Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 5

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γεια σας πατριωτακια! Θέλω να κάνω μια ερώτηση, επειδή δεν έχω βρει ακόμα σχετικό θέμα στο φόρουμ...Υπάρχει κανείς εδώ (στο φόρουμ) που να ζει Φινλανδία;;; Το φθινόπωρο ετοιμάζω διερευνητικό ταξίδι...

    Comment


      andreas82 καλησπέρα.

      Δεν νομίζω να βρείς εδώ τίποτα σχετικό με Φιλανδία.

      Μιάς και μπήκες όμως στο κόπο να ρωτήσεις... ίσως να σε βοηθήσει αυτό

      Έλληνες στη Φινλανδία

      Σπύρος

      Comment


        Σπύρο,ευχαριστώ πολύ! Πολύ καλό το σάιτ!

        Comment


          Καλησπέρα σας παιδιά,
          σας γράφω πάλι μετά από καιρό δεν ξέρω μήπως και τα προηγούμενα μηνύματα που έχω στείλει έχουν διαγραφεί αλλά δε θα πρωτοτυπήσω σας λέω και εγώ ότι όντως κάνετε καλή δουλειά και από πολλέσ πληροφορίεσ που δίνετε έχω βοηθηθεί!!!Πέρασε ο καιρός και ήρθε η ώρα να φύγουμε σιγά σιγά για Σουηδία!!Δεν κατάφερα λόγω οικονομικών προβλημάτων να κάνω μαθηματα σουηδικών απλά ότι μέσω Ιντερνετ μαθαίνω όσο μπορώ.Εγω έχω πτυχίο οικονομικών και μιλάω αγγλικά και ισπανικά και ο φίλος μου τώρα θα βγάλει το δίπλωμα για οδηγός λεωφορείου.Τα δικά μου πτυχία θα τα μεταφράσει γνωστός μας στη Σουηδία κάρτα ανεργίας που θα βγάλουμε ξέρετε αν πρέπει να τη στείλουμε για μετάφραση κάπου?Επίσης,διαβατήριο πρέπει να βγάλουμε απο Ελλάδα η μπορούμε και απο Σουηδία?Για αρχη για να μείνουμε καπου είχα διαβασει από εδώ ότι πολλοι νοικιάζουν σε ξενοδοχείο περίπου 400 ευρώ το μήνα!Διορθώστε με αν κάνω λάθος και αν δεν κάνω μπορείτε να μου προτείνετε καποιο?Εμείς ερχόμαστε τέλη Αυγούστου?Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω εσάς που βρίσκεστε ήδη Σουηδία και έχετε προσωπική εμπειρία τη γνώμη σας για την κατάσταση εκεί!Είναι εύκολο να βρει κανείς εργασία?Για αρχή εννοειται δε μας ενδιαφέρει το αντικείμενο εργασίας.Ευχαριστώ για το χρόνο σας

          Comment


            Originally posted by vivilucy View Post
            Καλησπέρα σας παιδιά,
            σας γράφω πάλι μετά από καιρό δεν ξέρω μήπως και τα προηγούμενα μηνύματα που έχω στείλει έχουν διαγραφεί αλλά δε θα πρωτοτυπήσω σας λέω και εγώ ότι όντως κάνετε καλή δουλειά και από πολλέσ πληροφορίεσ που δίνετε έχω βοηθηθεί!!!Πέρασε ο καιρός και ήρθε η ώρα να φύγουμε σιγά σιγά για Σουηδία!!Δεν κατάφερα λόγω οικονομικών προβλημάτων να κάνω μαθηματα σουηδικών απλά ότι μέσω Ιντερνετ μαθαίνω όσο μπορώ.Εγω έχω πτυχίο οικονομικών και μιλάω αγγλικά και ισπανικά και ο φίλος μου τώρα θα βγάλει το δίπλωμα για οδηγός λεωφορείου.Τα δικά μου πτυχία θα τα μεταφράσει γνωστός μας στη Σουηδία κάρτα ανεργίας που θα βγάλουμε ξέρετε αν πρέπει να τη στείλουμε για μετάφραση κάπου?Επίσης,διαβατήριο πρέπει να βγάλουμε απο Ελλάδα η μπορούμε και απο Σουηδία?Για αρχη για να μείνουμε καπου είχα διαβασει από εδώ ότι πολλοι νοικιάζουν σε ξενοδοχείο περίπου 400 ευρώ το μήνα!Διορθώστε με αν κάνω λάθος και αν δεν κάνω μπορείτε να μου προτείνετε καποιο?Εμείς ερχόμαστε τέλη Αυγούστου?Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω εσάς που βρίσκεστε ήδη Σουηδία και έχετε προσωπική εμπειρία τη γνώμη σας για την κατάσταση εκεί!Είναι εύκολο να βρει κανείς εργασία?Για αρχή εννοειται δε μας ενδιαφέρει το αντικείμενο εργασίας.Ευχαριστώ για το χρόνο σας
            Για το διαβατηριο καλυτερα να το βγαλετε ελλαδα γιατι στην σουηδια καθυστερει και θα σας χρειαστει να το εχετε για τις διαφορες δημοσιες υπηρεσιες οπως και για τις συναλλαγες σας . Δεν δεχονται τις ελληνικες ταυτοτητες παντου ζητανε διαβατηριο!!
            Οσο για το αν ειναι ευκολο να βρει καποιος εργασια , φανταζομαι θα εχετε θα διαβασει αυτο που γραφουμε ολοι ξανα και ξανα , πως χωρις να ξερει καποιος σουηδικα ειναι δυσκολα τα πραγματα !! Πολυ δυσκολα μπορει να βρει καποιος δουλεια αν δεν ξερει σουηδικα !! Ακομα και σε εταιριες καθαρισμου η σε εστιατορια ζητανε να ξερεις σουηδικα !

