Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 5

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αν μιλάμε για επίπεδο καθημερινης συνομιλίας με απλές εκφράσεις παίρνει κάποιους μήνες.
    Αν μιλάμε για επίπεδο που θα μπορέσεις να πιάσεις μιά δουλειά, σχετικά ικανοποιητική τότε πρέπει να έχεις το επίπεδο SAS B, δηλαδή επιπέδου Λυκείου και παίρνει γύρω στον ένα χρόνο ακόμα (SAS Grund, SAS A, SAS B). Για να μπορέσεις να μιλήσεις σε πολύ καλό επίπεδο (φιλοσοφικές συζητήσεις, με όρους κλπ) θα χρειαστείς (ανάλογα με τις καταστάσεις) από 5-7 χρόνια με την προυπόθεση να μιλάς την γλώσσα σχεδόν συνέχεια (στη δουλειά, με φίλους κλπ). Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι με άλλους Έλληνες δεν θα μιλάς ελληνικά.

    Originally posted by 73leonardo View Post
    Καλησπέρα Ευανθία,

    Κατ’ αρχάς, επιτέλους, μου δίνεται η ευκαιρία να σου πω και προσωπικά ένα μεγάλο ευχαριστώ για όλο αυτό το όγκο πληροφοριών που μας έχεις δώσει. Βέβαια δεν ξεχνώ και όλα τα άλλα παιδιά που μας έχουν βοηθήσει τόσο πολύ, απλά θεωρώ ότι την μεγάλη αρχή την έκανες εσύ.

    Λοιπόν, όσο αναφορά την γλώσσα, θεωρώ δεδομένο το διάβασμα, την τηλεόραση, τις συζητήσεις με Σουηδούς και ότι άλλο μπορεί να με βοηθήσει.
    Απλά ρωτάω το χρόνο που χρειάζεται κάποιος (σε γενικές γραμμές) γιατί ίσως να επιλέξω να μην ψάξω καν για δουλεία μέχρι να μπορώ να συνδιαλέγομε ικανοποιητικά.

    Ευχαριστώ και πάλι,

    Πάντα φιλικά
    Βαγγέλης

    Comment


      ετσι ειναι...ξενη γλωσσα ειναι...θελει χρονο και προσπαθεια...αλλα δεν παυει να ειναι γλωσσα δν ειναι πυρηνικη φυσικη..
      τωρα σε αλλους παιρνει 3 4 μηνες....σε αλλους 6...σε αλλους πανω απο χρονο για να καταλαβουν και να μιλησουν σε ενα χαμηλο επιπεδο σουηδικα...
      2 3 φορες εμενα συναδελφοι στην δουλεια και στο SAS οταν ξεκινησα για λιγο μου λεγανε μας δουλευεις ετσι? εισαια 5 6 μηνες εδω και μιλας τοσο καλα σουηδικα? αλλοι για να μιλησουν ετσι κανουν 4 χρονια...
      παντως εχει διαφορα...για να πεις οτι μιλας καλα σουηδικα..απο το μιλας αρκετα σουηδικα...
      οταν με το καλο μπεις σε μια δουλεια που οι υπευθυνοι σου θα ειναι σουηδοι και θα τους ακους να μιλανε μεταξυ τους...και μετα θα ακους πως θα μιλας εσυ με τους υπολοιπους μεταναστες συναδελφους...θα δεις οτι για να πεις οτι ναι τωρα ξερω σουηδικα θα παρει πολυ καιρο...

      Comment


        Σας ευχαριστώ όλους παιδιά.

        Με καλύψατε πλήρως.

        Βαγγέλης

        Comment


          gia iatroys,nosileytes...

