθά. Υλικά, γιατί η ζωή είναι τεράστιο αγαθό από μόνη της. Μπορεί να μην θέλεις. Καλώς. Απλά κάποια στιγμή θα την κάνεις, γιατί τα μηνύματα που έρχονται δεν είναι καθόλου ευοίωνα. Ο πλανήτης δυστυχώς δεν είναι ανεξάντλητος. Μακάρι να ήταν.

                      Τέλος να αναφέρω ακόμη μία παράμετρο. Δεν είμαστε Ελβετία ή Λουξεμβούργο. Έχουμε περάσει πολλά. Πάντα ήμασταν και πάντα θα είμαστε (λόγω πολλών παραμέτρων) στο μάτι αρκετών. Άλλες φορές βγαίνεις ενωμένος και κερδισμένος. Άλλες όχι. Καλό θα ήταν να παίρνουμε όλες τις παραμέτρους υπ'όψη μας. Όλα παίζουν κάποιο ρόλο.
                      Εγώ δεν έχω τελειώσει οικονομικά αλλά θα σου απαντήσω στα επιχειρήματα σου.
                      Την δεκαετεια του 80 η Ελλάδα έκανε 2 υποτημήσεις και φτάσαμε να δανειζόμαστε σαν κράτος με 28%. Αν ρωτήσεις τον πατέρα σου θα σου πει οτι υπήρχαν πολλοί που είχαν κάποια λίγα εκατομύρια στην τράπεζα και ζούσαν με τους τόκους. Τότε λοιπόν ο συγχωρεμένος Αντρέας έλεγε από την μιά "Τσοβόλα δώστα όλα" από την άλλη πήγαινε και υπέγραφε δάνεια 25 και 30 χρονων. Που μέχρι και την περίοδο Κωστάκη Καραμανλή κανένας και από τα δύο μεγάλα κόματα δεν έλεγε τίποτα. Από τα δάνεια αυτά γραφόταν στον προυπολογισμό μόνο οι τόκοι. Τώρα που οι τόκοι έφτασαν να είναι μεγαλύτεροι των δανείων τώρα προσπαθούμε να σημαζέψουμε τα πραγματα. Και τι κάνουμε πέρνουμε και άλλα δάνεια για να καλύψουμε τους τόκους και το κεφάλαιο που μας έχει πνίξει. Το γνωρίζεις φανταζομαι οτι απο τα 148 δις που έχουμε πάρει μέχρι τώρα μόνο τα 18 έχουμε πάρει πραγματικά για να καλύψουμε αναγκες δικές μας! Τα υπόλοιπα 130 πήγαν στους δανειστες μας για να καλυψουμε δόσεις δανειων και τόκους, πολλούς τόκους!

                      Οσο για τις τράπεζες, για πες μου τι θα πάθει η αγορα αν όλοι παρουμε τα χρηματα μας από τις τράπεζες? Σε πληροφωρώ τίποτα. Γιατί ο δρόμος του χρήματος είναι : καταναλωτής - επιχείρηση - τραπεζα - καταναλωτης (δανειο). Αν φύγει από την μέση η τράπεζα θα μείνουν οι καταναλωτές και οι επιχειρήσεις. Να είσαι σίγουρος οτι μετα από λίγο καιρό θα ξέρουν και οι δύο από που και πως θα δανείζονται αν χρειαστει. Οι μόνες που θα πάθουν ζημιά είναι οι τράπεζες και τα μεγαλοστελέχη τους. Και αυτό γιατι για να δανείσει μια τράπεζα 1.000.000 χρειάζεται καταθέσεις τουλάχιστον 100.000. Αν τώρα, που οι τράπεζες μας έχουν δώσει υπερβολικά δάνεια, πάρουμε όλοι τις καταθέσεις μας, αλλά πληρώνουμε κανονικά τις υποχρεωσεις μας απέναντι στις τράπεζες, θα δεις πως θα κλείσουν μια μια. Τότε θα σου πω ποιος είναι αυτός που κάνει κουμάντο.

                      Και μια και είσαι φοιτητής οικονομικών για απάντησε μου σε ένα πρόβλημα που έχω: Αν υποθέσουμε οτι τα χρήματα όλου του κάσμου σήμερα είναι 1.000.000.000.000.000 και αύριο πάω να πάρω εγώ ένα δάνειο ας πουμε 100.000. Πώς θα πληρώσω τους τόκους που θα μου βάλουν όταν δεν υπάρχουν παραπάνω χρήματα?

