Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 5

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καιρός : Ανακοινώθηκε επίσημα ότι είχαμε ρεκόρ 125 χρόνων βροχόπτωσης τον Ιούνιο. Έβρεχε 5 ημέρες τη βδομάδα. Και τώρα ο Ιούλιος δεν πολυ πάει πίσω.

    Απαραίτητα εξαρτήματα οι μπότες, το αδιάβροχο και η ομπρέλα ( όταν δεν φυσάει ).

    Όταν στην Ελλάδα καίγεστε εδώ εμείς διανύουμε ένα Φθινώπορο ... χάρμα !

    Σπύρος

    Comment


      Ελενη μου συμφωνω οτι πρεπει να ειμαστε ενα παρεακι και να κρατησουμε το φορουμ σε ζωντανο επιπεδο, δυστυχως βλεπω και εγω πλεον οτι το "Μεταναστευση στη Σουηδια " εχει τα λιγοτερα νεα ποστ σε σχεση με τις αλλες χωρες, ισως ,λεω ισως, καποια παιδια "φοβηθηκαν" γιατι καποιοι τους επιτεθηκαν με χαρακτηρισμους οπως " εισαι 3 μηνες Σουηδια και τα εμαθες ολα?" και σταματησαν να γραφουν, ισως φταιμε κι εμεις που δεν τους υποστηριξαμε εκεινη τη στιγμη και να πουμε "οχι, εμας μας ενδιαφερει η αποψη ολων, και εκεινων που ειναι Σουηδια 40 χρονια και εκεινων που ειναι Σουηδια 1 μηνα".
      Τα παιδια που λες οτι ανεβηκαν ισως δεν εχουν ακομα κατι συγκεκριμενο να γραψουν και ισως για αυτο ,δεν ξερω...
      Κι εγω ειμαι 10 μερες εξω απο το Μαλμε αλλα δεν εχω τιποτα να σας πω ακομη για τον απλουστατο λογω οτι εχω 2 μικρα παιδακια 2 ετων και 3,5 και δεν εχω κανει ακομη επαφες για δουλεια η σπιτι, δεν εχω που να τα αφησω για να βγω να γυρισω και δεν μπορω να τα παρω και μαζι μου γιατι δεν εχουν εγκληματιστει ακομη και κουραζονται ,νυσταζουν κτλ
      Το μονο που εχω σαν εμπειρια να πω ειναι να προτιμησουν μεγαλες πολεις οσοι ερχονται γιατι εδω που ειμαι εγω π.χ εχει μονο 3 εταιριες καθαρισμου και οι πιθανοτητες για εργασια ειναι ελαχιστες και οσους ρωταω μου λενε οτι δεν εχει τιποτα απο δουλεια εδω, και σκεφτομαι να μετακινηθω κι εγω.
      Το αλλο επισης που ακουσα ειναι οτι βορεια βρισκεις ευκολοτερα σπιτι και δουλεια και ειναι και πιο υψηλοι οι μισθοι.
      Επαφες με ελληνες εχω κανει ελαχιστες, με τρεις συγκεκριμενα ο ενας μου ειπε να γυρισω πισω, ο αλλος τυπικος μου ειπε οτι δεν εχει δουλειες και μαλιστα εδιωξε εναν υπαλληλο προσφατα και ο τριτος σημερα ευγενεστατος μου ειπε οτι προς το παρων δεν εχει κατι αλλα κρατησε το ονομα και τηλεφωνο μου και μου ειπε οτι καλα εκανα και τηλεφωνησα και αν εχει κατι θα με παρει.
      Αυτα τα πολυ ολιγα απο εμενα , η Σουηδια κατα τα αλλα ειναι πανεμορφη, οργανωμενη και μου αρεσει πολυ, ειναι πολυ καλυτερη απο οτι εβλεπα στο ιντερνετ.
      Οι Σουηδοι επισης ευγενεστατοι και χαμογελαστοι, με οσους συναντιεμαι στο δρομο λεμε hi hi , και με μερικους λεμε και 2-3 κουβεντες, δεν εχω συναντησει προσωπικα καθολου ρατσισμο,ουτε ειρωνικα σχολια για την Ελλαδα.
      Αν εχω κατι πιο συγκεκριμενο που μπορει να βοηθησει καποιους να ειστε σιγουροι πως θα το γραψω, επισης ακουσα οτι εχουν ζητηση οι οικοδομοι,υδραυλικοι, ξυλουργοι και οδηγοι.
      Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

      Comment


        Originally posted by skonto View Post
        Καιρός : Ανακοινώθηκε επίσημα ότι είχαμε ρεκόρ 125 χρόνων βροχόπτωσης τον Ιούνιο. Έβρεχε 5 ημέρες τη βδομάδα. Και τώρα ο Ιούλιος δεν πολυ πάει πίσω.

