Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 4

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Πολυ θα ηθελα να υπαρχει ενα θεμα εδω που να γραφετε παιδια εσεις που εχετε ηδη φυγει πως τα καταφερατε τον πρωτο καιρο,τη δουλειες κανατε στην αρχη πως τις βρηκατε,πως βρηκατε σπιτι,ποσο καιρο σας πηρε να ψιλοτακτοποιηθητε (δουλεια οτι ναναι και σπιτι) ,δεν θα ηθελα να παρω εγω την πρωτοβουλεια σαν νεο μελος να ανοιξω ενα τετοιο θεμα μια και ετσι κι αλλιως δεν εχω και καμμια εμπειρια να περιγραψω γιατι ακομα ειμαι στην Ελλαδα (για 1-2 μηνες ακομα) αλλα πιστευω οτι θα ειναι πολυ χρησιμο για οσους ξεκιναμε τωρα να μαθουμε πως τα καταφερατε εσεις παιδια για να μαθαινουμε και για να περνουμε κουραγιο στις δυσκολες στιγμες που μας περιμενουν.
    Ευχαριστω
    Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

    Comment


      Αν διαβάσεις όλα τα ματανάστευση στη Σουηδία θα μας γνωρίσεις όλους και θα πάρεις και πολλες πληροφορίες!
      Γι αυτό άρχισε το διάβασμα!!!

      Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

      Comment


        [QUOTE=georgeman;48178]Αν διαβάσεις όλα τα ματανάστευση στη Σουηδία θα μας γνωρίσεις όλους και θα πάρεις και πολλες πληροφορίες!
        Γι αυτό άρχισε το διάβασμα!!!

        [/QUOT

        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          Ωραια ευχαριστω παιδια, εχω διαβασει αρκετα θεματα απο χθεσ στο σαιτ αλλα τωρα που μου ειπατε πιο συγκεκριμενα θα εστιασω στη μελετη και θα επιστρεψω δρυμητερη
          Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

          Comment


            Ειδα καποια λινκ που εχετε για ενοικιαση σπιτιου, μπορει δηλαδη καποιος να νοικιαση απο Ελλαδα σπιτι χωρις να στειλει προκαταβολη?
            Και για εργασια μου ειπανε οτι απο 15 ιουνιου εως τελος ιουλιου ειναι νεκρη περιοδο, αληθευει? Επειδη τα ετοιμα λεφτα ειναι περιορισμενα και φανταζομαι οι περισσοτεροι δεν μπορουν να ανεβουν και να μεινουν για καιρο ανεργοι,ρωταω για να ξερω ποτε ειναι η καλυτερη περιοδο να ανεβω στην γειτονια σας προς αναζητηση εργασιας
            Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

            Comment


              Γεια σας και παλι ,εχω φτασει στη σελιδα 85 του πρωτου "Μεταναστευση στη Σουηδια" και εχω μαθει παρα πολλα πραγματα για Σουηδια,και συνεχιζω,μολις με πιανει πονοκεφαλος απο το διαβασμα στον υπολογιστη σταματω
              Θελω να ρωτησω επειδη διαβασα οτι εχει ζητηση απο νοσηλευτες, εγω ειμαι ασχετη σε αυτο το επαγγελμα αλλα ειναι ενας τομεας που θα μπορουσα να πετυχω λογω ιδιοσυγκρασιας (μου αρεσει να βοηθαω τους αλλους και τρελλαινομαι να διαβαζω ιατρικα θεματα) ,ειμαι 37 ετων ,μπορω να σπουδασω νοσηλευτικη εκει? εδω σπουδαζουν και στα νοσοκομεια,π.χ στο Τζανειο Πειραια που ειναι κοντα μου σπουδαζουν 2 χρονια νομιζω και κανουν και την πρακτικη τους μες το νοσοκομειο.
              Εχω τελειωσει μονο το γυμνασιο, αυτο ειναι ανασταλτικος παραγοντας?
              Μπορεις να εργαζεσαι και να σπουδαζεις το απογευμα?
              Πληρωνεις σαν ενηλικας για να σπουδασεις? Διδακτρα και σχολη δηλαδη.
              Αν λογω ανεπαρκειας σχολικων πτυχειων δεν μπορω να σπουδασω νοσηλευτικη, υπαρχει καποιο αλλο επαγγελμα με λιγοτερα προσοντα στον τομεα της υγειας που θα μπορουσα να εκπαιδευτω στη σουηδια,π.χ κατι κατωτερο της νοσοκομας (δεν ξερω τι μπορει να εχει εκει)?
              Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.
              Φιλικα με εκτιμηση
              Μαρια
              Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

              Comment


                Μαρία καλησπέρα.