          Scandinavian Health Jobs

          Comment




            Bλεποντας το "Μεταναστευση στην Αυστραλια" ειδα τι ωραια αρχειοθετημενες ειναι οι ιστοριες και οι προσπαθειες των παιδιων που πηγαν εκει,και σκεφτηκα να κανουμε κατι αναλογο και εδω στο θεμα της Σουηδιας ,κριμα που τα παιδια που ειναι ηδη επανω εχουν γραψει ηδη τις ιστοριες τους,
            αλλα θα μπορουσαμε εμεις οι καινουργιοι και φρεσκοι επανω να το ξεκινησουμε και να ακολουθησουν και αλλοι μετα απο μας.
            Και επειδη πηρα αρκετα μηνυματα απο παιδια που με ρωτουν να μαθουν πως βλεπω τη Σουηδια με τα δικα μου ματια.
            (και φυσικα πηρα και την εγκριση απο moderator)

            Aς ξεκινησω εγω λοιπον:
            Βρισκομαι τωρα Σουηδια 19 μερες,
            μολις πρωτοπατησα το ποδι μου Σουηδια σκεφτηκα
            "Πεθανα και ειμαι στον Παραδεισο?"
            τοσο πρασινο στη ζωη μου ,δεν εχω ξαναδει!!
            Ειναι πολυ πιο ομορφη απ'οτι εβλεπα στο ιντερνετ,
            πολυ φυση, καθαριοτητα και ομορφα κατανεμημενα ολα αρχιτεκτονικα.
            Αυτα τα ομορφα "σπιτακια" με τα κεραμυδια που βλεπουμε ολοι απο το ιντερνετ ,ναι! υπαρχουν! και ειναι παντου!!
            Δε χορταινω να περπατω και να χαζευω γυρω μου τα παντα.
            Στην γειτονια που μενω καθε 100 μετρα εχει παιδικη χαρα και μια ακριβως εξω απο το σπιτι μου,
            περιττο να σας πω τη χαρα των παιδιων μου και οτι τις εχουμε γυρισει ολες
            Οι Σουηδοι μου φαινονται πολυ καλοσυνατοι (καποιος μου ειπε οτι επειδη ειναι καλοκαιρι ειναι ετσι, θα δω και το χειμωνα και θα σας πω)
            ευγενικοι και χαμογελαστοι, οσους συναντω στο δρομο με χαιρετουν και με μερικους ανταλλασσουμε και μερικες κουβεντες, επισης οσους εχω συναντησει ξερουν αγγλικα ,ακομα και οι ηλικιωμενοι.
            Δεν εχω συναντησει μεχρι στιγμης ρατσισμο ουτε υποτιμητικα ή αλλα σχολια για την Ελλαδα.
            Το στυλ και το ντυσιμο τους ειναι απλο, καζουαλ, και οι γυναικες ομορφα απλες, χωρις περιττα φουρ-φουρ και αρωματα.
            Ενα Σαββατο που ειχα βγει στο κεντρο της πολης συναντησα κατι νεαρους και νεαρες πιωμενους αλλα νομιζω τα Σαββατα σε ολες τις χωρες καπως ετσι ειναι οι νεαροι
            και αλλωστε δεν ηρθαμε στη χωρα τους για να τους κρινουμε κιολας.
            Απο δουλεια τωρα, που ειναι και το βασικο μετα την πρωτη εντυπωση οταν πρωτοπαμε σε μια χωρα,
            εδω που ειμαι, ειναι μια μικρη πολη εξω απο το Μαλμε , και απο δουλειες δεν εχει πολλα πραγματα,
