Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 5

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by alexia View Post
    Καλημέρα σε όλους/ες!!!!
    Συγχαρητήρια για την υπέροχη δουλεία όλων όσων συμμετέχουν σ'αυτό το forum και ακόμα περισσότερα στα μέλη του που αφιερώνουν χρόνο στο να καταθέτουν τις εμπειρίες τους βοηθώντας έτσι όλους εμάς που ψαχνόμαστε και κουβαλάμε ένα βουνό από απορίες.Τον Αύγουστο καλώς εχόντων των πραγμάτων θα ανέβω Σουηδία μιας και έχω περάσει σ ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα για 2 χρόνια.Σας παρακολουθώ εδώ και πάρα πολύ καιρό από τότε που ξεκίνησε να σκουντάει τα εγκεφαλικά μου κύτταρα η ιδέα να εγκαταλείψω το Ελλάδα και να κάνω μια καινούργια αρχή σε κάποιο άλλο ευρωπαϊκό κράτος.Μετά από πολύ διάβασμα και ψάξιμο(ομολογώ πως η βοήθεια σας ήταν καταλυτική) και μιας και αυτό το διάστημα προσπαθώ να κανονίσω τα τελευταία διαδικαστικά με το πανεπιστήμιο θα ήθελα τα φώτα σας , όποιος ξέρει ,σε ένα ζήτημα που δυστυχώς το Migrattionsverket δεν μου απάντησε με απόλυτη σαφήνεια...για να δηλώσω το δικαίωμα μου για παραμονή στη χώρα μιας και θα μείνω τουλάχιστον 2 χρόνια για τις σπουδές και ελπίζω και για πολλά ακόμα χρειάζεται να τους στείλω μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά και κάποια βεβαίωση από τον τραπεζικό μου λογαριασμό?και αν ναι ποιο είναι το απαιτούμενο ποσό?Μήπως αυτό ισχύει μόνο για το personnummer?Σε απάντηση σε mail που είχα στείλει μου δόθηκε η εξής διευκρίνηση " The assurance that you have sufficient funds for your support, need to be signed by yourself. Explain in the assurance how you should support yourself."Δηλαδή μια βεβαίωση αρκεί?Δεν ξέρω τι να στείλω.Όποιος μπορεί να με φωτίσει θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως...Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
    Καλωσορισες alexia στην παρεα μας
    Φανταζομαι οτι θα θελουν να τους εξηγησεις πως θα συντηρεισαι με τι χρηματα , αυτα τα τουλαχιστον 2 χρονια που θα σπουδαζεις στην σουηδια .
    Ομως πρεπει να το ψαξεις και να ρωτησεις στην εφορια να σου εξηγησουν, γιατι ειμεις σχεδον ολοι εδω στο φορουμ δεν ειμαστε φοιτητες .
    Αν καποιος ξερει να απαντησει συγκεκριμενα θα σου απαντησει.
    Αλλα ζητα πληροφοριες απευθειας απο την εφορια προς αποφυγη λαθους , για να εισαι απολυτα σιγουρη για το τι ακριβως χρειαζεται.
    Καλη επιτυχια !!!!!!!!!!!!!!
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      #92
      Thanks!!!!!Θα προσπαθήσω και μέσω facebook γιατί ο χρόνος σιγά σιγά τελειώνει και με βλέπω να τρέχω και να μην φτάνω... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τις ευχές σας....Θα τα λέμε συχνά και γιατί ούτως ή άλλως εκτός από φοιτήτρια είμαι και μετανάστρια....

      Comment


        #93
        Καλος ηρθες Αλεξια στην παρεουλα μας
        Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

        Comment


          #94
          Καλησπέρα.
          Ναι θέλουν απλώς μια βεβαίωση ότι θα μπορείς να συντηρείς τον ευατό σου αυτό το διάστημα. Βέβαια θα πρέπει να είσαι έτοιμη αν απαιτήσουν δικαιολογητικά να τα παρέχεις, αλλά βασικά υπογράφεις μια δήλωση μόνο.

