Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 6

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Aντε και αν θες σερβιτορα εδω ειμαι....

    Comment


      #77
      καλησπερα πατριωτακια στις 15 Δεκεμβρη ημερα σαββατο και ωρα 12:25 ανεβαινω και εγω με το γιο μου με το καλο.στο φουλ του χειμωνα.αντε να δουμε!!!!!!!!!

      Comment


        #78
        Και για να συμπληρώσω το παραπάνω Post της γυναίκας μου ( Ιφιγένεια ) να πώ ότι απο σήμερα πλέον ΔΕΝ θα υπάρχει και το άγχος του σπιτιού και της μετακίνησης απο δωμάτιο σε δωμάτιο. Μόλις μου ανακοίνωσαν ότι είμαι κάτοχος ενός διαμερίσματος 1ο χέρι .

        Μετά απο 8 μετακινήσεις επιτέλους η 9η θα είναι και η τελική.

        Σπύρος

        Comment


          #79
          1) Να τα εκατοστησετε και να δειτε τον γιο σας οπως επιθυμειτε! (αυτο για την 13 επετειο γαμου)
          2)Μολις ανεβεις Εφη μην ξεχασεις να φερεις χωριατικα λουκανικα για να κανουμε μια γκριλα αλλο πραμα. Να δουν τι σημαινει Ελληνικο κορβ!!!
          (Και μακρυ και νοστιμο)
          Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

          Comment


            #80
            Σπύρο επιτέλους !!!! Μπράβο για το σπίτι , τέλος η ταλαιπωρία !!!! Αντε με το καλό να έρθει και η Ιφιγένεια με το παιδι !!!!! Για την επέτειό σας , σας εύχομαι να τα χιλιάσετε , και από δώ και πέρα να είναι η ζωή σας γεμάτη ευτυχισμένες στιγμές !!!
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              #81
              Μπραβο Σπυρο...τα καταφερατε τελικα...και τι μαγικο...θα κανετε και χριστουγεννα ολοι μαζι...μπραβο σας γιατι το αξιζετε πραγματικα!!!Καθε ευτυχια σας ευχομαι...
              Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
              ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

              Comment


                #82
                Γεια σε ολη την παρεα ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας και σας υποσχομαι οταν ανεβουμε ενα τσιμπουσι αλλο πραγμα.Οσο για τα λουκανικα georgeman δεν το συζητω!!!!!!!!!!!!Αυτα τα χριστουγεννα θα ειναι πολυ ξεχωριστα και ιδιαιτερα.Ανυπομονω!!!!!!!!!

                Comment


                  #83
                  Working in Sweden | Crossroads

                  Crossroads

                  Πληροφορίες και στήριξη σε αλλοδαπούς μετανάστες της ΕΕ

                  ...αρκετα κατατοπιστικο...ειδικο για ευρωπαιους μεταναστες.

                  Comment


                    #84
                    Καλησπέρα,
                    κλείσαμε εισιτήρια για 08/10 για Stockholm skavsta και μαζεύουμε όλη την χαρτούρα!
                    σας παρακαλώ θυμήστε μου που θα μου χρειαστεί η βεβαίωση μόνιμης κατοικίας και αν πρέπει να είναι μεταφρασμένη (δεν μπορώ να βρω το ποστ που το χα διαβάσει) και αν τελικα αρκεί μόνο η ευρωπαική κάρτα ασθενείας ή χρειάζεται και το έντυπο Ε106.
                    Ακόμη επειδή πρόκειται να πάμε κατευθείαν γκετεμποργκ ποιο τρένο ή άλλο είδος μεταφοράς συμφέρει?
                    Σας ευχαριστούμε για την βοήθεια
                    Γιώργος - Κατερίνα

