Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 4

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Σημερα γιορταζωωωω.. Χρονια μ πολλαααα!!!!!! (χρονια πολλα κ στους δικους σας)
    Σημερα πηρα απο τα καλητερα δωρα,παρεδωσα την πτυχιακη μου, πηρα 9 κ εκανα τα χαρτια μου να ορκιστω..τελειωσα με την σχολη κ ειμαι 1βημα πιο κοντα σας..
    Τωρα θα κανω κ τα χαρτια μ παλι για μεταπτυχιακο κ περημενουμε..
    Αντε, 1-1 να φευγουν απο πανω μου οι υποχρεωσεις κ με το καλο να ανεβω πανω.. ;-) :-D

    Comment


      #92
      Χρονια σου Πολλα λοιπον!!!

      Originally posted by eleni22 View Post
      Σημερα γιορταζωωωω.. Χρονια μ πολλαααα!!!!!! (χρονια πολλα κ στους δικους σας)
      Σημερα πηρα απο τα καλητερα δωρα,παρεδωσα την πτυχιακη μου, πηρα 9 κ εκανα τα χαρτια μου να ορκιστω..τελειωσα με την σχολη κ ειμαι 1βημα πιο κοντα σας..
      Τωρα θα κανω κ τα χαρτια μ παλι για μεταπτυχιακο κ περημενουμε..
      Αντε, 1-1 να φευγουν απο πανω μου οι υποχρεωσεις κ με το καλο να ανεβω πανω.. ;-) :-D
      Να χαιρεσαι την γιορτουλα σου!!!!

      Ο,τι επιθυμεις και ευχεσαι να πραγματοποιηθει!!

      Με το καλο να ανεβεις και να αγωνιστεις με ολη σου την δυναμη!

      Comment


        #93
        Καλησπερα σε ολους σας,
        πλεον απο τη Στοκχολμη. Ειμαι εδω 4 μερες ηδη και δεν χορταινω ακομη τις βολτες, το πρασινο και την οργανωση αυτης της πολης. Επειδη δεν εχω ταξιδεψει και πολυ εκτος Ελλαδας, καταλαβαινετε πως μου φαινεται η Σουηδικη πραγματικοτητα. Δουλεια βρηκα ηδη καθως ειχα ψαξει πολυ απο την Ελλαδα και εκανα καποιες επαφες που απεδωσαν. Εννοειται οτι σπιτι δεν βρηκα ακομη. Θελω να σας ρωτησω τι γινεται στην περιπτωση που δεν μπορεις να δηλωσεις στην αιτηση για προσωπικο αριθμο την διευθυνση που μενεις.
        Στην περιπτωση μου δεν μπορω να δηλωσω την διευθυνση που μενω γιατι μειωνεται το επιδομα ενοικιου του σπιτονοικοκυρη. Η μονη λυση που βλεπω ειναι να αλλαξω δωματιο. Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω?
        Αν καποιος απο εσας εχει υποψη του καποιο δωματιο που να νοικιαζεται σας παρακαλω στειλτε μου ενα μηνυμα.

        Ευχαριστω

        Χρονια Πολλα σε οσες και οσους γιορταζουν σημερα!


        Δεσποινα

        Comment


          #94
          περι οικίας

          Προσπαθώντας να καλύψω έναν φίλο απο Ελλάδα που με ρωτάει που παίζουν οι τιμές των μονοκατοικιών εκτός Στοκχόλμης, είπα να του δώσω κάποιο παράδειγμα, και ταυτόχρονα να καλύψω ακόμα έναν που με ρωτάει... δηλαδή τι πάει να πεί κοινός χώρος πλυντηρίων ??

          Να πώ πως το παράδειγμα είναι τυχαίο. Οποσδήποτε υπάρχουν και χαμηλές τιμές και υψηλές τιμές, υπάρχουν ευκαιρίες υπάρχουν και αυτοί που ψάχνουν θύματα.

          Όσο πιο κοντά σε κάποιο μεγάλο αστικό κέντρο, τόσο μεγαλύτερη η τιμή. Φανταστείτε ( χοντρικά ) κύκλους των 50 χιλιομέτρων όπου πέφτουν οι τιμές. Όσο πιο βόρεια τόσο μικρότερη η τιμή. Βέβαια το ακριβότερο μέρος είναι η Στοκχόλμη. Με την παράδοση του "εκεί θα βρώ δουλειά" υπάρχει έντονη αστυφιλία, και η μεγάλη ζήτηση ανεβάζει τις τιμές. Η διαφορά π.χ. μεταξύ των 2 μεγαλύτερων αστικών κέντρων, Στοκχόλμης και Γιετεμπόρι μπορεί να φτάσει και το 30%, δηλαδή εκεί που κάποιος αγοράζει σπίτι στη Στοκχόλμη στα 90 τετραγωνικά, αγοράζει σπίτι στο Γιετεμπόρι στα 117.