            Οσον αφορα την καρτα ανεργιας αλλα και για τα ξενοδοχεια δεν ξερω να σας απαντησω αλλα εχουν γραφτει αρκετα πανω σε αυτα τα θεματα μεσα στο φορουμ !! Πιστευω ομως οτι καποιος αλλος που ισως ξερει κατι να σας διαφωτισει !!
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              Ευχαριστώ πολύ για τισ πληροφορίες τουλαχ να ξέρω να ξεκινήσω τις διαδικασίες για διαβατήριο!!!Ναστε καλά ευχαριστώ πολύ και πάλι

              Comment


                Originally posted by vivilucy View Post
                Καλησπέρα σας παιδιά,
                .....................................Για αρχη για να μείνουμε καπου είχα διαβασει από εδώ ότι πολλοι νοικιάζουν σε ξενοδοχείο περίπου 400 ευρώ το μήνα!Διορθώστε με αν κάνω λάθος και αν δεν κάνω μπορείτε να μου προτείνετε καποιο?Εμείς ερχόμαστε τέλη Αυγούστου?Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω εσάς που βρίσκεστε ήδη Σουηδία και έχετε προσωπική εμπειρία τη γνώμη σας για την κατάσταση εκεί!Είναι εύκολο να βρει κανείς εργασία?Για αρχή εννοειται δε μας ενδιαφέρει το αντικείμενο εργασίας.Ευχαριστώ για το χρόνο σας
                Καλησπερα και απο εμενα,

                ετυχε και ειδα οτι εισαι απο τα Γιαννενα.

                Μια καλη κινηση που μπορεις να κανεις ειναι να πεις σε γνωστους και φιλους εαν ζεις ακομα εκει οτι φευγεις για Σουηδια.
                Υπαρχουν παρα πολλοι Γιαννιωτες στην Σουηδια, μαλιστα ηταν απο τους πρωτους ελληνες μεταναστες εδω περα, δευτεροι απο οσο καταλαβα ερχονται οι Κιλκισιωτες.
                Μπορει να βρεθει καποιος που να εχει απο εκει κανενα γνωστο και να σας βοηθησει με το που θα ανεβετε.

                Οσον αφορα την καρτα ανεργιας , εαν εχετε ηδη βγαλει και ειστε ανεργοι υπαρχει το εντυπο U1 του ΟΑΕΔ (εχει ξαναναφερθει εδω μεσα σε ποστ μου, δυστυχως θα πρεπει να το ψαξεις...) με το παραπανω εντυπο, την Ευρωπαικη καρτα ασθενειας και το διαβατηριο κανεις εγγραφη στον ΟΑΕΔ της Σουηδιας.

                Φοβαμαι οτι εισαι λαθος οσον αφορα στο ξενοδοχειο και τα χρηματα ειναι πολυ περισσοτερα....
                Ελπιζω να υπαρχει καποιος αλλος να σε κατατοπισει..