                      Ποιοι σου δίνουν εγγύηση για τα χρήματα σου που είναι στην τράπεζα? Ανάλυσε την αλυσίδα και θα καταλάβεις αν είναι εγγυημένα.

                      Δεν έχω τίποτα μαζί σου ούτε με κανέναν άλλον. Απλά όταν διαβάζω κάποια πράγματα που είναι απλά θεωρείες που είναι γραμμένες στα οικονομικά βιβλία κάτι με πιάνει.

                      Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

                      Comment


                        Originally posted by bill66 View Post
                        Καλώς ήρθες Μαρία και καλή τύχη στη νέα σας αρχή.
                        Δεν θα γράψω τίποτα για την Σουηδία γιατί υπάρχουν αλλά παιδιά που τα ξέρουν καλύτερα από μένα, αλλά θα σταθώ στο κομμάτι αν βοηθούν οι έλληνες που έχουν χρόνια εδώ. Και σε μένα είχε δημιουργηθεί αυτή η εντύπωση και είχα αποφασίσει να μην πλησιάσω Έλληνα για αρχή ( βέβαια βασιζόμουν και σε κάποιες παλιότερες εμπειρίες που είχα σε κάποιες άλλες χώρες )αλλά από την στιγμή που ήρθα εδώ είδα (όσο πρόλαβα μέχρι τώρα) ότι υπάρχουν και έλληνες που βοηθούν καταναλώνοντας τον ελεύθερο χρόνο τους. Υπάρχει ελληνική κοινότητα στη Στοκχόλμη που κάνει δωρεάν μαθήματα σουηδικών και μάλιστα έχει τρεις διαφορετικές τάξεις ανάλογα με το επίπεδο σουηδικών του καθενός.
                        Βέβαια έχω ακούσει και το αντίθετο αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω καμία τέτοια εμπειρία.
                        Βασίλης
                        Ευχαριστο αυτο που λετε παιδια και χαιρομαι πολυ γιατι οταν ζεις εξω πιστευω και βλεπεις καποιον πατριωτη χαιρεσαι να μιλησεις λιγο την γλωσσα σου, εχεις κοινα βιωματα πως να το κανουμε , χαιρομαι γιατι παντου διαβαζω οτι οι ελληνες στη σουηδια (οι παλιοι) ειναι σνομπ και ειχα φοβηθει ακομα και να τους πλησιασω, το να μην θελει ο αλλος να βοηθησει ειναι δικαιωμα του αλλα τουλαχιστον ας το κανει με ευγενικο τροπο.
                        Μακαρι τοτε να ειμαι τυχερη και να πεσω στους καλους μας πατριωτες χαχα, ευχαριστω παιδια
                        Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                        Comment


                          Γεια σας και παλι παιδια, ακουσα οτι τελειωνοντας το σχολειο μεταναστων, αν δεν επιλεξεις φυσικα να συνεχισεις για ανωτερες σπουδες ,μπορεις να εκπαιδευτεις σε κατι π.χ νοσηλευτης,εργατης σε καποιο τομεα,ηλεκτρολογος κ.τ.λ. , ξερετε αν ισχυει κατι τετοιο ? ευχαριστω εκ των προτερων για τις πολυτιμες απαντησεις σας
                          Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                          Comment


                            Originally posted by georgeman View Post
                            Εγώ δεν έχω τελειώσει οικονομικά αλλά θα σου απαντήσω στα επιχειρήματα σου.
                            Την δεκαετεια του 80 η Ελλάδα έκανε 2 υποτημήσεις και φτάσαμε να δανειζόμαστε σαν κράτος με 28%. Αν ρωτήσεις τον πατέρα σου θα σου πει οτι υπήρχαν πολλοί που είχαν κάποια λίγα εκατομύρια στην τράπεζα και ζούσαν με τους τόκους. Τότε λοιπόν ο συγχωρεμένος Αντρέας έλεγε από την μιά "Τσοβόλα δώστα όλα" από την άλλη πήγαινε και υπέγραφε δάνεια 25 και 30 χρονων. Που μέχρι και την περίοδο Κωστάκη Καραμανλή κανένας και από τα δύο μεγάλα κόματα δεν έλεγε τίποτα. Από τα δάνεια αυτά γραφόταν στον προυπολογισμό μόνο οι τόκοι. Τώρα που οι τόκοι έφτασαν να είναι μεγαλύτεροι των δανείων τώρα προσπαθούμε να σημαζέψουμε τα πραγματα. Και τι κάνουμε πέρνουμε και άλλα δάνεια για να καλύψουμε τους τόκους και το κεφάλαιο που μας έχει πνίξει. Το γνωρίζεις φανταζομαι οτι απο τα 148 δις που έχουμε πάρει μέχρι τώρα μόνο τα 18 έχουμε πάρει πραγματικά για να καλύψουμε αναγκες δικές μας! Τα υπόλοιπα 130 πήγαν στους δανειστες μας για να καλυψουμε δόσεις δανειων και τόκους, πολλούς τόκους!

