Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 5

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by _maria_ View Post
    ... Επίσης θα ήθελα και δημόσια να ευχαριστήσω το skonto , με τον οποίο είμαστε παλαιοί οικογενειακοί φίλοι , για όλες αυτές τις πληροφορίες που μας έδωσε και πραγματικά βοήθησε πάρα πολύ !!
    Άντε βρε με το καλό να έρθετε .
    Να σας ευχηθώ απο την ψυχή μου ΚΑΛΟΣΤΕΡΙΩΜΕΝΟΙ στη νέα σας χώρα.
    Δυστυχώς θα είμαστε μακριά, όμως επειδή ποτέ δεν ξέρεις πως έρχονται τα πράγματα, μεγάλη κουβέντα δε λέω.

    Επειδή σας ξέρω και επειδή ξέρω τώρα πλέον τι εστί Σουηδία, το βλέπω " γονατιστοί θα φτάσετε στο μοναστήρι " , αλλά θα φτάσετε. Γιαυτό είμαι σίγουρος.

    Θα είμαι πάντα δίπλα σας. Με όλες μου τις δυνάμεις. Γιατί το αξίζετε.

    Πάντα φίλος σας

    Σπύρος

    Comment


      Originally posted by maria-8 View Post
      Γεια σου Ολγα ,ευτυχως και δυστυχως δεν ειμαι γιατρος
      το δυστυχως δε χρειαζεται εξηγηση (και ποιος δε θα θελε)
      και το ευτυχως επειδη δεν θα χρειαστει να δουλεψω σε κατι πολυ εξω απο οτι εχω δουλεψει ως τωρα , η δουλειες που σε αλλους ισως κακοφαινονται
      ( και λογικο ειναι αφου λιωσανε στα θρανια οι ανθρωποι)
      εμενα μου ειναι πιο οικιες και εντος των δυνατοτητων μου.
      Οσο κι αν φαινεται παραξενο ,εμενα μου αρεσει να δουλευω σε εργοστασιο ,
      μου αρεσει η δουλεια του εργατη ,και θα το αιτιολογησω:
      1) δουλευω σε εργοστασια απο 16 ετων ,ξερω τη νοοτροπια του εργοστασιου και τους ρυθμους του.
      2) δεν καταλαβαινεις ποτε ερχεται η ωρα να σχολασεις,σοβαρα οποιος εχει δουλεψει σε εργοστασιο θα με καταλαβει,ειναι τοσο γεματη η μερα που δεν προλαβαινεις να δεις την ωρα.
      3) μου αρεσει η χειρονακτικη εργασια.
      4) επειδη το κατεχω το αθλημα ,νοιωθω μεγαλυτερη αυτοπεποιθηση.
      Και αλλωστε σε μια κοινωνια ,ολες οι δουλειες χρειαζονται, και ο γιατρος ,και ο σκουπιδιαρης,και η σερβιτορα και παει λεγοντας.
      Υπέροχος ετσι απλά !!!!

      Comment


        Υπεροχος?

        Καλως ηρθες στην μεγαλη μας παρεα John και σε συχγωρω που με περασες για αντρα
        απ ότι ειδα απο τα ποστ σου ενδιαφερεσε για Αυστραλια, καλη τυχη και καλη δυναμη
        Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

        Comment


          Ευχαριστώ Μαρία και Σπύρο για τις ευχές σας !! Θέλω να κάνω μια - δυο ερωτήσεις και αν γνωρίζει κάποιος μου απαντάει :
          1. Διάβασα ότι στη περιοχή Vastra Gotaland υπάρχει μια εταιρεία μεταφορών επ' ονόματι Vasttrafik και με αυτή μπορεί κάποιος με μηνιαία κάρτα να κυκλοφορεί όχι μόνο στο Γκέτεμποργκ αλλά και στην ευρύτερη περιοχή της Vastra Gotaland (Boras κλπ) ... Ισχύει ??
          2. Θα πρέπει με το που φτάσουμε να δηλωθούμε άμεσα στο γραφείο μετανάστευσης ή μπορεί και να περάσουμε μερικές ημέρες ως "τουρίστες" ?

          Μαρία

          Comment


            Mαρακι γεια σου και παλι, εγω μπορω να σου απαντησω στη μια απο τις δυο ερωτησεις σου, σχετικα με το γραφειο μεταναστευσης,
            μη πας αδικα, γιατι εγω πηγα την περασμενη εβδομαδα και μου ειπαν οταν κλεισω τους 3 μηνες παραμονης μου, και εφοσων εχω βρει δουλεια ,
            τοτε να παω, οποτε μη κανεις καν τον κοπο.
            Για 3 μηνες εχεις ετσι κι αλλιως δικαιωμα να παραμεινεις και χωρις εργασια.
            Σε φιλω
            Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

            Comment


              Γειά σου Μαρία.