          Originally posted by alexia View Post
          Καλημέρα σε όλους/ες!!!!
          Συγχαρητήρια για την υπέροχη δουλεία όλων όσων συμμετέχουν σ'αυτό το forum και ακόμα περισσότερα στα μέλη του που αφιερώνουν χρόνο στο να καταθέτουν τις εμπειρίες τους βοηθώντας έτσι όλους εμάς που ψαχνόμαστε και κουβαλάμε ένα βουνό από απορίες.Τον Αύγουστο καλώς εχόντων των πραγμάτων θα ανέβω Σουηδία μιας και έχω περάσει σ ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα για 2 χρόνια.Σας παρακολουθώ εδώ και πάρα πολύ καιρό από τότε που ξεκίνησε να σκουντάει τα εγκεφαλικά μου κύτταρα η ιδέα να εγκαταλείψω το Ελλάδα και να κάνω μια καινούργια αρχή σε κάποιο άλλο ευρωπαϊκό κράτος.Μετά από πολύ διάβασμα και ψάξιμο(ομολογώ πως η βοήθεια σας ήταν καταλυτική) και μιας και αυτό το διάστημα προσπαθώ να κανονίσω τα τελευταία διαδικαστικά με το πανεπιστήμιο θα ήθελα τα φώτα σας , όποιος ξέρει ,σε ένα ζήτημα που δυστυχώς το Migrattionsverket δεν μου απάντησε με απόλυτη σαφήνεια...για να δηλώσω το δικαίωμα μου για παραμονή στη χώρα μιας και θα μείνω τουλάχιστον 2 χρόνια για τις σπουδές και ελπίζω και για πολλά ακόμα χρειάζεται να τους στείλω μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά και κάποια βεβαίωση από τον τραπεζικό μου λογαριασμό?και αν ναι ποιο είναι το απαιτούμενο ποσό?Μήπως αυτό ισχύει μόνο για το personnummer?Σε απάντηση σε mail που είχα στείλει μου δόθηκε η εξής διευκρίνηση " The assurance that you have sufficient funds for your support, need to be signed by yourself. Explain in the assurance how you should support yourself."Δηλαδή μια βεβαίωση αρκεί?Δεν ξέρω τι να στείλω.Όποιος μπορεί να με φωτίσει θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως...Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

          Comment


            #95
            Καλώς σας βρήκα όλους παιδιά!!!Mino thanks a lot και γω κάτι τέτοιο είχα καταλάβει αλλά μάλλον θα πρέπει να τα χω έτοιμα τυχόν δικαιολογητικά για τα χρήματα γιατί αν έχω έρθει Σουηδία άντε μετά να τακτοποιήσω θέματα με λογαριασμούς στην Ελλάδα και λοιπά....και ένα τελευταίο αν γνωρίζει κανείς....? Επειδή τον πρώτο καιρό θα με χρηματοδοτήσουν οι γονείς και θα μου στέλνουν μηνιαίως ότι χρειάζομαι από χρήματα αυτό πως το αποδεικνύεις οεο..? Αρκεί τραπεζικός λογαριασμός οικογενειακός που θα φαίνεται και το όνομα μου?Συγνώμη αν σας έχω κουράσει αλλά η πρεσβεία πραγματικά δεν βοηθάει καθόλου...και οι υπηρεσίες στη Σουηδία παρά το γεγονός οτι παρέχουν πολλές πληροφορίες από τα site τους και απαντάνε στα mail τους και ενώ προσπαθούν να βοηθήσουν με έχουν αφήσει με πολλά ερωτηματικά... ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες..anyway..

            Comment


              #96
              Μην αγχώνεσαι. Υπόγραψε την δήλωση και βλέπεις αν τυχόν σου ζητήσουν δικαιολογητικά. Το πολύ πολύ ανοίγεις ένα λογαριασμό στην Ελλάδα και σου βάζουν οι γονείς σου εκεί τα λεφτά, αν χρειαστεί.

