Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 4

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Παιδια μην κουραζεστε μαλλον ειναι ο γνωστος Σπυρος fendy gianis .....
    Εδω το θεμα αφορα την σουηδια για οσους θελουν να μεταναστευσουν .
    Σε οσους δεν αρεσει η σουηδια ας κοιταξουν καπου αλλου....
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      Originally posted by room View Post
      Και εμεις και οι Ιταλοι και οι Γαλλοι και αλλοι λαοι,εχουν πισω τους μια δισχιλιοχρονη ιστορια (οι Σουηδοι μαλλον ανυπαρκτη) και κανενας απο αυτους,δεν πλενουν τα εσωρουχα τους σε κοινα πλυντηρια-στεγνωτηρια που βρισκονται στα υπογεια των σπιτιων τους.
      Αν ειναι δυνατον....εν ετη 2012...και μιλαμε για πολιτισμο!!!

      Δεν κατάλαβες. Εμείς περάσαμε τα τελευταία 2000 χρόνια ως επαρχία αυτοκρατοριών, ενώ οι Σουηδοί (ευτυχώς βάζεις το ''μάλλον'' δηλώνοντας απλά άγνοια) έχουν παράδοση σε ''δικό τους'' κράτος, με βασιλιάδες που στην αρχή τουλάχιστον εκλέγονταν και ήταν με τη μεριά του λαού ενάντια στον κοινό εχθρό και των δύο, τους ευγενείς.

      Ακόμα, οι Σουηδοί έχουν μακραίωνη παράδοση σε αμεσοδημοκρατικές διαδικασίες και σε συλλογικές δράσεις σε επίπεδο κοινότητας.

      Αυτές οι ιστορικές διαφορές, διαμορφώνουν και τη διαφορετική νοοτροπία. Δεν είναι μεταφυσικά τα πράγματα.

      Εσένα όμως σε ενδιαφέρει απλά να δειχτείς καλύτερος από τους βαρβάρους, εντάξει, όπως τη βρίσκει ο καθένας.

      Τουλάχιστον μη λες την ιστορία μας δισχιλιετή, πάει πολύ πιο πίσω, ως την προϊστορία, όπως και των Σκανδιναυών άλλωστε.
      "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

      Comment


        Καλησπερα σε όλους και συγχαρητήρια στα παιδιά που βοηθάνε όσο μπορούν με τις πληροφορίες τους. Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες εδώ (OMG) και έχω ψάξει γενικά μέσα στο διαδίκτυο οτι έχει να κάνει με Σουηδία. Αν όλα πάνε καλά τέλος καλοκαιριού θα ανεβώ.Το μοναδικό που με προβληματίζει κ με αγχώνει,(για τα υπόλοιπα ΔΕΝ ΜΑΣΑΩ ΠΟΥΘΕΝΑ!) είναι οτι έχει να κάνει με την κόρη μου η οποία ειναι 11 ετών. Δεν θα την πάρω μαζί στην αρχή, αλλά θέλω να ρωτήσω όποιους έχουν επίσης παιδάκια και γνωρίζουν. Τι χαρτιά χρειάζεται να έχω μαζί? θα πρέπει να είναι μεταφρασμένα? επίσης τι γίνεται σε περιπτώσεις διαζυγίου, χρειάζονται κ extra δικαιολογητικά... επιμέλεια κ τα σχετικά ? Και με το σχολείο(άλλο πάλι και αυτό!)... επιλέγεις εσύ σε ποιο σχολείο θα πάει η κάνεις αιτήσεις και όπου δεχτούν το παιδί? Ότι πληροφορία υπάρχει γενικά με το θέμα των παιδιών καλοδεχούμενη! Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

        Comment


          Καλημέρα rinial,

          Το παιδί βγάζει προσωπικό αριθμό αμέσως εφόσον έχουν οι γονείς του. Τότε μπορείς να το δηλώσεις στο σχολείο και περιμένεις να το δεχτούν. Από ότι μου είπαν εξαρτάται από το σχολείο πόσο γρήγορα θα το πάρουν. Απευθύνεσαι σε όποιο σχολείο θέλεις, αλλά σου συνιστώ για αρχή να είναι κοντά στο σπίτι που θα μένετε (Εμείς έτσι θα κάνουμε γιατί δεν ξέρουμε τι ωράρια θα έχουμε ακόμη). Υπάρχει και σχολείο ελεύθερου χρόνου, που λειτουργεί μετά το ωράριο των μαθημάτων και είναι πάντα δίπλα στο σχολείο.
          Χρειάζεσαι πιστοποιητικό γέννησης του παιδιού, διαβατήριο και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης. Δεν είναι απαραίτητο να είναι μεταφρασμένα, όμως αν χρειαστεί να τα μεταφράσουν εκεί αργεί λίγο περισσότερο ο προσωπικός αριθμός. (Πληροφορία από τον υπάλληλο που κάνει τις μεταφράσεις ελληνικών εγγράφων στην αρμόδια Σουηδική υπηρεσία skaterverket).
          Τώρα, επειδή η φίλη μου μόλις έκανε τα χαρτιά για να έρθει με το παιδί της (διαζευγμένη), χρειάστηκε επίσης
          1. Υπεύθυνη δήλωση από τον πατέρα για την έκδοση διαβατηρίου που να γράφει ότι
          συναινεί στην έκδοση διαβατηρίου,(για την Ελληνική αστυνομία)
          2. Υπεύθυνη δήλωση από τον πατέρα ότι επιτρέπει την έξοδο από την χώρα (για το
          αεροδρόμιο),
          3. Υπεύθυνη δήλωση από τον πατέρα ότι συμφωνεί με την μετάβαση και εγκατάσταση
          του παιδιού στη Σουηδία με τη μητέρα του. (για την έκδοση προσωπικού αριθμού του
          παιδιού).

