Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 6

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Κatbull καλό ταξίδι να έχετε και καλή επιτυχία στην Νέα σας Ζωή !!!!!
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      καλη τυχη και απο εμενα και κουραγιο σε οσους συνεχιζουν την προσπαθεια.Ευχομαι η Ελενη να μην αναφερεται σε καποιον απο το forum.Παντως εμεις ειχαμε πολλη βοηθεια απο ατομα απο το forum και τους ευχαριστω για αλλη μια φορα.

      με εκτιμηση
      εφη

      Comment


        Originally posted by Georgia9 View Post
        Καλησπέρα σε όλους! Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς αυτό το λεξικό PERIZITITO: Σουηδο-ελληνικό, ελληνο-σουηδικό λεξικό: Συλλογικό έργο: Καλοκάθη: Βιβλία: 9789603963073 . Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κάποιο, αλλά θέλω να είμαι σίγουρη οτι θα είναι καλό. Βλέπω όμως στο συγκεκριμένο δεν έχει γίνει καλή κριτική. Το έχει κανείς? Και ποιό θα συστήνατε εσείς??
        μ αρεσει η κριτικη του αλλουνου στο συγκεκριμενο βιβλιο....

        Comment


          πεταει για σουηδια κανεις αυτη την δευτερα?

          Comment


            Originally posted by sokratis-salonika View Post
            πεταει για σουηδια κανεις αυτη την δευτερα?
            Σαββατο απο Χανια στις 23:40 με τσαρτερ της Novair και φτανω 2:40 το πρωι Arlanda.Ελπιζω να ερθει να με παρει ο σπιτονοικοκυρης μου για να παω στο σπιτι Upplands-Vasby γιατι αλλιως θα εχει πολυ περιμενε στο αεροδρομιο να περασει λεωφορειο

            Comment


              Originally posted by ιφιγενεια View Post
              καλη τυχη και απο εμενα και κουραγιο σε οσους συνεχιζουν την προσπαθεια.Ευχομαι η Ελενη να μην αναφερεται σε καποιον απο το forum.Παντως εμεις ειχαμε πολλη βοηθεια απο ατομα απο το forum και τους ευχαριστω για αλλη μια φορα.

              με εκτιμηση
              εφη
              Οποιος νιωσει εστω και λιγο οτι αναφερομαι σε αυτον, ας κατσει να αναλογιστει την πορεια του...
              Προσωπικα βοηθηθηκα απο τις πληροφοριες που βρηκα εδω μεσα και νομιζω οτι εχω ευχαριστησει αρκετες φορες κατα καιρους ολους οσοι εβαλαν το λιθαρακι τους εδω μεσα...

              Δεν εχω "καει" απο κανεναν εδω μεσα αλλα δοξα τω Θεο βρεθηκαν στον δρομο μου αρκετοι Νεομεταναστες και Παλαιομεταναστες (ας μου επιτραπει η εκφραση μιας και ξεκινησα με αυτο το ψευδωνυμο), καποιοι απο τους οποιους μου εκαναν κακο το οποιο και περιορισα.
              Απο τοτε φυλαγομαι πολυ περισσοτερο και προσεχω πολυ ποιους ανθρωπους πλεον εχω κοντα μου και αναθεωρω μαλιστα σε τακτα, συντομα χρονικα διαστηματα... και καθε μερα που περνα σκεφτομαι το "απο μακρυα και αγαπημενοι" για πολλους ανθρωπους που γνωρισα πριν ανεβω αλλα και αφου ανεβηκα Σουηδια...

              Καλη αρχη για την οικογενεια σου στην νεα σας πατριδα

              Comment


                Originally posted by vstrommer71 View Post
                Σαββατο απο Χανια στις 23:40 με τσαρτερ της Novair και φτανω 2:40 το πρωι Arlanda.Ελπιζω να ερθει να με παρει ο σπιτονοικοκυρης μου για να παω στο σπιτι Upplands-Vasby γιατι αλλιως θα εχει πολυ περιμενε στο αεροδρομιο να περασει λεωφορειο
                στο ευχομαι τοτε να μην περιμενεις...

