Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 4

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by vstrommer71 View Post
    Κι εγω μια χαρα τα βρηκα εδω Upplands Vasby που βρηκα τελικα δωματιο.Kαιρος υπερσουπερ,ολα ανθισμενα,ολα πρασινα,καθαριοτητα και μια πολυ ωραια ξαπλα απο τις δημοσιες υπηρεσιες τους:Προχτες αργια-χτες ημιαργια και τωρα Σαββατοκυριακο οποτε...καλη Δευτερα
    Τωρα απο εβδομαδα θα γινω τακτικος θαμωνας στο Arbetsformedlingen το οποιο ειναι στα 30μ απο το σπιτι που μενω
    Θα βαρεθουνε να με βλεπουνε μεχρι να βρω δουλεια!
    Οποτε καλη δυναμη και σε ολους οσους ειμαστε σε ανευρεση εργασιας.Ευελπιστω οι ασχολουμενοι με τους υπολογιστες να εχουμε μια σχετικα μεγαλυτερη πιθανοτητα να βρουμε μια δουλεια χωρις πολλες απαιτησεις για Σουηδικα στην αρχη,μετα μαθαινεται η γλωσσα
    Συγκρισεις με την Ελλαδα δεν παιζουνε,απο οργανωση,καθαριοτητα,μεσα συγκοινωνιων ειναι σαν να εφυγα απο την Αφρικη και ηρθα στον πολιτισμο
    Καλωσορισες κιεσυ vstrommer71!!!!!!!!!
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      #77
      Ωραιος ο τουριστικος οδηγος για Σουηδια.
      Σε λιγο καιρο προκειται να παω διακοπες στην Βαρκελωνη,να ανοιξω τοπικ ''μεταναστευση στην Ισπανια''?

      Comment


        #78
        Originally posted by gianis View Post
        Ωραιος ο τουριστικος οδηγος για Σουηδια.
        Σε λιγο καιρο προκειται να παω διακοπες στην Βαρκελωνη,να ανοιξω τοπικ ''μεταναστευση στην Ισπανια''?

        Kαι δεν ανοίγεις!
        "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

        Comment


          #79
          Originally posted by kelaino View Post
          Kαι δεν ανοίγεις!

          Σωστη!!!

          Comment


            #80
            Λάθος προορισμός ???

            Originally posted by gianis View Post
            Ωραιος ο τουριστικος οδηγος για Σουηδια.
            Σε λιγο καιρο προκειται να παω διακοπες στην Βαρκελωνη,να ανοιξω τοπικ ''μεταναστευση στην Ισπανια''?
            Γιάννη πέρα απο το αστείο ή το σοβαρό της απάντησής σου, λόγω της ειδικότητας που έχεις ( σχεδιαστής υποδημάτων ) πιστεύω πως η Ισπανία και η Ιταλία θα μπορούσαν να σου δώσουν καλύτερες εργασιακές προοπτικές απο ότι η Σουηδία , που απλά δεν έχει κάτι τέτοιο.

            Η Σουηδία είναι μια χώρα που έχει κατα 40% παροχή υπηρεσιών σε πληροφορική, τεχνολογία, οικονομικά και ασφαλιστικά, κατα 30% εξαγωγική βαριά βιομηχανία ( πολεμικό υλικό, δασικά είδη, μεταλλεύματα, αυτοκινητοβιομηχανία ) , κατα 15% εσωτερική οικοδομική δραστηριότητα ( κατασκευαστική κυρίως στα μεγάλα αστικά κέντρα ), 10% θαλάσσια εκμετάλλευση και μόνο ένα 5% σε όλους τους άλλους τους κλάδους μαζί.

            Οπότε αντί να απελπίζεσαι και να γκρινιάζεις που εργασιακά δεν βλέπεις φώς στη Σουηδία, σκέψου μήπως εσύ διάλεξες λάθος προορισμό.

            Αν τώρα δε σε απασχολεί να βρείς κάτι αποκλειστικά πάνω στο αντικείμενό σου κοίτα πως μπορείς να επιβιώσεις εδώ κάνοντας το οτιδήποτε. Και κάντο συνειδητά με την ελπίδα πως κάποια στιγμή μπορεί τυχόν κάτι να βρεθεί, διαφορετικά ο δρόμος της επιστροφής θα σου φανεί μακρύτερος απο το δρόμο του προορισμού.

            Να σου πώ επιπλέον πως το να αναφέρεις σαν τόπο κατοικίας τοπωνύμια όπως το "Koutrobihten" που λές, είναι σαν να προκαλείς το επίπεδο εξυπνάδας του καθενός εδώ μέσα, αφήνοντας τελικά παράθυρα σχολιασμού της δικής σου προσωπικότητας.