              Originally posted by alexia View Post
              Καλώς σας βρήκα όλους παιδιά!!!Mino thanks a lot και γω κάτι τέτοιο είχα καταλάβει αλλά μάλλον θα πρέπει να τα χω έτοιμα τυχόν δικαιολογητικά για τα χρήματα γιατί αν έχω έρθει Σουηδία άντε μετά να τακτοποιήσω θέματα με λογαριασμούς στην Ελλάδα και λοιπά....και ένα τελευταίο αν γνωρίζει κανείς....? Επειδή τον πρώτο καιρό θα με χρηματοδοτήσουν οι γονείς και θα μου στέλνουν μηνιαίως ότι χρειάζομαι από χρήματα αυτό πως το αποδεικνύεις οεο..? Αρκεί τραπεζικός λογαριασμός οικογενειακός που θα φαίνεται και το όνομα μου?Συγνώμη αν σας έχω κουράσει αλλά η πρεσβεία πραγματικά δεν βοηθάει καθόλου...και οι υπηρεσίες στη Σουηδία παρά το γεγονός οτι παρέχουν πολλές πληροφορίες από τα site τους και απαντάνε στα mail τους και ενώ προσπαθούν να βοηθήσουν με έχουν αφήσει με πολλά ερωτηματικά... ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες..anyway..

              Comment


                #97
                Originally posted by alexia View Post
                Καλώς σας βρήκα όλους παιδιά!!!Mino thanks a lot και γω κάτι τέτοιο είχα καταλάβει αλλά μάλλον θα πρέπει να τα χω έτοιμα τυχόν δικαιολογητικά για τα χρήματα γιατί αν έχω έρθει Σουηδία άντε μετά να τακτοποιήσω θέματα με λογαριασμούς στην Ελλάδα και λοιπά....και ένα τελευταίο αν γνωρίζει κανείς....? Επειδή τον πρώτο καιρό θα με χρηματοδοτήσουν οι γονείς και θα μου στέλνουν μηνιαίως ότι χρειάζομαι από χρήματα αυτό πως το αποδεικνύεις οεο..? Αρκεί τραπεζικός λογαριασμός οικογενειακός που θα φαίνεται και το όνομα μου?Συγνώμη αν σας έχω κουράσει αλλά η πρεσβεία πραγματικά δεν βοηθάει καθόλου...και οι υπηρεσίες στη Σουηδία παρά το γεγονός οτι παρέχουν πολλές πληροφορίες από τα site τους και απαντάνε στα mail τους και ενώ προσπαθούν να βοηθήσουν με έχουν αφήσει με πολλά ερωτηματικά... ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες..anyway..
                Γεια σου αλεξια

                Δεν γνωριζω αν καποιο χαρτι/αντιγραφο του λογαριασμου που εχεις με τους γονεις σου σε ελληνικη τραπεζα,μπορει να βοηθησει.
                Καλο ειναι παντως να εχεις κατι τετοιο μαζι σου,αχρειαστο να ειναι.

                Αυτο που γνωριζω ειναι οτι μπορεις να κανεις αναληψη χρηματων εδω στην σουηδια , με οποιαδηποτε καρτα/visa ελληνικης τραπεζας , απο οποιοδηποτε μηχανημα ΑΤΜ με το σημα visa.
                Εννοειται οτι τα λαμβανεις σε σουηδικες κορωνες.
                Χρειαζεται να εχεις λοιπον καρτα αναληψης χρηματων απο μηχανημα.
                Αυτος ειναι και ο φθηνοτερος τροπος-μεχρι να ανοιξεις λογαριασμο σε σουδικη τραπεζα-να μετατρεπεις ευρω σε κορωνες.
                Οι αποδειξεις απο τις αναληψεις στα ΑΤΜ , μαλλον θα αποδεικνυουν αυτο που χρειαζεσαι.

                Καλο θα ειναι επισης ,να κανεις ebanking στην ελληνικη τραπεζα με την οποια συνεργαζεσαι , με δυνατοτητα μεταφορας χρηματων.
                Οταν θα εχεις ανοιξει λογαριασμο εδω στην σουηδια , θα μπορεις να κανεις μεταφορα μονη σου και ακομη πιο ανεξοδα.

