Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 4

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by georgeman View Post
    Από που σε πληρώνουν 300 ευρώ το μήνα Τάκη? Εγώ είμαι 7 μήνες εδώ και 5,5 μήνες SFI και δεν έχω πάρει μία κορώνα!
    Παιδιά αν δεν γνωρίζεται κάτι μην ποσταρετε.
    Υπάρχει ένα βοήθημα που θα πάρει όποιος καταφέρει και τελειώσει το SFI μέσα σε 15 μήνες. Το βοήθημα αυτό α) δεν μπορει να είναι συνολικά πάνω από 12000 κορωνες και β) έχει την εξής διαβάθμηση:
    1) Αν τελειώσεις το επίπεδο b τότε παίρνεις 6000 κορώνες
    2) αν τελειώσεις το επίπεδο c τότε παίρνεις 8000 κορώνες και
    3) αν τελειώσεις το επίπεδο d τότε παίρνεις 12000 κορώνες.
    Αν έχεις ξεκινήσει το SFI μετά την 1 Ιουλίου του 2010 και έχεις έρθει στη Σουηδία μετά την ίδια ημερομηνία, για τα ποσά αυτά δεν είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις φόρο.

    Αυτά είναι τα χρήματα του SFI.
    Για περισσότερες πληροφορίες στο : http://www.stockholm.se/PageFiles/209215/Engelska.pdf


    Καλημερα georgeman !!!!!!

    Αυτα τα μπονους δεν ισχυουν για τους ευρωπαιους μεταναστες !!!
    Κιεγω οταν τελειωσα σε 5 μηνες το SFI εκανα χαρα οτι θα παρω το μπονους αλλα εφαγα πορτα
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      Originally posted by skonto View Post
      Ευανθία, antogeor, Georgeman... και όλα τα άλλα παιδιά !!! άν δεν είχα ακούσει εσάς , αλλά είχα ακούσει κάτι Τάκιδες , τώρα θα ήμουν στην Ελλάδα και θα πάλευα σαν Δόν Κιχώτης με τους ανεμόμυλους της κυβέρνησης να επιβιώσω.

      Έχω έρθει Σουηδία και σε λίγο καιρό θα φέρω και την υπόλοιπη οικογένειά μου εδώ για να γλυτώσουν.

      Όποτε μου δίνεται η ευκαιρία θα το λέω ξανά και ξανά δημόσια.

      Σας ευχαριστώ

      Σπύρος

      Και μπραβο σου που συνεχιζεις το παραδειγμα των παιδιων και βοηθας ολους εμας που ειμαστε με το ενα ποδι Ελλαδα και με το αλλο Σουηδια.
      Με το καλο να υποδεχτεις την οικογενεια σου που θα σου εχει λειψει τοοοσο πολυ.
      Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

      Comment


        Παντως οσο αφορα το επιδομα νομιζω οτι στο δινουν αν εκπαιδευεσαι η ειδικευεσε σε κατι οχι οταν σπουδαζεις τη γλωσσα..
        Διορθωστε με αν καταλαβα λαθος.
        Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

        Comment


          Originally posted by ευανθια View Post
          Καλημερα georgeman !!!!!!

          Αυτα τα μπονους δεν ισχυουν για τους ευρωπαιους μεταναστες !!!
          Κιεγω οταν τελειωσα σε 5 μηνες το SFI εκανα χαρα οτι θα παρω το μπονους αλλα εφαγα πορτα
          Βασικά, πρέπει να έχεις ενα συγκεκριμένο κωδικό στην άδεια παραμονής σου τον οποίο συμπεριλαμβάνουν στη λίστα τους τα σχολεία sfi!

          Ευανθία σε ποιο σχολείο πήγες? Σε 5 μήνες τελείωσες το c κ d?

          Comment


            maria-8 μην πιστευεις οτι γραφουν.Ο ανθρωπος πηγε Σουηδια γραφοντας οτι δεν ξερει κανεναν και μολις πηγε σε τρεις μερες γραφει ''βρηκα δουλεια''.Ειναι αδυνατον σε τρεις μερες να βρεις δουλεια.Καταρχην πρεπει να βρεις σπιτι η δωματιο,γιατι δεν σου δινουν δουλεια αν δεν εισαι κατοικος.

            Να πω επισης οτι δεν χαλαω το φορουμ αλλα βοηθαω τον κοσμο να ενημερωθει σωστα,γιατι πολλοι απλα κανουν φιγουρα.Δειτε πως ανεβαινει η επισκεψιμοτητα του φορουμ καθε που γραφω.Ο κοσμος θελει ενημερωση οχι αποχαυνωση.Ειναι καταντια να εισαι γκασταρμπαιτερ και οχι να το καμαρωνεις.