                            Οσο για τις τράπεζες, για πες μου τι θα πάθει η αγορα αν όλοι παρουμε τα χρηματα μας από τις τράπεζες? Σε πληροφωρώ τίποτα. Γιατί ο δρόμος του χρήματος είναι : καταναλωτής - επιχείρηση - τραπεζα - καταναλωτης (δανειο). Αν φύγει από την μέση η τράπεζα θα μείνουν οι καταναλωτές και οι επιχειρήσεις. Να είσαι σίγουρος οτι μετα από λίγο καιρό θα ξέρουν και οι δύο από που και πως θα δανείζονται αν χρειαστει. Οι μόνες που θα πάθουν ζημιά είναι οι τράπεζες και τα μεγαλοστελέχη τους. Και αυτό γιατι για να δανείσει μια τράπεζα 1.000.000 χρειάζεται καταθέσεις τουλάχιστον 100.000. Αν τώρα, που οι τράπεζες μας έχουν δώσει υπερβολικά δάνεια, πάρουμε όλοι τις καταθέσεις μας, αλλά πληρώνουμε κανονικά τις υποχρεωσεις μας απέναντι στις τράπεζες, θα δεις πως θα κλείσουν μια μια. Τότε θα σου πω ποιος είναι αυτός που κάνει κουμάντο.

                            Και μια και είσαι φοιτητής οικονομικών για απάντησε μου σε ένα πρόβλημα που έχω: Αν υποθέσουμε οτι τα χρήματα όλου του κάσμου σήμερα είναι 1.000.000.000.000.000 και αύριο πάω να πάρω εγώ ένα δάνειο ας πουμε 100.000. Πώς θα πληρώσω τους τόκους που θα μου βάλουν όταν δεν υπάρχουν παραπάνω χρήματα?

                            Ποιοι σου δίνουν εγγύηση για τα χρήματα σου που είναι στην τράπεζα? Ανάλυσε την αλυσίδα και θα καταλάβεις αν είναι εγγυημένα.

                            Δεν έχω τίποτα μαζί σου ούτε με κανέναν άλλον. Απλά όταν διαβάζω κάποια πράγματα που είναι απλά θεωρείες που είναι γραμμένες στα οικονομικά βιβλία κάτι με πιάνει.

                            Καλέ μου φίλε, όλα αυτά που λες θα ίσχυαν σε μια ιδανική κοινωνία. Θα το ξαναπώ. Εγώ μιλώ με τα σημερινά δεδομένα, εσύ μιλάς με υποθέσεις. Από τη στιγμή που υπάρχουν υπέρ-χρεωμένα νοικοκυριά, οι τράπεζες θα μπορούσαν να τους (μας) πάρουν τα σπίτια ή άλλα περιουσιακά στοιχεία (ότι προβλέπεται στο συμβόλαιο). Υπάρχουν νόμοι που προστατεύουν τόσο τους καταναλωτές, όσο και τις τράπεζες.

                            Ξέρεις τι θα ήταν ιδανικό; Να ανταλλάζουμε πράγματα που έχουν αξία ή να χρησιμοποιούμε κάποια μονάδα συναλλαγής που να έχει αντίκρυσμα. Ξέρεις όμως και το άλλο; Δεν γίνεται γιατί χρησιμοποιούμε το χρήμα. Και μάλιστα πολλές φορές, αυτό το χρήμα είναι "αέρας". Δεν μου αρέσει. Δεν σου αρέσει. Αρέσει σε λίγους που κερδίζουν από αυτό. Στο ξαναλέω όμως. Αυτό ισχύει σήμερα, με αυτά τα δεδομένα πορεύομαι.

