Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 5

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by 73leonardo View Post
    Καλησπέρα Σπύρο,

    Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Με όλα αυτά που χρειάζεται δεν το συζητάμε καθόλου. Έλπιζα ότι θα ήταν μια καλή λύση να πάρεις γρήγορα τα νούμερα. Οπότε πάμε στην λύση της δουλείας ή των χρημάτων στη τράπεζα.

    Κάτι είχες αναφέρει για ανεπίσημες αλλαγές όσο αναφορά τα χρήματα που θα έπρεπε να δήξεις αν θυμάμαι καλά. Τελικά ισχύει τίποτα διαφορετικό; Ίσως στο ποσό; Συγγνώμη για την εμμονή μου με τα νούμερα αλλά κατά κοινή ομολογία χωρίς νούμερα δεν μπορώ να ξεκινήσω γλώσσα.

    Και κάτι ακόμα, είναι κατά την γνώμη σας το τέλος Σεπτεμβρίου καλή περίοδος για να κάνει κάποιος το νέο του ξεκίνημα;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Πάντα φιλικά

    Βαγγέλης
    Γεια σου Βαγγελη και καλωσηρθες στην παρεα μας , ολοι οι καινουργιοι για αυτα τα ατιμα τα νουμερα παλευουμε...
    Για να τα παρεις με χρηματα που θα εχεις στην τραπεζα εδω υπολογιζουν 15.000 κορονες το μηνα για ενα χρονο δηλαδη 1750 ευρω περιπου το μηνα οτι εχεις σε ελληνικη τραπεζα για 12 μηνες , και αν ανεβει και η γυναικα σου θα πρεπει να εχει κι αυτη αλλα τοσα για να ενα χρονο, η καλυτερη λυση ειναι η δουλεια.
    Εγω ειμαι 10 μερες Σουηδια σε μια μικρη πολη εξω απο το Μαλμο και ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα χωρις γνωση σουηδικων , εκτος απο καποιες δουλειες που εχουν πολυ ζητηση αυτην την εποχη οπως οικοδομη και οδηγοι ,και στα οποια ειναι ευκολοτερο να βρεις δουλεια ,στα υπολοιπα ειναι πολυ δυσκολα, να προτιμησεις μεγαλη πολη,και αν εισαι διατεθημενος να πας και λιγο πιο βορρεια ,ακομη καλυτερα απο αποψη εργασιας.
    Εχεις διπλωμα φανταζομαι , δεν ξερω τι δουλεια κανεις στην Ελλαδα αλλα μια καλη λυση θα ηταν να γυριζες το διπλωμα σου σε μεγαλυτερη κατηγορια οχηματων ,ετσι θα εχεις περισσοτερες ευκαιριες να βρεις δουλεια σχετικα συντομα.
    Καποιος φιλος μας απο Ελλαδα ετοιμαζει αυτο ακριβως και μετα θα ανεβει,για σκεψου το και εχει και καλα λεφτα απ οτι εχω ακουσει.
    Καλη περιοδο για να ανεβεις ειναι οποιαδηποτε περιοδο εισαι καλα προετοιμασμενος και η τυχη αποφασισει να σου χαμογελασει.
    Καλη επιτυχια Βαγγελη
    Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

    Comment


      Καλημέρα Μαρία και σ’ ευχαριστώ για την απάντησή σου. Έχω καταλάβει το τι αγώνα κάνεις και συ για τα νούμερα και όχι μόνο. Στην αρχή θα ανέβω μόνος. Δεν μπορώ να περάσουμε όλο το λούκι της μετανάστευσης όλοι μαζί απ’ την αρχή. Οφείλω νομίζω να τους προστατέψω από όλο το χαμό της πρώτης περιόδου (σπίτι, δουλειά, νούμερα, χειμώνας, προσαρμογή δική μου κ.α.). Άσε που μόνος πιστεύω ότι είμαι πιο ευέλικτος.

      Η δουλειά που κάνω ακόμα στην Ελλάδα είναι διακοσμητής. Δεν νομίζω ότι μπορώ να κάνω τίποτα σαν οδηγός. Έχω μόνο ερασιτεχνικό δίπλωμα.

      Παρεμπιπτόντως, σήμερα έστειλα το πρώτο μου mail για δουλειά μπας και.