                Comment


                  Καλησπέρα σας!θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς έχει πρόσφατη εμπειρία με personnummer αν τους πας συμβόλαιο από εργοδότη αορίστου χρόνου κανονικό οκτάωρο τι διαδικασία ακολουθεί;παίρνεις πρώτα τα προσωρινά νουμερα;και αν ναι για πόσο διάστημα ισχύουν;πρεπει να εχεις συνεχεια δουλεια μεχρι να παρεις τα κανονικα;αν καποιος εχει προσφατη εμπειρια θα με βοηθουσε πολυ να μαθω τη διαδικασια και τι ισχυει!ευχαριστω

                  Comment


                    Originally posted by lucita View Post
                    Καλησπέρα σας!θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς έχει πρόσφατη εμπειρία με personnummer αν τους πας συμβόλαιο από εργοδότη αορίστου χρόνου κανονικό οκτάωρο τι διαδικασία ακολουθεί;παίρνεις πρώτα τα προσωρινά νουμερα;και αν ναι για πόσο διάστημα ισχύουν;πρεπει να εχεις συνεχεια δουλεια μεχρι να παρεις τα κανονικα;αν καποιος εχει προσφατη εμπειρια θα με βοηθουσε πολυ να μαθω τη διαδικασια και τι ισχυει!ευχαριστω
                    lucita καλημέρα !
                    Εάν τους πάς συμβόλαιο εργοδότη με οκτάωρο είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις για να πάρεις τα κανονικά personnummer ! Φαντάζομαι ότι θα ξέρεις ότι χρειάζεται να δηλώσεις και διεύθυνση διαμονής !
                    Καλή επιτυχία !!! Βλέπω ότι είσαι ήδη στην Στοκχόλμη !
                    Καλωσόρισες λοπόν
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      σε ευχαριστω πολυ!και εσυ να συνεχιζεις να περνας καλα στη Σουηδια!για κατοικια μπορω να δηλωσω οτι φιλοξενουμαι καπου και μενω οχι ομως οτι πληρωνω ενοικιο δε μας κανει η ιδιοκτητρια!θελουν και συμβολαιο κατοικιας;εκτος αν της πω οτι το χρειαζομαστε κ μας κανει συμβολαιο τοτε αν μπορεσει!αν παω συμβολαιο απο εργοδοτη θα μου δωσουν κατευθειαν τα νουμερα λες;τα κανονικα;η μετα απο καποιους μηνες θα τα παρω;γιατι αν ο εργοδοτης πχ μετα απο λιγο καιρο με διωξει τοτε τι κανω;μενω ετσι εκτεθειμμενη;ευχαριστω

                      Comment


                        Originally posted by lucita View Post
                        σε ευχαριστω πολυ!και εσυ να συνεχιζεις να περνας καλα στη Σουηδια!για κατοικια μπορω να δηλωσω οτι φιλοξενουμαι καπου και μενω οχι ομως οτι πληρωνω ενοικιο δε μας κανει η ιδιοκτητρια!θελουν και συμβολαιο κατοικιας;εκτος αν της πω οτι το χρειαζομαστε κ μας κανει συμβολαιο τοτε αν μπορεσει!αν παω συμβολαιο απο εργοδοτη θα μου δωσουν κατευθειαν τα νουμερα λες;τα κανονικα;η μετα απο καποιους μηνες θα τα παρω;γιατι αν ο εργοδοτης πχ μετα απο λιγο καιρο με διωξει τοτε τι κανω;μενω ετσι εκτεθειμμενη;ευχαριστω
                        Με συμβόλαιο απο εργοδότη οκτάωρο θα πάρεις τα κανονικά νούμερα . Αυτό είναι και το κυριότερο που ζητάνε !!! Η δουλειά , και η διεύθυνση διαμονής ! Σε πόσο καιρό θα τα πάρεις δεν μπορώ να σου πώ , γιατι απο άλλους έχω ακούσει για μία εβδομάδα , απο άλλους για ένα μήνα η και περισσότερο ... Εγώ πρίν απο δύο χρόνια τα πήρα σε ένα μήνα από την στιγμή που τους πήγα συμβόλαιο απο εργοδότη ! Οταν αρχίσεις να δουλεύεις θα κοιτάξεις να γραφτείς στο ανάλογο σωματείο και στο a - kassa , πληρώνεις κάτι λίγα απο τον μισθό σου και άν τύχει κάτι άσχημο με την δουλειά σου θα πας στο σωματείο να σε βοηθήσουν ! Για να πάρεις ταμείο ανεργίας απο το a- kassa νομίζω πρέπει να έχεις συμπληρώσει 12 μήνες δουλειάς .... Αυτά θα τα διαβάσεις στην ιστοσελίδα τους.
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          okej, και πάλι ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!!!

                          Comment


                            Originally posted by lucita View Post
                            Καλησπέρα σας!θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς έχει πρόσφατη εμπειρία με personnummer αν τους πας συμβόλαιο από εργοδότη αορίστου χρόνου κανονικό οκτάωρο τι διαδικασία ακολουθεί;παίρνεις πρώτα τα προσωρινά νουμερα;και αν ναι για πόσο διάστημα ισχύουν;πρεπει να εχεις συνεχεια δουλεια μεχρι να παρεις τα κανονικα;αν καποιος εχει προσφατη εμπειρια θα με βοηθουσε πολυ να μαθω τη διαδικασια και τι ισχυει!ευχαριστω
                            Την ανοιξη του 2012 εδιναν στο skatteverket προσωπικο αριθμο με συμβολαιο απο εργοδοτη ακομα και με ημιαπασχοληση των 6 ωρων την ημερα και την υποσχεση βεβαια οτι θα τον κρατησει στη δουλεια τουλαχιστον ενα χρονο.
                            Απο οσο εμαθα ομως απο τον Σεπτεμβριο του 2012 ζηταει απο τους εργοδοτες το skatteverket να αναφερουν οτι θα κρατησουν τον υπαλληλο για 2 χρονια και οχι ενα οπως ισχυε παλιοτερα.