                            Επίσης, είδαμε τα αποτελέσματα όσων δανείστηκαν εκτός τραπεζών. Καταφεύγεις σε τοκογλύφους. Όχι πως οι τράπεζες δεν είναι τοκογλύφοι. Είναι και μάλιστα οι μεγαλύτεροι. Μόνο που οι άλλοι σε σκοτώνουν για να πάρουν πίσω τα χρήματά τους. Έχεις ακούσει φαντάζομαι για την υπόθεση της σπείρας τοκογλύφων στη Θεσσαλονίκη. Αν όχι, μπορώ να σου στείλω links.

                            Επίσης, οι επιχειρήσεις στηρίζονται στο δανεικό χρήμα. Γιατί όταν οι πελάτες σου δεν σε πληρώνουν ή σου δίνουν μεταχρονολογημένες επιταγές ενώ τα έξοδα τρέχουν (μισθοδοσία, λειτουργικά έξοδα, νέες παραγγελίες) τότε αναγκάζεσαι να καταφύγεις στο δανεισμό. Βρες μου 10 επιχειρήσεις που να μην έχουν σχέση εξάρτησης με τις τράπεζες.

                            Τέλος, αυτό που με ρωτάς είναι και πάλι υπόθεση. Όλο το συνολικό ποσό στο οποίο αναφέρεσαι, α) δεν είναι εξ'ολοκλήρου διοχετευμένο στην αγορά και β) κόβεται συνεχώς νέο χρήμα.

                            Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο για τον αλήτη του 80', τον Ανδρέα. Αν μελετήσεις τα διαγράμματα του χρέους ως ποσοστό επί του ΑΕΠ, μπορούμε εύκολα να καταλάβουμε ποιος ευθύνεται. Βέβαια στον κόσμο άρεσε αυτό.

                            Αν δεν αλλάξουμε την παιδεία μας, δεν πρόκειται να πάμε μπροστά, με ή χωρίς τράπεζες. Ακόμα και αν μηδενίζαμε τα χρέη όλων μας, σε ένα μήνα πάλι οι μισοί θα χρωστούσαν. Γιατί πάντα θα υπάρχει εκείνος που θέλει τη νέα μερσεντές με δόσεις, εκείνος που θα πάει διακοπές χωρίς να έχει λεφτά, οι επιχειρήσεις που θα τις αναγκάσουν να δανειστούν και φυσικά εκείνοι που έχουν το χρήμα και είναι πρόθυμοι να το δανείσουν γιατί θα κερδίσουν.

                            Επειδή καταλαβαίνω πως όλα αυτά δεν ενδιαφέρουν όσους μπαίνουν εδώ για να διαβάσουν περί Σουηδίας, αν θέλεις μπορούμε να τα πούμε μέσω pm ή να μεταφερθούμε σε κάποιο άλλο θρεντ.

                            Comment


                              Ρε Κωστή, ήμαρτον, φάσκεις και αντιφάσκεις ετσι δεν γίνεται συζύτηση. Δεν μπορει απο την μια να χαρακτηρίζεις όπως χαρακτηρίζεις τον Αντρέα και από την άλλη να στηρίζεις τα επιχειρήματα σου στο οτι εγώ κάνω υποθέσεις. Αν έμαθες - γιατί πρέπει να είσαι και μικρός - οτι αυτά έγιναν τότε δεν είναι υποθέσεις, τότε λέγονται δεδομένα. Αν λοιπόν αυτά που έγραψα είναι δεδομένα, τότε είναι λάθος το να προσπαθείς να συνεχίσεις μια συζήτηση με τον υσχηρισμό οτι ο απέναντι σου κάνει υποθέσεις.
                              Η μόνη υπόθεση εργασίας που έκανα ήταν η ερώτηση μου για το δάνειο των 100.000. Και αυτό το έκανα για να σου αποδείξω το πόσο μεγάλη απόσταση έχει η θεωρεία από την πράξη.
                              Τώρα οσον αφορα τους νόμους για τα υπερχρεωμένα νοικοκυριά που ανέφερες για ενημέρωσε μας πόσες περιπτώσεις έχουν διευθετηθή την τελευταία διετία? Για να μην ψάχνεις θα σου πώ εγώ. Καμοία. όλες έχουν πάει στα δικαστήρια και ... οι τόκοι τρέχουν.
                              Και μια και αναφέρεσαι σε διαγράματα αντί να αναλύσεις το διάγραμμα του χρέους σε σχέση με το ΑΕΠ θα σου πρότεινα να αναλύσεις καλύτερα το διάγραμμμα των ομολογιακών δανείων που έχουμε πάρει από την μεταπολίτευση και μετά, σε σχέση με το ισοζύγιο τρεχουσών συνναλλαγών καθώς και τα επιμέρους ισοζύγια υπηρεσιών , εμπορικό κ.α. Και για να σε βοηθήσω υπάρχουν όλα στις εκθέσεις τις τραπεζας της ελλάδος.