      Όσο αναφορά τα σπίτια, πέρα απ’ το να μπορείς να δηλώσεις την διεύθυνση μήπως είναι απαραίτητο και να έχεις και internet; Πώς αλλιώς θα μπορέσεις να κινηθείς;

      Εύχομαι σε όλους καλή επιτυχία και καλή συνέχεια. Αυτά προς το παρόν.

      Παντα φιλικά
      Βαγγέλης

      Comment


        .

        Εγω εχω βγαλει και τα χαρτια μου και μαθαινω εδω και ενα χρονο Σουηδικα.. εχω την δυνατότητα να κλεισω και ενα σπιτι για ενα χρονο συμβόλαιο.. αλλα δεν το ρισκάρω να ανεβω για να βρω δουλεια..
        Αμα δεν έχω κατι στα χέρια μου σίγουρο δεν το κουναω.. Δυστυχως δεν ξέρω κανενα στη Σουηδία..

        Οι Ελληνικες εταιρίες και επιχειρήσεις που δραστηροποιούνται στη Στοκχολμη ειναι δυνατον να βρεθούν καπου ολες μαζί? Ειναι κανα εκατομμυριο ΠΟΛΥ ΜΟΡΦΩΜΕΝΩΝ Ελληνων που θέλουν έρθουν Σουηδία και να εργαστουν.. Δεν μπορουν να οργανωθούν οι Ελληνικες επιχειρήσεις κάπως και να πάρουν κόσμο? Τί να πώ..

        Πειτε τους καποιος να κλείσουν και την Ελληνοσουηδικη κοινότητα της Στοκχόλμης και ολες τις κοινοτητες του είδους στη Σουηδία.. Αυτοι δεν ειναι οτι δεν προσφέρουν κανενα έργο.. Πληρώνονται για να προσφέρουν αρνητικο έργο!!

        Τελείως ανοργανωτες και αμα παει και κανενας εκει για να ζητησει βοηθεια ή πληροφορίες καθονται κάτι τελείως ρεμάλια και κοροιδεύεουν το κοσμο που ψάχνει απεγνωσμένα σπίτι και δουλεια.. Ειδικα 3 άτομα (ρεμαλια) που εχουν ενα συνεργείο αυτοκινητων και έναν που παριστανει το δασκαλο και καθονται εκει πέρα στην υποδοχή.. ειναι για μπουνιες τα ατομα.. τους χωρισανε οι γυναίκες τους και ξεσπάνε στον κοσμάκι.. Καθονταν επι μιση ώρα και μου περιγράφανε με τον πιο αρρωστημένο τρόπο πως διασκεδάζουν να απαντάνε στα τηλεφωνα.. Ελεος!!!

        Επίσης κάτι γιατροι και κάτι αρχιατροι φραγκάτοι που έχουν κονομήσει και έχουν σπίτια για νοικιασμα μην τους πλησιάσετε καν γιατι θα κοιτάξουν πώς να σας πιούν το αίμα με τα ενοίκια.. Θα σας λένε ναι ναι.. και την τελευταία μέρα που είναι να κανετε το συμβόλαιο θα σας πούν οτι ειναι και άλλος που ενδιαφέρεται για το σπίτι και θέλουν πιο πολλα λεφτά.. Τι φακελάκια και αηδίες μου λές μετά εμένα..

        Οποιος μπορει να βοηθήσει να ανεβω στη Στοκχόλμη μέχρι το Σεπτέμβριο ας μου στείλει ένα μήνυμα.. οποιαδηποτε δουλειά μπορει να πληρώσει τα βασικα έξοδα.. ειμαι πολύ μορφωμένος αλλα μπορω να κανω οποιαδηποτε δουλειά περνάει απο το χέρι μου.. και προς Θεου.. δεν ενδιαφέρομαι να παντρευτω..