          Αν έρθετε ταυτόχρονα καταθέτεις τα χαρτιά του παιδιού μαζί με τα δικά σου, αλλιώς παίρνεις προσωπικό αριθμό εσύ και καταθέτεις μετά του παιδιού.
          Χθες πληροφορήθηκα οτι πρέπει τα παιδιά να γραφτούν στο σχολείο από τον Ιούνιο, για να είναι σίγουρο ότι θα ξεκινήσουν την νέα σχολική χρονιά από την αρχή, αλλά επειδή δεν είναι διασταυρωμένο με σχολείο αυτό, αν κάποιος ξέρει περισσότερα ας συμπληρώσει.
          Θα ρωτήσω κι εγώ απευθείας στο σχολείο και θα επανέλθω.

          Καλή δύναμη
          Δέσποινα

          Comment


            Σε ευχαριστώ πολύ Δέσποινα,να σαι καλά!

            Comment


              Να μαι και εγώ ο ξέμπαρκος. Χαιρετώ την όμορφη παρέα. Έκατσα και διάβασα όλο το 1ο νήμα που αναφερόταν στη Σουηδία και αρκετά ποστς από τα υπόλοιπα. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος - αν κάνω να με σχωρνάτε που λένε και στο χωριό μου - αλλά κανείς δεν αναφέρθηκε στον τρόπο και το λόγο που φεύγει από τη χώρα. Ναι, η χώρα μας τη δεδομένη στιγμή δεν προσφέρεται για επαγγελματικές ευκαιρίες και όσοι επιλέγουν να φύγουν είναι απόλυτα δικαιολογημένοι. Ας εξηγηθώ για να μην παρεξηγηθώ:

              Έχει διαφορά να φεύγεις με μια βαλίτσα στον ώμο και μερικά λεφτά στην τσέπη από ότι να φεύγεις άνετος και με αρκετά λεφτά σε μια τράπεζα. Αλλάζουν εντελώς τα δεδομένα. Επειδή διάβασα όπως σας είπα όλο το πρώτο νήμα, κάποια πράγματα μου έκαναν φοβερή εντύπωση. Φυσικά, θα υπάρχουν εκείνοι που θεοποιούν τη χώρα στην οποία μένουν και εκείνοι που τη βρίζουν. Μου αρέσει η μέση λύση γιατί εκεί βρίσκεται η απάντηση. Πολλά από τα παιδιά εδώ έχουν γράψει όμορφο ποστς, κατατοπιστικά και κυρίως ρεαλιστικά.

              Εντύπωση μου έκανε μια κυρία που έχει εμμονή με τη χώρα της Σκανδιναβίας. Καθώς διάβαζα λοιπόν το νήμα, έπεφτα συνέχεια σε νέα στοιχεία. Είχε 2 σπίτια που νοίκιαζε για περίπου 700 ευρώ, έδινε 800 ευρώ το χρόνο για γυμναστήριο ενώ παράλληλα έδινε 800 ευρώ για ενοίκιο. Συγχωρέστε με που τα επαναφέρω, αλλά ειλικρινά τσατίστηκα. 800 ευρώ για γυμναστήριο; Μας το έγραψε για να τη λυπηθούμε; Τι να πούνε και άλλοι που ολημερίς ψάχνουν στο ίντερνετ για κανα κουπονάκι των 10 ευρώ το μήνα για γυμναστήριο.

              Από όλα αυτά (όσα στοιχεία έχουν αναφερθεί από την ίδια) διαπιστώνω το εξής. Τελείωσε η καλή ζωή εδώ και με την άνεση των σπιτιών στην Αθήνα και του γερού κομποδέματος, είπε να την αναζητήσει σε μια άλλη χώρα. Θεμιτό και κατανοητό. Αλλά διαφέρει από τους περισσότερους που αναζητούν διέξοδο με ελάχιστο εφόδια. Έμεινε καιρό σε άλλη πόλη της Σουηδίας, μάλλον είχε γνωστούς. Καμιά σχέση δηλαδή με το 90% των περιπτώσεων.

              Μπορώ να αναφερθώ σε πολλές ιστορίες με μετανάστες. Για ανθρώπους που ζουν 8 άτομα σε 2αρι και το καλοκαίρι όταν έρχονται για διακοπές, κυκλοφορούν με τα 100ευρα. Βέβαια για εκείνα τα 100ευρα, θυσίασαν πολλά πράγματα στη χώρα που μένουν. Θεμιτό επίσης. Ο καθένας κινείται όπως νομίζει. Αλλά εδώ μπαίνουν άνθρωποι για να καταλάβουν πως είναι η ζωή σε μια χώρα, τις δυσκολίες της.