                Η Σουηδία είναι η χώρα του ελεύθερου πνεύματος, αν μπορούσες να την χαρακτηρίσεις έτσι. Εδώ σπουδάζεις ότι θέλεις, όσο χρονών και να είσαι, απο όπου και αν είσαι.

                Αυτό που θα χρειαστείς όμως για να σπουδάσεις το οτιδήποτε είναι η γλώσσα.

                Αν και τα έχουμε ξαναπεί , ας τα ξαναθυμηθούμε :

                Βρίσκεις τρόπο και παίρνεις το personnummer.
                Ξεκινάς το SFI. Σε πόσο καιρό θα το τελειώσεις εξαρτάται απο σένα. Αν δεν δουλεύεις σίγουρα θα το τελειώσεις μέσα σε 6 με 9 μήνες. Αυτό δηλώνει ότι τελείωσες το δημοτικό. Το SFI είναι επιπέδου δημοτικού-καθημερινής επικοινωνίας. Και είναι τα αρχικά του Svenska för Invandrare / Σουηδικά για μετανάστες
                Με το που τελειώσεις ξεκινάς το SAS ( Svenska som Andra - σουηδικά ως δεύτερη γλώσσα ).
                Κάποια τμήματα σχολών απαιτούν να ολοκληρώσεις όλο το SAS, κάποια άλλα όχι.
                Εδώ σου έχω ένα Link... Swedish courses - Stockholm University

                Μετά μπορείς να αρχίσεις τις σπουδές σου.

                Αυτή η σειρά είναι ίδια ανεξάρτητα αν θέλεις να σπουδάσεις νοσηλευτική, φαρμακευτική, ιατρική ή να γίνεις πιλότος.

                Δεν είναι εύκολη υπόθεση. Αξίζει όμως το κόπο να το δοκιμάσεις μόνο και μόνο για να μάθεις καλά τη γλώσσα.

                Σπύρος

                Comment


                  Σε ευχαριστω και παλι Σπυρο ,σιγουρα θελω να μαθω καλα τη γλωσσα γιατι εχω και μια τρελλα με τα φιλολογικα και αφου το κρατος στα παρεχει δωρεαν δεν πρεπει κανεις να χανει αυτη την ευκαιρια.
                  Ασε περναω δευτερη εφηβεια ..
                  Αν δεν εφευγα απο Ελλαδα ειχα σκοπο να τελειωσω το λυκειο και να συνεχισω ανωτερες σπουδες ,τρελλαινομαι για διαβασμα ,απορω τι εκανα στα 18 μου???
                  Σαν να ειναι μια αλλη Μαρια εκεινη και αλλη αυτη των 37.
                  Θελω να κανω τοσα πολλα και τοτε δεν ηθελα τιποτα, ενα παιδι χωρις στοχους.
                  Ξερεις αν ειναι δωρεαν η πληρωνεις? (για σπουδες ενηλικων εννοω)
                  Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                  Comment


                    Σε πληρώνουν κιόλας !!

                    Comment


                      Σοβαραααα!!!!!
                      Γιουπιιιιιιιι
                      Ενταξει και να μην με πληρωνουν δε με πειραζει αλλα το οτι ειναι δωρεαν μου δινει φτερααααα!!
                      Παιδια ειστε οι αγγελοι μου επη γης εχω μαθει τοσα καλα εδω μεσα
                      Τα κακα τα ηξερα κι απο αλλα σαιτ..χιχι (χαιρεκακο γελιο)
                      Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                      Comment


                        Πάντως για να πω του στραβού το δίκιο, στο sfi τελικά, προχωράς πολύ αργά! Ακόμη κ αν έχεις όρεξη για διάβασμα κ μαθαίνεις εύκολα σου βγάζουν την ψυχή μέχρι να σε βάλουν σε καλύτερο τμήμα!

                        Comment


                          Σε πληρωνουν ενα συμβολικο ποσο 300 ευρω τον μηνα για να κανεις τα μαθηματα,που βεβαια δεν ειναι αρκετα για να ζησεις με 300 ευρω τον μηνα.Το οφελος για το Σουηδικο κρατος ειναι πολυ μεγαλυτερο,οταν ο μεταναστης παιρνει μεν το 300ρι,αλλα ξοδευει πολυ περισσοτερα απο το κομποδεμα του που εχει φερει απο την χωρα του.Ειναι εσοδα αυτα για την χωρα οπως ειναι για την Ελλαδα τα χρηματα που ξοδευουν οι τουριστες.
                          Eιναι δε και αφελες,να καμαρωνεις οτι παιρνεις 300 ευρω τον μηνα απο το Σουηδικο κρατος,οταν ξοδευεις απο την τσεπη σου τουλαχιστον 1500 ευρω τον μηνα για να ζησεις.