                Στα προηγουμενα, εκτος απο αυτα που σου ειπε ηδη η Ευανθια να προσθεσω αυτο που ακουσα σημερα οτι δηλαδη οι δουλειες στην καθαριοτητα "κλεινονται" κυριως Σεπτεμβριο, Φεβρουαριο και Μαιο χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μπορεις να βρεις κατι στα μεσοδιαστηματα...

                Καλη αρχη στο ξεκινημα σας!

                Και να θυμασε οτι κανενας δεν θα τρεξει για σενα περισσοτερο απο εσενα την ιδια!!!


                Ανεβειτε οσο πιο οργανωμενοι μπορειτε!!

                Ελενη

                Comment


                  Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σου νεομετανάστρια!!!Επειδή παρακολουθώ αυτά που γράφεις εσύ και άλλα παιδιά να ξέρεις ότι βοηθάτε πολύ με τις πληροφορίες σας και δίνετε θάρροσ στουσ υπόλοιπους και αυτό είναι προς τιμη σας!!!Έχεις δίκιο πολλοί γιαννιώτες βρίσκονται ή εχουν γυρίσει από Σουηδία και το καλό είναι ότι για αρχή έχουμε γνωστό που μπορεί να μας βοηθήσει.Σίγουρα το αν θα τα καταφέρουμε εξαρτάται από την προσωπική προσπάθεια του καθενός.Απλά πλησιάζει ο καιρός που θα ανέβουμε και όσο να πεις υπάρχει το άγχος του τι θα αντιμετωπίσουμε και αν θα τα καταφέρουμε!!Σας εύχομαι τα καλύτερα σε όλους!!!!!

                  Comment


                    Υποσχεσεις....

                    Originally posted by vivilucy View Post
                    Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σου νεομετανάστρια!!!Επειδή παρακολουθώ αυτά που γράφεις εσύ και άλλα παιδιά να ξέρεις ότι βοηθάτε πολύ με τις πληροφορίες σας και δίνετε θάρροσ στουσ υπόλοιπους και αυτό είναι προς τιμη σας!!!Έχεις δίκιο πολλοί γιαννιώτες βρίσκονται ή εχουν γυρίσει από Σουηδία και το καλό είναι ότι για αρχή έχουμε γνωστό που μπορεί να μας βοηθήσει.Σίγουρα το αν θα τα καταφέρουμε εξαρτάται από την προσωπική προσπάθεια του καθενός.Απλά πλησιάζει ο καιρός που θα ανέβουμε και όσο να πεις υπάρχει το άγχος του τι θα αντιμετωπίσουμε και αν θα τα καταφέρουμε!!Σας εύχομαι τα καλύτερα σε όλους!!!!!
                    Επειδη σε εμας τουλαχιστον δοθηκαν πολλες υποσχεσεις απο ανθρωπους που δεν γνωριζαμε αλλα που υποτιθεται οτι θελησαν να μας βοηθησουν, ξεκινα με την αισθηση οτι εισαι ολομοναχη και αγωνιζεσαι για εσενα και τον ανθρωπο σου και εαν στην πορεια βοηθησει καποιος πραγματικα καλοδεχουμενη η βοηθεια αλλα "κρατα μικρο καλαθι" γενικα.... για να μην απογοητευτεις κυριως εσυ...

                    Και μην ξεχνας οτι ανεβαινεις σε μια οργανωμενη χωρα, ξεχνα τον δικο μας κυκεωνα γραφειοκρατιας και ακρη στο τελος δεν βγαινει....
                    Και εδω υπαρχει γραφειοκρατεια αλλα βλεπω οτι αυτην τουλαχιστον λειτουργει...
                    Γι αυτο λοιπον το ξαναλεω : Οργανωσου οσο περισσοτερο και καλυτερα μπορεις!
                    Στην δικη μου περιπτωση που ειχα τον χρονο να το κανω, αυτο δουλεψε θετικα. Για παραδειγμα οι μεταφρασεις του πτυχιου και των βιογραφικων στα σουηδικα με βοηθησαν να τα περασω "κατευθειαν" στην γλωσσα τους στα ψαχτηρια για δουλεια καθως και στον ΟΑΕΔ τους...

