Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 5

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by saetron View Post
    sorry pou grafw agglika alla mpainw apo kinhto...
    pragmatika sta tosa xronia pou eimai noshleyths prwth fora mou symbainei na mou aresei otan ksypnaw gia na paw sthn douleia mou...
    mou aresei pou xreiazetai kamia fora na katsw yperwria gia na bgalw thn douleia mou...

    stis prwhgoumenes 2 douleies sthn ellada dn kratiomouna....koitousa to roloi san lysasmeno skyli...na rthei h wra na thn kanw estw kai 10 lepta nwritera na anebw sthn mhxanh kai na fygw...

    edw omws dn exeis to agxos...pragmatika...kai oi palies oi noshleutries kai h proistamenh mou eipan prwta o eautos sou...xalara..dn mporeis na ta matheis ola se enan mhna...
    se antithesh me thn prwth mou proistamenh pou h prwth ths koubenta htan edw einai xeirourgia edw mathaineis monos sou na kolympas.........
    h prwistamenh pou einai ayth pou me ekane tis synenteykseis klp...
    ante na me eixe dei 5 6 fores apo tote pou epiasa douleia..kai thn deutera pou gyrise apo thn adeia hmoun o prwtos pou petyxe ston diadromo...kai me agkaliase....epatha plaka...
    an doun oti prospatheis sto anagnwrizoun me to parapanw...
    Μπραβο Saetron πολυ χαιρομαι για σενα,εισαι σε καλο δρομο,συνεχισε ετσι.....
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      Φωτογραφία0205.jpgΦωτογραφία0207.jpgΦωτογραφία0211.jpgΦωτογραφία0212_1.jpgΦωτογραφία0213.jpg
      Παιδια γεια σας και παλι,
      εχθες πηγα σουπερ μαρκετ να αγορασω ενα τετραδιο και ψωμι και στο γυρισμο περασα απο μια γεφυρουλα που ειχε απο κατω μια λιμνουλα με παπιες,
      σταθηκα να κανω ενα τσιγαρο.
      Οπως καθομουν και χαζευα μια οικογενεια παπιων που ειχανε βγει απο τη λιμνη, αυτες αρχισαν να με πλησιαζουν,
      μου φανηκε παραξενο που δεν φοβοντουσαν μετα σκεφτηκα "μηπως πεινανε? ας τους ριξω "λιγο" ψωμακι"
      και αρχισα να κοβω μπουκιτσες απο τη φρατζολα,
      ελα ομως που πηρανε μυρωδια και οι αλλες που ητανε στη λιμνη και στο τελος μαζευτηκανε καμμια 40αρια παπιες γυρω μου,
      δεν προλαβαινα να τους πεταω ψωμι, εν το μεταξυ αφου ριξανε δυο καυγαδες οι μαμοπαπιες μεταξυ τους,
      χωρισανε το χωρο τους, και οταν πετουσα στη μια "οικογενεια" οι αλλες δε πλησιαζανε,
      περιμενανε τη σειρα τους.
      Το αποτελεσμα ηταν να γυρισω χωρις ψωμι στο σπιτι
      Σας παραθετω τις φωτο απο κατω ,στην τελευταια φωτο δεν ειναι ολες γιατι σκεφτηκα να την τραβηξω την ωρα που εφευγα και
      ειχανε φυγει οι περισσοτερες, χορτατες βεβαια!!!
      Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

      Comment


        Πολύ ωραίες φωτογραφίες Μαρία, η φύση πανέμορφη σε τί πόλεις και χωριά ζούνε οι άνθρωποι !!!!!!

        Comment


          Και το παραξενο Ιζαμπελα μου δεν ειναι που ειναι ετσι τα χωρια, γιατι και στην Ελλαδα σε χωριο μπορει να ειναι καπως ετσι,
          το παραξενο ειναι που ειναι και οι μεγαλες πολεις ετσι μες τη φυση, ακομα και η πρωτευουσα,
          φαντασου τι παθαινουν οι Σουηδοι οταν ερχονται στη δικη μας πρωτευουσα ....
          Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