                Comment


                  #98
                  Παιδιά τι να πω και πάλι ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση και βοήθεια...Θα κάνω τη δήλωση για αρχή έτσι και ας ελπίσουμε οτι αν είναι να προκύψει κάτι ας προκύψει όσο θα μαι εδώ..Αυτό για τις τράπεζες jannis(να κρατάω τις αποδείξεις ως αποδεικτικό στοιχείο) ομολογώ δεν το χα σκεφτεί..έχω διαβάσει πολλά στο forum σχετικά με τις τράπεζες και απο τη σχολή μου είπαν ότι θα μου δώσουν ένα προσωρινό personnummer για να μπορώ να ανοίξω λογαριασμό εκεί και να εργαστώ αν θέλω...βέβαια μου τόνισαν ότι έχει περιορισμένες δυνατότητες αλλά βλέπουμε...τώρα με ποια τράπεζα συμφέρουν οι συναλλαγές και το θέμα ebanking τις προσεχείς ημέρες θα μπούν στην αντζέντα των διαβουλεύσεων...και πάλι ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες που μου προσφέρετε...

                  Comment


                    #99
                    Originally posted by alexia View Post
                    Καλημέρα σε όλους/ες!!!!
                    Συγχαρητήρια για την υπέροχη δουλεία όλων όσων συμμετέχουν σ'αυτό το forum και ακόμα περισσότερα στα μέλη του που αφιερώνουν χρόνο στο να καταθέτουν τις εμπειρίες τους βοηθώντας έτσι όλους εμάς που ψαχνόμαστε και κουβαλάμε ένα βουνό από απορίες.Τον Αύγουστο καλώς εχόντων των πραγμάτων θα ανέβω Σουηδία μιας και έχω περάσει σ ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα για 2 χρόνια.Σας παρακολουθώ εδώ και πάρα πολύ καιρό από τότε που ξεκίνησε να σκουντάει τα εγκεφαλικά μου κύτταρα η ιδέα να εγκαταλείψω το Ελλάδα και να κάνω μια καινούργια αρχή σε κάποιο άλλο ευρωπαϊκό κράτος.Μετά από πολύ διάβασμα και ψάξιμο(ομολογώ πως η βοήθεια σας ήταν καταλυτική) και μιας και αυτό το διάστημα προσπαθώ να κανονίσω τα τελευταία διαδικαστικά με το πανεπιστήμιο θα ήθελα τα φώτα σας , όποιος ξέρει ,σε ένα ζήτημα που δυστυχώς το Migrattionsverket δεν μου απάντησε με απόλυτη σαφήνεια...για να δηλώσω το δικαίωμα μου για παραμονή στη χώρα μιας και θα μείνω τουλάχιστον 2 χρόνια για τις σπουδές και ελπίζω και για πολλά ακόμα χρειάζεται να τους στείλω μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά και κάποια βεβαίωση από τον τραπεζικό μου λογαριασμό?και αν ναι ποιο είναι το απαιτούμενο ποσό?Μήπως αυτό ισχύει μόνο για το personnummer?Σε απάντηση σε mail που είχα στείλει μου δόθηκε η εξής διευκρίνηση " The assurance that you have sufficient funds for your support, need to be signed by yourself. Explain in the assurance how you should support yourself."Δηλαδή μια βεβαίωση αρκεί?Δεν ξέρω τι να στείλω.Όποιος μπορεί να με φωτίσει θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως...Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
                    "assurance signed by yourself that you have sufficient funds for your support " όπως αναγράφεται στο migrationsverket.se

                    Αυτό που προσωπικά έκανα ήταν μια βεβαίωση υπογεγραμμένη από εμένα στην οποία επισύναψα μια πιστοποίηση από μέρους της τράπεζας (οποιαδήποτε ελληνική) ότι πράγματι υφίστανται τα 7500 kr/month για τη συνολική φοίτηση μου στο πανεπιστήμιο και είναι ικανά να μού εξασφαλίσουν τη διαβίωση.

                    (Same here, prospective student @ KTH. )

                    Comment


                      Τέλεια!!!!!Θα κάνω και γω το ίδιο για να είμαι καλυμμένη!!!Thanks a lot...!!!!Συγχαρητήρια κιόλας και καλή επιτυχία στις σπουδές σου!!!!

                      Comment


                        Μεταπτυχιακα στην Σουηδια..

                        Καλησπερα και απο εμενα

                        επειδη βλεπω οτι τον τελευταιο καιρο ανεβαινει και κοσμος για σπουδες στην Σουηδια, θα ηθελε καποιος απο εσας που ανεβαινει με αυτον τον σκοπο να ενημερωσει τον κοσμο γενικοτερα για τις διαδικασιες που απαιτουνται τοσο στην Ελλαδα οσο και στην Σουηδια με τα πανεπιστημια ?