              Θα ήθελα να προσθέσω επίσης, πως παρ'όλη την κρίση, δεν βλέπω κάποια αλλαγή στο τρόπο που αντιμετωπίζουμε τη ζωή. Η κρίση δεν είναι ελληνικό φαινόμενο. Και φυσικά δεν είναι καν οικονομική. Σε 50 χρόνια, στον πλανήτη μας θα υπάρχουν άλλα 4-5 δις ανθρώπων. Δεν χρειάζεται να γράψω τις επιπτώσεις. Τις έχετε διαβάσει ή τις σκέπτεστε.
              Γιατί να μην γυρίσουμε σε μια ζωή με λιγότερα αγαθά; Με ένα ωραίο σπίτι στο χωριό; Τη τομάτα, την ελιά, το τυράκι. Εδώ να προσθέσω πως σαν το τυρί, το λάδι και τη τομάτα της ελιάς, δεν θα βρω πουθενά και είμαι κατηγορηματικός.

              Εγώ δεν ψάχνομαι για έξω. Θα ήμουν ψεύτης αν έλεγα πως δεν μου πέρασε η ιδέα από το μυαλό. Αλλά μετά σκέφτομαι το άλλο. Αν φύγουμε όλοι, ποιος έρμος θα κάτσει πίσω; Ποιος θα τιμωρήσει αυτούς που μας έφεραν σε αυτό το χάλι και ποιος θα ηγηθεί της νέας προσπάθειας; Απλά μερικές σκέψεις. Ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές ποστ. Αναφέρομαι προσωπικά σε άτομα για να αναδείξω τα επιχειρήματά μου. Δεν το κρύβω πως με ενόχλησαν πολλά μηνύματα της. Σε σημείο να λέω πως θα ήθελα να ήμουν αρμόδιος για τη μετανάστευση, να είχαμε μια Ελλάδα ισχυρή, να γινόταν κάτι στη Σουηδία και να αναγκαζόταν να επέστρεφε στη χώρα μας. Και τότε...Θα της έδινα ένα μεγαλοπρεπέστατο ΚΟΚΚΙΝΟ και θα της έλεγα: γύρισε πίσω στη Σουηδία που τόσο αγαπάς και άσε την Ελλάδα για την οποία ντρέπεσαι στους πραγματικούς Έλληνες. Αυτά.

              Comment


                Βέβαια μετά σκέφτομαι πως δεν μου φταίνε σε τίποτα οι καημένοι οι Σουηδοί, ούτε η οικογένειά της. Καλύτερα μακριά και αγαπημένοι. Καλή τύχη σε όσους αφήνουν την ωραία μας χώρα και με το καλό να ξαναγυρίσουν.

                Comment


                  Προσωπικα πιστευω οτι καποιος που θελει να μεταναστευσει ανηκει σε 2 κατηγοριες. 1η αυτοι που θελουν κατι καλυτερο και 2ο αυτοι που ειναι απελπισμενοι. 1 κατηγορια αφορα αυτους που εχουν καποια λεφτα στην ακρη ή καποια εισοδηματα, ισως και δουλεια και λενε χαλια περναμε ας δοκιμασουμε κατι καλυτερο. Η 2η κατηγορια ειναι αυτοι που δεν εχουν μια, ειναι ανεργοι και γενικα ειναι αυτο που λεμε δεν εχουν στον ηλιο μοιρα. αυτοι λοιπον βλεπουν την μετανταστευση σαν την εσχατη λυση. ειτε ανηκει καποιος στην 1η ειτε στη 2η κατηγορια ειναι απολυτως θεμιτο να κανει αυτο που πιστευει αυτος οτι ειναι το καλυτερο για τον ιδιο και την οικογενεια του. Προσωπικα δεν εχω λεφτα στην ακρη. Εχω ομως μια δουλεια και εγω και γυναικα μου. Τα εσοδα μας ειναι κατα 70% λιγοτερα απο οτι πριν 2 χρονια αλλα το παλευουμε με περικοπες και βοηθεια από συγγενεις και φιλους. Γι αυτο και δεν εχουμε φυγει ακομα και ειλικρινα δεν ξερω αν θα φυγουμε γενικως. Προετοιμαζομαι ομως για αυτο το ενδεχομενο και γι αυτο και ειμαι μελος σε αυτο το forum. Δεν θελω να γινω μεταναστης αλλα ουτε θελω να ζω χωρις αξιοπρεπεια. Αγαπω τη χωρα μου οσο και να με πληγωνει. Εδώ μεγαλωσα, αυτους τους ανθρωπους γνωρισα, καποιους από αυτους αγαπησα , καποιοι με πληγωσαν , αλλους μισησα , αλλους συγχωρεσα. Νιωθω όμως οικεια εδώ. Νιωθω σπιτι μου. Και θα το παλεψω να το κρατησω αυτό το σπιτι. Πολλοι θα πουνε διαφορα, για τη χωρα που γκρεμιζεται, για τις ευκαιριες που λιγοστευουν, για την αξιοπρεπεια που χανεται. Όλα είναι ‘’προσωπικες οπτασιες’’ που λεγανε και οι αγαπημενοι Κατσιμιχα. Τιποτα δεν είναι δεδομενο και ‘’αντικειμενικα αποδεκτο’’. Ο καθενας κρινει συμφωνα με βιωματα, συνδρομα και ιδιοσυγκρασία. Ειτε μεινεις ειτε φυγεις το θεμα είναι να κανεις αυτό που πραγματικα πιστευεις ότι είναι το σωστο για σενα και την οικογενεια σου. Οποτε καλα κανουν αυτοι που εχουν καποια λεφτα στην ακρη και μεταναστευουν ψαχνοντας κατι καλυτερο. Καλα επισης κανουν και αυτοι που δεν εχουν τιποτα στην Ελλαδα και βλεπουν την μεταναστευση σαν σανιδα σωτηριας όπως επισης καλα κανουν και αυτοι που μενουν στην Ελλαδα και το παλευουν σαν τελευταιοι Δον Κιχωτες σε έναν ανισο αγωνα με τους ανεμομυλους του νεοφιλελεύθερου ψευτοσοσιαλιστικου πολιτικοκοινωνικου κατεστημενου. Καλη τυχη και στους 3.