                          Comment


                            Originally posted by maria-8 View Post
                            Αν λογω ανεπαρκειας σχολικων πτυχειων δεν μπορω να σπουδασω νοσηλευτικη, υπαρχει καποιο αλλο επαγγελμα με λιγοτερα προσοντα στον τομεα της υγειας που θα μπορουσα να εκπαιδευτω στη σουηδια,π.χ κατι κατωτερο της νοσοκομας (δεν ξερω τι μπορει να εχει εκει)?
                            Μπορείς να γίνεις personlig assistent. Δηλ βοηθός κάποιου ατόμου με ειδικές ανάγκες.

                            Κάθε άτομο με ειδικές ανάγκες έχει δικαίωμα σε βοήθεια για να κάνει όσα πράγματα τον/την εμποδίζει η αναπηρία του/της, για όσες ώρες την ημέρα χρειάζεται. Ακόμα και ολόκληρο το εικοσιτετράωρο.
                            Σ' αυτήν τη δουλειά μετράει περισσότερο η προσωπικότητα και πώς θα ταιριάξεις με το άτομο που θα βοηθάς, παρά τα πτυχία.
                            Όπως και νά 'χει, χρειάζεσαι σουηδικά για να συνεννοείσαι.
                            "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

                            Comment


                              Καλημέρα σε όλους, και στους εκεί (Sverige) και στους εδώ. Έχω συστηθεί στο παρελθόν, όμως θα σας ξανασυστηθώ γιατί είναι σημαντικό να γνωρίζετε περίπου με ποιον μιλάτε κάθε φορά. Με λένε Δημήτρη, είμαι καθηγητής καλλιτεχνικών στα γυμνάσια, έχω γυναίκα νηπιαγωγό και μια κόρη ενός έτους. Με τη γυναίκα μου είχαμε αρχίσει συμπτωματικά να μαθαίνουμε σουηδικά πριν αρκετά χρόνια. Κάναμε ιδιαίτερα για κανα οχτάμηνο και είχαμε μάθει να ψιλοσυνεννοούμαστε. Ο λόγος ήταν ότι συμπαθούσαμε ανέκαθεν τη Σουηδία, λόγω της νοοτροπίας και του πολιτισμού της, όπως αυτός έφτανε σε μας μέσα από βιβλία και ταινίες (Μπέργμαν, Ρόι Άντερσον κλπ) και ότι έχουμε μετανιώσει που δε φύγαμε από την Ελλάδα, τότε που οι συνθήκες ήταν πιο ευνοϊκές. Γιατί, για όσους μπερδεύονται, στην Ελλάδα τα πράγματα πάνε χάλια εδώ και χρόνια, ήταν απλά θέμα χρόνου να πέσουν τα προσχήματα.
                              Τέλος πάντων, με τη γυναίκα μου σκεφτόμαστε να ανέβω στη Σουηδία Σεπτέμβρη ή Οκτώβρη, να κάνω τα αδύνατα δυνατά για δουλειά, σπίτι και νούμερο και βλέπουμε. Ξέρουμε ότι χωρίς γλώσσα θα είναι εξαιρετικά δύσκολο, σκεφτόμαστε όμως να προσπαθήσουμε γιατί αλλιώς τα ελάχιστα χρήματα που έχουμε στην άκρη θα μας τα φάνε απλώς τα χαράτσια.
                              Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω ένα δυο πραγματάκια: διάβαζα σε μήνυμα του skontο ότι εργάζεται στους καθαρισμούς τρεις ώρες τη μέρα. Όμως στους «δραστήριους έλληνες στη σουηδία» είδα ότι για personnummer χρειάζεται τουλάχιστον τετράωρη απασχόληση. Σπύρο, μπορείς να μου πεις εσύ με πόσες ώρες δουλειάς τη μέρα πήρες το νούμερο;
                              Διάβασα στην ίδια σελίδα ότι για μια πενταετία πρέπει κανείς να έχει δουλειά ή πόρους να ζει προκειμένου να μπορεί να ζητήσει μόνιμη άδεια παραμονής. Δηλαδή, αν κανείς απολυθεί και μπει σε ταμείο ανεργίας, χάνει αυτό το δικαίωμα;
                              Και κάτι πιο γενικό: διάβαζα στο ΒΗΜΑ - Ο κίνδυνος της σουηδικής φούσκας - BHMagazino - Βλέμματα-
                              κάτι για ιδιωτικό χρέος των σουηδών προς τις τράπεζες που απειλεί να οδηγήσει σε δημοσιονομικό εκτροχιασμό κλπ.
                              Ξέρει κανείς τίποτα για όλα αυτά;
                              Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