                        Το λεω αυτο γιατι πιθανοτατα οπως οταν εμεις ξεκινησαμε απο Ελλαδα, αντιμετωπισαμε διαφορες αγνωστες σε εμας γραφειοκρατικες διαδικασιες και θελαμε να τις μοιραστουμε προκειμενου να διευκολυνθουν ανθρωποι στην ιδια μοιρα με εμας.... μηπως και εσεις θα μπορουσατε να κανετε το ιδιο για καποιους αλλους?

                        Θα μπορουσατε μαλιστα να τα βαζατε στο Θεμα :"Εκπαίδευση και Σπουδές" προκειμενου οι ενδιαφερομενοι να διευκολυνθουν...

                        Καλη τυχη σε ολους με τις σπουδες σας!!

                        Εαν γνωριζουμε κατι καλυτερα απο εσας, με πολλη χαρα να βοηθησουμε!

                        Ελενη

                        Comment


                          Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                          Καλησπερα και απο εμενα

                          επειδη βλεπω οτι τον τελευταιο καιρο ανεβαινει και κοσμος για σπουδες στην Σουηδια, θα ηθελε καποιος απο εσας που ανεβαινει με αυτον τον σκοπο να ενημερωσει τον κοσμο γενικοτερα για τις διαδικασιες που απαιτουνται τοσο στην Ελλαδα οσο και στην Σουηδια με τα πανεπιστημια ?

                          Το λεω αυτο γιατι πιθανοτατα οπως οταν εμεις ξεκινησαμε απο Ελλαδα, αντιμετωπισαμε διαφορες αγνωστες σε εμας γραφειοκρατικες διαδικασιες και θελαμε να τις μοιραστουμε προκειμενου να διευκολυνθουν ανθρωποι στην ιδια μοιρα με εμας.... μηπως και εσεις θα μπορουσατε να κανετε το ιδιο για καποιους αλλους?

                          Θα μπορουσατε μαλιστα να τα βαζατε στο Θεμα :"Εκπαίδευση και Σπουδές" προκειμενου οι ενδιαφερομενοι να διευκολυνθουν...

                          Καλη τυχη σε ολους με τις σπουδες σας!!

                          Εαν γνωριζουμε κατι καλυτερα απο εσας, με πολλη χαρα να βοηθησουμε!

                          Ελενη
                          Συμφωνω και επαυξανω.

                          Περιμενω κι εγω καποια αποτελεσματα αυτες τις μερες και θα ηταν πολυ χρησιμο αν καποιος μας ελεγε 2-3 βασικα πραγματακια.

                          Comment


                            καλησπερα παιδια και ιδιαιτερα στους μελλοντικους. φοιτητες...καλοδεχουμενες οσες πληροφοριες εχτε...χαιρετισμους...

                            Comment


                              Originally posted by adespotos View Post
                              δεν την ξέρω αλλά σίγουρα σκοπεύω να τη μάθω... επειδή όμως τα πράγματα σκουραίνουν στην ελλάδα, σκέφτομαι να κάνω την αρχή και χωρίς αυτή...οπότε ας το συζητήσουμε, με δεδομένο κιόλας ότι εσύ έχεις πάει τουλάχιστο μια φορά στη "γη της επαγγελίας"... κάθε άποψη απαραίτητη και καλοδεχούμενη....
                              Πάει πολύς καιρός από τότε που έπρεπε να σου απαντήσω, adespotos, αλλά ήταν πολύ φρέσκια η απογοήτευσή μου και δεν ήθελα να γράψω τίποτα που θα μπορούσε να προσβάλει κάποιους.
                              Εν τω μεταξύ γράφτηκαν πάρα πολλά, ελπίζω να τα διάβασες ΟΛΑ, σε όλες τις σχετικές σελίδες για την Μετανάστευση στη Σουηδία. Για να μη επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια και να μην καταχράζομαι τον χώρο του blog, αναφέρω σύντομα μερικές ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ εμπειρίες και απόψεις από τις 7 εβδομάδες που πέρασα στην Στοκχόλμη (3 τον Δεκέμβριο και 4 Μάιο - Ιούνιο)