          Συνήθως για κάποιον που θέλει να αγοράσει με δάνειο απο τράπεζα, υπάρχει ένα 15% προκαταβολή σε μετρητά, και εργασιακή απόδειξη ( πως θα συνεχίζει να αποπληρώνει το χρέος του ) τουλάχιστον 6μηνη. Σε κάποιες περιπτώσεις 18μηνη.

          Να πώ ακόμη πως διαμερίσματα ( apartments ) και σπίτια - μονοκατοικίες με κοινό ένα τοίχο - κολητές η μία δίπλα στην άλλη ( Radhus ), συνήθως ανήκουν σε εταιρίες όπου τα επιβαρύνουν με avgift, δηλαδή με κοινόχρηστο έξοδο, όπου περιλαμβάνονται έξοδα για ζεστό νερό, θέρμανση, βλάβες, μερική αντικατάσταση ηλεκτρικών ειδών, γκαζόν, βαψίματα ... ίσως και άλλα. Όπου δεν υπάρχει Avgift όλα τα πληρώνει απο τη τσέπη του ο ιδιοκτήτης ( όπως στην Ελλάδα ). Βέβαια αν το σκεφτεί κανείς σε βάθος μάλλον τώρα στην Ελλάδα πληρώνονται πολλά παραπάνω, αλλά ας μην ανοίξουμε τέτοια συζήτηση.

          Όμως όλα θέλουν ψάξιμο. Μια λεπτομέρεια που δεν αναφέρεται σχεδόν ποτέ είναι η ηλικία του ακινήτου. Κάτω απο το "... εδώ υπάρχουν σπίτια του 1920, και είναι όλα τόσο καλοδιατηρημένα, και δεν υπάρχουν σεισμοί", κανείς δεν λέει ότι βγήκε νόμος που υποχρεώνει τους κατασκευαστές απο το 1985 και μετά να φτιάχνουν τα σπίτια με υλικά που δεν περιέχουν Ραδόνιο ( ραδιενεργό υλικό σε μορφή ατμού που συνήθως υπάρχει μπόλικο στα γρανιτικά πετρώματα της Σουηδίας ) και να προσθέτουν ατμοπαγίδες κάτω απο την πρώτη πλάκα του κτιρίου. Αυτό βέβαια ανεβάζει το κόστος κατακόρυφα, και μπορεί και να το διπλασιάσει.

          Τέλος πάντων να μην σας κουράζω.

          Μπορεί π.χ. κάποιος να αγοράσει διαμέρισμα στο Γιετεμπόρι 107 τετραγωνικά μέτρα ( κάντε κλίκ στη φωτό για λεπτομέρειες ) με 495.000 κορώνες ( περίπου 50.000 ευρώ ) και με 74.250 κορώνες προκαταβολή ( 7.500 ευρώ )

          Saffransgatan 1A - G?teborg - Booli.se

          και με 5.763 κορώνες avgift. To Avgift μπορεί να φαίνεται μεγάλο αλλά και μόνο που περικλείει τη θέρμανση και το ζεστό νερό για τους τόσους πολλούς κρύους μήνες, κάνει απόσβεση.

          Στο παράδειγμα της Gävle

          H?vdingav?gen 35A - Bomhus S?dra - G?vle - Booli.se

          στις τελευταίες εικόνες μπορείτε να δείτε τι εννούμε λέγοντας κοινά πλυντήρια. Πολύς κόσμος αποφεύγει να αγοράσει πλυντήριο και στεγνωτήριο στο σπίτι του για την αποφυγή εξόδων ρεύματος. Και υπ΄όψιν το στεγνωτήριο είναι απαραίτητο. Με μείον 25 και μείον 30 θερμοκρασία εξω το Χειμώνα ( όπως έλεγα και σε μία φίλη ) έτσι και πάς να απλώσεις το βρεγμένο τζίν , όπως στην Ελλάδα και σου πέσει απο τα χέρια στο πάτωμα... θα σπάσει !!

          Για το θέμα σπίτι υπάρχει μπόλικο υλικό για συζήτηση. Αν υπάρχουν τα χρήματα ή αποκτηθούν έπειτα απο λίγα χρόνια δουλειάς, είναι καλύτερα να αγοραστεί ένα σπίτι, απο το να πληρώνει κάποιος δεύτερο χέρι. Ακόμα και απο πρώτο χέρι μερικές φορές είναι καλύτερη η αγορά. Επιπλέον υπάρχουν και οι φοροαπαλλαγές για διορθώσεις ή βελτιώσεις, όπως και η προστιθέμενη μεταπωλητική αξία, λόγω αύξησης των τιμών.