                  Comment


                    Originally posted by orpheus View Post
                    Προσωπικα πιστευω οτι καποιος που θελει να μεταναστευσει ανηκει σε 2 κατηγοριες. 1η αυτοι που θελουν κατι καλυτερο και 2ο αυτοι που ειναι απελπισμενοι. 1 κατηγορια αφορα αυτους που εχουν καποια λεφτα στην ακρη ή καποια εισοδηματα, ισως και δουλεια και λενε χαλια περναμε ας δοκιμασουμε κατι καλυτερο. Η 2η κατηγορια ειναι αυτοι που δεν εχουν μια, ειναι ανεργοι και γενικα ειναι αυτο που λεμε δεν εχουν στον ηλιο μοιρα. αυτοι λοιπον βλεπουν την μετανταστευση σαν την εσχατη λυση. ειτε ανηκει καποιος στην 1η ειτε στη 2η κατηγορια ειναι απολυτως θεμιτο να κανει αυτο που πιστευει αυτος οτι ειναι το καλυτερο για τον ιδιο και την οικογενεια του. Προσωπικα δεν εχω λεφτα στην ακρη. Εχω ομως μια δουλεια και εγω και γυναικα μου. Τα εσοδα μας ειναι κατα 70% λιγοτερα απο οτι πριν 2 χρονια αλλα το παλευουμε με περικοπες και βοηθεια από συγγενεις και φιλους. Γι αυτο και δεν εχουμε φυγει ακομα και ειλικρινα δεν ξερω αν θα φυγουμε γενικως. Προετοιμαζομαι ομως για αυτο το ενδεχομενο και γι αυτο και ειμαι μελος σε αυτο το forum. Δεν θελω να γινω μεταναστης αλλα ουτε θελω να ζω χωρις αξιοπρεπεια. Αγαπω τη χωρα μου οσο και να με πληγωνει. Εδώ μεγαλωσα, αυτους τους ανθρωπους γνωρισα, καποιους από αυτους αγαπησα , καποιοι με πληγωσαν , αλλους μισησα , αλλους συγχωρεσα. Νιωθω όμως οικεια εδώ. Νιωθω σπιτι μου. Και θα το παλεψω να το κρατησω αυτό το σπιτι. Πολλοι θα πουνε διαφορα, για τη χωρα που γκρεμιζεται, για τις ευκαιριες που λιγοστευουν, για την αξιοπρεπεια που χανεται. Όλα είναι ‘’προσωπικες οπτασιες’’ που λεγανε και οι αγαπημενοι Κατσιμιχα. Τιποτα δεν είναι δεδομενο και ‘’αντικειμενικα αποδεκτο’’. Ο καθενας κρινει συμφωνα με βιωματα, συνδρομα και ιδιοσυγκρασία. Ειτε μεινεις ειτε φυγεις το θεμα είναι να κανεις αυτό που πραγματικα πιστευεις ότι είναι το σωστο για σενα και την οικογενεια σου. Οποτε καλα κανουν αυτοι που εχουν καποια λεφτα στην ακρη και μεταναστευουν ψαχνοντας κατι καλυτερο. Καλα επισης κανουν και αυτοι που δεν εχουν τιποτα στην Ελλαδα και βλεπουν την μεταναστευση σαν σανιδα σωτηριας όπως επισης καλα κανουν και αυτοι που μενουν στην Ελλαδα και το παλευουν σαν τελευταιοι Δον Κιχωτες σε έναν ανισο αγωνα με τους ανεμομυλους του νεοφιλελεύθερου ψευτοσοσιαλιστικου πολιτικοκοινωνικου κατεστημενου. Καλη τυχη και στους 3.

                    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                    Comment


                      Originally posted by kostisthess View Post
                      Να μαι και εγώ ο ξέμπαρκος. Χαιρετώ την όμορφη παρέα. Έκατσα και διάβασα όλο το 1ο νήμα που αναφερόταν στη Σουηδία και αρκετά ποστς από τα υπόλοιπα. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος - αν κάνω να με σχωρνάτε που λένε και στο χωριό μου - αλλά κανείς δεν αναφέρθηκε στον τρόπο και το λόγο που φεύγει από τη χώρα. Ναι, η χώρα μας τη δεδομένη στιγμή δεν προσφέρεται για επαγγελματικές ευκαιρίες και όσοι επιλέγουν να φύγουν είναι απόλυτα δικαιολογημένοι. Ας εξηγηθώ για να μην παρεξηγηθώ:

                      Έχει διαφορά να φεύγεις με μια βαλίτσα στον ώμο και μερικά λεφτά στην τσέπη από ότι να φεύγεις άνετος και με αρκετά λεφτά σε μια τράπεζα. Αλλάζουν εντελώς τα δεδομένα. Επειδή διάβασα όπως σας είπα όλο το πρώτο νήμα, κάποια πράγματα μου έκαναν φοβερή εντύπωση. Φυσικά, θα υπάρχουν εκείνοι που θεοποιούν τη χώρα στην οποία μένουν και εκείνοι που τη βρίζουν. Μου αρέσει η μέση λύση γιατί εκεί βρίσκεται η απάντηση. Πολλά από τα παιδιά εδώ έχουν γράψει όμορφο ποστς, κατατοπιστικά και κυρίως ρεαλιστικά.

