Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 4

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by archville View Post
    Καλησπέρα σε όλους,

    Ειμαι κι εγω ενας απο τους πολλους που σκεφτονται την μετακινηση στη Σουηδια.


    Συγνωμη για ολο αυτο το μακροσυρτο, απλα ηθελα να πω 1-2 πραγματα να μπω στην παρεα και να με γνωρισετε κι εσεις καλυτερα. Σε μερικους εχω στειλει
    και προσκλησεις για φιλους στο forum, με τοσα που διαβασα απο εσας - αισθανομαι σαν να σας ξερω ηδη .................................................. ................

    Θα επανελθω με νεες ερωτησεις, αλλωστε αυτο το διαστημα ψαχνω οσο πιο πολλα μπορω ετσι ωστε να παρω εφοδια για την μετακινηση μου.
    Ελπιζω να μη σας κουρασα.
    archville Καλωσορισες στην παρεα μας !!!!!!!

    Ξεκινα αμεσως το ψαξιμο μεσα απο τα λινκ που υπαρχουν στο θεμα της σουηδιας. Ψαχοντας πολυ εντατικα θα βρεις και σπιτι και ισως καποια δουλεια. Ψαξε ψαξε ψαξε και ξαναψαξε ΕΝΤΑΤΙΚΑ !!!!!

    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!!
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      Όλοι αυτοί οι κωδικοί αναφέρονται σε πρόσφυγες! ΟΙ κάτοικοι μελών χωρών της ΕΕ και της ΕΖΕΣ δεν το δικαιούνται

      Originally posted by georgeman View Post
      Αυτά τα bonus ισχύουν για πολίτες όλων των χωρών του κόσμου φτάνει στην άδεια παραμονής του να αναφέρεται ένας από τους παρακάτω κώδικους:


      Kod Förklaring
      AC Väpnad konflikt, alternativt skyddsbehövande 4:2
      AF Flykting 4:1
      AK Kvotflykting, utlänning som överförts till Sverige med stöd av ett särskilt regeringsbeslut.
      AM Miljökatastrof, övrig skyddsbehövande 4:2a
      AS Svåra motsättningar, övrig skyddsbehövande 4:2a
      AT Tortyr, alternativt skyddsbehövande 4:2
      AV Väpnad konflikt, övrig skyddsbehövande 4:2a
      B Anknytning, make/maka/sambo/barn und 18 år, se även kod K
      B3 Anknytning, tid vistelse i Sverige, svenskfödd etc
      B4 Anknytning, annan anhörig hushållsgemenskap (5 kap 3 a § 1:a st. 2)
      B5 5 kap. 3 § 1 (Direktivet)
      B6 5 kap. 3 a § 1 (Nationell)
      B7 Försörjningskravet uppfyllt
      B8 Försörjningskravet inte uppfyllt, men särskilda skäl
      G Synnerligt ömmande omständigheter enligt 5 kap 6 §
      I Utlänning som beviljas tillstånd för bosättning av övriga skäl (5 kap. 3 a § 1 st. 3-4 p + 5 kap. 3 a § 3 st. 1-3 p)
      K Anknytning, make/maka/sambo/barn till AK, A3, A7, A8, A9, AC, AF, AM, AS, AT, AV, G, M1, M2, M3, M4, M5, M6, X1, X2
      K1 Anknytning, make/maka/sambo/barn till P1, P2, P3, P4, P5
      K4 Annan anhörig (hushåll) till AK, A3, A7, A8, A9, AC, AF, AM, AS, AT, AV, G, M1, M2, M3, M4, M5, M6, P1, P2, P3, P4, P5, X1, X2
      K7 Försörjningskravet uppfyllt- ref klassad A*, G, X1, X2
      K8 Försörjningskravet inte uppfyllt, sär skäl-ref A*, G, X1, X2
      K9 Anknytning till bosnier, klass AK, A3, A7, A8, A9, AC, AF, AM, AS, AT, AV, G, X1, X2
      KV Anhörig till person klassad TV
      M1 12:18 1 st 1p jmf 12:1 Utll (dödsstraff)
      M2 12:18 1 st 1p jmf 12:2 Utll (flyktingar)
      M3 12:18 1 st 1p jmf 12:3 Utll (övriga skyddsbehövande)
      M4 12:18 1 st 2p (mottagarlandet tar ej emot)
      M5 12:18 1 st 3p (medicinska hinder)
      M6 12:18 1 st 3p (annan särskild anledning)
      T1 Behov av tillfälligt skydd
      T9 Tidsbegränsat tillstånd, förundersökning/huvudförhandling i brott-mål 􀃆 22 kap
      TT Tribunalvittne – 22 kap. 2 §