        Comment


          Καλημερα Βαγγελη, κατα την αποψη μου το σκεφτεσαι πολυ σωστα να ανεβεις πρωτα μονος σου,σιγουρα θα εισαι πιο ευελικτος σε θεμα σπιτιου, μετακινησεων ,εξοδων κτλ.
          Και θα γλιτωσουν τις πρωτες ταλαιπωριες.
          Ναι πρεπει να εχεις ιντερνετ για να μπορεις να ψαχνεις για δουλεια εδω,
          απ οτι μου ειπανε κι εμενα στη αρχη μπορεις να προμηθευτεις ενα στικακι ,το μονο κακο ειναι οτι εχει περιορισμενα mb αλλα απο το τιποτα..
          Καλη επιτυχια
          Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

          Comment


            Originally posted by abcd View Post
            Εγω εχω βγαλει και τα χαρτια μου και μαθαινω εδω και ενα χρονο Σουηδικα.. εχω την δυνατότητα να κλεισω και ενα σπιτι για ενα χρονο συμβόλαιο.. αλλα δεν το ρισκάρω να ανεβω για να βρω δουλεια..
            Αμα δεν έχω κατι στα χέρια μου σίγουρο δεν το κουναω.. Δυστυχως δεν ξέρω κανενα στη Σουηδία..

            Οι Ελληνικες εταιρίες και επιχειρήσεις που δραστηροποιούνται στη Στοκχολμη ειναι δυνατον να βρεθούν καπου ολες μαζί? Ειναι κανα εκατομμυριο ΠΟΛΥ ΜΟΡΦΩΜΕΝΩΝ Ελληνων που θέλουν έρθουν Σουηδία και να εργαστουν.. Δεν μπορουν να οργανωθούν οι Ελληνικες επιχειρήσεις κάπως και να πάρουν κόσμο? Τί να πώ..

            Πειτε τους καποιος να κλείσουν και την Ελληνοσουηδικη κοινότητα της Στοκχόλμης και ολες τις κοινοτητες του είδους στη Σουηδία.. Αυτοι δεν ειναι οτι δεν προσφέρουν κανενα έργο.. Πληρώνονται για να προσφέρουν αρνητικο έργο!!

            Τελείως ανοργανωτες και αμα παει και κανενας εκει για να ζητησει βοηθεια ή πληροφορίες καθονται κάτι τελείως ρεμάλια και κοροιδεύεουν το κοσμο που ψάχνει απεγνωσμένα σπίτι και δουλεια.. Ειδικα 3 άτομα (ρεμαλια) που εχουν ενα συνεργείο αυτοκινητων και έναν που παριστανει το δασκαλο και καθονται εκει πέρα στην υποδοχή.. ειναι για μπουνιες τα ατομα.. τους χωρισανε οι γυναίκες τους και ξεσπάνε στον κοσμάκι.. Καθονταν επι μιση ώρα και μου περιγράφανε με τον πιο αρρωστημένο τρόπο πως διασκεδάζουν να απαντάνε στα τηλεφωνα.. Ελεος!!!

            Επίσης κάτι γιατροι και κάτι αρχιατροι φραγκάτοι που έχουν κονομήσει και έχουν σπίτια για νοικιασμα μην τους πλησιάσετε καν γιατι θα κοιτάξουν πώς να σας πιούν το αίμα με τα ενοίκια.. Θα σας λένε ναι ναι.. και την τελευταία μέρα που είναι να κανετε το συμβόλαιο θα σας πούν οτι ειναι και άλλος που ενδιαφέρεται για το σπίτι και θέλουν πιο πολλα λεφτά.. Τι φακελάκια και αηδίες μου λές μετά εμένα..