                              Comment


                                ΑΠΟ ΤΑΚΙΣ35
                                Σε πληρωνουν ενα συμβολικο ποσο 300 ευρω τον μηνα για να κανεις τα μαθηματα,που βεβαια δεν ειναι αρκετα για να ζησεις με 300 ευρω τον μηνα.Το οφελος για το Σουηδικο κρατος ειναι πολυ μεγαλυτερο,οταν ο μεταναστης παιρνει μεν το 300ρι,αλλα ξοδευει πολυ περισσοτερα απο το κομποδεμα του που εχει φερει απο την χωρα του.Ειναι εσοδα αυτα για την χωρα οπως ειναι για την Ελλαδα τα χρηματα που ξοδευουν οι τουριστες.
                                Eιναι δε και αφελες,να καμαρωνεις οτι παιρνεις 300 ευρω τον μηνα απο το Σουηδικο κρατος,οταν ξοδευεις απο την τσεπη σου τουλαχιστον 1500 ευρω τον μηνα για να ζησεις.

                                Καταλαβαινω απολυτα τι θες να πεις ,αλλα αν υπαρχει ενα ατομο στην οικογενεια που εργαζεται και βγαινουν τα εξοδα, και φυσικα αν θα μπορω να εργαζομαι και εγω ,εστω ημιαπασχοληση, τοτε πιστευω οτι θα ειναι καλα,αλλωστε δεν ειμαστε πολυεξοδοι ανθρωποι,και με 4 παιδια που εχω ,ουτε στην Ελλαδα δεν εχω χρονο για βολτες χαχα,αν και κυριως φταει το οτι ειμαι σπιτογατα,απ το να περιπλανιεμαι χωρις λογο στους δρομους προτιμω να διαβασω ενα βιβλιο η να σερφαρω στο ιντερνετ, ευχαριστω για την απαντηση σου

                                APO KELAINO
                                Μπορείς να γίνεις personlig assistent. Δηλ βοηθός κάποιου ατόμου με ειδικές ανάγκες.
                                Κάθε άτομο με ειδικές ανάγκες έχει δικαίωμα σε βοήθεια για να κάνει όσα πράγματα τον/την εμποδίζει η αναπηρία του/της, για όσες ώρες την ημέρα χρειάζεται. Ακόμα και ολόκληρο το εικοσιτετράωρο.
                                Σ' αυτήν τη δουλειά μετράει περισσότερο η προσωπικότητα και πώς θα ταιριάξεις με το άτομο που θα βοηθάς, παρά τα πτυχία.
                                Όπως και νά 'χει, χρειάζεσαι σουηδικά για να συνεννοείσαι.


                                Ευχαριστω για την ιδεα ειστε ολοι πολυ βοηθητικοι παιδια, εννοειται οτι πρεπει να ξερεις καλα τη γλωσσα, και δεν λεμε να γινεις νοσηλευτης σε ενα χρονο που θα εισαι στη σουηδια, λεω για μελλοντικα.
                                Απλα ηθελα να ξερω αν ενας ανθρωπος που εχει ορεξη για διαβασμα και εφοσων μαθει ΚΑΛΑ τη γλωσσα αν μπορει να συνεχισει σε κατι αλλο.
                                Επειδη και στην Ελλαδα αν εμενα ηθελα να συνεχισω απο κει που σταματησα το σχολειο ηθελα να ξερω αν μπορω να το κανω και στη σουηδια, αν εχεις ενα πτυχειο εστω υδραυλικου ειναι αλλιως, εισαι ειδικευμενος καπου, εγω το μονο που ξερω ειναι να φτιαχνω παπουτσια απο τις βιοτεχνιες που δουλευα εδω ,αλλα δεν παιρνεις πτυχειο υποδηματοποιου , και ΟΛΕΣ οι βιοτεχνιες στην Ελλαδα εχουν πλεον κλεισει, και ακομη κι αυτο δεν μπορω να το αποδειξω παρα μονο στην πραξη.
                                Μια φιλη με ρωτησε αν θελουν μαιες,ξερει κανεις σχετικα?

                                Ευχαριστω ολους σας
                                Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                                Comment

                                Working...
                                X