            ηρθαμε εδω γιατι υπαρχει ενας γνωστος και οσο να ναι τον χρειαζεσαι στην αρχη εστω να σου εξηγησει απλα πραγματα, που θα βρεις τσιγαρα π.χ ή πως δουλευει το συστημα με τα κοινοχρηστα πλυντηρια.
            Εδω παιδια θα κανω μια σταση:
            Το θεμα "κοινοχρηστα πλυντηρια" με ξενιζε λιγο πριν ερθω εδω, και σκεφτομουν να παρω ενα δικο μου.
            Τελικα με εχουν βολεψει απιστευτα, ειναι παρα πολυ καθαρος ο χωρος των πλυντηριων και συμβαλλεις βεβαιως και εσυ σε αυτο, δε το εχεις στο σπιτι να σου πιανει χωρο και να κανει φασαρια, ειναι πολυ γρηγορα καθοτι επαγγελματικα, να φανταστειτε (οι νοικοκυρες θα ξερουν)λευκα με προπληση που το δικο μου ηθελε 2:30 ωρες να τα πλυνει ,αυτο κανει μονο 75 λεπτα (μερικα δειχνουν και το χρονο).
            Ειναι και τα στεγνωτηρια φυσικα που σε 30' με μια ωρα τα εχεις παλι ετοιμα να τα φορεσεις.
            Και εχει και ενα αλλο στεγνωτηριο σαν ντουλαπα φανταστειτε, με οριζοντια σιδερα που απλωνεις τα ρουχα ,και βγαζει ζεστο αερα και στεγνωνουν, αυτο ,η ντουλαπα δηλαδη, ειναι για τα πιο ευαισθητα ρουχα.
            Και φυσικα δεν χρεωνεις επιπλεον το ρευμα σου ,γιατι αυτα συμπεριλαμβανονται στο ενοικιο.
            Και συνεχιζω με το θεμα της δουλειας:
            Απο δουλεια λοιπον εδω σκουρα τα πραγματα,καλυτερα οσοι ερθουν να πανε σε μεγαλυτερη η πιο βορεια.
            Εχω στειλει καποια βιογραφικα και γενικα κανω οτι κανει καθε μεταναστης στην προσπαθεια ανευρεσης εργασιας.
            Παιδια τα σουηδικα χρειαζονται οπωσδηποτε ,ισως παλιοτερα που ειχαν περισσοτερο αναγκη απο εργατικα χερια να ηταν ευκολοτερο αλλα τωρα που οι προσελευση ξενων εχει γινει πυκνη, δεν ειναι ευκολο χωρις να ξερεις τη γλωσσα να βρεις δουλεια,χωρις φυσικα να αποκλειεται τιποτα.
            Εγω αποφασισα να ξεκινησω σουηδικα σε ιδιωτικο σχολειο εδω και θα το ψαξω απο αυριο.
            Οσοι μπορειτε ξεκινηστε τα απο Ελλαδα, εγω δεν ηθελα γιατι πιστευω οτι οταν μενεις σε μια χωρα
            και ταυτοχρονα μαθαινεις και τη γλωσσα της ,ειναι πιο ευκολο και πιο γρηγορο,
            λογω καθημερινης συνομιλιας ,τηλεορασης κτλ.
            Αυτα μεχρι στιγμης παιδια, πιστευω να σας ικανοποιησα ολους οσους θελατε να μαθετε νεα μου και σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας ,οτι καινουργιο εχω θα το γραψω σε αυτην την ενοτητα.
            Και παιδια οσοι ανεβειτε καντε κι εσεις το ιδιο για να εχουμε μετα ενα ομορφο ,τακτοποιημενο αρχειο,
            να θυμομαστε εμεις και να ενημερωνονται οι καινουργιοι.
            Φιλιά σε ολους
            Μαρια.
            Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