            Να πω επισης,οτι πολλοι που εχουν χρηματα καβατζα και εισοδηματα απο Ελλαδα,ειναι ανοητο να ζουν σε χωρες οπως η Σουηδια.Γιατι δεν πανε Ταυλανδη οπως κανουν πολλοι Ευρωπαιοι συνταξιουχοι.Γιατι το οτι δεν δουλευουν και τρωνε απο ατοιμα,ειναι διαπιστωμενο οποιος παρακολουθει το φορουμ.

            Επισης δεν υπαρχουν στο φορουμ ιδια μετρα και σταθμα σε οσους ειρωνευονται προσβαλουν και βριζουν....τελος φευγω για δουλεια,εγω δουλευω γι αυτο και γνωριζω την ζωη καλυτερα και απο ολες τις πλευρες.Αν δουλευεις 3 ωρες την ημερα και κανεις μαθηματακια,ειναι αλλιως τα πραγματα.

            Comment


              Originally posted by Swethess View Post
              Βασικά, πρέπει να έχεις ενα συγκεκριμένο κωδικό στην άδεια παραμονής σου τον οποίο συμπεριλαμβάνουν στη λίστα τους τα σχολεία sfi!

              Ευανθία σε ποιο σχολείο πήγες? Σε 5 μήνες τελείωσες το c κ d?
              Καλημερα Swetless !!!!

              Ξεκινησα απο τους nybörjare 6 εβδομαδες. Μετα απο 6 εβδομαδες με εβαλαν χωρις τεστ στην C . Μετα απο 6 εβδομαδες μου ειπε η δασκαλα μου οτι μπορω να γραψω τεστ για να τελειωσω την C , εγραψα επιτυχως και πηγα στην D. Mετα απο 6 εβδομαδες στην D μπορουσα να δωσω τεστ για να τελειωσω την D αλλα δεν ημουν ετοιμη λιγο φοβηθηκα και περασαν αλλες 6 εβδομαδες για να γραψω τεστ. Εγραψα επιτυχως και τελειωσα και την D.
              Τωρα ειμαι στην SAS αλλα επειδη δουλευω πολυ κουραζομαι τρομερα με τον συνδυασμο δουλεια διαβασμα . Αλλα κανω υπομονη και πιεζω τον εαυτο μου γιατι θελω να προχωρησω οπωσδηποτε !!!!
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                Originally posted by ευανθια View Post
                Καλημερα georgeman !!!!!!

                Αυτα τα μπονους δεν ισχυουν για τους ευρωπαιους μεταναστες !!!
                Κιεγω οταν τελειωσα σε 5 μηνες το SFI εκανα χαρα οτι θα παρω το μπονους αλλα εφαγα πορτα
                Αυτά τα bonus ισχύουν για πολίτες όλων των χωρών του κόσμου φτάνει στην άδεια παραμονής του να αναφέρεται ένας από τους παρακάτω κώδικους:


                Kod Förklaring
                AC Väpnad konflikt, alternativt skyddsbehövande 4:2
                AF Flykting 4:1
                AK Kvotflykting, utlänning som överförts till Sverige med stöd av ett särskilt regeringsbeslut.
                AM Miljökatastrof, övrig skyddsbehövande 4:2a
                AS Svåra motsättningar, övrig skyddsbehövande 4:2a
                AT Tortyr, alternativt skyddsbehövande 4:2
                AV Väpnad konflikt, övrig skyddsbehövande 4:2a
                B Anknytning, make/maka/sambo/barn und 18 år, se även kod K
                B3 Anknytning, tid vistelse i Sverige, svenskfödd etc
                B4 Anknytning, annan anhörig hushållsgemenskap (5 kap 3 a § 1:a st. 2)
                B5 5 kap. 3 § 1 (Direktivet)
                B6 5 kap. 3 a § 1 (Nationell)
                B7 Försörjningskravet uppfyllt
                B8 Försörjningskravet inte uppfyllt, men särskilda skäl
                G Synnerligt ömmande omständigheter enligt 5 kap 6 §
                I Utlänning som beviljas tillstånd för bosättning av övriga skäl (5 kap. 3 a § 1 st. 3-4 p + 5 kap. 3 a § 3 st. 1-3 p)
                K Anknytning, make/maka/sambo/barn till AK, A3, A7, A8, A9, AC, AF, AM, AS, AT, AV, G, M1, M2, M3, M4, M5, M6, X1, X2
                K1 Anknytning, make/maka/sambo/barn till P1, P2, P3, P4, P5
                K4 Annan anhörig (hushåll) till AK, A3, A7, A8, A9, AC, AF, AM, AS, AT, AV, G, M1, M2, M3, M4, M5, M6, P1, P2, P3, P4, P5, X1, X2
                K7 Försörjningskravet uppfyllt- ref klassad A*, G, X1, X2
                K8 Försörjningskravet inte uppfyllt, sär skäl-ref A*, G, X1, X2
                K9 Anknytning till bosnier, klass AK, A3, A7, A8, A9, AC, AF, AM, AS, AT, AV, G, X1, X2
                KV Anhörig till person klassad TV
                M1 12:18 1 st 1p jmf 12:1 Utll (dödsstraff)
                M2 12:18 1 st 1p jmf 12:2 Utll (flyktingar)
                M3 12:18 1 st 1p jmf 12:3 Utll (övriga skyddsbehövande)
                M4 12:18 1 st 2p (mottagarlandet tar ej emot)
                M5 12:18 1 st 3p (medicinska hinder)
                M6 12:18 1 st 3p (annan särskild anledning)
                T1 Behov av tillfälligt skydd
                T9 Tidsbegränsat tillstånd, förundersökning/huvudförhandling i brott-mål 􀃆 22 kap
                TT Tribunalvittne – 22 kap. 2 §

                Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

                Comment


                  Originally posted by georgeman View Post
                  Αυτά τα bonus ισχύουν για πολίτες όλων των χωρών του κόσμου φτάνει στην άδεια παραμονής του να αναφέρεται ένας από τους παρακάτω κώδικους:......................................... .....................................


                  Εγω που ειχα ρωτησει οταν τελειωσα ετσι μου ειπαν ..

                  Λες να την πατησα Θα παω να ξαναρωτησω
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    Originally posted by skonto View Post
                    Καλημέρα. Ο πρώτος εργοδότης στον οποίο πήγα, αλλά δεν συνέχισα τη συνεργασία μαζί του, μου είχε δώσει χαρτί πρόσληψης, 8ώρου, μόνιμου, με 145 κορώνες την ώρα μικτά.

                    Τα 3ωρα ανήκουν σε άλλο εργοδότη ( απο 2 που δουλεύω ταυτόχρονα τώρα ).

                    Σπύρος
                    Ευχαριστώ Σπύρο για την απάντησή σου, όμως δεν κατάλαβα τελικά, το μίνιμουμ είναι τετράωρο; Επίσης σε ό,τι αφορά την μόνιμη άδεια παραμονής, γνωρίζει κανείς κάτι; αν μείνεις για κάποιο διάστημα χωρίς δουλειά, χάνεις το δικαίωμα να κάνεις αίτηση για μόνιμη άδεια; Θα μου πει κανείς, ακόμα δεν ήρθες και σκέφτεσαι μονιμότητα; Τι να κάνω, νεοελληνικό κουσούρι η μονιμότης....

                    Comment


                      Τσεκαρε την αδεια παραμονης σου. Αν έχεις έναν από τους παρακάτω κωδικούς ( που δεν το πιστευω ) τότε τα δικαιούσε!
                      Εγώ πάντως στην δικιά μου δεν έχω κάποιο κωδικο από αυτούς.