                      Εντύπωση μου έκανε μια κυρία που έχει εμμονή με τη χώρα της Σκανδιναβίας. Καθώς διάβαζα λοιπόν το νήμα, έπεφτα συνέχεια σε νέα στοιχεία. Είχε 2 σπίτια που νοίκιαζε για περίπου 700 ευρώ, έδινε 800 ευρώ το χρόνο για γυμναστήριο ενώ παράλληλα έδινε 800 ευρώ για ενοίκιο. Συγχωρέστε με που τα επαναφέρω, αλλά ειλικρινά τσατίστηκα. 800 ευρώ για γυμναστήριο; Μας το έγραψε για να τη λυπηθούμε; Τι να πούνε και άλλοι που ολημερίς ψάχνουν στο ίντερνετ για κανα κουπονάκι των 10 ευρώ το μήνα για γυμναστήριο.

                      Από όλα αυτά (όσα στοιχεία έχουν αναφερθεί από την ίδια) διαπιστώνω το εξής. Τελείωσε η καλή ζωή εδώ και με την άνεση των σπιτιών στην Αθήνα και του γερού κομποδέματος, είπε να την αναζητήσει σε μια άλλη χώρα. Θεμιτό και κατανοητό. Αλλά διαφέρει από τους περισσότερους που αναζητούν διέξοδο με ελάχιστο εφόδια. Έμεινε καιρό σε άλλη πόλη της Σουηδίας, μάλλον είχε γνωστούς. Καμιά σχέση δηλαδή με το 90% των περιπτώσεων.

                      Μπορώ να αναφερθώ σε πολλές ιστορίες με μετανάστες. Για ανθρώπους που ζουν 8 άτομα σε 2αρι και το καλοκαίρι όταν έρχονται για διακοπές, κυκλοφορούν με τα 100ευρα. Βέβαια για εκείνα τα 100ευρα, θυσίασαν πολλά πράγματα στη χώρα που μένουν. Θεμιτό επίσης. Ο καθένας κινείται όπως νομίζει. Αλλά εδώ μπαίνουν άνθρωποι για να καταλάβουν πως είναι η ζωή σε μια χώρα, τις δυσκολίες της.

                      Θα ήθελα να προσθέσω επίσης, πως παρ'όλη την κρίση, δεν βλέπω κάποια αλλαγή στο τρόπο που αντιμετωπίζουμε τη ζωή. Η κρίση δεν είναι ελληνικό φαινόμενο. Και φυσικά δεν είναι καν οικονομική. Σε 50 χρόνια, στον πλανήτη μας θα υπάρχουν άλλα 4-5 δις ανθρώπων. Δεν χρειάζεται να γράψω τις επιπτώσεις. Τις έχετε διαβάσει ή τις σκέπτεστε.
                      Γιατί να μην γυρίσουμε σε μια ζωή με λιγότερα αγαθά; Με ένα ωραίο σπίτι στο χωριό; Τη τομάτα, την ελιά, το τυράκι. Εδώ να προσθέσω πως σαν το τυρί, το λάδι και τη τομάτα της ελιάς, δεν θα βρω πουθενά και είμαι κατηγορηματικός.

                      Εγώ δεν ψάχνομαι για έξω. Θα ήμουν ψεύτης αν έλεγα πως δεν μου πέρασε η ιδέα από το μυαλό. Αλλά μετά σκέφτομαι το άλλο. Αν φύγουμε όλοι, ποιος έρμος θα κάτσει πίσω; Ποιος θα τιμωρήσει αυτούς που μας έφεραν σε αυτό το χάλι και ποιος θα ηγηθεί της νέας προσπάθειας; Απλά μερικές σκέψεις. Ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές ποστ. Αναφέρομαι προσωπικά σε άτομα για να αναδείξω τα επιχειρήματά μου. Δεν το κρύβω πως με ενόχλησαν πολλά μηνύματα της. Σε σημείο να λέω πως θα ήθελα να ήμουν αρμόδιος για τη μετανάστευση, να είχαμε μια Ελλάδα ισχυρή, να γινόταν κάτι στη Σουηδία και να αναγκαζόταν να επέστρεφε στη χώρα μας. Και τότε...Θα της έδινα ένα μεγαλοπρεπέστατο ΚΟΚΚΙΝΟ και θα της έλεγα: γύρισε πίσω στη Σουηδία που τόσο αγαπάς και άσε την Ελλάδα για την οποία ντρέπεσαι στους πραγματικούς Έλληνες. Αυτά.

                      Καλημέρα!

                      Ως φρέσκια μετανάστρια θα σου δώσω τη δική μου απάντηση στις σκέψεις σου, κυρίως γιατί έχουν αναφερθεί ξανά πολλές φορές τέτοιου είδους επιχειρήματα/σκέψεις κ φράσεις όπως "πραγματικοί έλληνες" κ.α.