                              Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

                              Comment


                                Originally posted by georgeman View Post
                                Ρε Κωστή, ήμαρτον, φάσκεις και αντιφάσκεις ετσι δεν γίνεται συζύτηση. Δεν μπορει απο την μια να χαρακτηρίζεις όπως χαρακτηρίζεις τον Αντρέα και από την άλλη να στηρίζεις τα επιχειρήματα σου στο οτι εγώ κάνω υποθέσεις. Αν έμαθες - γιατί πρέπει να είσαι και μικρός - οτι αυτά έγιναν τότε δεν είναι υποθέσεις, τότε λέγονται δεδομένα. Αν λοιπόν αυτά που έγραψα είναι δεδομένα, τότε είναι λάθος το να προσπαθείς να συνεχίσεις μια συζήτηση με τον υσχηρισμό οτι ο απέναντι σου κάνει υποθέσεις.
                                Η μόνη υπόθεση εργασίας που έκανα ήταν η ερώτηση μου για το δάνειο των 100.000. Και αυτό το έκανα για να σου αποδείξω το πόσο μεγάλη απόσταση έχει η θεωρεία από την πράξη.
                                Τώρα οσον αφορα τους νόμους για τα υπερχρεωμένα νοικοκυριά που ανέφερες για ενημέρωσε μας πόσες περιπτώσεις έχουν διευθετηθή την τελευταία διετία? Για να μην ψάχνεις θα σου πώ εγώ. Καμοία. όλες έχουν πάει στα δικαστήρια και ... οι τόκοι τρέχουν.
                                Και μια και αναφέρεσαι σε διαγράματα αντί να αναλύσεις το διάγραμμα του χρέους σε σχέση με το ΑΕΠ θα σου πρότεινα να αναλύσεις καλύτερα το διάγραμμμα των ομολογιακών δανείων που έχουμε πάρει από την μεταπολίτευση και μετά, σε σχέση με το ισοζύγιο τρεχουσών συνναλλαγών καθώς και τα επιμέρους ισοζύγια υπηρεσιών , εμπορικό κ.α. Και για να σε βοηθήσω υπάρχουν όλα στις εκθέσεις τις τραπεζας της ελλάδος.


                                Μπορείς να πεις πως διαφωνείς μαζί μου ή ακόμα και να με κατηγορήσεις πως δεν ξέρω τι λέω. Δεν μπορείς όμως να πεις πως φάσκω και αντιφάσκω. Συμφωνώ με την πρώτη παράγραφο του αρχικού σου ποστ. Για τον Ανδρέα και τα δάνεια. Στις επόμενες παραγράφους χρησιμοποιείς υποθέσεις (παράδειγμα δανείου-από που θα δανειζόμασταν αν δεν υπήρχαν οι τράπεζες). Επειδή είμαι μικρός, μπορώ να εξετάσω καλύτερα την ιστορία (γιατί περί ιστορίας πρόκειται πλέον). Υπάρχουν στοιχεία, δεν έχω κάποια συναισθηματική ή κομματική φόρτιση, δεν έχω λόγο να παραποιήσω στοιχεία. Τα βλέπω καθαρά, όσο μου επιτρέπει η ηλικία μου.

                                Πάμε στα υπερχρεωμένα νοικοκυριά.Δεν μπορώ να σου παραθέσω Links γιατί έχω λιγότερα από 15 posts. Με μια απλή αναζήτηση θα βρεις αρκετές περιπτώσεις με πιο πρόσφατη μιας οικογένειας που χρωστούσε περίπου 200.000ευρώ σε 8 τράπεζες και το δικαστήριο μείωσε το χρέος σε περίπου 75.000 ευρώ. Αλίμονο αν δεν γινόταν αυτό, αφού οι όροι έχουν αλλάξει. Περισσότερα σε pm για να κρατήσουμε το thread καθαρό.

                                Comment

                                Working...
                                X