                    Comment


                      #85
                      γεια σας παιδια και απο μενα .... ειμαι 3 μηνων εγκυος και ο αντρας μου απολυθηκε πριν 3 μερες απο την δουλεια του σκεφτομαστε να φυγουμε Σουηδια που εχουμε καποιον γνωστο απλα εχω καποια ερωτηματα.... Πρωτον τι με συμφερει καλυτερα να παντρευτουμε και να παμε στην Σουηδια ή να ειμαι ανυπαντρη και απλα να γεννησω εκει;;; Αν δεν ειμαι παντρεμενη πως μπορω να παρω 5 χρονια βιζα διαμονης αφου στην αρχη δεν θα μπορω να δουλευω;;; Μου εχουν πει ακομα οτι υπαρχουν πολλες ελληνικες εταιρειες στην Σουηδια για δουλεια ειναι αληθεια;;; και κατι τελευταιο στην Σουηδια αυτος ο φιλος μενει Στοκχολμη επειδη ειναι δυσκολο ομως εκει να βρουμε διαμερισμα χωρις συγκατοικους υπαρχει καποια επαρχια εκει διπλα που θα μπορουμε να μεινουμε;;;

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by ellimorandosg View Post
                        γεια σας παιδια και απο μενα .... ειμαι 3 μηνων εγκυος
                        και ο αντρας μου απολυθηκε πριν 3 μερες απο την δουλεια του σκεφτομαστε να φυγουμε Σουηδια...
                        Καλησπέρα ellimorandosg κ καλώς ήρθες στην παρέα μας...
                        Καλή λευτεριά να έχεις κ η ζωή να σας τα φέρει όλα δεξιά...!!!
                        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                        Comment


                          #87
                          να σαι καλα .... απλα φοβαμαι το μελλον δεν ξερω ποια θα ειναι η καλυτερη επιλογη να μεινω ελλαδα ή να φυγω σουηδια... αν δεν ημουν εγκυος θα πηγαινα να δοκιμαζα χωρις αναστολες τωρα ομως ειναι δυσκολα

                          Comment


                            #88
                            Καλησπέρα σε όλους,
                            ονομάζομαι Αργύρης είμαι 32 ετών,παντρεμένος κ έχω μία κορούλα.
                            Διαβάζω αρκετούς μήνες τις εμπειρίες σας,τα προβλήματα σας κ τις εξελίξεις που έχετε στον αγώνα που λέγεται ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ... αλλά γράφω για πρώτη φορά.
                            Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για την μεγάλη βοήθεια κ τις πολύτιμες πληροφορίες που προσφέρετε ανιδιοτελώς!Επίσης θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όλους εσάς που πήρατε την απόφαση κ προσπαθήσατε για μία καλύτερη ζωή,ανεξαρτήτου αποτελέσματος!
                            Μέχρι το τέλος του έτους προγραμματίζω να ακολουθήσω κ εγώ τα βήματα σας κ γι'αυτό θα ήθελα όποιος φίλος-η σκέφτεται το ίδιο να επικοινωνήσει μαζί μου,να ανταλλάξουμε απόψεις κ την οποιαδήποτε βοήθεια.

                            Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

                            Comment


                              #89
                              Μια γρηγορη ερευνα:Απο το Skavsta Στοκχολμη κεντρικο σταθμο κι απο εκει express λεωφορειο για Γκετεμποργκ,η Swebuss κανει δρομολογια

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by vstrommer71 View Post
                                Μια γρηγορη ερευνα:Απο το Skavsta Στοκχολμη κεντρικο σταθμο κι απο εκει express λεωφορειο για Γκετεμποργκ,η Swebuss κανει δρομολογια
                                Όχι, μη, σε καμιά περίπτωση!!! Αρκεί να πάνε στο Νyk'o'ping, την πόλη έξω από την οποία βρίσκεται το Σκάβστα και από έχει λεωφορείο για Γοτθεμβούργο.
                                Το λεωφορείο Στοκχόλμη - Γοτθεμβούργο περνάει από το Nyk'o'ping. Οπότε, καταλαβαίνετε, θα πάει άσκοπα πέρα-δώθε, ξοδεύοντας χρόνο και χρήμα άδικα.
                                "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

                                Comment

                                Working...
                                X