                    Απο οσο βλεπω, με πολλη και σκληρη προσπαθεια και λιγη σιγουρα τυχη οι περισσοτεροι που ανεβαινουν καταφερνουν να βρουνε μια δουλιτσα επιβιωσης για αρχη, αργα ή γρηγορα..
                    Το ζητημα απο εκει και περα ειναι το τι στοχους και αξιωσεις εχεις εσυ θεσει και να βαλεις ενα ρεαλιστικο προγραμμα να τους πετυχεις.

                    Θεωρω οτι η χωρα αυτη σου δινει ευκαιριες να δεις μια διαφορετικη νοοτροπια και σταση ζωης απο αυτη που εχεις συνηθισει μεχρι τωρα.
                    Το κατα ποσο θα την ασπαστεις και θα υιοθετησεις τα "καλα" που εχει, γιατι οι ανθρωποι εδω ειναι σε πολλα πραγματα "μπροστα" απο εμας, ειναι δικο σου θεμα....

                    Εχε τις "κεραιες" σου ανοιχτες και απολαυσε τα καλα αλλα και τα παραξενα που θα δεις γιατι οπως λεει και ενας φιλος: "... ειναι σαν να ζω σε μαγικη αυλη..."

                    Comment


                      Νεομετανάστρια ειλικρινά σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!!Λίγοι ανθρωποι μπαίνουν στον κόπο γενικά στη ζωή να βοηθήσουν το διπλανό τους.Ο γνωστός μας είναι κολλητός του αγοριού μου οπότε έχουμε κάπου να βασιστούμε και σίγουρα είναι θέμα δικό μας από εκεί και πέρα τι θα καταφέρουμε!!! ελπίζω όλοι εσείς που βοηθάτε να τα καταφέρετε στον προσωπικό σας αγώνα σύντομα!!!Και εμείς φεύγουμε επειδή όπως είναι η κατάσταση στην Ελλάδα δυστυχώς μας αναγκάζει να ακολουθήσουμε άλλο δρόμο απλά επειδή βλέπεις ότι δεν υπάρχει διάθεση από κανέναν για αλλαγή και εξέλιξη της χώρας μας.Και εγώ δε θέλω να δουλεύω και να μην πληρώνομαι ούτε να μη με σέβεται το κράτος στο οποίο ζω και εργάζομαι!Σίγουρα και η μετανάστευση είναι μεγάλη απόφαση και εκεί οι καταστάσεις ίσως να μην είναι τόσο ευοίωνες απλά σκέφτεσαι τουλάχιστον να το προσπαθήσω!!!Από Δευτέρα θα κοιτάξω και για διαβατήριο μιας και μου είπατε ότι είναι απαραίτητο που σημαίνει παραπάνω έξοδα για εμάσ τη δεδομένη στιγμή και όσο μπορούμε να οργανωνόμαστε!!!Το μόνο που μπορώ να κάνω προς το παρόν είναι να μαθαίνω λίγα Σουδικά μέσω Ιντερνετ!!!!Ευχαριστώ και πάλι Νεομετανάστρια και για τς συμβουλές σου θα τα έχω υπόψη μου!!!

                      Comment


                        Καλησπέρα και από μένα στο forum, ονομάζομαι Γιώργος και είμαι από την Θεσσαλονίκη. Έχει μία εβδομάδα που ανέβηκα Στοκχόλμη μαζί με τον ξάδελφο μου και είμαστε στην αναζήτηση εργασίας και σπιτιού. Ενημερωτικά εγώ είμαι τελειόφοιτος πληροφορικής για δημιουργία ιστοσελίδων και ο ξάδελφος μου ηλεκτρολόγος. Φυσικά και δεν έχουμε σαν πρωταρχικό στόχο την εργασία στο επάγγελμα μας καθώς δεν ξέρουμε σχεδόν καθόλου σουηδικά. Ψάχνουμε οτιδήποτε για αρχή, καθαριστές, ελαιοχρωματιστές και όπου άλλου μπορούμε να φανούμε χρήσιμοι. οποιαδήποτε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη.