      Comment


        Σε ευχαριστω Μαρια.
        Οπως και ναχει, θα το παλεψουμε.

        Ευχομαι και σε σενα οτι καλυτερο ειτε εισαι εδω ειτε εχεις ηδη ανεβει πανω..

        Comment


          Originally posted by Minos View Post
          Όλοι αυτοί οι κωδικοί αναφέρονται σε πρόσφυγες! ΟΙ κάτοικοι μελών χωρών της ΕΕ και της ΕΖΕΣ δεν το δικαιούνται
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            Originally posted by Swethess View Post
            Σε ποιο σχολείο πήγες?
            Στην Järfälla
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              Φιλαράκι καλώς ήρθες (στο φόρουμ) όταν θα έρθεις Σουηδία ελπίζω να γνωριστούμε.
              Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω σε όσα γνωρίζω.
              Στο θέμα εργασία εξαρτάται από το πόσο το θέλεις εσύ και το τι είσαι διατεθειμένος να κάνεις. Μεγάλη μικρή πόλη δεν έχει σημασία, σημασία έχει να οργανωθείς καλά για να κερδίσεις τον πόλεμο που λέγεται μετανάστευση. Δουλειές για ανειδίκευτους υπάρχουν πολλές. Δουλειές για ειδικευμένους ακόμα περισσότερες. Όλες όμως έχουν ένα κοινό γνώρισμα: Σουηδικά.
              Σπίτι: Δωμάτιο μπορείς να βρεις σχετικά εύκολα για αρχή και από εκεί και μετά βλέπεις και κάνεις. Καμοια 20 μέρες πριν ανέβεις γράψε ένα ποστ οτι ψάχνεις και ίσως να ξέρουμε κάτι.
              Πάρε εσύ την απόφαση και οτι μπορούμε θα το κάνουμε


              Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

              Comment


                Η αληθεια ειναι οτι οντως εχω ξεχωρισει καποια posts για εργασια.Πραγματικα παρα πολυ χρησιμα... δε ξερω βεβαια κατα ποσο θα αξιζει να στελνω απο δω CV.
                Για σπιτι δεν εχω βρει κατι σχετικο οσο εψαξα (μαλλον δεν εψαξα καλα?).

                Ναι ολη μερα αυτο κανω πλεον... ψαξιμο, ψαξιμο και παλι ψαξιμο.

                Comment


                  Originally posted by georgeman View Post
                  Στο θέμα εργασία εξαρτάται από το πόσο το θέλεις εσύ και το τι είσαι διατεθειμένος να κάνεις. Μεγάλη μικρή πόλη δεν έχει σημασία, σημασία έχει να οργανωθείς καλά για να κερδίσεις τον πόλεμο που λέγεται μετανάστευση. Δουλειές για ανειδίκευτους υπάρχουν πολλές. Δουλειές για ειδικευμένους ακόμα περισσότερες. Όλες όμως έχουν ένα κοινό γνώρισμα: Σουηδικά.
                  Σπίτι: Δωμάτιο μπορείς να βρεις σχετικά εύκολα για αρχή και από εκεί και μετά βλέπεις και κάνεις. Καμοια 20 μέρες πριν ανέβεις γράψε ένα ποστ οτι ψάχνεις και ίσως να ξέρουμε κάτι.
                  Πάρε εσύ την απόφαση και οτι μπορούμε θα το κάνουμε