          Τα λέμε...

          Σπύρος

          Comment


            #95
            Originally posted by debby2012 View Post
            Καλησπερα σε ολους σας,
            πλεον απο τη Στοκχολμη. Ειμαι εδω 4 μερες ηδη και δεν χορταινω ακομη τις βολτες, το πρασινο και την οργανωση αυτης της πολης. Επειδη δεν εχω ταξιδεψει και πολυ εκτος Ελλαδας, καταλαβαινετε πως μου φαινεται η Σουηδικη πραγματικοτητα. Δουλεια βρηκα ηδη καθως ειχα ψαξει πολυ απο την Ελλαδα και εκανα καποιες επαφες που απεδωσαν. Εννοειται οτι σπιτι δεν βρηκα ακομη. Θελω να σας ρωτησω τι γινεται στην περιπτωση που δεν μπορεις να δηλωσεις στην αιτηση για προσωπικο αριθμο την διευθυνση που μενεις.
            Στην περιπτωση μου δεν μπορω να δηλωσω την διευθυνση που μενω γιατι μειωνεται το επιδομα ενοικιου του σπιτονοικοκυρη. Η μονη λυση που βλεπω ειναι να αλλαξω δωματιο. Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω?
            Αν καποιος απο εσας εχει υποψη του καποιο δωματιο που να νοικιαζεται σας παρακαλω στειλτε μου ενα μηνυμα.

            Ευχαριστω

            Χρονια Πολλα σε οσες και οσους γιορταζουν σημερα!


            Δεσποινα
            Δεσποινα καλωσορισες !!!!
            Εαν δεν μπορεις να δηλωσεις την διευθυνση που μενεις στην αιτηση για προσωπικο αριθμο , τοτε δεν σου βγαζουν προσωπικο αριθμο !!!
            Πρεπει να βρεις ενα δωματιο οπου θα μπορεις να δηλωσεις την διευθυνση που μενεις! Ειναι πολυ σημαντικο !!!!!!
            Οπωσδηποτε να αλλαξεις δωματιο !!!
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              #96
              Ευχαριστω Ευανθια για το καλωσορισμα,
              ετσι θα κανω, ομωs απο οτι καταλαβα ειναι αρκετοι αυτοι που δεν θελουν να δηλωσειs τη διευθυνση.
              Απο αυρο νεα αναζητηση με νεουs ορουs.

              Comment


                #97
                Originally posted by debby2012 View Post
                Ευχαριστω Ευανθια για το καλωσορισμα,
                ετσι θα κανω, ομωs απο οτι καταλαβα ειναι αρκετοι αυτοι που δεν θελουν να δηλωσειs τη διευθυνση.
                Απο αυρο νεα αναζητηση με νεουs ορουs.
                Για τους σουηδους ειναι σαν να μενεις στο πουθενα χωρις διευθυνση κατοικιας !
                Η διευθυνση που δηλωνεις μπορει να ειναι στο ονομα σου , η να ειναι C/O δηλαδη φιλοξενεισαι ! Μπορεις επισης να βρεις καποιο γνωστο και να δηλωσεις την διευθυνση του .
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  #98
                  Δυστυχωs ξερω μονο δυο ανθρωπουs εδω. Ο εναs εχει δηλωμενουs και αλλουs στη διευθυνση του και ο αλλοs παιρνει επιδοτηση ενοικιου και αυτοs και δεν θελει να μειωθει το ποσο. Κατι βρηκα στο blocket πριν λιγο, θα τα τσεκαρω αυριο και βλεπω.

                  Comment


                    #99
                    Μετά το -25 που έγραψε ο Skonto παραπάνω,μία απορία έχω.Η θέρμανση εκεί είναι όπως κι εδώ?Για κάποιες ώρες την ημέρα?Γιατί με τέτοιες θερμοκρασίες τα σπίτια θα παγώνουν αμέσως.
                    Δε θυμαμαι να έχει αναφερθεί κάτι πάνω σε αυτό,μπορεί να κάνω λάθος και να μου διέφυγε.

                    Comment


                      Originally posted by gelly View Post
                      Μετά το -25 που έγραψε ο Skonto παραπάνω,μία απορία έχω.Η θέρμανση εκεί είναι όπως κι εδώ?Για κάποιες ώρες την ημέρα?Γιατί με τέτοιες θερμοκρασίες τα σπίτια θα παγώνουν αμέσως.
                      Δε θυμαμαι να έχει αναφερθεί κάτι πάνω σε αυτό,μπορεί να κάνω λάθος και να μου διέφυγε.
                      Ολα τα διαμερισματα στην σουηδια εχουν θερμανση που λειτουργει ολη μερα καθε μερα και ειναι δωρεαν !!! Εχει αναφερθει πολλες φορες σε προηγουμενα post !!!!!!
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        Για το αν είναι όλη μέρα δεν ήμουν σίγουρη Ευανθία.Τα υπόλοιπα τα έχω διαβάσει.Σ'ευχαριστώ για την απάντηση