              Αν δεν βρείς δουλειά που να λέει ότι θα έχεις πλέον εισοδήματα ( χαρτί πρόσληψης απο εργοδότη ) ή δεν ξεκινήσεις κάτι δικό σου π.χ. κάποια εταιρία , ΔΕΝ κάνεις καμία κίνηση που να φαίνεσαι ότι είσαι Σουηδία, για να μην έχεις και το πρόβλημα της 3μηνης παραμονής.

              Απόλαυσε την ζωή σου σαν τουρίστρια, και παράλληλα ψάχνε για εισοδήματα, γενικώς ψάχνε για δουλειά.


              Για την εταιρία μεταφορών ... δυστυχώς δεν ξέρω. Ίσως να ξέρει κάποιος φίλος που μένει σε κείνα τα μέρη.


              Σπύρος.

              Comment


                μαρακι(maria -8) αν βρεθεις μαλμε....Malm εδω βαζουνε αγγελιες στο site του πανεπιστημιου..οχι μονο για δωματια αλλα κ για σπιτια...επισης οσοι πανε μαλμε να εχουν υποψη τους οτι υπαρχουν δωρεαν μαθηματα σουηδικων απο το πανεπιστημιο.απλα για να γινεις δεκτος πρεπει να κανεις την διαδικασια των φοιτητων..να δωσεις ielts ktl..θελω να πιστευω πως μεχρι να παει καποιος στα sfi καλα ειναι κ εκει...

                Comment


                  Originally posted by _maria_ View Post
                  Ευχαριστώ Μαρία και Σπύρο για τις ευχές σας !! Θέλω να κάνω μια - δυο ερωτήσεις και αν γνωρίζει κάποιος μου απαντάει :
                  1. Διάβασα ότι στη περιοχή Vastra Gotaland υπάρχει μια εταιρεία μεταφορών επ' ονόματι Vasttrafik και με αυτή μπορεί κάποιος με μηνιαία κάρτα να κυκλοφορεί όχι μόνο στο Γκέτεμποργκ αλλά και στην ευρύτερη περιοχή της Vastra Gotaland (Boras κλπ) ... Ισχύει ??
                  2. Θα πρέπει με το που φτάσουμε να δηλωθούμε άμεσα στο γραφείο μετανάστευσης ή μπορεί και να περάσουμε μερικές ημέρες ως "τουρίστες" ?

                  Μαρία
                  Καλησπερα!

                  Υπαρχει η δυνατοτητα να κυκλοφορεις στην ευρυτερη περιοχη και κοστιζει 1445kr/μηνα. Η πιο οικονομικη μηνιαια καρτα που μπορεις να αγορασεις κοστιζει 475kr και περιλαμβανει μονο τo Gοteborg kommun, με αυτην μπορεις να πας και σε μερικα κοντινα νησια με ferry boat.

                  Comment


                    Σας ευχαριστώ και τους 3 (maria-8 , skonto , dixrwmos) για τις πληροφορίες σας ... !! Οπότε αγοράζω μια κάρτα και γυρνάω "τουρίστας" ψάχνοντας για εργασία !!!!

                    Comment


                      Σε συμφερει περισσοτερο να αγορασεις μια κάρτα 90 ή και 365 ημερών αν τελικά θα μείνεις εκει. Τις τιμές θα τις βρείς εδώ

                      Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

                      Comment


                        Ευχαριστώ , να σαι καλά !!

                        Comment


                          Τελευταίες ώρες στην Ελλάδα .... αύριο 11.30 αναχώρηση !! Εύχομαι και ελπίζω ότι με αρκετή υπομονή και επιμονή θα πάνε όλα καλά τα πράγματα !!!

                          Comment


                            Μαρακι καλο ταξιδι να χεται και καλη επιτυχια στην καινουργια σας ζωη
                            Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                            Comment


                              Καλησπέρα και από τη Σουηδία .... πλέον !! Μένω στο Sandared (μεταξύ Goteborg και Boras) ... Χθες ήταν μια ημέρα περιήγησης στο Goteborg (πολύ όμορφη & γραφική πόλη) και σήμερα κατά κύριο λόγο ήταν ημέρα σπιτιού .... Την Δευτέρα αρχίζουμε τις προσπάθειες για εύρεση εργασίας στην ευρύτερη περιοχή (αν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει κάτι σχετικά με δουλειά .....) και θα δούμε τι θα γίνει .... Και να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος υπάρχουν κάποια σημεία - "στέκια" που βρίσκονται Έλληνες (εκτός από τις Ελληνικές Κοινότητες) να πιούμε κανένα καφέ - μπυρίτσα το Σαββατοκύριακο ??

                              Comment


                                Παιδιά υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει αν υπάρχει κάπου... κάποιος συγκεντρωτικός κατάλογος με τις εταιρείες καθαρισμού του Goteborg & Boras ???

                                Comment

                                Working...
                                X