            Σπύρος

            Comment


              #81
              Originally posted by skonto View Post
              Γιάννη πέρα απο το αστείο ή το σοβαρό της απάντησής σου, λόγω της ειδικότητας που έχεις ( σχεδιαστής υποδημάτων ) πιστεύω πως η Ισπανία και η Ιταλία θα μπορούσαν να σου δώσουν καλύτερες εργασιακές προοπτικές απο ότι η Σουηδία , που απλά δεν έχει κάτι τέτοιο.

              Η Σουηδία είναι μια χώρα που έχει κατα 40% παροχή υπηρεσιών σε πληροφορική, τεχνολογία, οικονομικά και ασφαλιστικά, κατα 30% εξαγωγική βαριά βιομηχανία ( πολεμικό υλικό, δασικά είδη, μεταλλεύματα, αυτοκινητοβιομηχανία ) , κατα 15% εσωτερική οικοδομική δραστηριότητα ( κατασκευαστική κυρίως στα μεγάλα αστικά κέντρα ), 10% θαλάσσια εκμετάλλευση και μόνο ένα 5% σε όλους τους άλλους τους κλάδους μαζί.

              Οπότε αντί να απελπίζεσαι και να γκρινιάζεις που εργασιακά δεν βλέπεις φώς στη Σουηδία, σκέψου μήπως εσύ διάλεξες λάθος προορισμό.

              Αν τώρα δε σε απασχολεί να βρείς κάτι αποκλειστικά πάνω στο αντικείμενό σου κοίτα πως μπορείς να επιβιώσεις εδώ κάνοντας το οτιδήποτε. Και κάντο συνειδητά με την ελπίδα πως κάποια στιγμή μπορεί τυχόν κάτι να βρεθεί, διαφορετικά ο δρόμος της επιστροφής θα σου φανεί μακρύτερος απο το δρόμο του προορισμού.

              Να σου πώ επιπλέον πως το να αναφέρεις σαν τόπο κατοικίας τοπωνύμια όπως το "Koutrobihten" που λές, είναι σαν να προκαλείς το επίπεδο εξυπνάδας του καθενός εδώ μέσα, αφήνοντας τελικά παράθυρα σχολιασμού της δικής σου προσωπικότητας.

              Σπύρος
              Σπυρο καλημερα

              Νομιζω πως εχεις παρεξηγησει κατι
              Σχεδιαστης υποδηματων και αυτος που σου εστειλε καποια προσωπικα μηνυματα ειμαι εγω,και υπογραφω ως jannis και οχι ως gianis.

              Comment


                #82
                Ερώτηση

                Θα ήθελα να ρωτήσω όλους τους φίλους και τις φίλες.

                Και αυτούς που είναι ήδη εδώ στη Σουηδία και αυτούς που σκέφτονται να μεταναστεύσουν.

                Ποιός είναι ο λόγος ή οι λόγοι που κρίνουν το προορισμό μιας τέτοιας απόφασης.

                Δεν λέω ποια είναι τα αίτια μιας τέτοιας απόφασης. Ο καθένας για δικούς του λόγους αποφασίζει και φεύγει απο τη χώρα του. Είτε γίνεται πόλεμος και φεύγει σαν πρόσφυγας είτε δεν τα βγάζει πέρα και φεύγει σαν οικονομικός μετανάστης.

                Εμένα με απασχολεί ο λόγος που κάποιος αποφασίζει να πάει σε μία συγκεκριμένη χώρα.

                Για να σας βοηθήσω εγώ διάλεξα Σουηδία για:
                1ον) Είμαι τεχνικός υπολογιστών και δικτύων ( Η Σουηδία είναι ΟΚ σε αυτό )
                2ον) Έχω οικογένεια ( Η Σουηδία είναι ένα εξαίρετο κοινωνικό κράτος για οικογένειες )
                3ον) Ήθελα να φύγω απο το τσιμέντο και να βρώ φύση
                4ον) Δε γούσταρα το Ευρώ.
                5ον) Ήθελα να είμαι Ευρώπη.


                Και αν κάποιος στο Νο 1 που έγραψα, βιαστεί να μου την πεί, ότι ναι μεν αλλά δουλεύεις ρε φίλε σε καθαρισμούς, θα του την γυρίσω λέγοντας πως ναί ! το ξέρω. Παρατείνω την παραμονή μου, μαθαίνω Σουηδικά, κάνω γνωριμίες και την ψάχνω γενικά. Άρα είναι καθαρά θέμα χρόνου. Παράλληλα κερδίζω και αρκετά.


                Στα παραπάνω λοιπόν είμαι 100% καλυμένος.


                Εσείς ??

                Comment


                  #83
                  Σπυρο Καλημερα !!!

                  Πραγματι αλλος ειναι ο giannis στην στοκχολμη και αλλος ειναι ο gianis στο Kutrobihten !

                  Ο gianis με ενα n ειναι ο γνωστος fendy ...τον θυμασαι ?? που μπαινει μεσα σε ολα τα θεματα του φορουμ και εχει για ολους και για ολα μια προσβλητικη και ειρωνικη αποψη
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    #84
                    sorry

                    Ζητάω δημόσια συγνώμη απο τον jannis.