                        Comment


                          Originally posted by georgetattoo View Post
                          Καλησπέρα και από μένα στο forum, ονομάζομαι Γιώργος και είμαι από την Θεσσαλονίκη. Έχει μία εβδομάδα που ανέβηκα Στοκχόλμη μαζί με τον ξάδελφο μου και είμαστε στην αναζήτηση εργασίας και σπιτιού. Ενημερωτικά εγώ είμαι τελειόφοιτος πληροφορικής για δημιουργία ιστοσελίδων και ο ξάδελφος μου ηλεκτρολόγος. Φυσικά και δεν έχουμε σαν πρωταρχικό στόχο την εργασία στο επάγγελμα μας καθώς δεν ξέρουμε σχεδόν καθόλου σουηδικά. Ψάχνουμε οτιδήποτε για αρχή, καθαριστές, ελαιοχρωματιστές και όπου άλλου μπορούμε να φανούμε χρήσιμοι. οποιαδήποτε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη.
                          Καλως ηρθες στη Στοκχολμη georgetattoo,
                          εσυ και ο ξαδερφος σου

                          Ευχομαι να στεφθει με επιτυχια η προσπαθεια μεταναστευσης σας!!

                          Για τους ελαιοχωματιστες τουλαχιστον τα πραγματα δεν ειναι οπως στην Ελλαδα, πιανω ενα πινελο και ενα ρολο αρα μπορω να βαψω κατι...
                          Εδω, σε πολλα επαγγελματα που στην Ελλαδα ηταν εμπειρικα, απαιτουνται και χαρτια εμπειριας και γενικοτερα η εξειδικευση εδω εχει νοημα..
                          Και σε καποιες εταιρειες καθαρισμου ζητανε προυπηρεσια στον καθαρισμο, ακομα και σουηδικα.... και εχουν δικιο εαν φανταστεις οτι μπορει να καθαριζεις σε καποιο γραφειο και καποιος υπαλληλος να σου ζητησει κατι στα σουηδικα ή ακομα και να σου δωσουν καποιες παρατηρησεις πανω στην δουλεια για καποια πραγματα που θελουν...

                          Δυστυχως συγκρινουμε χωρις να το θελουμε ανομοια πραγματα γιατι ειναι αρχη και προσπαθουμε να κατανοησουμε πως λειτουργει το συστημα σε αυτη την χωρα για να μπορεσουμε να ενσωματωθουμε.

                          Καλη τυχη λοιπον...

                          Νεομεταναστρια

                          Comment


                            Καλησπέρα σε όλους,
                            Κατ’ αρχάς πρέπει να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα παιδιά που με κόπο μας έχουν πει τόσο σημαντικά πράγματα για το δρόμο της μετανάστευσης.
                            Ετοιμάζομε κι εγώ για το μεγάλο βήμα κατά το τέλος του Σεπτέμβρη. Στην αρχή μόνος και το καλοκαίρι του 13 και οι υπόλοιπη οικογένεια. (Έχω δύο παιδιά).Όπως όλοι οι καινούργιοι δεν έχω καμία απαίτηση όσο αναφορά τη δουλεία. Θέλω να πάρω γρήγορα τα νούμερα ώστε να γραφτώ όσο πιο γρήγορα μπορώ για τη γλώσσα.
                            Θέλω λοιπόν να ρωτήσω, μήπως, κάνοντας έναρξη σαν ελεύθερος επαγγελματίας (παροχή υπηρεσιών) με έδρα το σπίτι παίρνω αμέσως τα νούμερα; Αν γίνετε αυτό, ξέρει κανείς να μου πει με την ασφάλεια τι γίνεται και τι κόστος έχει; (φαντάζομαι θα έχει κάτι σαν το δικό μας ΤΕΒΕ). Έχω ψάξει στην εφορία τους αλλά δεν βρήκα τίποτα.
                            Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
                            Πάντα φιλικά
                            Βαγγέλης

                            Comment


                              Καλησπέρα Βαγγέλη.

                              Το μόνο που θα σου πώ είναι : Άλλο πράγμα η Ελλάδα άλλο η Σουηδία.

                              Οι νόμοι "παίζουν" τελείως διαφορετικά εδώ. Έτσι για να ξεκινήσεις μια επιχείρηση, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Βέβαια και στην Ελλάδα ένας αλλοδαπός δεν μπορεί να ξεκινήσει μια επιχείρηση μόνος του τόσο απλά. Το οτι η Σουηδία ανήκει στην ΕΟΚ σίγουρα είναι ένα σύν αλλα δεν αρκεί.

                              Συνήθως ξεκινάς βρίσκοντας μια εταιρία συμβούλων. Αυτοί θα σου βρούν λογιστή, και θα σε συμβουλέψουν πως πρέπει να κινηθείς στην αρχή, τι κεφάλαιο διαθέτεις, πως θα πρέπει να προ-πληρώσεις τους φόρους του προσδοκώμενου εισοδήματος, τι είδους εταιρία θα ξεκινήσεις ( και τι κινδύνους συνεπάγεται αυτό ), πόσο χρόνο θα σου πάρει και τα λοιπά.