                      Προσωπικά θεωρώ οτι είμαστε πολίτες του κόσμου κ όπως αγωνίστηκα στην Ελλάδα για να αλλάξουν κάποια πράγματα στο σύστημα θα αγωνιζόμουν κ εδω κ στα Σκόπια κ στην Αφρική κ στη Χιλή κ οπουδήποτε αλλού!
                      Οι πραγματικοί Έλληνες δεν ξέρω τι χαρακτηριστικά έχουν αλλα ελπίζω να μην είναι αυτοί που ψήφιζαν τόσα χρόνια με απώτερο σκοπό μια καλή θέση στο δημόσιο/ιδιωτικό ούτε αυτή που ανοίγουν την τηλεόραση μετά τη δουλειά κ αποβλακώνονται με τις σειρές κ τα μεσημεριανά. Κ ναι...αυτά ακριβώς γίνονται κ αλλού, αλλα μιας κ μιλάμε για τους Έλληνες...

                      Επίσης, επειδή φαίνεται να σε "θίγει" σχεδόν αυτή η κυρία στην οποία αναφέρεσαι εξαιτίας του γεγονότος οτι ήρθε με λεφτά... απαγορεύεται να μεταναστεύσεις αν έχεις χρήματα? Ίσα ίσα μακάρι να είχαν όλοι οι άνθρωποι τη δυνατότητα να μεταναστεύσουν με μια στοιχειώδη άνεση ωστε να μη χρειάζεται να συμβιβάζονται σε όλα κ αφού σ'αυτή την κοινωνία τα λεφτά σου δίνουν άνεση, τι να κάνουμε? Θα τα πάρουμε!

                      Τέλος, πολλοί γύρισαν στο χωριό τους κ ζουν με λιγότερα αγαθά κ ενδεχομένως να είναι καλύτερα έτσι αλλα δεν ταιριάζει σε όλους αυτό. Κάποιοι θέλουν, κάποιοι όχι. Όπως συμβαίνει κ με τη μετανάστευση.
                      Όσο για την τιμωρία... πώς θα τιμωρηθούν ακριβώς?
                      Συγνώμη κιόλας αλλα δε βλέπω πως μπορεί να υπάρξει δικαιοσύνη στην Ελλάδα όταν λίγες μέρες πριν καταπατήθηκε απρόκλητα η αξιοπρέπεια τόσων οροθετικών γυναικών, οι οποίες ήταν πρώτο θέμα στις ειδήσεις κ ακόμη κ στο facebook! Δε μπορούμε να βλέπουμε τα πράγματα ανεξάρτητα το ένα απο το άλλο. Συνδέονται κ αναδεικνύουν συγκεκριμένα στοιχεία της δεδομένης χρονικής στιγμής ή της γενικότερης νοοτροπίας... Εκτός κ εαν ως Έλληνες είμαστε δίκαιοι μόνο όταν προδίδουν κ καταπατάνε τα δικά μας προσωπικά δικαιώματα κ άντε πολύ πολύ κ των παιδιών μας!

                      Comment


                        Originally posted by Swethess View Post

                        Συγνώμη κιόλας αλλα δε βλέπω πως μπορεί να υπάρξει δικαιοσύνη στην Ελλάδα όταν λίγες μέρες πριν καταπατήθηκε απρόκλητα η αξιοπρέπεια τόσων οροθετικών γυναικών, οι οποίες ήταν πρώτο θέμα στις ειδήσεις κ ακόμη κ στο facebook!
                        Όπου προσωπικά πιστεύω πως θα έπρεπε τις φάτσες των πολιτικών και των βουλευτών και υπουργών γενικότερα θα έπρεπε να εμφανίζουν. Πιο πολύ κακό ( σε 11.000.000 πολίτες ) έχουν κάνει αυτοί. Στην πρώτη περίπτωση των οροθετικών κυριών ( καθότι ότι και να είναι κάποια, παραμένει κυρία ) είπαν στο κόσμο, με τον χειρότερο τρόπο, πρόσεχε που πάς και πληρώνεις για να πηδ... , ενώ δεν λένε τίποτα για αυτούς που και τους πληρώνεις και σε πηδ... !!

                        Σπύρος

                        Comment


                          Originally posted by Swethess View Post
                          Καλημέρα!

                          Ως φρέσκια μετανάστρια θα σου δώσω τη δική μου απάντηση στις σκέψεις σου, κυρίως γιατί έχουν αναφερθεί ξανά πολλές φορές τέτοιου είδους επιχειρήματα/σκέψεις κ φράσεις όπως "πραγματικοί έλληνες" κ.α.

                          Προσωπικά θεωρώ οτι είμαστε πολίτες του κόσμου κ όπως αγωνίστηκα στην Ελλάδα για να αλλάξουν κάποια πράγματα στο σύστημα θα αγωνιζόμουν κ εδω κ στα Σκόπια κ στην Αφρική κ στη Χιλή κ οπουδήποτε αλλού!
                          Οι πραγματικοί Έλληνες δεν ξέρω τι χαρακτηριστικά έχουν αλλα ελπίζω να μην είναι αυτοί που ψήφιζαν τόσα χρόνια με απώτερο σκοπό μια καλή θέση στο δημόσιο/ιδιωτικό ούτε αυτή που ανοίγουν την τηλεόραση μετά τη δουλειά κ αποβλακώνονται με τις σειρές κ τα μεσημεριανά. Κ ναι...αυτά ακριβώς γίνονται κ αλλού, αλλα μιας κ μιλάμε για τους Έλληνες...