            Οποιος μπορει να βοηθήσει να ανεβω στη Στοκχόλμη μέχρι το Σεπτέμβριο ας μου στείλει ένα μήνυμα.. οποιαδηποτε δουλειά μπορει να πληρώσει τα βασικα έξοδα.. ειμαι πολύ μορφωμένος αλλα μπορω να κανω οποιαδηποτε δουλειά περνάει απο το χέρι μου.. και προς Θεου.. δεν ενδιαφέρομαι να παντρευτω..
            Καλωσηρθες abcd , εδω θα βρεις διαφορα λινκς http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%...B1-links-2515/ για δουλειες, αλλα δεν εχω ακουσει κανενας να βρει δουλεια απο αποσταση, απο κοντα και ειναι πολυ δυσκολα ποσο μαλλον απο μακρια.
            Δυστυχως η χωρα μας οχι μονο καταστρεφεται αλλα δεν κανει και τιποτα για να διευκολυνει την προσβαση μας σε αλλες χωρες, αντιθετως μας κλεινουν τις πορτες, απ οτι διαβασα και σε ενα ποστ στο Μεταναστευση στην Αυστραλια αλλα και γενικα σε ολες τις χωρες αν δεν παλεψεις μονος σου σκληρα για να στεριωσεις καπου κανεις δεν προκειται να σου στρωσει χαλι, μια βοηθεια εχουν οι ανθρωποι που προερχονται απο χωρες που βρισκονται σε πολεμο ,λες κι εμεις δεν εχουμε (οικονομικο πολεμο,ψυχολογικο πολεμο κ.α).
            Σε οποια χωρα και αν θελεις να πας θα ακουσεις το ιδιο "μην ερχοσαστε δεν εχει δουλειες,ειναι πολυ δυσκολα" απο σενα εξαρταται ποσο εισαι διατεθημενος να το παλεψεις και τι αντοχες εχεις.
            Οσο για τους συλλογους που λες δεν εχω προσωπικη πειρα και δεν μπορω να εκφερω γνωμη αλλα απο οτι ξερω δεν πληρωνονται , δρουν εθελοντικα.
            Καλη τυχη σε οτι αποφασισεις.
            Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

            Comment


              info

              καλησπερα παιδια...πηγα σημερα στον οαεδ για να ζητησω το εντυπo u1 που εχει αναφερθει για την εγγραφη στον σουηδικο οαεδ. με αντιμετωπισαν σαν εξωγηινη...δεν εχουν ιδεα τι ειναι.εγω ειμαι ανεργη με απλη καρτα ανεργιας.μηπως δε μπορω να το παρω?? μ
              μηπως ισχυει για οσους παιρνουν ταμειο ανεργιας??η βεβαιωση αυτη ειναι στα ελληνικα ??αν μπορει καποιος ας με διαφωτισει...τελος, με το εντυπο αυτο κ τα αλλα δικαιολογητικα κανεις εγγραφη στον οαεδ απλα η ειναι απραιτητα κ τα νουμερα???ευχαριστ

              Comment


                Το έντυπο ισχύει γι αυτούς που έχουν ταμείο ανεργίας.

                Originally posted by adddd View Post
                καλησπερα παιδια...πηγα σημερα στον οαεδ για να ζητησω το εντυπo u1 που εχει αναφερθει για την εγγραφη στον σουηδικο οαεδ. με αντιμετωπισαν σαν εξωγηινη...δεν εχουν ιδεα τι ειναι.εγω ειμαι ανεργη με απλη καρτα ανεργιας.μηπως δε μπορω να το παρω?? μ
                μηπως ισχυει για οσους παιρνουν ταμειο ανεργιας??η βεβαιωση αυτη ειναι στα ελληνικα ??αν μπορει καποιος ας με διαφωτισει...τελος, με το εντυπο αυτο κ τα αλλα δικαιολογητικα κανεις εγγραφη στον οαεδ απλα η ειναι απραιτητα κ τα νουμερα???ευχαριστ

                Comment


                  Μερικές παρατηρήσεις.
                  Τι είναι οι ελληνικές επιχειρήσεις στη Σουηδία (και όπου αλλού). Φιλανθρωπικά ιδρύματα; Οι επιχειρήσεις προσπαθούν να βγάλουν κέρδος. Δεν θα πάρουν εννοείς ένα Σουηδό ή ένα άλλο μετανάστη (και Έλληνα) που ξέρουν σουηδικά και θα πάρουν εσένα και άλλο ένα εκατομμύριο (!) Έλληνες που θέλουν να έρθουν Σουηδία; Να σε κάνουν τι;

                  Τέλος μιας και δεν έχεις έρθει κάν εδώ, δεν ξέρεις καν τι συμβαίνει αλλά μιλάς με άσχημα λόγια, για άτομα που ούτε καν έχεις συναντήσει. Στις ελληνικές κοινότητες δεν είναι όλοι άγγελοι αλλά τουλάχιστον στην Ελληνική κοινότητα Στοκχόλμης, βοηθάνε, κάνουνε μαθήματα σουηδικών, δίνουν από τον ελεύθερο τους χρόνο για όλους τους Έλληνες που μένουν εδώ, παλιούς και καινούριους.
                  Εσένα αν δεν σου αρέσει, όταν έρθεις, άλλαξε τα αλλά μιας που δεν ξέρεις τίποτα από Σουηδία και ιδίως από τις ελληνικές κοινότητες, είναι καλύτερο να σιωπάς.

