Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 4

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by georgeman View Post
    Ρε Μίνο που το γράφει οτι αν εισαι μέλος της ΕΕ και της ΕΖΕΣ και έχεις έναν κωδικό από τους παρακάτω δεν τα παίρνεις?
    αφου γράφει οτι αναφέρονται σε πρόσφυγες!

    Comment


      Originally posted by Swethess View Post
      Όλα αυτά τα κάνω Ευανθία αλλα το ζήτημα είναι πως οι καθηγητές δεν νοιάζονται! Σκέψου οτι ζήτησα περισσότερες εργασίες πάνω στη γραμματική κ μου το αρνήθηκαν! Βέβαια έχω δικά μου βιβλία κ διαβάζω απο κει αλλα κ πάλι...

      Πάντως να πω οτι υπάρχει η δυνατότητα να παρακολουθήσει κανείς μαθήματα σουηδικών στο πανεπιστήμιο κ γίνονται δυο φορές το χρόνο. Η επόμενη ανοιχτή ημερομηνία για αιτήσεις ξεκινά τον Οκτώβριο.
      Με τοσους μεταναστες απο ολα τα μηκη και πλατη της γης τι να κανουν κιαυτοι ? Προσφερουν οτι μπορουν ,και κοιτανε να σχολασουν να πανε σπιτι τους η να πανε για lunch
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        Originally posted by ευανθια View Post
        Με τοσους μεταναστες απο ολα τα μηκη και πλατη της γης τι να κανουν κιαυτοι ? Προσφερουν οτι μπορουν ,και κοιτανε να σχολασουν να πανε σπιτι τους η να πανε για lunch

        Ναι κάπως έτσι είναι!

        Comment


          Με συγχωρείς που θα το πω αλλά αν ξέρεις να διαβάζεις σουηδικά όλοι οι κωδικοί αναφέρονται σε πρόσφυγες. Επισης διάβασε, αν μπορείς, στα σουηδικά, εδώ
          Kan EES-medborgare få Sfi-bonus?
          Svar: EES-medborgare som får uppehållstillstånd på grund av anknytning (enligt 5 kap. Utlänningslagen) och därmed får rätt att folkbokföra sig i en kommun kan bli beviljade Sfi-bonus. De EES-medborgare som befinner sig i Sverige med uppehållsrätt kan inte bli beviljade Sfi-bonus.
          Fr

          Originally posted by georgeman View Post
          Ρε Μίνο που το γράφει οτι αν εισαι μέλος της ΕΕ και της ΕΖΕΣ και έχεις έναν κωδικό από τους παρακάτω δεν τα παίρνεις?

          Comment


            Originally posted by Swethess View Post
            Όλα αυτά τα κάνω Ευανθία αλλα το ζήτημα είναι πως οι καθηγητές δεν νοιάζονται! Σκέψου οτι ζήτησα περισσότερες εργασίες πάνω στη γραμματική κ μου το αρνήθηκαν! Βέβαια έχω δικά μου βιβλία κ διαβάζω απο κει αλλα κ πάλι...
            Ίσως είναι κατά ένα μεγάλο μέρος θέμα νοοτροπίας τους. Εγώ πληρώνω αδρά στο Folkuniversitet για τα μαθήματα και θεωρώ ότι ο δάσκαλος είναι αρκετά ανοργάνωτος και αδιάφορος. Αν υπήρχε άλλο τμήμα στο ίδιο επίπεδο, θα είχα αλλάξει!
            Δείχνουν σαν να μη θέλουν να σου δώσουν κάτι παραπάνω και μόλις έρθει η ώρα που τελειώνει το μάθημα, γίνονται "καπνός"! Δεν μένουν δευτερόλεπτο παραπάνω, για να ολοκληρώσουν κάτι στο μάθημα...
            Νομίζω ότι όλοι έχουμε εμπειρία απο τη "μάστιγα της δημοσιοϋπαλληλικής νοοτροπίας" στην Ελλάδα, αλλά σίγουρα γνωρίσαμε και τί θα πει "φιλότιμο". Μέχρι στιγμής, στους χώρους που κινούμαι εδώ, δεν το έχω συναντήσει.
            Το ότι κάθε δάσκαλος είναι διαφορετικός ισχύει βέβαια, αλλά αυτό πιστεύω έχει να κάνει με την μεταδοτικότητα και την οργάνωσή του. Προσπαθώ και εγώ με περισσότερο προσωπικό διάβασμα να τα καταφέρω, αλλα αυτό το έκανα και στην Ελλάδα! Πιο πολύ ελπίζω στην καθημερινή επικοινωνία με την σπιτονοικοκυρά μου, η οποία χαίρεται να μου μαθαίνει σουηδικά!
            Η ζωή είναι σαν καρδιογράφημα. Η ευθεία σε σκοτώνει...