                              Έτσι, αν δεν έχεις την τόσο μεγάλη οικονομική άνεση να ανεβοκατεβαίνεις Σουηδία - Ελλάδα για τις διαδικασίες ώσπου να την φτιάξεις την επιχείρηση, δε σου μένει παρα να είσαι εδώ , και απο εδώ να κινείς τα νήματα.

                              Άρα να σου επαναλάβω πως το πρώτο βήμα είναι να βρείς εταιρία που στήνει επιχειρήσεις ( με το αζημίωτο βέβαια ) ... και μη ξεχνάς πως η λέξη " υπηρεσία " εδώ κοστίζει χρυσάφι. Είτε φτιάχνεις το αυτοκίνητό σου και πληρώνεις με την ώρα, είτε παίρνεις μια συμβουλή, η παροχή υπηρεσιών κοστίζει.

                              Αυτά για αρχή.

                              Σπύρος

                              Comment


                                Originally posted by skonto View Post
                                Καλησπέρα Βαγγέλη.

                                Το μόνο που θα σου πώ είναι : Άλλο πράγμα η Ελλάδα άλλο η Σουηδία.

                                Οι νόμοι "παίζουν" τελείως διαφορετικά εδώ. Έτσι για να ξεκινήσεις μια επιχείρηση, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Βέβαια και στην Ελλάδα ένας αλλοδαπός δεν μπορεί να ξεκινήσει μια επιχείρηση μόνος του τόσο απλά. Το οτι η Σουηδία ανήκει στην ΕΟΚ σίγουρα είναι ένα σύν αλλα δεν αρκεί.

                                Συνήθως ξεκινάς βρίσκοντας μια εταιρία συμβούλων. Αυτοί θα σου βρούν λογιστή, και θα σε συμβουλέψουν πως πρέπει να κινηθείς στην αρχή, τι κεφάλαιο διαθέτεις, πως θα πρέπει να προ-πληρώσεις τους φόρους του προσδοκώμενου εισοδήματος, τι είδους εταιρία θα ξεκινήσεις ( και τι κινδύνους συνεπάγεται αυτό ), πόσο χρόνο θα σου πάρει και τα λοιπά.

                                Έτσι, αν δεν έχεις την τόσο μεγάλη οικονομική άνεση να ανεβοκατεβαίνεις Σουηδία - Ελλάδα για τις διαδικασίες ώσπου να την φτιάξεις την επιχείρηση, δε σου μένει παρα να είσαι εδώ , και απο εδώ να κινείς τα νήματα.

                                Άρα να σου επαναλάβω πως το πρώτο βήμα είναι να βρείς εταιρία που στήνει επιχειρήσεις ( με το αζημίωτο βέβαια ) ... και μη ξεχνάς πως η λέξη " υπηρεσία " εδώ κοστίζει χρυσάφι. Είτε φτιάχνεις το αυτοκίνητό σου και πληρώνεις με την ώρα, είτε παίρνεις μια συμβουλή, η παροχή υπηρεσιών κοστίζει.

                                Αυτά για αρχή.

                                Σπύρος

                                Καλησπέρα Σπύρο,

                                Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Με όλα αυτά που χρειάζεται δεν το συζητάμε καθόλου. Έλπιζα ότι θα ήταν μια καλή λύση να πάρεις γρήγορα τα νούμερα. Οπότε πάμε στην λύση της δουλείας ή των χρημάτων στη τράπεζα.

                                Κάτι είχες αναφέρει για ανεπίσημες αλλαγές όσο αναφορά τα χρήματα που θα έπρεπε να δήξεις αν θυμάμαι καλά. Τελικά ισχύει τίποτα διαφορετικό; Ίσως στο ποσό; Συγγνώμη για την εμμονή μου με τα νούμερα αλλά κατά κοινή ομολογία χωρίς νούμερα δεν μπορώ να ξεκινήσω γλώσσα.

                                Και κάτι ακόμα, είναι κατά την γνώμη σας το τέλος Σεπτεμβρίου καλή περίοδος για να κάνει κάποιος το νέο του ξεκίνημα;

                                Ευχαριστώ εκ των προτέρων

                                Πάντα φιλικά

                                Βαγγέλης

                                Comment

                                Working...
                                X