                        Comment


                          Originally posted by skonto View Post
                          1. Να πώ ακόμη πως διαμερίσματα ( apartments ) και σπίτια - μονοκατοικίες με κοινό ένα τοίχο - κολητές η μία δίπλα στην άλλη ( Radhus ), συνήθως ανήκουν σε εταιρίες όπου τα επιβαρύνουν με avgift, δηλαδή με κοινόχρηστο έξοδο, όπου περιλαμβάνονται έξοδα για ζεστό νερό, θέρμανση, βλάβες, μερική αντικατάσταση ηλεκτρικών ειδών, γκαζόν, βαψίματα ... ίσως και άλλα. Όπου δεν υπάρχει Avgift όλα τα πληρώνει απο τη τσέπη του ο ιδιοκτήτης ( όπως στην Ελλάδα ).

                          2. Και υπ΄όψιν το στεγνωτήριο είναι απαραίτητο. Με μείον 25 και μείον 30 θερμοκρασία εξω το Χειμώνα ( όπως έλεγα και σε μία φίλη ) έτσι και πάς να απλώσεις το βρεγμένο τζίν , όπως στην Ελλάδα και σου πέσει απο τα χέρια στο πάτωμα... θα σπάσει !!
                          Μιλάς για τα Bostadsforaningar. Είναι κοινοπραξίες ιδιοκτήτριες των πολυκατοικιών. Αυτό που αγοράζεις εσύ δεν είναι το διαμερισμα, αλλά ένα μερίδιο στην κοινοπραξία που σε δίνει το δικαίωμα να το χρησιμοποιείς ως κατοικία και να κάνεις κάποιες αλλαγές (δεν μπορείς να ρίξεις τοίχους, νομίζω). Το avgift είναι για τα τρέχοντα έξοδα, την αποπλήρωση του δανείου, ενδεχομένως, κάποιο μέρος του μπαίνει στην άκρη... γενικά η οικονομική κατάσταση κάθε τέτοιου φορένινγκ είναι κάτι που πρέπει να μελετηθεί προσεχτικά από τον υποψήφιο αγοραστή.

                          2. Δεν είναι απαραίτητο, μια χαρά απλώνεις τα ρούχα σε μια πτυσσόμενη κρεμάστρα μέσα στο σπίτι, και ανεβάζουν λιγουλάκι και την υγρασία του αέρα που είναι τόσο ξερός το χειμώνα από τα καλοριφέρ.
                          "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

                          Comment


                            Originally posted by ευανθια View Post
                            Ολα τα διαμερισματα στην σουηδια εχουν θερμανση που λειτουργει ολη μερα καθε μερα και ειναι δωρεαν !!! Εχει αναφερθει πολλες φορες σε προηγουμενα post !!!!!!

                            Για την ακρίβεια τα έξοδα θέρμανσης συμπεριλαμβάνονται στο νοίκι, τα πληρώνεις κανονικά δηλαδή, δεν είναι δωρεάν.
                            "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

                            Comment


                              Καλησπέρα.

                              Όταν έλεγα για το βρεγμένο τζίν, εννούσα να το απλώσεις έξω ( με το -25 ) και να σου πέσει στο πάτωμα έξω

                              Πράγματι... είδα σε κάτι διαμερίσματα, πάνω απο τις μπανιέρες κάτι έξυπνα συστήματα με κορδονάκια και βεργούλες που απλώνουν ρούχα και στεγνώνουν ( όπως είπαμε πάνω απο τις μπανιέρες ). Έχετε δεί συστήματα που ανεβοκατεβάζουν τις κουρτίνες στα κουρτινόξυλα με σχοινάκια. Κάτι τέτοιο, μόνο που ανεβοκατεβάζουν τα ρούχα για στέγνωμα.

                              Σπύρος.

                              Άσχετο. Σήμερα στις 11:00 το πρωί λίγο έξω απο το σπίτι μου βρήκα 2 σουηδέζες με μαγιό να έχουν απλώσει πετσέτες στο γκαζόν και να κάνουν ηλιοθεραπεία. Είναι τρελλοί αυτοί οι Ρωμαίοι ... Λάθος Σουηδοί !!

                              Comment


                                Καλησπέρα σε όλους και σε όσους είναι Σουηδία καλώς σας βρήκα.
                                Είμαι Στοκχόλμη και από αύριο ξεκινώ τον αγώνα.
                                Όποιος μπορεί να βοηθήσει σε οτιδήποτε καλοδεχούμενο.
                                Βασίλης

                                Comment

                                Working...
                                X