                  Originally posted by abcd View Post
                  Εγω εχω βγαλει και τα χαρτια μου και μαθαινω εδω και ενα χρονο Σουηδικα.. εχω την δυνατότητα να κλεισω και ενα σπιτι για ενα χρονο συμβόλαιο.. αλλα δεν το ρισκάρω να ανεβω για να βρω δουλεια..
                  Αμα δεν έχω κατι στα χέρια μου σίγουρο δεν το κουναω.. Δυστυχως δεν ξέρω κανενα στη Σουηδία..

                  Οι Ελληνικες εταιρίες και επιχειρήσεις που δραστηροποιούνται στη Στοκχολμη ειναι δυνατον να βρεθούν καπου ολες μαζί? Ειναι κανα εκατομμυριο ΠΟΛΥ ΜΟΡΦΩΜΕΝΩΝ Ελληνων που θέλουν έρθουν Σουηδία και να εργαστουν.. Δεν μπορουν να οργανωθούν οι Ελληνικες επιχειρήσεις κάπως και να πάρουν κόσμο? Τί να πώ..

                  Πειτε τους καποιος να κλείσουν και την Ελληνοσουηδικη κοινότητα της Στοκχόλμης και ολες τις κοινοτητες του είδους στη Σουηδία.. Αυτοι δεν ειναι οτι δεν προσφέρουν κανενα έργο.. Πληρώνονται για να προσφέρουν αρνητικο έργο!!

                  Τελείως ανοργανωτες και αμα παει και κανενας εκει για να ζητησει βοηθεια ή πληροφορίες καθονται κάτι τελείως ρεμάλια και κοροιδεύεουν το κοσμο που ψάχνει απεγνωσμένα σπίτι και δουλεια.. Ειδικα 3 άτομα (ρεμαλια) που εχουν ενα συνεργείο αυτοκινητων και έναν που παριστανει το δασκαλο και καθονται εκει πέρα στην υποδοχή.. ειναι για μπουνιες τα ατομα.. τους χωρισανε οι γυναίκες τους και ξεσπάνε στον κοσμάκι.. Καθονταν επι μιση ώρα και μου περιγράφανε με τον πιο αρρωστημένο τρόπο πως διασκεδάζουν να απαντάνε στα τηλεφωνα.. Ελεος!!!

                  Επίσης κάτι γιατροι και κάτι αρχιατροι φραγκάτοι που έχουν κονομήσει και έχουν σπίτια για νοικιασμα μην τους πλησιάσετε καν γιατι θα κοιτάξουν πώς να σας πιούν το αίμα με τα ενοίκια.. Θα σας λένε ναι ναι.. και την τελευταία μέρα που είναι να κανετε το συμβόλαιο θα σας πούν οτι ειναι και άλλος που ενδιαφέρεται για το σπίτι και θέλουν πιο πολλα λεφτά.. Τι φακελάκια και αηδίες μου λές μετά εμένα..

                  Οποιος μπορει να βοηθήσει να ανεβω στη Στοκχόλμη μέχρι το Σεπτέμβριο ας μου στείλει ένα μήνυμα.. οποιαδηποτε δουλειά μπορει να πληρώσει τα βασικα έξοδα.. ειμαι πολύ μορφωμένος αλλα μπορω να κανω οποιαδηποτε δουλειά περνάει απο το χέρι μου.. και προς Θεου.. δεν ενδιαφέρομαι να παντρευτω..

                  Comment


                    Originally posted by adddd View Post
                    καλησπερα παιδια...πηγα σημερα στον οαεδ για να ζητησω το εντυπo u1 που εχει αναφερθει για την εγγραφη στον σουηδικο οαεδ. με αντιμετωπισαν σαν εξωγηινη...δεν εχουν ιδεα τι ειναι.εγω ειμαι ανεργη με απλη καρτα ανεργιας.μηπως δε μπορω να το παρω?? μ
                    μηπως ισχυει για οσους παιρνουν ταμειο ανεργιας??η βεβαιωση αυτη ειναι στα ελληνικα ??αν μπορει καποιος ας με διαφωτισει...τελος, με το εντυπο αυτο κ τα αλλα δικαιολογητικα κανεις εγγραφη στον οαεδ απλα η ειναι απραιτητα κ τα νουμερα???ευχαριστ
                    Τα εντυπα U1 και U2 ισχυουν και παραισχυουν!