          Comment


            Shok

            Comment


              Βρίσκομαι στη δουλειά.
              Μόλις έχω τελειώσει ( καθαρίσει ) το χώρο εστίασης του προσωπικού του Market που δουλεύω.
              Τσούπ, ανοίγει η πόρτα και μπαίνει μέσα μια υπάλληλος που προφανώς έκανε διάλλειμα εκείνη την ώρα.
              Κρατάει στο ένα χέρι ένα κινητό και στο άλλο ένα σακουλάκι με φρυγανιές.
              Προσπαθώντας να γράψει κάποιο SMS και να φάει ταυτόχρονα τις φρυγανιές αρχίζει την καταστροφή.
              Τα κομματάκια απο τις φρυγανιές αρχίζουν να απλώνονται παντού.
              Θέλω να της πώ ' Έλεος... μόλις καθάρισα, μη κάνεις ψίχουλα" μα συνειδητοποιώ πως τα Σουηδικά μου δεν είναι τόσο προχωρημένα και αυτή δεν ξέρει Αγγλικά.
              Της πετάω λοιπόν ένα " Γκόρ ίντε σμόα μπρόαντ " ... μή κάνεις μικρά ψωμάκια !!
              Ανοίγει τα μάτια διάπλατα και μου λέει ένα " Vad sa du ? " Τι είπες ?
              Μου ήρθε στο μυαλό η λέξη "Αρτίδια = Μικροί άρτοι = ψωμάκια " αλλά σκέφτηκα ότι ούτε αυτό θα το καταλάβαινε .
              Της ξαναλέω λοιπόν το ίδιο " Γκόρ ίντε σμόα μπρόαντ " και τις δείχνω τα ψίχουλα.
              Ααααα !! μου λέει " smulor " ??
              Της λέω ja ! smulor ! Γκόρ ίντε !! ( smu-ρλαμένο , σκέφτηκα απο μέσα μου, δε λυπάσαι το κόπο μου )
              ΟΚ μου λέει, γυρίζει πάλι απο εκεί που ήρθε και έφυγε.

              Τελικά τα Σουηδικά θέλουν μυαλό

              Σπύρος

              Comment


                Originally posted by skonto View Post
                Βρίσκομαι στη δουλειά.
                Μόλις έχω τελειώσει ( καθαρίσει ) το χώρο εστίασης του προσωπικού του Market που δουλεύω.
                Τσούπ, ανοίγει η πόρτα και μπαίνει μέσα μια υπάλληλος που προφανώς έκανε διάλλειμα εκείνη την ώρα.
                Κρατάει στο ένα χέρι ένα κινητό και στο άλλο ένα σακουλάκι με φρυγανιές.
                Προσπαθώντας να γράψει κάποιο SMS και να φάει ταυτόχρονα τις φρυγανιές αρχίζει την καταστροφή.
                Τα κομματάκια απο τις φρυγανιές αρχίζουν να απλώνονται παντού.
                Θέλω να της πώ ' Έλεος... μόλις καθάρισα, μη κάνεις ψίχουλα" μα συνειδητοποιώ πως τα Σουηδικά μου δεν είναι τόσο προχωρημένα και αυτή δεν ξέρει Αγγλικά.
                Της πετάω λοιπόν ένα " Γκόρ ίντε σμόα μπρόαντ " ... μή κάνεις μικρά ψωμάκια !!
                Ανοίγει τα μάτια διάπλατα και μου λέει ένα " Vad sa du ? " Τι είπες ?
                Μου ήρθε στο μυαλό η λέξη "Αρτίδια = Μικροί άρτοι = ψωμάκια " αλλά σκέφτηκα ότι ούτε αυτό θα το καταλάβαινε .
                Της ξαναλέω λοιπόν το ίδιο " Γκόρ ίντε σμόα μπρόαντ " και τις δείχνω τα ψίχουλα.
                Ααααα !! μου λέει " smulor " ??
                Της λέω ja ! smulor ! Γκόρ ίντε !! ( smu-ρλαμένο , σκέφτηκα απο μέσα μου, δε λυπάσαι το κόπο μου )
                ΟΚ μου λέει, γυρίζει πάλι απο εκεί που ήρθε και έφυγε.

                Τελικά τα Σουηδικά θέλουν μυαλό

                Σπύρος
                Σπύρο καλησπέρα
                Με έκανες και έπεσα κάτω από τα γέλια
                Ήθελα να είμαι από μια μεριά να το δω !!
                Φανταζομαι θα τα ξανακαθαρισες , δεν πειραζει όμως Σπυρακο !!!
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  Σπυρο ,θα ηθελα να σε παρακαλεσω θερμα,να γραφεις οσο πιο συχνα μπορεις .