        Απαραίτητα εξαρτήματα οι μπότες, το αδιάβροχο και η ομπρέλα ( όταν δεν φυσάει ).

        Όταν στην Ελλάδα καίγεστε εδώ εμείς διανύουμε ένα Φθινώπορο ... χάρμα !

        Σπύρος
        Σπύρο,

        Όπως πάντα κορυφαίος.

        Για συμπαράσταση αύριο θα κρατάω και εγω ομπρέλα θαλάσσης.

        Πάντα φιλικά

        Βαγγέλης

        Comment


          Originally posted by Minos View Post
          Μερικές παρατηρήσεις.
          Τι είναι οι ελληνικές επιχειρήσεις στη Σουηδία (και όπου αλλού). Φιλανθρωπικά ιδρύματα; Οι επιχειρήσεις προσπαθούν να βγάλουν κέρδος. Δεν θα πάρουν εννοείς ένα Σουηδό ή ένα άλλο μετανάστη (και Έλληνα) που ξέρουν σουηδικά και θα πάρουν εσένα και άλλο ένα εκατομμύριο (!) Έλληνες που θέλουν να έρθουν Σουηδία; Να σε κάνουν τι;

          Τέλος μιας και δεν έχεις έρθει κάν εδώ, δεν ξέρεις καν τι συμβαίνει αλλά μιλάς με άσχημα λόγια, για άτομα που ούτε καν έχεις συναντήσει. Στις ελληνικές κοινότητες δεν είναι όλοι άγγελοι αλλά τουλάχιστον στην Ελληνική κοινότητα Στοκχόλμης, βοηθάνε, κάνουνε μαθήματα σουηδικών, δίνουν από τον ελεύθερο τους χρόνο για όλους τους Έλληνες που μένουν εδώ, παλιούς και καινούριους.
          Εσένα αν δεν σου αρέσει, όταν έρθεις, άλλαξε τα αλλά μιας που δεν ξέρεις τίποτα από Σουηδία και ιδίως από τις ελληνικές κοινότητες, είναι καλύτερο να σιωπάς.
          Εσυ να υποθέσω είσαι ένας απο τους άγγελους..

          Οτι δουλειές κάνουν και οι Ελληνες στην Ελλαδα να κανουν.. Νομίζεις οτι χρειάζεται ν αξέρεις πλέον Ελληνικα για να δουλέψεις στην Ελλάδα?

          εγω το μονο που δεν ξέρω είναι ποσα πέρνουν απο το Ελληνικο κράτος αυτα τα αγγελούδια που πληρώνονται σαν μονιμοι δημόσιοι υπάλληλοι στο εξωτερικο.. και αυτο είναι που μου την έδωσε.. σιγα μην κάτσω να δώσω εγώ και ο καθένας σημασία στον κάθε κατεστραμένο..