                    Εξωγηινοι ειναι καποιοι υπαλληλοι του ΟΑΕΔ που δεν ενημερωνονται και στο τελος λενε ο,τι να ναι ... και δεν ειναι μονο οι υπαλληλοι του ΟΑΕΔ σε αυτη δυστυχως την κατηγορια υπαλληλων...
                    Στον ΟΑΕΔ παντως στην Δωδεκανησσου στον 1ο οροφο η υπαλληλος μια χαρα τα βγαζει και τα δυο εντυπα και ειναι σαφεστατη για το τι δικαιολογητικα απαιτουνται!!!

                    Το εντυπο U1 δινεται σε ανεργους που δεν παιρνουν το ταμειο ανεργιας, ειναι απλα εγγεγραμενοι στα μητρωα ανεργιας και απλα εχουν καρτα... και φευγουν για να αναζητησουν εργασια σε αλλη χωρα της Ευρωπαικης Ενωσης. Το ειχε ο αντρας μου στα χερια του οταν ανεβηκε Σουηδια...

                    Το εντυπο U2 δινεται σε ανεργους που παιρνουν ταμειο ανεργιας απο Ελλαδα και φευγουν για να ψαξουν εργασια σε αλλη χωρα της Ευρωπαικης Ενωσης. Το ειχα εγω αυτο το εντυπο ανεβαινοντας.

                    Και επειδη δεν ειμαι καν η πρωτη που αναφερε το θεμα αυτο των συγκεκριμενων εντυπων σας παραπεμπω και εδω μεσα....


                    που το εχει αναφερει σε ποστ του και ο georgeman....

                    Το χω αναφερει και εγω το U2 τουλαχιστον σε μια περιπτωση




                    Δειξτε λιγο στους υπαλληλους του ΟΑΕΔ και τα παρακατω

                    U1 : Εφαρμογή του Κανονισμού 883/2004/ΕΚ και του Κανονισμού Εφαρμογής 987/2009/ΕΚ – Οδηγίες χρήσης Φορητών Εγγράφων - Publica

                    και γενικα ψαξε στο ιντερνετ να βρεις και αλλα λινκ πανω στο θεμα, μην στηριζεσαι μονο στις εμπειριες του καθενα μας απο εδω μεσα...
                    να εχεις σφαιρικη ενημερωση για να μην βρεθεις εκτεθειμενη...

                    και το πιο σημαντικο να βρεις τον καταλληλο ανθρωπο μεσα στον ΟΑΕΔ και να διατυπωσεις σωστα αυτο που χρειαζεσαι και γνωριζεις οτι υφισταται!!
                    Τοσο απλα...

                    Comment


                      Σ' ευχαριστουμε πολυ Ελενη αλλα και ολα τα παιδια σ' αυτο το forum για τις παρα πολυ χρησιμες πληροφοριες που απλοχερα μας παρεχετε. Ειστε ολοι υπεροχοι!!!
                      Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
                      ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

                      Comment


                        θα προσπαθησω κ αυριο μηπως βγαλω ακρη....χωρις αυτο το εντυπο δε μπορει να γινει εγγραφη στο σουηδικο οαεδ??? επισης στον οαεδ πας ακομα κ χωρις τον προσωπικο αριθμο η ειναι απαραιτητος...??? ευχαριστω

                        Comment


                          Παρακληση!!!

                          Θα παρακαλεσω πολυ ολους τους νεους μεσα στο φορουμ να κατσουν και να διαβασουνε λιγο τα ποστ απο την αρχη γιατι αρκετες απο τις ερωτησεις εχουνε διευκρινιστει και με πολυ σαφη τροπο και απο το να ψαχνω για παραδειγμα εγω το ποστ καλυτερα ειναι να καταναλωσετε λιγο χρονο γιατι ολο αυτο αφορα την ζωη και την επιβιωση σας στο φιναλε φιναλε...