                  Σε ευχαριστω georgeman, ειλικρινα παιρνω θαρρος οταν βλεπω παροιμοιες καταστασεις και ειναι καλο που δινετε πληροφοριες.
                  Για σπιτι, επειδη εχω διαβασει οτι δινουν κυριως σε ατομα που εχουν perosnnumer, λες δηλαδη οτι θα βρω σχετικα ευκολα παροτι δεν εχω?
                  Σαν σκοπο αυτο εχω, να βρω σπιτι -> δουλεια -> personnumer - > σουηδικα. Εννοειται οτι θελω να μαθω τη γλωσσα, δε το συζηταω.

                  Comment


                    Originally posted by archville View Post
                    Η αληθεια ειναι οτι οντως εχω ξεχωρισει καποια posts για εργασια.Πραγματικα παρα πολυ χρησιμα... δε ξερω βεβαια κατα ποσο θα αξιζει να στελνω απο δω CV.
                    Για σπιτι δεν εχω βρει κατι σχετικο οσο εψαξα (μαλλον δεν εψαξα καλα?).

                    Ναι ολη μερα αυτο κανω πλεον... ψαξιμο, ψαξιμο και παλι ψαξιμο.
                    Για κοιτα εδω http://www.patriotaki.net/%CE%95%CE%...99%CE%91-2633/
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      Originally posted by ευανθια View Post
                      Για κοιτα εδω
                      Οπως προ-ειπα. Δε τα εχω ψαξει καλα. Ειχα δει μονο τα νηματα για μεταναστευση. Σε ευχαριστω

                      Comment


                        Originally posted by Swethess View Post
                        Σε ποιο σχολείο πήγες?
                        Εσυ σε ποιο σχολειο πηγαινεις ?
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          Originally posted by Minos View Post
                          Όλοι αυτοί οι κωδικοί αναφέρονται σε πρόσφυγες! ΟΙ κάτοικοι μελών χωρών της ΕΕ και της ΕΖΕΣ δεν το δικαιούνται
                          Ρε Μίνο που το γράφει οτι αν εισαι μέλος της ΕΕ και της ΕΖΕΣ και έχεις έναν κωδικό από τους παρακάτω δεν τα παίρνεις?
                          Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

                          Comment


                            Originally posted by ευανθια View Post
                            Εσυ σε ποιο σχολειο πηγαινεις ?
                            στο Globen αλλα είναι πολύ αργοί οι ρυθμοί τους!

                            Comment


                              Originally posted by Swethess View Post
                              στο Globen αλλα είναι πολύ αργοί οι ρυθμοί τους!
                              Θα σου δωσω μια συμβουλη σε εσενα αλλα και σε ολα τα μελη που μαθαινουν σουηδικα .