            Comment


              Μαρια μου οπως παντα πολυτιμα για εμας που θα ακολουθησουμε αυτα που γραφεις.ευχαριστουμε πολυ!

              Comment


                Originally posted by anastasia v. View Post
                τους ειχα στειλει αυτους ποσα μειλ...ουτε κανα απαντησαν.....θα ποσταρω ενα εμαιλ στο θεμα ευρεσης εργασιας που μου ηρθεε προσφατα για επαγγελματιες υγειας στην θεσσαλονικη

                Comment


                  Originally posted by saetron View Post
                  τους ειχα στειλει αυτους ποσα μειλ...ουτε κανα απαντησαν.....θα ποσταρω ενα εμαιλ στο θεμα ευρεσης εργασιας που μου ηρθεε προσφατα για επαγγελματιες υγειας στην θεσσαλονικη
                  Ελληνικο κλαϊνμαϊν,στελνεις βιογραφικο και βαριουνται να σου απαντησουνε
                  Τουλαχιστον οι Σουηδοι σου στελνουν ενα τυπικο μεϊλ οτι και καλα πηραμε το βιογραφικο σας,ευχαριστουμε αλλα προχωρουμε με αλλο υποψηφιο κλπ
                  Αβυσσαλεα η διαφορα!

                  Comment


                    Καλησπέρα πατριωτάκια,

                    Πριν από καιρό έγραψα μερικές γραμμές για την απόφασή μου να έρθω στη Στοκχόλμη. Πριν ένα χρόνο αποφάσισα να ξεκινήσω , αν και η ιδέα είχε ωριμάσει στο μυαλό μου πολύ καιρό πριν. Ήμουν ήδη άνεργη περισσότερο από ένα χρόνο. Όσα είχα ακούσει από χρόνια για τη Σουηδία ήταν πολύ δελεαστικά. Όσο δυσκόλευαν τα πράγματα στην Ελλάδα, σκεφτόμουν πως θα μπορούσα να εξασφαλίσω καλύτερο μέλλον για το παιδί μου.
                    Διάβασα ότι σχετικό υπήρχε στο διαδίτκυο και έτσι εντόπισα το πατριωτάκι (τότε patriotaki.com ήταν ακόμη ). Η ιστορία της Ευανθίας ήταν αυτή που που έδωσε φτερά. Ήταν το παράδειγμα, ότι κάποιος πριν απο μένα είχε την αποφασιστικότητα να κάνει το βήμα από το πουθενά. Ο Σπύρος και η Ελένη δικαίωσαν την απόφασή μου. Ο Saetron μου απέδειξε ότι όλα γίνονται και ας αργούν. Όλοι όσοι βρεθήκατε εδώ πριν από εμάς να ξέρετε ότι με βοηθήσατε πάρα πολύ.
                    Έτσι ξεκίνησα Σουηδικά σε φροντιστήριο αφού πρώτα είχα κάνει μόνη μου λίγα ακουστικά μαθήματα που βρήκα στο νετ. Σε λίγους κοντινούς μου ανθρώπους εξομολογήθηκα τι σκοπεύω να κάνω. Οι περισσότεροι δεν με πήραν σοβαρά, άλλοι ήταν πολύ αρνητικοί και προσπάθησαν να με αποτρέψουν. Κατάλαβα μέσα από τη διαδικασία αυτή ποιοί ήταν πραγματικά δίπλα μου. Λίγοι και καλοί. Ευτυχώς και η οικογένειά μου. Επι ένα χρόνο διάβαζα συνεχώς, κυρίως για ενημέρωση και Σουηδικά. Όσο διάβαζα το πατριωτάκι διαπίστωνα ότι υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που σκέφτονται την ζωή και το μέλλον της οικογένειάς τους με τον ίδιο τρόπο.
                    Και ήρθε η ώρα να δω με τα μάτια μου τη Στοκχόλμη. Δεν ξέρω αν ήταν η άνοιξη που την έκανε τόσο όμορφη, ή οι ατελείωτες ώρες που διάβαζα για αυτή την πόλη! Μαγεύτηκα από την πρώτη μέρα που ήρθα. Το δυσκολότερο πράγμα που έπρεπε να κάνω τότε ήταν να πιάσω ρυθμούς Σουηδίας! Όλα θα γίνουν με τον χρόνο τους μου έλεγαν όλοι. Εδώ έχουμε άλλο τρόπο. Ακόμη δυσκολεύομαι με αυτό το θέμα. Θυμίζω συνεχώς στον εαυτό μου οτι δεν χρειάζεται να βιάζομαι.
                    Ακόμη δεν εχω βρεί κανονικό σπίτι και δεν έχουν βγεί τα νούμερα. Συνήθισα να περιμένω τις διαδικασίες και έμαθα να προσαρμόζομαι στον τρόπο που λειτουργούν όλα εδώ. Συνεχίζω να προσπαθώ, όμως τώρα ξέρω με βεβαιότητα ότι θέλω να ζήσω εδώ και το ίδιο αισθάνεται και η οικογένειά μου. Ψάχνω καθε μέρα για σπίτι, διαβάζω Σουηδικά μόνη μου μέχρι να πάω σχολείο, προσπαθώ να ενημερώνομαι για ότι αφορά την Σουηδικά πραγματικότητα.
                    Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας μέχρι να σταθεροποιηθούμε, αλλά ξέρουμε ότι ο δρόμος αυτός οδηγεί κάπου.
                    Δέσποινα
                    Υ.Γ.
                    Μαρία, έχω να σου πώ ότι η ταχύτητα που κινείσαι και προσαρμόζεσαι είναι εντυπωσιακή. Μπράβο σου!