                      Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

                      Comment


                        Καλησπέρα σε όλους,

                        Ειμαι κι εγω ενας απο τους πολλους που σκεφτονται την μετακινηση στη Σουηδια. Οι λογοι νομιζω περιττοι και γνωστοι απο όλους όσους προσπάθησαν
                        κκαι είτε πετυχαν είτε οχι.Υπαρχουν φορες που τα βαζω με τον εαυτο μου γιατι δεν το εκανα πολυ νωριτερα αυτο το βημα, γιατι οχι μονο τα πραγματα οσο πανε δυσκολευουν (και αρκετα θαλεγα) αλλα αν ηθελες να τα δεις λιγο πιο καθαρα, το πραγμα φαινοταν απο χρονια τωρα οτι θα πηγαινε ετσι σε αυτη τη χωρα. Δικαιως λοιπον τα βαζω με τον εαυτο μου που: δεν ειχα βρει το θαρρος, την τολμη να το κανω, που ειχα "βολευτει" κι εγω λεγοντας "ελα μωρε ποσο ασχημα μπορουν να ερθουν πια?", δεν το εψαξα παραπανω κτλ κτλ. Και ειμαι και απο τους ανθρωπους που πραγματικα πιστευουν στην αυτοκριτικη λεγοντας οτι για οσα περναμε φταιμε σε μεγαλο ποσοστο κι εμει οι ιδιοι βεβαια. Ασχετως, αν κανεις δε το παραδεχεται.. μου θυμιζει
                        το κλασικο παραδειγμα στο δρομο που καποιος παει απο την αντιθετη κατευθυνση και σε βριζει κιολας, αντι να σου πει συγνωμη - κλασικη μεσογειακη νοοτροπια (οχι ελληνικη μονο).
                        Σχεδον ολα ειναι θεματα νοοτροπιας - παιδειας. Δεν θα κατσω να αναλυσω ομως αυτο το θεμα, γιατι δεν εχει και κανενα νοημα αλλωστε - οτι εγινε εγινε, το θεμα ειναι πως
                        το αντιμετωπιζουμε γιατι αποσα εχω διαβασει ολοι οι σοβαροι ανθρωποι εδω που κανανε αυτο το βημα, ζητουσαν αξιοπρεπεια και σεβασμο οχι μονο απο το κρατος (που δε το συζηταω καν αν στη δινει!) αλλα και απο τους συνανθρωπους μας που οπως τοσα χρονια ετσι και τωρα το "κοιταω την παρτι μου" εχει γινει τομεας επιστημης στην ελλαδα.

                        Μπορώ να πω οτι διαβασα σχεδόν όλα τα νηματα με θεμα τη Σουηδία, υπαρχουν ατομα που πραγματικα αισθανομαι οτι βοηθησανε πολυ σε καποιον που δε ξερει να κατατοπιστει λιγο (skonto, ευανθια κ.α. πολλοι) και ειλικρινα θα ηθελα να πω ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους εδω που δωσανε λιγο τα φωτα τους, χωρις καποιο ανταλλαγμα (ναι ακουγεται δυσκολο αυτο για το συγχρονο νεοελληνα).

                        Λιγα πραγματα για μενα. Ειμαι στον τομεα της πληροφορικης εδω και 6-7 χρονια, πλεον ανεργος εδω και 3-4 εβδομαδες οπως και πολυς κοσμος. Μπορω να πω οτι ειτε εμενα ανεργος ειτε οχι, ειχα προετοιμασει τον δρομο για να φυγω και το σκεφτομουν για Αυγουστο-Σεπτεμβρη ετσι ωστε να μπορεσω να προετοιμαστω οσο καλυτερα γινεται. Εννοειται οτι ξερω οτι ξεκινναω απο το 0, ξερω οτι δεν με περιμενει η βασιλισσα της σουηδιας να μου δωσει καποια θεση με το που φτασω και επιπλεον θα πρεπει να πολεμησω. Αυτα ειναι δεδομενα. Οταν γινεσαι μεταναστης σε οποια χωρα, αυτα ειναι δεδομενα εκ των προτερων. Εχω κανει και καποιες αιτησεις για μεταπτυχιακα, αλλα επειδη τις εκανα πολυ αργα νομιζω οτι δεν θα εχω καποια τυχη. Επισης που και που στελνω καποιο CV απο δω, αλλα επισης κι αυτο
                        ξερω οτι δεν εχει καποια τυχη ειδικα τωρα.

                        Θα ηθελα αρχικα καποιες πληροφοριες οποιος μπορει να βοηθησει:

                        1.Σκεφτομαι αρχικα να διαμεινω είτε κοντα στο Γετεμπορι, είτε κοντα Στοκχολμη(οπως εσυ skonto, που βρηκα την περιοχη σου απο google maps ) ειτε Linköping,
                        Nörrkoping, που ειναι σχετικα κοντα με Στοκχολμη εν πασει περιπτωση. Θα μπορεσω να βρω καποια απλη δουλεια προσωρινα για να παρω το personnumer και να ξεκινησω
                        σιγα σιγα τα υπολοιπα (να κανω μαθηματα για τη γλωσσα, λογαριασμος κτλ) ή καλυτερα να στοχευω μεσα στις μεγαλουπολεις μονο??? To ροταω κυριως απο παιδια που το εχουν κανει και ξερουνε.