                          Προσωπικα παρολο που εχω βοηθηθει σε πολλα επιπεδα τοσο οσο ημουνα Ελλαδα οσο και τωρα που ειμαι Στοκχολμη και ειλικρινα θελω να ενημερωνω τον κοσμο , δεν νομιζω οτι θα συνεχισω να γραφω για τον απλουστατο λογο οτι αρκετοι απο τους ανθρωπους που ανεβαινουν τους ερχομενους μηνες, μικροι αλλα και μεγαλοι, στηριζονται σε πολυ μεγαλο βαθμο στο πατριωτακι, στο να ρωτανε μονο, χωρις να παρεχουν απο την μερια τους πληροφοριες ακομα και για το τι εχουνε συλλεξει για την δικη τους περιπτωση...
                          Τις προαλλες φανηκε οτι ανεβαιναν κανα 2 για σπουδες ή μεταπτυχιακο και κανενας τους δεν βρηκε το χρονο να γραψει πως το καταφερε ή τελος παντων πως κινηθηκε....

                          Σε μενα το φορουμ αυτο ηδη εχει προσφερει καποιες φιλιες και παρεες... εκτος απο πληροφοριες που συνελλεξα...
                          Το ευκολο ειναι να σταματησω να γραφω και απλα να παρακολουθω οπως κανουν και πολλοι αλλοι με τους οποιους ξεκινησα να γραφω πανω κατω τον ιδιο καιρο...

                          Και μην αρχισετε σε προσωπικα μηνυματα τα "μην τα παρατας και εσυ..." γιατι δεν βλεπω κανενα κινητρο για να συνεχισω...

                          Σαν γραφειο πληροφοριων εχουμε καταντησει σε αυτο το θεμα, αυτο δεν ειναι φορουμ... μου φαινεται θα αρχισω να διαβαζω περισσοτερο τα αλλα θεματα για να δω τι γινεται και σε αυτα...
                          Αν διαβαζατε τα αρχικα ποστ θα βλεπατε οτι υπηρχε ενα κλιμα παρειστικο, καναμε διαλογους.... ακομα και τσακωμους και αντιπαραθεσεις θα δειτε...

                          ..... τωρα το βασικο που κανουμε ειναι να απανταμε στις ερωτησεις των ανθρωπων "που στηριζονται επανω μας" και ειναι φρικαρισμενοι για την κατασταση στην οποια εχουν βρεθει...
                          Και εμεις αγχωμενοι για το αγνωστο ημασταν, οργανωθηκαμε οσο μας αφηνε το μυαλο μας, οι γυρω μας και η οικονομικη μας κατασταση και ανεβηκαμε να το παλεψουμε!!
                          Για αγωνα ανεβηκαμε, καποιοι μαλλον ανεβαινουν για διακοπες!
                          Μιλησα με καποιους ανθρωπους που μολις ανεβηκαν και βλεπω οτι περιμενουν απο τους παλιοτερους να τους δωσουν σπιτι , δουλεια , αν μπορουσαν να τους μαθουν και την γλωσσα ακομα καλυτερα...

                          Συγνωμη για το μεγαλυτερο, απο τα συνηθισμενα, σεντονι αλλα μαλλον πρεπει καποιος καθε μερα να θυμιζει καποια πραγματα εδω μεσα μηπως και γινουν αυτα καλυτερα...

                          Ευχαριστω

                          Ελενη

                          Comment


                            Εχεις δικιο ελενη να δυσανασχετεις. Μπορει να ειμαι καινουριος στο forum αλλα εχοντας διαβασει απο την αρχη τα post που κανατε ολα τα παιδια εχω σχηματισει εικονα και αποψη για ολα αυτα που αναφερεις. Αν καποιος δεν τα διαβασει δε θα καταλαβει την αγωνια σας αλλα και τον αγωνα σας να κανετε το νεο σας ξεκινημα, χωρις φυσικα ολα αυτα τα ετοιμα που μας παρεχετε τωρα απλοχερα. Συνεχισε να μας ενημερωνεις εσυ και ολα τα παιδια που ειστε πανω. Ελπιζω καποια στιγμη να πετυχουμε ολοι τους στοχους που βαζουμε στη ζωη μας, αργα ή γρηγορα...ευκολα ή δυσκολα...τα αγαθά κόποις κτώνται
                            Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
                            ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