          δεν θελω να συνεχίσω την συζήτηση ευχαριστω

          Comment


            Έχω καιρό να γράψω (και να μπώ να διαβάσω-το ομολογώ). Θέλω να πώ κάτι σε όλους όσοι κάνατε το μεγάλο βήμα, αφήσατε πίσω σας τα πάντα και φύγατε με το όνειρο μιας ΑΛΗΘΙΝΗΣ ζωής: Παιδιά, σας θαυμάζω Α Π Ε Ρ Ι Ο Ρ Ι Σ Τ Α. Εδώ κι ένα χρόνο στριφογυρίζει στο μυαλό μου η ιδέα της μετανάστευσης, αλλά, το ομολογώ, είμαι χέστης. Σκέφτομαι το παιδί μου (16 μηνών), τη γυναίκα μου, τους γονείς μου, σκέφτομαι οτι αν δεν βρώ δουλειά τί σκατά θα κάνω (sorry για το λεξιλόγιο) σκέφτομαι το πόσο χαμένος κι ανασφαλής θα νοιώθω εκεί (μέχρι τουλάχιστον να μπεί σε μια τάξη η ζωή μου), γενικότερα με πιάνουν τρομερές ανασφάλειες για όλα. Είμαι αρκετά καλός επαγγελματίας ώστε να βρώ δουλειά στο τομέα μου (κάποια στιγμή); Γνωρίζω ότι για την Ελλάδα είμαι και παραείμαι, αλλά φοβάμαι πως εκεί το επίπεδο θα είναι πολύ ανώτερο (δεν μπορώ να φανταστώ βέβαια σε τί, διότι κάνω αυτή τη δουλειά 12 χρόνια και διάολε κάτι ξέρω!). Όλα αυτά, που σίγουρα όλοι τα σκεφτόσασταν, με κρατάνε πίσω. Με φοβίζουν. Και γι'αυτό, για άλλη μια φορά θα επαναλάβω τον απεριόριστο θαυμασμό μου προς όλους σας. Διαβάζω τις ιστορίες σας, τις αγωνίες σας, το τρέξιμο, το άγχος και πραγματικά μένω έκπληκτος απο το κουράγιο σας και την επιμονή σας. Σας ευχαριστώ για όλα όσα μοιράζεστε μαζί μας, όλα είναι πολύ χρήσιμα (ακόμη και το τί καιρό κάνει σήμερα!). Καλή συνέχεια σε όλους σας, καλό αγώνα και ειλικρινά μέσα απο τη καρδιά μου εύχομαι όλοι σας να ζήσετε τη ζωή που ονειρευτήκατε όταν αφήνατε πίσω σας αυτό που κάποτε αποκαλούσαμε "πατρίδα". Και που ξέρετε, ίσως κάποια μέρα, να σας χαιρετήσω απο Σουηδία

            Comment


              Τα πάντα μπορείς, αλλά δεν το ξέρεις !

              gimo...

              Φαντάζομαι πως οι περισσότεροι που ήρθαμε εδώ, το ίδιο "δειλοί" ήμασταν στην ιδέα του αγνώστου και της αλλαγής.

              Σίγουρα κάτι μας ώθησε και κάναμε αυτό το βήμα.

              Προσωπικά εμένα με κράτησε στην επιφάνεια και στην ελπίδα, και δεν χάθηκα στις δυσκολίες, αυτό ακριβώς που συγκρατεί εσένα πίσω. Η οικογένειά μου. Αν δεν είχα να στέφτομαι τους δικούς μου, και πως στο καλό θα κατάφερνα να τους "ξελασπώσω" απο τον κυκεώνα της Ελλάδας, δεν θα έφτανα έως εδώ.

              Οι δυσκολίες τεράστιες. Η μοναξιά, το στρές, η απόσταση, τα λιγοστά χρήματα επιβίωσης, η ίδια η επιβίωση ( φάε, πλύσου, οργανώσου ), είναι λίγα απο αυτά που μπορεί να περιγράψει κάποιος.

              Όμως τώρα έφτασα σε σημείο να οργανώνω και τον ερχομό των δικών μου εδώ στη Σουηδία. Ελπίζω σε λίγο καιρό να λήξουν για μάς τα προβλήματα της Ελλάδας, ξεκινώντας μια νέα πορεία, μία νέα ζωή.

              Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα συναντήσουμε καινούργια προβλήματα εδώ, μιας και το γνωρίζουμε όλοι, ότι δεν είναι παράδεισος εδώ. Το έχουμε ξαναπεί. Θέλει δουλειά, πολύ δουλειά, για να σταθεί ο οποιοσδήποτε στο ύψος των περιστάσεων που ο ίδιος θέτει. Όμως το πρώτο βήμα έγινε. Θα ακολουθήσουν και τα υπόλοιπα.

              Και όπως λέει και ο φίλος μου ο Georgeman "... φιλαράκι.. κάθε μέρα που αντέχεις να επιβιώνεις εδώ, δεν είναι απλά μια καινούργια μέρα, είναι μία ημέρα Plus για την θετική σου εξέλιξη". Σωστός ο Γιώργος !!

              Σπύρος

              Comment


                Originally posted by abcd
                Εγω παντως εχω διαβασει ολο σχεδον το φορουμ για Σουηδία απο το μεσημέρι που σας βρηκα και λυπαμαι αμα ακουστω κάπως.. αλλα δεν εχω βρει ούτε μια αξιοπιστη και σοβαρη πληροφορία..

                δηλαδη εκτος απο καποια διαδικαστικα για χαρτια που τελειως βλακας να εισαι μπορεις να τα βγαλεις με τη βοηθεια καποιας πρεσβειας και απο τα σαιτ των Σουηδικων υπηρεσιων που να ναι καλα οι άνθρωποι το κατέχουν το αγγλικο.. και εκτος απο ιστοριουλες που μου θυμιζουν Ελληνικες ταινιες με τον Ξανθοπουλο και τη Βουρτση απο προσωπικες εμπειριες του καθε μεταναστη.. δεν εχω βρει κατι που να με βοηθησει..