                              Επειδη ο καθε δασκαλος ειναι διαφορετικος και δεν ειναι ολοι καλοι , σημασια εχει το προσωπικο διαβασμα !! Μην σου πω οτι ειναι το πιο σημαντικο !!!
                              Επισης να βλεπεις ,αν εχεις, πολυ τηλεοραση γιατι ετσι εξοικιωνεσαι στο ακουσμα και σε βοηθαει να αρχισεις να καταλαβαινεις γιατι οντως οι ατιμοι οι σουηδοι μιλανε πολυ γρηγορα !! Οταν βλεπεις δε αμερικανικες ταινιες, αν ξερεις αγγλικα και διαβαζεις απο κατω τους σουηδικους υποτιτλους , ξερεις ποσες καινουργιες λεξεις μαθαινεις ? Εχω μαθει ετσι πολλες λεξεις !!!
                              Ψυχαγωγια και εκμαθηση
                              Οταν ηταν να δωσω nationella prov ,αφου ειχα διαβασει την απαραιτητη γραμματικη τα ρηματα τους χρονους , μετα εβλεπα πολυ σουηδικα τηλεοπτικα προγραμματα, για να εξοικιωθω οσο μπορουσα περισσοτερο . Στην prov εκτος των αλλων σου βαζουν να ακουσεις συνομιλιες και διαλογους, που πρεπει να κατανοησεις και να απαντησεις σε γραπτες ερωτησεις.
                              Επισης την ωρα του μαθηματος να ταραζεις τους καθηγητες στις ερωτησεις αν δεν καταλαβαινεις κατι . Ετσι μαθαινεις περισσοτερο και παρακινεις τον δασκαλο να διευκρινισει θεματα που ισως και αυτος να μην θεωρει απαραιτητα και να τα προσπερναει.

                              Και φυσικα διαβασμα προσωπικο πολυ !! Οσο μπορεις περισσοτερο !!
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment


                                Originally posted by ευανθια View Post
                                Θα σου δωσω μια συμβουλη σε εσενα αλλα και σε ολα τα μελη που μαθαινουν σουηδικα .

                                Επειδη ο καθε δασκαλος ειναι διαφορετικος και δεν ειναι ολοι καλοι , σημασια εχει το προσωπικο διαβασμα !! Μην σου πω οτι ειναι το πιο σημαντικο !!!
                                Επισης να βλεπεις ,αν εχεις, πολυ τηλεοραση γιατι ετσι εξοικιωνεσαι στο ακουσμα και σε βοηθαει να αρχισεις να καταλαβαινεις γιατι οντως οι ατιμοι οι σουηδοι μιλανε πολυ γρηγορα !! Οταν βλεπεις δε αμερικανικες ταινιες, αν ξερεις αγγλικα και διαβαζεις απο κατω τους σουηδικους υποτιτλους , ξερεις ποσες καινουργιες λεξεις μαθαινεις ? Εχω μαθει ετσι πολλες λεξεις !!!
                                Ψυχαγωγια και εκμαθηση
                                Οταν ηταν να δωσω nationella prov ,αφου ειχα διαβασει την απαραιτητη γραμματικη τα ρηματα τους χρονους , μετα εβλεπα πολυ σουηδικα τηλεοπτικα προγραμματα, για να εξοικιωθω οσο μπορουσα περισσοτερο . Στην prov εκτος των αλλων σου βαζουν να ακουσεις συνομιλιες και διαλογους, που πρεπει να κατανοησεις και να απαντησεις σε γραπτες ερωτησεις.
                                Επισης την ωρα του μαθηματος να ταραζεις τους καθηγητες στις ερωτησεις αν δεν καταλαβαινεις κατι . Ετσι μαθαινεις περισσοτερο και παρακινεις τον δασκαλο να διευκρινισει θεματα που ισως και αυτος να μην θεωρει απαραιτητα και να τα προσπερναει.

                                Και φυσικα διαβασμα προσωπικο πολυ !! Οσο μπορεις περισσοτερο !!
                                Όλα αυτά τα κάνω Ευανθία αλλα το ζήτημα είναι πως οι καθηγητές δεν νοιάζονται! Σκέψου οτι ζήτησα περισσότερες εργασίες πάνω στη γραμματική κ μου το αρνήθηκαν! Βέβαια έχω δικά μου βιβλία κ διαβάζω απο κει αλλα κ πάλι...

                                Πάντως να πω οτι υπάρχει η δυνατότητα να παρακολουθήσει κανείς μαθήματα σουηδικών στο πανεπιστήμιο κ γίνονται δυο φορές το χρόνο. Η επόμενη ανοιχτή ημερομηνία για αιτήσεις ξεκινά τον Οκτώβριο.

                                Comment

                                Working...
                                X