                    Comment


                      [QUOTE=debby2012;51308]Καλησπέρα πατριωτάκια,

                      Πριν από καιρό έγραψα μερικές γραμμές για την απόφασή μου να έρθω στη Στοκχόλμη......................................... .................................................. .........................................
                      Ακόμη δεν εχω βρεί κανονικό σπίτι και δεν έχουν βγεί τα νούμερα. Συνήθισα να περιμένω τις διαδικασίες και έμαθα να προσαρμόζομαι στον τρόπο που λειτουργούν όλα εδώ. Συνεχίζω να προσπαθώ, όμως τώρα ξέρω με βεβαιότητα ότι θέλω να ζήσω εδώ και το ίδιο αισθάνεται και η οικογένειά μου. Ψάχνω καθε μέρα για σπίτι, διαβάζω Σουηδικά μόνη μου μέχρι να πάω σχολείο, προσπαθώ να ενημερώνομαι για ότι αφορά την Σουηδικά πραγματικότητα.
                      Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας μέχρι να σταθεροποιηθούμε, αλλά ξέρουμε ότι ο δρόμος αυτός οδηγεί κάπου.
                      Δέσποινα

                      Καλησπερα Δεσποινα

                      Αυτο που θελω να σου πω ειναι αυτο που λεει και ο agoriani !
                      Υπομονη και επιμονη !!!!!

                      Συνεχισε να ψαχνεις για σπιτι , και συνεχισε να διαβαζεις σουηδικα !
                      Εχεις δικιο , εχετε δρομο μπροστα σας , οπως και ολοι μας δηλαδη , αλλα οντως ο δρομος αυτος καπου οδηγει , οι κοποι και οι προσπαθειες φερνουν αποτελεσματα , πιανουν τοπο !!!!!

                      Ολα θα πανε καλα !!!!!!!!!!!
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        Ευχαριστω πολυ κοριτσια για τα ενθαρρυντικα σας λογια ,
                        τα εχουμε τοσο αναγκη τετοιες στιγμες...
                        Debby οταν ξεκινησα να ερθω Σουηδια δεν ειπα ποτε
                        "Ας παω και αν μου κατσει μενω ,αν δεν μου κατσει γυριζω"
                        ειπα θα παω Σουηδια και θα μεινω εκει,τελος.
                        Γιατι πισω μου αφησα καμμενη γη ,
                        στην Ελλαδα δεν υπαρχει τιποτα πια για μενα που να μπορω να επιβιωσω
                        και φυσικα σκεφτηκα την περιπτωση ατυχιας-αποτυχιας,
                        αλλα και παλι Ελλαδα δεν ..
                        το πολυ πολυ να πηγαινα-παω σε καποια αλλη χωρα να
                        δοκιμασω την τυχη μου.
                        Οταν λοιπον εισαι αποφασισμενος 100% τοτε πιστευω προσαρμοζεσαι και
                        προσπαθεις με ολο σου το ειναι, βεβαια η αληθεια ειναι οτι ειμαι και χαρακτηρας που προσαρμοζεται ευκολα.
                        Και οπως και εσυ ειχα και εγω εναν ολοκληρο χρονο, απο τη στιγμη που αποφασισα να ερθω Σουηδια μεχρι που να το κανω αυτο το βημα,
                        για να τα σκεφτω ολα και να ειμαι σιγουρη και ετοιμη για την αποφαση μου.
                        Καλη τυχη σε ολους μας παιδια και καλη δυναμη,ψυχικη και σωματικη.
                        Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                        Comment