                          Επίσης, επειδή φαίνεται να σε "θίγει" σχεδόν αυτή η κυρία στην οποία αναφέρεσαι εξαιτίας του γεγονότος οτι ήρθε με λεφτά... απαγορεύεται να μεταναστεύσεις αν έχεις χρήματα? Ίσα ίσα μακάρι να είχαν όλοι οι άνθρωποι τη δυνατότητα να μεταναστεύσουν με μια στοιχειώδη άνεση ωστε να μη χρειάζεται να συμβιβάζονται σε όλα κ αφού σ'αυτή την κοινωνία τα λεφτά σου δίνουν άνεση, τι να κάνουμε? Θα τα πάρουμε!

                          Τέλος, πολλοί γύρισαν στο χωριό τους κ ζουν με λιγότερα αγαθά κ ενδεχομένως να είναι καλύτερα έτσι αλλα δεν ταιριάζει σε όλους αυτό. Κάποιοι θέλουν, κάποιοι όχι. Όπως συμβαίνει κ με τη μετανάστευση.
                          Όσο για την τιμωρία... πώς θα τιμωρηθούν ακριβώς?
                          Συγνώμη κιόλας αλλα δε βλέπω πως μπορεί να υπάρξει δικαιοσύνη στην Ελλάδα όταν λίγες μέρες πριν καταπατήθηκε απρόκλητα η αξιοπρέπεια τόσων οροθετικών γυναικών, οι οποίες ήταν πρώτο θέμα στις ειδήσεις κ ακόμη κ στο facebook! Δε μπορούμε να βλέπουμε τα πράγματα ανεξάρτητα το ένα απο το άλλο. Συνδέονται κ αναδεικνύουν συγκεκριμένα στοιχεία της δεδομένης χρονικής στιγμής ή της γενικότερης νοοτροπίας... Εκτός κ εαν ως Έλληνες είμαστε δίκαιοι μόνο όταν προδίδουν κ καταπατάνε τα δικά μας προσωπικά δικαιώματα κ άντε πολύ πολύ κ των παιδιών μας!
                          Καλησπέρα και σε σένα. Φαίνεσαι να υποστηρίζεις τη λογική "όπου γης και πατρίς". Κατανοώ όσους την υποστηρίζουν, όπως και εκείνους που δεν το κάνουν. Υπάρχουν πολλά ερωτήματα που μπορεί να κάνει κανείς. Αν αύριο γινόταν κάτι στη Σουηδία, θα έπαιρνες πάλι το σακίδιό σου και θα πήγαινες Γερμανία; Αν γινόταν κάτι στη Γερμανία; Ξανά τα ίδια. Καταλήγεις να έχεις γίνει νομάς. Προσωπικά, πιστεύω πως πρώτα πρέπει να παλέψεις για τη χώρα σου και έπειτα για τον εαυτό σου, αφού αν η χώρα σου είναι "πλούσια", τότε θα είσαι και εσύ. Φυσικά και θα παλέψεις στη Σουηδία. Αφού εκεί είναι η ζωή σου πια. Αλλά δεν πιστεύω πως μπορείς να παλεύεις για όλες τις χώρες του κόσμου.

                          Τώρα, για τη φράση 'πραγματικοί Έλληνες', θα σου πω τι εννοώ. Με εκνευρίζει απίστευτο το Ελληνόμετρο, όπως και όλα αυτά τα κάτι-μέτρα. Πραγματικός Έλληνας είναι αυτός που παλεύει για τη χώρα του. Αυτός που σπεύδει να την υπερασπιστεί όταν οι άλλοι την κατηγορούν. Αυτός που είναι τύπος και υπογραμμός όταν πηγαίνει σαν τουρίστας έξω. Αυτός που το πρωί, σου λέει καλημέρα χαμογελαστός. Αυτός που είναι φιλόξενος. Αυτός που βοηθά το συνάνθρωπό του. Και άλλα τόσα. Αυτός είναι πραγματικός Έλληνας. Εκείνος που ξεχνά που μεγάλωσε, πως μεγάλωσε, με τι αρχές και αξίες, με ποια γλώσσα, σε ποια τοπία, εκείνος που ξεχνά την ιστορία του, δεν είναι. Προσωπική άποψη βεβαίως.

                          Εδώ να κάνω μια παρένθεση και να πω για το μεγαλείο του Έλληνα εν μέσω κρίσης. Για τον κ. Κωνσταντίνο στην Αθήνα, που ενώ είναι άνεργος μαγειρεύει καθημερινά 80 μερίδες για αστέγους. Για τους ομογενείς που στέλνουν λεφτά, τρόφιμα και ρουχισμό από όλο τον κόσμο. Για τον απλό πολίτη που δίνει από το υστέρημά του στον συνάνθρωπό του. Για τις δωρεάν εξετάσεις που κάνουν εθελοντές γιατροί. Για τα σπίτια που ανοίγουν και υποδέχονται τους νεο-αστέγους. Για συλλογικές δράσεις. Για το κίνημα της πατάτας. Για άλλα τόσα. Δεν είναι τυχαίο πως είμαστε πρώτη είδηση και σε αυτά. Δεν είναι τυχαίο που όλα τα μεγάλα δίκτυα έχουν κάνει ρεπορταζ για αυτή την Ελλάδα. Γιατί απλά υπάρχει και αυτή η Ελλάδα. Πράγματα που δεν γίνονται στην Ισπανία ή στην Ιρλανδία.