                              Πρώτα-πρώτα κάτι για τις δουλειές, γιατί αυτό μας καίει όλους...
                              Τα πράγματα το καλοκαίρι ήταν πολύ πιο δυσοίωνα από ότι ήταν το χειμώνα:
                              Οι δουλειές ήταν "πεσμένες"
                              Οι Έλληνες εργοδότες ήδη είχαν βολέψει κάποιους συγγενείς τους που είχαν ανέβει (συνολικά γύρω στις 5000 άτομα τον τελευταίο χρόνο, σύμφωνα με κάποιον...), το οποίο το βρίσκω απολύτως λογικό
                              Οι Σουηδοί ζητούσαν Σουηδικά... (επίσης λογικό)
                              Οι εταιρείες που δεν ζητούσαν Σουηδικά χρησιμοποιούσαν ενοικιαζόμενους υπαλλήλους, τους οποίους προμηθεύονται από εταιρείες που φέρνουν εργάτες κατευθείαν από άλλες χώρες όπως Λετονία, κλπ.

                              Δεύτερον, ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ (Σκανδιναβός, Σουηδός ή Έλληνας, εργοδότης ή δημόσιος υπάλληλος) ΔΕΝ μου μίλησε περιφρονητικά ή άσχημα. ΟΛΟΙ ευγενικά μου έλεγαν απλώς "όχι", ή μου εξηγούσαν αυτό που τελικά διαπίστωσα και μόνος μου, ότι δηλαδή δεν υπάρχουν δουλειές.

                              Τρίτον, η Σουηδία είναι μια υπέροχη χώρα. Μακάρι να είχα πάει ως φοιτητής και να είχα μάθει την γλώσσα, θα το είχα μετανοιώσει άν είχα γυρίσει...

                              Τέταρτον, πιστεύω ότι όλοι όσους γνώρισα που έχουν ανέβει Σουηδία τελευταία έχουν πολύ καλή διάθεση για αλληλοϋποστήριξη (special thanks to "skonto").

                              Αν σε μπέρδεψα και σου βρίσκονται 1000-1500 ευρώ, πήγαινε για 1 μήνα να δεις μόνος σου τι παίζει, ίσως εσύ να είσαι πιο τυχερός! Εγώ, ας πούμε, ήμουν τυχερός με την κατοικία, βρήκα δωμάτιο σε 3 μέρες! Η τύχη βοηθάει τους τολμηρούς, αλλά δεν υπάρχει αρκετή τύχη για όλους...

                              ...και σχετικά με ένα σου σχόλιο, τα πράγματα σκουραίνουν σε όλη την Ευρώπη, όχι μόνο στην Ελλάδα.

                              Υπενθυμίζω ότι όλα όσα έγραψα είναι αυστηρώς ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ εμπειρίες και απόψεις, ΟΚ?

                              Comment


                                Originally posted by kostasr View Post
                                Πάει πολύς καιρός από τότε που έπρεπε να σου απαντήσω, adespotos, αλλά ήταν πολύ φρέσκια η απογοήτευσή μου και δεν ήθελα να γράψω τίποτα που θα μπορούσε να προσβάλει κάποιους.

                                Αν σε μπέρδεψα και σου βρίσκονται 1000-1500 ευρώ, πήγαινε για 1 μήνα να δεις μόνος σου τι παίζει, ίσως εσύ να είσαι πιο τυχερός! Εγώ, ας πούμε, ήμουν τυχερός με την κατοικία, βρήκα δωμάτιο σε 3 μέρες! Η τύχη βοηθάει τους τολμηρούς, αλλά δεν υπάρχει αρκετή τύχη για όλους...

                                ...και σχετικά με ένα σου σχόλιο, τα πράγματα σκουραίνουν σε όλη την Ευρώπη, όχι μόνο στην Ελλάδα.

                                Υπενθυμίζω ότι όλα όσα έγραψα είναι αυστηρώς ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ εμπειρίες και απόψεις, ΟΚ?
                                kostasr σε υπερευχαριστώ για την απάντηση... σου εύχομαι δύναμη και κουράγιο και να θυμήσω το τετριμμένο "κάθε εμπόδιο για καλό" που όμως ισχύει...

                                Comment

                                Working...
                                X