            Comment


              Originally posted by serina View Post
              Ίσως είναι κατά ένα μεγάλο μέρος θέμα νοοτροπίας τους. .................................................. .................................................. ........ Πιο πολύ ελπίζω στην καθημερινή επικοινωνία με την σπιτονοικοκυρά μου, η οποία χαίρεται να μου μαθαίνει σουηδικά!
              Εχεις μπει στο νοημα και γρηγορα θα μαθεις !!!! Ετσι ακριβως εκανα κιεγω , μιλαγα συνεχεια με σουηδους ....ασε που στο τρενο στηνω αυτι και ακουω που συζητανε μεταξυ τους και τεσταρω τον εαυτο μου ποσο τους καταλαβαινω .
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                [QUOTE=serina;48478]Ίσως είναι κατά ένα μεγάλο μέρος θέμα νοοτροπίας τους. Εγώ πληρώνω αδρά στο Folkuniversitet για τα μαθήματα και θεωρώ ότι ο δάσκαλος είναι αρκετά ανοργάνωτος και αδιάφορος. Αν υπήρχε άλλο τμήμα στο ίδιο επίπεδο, θα είχα αλλάξει!
                Δείχνουν σαν να μη θέλουν να σου δώσουν κάτι παραπάνω και μόλις έρθει η ώρα που τελειώνει το μάθημα, γίνονται "καπνός"! Δεν μένουν δευτερόλεπτο παραπάνω, για να ολοκληρώσουν κάτι στο μάθημα...



                Οι σουηδοι τηρουν τα ωραρια τους με ευλαβεια ! Μολις ερθει η ωρα του lunch η η ωρα να σχολασουν , κατεβαζουν ρολα γινονται καπνος Κατα την γνωμη μου καλα κανουν !!
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  Originally posted by ευανθια View Post
                  ....ασε που στο τρενο στηνω αυτι και ακουω που συζητανε μεταξυ τους και τεσταρω τον εαυτο μου ποσο τους καταλαβαινω .
                  Το ίδιο κάνω και εγώ στο τραμ! Μόνο μη μας πάρουνε χαμπάρι!!

                  Όσο για το αν κάνουν καλά που τηρούν τόσο απόλυτα το πρόγραμμά τους...χμ! Είναι καλό να είσαι οριοθετημένος βέβαια, αλλά όχι και ανελαστικός και απόλυτα άκαμπτος. Βέβαια κρίνω εξ ιδίων τα αλλότρια, γιατί στην δική μου δουλειά, κατά περίπτωση, έκρινα και έμενα λίγο περισσότερο να βοηθήσω.
                  Η ζωή είναι σαν καρδιογράφημα. Η ευθεία σε σκοτώνει...

                  Comment


                    Originally posted by serina View Post
                    Το ίδιο κάνω και εγώ στο τραμ! Μόνο μη μας πάρουνε χαμπάρι!!

                    Όσο για το αν κάνουν καλά που τηρούν τόσο απόλυτα το πρόγραμμά τους...χμ! Είναι καλό να είσαι οριοθετημένος βέβαια, αλλά όχι και ανελαστικός και απόλυτα άκαμπτος. Βέβαια κρίνω εξ ιδίων τα αλλότρια, γιατί στην δική μου δουλειά, κατά περίπτωση, έκρινα και έμενα λίγο περισσότερο να βοηθήσω.
                    Mου αρεσει serina που ειναι συνεπεις στα ραντεβου τους και οταν ξεκινανε δουλεια αλλα και οταν σχολανε , γιατι σαν εργαζομενη κιεγω θελω να σχολαω στην ωρα μου !! Εχουν πιασει το νοημα της ζωης , η δουλεια δουλεια αλλα και το lunch και το fritid και τα ταξιδακια σε πρωτο πλανο !!! Τωρα το καλοκαιρι να δεις πως εξαφανιζονται ...τρελαινονται για διακοπες και ταξιδια !!!!!
                    Μωρε καλα , πολυ καλα κανουν !!!!!!!!!!!
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      Originally posted by ευανθια View Post
                      Mου αρεσει serina που ειναι συνεπεις στα ραντεβου τους και οταν ξεκινανε δουλεια αλλα και οταν σχολανε , γιατι σαν εργαζομενη κιεγω θελω να σχολαω στην ωρα μου !! Εχουν πιασει το νοημα της ζωης , η δουλεια δουλεια αλλα και το lunch και το fritid και τα ταξιδακια σε πρωτο πλανο !!! Τωρα το καλοκαιρι να δεις πως εξαφανιζονται ...τρελαινονται για διακοπες και ταξιδια !!!!!
                      Μωρε καλα , πολυ καλα κανουν !!!!!!!!!!!
                      Μετα τις ατελειωτες απληρωτες υπερωριες που ολοι εχουμε κανει λιγο πολυ, το να βλεπεις ανθρωπους να σχολουν στην ωρα τους ειναι πολυ καλο ,ακομα κι οταν δεν μας συμφερει, γιατι το ιδιο θα ισχυει για ολους τους εργαζομενους φανταζομαι (και φυσικα και για μας)!!
                      Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                      Comment


                        [QUOTE=Minos;48424]Ναι το μίνιμουμ είναι τουλάχιστον 4ωρο. Αν μείνεις για ένα διάστημα χωρίς δουλειά υπάρχει περίπτωση να σου αφαιρέσουν την προσωρινή άδεια παραμονής. Μετά από 5 χρόνια πάιρνεις την μόνιμη άδεια παραμονής.