                        2.Ξερω οτι ειναι θεμα το σπιτι και το διαβαζω συνεχεια απο ολους. Ποσο ευκολο θα ειναι να βρω ενα σπιτι για 3 μηνες, κυριως ομως σε πιο μικρες πολεις? Εχω διαβασει οτι ακομη κι αυτο ειναι παρα μα παρα πολυ δυσκολο κι εχω απογοητευτει λιγο να πω την αληθεια. Λεω αν δε μπορεσω να βρω καπου να μεινω απο Αυγουστο-Σεπτεμβρη τοτε... πως θα παω επανω? Να πληρωνω ξενοδοχειο? Δεν μπορω να το κανω αυτο οικονομικα βεβαια.Σε περιοχες οπως Linköping, Nörrkoping ειναι εφικτο κατι τετοιο?


                        Συγνωμη για ολο αυτο το μακροσυρτο, απλα ηθελα να πω 1-2 πραγματα να μπω στην παρεα και να με γνωρισετε κι εσεις καλυτερα. Σε μερικους εχω στειλει
                        και προσκλησεις για φιλους στο forum, με τοσα που διαβασα απο εσας - αισθανομαι σαν να σας ξερω ηδη

                        Θα επανελθω με νεες ερωτησεις, αλλωστε αυτο το διαστημα ψαχνω οσο πιο πολλα μπορω ετσι ωστε να παρω εφοδια για την μετακινηση μου.
                        Ελπιζω να μη σας κουρασα.

                        Comment


                          Καλοσηρθες και καλη τυχη και σε σενα , και ποσο δικιο εχεις..
                          Δυστυχως καποια ΚΑΚΑ πραγματα τα ειχαμε ως δεδομενα και δεν αντιδρουσαμε ωσπου το ποτηρι ξεχειλησε..
                          Και δυστυχως την πληρωνουμε εμεις που δεν τα "φαγαμε μαζι'' οι αλλοι εχουν την καβατζα τους..
                          Και να παλι μεταναστες οι ελληνες για αλλη μια φορα στην ιστορια μας..
                          Καλη τυχη πατριωτη!
                          Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                          Comment


                            Originally posted by ευανθια View Post
                            Καλημερα Swetless !!!!

                            Ξεκινησα απο τους nybörjare 6 εβδομαδες. Μετα απο 6 εβδομαδες με εβαλαν χωρις τεστ στην C . Μετα απο 6 εβδομαδες μου ειπε η δασκαλα μου οτι μπορω να γραψω τεστ για να τελειωσω την C , εγραψα επιτυχως και πηγα στην D. Mετα απο 6 εβδομαδες στην D μπορουσα να δωσω τεστ για να τελειωσω την D αλλα δεν ημουν ετοιμη λιγο φοβηθηκα και περασαν αλλες 6 εβδομαδες για να γραψω τεστ. Εγραψα επιτυχως και τελειωσα και την D.
                            Τωρα ειμαι στην SAS αλλα επειδη δουλευω πολυ κουραζομαι τρομερα με τον συνδυασμο δουλεια διαβασμα . Αλλα κανω υπομονη και πιεζω τον εαυτο μου γιατι θελω να προχωρησω οπωσδηποτε !!!!
                            Σε ποιο σχολείο πήγες?

                            Comment


                              Διαβαζω διαφορα εδω για αλλες χωρες και νοιωθω σαν να κατεβηκα απο το βουνο στην πολη!!
                              Συγγνωμη που θα στεναχωρεσω καποιους πολυ πατριωτες αλλα ποσο πισω ειμαστε?
                              Και ελεγα στον αντρα μου οταν μαλωναμε οτι η Αιγυπτος ειναι τριτοκοσμικη χαχαχα ,εγω η ευρωπαια τρομαρα μου..
                              Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                              Comment


                                Ναι το μίνιμουμ είναι τουλάχιστον 4ωρο. Αν μείνεις για ένα διάστημα χωρίς δουλειά υπάρχει περίπτωση να σου αφαιρέσουν την προσωρινή άδεια παραμονής. Μετά από 5 χρόνια πάιρνεις την μόνιμη άδεια παραμονής.
                                Permanent residence card - Migrationsverket [NS4 version]

                                Originally posted by adespotos View Post
                                Ευχαριστώ Σπύρο για την απάντησή σου, όμως δεν κατάλαβα τελικά, το μίνιμουμ είναι τετράωρο; Επίσης σε ό,τι αφορά την μόνιμη άδεια παραμονής, γνωρίζει κανείς κάτι; αν μείνεις για κάποιο διάστημα χωρίς δουλειά, χάνεις το δικαίωμα να κάνεις αίτηση για μόνιμη άδεια; Θα μου πει κανείς, ακόμα δεν ήρθες και σκέφτεσαι μονιμότητα; Τι να κάνω, νεοελληνικό κουσούρι η μονιμότης....

                                Comment

                                Working...
                                X