                Δηλαδη εχετε βαλει μια λιστα με καποιες επιχειρησεις να τους παρουμε τηλέφωνο?? Εγω την τελευταια φορα που πηγα Στοκχολμη δεν μπορουσες να περασεις στο Τ-μπανα απο ζητιανους, πλανοδιους μουσικους κτλ.. Το θεμα ειναι να βαλετε καποιες αγγελίες των εταιριων αυτων σε συνενοηση με τους επιχειρηματιες που θελουν να βοηθησουν τον κοσμο.. Δεν ειναι δυσκολο να βρει την οποιαδηποτε επιχειρηση στην Σουηδια αμα ξερει ελάχιστα Σουηδικα ο αλλος.. Δοξα τω Θεω ζουμε στην εποχη του ιντερνετ!!

                Αντι να αφηγειται ο καθένας ιστοριουλες γενικες καλο θα ηταν να μας πείτε λοιπον.. ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕ ΚΑΙ ΠΗΓΑΤΕ ΠΑΝΩ???? Πηγατε σαν φοιτητες και μεινατε? Να ενας καλος τροπος να βρεις και σπίτι και δουλιτσα και να βγαλεις τα χαρτια σου.. Ενα παραδειγμα λέω.. Γιατι ετσι κινδυνευετε να σας πουν οτι ειστε καποια ατομα που κανουν το ψώνιο τους απο θέση ισχύος για να περνανε τον ελεύθερο χρόνο τους..

                Ευχαριστω
                Το πατριωτακι ειναι ενα φορουμ με κυριοτερο το θεμα της μεταναστευσης σε διαφορες χωρες . Ειμαστε ολοι απλοι ανθρωποι που ανταλλασουμε πληροφοριες , ανταλλασουμε τις σκεψεις μας ,τους προβληματισμους μας, και οτι πληροφορια μπορει ο καθενας να παραθεσει απο προσωπικες του εμπειριες. Εχουν δημιουργηθει ακομα και πολυ καλες ΦΙΛΙΕΣ εχουμε γινει μια Παρεα !!

                Το πατριωτακι δεν ειναι ουτε γραφειο μεταναστευσης ουτε γραφειο ευρεσης εργασιας η κατοικιας !!!!!!!!!!!!
                Για τα λινκ εργασιας που εχουμε γραψει , ΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ !!!!
                Αν δεν μπορεις να κανεις αυτο εσυ και οποιος αλλος , τοτε βρε παιδια τι να πω .... καλυτερα μεινετε ελλαδα.....
                Αν αυτα που γραφονται απο ολους μας σου φαινονται απλες ιστοριουλες και σου φαινονται ταινιες Ξανθοπουλου τοτε μην μας διαβαζεις. Δεν ειναι υποχρεωτικο ...
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  Όταν μπαίνεις σε ένα φόρουμ και βάζεις ζητήματα, δεν αποφασίζεις εσύ πλέον αν θέλεις να συνεχίσεις την συζήτηση.

                  Απ΄ότι βλέπω είσαι πολύ εμπαθής για τα παντα. Η προσωπική μου άποψη είναι αν έχεις αυτό το στυλ, μάλλον για δω δεν κάνεις...ούτε βέβαια και για την Ελλάδα. Καλή επιτυχία...όπου κι αν πας...

                  Originally posted by abcd View Post
                  Εσυ να υποθέσω είσαι ένας απο τους άγγελους..

                  Οτι δουλειές κάνουν και οι Ελληνες στην Ελλαδα να κανουν.. Νομίζεις οτι χρειάζεται ν αξέρεις πλέον Ελληνικα για να δουλέψεις στην Ελλάδα?

                  εγω το μονο που δεν ξέρω είναι ποσα πέρνουν απο το Ελληνικο κράτος αυτα τα αγγελούδια που πληρώνονται σαν μονιμοι δημόσιοι υπάλληλοι στο εξωτερικο.. και αυτο είναι που μου την έδωσε.. σιγα μην κάτσω να δώσω εγώ και ο καθένας σημασία στον κάθε κατεστραμένο..

                  δεν θελω να συνεχίσω την συζήτηση ευχαριστω

                  Comment


                    Originally posted by Minos View Post
                    Όταν μπαίνεις σε ένα φόρουμ και βάζεις ζητήματα, δεν αποφασίζεις εσύ πλέον αν θέλεις να συνεχίσεις την συζήτηση.