                        σ'ευχαριστώ μίνωα

                        Comment


                          [QUOTE=adespotos;48499]
                          Originally posted by Minos View Post
                          Ναι το μίνιμουμ είναι τουλάχιστον 4ωρο. Αν μείνεις για ένα διάστημα χωρίς δουλειά υπάρχει περίπτωση να σου αφαιρέσουν την προσωρινή άδεια παραμονής. Μετά από 5 χρόνια πάιρνεις την μόνιμη άδεια παραμονής.

                          σ'ευχαριστώ μίνωα
                          οπότε αν κανείς μείνει χωρίς δουλειά για αδιευκρίνιστο από σουηδικό νόμο χρονικό διάστημα, του αφαιρείται το δικαίωμα για μόνιμη άδεια παραμονής....ίσως πρακτικά να μην έχουν και τόση σημασία οι ερωτήσεις μου γιατί υπάρχει, απ' ό,τι, διαβάζω, δουλειά για όλους, ωστόσο:
                          λογικά όταν κανείς ξαναβρεί δουλειά ξαναξεκινά η πενταετία για θεμελίωση δικαιώματος για μόνιμη άδεια; και μέχρι να βρει κανείς τη νέα του δουλειά τρέχει το αρχικό τρίμηνο;

                          Comment


                            [QUOTE=adespotos;48502]
                            Originally posted by adespotos View Post

                            οπότε αν κανείς μείνει χωρίς δουλειά για αδιευκρίνιστο από σουηδικό νόμο χρονικό διάστημα, του αφαιρείται το δικαίωμα για μόνιμη άδεια παραμονής....ίσως πρακτικά να μην έχουν και τόση σημασία οι ερωτήσεις μου γιατί υπάρχει, απ' ό,τι, διαβάζω, δουλειά για όλους, ωστόσο:
                            λογικά όταν κανείς ξαναβρεί δουλειά ξαναξεκινά η πενταετία για θεμελίωση δικαιώματος για μόνιμη άδεια; και μέχρι να βρει κανείς τη νέα του δουλειά τρέχει το αρχικό τρίμηνο;
                            αδέσποτος ρωτάει αδέσποτος απαντάει: η απάντηση βρίσκεται στο crossroads:
                            "Εάν/όταν η απασχόληση σου τερματιστεί, χάνεις την ιδιότητά σου ως εργαζομένος/η. Υπάρχουν ορισμένες περιπτώσεις όπου διατηρείς το δικαίωμα διαμονής [uppehållsrätt] σου ως εργαζόμενος/η αν η απασχόληση τερματιστεί:
                            Αν ο/η εργαζόμενος/η είναι προσωρινά ανίκανος/η για εργασία λόγω ασθένειας ή ατυχήματος, διατηρείται το δικαίωμα διαμονής καθόσο διάστημα αυτός ή αυτή δεν μπορεί να εργαστεί.
                            Σε περίπτωση ακούσιας ανεργίας διατηρεί κάποιος το καθεστώς του εργαζόμενου εάν η απασχόλησή του είχε διαρκέσει για περισσότερο από 1 χρόνο και ο εργαζόμενος έχει καταγραφεί ως άτομο που αναζητά εργασία στην Υπηρεσία Απασχόλησης.
                            Εάν η πρόσληψη ήταν εξ αρχής περιορισμένη σε λιγότερο από 1 χρόνο και ο εργαζόμενος καταστεί ακουσίως άνεργος κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου και εγγραφεί ως αναζητών εργασία στην Υπηρεσία Απασχόλησης, τότε διατηρεί την ιδιότητά του ως εργαζόμενος για 6 μήνες."

                            Comment


                              Λοιπον ο συζυγος φτανει αυριο στο Kristianstand περιοχη του Scone και εξω απο το Malmo, εχουμε πληροφοριες για αυτη τη πολη?
                              αν εχετε κανενα καλο λινκ να δω εικονες ,γιατι το google δε μου βγαζει πολλες.
                              Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                              Comment


                                Originally posted by maria-8 View Post
                                Λοιπον ο συζυγος φτανει αυριο στο Kristianstand περιοχη του Scone και εξω απο το Malmo, εχουμε πληροφοριες για αυτη τη πολη?
                                αν εχετε κανενα καλο λινκ να δω εικονες ,γιατι το google δε μου βγαζει πολλες.
                                Kristianstads kommun

                                Σπύρος

                                Comment

                                Working...
                                X