                  Πραγματικα απολαμβανω τις ιστοριες ,αλλα και τον τροπο που γραφεις !!!

                  Φιλικα
                  Γιωργος
                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    Καλησπέρα Εύη.

                    Μπά. Με την κούραση που είχα... τα παράτησα. Θα τα καθαρίσω μαζί με τα αυριανά

                    Τελικά συνειδητοποιώ πως κάτω απο καθεστώς πίεσης θές δε θές βρίσκεις λέξεις και μιλάς.

                    Αααα.. με ρώτησε η γυναίκα μου " Εκεί έχουν αλεύρι. Μαγιά έχουν για να φτιάχνουμε ψωμί στον αρτοπαρασκευαστή ??. Τελικά έχουν και την λένε jast ( το a με 2 τελίτσες απο πάνω ) - Γιέστ

                    Θανάσηηηηη ... γιατί δεν αναγνωρίζονται οι χαρακτήρες. Ενώ φαίνονται στο γράψιμο ( στη καταχώρηση ) , εμφανίζονται αρλαμπουνέζικα στη προβολή.

                    Comment


                      Ναι Σπύρο έχει αλεύρι και πολύ καλό μάλιστα ! Έχει αλεύρι ειδικό για ψωμί , αλλά και γιά οτι άλλο θέλεις !! Νομίζω ότι είναι καλύτερα ποιοτικώς από αυτά που χρησιμοποιούσα στην ελλάδα !!
                      Έχει και μαγιά , αλλά και αρτοπαρασκευαστές αν θέλεις να αγοράσεις , οι οποίοι διαπίστωσα ότι δεν κοστίζουν πολυ και σκέφτομαι να αγοράσω !!
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        Originally posted by ευανθια View Post
                        Ναι Σπύρο έχει αλεύρι και πολύ καλό μάλιστα ! Έχει αλεύρι ειδικό για ψωμί , αλλά και γιά οτι άλλο θέλεις !! Νομίζω ότι είναι καλύτερα ποιοτικώς από αυτά που χρησιμοποιούσα στην ελλάδα !!
                        Έχει και μαγιά , αλλά και αρτοπαρασκευαστές αν θέλεις να αγοράσεις , οι οποίοι διαπίστωσα ότι δεν κοστίζουν πολυ και σκέφτομαι να αγοράσω !!
                        Με κόστος ψωμιού απο 25 κορώνες το μισόκιλο έως και 49 που βλέπω στα μάρκετ που δουλεύω, η λύση αρτοπαρασκευαστής κρίνεται ακόμα πιο απαραίτητη. Βέβαια το κυριότερο είναι η ποιότητα αυτού που τρώς. Παρατηρώ ότι τα ψωμιά που πωλούνται στα μάρκετ έρχονται σε σακούλες κατεψυγμένα, αποσυσκευάζονται και μετά ψήνονται σε φούρνο με αέρα. Λόγω διακριτικότητας της θέσης εργασίας μου, δεν έχω καταφέρει να διαπιστώσω πότε είχαν ημερομηνία παρασκευής, αν και τίποτα δεν με πείθει οτι δεν περιλαμβάνονται πολλά συντηρητικά. Απο την πρώτη κιόλας δαγκωματιά καταλαβαίνεις τη διαφορά. Γεύση, υφή, βάρος, μυρωδιά. Δεν συγκρίνεται με τα έτοιμα. Συνδιασμός βέβαια και με καλό αλέυρι το απογειώνει.

                        Αρτοπαρασκευαστής υπάρχει στην Ελλάδα, ήταν αγορά ακριβού μοντέλου, και θα έρθει εν καιρό στην Σουηδία μέσω κάποιας μεταφορικής εταιρίας ( μιάς και δε χωράει στις βαλίτσες ). Για όσους δεν ξέρουν τι εστί αρτοπαρασκευαστής να πώ πως δεν συστήνεται για αυτούς που προσπαθούν να κάνουν δίαιτα. Για να δώσω ένα παράδειγμα, θα σας πώ ότι αν το μοντέλλο προγραμματίζεται στο τι θα κάνει και πότε θα το κάνει, το να ξυπνάς το πρωί και να μυρίζεις ζεστό φρέσκο ψωμί, που μόλις έγινε ( μιάς και το είχες προγραμματίσει να ξεκινήσει το ζύμωμα-φούσκωμα-ψήσιμο 2 ώρες νωρίτερα ) .... δεν είναι και κάτι στο οποίο αντιστέκεσαι εύκολα.