                    Πράγματι έπεσα θύμα παρεξήγησης.

                    Αλλά ρε παιδιά αυτός ο Gianis κάθε φορά με βγάζει απο τα ρούχα μου.

                    Έκανα έκρηξη και πήρα και αθώους στο λαιμό μου.

                    Άλλη μια φορά ... συγνώμη jannis !!

                    Σπύρος

                    Comment


                      #85
                      Εγω διαλεξα Σουηδια γιατι

                      1. Μου αρεσει παρα πολυ και ταιριαζει ο χαρακτηρας μου με τους σουηδους και την σουηδικη νοοτροπια.

                      2. Μου αρεσει παρα πολυ το πρασινο τα δαση η φυση γενικα και οχι το τσιμεντο .

                      3. Μου αρεσει πολυ το κρυο η βροχη και το χιονι ! Δεν αντεχω την ζεστη .

                      4. Δεν μου αρεσει καθολου το ευρω .

                      5. Μου αρεσουν πολυ τα σουηδικα ως γλωσσα . Δεν μου αρεσουν και μου φαινονται πολυ δυσκολα τα γερμανικα πχ.

                      6. Στην χωρα αυτη δεν γινονται σεισμοι , πλημμυρες , τυφωνες και γενικα φυσικες καταστροφες.

                      7. Μου αρεσει παρα πολυ που προσεχουν τους αναπηρους , και ηλικιωμενους.

                      8. Αγαπανε παρα πολυ τα παιδια και τα μεγαλωνουν με ενα τροπο που μου αρεσει πολυ !!

                      9 . Μου αρεσει η οικογενειακη ζωη και η σουηδια ειναι κυριως για οικογενειακη ζωη !!

                      10 .Εχω την ιδια τρελλα και μανια με την γυμναστικη που εχουν και οι σουηδοι !!!!!! Η γυμναστικη ειναι τροπος ζωης !!!Γυμναζονται σε ολες τις ηλικιες , βλεπω ανθρωπους 60+ στους δρομους να κανουν τζοκιγκ ποδηλατο ..... ακομα και στις βροχες και στα χιονια ,και εχουν σωματα τρομερα για την ηλικια τους !!!! Που να το φανταστω οτι οταν εκανα σουηδικη γυμναστικη στην ελλαδα θα ερχομουν καποια μερα να ζησω και να γυμναστω απευθειας στην σουηδια !!!!

                      11. Ηθελα να παω σε μια χωρα οπου ομως να μην ειμαι τοσο μακρυα απο ελλαδα !! Με απευθειας πτηση σε 3,5 ωρες ειμαι αθηνα !!

                      12. Οσο για τις δουλειες και τους μισθους πιστευω οτι οπου και να παει καποιος σε οποια χωρα , οταν ειναι ανθρωπος της δουλειας και δεν περιμενει να τα βρει ολα ετοιμα , την βρισκει την ακρη του !!
                      Οταν καποιος ειναι ανθρωπος της δουλειας και δεν κολωνει πουθενα δεν προκειται να πεινασει !! Αυτο βεβαια ισχυει για οπουδηποτε αλλου εκτος απο ελλαδα ...
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        #86
                        Εγώ απλά εγκαστρώθην από Σουηδό προ δωδεκαετίας, αλλά ντάξει, δε με χάλασε, ίσα-ίσα.
                        "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by kelaino View Post
                          Εγώ απλά εγκαστρώθην από Σουηδό προ δωδεκαετίας, αλλά ντάξει, δε με χάλασε, ίσα-ίσα.
                          Καλό..

                          Comment


                            #88
                            Originally posted by skonto View Post
                            Ζητάω δημόσια συγνώμη απο τον jannis.

                            Πράγματι έπεσα θύμα παρεξήγησης.

                            Αλλά ρε παιδιά αυτός ο Gianis κάθε φορά με βγάζει απο τα ρούχα μου.

                            Έκανα έκρηξη και πήρα και αθώους στο λαιμό μου.

                            Άλλη μια φορά ... συγνώμη jannis !!

                            Σπύρος
                            Varsågod
                            Det är okej

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by kelaino View Post
                              Εγώ απλά εγκαστρώθην από Σουηδό προ δωδεκαετίας, αλλά ντάξει, δε με χάλασε, ίσα-ίσα.
                              Τυχερουλαααα !!!!!!!
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by kelaino View Post
                                Εγώ απλά εγκαστρώθην από Σουηδό προ δωδεκαετίας, αλλά ντάξει, δε με χάλασε, ίσα-ίσα.
                                Όλοι οι υπόλοιποι (φαντάζομαι!) γκαστρωθήκαμε από Έλληνα πολιτικό!

                                Comment

                                Working...
                                X