                    Απ΄ότι βλέπω είσαι πολύ εμπαθής για τα παντα. Η προσωπική μου άποψη είναι αν έχεις αυτό το στυλ, μάλλον για δω δεν κάνεις...ούτε βέβαια και για την Ελλάδα. Καλή επιτυχία...όπου κι αν πας...

                    Αρχικό μήνυμα απο abcd
                    Εσυ να υποθέσω είσαι ένας απο τους άγγελους..
                    Οτι δουλειές κάνουν και οι Ελληνες στην Ελλαδα να κανουν.. Νομίζεις οτι χρειάζεται ν αξέρεις πλέον Ελληνικα για να δουλέψεις στην Ελλάδα?
                    εγω το μονο που δεν ξέρω είναι ποσα πέρνουν απο το Ελληνικο κράτος αυτα τα αγγελούδια που πληρώνονται σαν μονιμοι δημόσιοι υπάλληλοι στο εξωτερικο.. και αυτο είναι που μου την έδωσε.. σιγα μην κάτσω να δώσω εγώ και ο καθένας σημασία στον κάθε κατεστραμένο..
                    δεν θελω να συνεχίσω την συζήτηση ευχαριστω
                    Το μέλος: abcd είναι Banned...!!!
                    υ.γ. (άτομα που θέλουν να δημιουργούν καταστάσεις χωρίς λόγο, βρίζουν, κατηγορούν, ειρωνεύονται κ.α. ΘΑ ΜΠΛΟΚΑΡΟΝΤΑΙ...!!!)
                    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                    Comment


                      Μετα απο καμποσο καιρο στο φορουμ εδω,μπορω να πω οτι γενικα αποτελειται απο ενδιαφεροντα ατομα που κατι εχουνε να πουνε και καμποσους αλλους οι οποιοι μπαινουν για να τρολαρουν οποιαδηποτε συζητηση και να κανουν μπαχαλο καθε κουβεντα.
                      Καλο θα ειναι λοιπον οποιος εχει μονο να γκρινιαξει-φωναξει-βρισει εδω και να μεταφερει την γενικοτερη ελληνικη μιζερια και παραεξω,καλυτερα ειναι να απεχουν απο αυτον εδω τον χωρο συζητησης
                      Ταπεινη μου αποψη!
                      Απο την αλλη να πω ενα ευχαριστω και στα υπολοιπα σοβαρα ατομα που γραφουν εδω μεσα και με βοηθησαν σε πολλους τομεις απο τοτε που ηρθα εδω
                      (εκτος βεβαια απο τον παλιοχαρακτηρα τον σκοντο ο οποιος εχει παρει ολες τις δουλειες απο τους Σουηδους!Σαν τον Βεγγο με τα πιατα εχει καταντησει )

                      Comment


                        Originally posted by vstrommer71 View Post
                        Μετα απο καμποσο καιρο στο φορουμ εδω,μπορω να πω οτι γενικα αποτελειται απο ενδιαφεροντα ατομα που κατι εχουνε να πουνε και καμποσους αλλους οι οποιοι μπαινουν για να τρολαρουν οποιαδηποτε συζητηση και να κανουν μπαχαλο καθε κουβεντα.
                        Καλο θα ειναι λοιπον οποιος εχει μονο να γκρινιαξει-φωναξει-βρισει εδω και να μεταφερει την γενικοτερη ελληνικη μιζερια και παραεξω,καλυτερα ειναι να απεχουν απο αυτον εδω τον χωρο συζητησης
                        Ταπεινη μου αποψη!
                        Απο την αλλη να πω ενα ευχαριστω και στα υπολοιπα σοβαρα ατομα που γραφουν εδω μεσα και με βοηθησαν σε πολλους τομεις απο τοτε που ηρθα εδω
                        (εκτος βεβαια απο τον παλιοχαρακτηρα τον σκοντο ο οποιος εχει παρει ολες τις δουλειες απο τους Σουηδους!Σαν τον Βεγγο με τα πιατα εχει καταντησει )

                        Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                        Comment


                          Originally posted by vstrommer71 View Post
                          (εκτος βεβαια απο τον παλιοχαρακτηρα τον σκοντο ο οποιος εχει παρει ολες τις δουλειες απο τους Σουηδους!Σαν τον Βεγγο με τα πιατα εχει καταντησει )
                          Ναι - ναί... και εγώ σε αγαπώ τρελέ κατσαβιδάκια !