                            Comment


                              Ελένη καλησπέρα, κατ’ αρχάς να σου πω ότι δεν ζητάω καμία αντιπαράθεση μαζί σου ή με κανένα άλλο παιδί από εδώ μέσα. Νομίζω ότι όλοι αναγνωρίζουν τη μεγάλη προσφορά και τη δική σου και όλων των άλλων παιδιών και σας ευχαριστούμε όλους για όλα. Αν δεν ήσασταν εσείς και ιδιαίτερα η Ευανθία να υποστηρίξετε τόσο ένθερμα τη δική σας μετανάστευση στη Σουηδία, εγώ προσωπικά αυτή τη στιγμή θα ήμουν σε ένα αδιέξοδο για την επιβίωση της οικογενείας μου. Δεν λέω ότι με παρακινήσατε αλλά με τα λεγόμενα σας μου δείξατε ένα μονοπάτι που δεν το έβλεπα τόσο καιρό.
                              Για το λόγο ότι το 99,9% των αποριών που μπορεί να έχει κανείς για το θέμα Σουηδία έχει απαντηθεί ίσως να βλέπεις ερωτήσεις μικρής σημασίας για πολλούς αλλά πίσω τους να κρύβουν μια προσπάθεια να μπουν και άλλα άτομα στην όμορφη παρέα. Εγώ προσωπικά για να γράψω το πρώτο μου ποστ, το σκεφτόμουνα 2 εβδομάδες. Επίσης, επειδή, ξαναλέω η συντριπτική πλειοψηφία των αποριών έχουν απαντηθεί, εγώ προσωπικά δεν έχω στο μυαλό μου ένα τρόπο να προσφέρω στην κουβέντα μας στο φόρουμ.
                              Θέλω να πω με λίγα λόγια ότι είναι μεγάλο κρίμα να σταματήσεις και συ και κάποιοι άλλοι. Η μοναδική μας επαφή με το τόπο που μένεις τώρα και που προσπαθείς να στεριώσεις, ήσαστε όλοι εσείς. Δεν σου λέω ότι ήσαστε υποχρεωμένοι να το κάνετε αλλά για θυμήσου πριν φυγεις, ότι λαχταρούσες να ακούσεις κάτι που αφορούσε την Σουηδία. Πόσες φορές τη μέρα κοιτούσες αν έχει καινούργιο ποστ. Αυτά τα λέω εκ πείρας, μιας και αυτό κάνω τον τελευταίο ενάμιση χρόνο, από τότε που το θέμα Σουηδία ήταν 1 θέμα και στη σελίδα 7. Τότε θυμάμαι που η Ευανθία , προς τιμή της, δεν προλάβαινε να απαντάει και να υπερασπίζετε και τα λεγόμενα της.
                              Συγγνώμη για το σεντόνι, αλλά θεωρώ μεγάλο κρίμα την υπολειτουργία του φόρουμ αυτού. Τέλος θέλω να σου θυμίσω μια φορά που, αν δεν κάνω λάθος ο skonto, είχε πει ότι δεν ξαναγράφει και είχες εσύ πει ότι θα του μιλήσεις να μην το κάνει. Να με συγχωρέσεις αλλά δημόσια πια, επιχειρώ μιας και είσαι κατά των πμ, να κάνω το ίδιο.
                              Προτρέπω λοιπόν όλους όσους έχουν σταματήσει να γράφουν, να μην το κάνουν. Ακόμα και το καιρό που έχει στη Σουηδία να λέτε που λεει ο λόγος, καλό είναι.
                              Συγγνώμη για ακόμη μια φορά και ξαναλέω : Δεν έχω καμια πρόθεση για αντιπαράθεση και καμία πρόθεση να προσβάλω κανένα.
                              Πάντα φιλικά
                              Βαγγέλης

                              Comment


                                Originally posted by 73leonardo View Post
                                ............. Ακόμα και το καιρό που έχει στη Σουηδία να λέτε που λεει ο λόγος, καλό είναι................................
                                Ξέχασα να ρωτήσω: Τι καιρό κάνει εκεί;

                                Comment

                                Working...
                                X