                        Το κόστος δε, το κάνεις γρήγορα απόσβεση, ειδικά αν τρώς αρκετά ή υπάρχει οικογένεια.

                        Σπύρος

                        Comment


                          Καλησπέρα σε όλους ...
                          Διαβάζω εδώ και αρκετό καιρό το patriotaki και κατ' αρχάς θα ήθελα να σας συγχαρώ όλους για την προσπάθεια που κάνετε , γιατί πέρα του ότι αντιμετωπίζετε τις δυσκολίες τις μετανάστευσης ο καθένας / καθεμιά από εσάς αφιερώνετε από τον ελεύθερο χρόνο σας για να ενημερώσετε όλους εμάς που σκοπεύουμε να ανεβούμε στη Σουηδία . Έτσι λοιπόν όπως οι περισσότεροι από σας , έτσι κι εγώ πήρα την μεγάλη απόφαση και την ερχόμενη Τρίτη (8 Αυγούστου) θα είμαι στο Γκέτεμποργκ (στα περίχωρα δηλαδή) με σκοπό να ξεκινήσω και εγώ τον αγώνα μου και να δώσω όλες τις μάχες που θα χρειαστούν (για προσωπικό αριθμό , σπίτι , δουλειά κ.λ.π)! Θα το ήθελα πολύ και εύχομαι να γνωρίσω κάποιους από εσάς που μένετε στη ευρύτερη περιοχή ! Επίσης θα ήθελα και δημόσια να ευχαριστήσω το skonto , με τον οποίο είμαστε παλαιοί οικογενειακοί φίλοι , για όλες αυτές τις πληροφορίες που μας έδωσε και πραγματικά βοήθησε πάρα πολύ !!

                          Comment


                            Originally posted by _maria_ View Post
                            Καλησπέρα σε όλους ...
                            Διαβάζω εδώ και αρκετό καιρό το patriotaki και κατ' αρχάς θα ήθελα να σας συγχαρώ όλους για την προσπάθεια που κάνετε , γιατί πέρα του ότι αντιμετωπίζετε τις δυσκολίες τις μετανάστευσης ο καθένας / καθεμιά από εσάς αφιερώνετε από τον ελεύθερο χρόνο σας για να ενημερώσετε όλους εμάς που σκοπεύουμε να ανεβούμε στη Σουηδία . Έτσι λοιπόν όπως οι περισσότεροι από σας , έτσι κι εγώ πήρα την μεγάλη απόφαση και την ερχόμενη Τρίτη (8 Αυγούστου) θα είμαι στο Γκέτεμποργκ (στα περίχωρα δηλαδή) με σκοπό να ξεκινήσω και εγώ τον αγώνα μου και να δώσω όλες τις μάχες που θα χρειαστούν (για προσωπικό αριθμό , σπίτι , δουλειά κ.λ.π)! Θα το ήθελα πολύ και εύχομαι να γνωρίσω κάποιους από εσάς που μένετε στη ευρύτερη περιοχή ! Επίσης θα ήθελα και δημόσια να ευχαριστήσω το skonto , με τον οποίο είμαστε παλαιοί οικογενειακοί φίλοι , για όλες αυτές τις πληροφορίες που μας έδωσε και πραγματικά βοήθησε πάρα πολύ !!
                            Μαρία Καλωσόρισες στην παρέα μας !!! Καλώς να έρθεις στην Σουηδία !! Σου εύχομαι ότι καλύτερο στον αγώνα που σύντομα ξεκινάς
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              Originally posted by ευανθια View Post
                              Μαρία Καλωσόρισες στην παρέα μας !!! Καλώς να έρθεις στην Σουηδία !! Σου εύχομαι ότι καλύτερο στον αγώνα που σύντομα ξεκινάς
                              Ευχαριστώ πολύ Ευανθία , να' σαι καλά ...!!

                              Comment


                                Καλως ηρθες στην παρεα μας συνονοματη, καλη σου τυχη και καλη δυναμη.
                                O φιλος σας ο Σπυρος ειναι το καλυτερο παιδι!!
                                Μες τον αγωνα του και αυτος παντα βρισκει λιγο χρονο να μας πληροφορησει και να μας κανει να γελασουμε με το ασυναγωνιστο χιουμορ του.




                                Υ.Γ. ( thanks australian )
                                Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                                Comment

                                Working...
                                X