                          Σπύρος

                          Comment


                            για οσους θελουν να ανεβουν εδω πανω...

                            πρεπει να καταλαβαιτε οτι τιποτα δεν μας χαριστηκε..αλλοι πασχισαν περισσοτερο και αλλοι λιγοτερο...
                            πρεπει να ειστε ετοιμοι να δωσετε το 110% του εαυτου σας....ενας θεος ξερει ποσα ακυρα εφαγα απο καθε ειδους δουλεια αλλα στο τελος τα καταφερα και πανω στον τομεα μου...
                            ερχομουν απο την σχολη ιδιωτικη ενα σκασμο λεφτα εφυγαν..διαβασμα καθε μερα κοντα στις 5 ωρες και αλλες 4 ωρες να ψαχνω δουλειες και να στελνω βιογραφικα...

                            αν σας φαινεται δυσκολο το να κατσετε να διαβασετε 50 100 σελιδες ενος φορουμ...που στο κατω κατω για δικο σας οφελος γιατι θα παρετε πληροφοριες για το πως να κινηθειτε εδω τι χαρτια θελετε που να ψαξετε για δουλεια...
                            τοτε δεν μπορειτε να φανταστειτε το τι δυσκολιες θα φατε στην μαπα οταν ερθετε εδω πανω...

                            ολοι εμεις πλεον εχουμε τις δουλειες μας μας τρωει το μεγαλυτερο μερος της ημερας αυτο...εχουμε μετα λιγες ωρες για τον εαυτο μας...
                            απο αυτες τις ωρες οταν εχουμε καποια χρησιμη πληροφορια να γραψουμε την γραφουμε..

                            σταματηστε να την λετε ο ενας στον αλλο...και αφοσιωθειτε στον στοχο σας...

                            Comment


                              Originally posted by saetron View Post
                              ................ερχομουν απο την σχολη ιδιωτικη ενα σκασμο λεφτα εφυγαν..διαβασμα καθε μερα κοντα στις 5 ωρες και αλλες 4 ωρες να ψαχνω δουλειες και να στελνω βιογραφικα......

                              Καλησπέρα saetron,

                              Πες μας αν επιτρέπετε σε ποια σχολή πήγαινες και εντυπώσεις. Αν έχει ήδη ειπωθεί sorry αλλά δεν το θυμάμαι.

                              Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή συνέχεια σε όλους.

                              Πάντα φιλικά
                              Βαγγέλης

                              ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ:
                              Saetron βρήκα τα posts σου και διάβασα για τη σχολή που πήγες.

                              Αν θέλεις πες μου μόνο αν κατα την γνώμη σου άξιζε τα λεφτά. thanks

                              Comment


                                Originally posted by maria-8 View Post
                                Ελενη μου συμφωνω οτι πρεπει να ειμαστε ενα παρεακι........................................... .................................................. .....
                                Αν εχω κατι πιο συγκεκριμενο που μπορει να βοηθησει καποιους να ειστε σιγουροι πως θα το γραψω, επισης ακουσα οτι εχουν ζητηση οι οικοδομοι,υδραυλικοι, ξυλουργοι και οδηγοι.
                                Καταλαβαινω την καλη σου προθεση για πληροφορηση και ενημερωση ,αλλα οταν προκειται για πληροφοριση επαγγελματικου προσανατολισμου καλυτερα να ειμαστε πιο προσεκτικοι.
                                Πραγματι υπαρχει ζητηση στον χωρο των κατασκευων ,οικοδομοι, υδραυλικοι, ξυλουργοι, αλλα εδω στην Σουηδια δεν μπορει ο καθενας να κανει τα παραπανω επαγγελματα οπως στην Ελλαδα, που οτι δηλωσεις εισαι. Και αυτο ισχυει σχεδον για ολα τα επαγγελματα.
                                Επισης οι παραπανω ειδικοτητες δεν εχουν καμμια σχεση με κατασκευες τυπου Ελλαδας ,ολα τα σταδια της οικοδομης ειναι διαφορετικα. Τοσο διαφορετικα οσο η μερα με την νυχτα .
                                Επισης για να ασκησεις καποιο απο τα παραπανω επαγγελματα πρεπει να ξερεις καλα Σουηδικα επιπεδου (SAS) και να εχεις κανει εκπαιδευση (Βyggnads industrins yrkesnämnd) αναλογα με το καθε επαγγελμα ,η εκπαιδευση διαρκει περιπου 54 εβδομαδες.
                                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                                Comment

                                Working...
                                X