                          Επίσης όταν έγραψα το αρχικό ποστ, είπα πως είναι θεμιτό να πηγαίνεις έξω με όσα λεφτά θέλεις και έχεις. Γούστο και καπέλο του καθενός. Δεν είναι υπόλογος σε κανένα. Απλά, να αναφέρω πως από το 2010, έχουν αποσυρθεί από τις ελληνικές τράπεζες 30δις. Μετά, θα πας εσύ που είσαι επιχειρηματίας και έχεις την καλύτερη ιδέα στον κόσμο, να ζητήσεις δάνειο για να ξεκινήσεις, αλλά η τράπεζα θα σου πει δεν έχω. Δεν μπορώ να σου δώσω δάνειο. Μετά η κυβέρνηση θα θωρακίσει τις τράπεζες (γιατί απλούστατα πρέπει να το κάνει) με λεφτά που δεν έχει. Άρα πάλι θα δανειστεί. Φαύλος κύκλος. Δεν θα αναφερθώ καν στους ανεκδιήγητους που τραβάνε τα λεφτά τους και τα βάζουν κάτω από το κρεβάτι και έπειτα κλαίγονται στις κάμερες επειδή τους τα έκλεψαν.

                          Και επειδή ως Έλληνες έχουμε μια πλούσια ιστορία, γεμάτη αγώνες και πολέμους, δεν δέχομαι να λέγεται πως δεν υπάρχει λύση. Θα τους ανατρέψουμε με τα εργαλεία που έχουμε. Τη ψήφο μας. Και αν δεν καταλαβαίνουν από αυτή, με άλλα μέσα.
                          Με την άλλη λογική, σήμερα θα βλέπαμε τούρκικα σήριαλς χωρίς υπότιτλους.

                          Η ζωή κύκλους κάνει. Θα έρθουν ξανά οι καλές μέρες. Είναι ευκαιρία να αλλάξουμε νοοτροπία και κυρίως παιδεία, ώστε να έχουμε την ευκαιρία να παρατείνουμε τις καλές μέρες.

                          Όσο χρήσιμος είναι κάποιος που παλεύει στην Ελλάδα, άλλο τόσο είναι και εκείνος στο εξωτερικό που διδάσκει την πραγματική Ελλάδα. Ίσως να είναι και περισσότερο.

                          Comment


                            Originally posted by orpheus View Post
                            Ο καθενας κρινει συμφωνα με βιωματα, συνδρομα και ιδιοσυγκρασία. Ειτε μεινεις ειτε φυγεις το θεμα είναι να κανεις αυτό που πραγματικα πιστευεις ότι είναι το σωστο για σενα και την οικογενεια σου. Οποτε καλα κανουν αυτοι που εχουν καποια λεφτα στην ακρη και μεταναστευουν ψαχνοντας κατι καλυτερο. Καλα επισης κανουν και αυτοι που δεν εχουν τιποτα στην Ελλαδα και βλεπουν την μεταναστευση σαν σανιδα σωτηριας όπως επισης καλα κανουν και αυτοι που μενουν στην Ελλαδα και το παλευουν σαν τελευταιοι Δον Κιχωτες σε έναν ανισο αγωνα με τους ανεμομυλους του νεοφιλελεύθερου ψευτοσοσιαλιστικου πολιτικοκοινωνικου κατεστημενου. Καλη τυχη και στους 3.

                            Comment


                              Originally posted by skonto View Post
                              Όπου προσωπικά πιστεύω πως θα έπρεπε τις φάτσες των πολιτικών και των βουλευτών και υπουργών γενικότερα θα έπρεπε να εμφανίζουν. Πιο πολύ κακό ( σε 11.000.000 πολίτες ) έχουν κάνει αυτοί. Στην πρώτη περίπτωση των οροθετικών κυριών ( καθότι ότι και να είναι κάποια, παραμένει κυρία ) είπαν στο κόσμο, με τον χειρότερο τρόπο, πρόσεχε που πάς και πληρώνεις για να πηδ... , ενώ δεν λένε τίποτα για αυτούς που και τους πληρώνεις και σε πηδ... !!

                              Σπύρος
                              Καλησπέρα Σπύρο. Έγινε εκπομπή για αυτό το θέμα, με κυρίες του κοινοβουλίου και μερικές ιερόδουλες. Αυτό ακριβώς ήταν και το νόημα της εκπομπής. Προσωπικά πιστεύω πως έπρεπε να δείξουν τις φάτσες όλων όσων πήγαν με αυτές τις ιερόδουλες. Και αυτό πιστεύουν όλοι θα σου πω. Μην κοιτάς που στην τηλεόραση και τα μεγάλα sites κυριαρχεί ακόμα η προπαγάνδα. Τα σχόλια από κάτω να κοιτάς. Και επειδή έχει γίνει μεγάλο θέμα σχετικά με τη δημοσιοποίηση, θα πω το εξής. Έπρεπε να δείξουν τις φάτσες όλων. Ανδρών και γυναικών. Όταν ο άλλος κυκλοφορεί ανάμεσα μας, οφείλουμε να ξέρουμε. Δεν υπάρχουν δικαιώματα εκεί. Ας φρόντιζε ο ίδιος για αυτό. Κανείς δεν του ζήτησε να πάει σε μπουρδέλο χωρίς προφυλακτικό.

                              Comment


                                το ξέρω ότι τα περισσότερα ποστ μου έχουν να κάνουν με παράθεση-σχολιασμό άλλων, απλά συμφωνώ με κάποια τόσο πολύ που δεν βλέπω τον λόγο να ξαναγράφω τα ίδια με άλλα λόγια...

                                Comment

                                Working...
                                X