                            Η αληθεια ειναι οτι δεν ακουσα καποιον να καταφερε να "κλεισει" απο την αρχη που ανεβηκε καποιο συμβολαιο με 8ωρη εργασια και αοριστου χρονου κιολας ...

                            Τo προσωρινo νουμερo (sammordningnummer) δινεται σε ειδικες περιπτωσεις απο το skatteverket , το κειμενο ειναι γραμμενο και στα αγγλικα μεσα στην σελιδα τους... νομιζω οτι εχει ξαναναφερθει εδω μεσα... ψαξε λιγο καλυτερα...
                            Μια απο τις περιπτωσεις παντως ειναι να παιρνεις επιδομα ανεργιας απο Ελλαδα οπου και σου δινει ο ΟΑΕΔ το εγγραφο U2 για να το δωσεις στον σουηδικο ΟΑΕΔ (arbetsformedlingen) μαζι με την ευρωπαικη καρτα ασθενειας.
                            Στην συνεχεια σε ελεγχει το ΙΚΑ τους (forsakringskassa) οτι εχεις οντως ασφαλεια ασθενειας εγκυρη απο την Ελλαδα και το ΙΚΑ τους ειναι ουσιαστικα αυτο που ζηταει απο την εφορια προσωρινο νουμερο για να βρεις καποιον εργοδοτη και να εργαστεις με αυτα προσωρινα μεχρι να σου δωσει στα χερια συμβολαιο.
                            Η παραπανω διαδικασια διαρκει περιπου 2-3 εβδομαδες και το μονο που κανεις εσυ ειναι να δωσεις στον ΟΑΕΔ τους το εγγραφο U2, η υπολοιπη διαδικασια που ανεφερα γινεται εσωτερικα μεταξυ των υπηρεσιων, εσυ απλα πας στον ΟΑΕΔ και παιρνεις τα προσωρινα νουμερα απο εκει...

                            Το θεμα βεβαια ειναι οτι αφου θελουμε να ζησουμε, να εργαστουμε και πιθανοτατα να αφομοιωθουμε μεσα σε μια νεα ταξη πραγματων θα πρεπει να κατανοησουμε και πως λειτουργει το συστημα τους οσο το δυνατον γρηγοροτερα...

                            Comment


                              Καλημέρα σε όλους!

                              Σας γράφω την δική μου εμπειρία με τα νούμερα καθώς αντιμετώπισα θέμα με το είδος του συμβολαίου που κατέθεσα.
                              Το αρχικό συμβόλαιό μου ήταν για 40 ώρες την εβδομάδα με ισχύ 1 έτος, αλλά δεν περιείχε την δέσμευση οτι θα απασχολούμαι συνέχεια.
                              Η υπάλληλος που ανέλαβε τον φάκελό μου στην εφορία μου εξήγησε *και στον εργοδότη μου* οτι πρέπει να απασχολούμαι τις ώρες που αναγράφει το συμβόλαιο.
                              Το αλλάξαμε σε συμβόλαιο 18 μηνών με 30 ώρες εβδομαδιαία και αναγραφόταν καθαρά οτι θα δουλεύω σύμφωνα με τους όρους του συμβολαίου.
                              Το δεχτήκαν κανονικά και βγήκαν τα νούμερα *με 30 ώρες την εβδομάδα*.
                              Απο οτι κατάλαβα θέλουν δεσμευτικό συμβόλαιο για πανω από 1 χρόνο και οι ωρες εργασίας που αναφέρονται *οχι απαραιτητα 40 την εβδομάδα* να ισχύουν, να τις δουλεύεις κανονικά. Γίνονται έλεγχοι πάνω σε αυτό.
                              Τα συμπερασματα δικά σας.
                              Καλή Κυριακή να έχουμε!
                              Δέσποινα

                              Comment


                                Καλημέρα σας!

                                Δηλαδή αν τους πας συμβόλαιο ότι είσαι δουλεύεις 6ωρο και ότι θα σε κρατήσει ο εργοδότης για πάνω από ένα χρόνο θα σου δώσουν τα νούμερα;Απλά η διαδικασία ίσως αργήσει πάνω από μήνα;

                                Comment

                                Working...
                                X