                          Originally posted by maria-8 View Post
                          Ευχαριστω πολυ κοριτσια για τα ενθαρρυντικα σας λογια ,
                          τα εχουμε τοσο αναγκη τετοιες στιγμες...
                          Debby οταν ξεκινησα να ερθω Σουηδια δεν ειπα ποτε
                          "Ας παω και αν μου κατσει μενω ,αν δεν μου κατσει γυριζω"
                          ειπα θα παω Σουηδια και θα μεινω εκει,τελος.
                          Γιατι πισω μου αφησα καμμενη γη ,
                          στην Ελλαδα δεν υπαρχει τιποτα πια για μενα που να μπορω να επιβιωσω
                          και φυσικα σκεφτηκα την περιπτωση ατυχιας-αποτυχιας,
                          αλλα και παλι Ελλαδα δεν ..
                          το πολυ πολυ να πηγαινα-παω σε καποια αλλη χωρα να
                          δοκιμασω την τυχη μου.
                          Οταν λοιπον εισαι αποφασισμενος 100% τοτε πιστευω προσαρμοζεσαι και
                          προσπαθεις με ολο σου το ειναι, βεβαια η αληθεια ειναι οτι ειμαι και χαρακτηρας που προσαρμοζεται ευκολα.
                          Και οπως και εσυ ειχα και εγω εναν ολοκληρο χρονο, απο τη στιγμη που αποφασισα να ερθω Σουηδια μεχρι που να το κανω αυτο το βημα,
                          για να τα σκεφτω ολα και να ειμαι σιγουρη και ετοιμη για την αποφαση μου.
                          Καλη τυχη σε ολους μας παιδια και καλη δυναμη,ψυχικη και σωματικη.
                          Εσύ Μαρία μου έχεις και 4 ¨κινητήριες δυνάμεις¨που σου δίνουν δύναμη (και τι δυνάμεις, ΚΟΥΚΛΕΣ!!!)
                          Συνέχισε λοιπόν, φιλιά!

                          Comment


                            Originally posted by maria-8 View Post
                            ... δεν ειπα ποτε
                            "Ας παω και αν μου κατσει μενω ,αν δεν μου κατσει γυριζω"
                            ειπα θα παω Σουηδια και θα μεινω εκει,τελος.
                            Εμ, εγώ που είπα " ... Θεέ μου δώσμου ένα σημάδι οτι θα τα καταφέρω εδώ και δε θα αναγκαστώ να γυρίσω πίσω " , μετά απο μία εβδομάδα έκλεισε η αεροπορική εταιρία ( Malev )

                            Σπύρος

                            Comment


                              Ευανθία, Αναστασία, maria-8,debby2012

                              Με τις καλύτερες ευχές από καρδιάς μου.

                              Ολα καλά θα σας πάνε,σαν χώρα πιστεύω η Σουηδία , είναι πανέμορφη !!!!

                              και με πολλές ευκαιρίες.

                              Υπομονή λίγη, και όλα θα πάνε πολύ καλά !!! ΚΑΙ

                              Αν δεν σας κάνει κόπο, στείλτε μας να δούμε κανένα βιντεάκι από την φύση εκεί , τα πανέμορφα σπιτάκια.....

                              Comment




                                ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ
                                στήν νεα σου ζωή,αν και πιστεύω είσαι δυνατή θα τα καταφέρεις
                                δεν έχεις ανάγκη
                                Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ !!!!!!!!


                                Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                                Comment

                                Working...
                                X