Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 6

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Η ευρωπαϊκή κάρτα καλύπτει μόνο επείγουσα ιατρική βοήθεια, όχι την τακτική φαρμακευτική σου αγωγή.
    "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

    Comment


      kelaino είχα ρωτήσει για πληροφορίες στον ανταποκριτή του ΟΓΑ όπου και είμαι ασφαλισμένη, και δεν ήξερε να μου απαντήσει γιατί λέει δεν της είχε ξανατύχει αυτή η περίπτωση. Τώρα θα πάω από βδομάδα να μου πεί, καθώς είχαμε αφήσει κάποιες μέρες ώστε να ενημερωθεί και να μου πει.. Ήθελα να δω απλά αν ξέρει κάτι κάποιος απ'το φόρουμ. Ευχαριστώ για την απάντηση.
      To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

      Comment


        Καλημερα,

        λιγο ετεροχρονισμενη η απαντηση αλλα απο οσο ειπες εχεις χρονο...
        Το λεξικο που αναφερεις το αγορασα και με εξυπηρετησε οσο ημουνα ελλαδα, δεν βρηκα και αλλο να πω την αληθεια που να ειναι και ελληνο-σουηδικο...

        Το μονο αρνητικο που βρισκω στο συγκεκριμενο ειναι οτι δεν αναφερει το γενος που ανηκει το καθε ουσιαστικο δηλαδη εαν ειναι en ή ett
        , πραγμα που το χρειαζομαστε, καθως και δεν "κλεινει" τα ρηματα στους χρονους τους για να ξερουμε στην περιπτωση που ειναι ανωμαλα.

        Τα σουηδο -σουηδικα λεξικα το εχουν αυτο... και ειναι σιγουρα πολυ πιο ενημερωμενα αλλα αυτα ειναι πιο ευχρηστα αργοτερα οταν εχεις "ανεβασει" το επιπεδο σου στην γλωσσα..
        Κατα τα αλλα συνεχιζει να με εξυπηρετει και να το παιρνω μαζι μου και στο sfi... εκει βεβαια εχουν και τα δικα τους σουηδο-σουηδικα στα οποια μπορεις να ανατρεξεις..
        Η τελικη αποφαση ειναι δικη σου... μια αποψη σου παρεθεσα...

        Ελενη

        Comment


          Στην περιπτωση που καποιος θελει να στειλει γραμμα π.χ. στην Ελλαδα...

          Ξεχαστε τις διευθυνσεις με τον τροπο που τις τοποθετουσαμε στην Ελλαδα, δηλ. ο αποστολεας πανω αριστερα και κατω δεξια ο παραληπτης...

          Για να το στειλετε σωστα απο Σουηδια θα πρεπει να βρισκεται στο κεντρο του χωρου που γραφατε τις 2 παραπανω διευθυνσεις μονο ο παραληπτης και το ονομα πλεον του αποστολεα να γραφεται στο πισω τριγωνικο μερος, εκει που κλεινει ο φακελος με ολα τα στοιχεια σας...

          Και βεβαια, οπως προαναφερθηκε, κατω απο το ονομα σας θα πρεπει να γραφετε το επωνυμο τουλαχιστον του σπιτονοικοκυρη σας ως c/o:....... , στην περιπτωση που το γραμμα επιστρεψει θα πρεπει να γνωριζουν σε ποιο διαμερισμα να το επιστρεψουν...
          Εαν σας επιτρεπει ο σπιτονοικοκυρης σας να βαλετε και το δικο σας ονομα στην εξωπορτα του διαμερισματος δεν υπαρχει προβλημα.
          Στην περιπτωση ομως που για καποιο λογο αυτο δεν γινεται, εχοντας γραψει το c/o:....... κατω απο το δικο σας ονομα ο φακελος σας θα επιστρεψει στην διευθυνση που εχετε δωσει και συγκεκριμενα στο διαμερισμα του c/o:.......

          Και κατι γενικο: οι ιδιοκτητες των διαμερισματων μιας οικοδομης αναγραφονται σε ενα πινακα μπαινοντας στην καθε οικοδομη...
          Οταν λοιπον πατε να νοικιασετε καποιο διαμερισμα προκειμενου να δειτε εαν σας το νοικιαζει ο ιδιοκτητης ή καποιος ενοικιαστης δεν εχετε παρα να δειτε τον πινακα..
          Τυπικα στην περιπτωση που καποιος ενοικιαστης θελει να νοικιασει το διαμερισμα του για καποιο διαστημα, εχει το δικαιωμα να το κανει αφου παρει την αδεια απο τον ιδιοκτητη του διαμερισματος... να το θυμαστε αυτο στην περιπτωση που πατε να νοικιασετε καποιο σπιτι...

          Ελενη

          Comment


            Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
            Καλημερα,

            λιγο ετεροχρονισμενη η απαντηση αλλα απο οσο ειπες εχεις χρονο...
            Το λεξικο που αναφερεις το αγορασα και με εξυπηρετησε οσο ημουνα ελλαδα, δεν βρηκα και αλλο να πω την αληθεια που να ειναι και ελληνο-σουηδικο...

            Το μονο αρνητικο που βρισκω στο συγκεκριμενο ειναι οτι δεν αναφερει το γενος που ανηκει το καθε ουσιαστικο δηλαδη εαν ειναι en ή ett
            , πραγμα που το χρειαζομαστε, καθως και δεν "κλεινει" τα ρηματα στους χρονους τους για να ξερουμε στην περιπτωση που ειναι ανωμαλα.

            Τα σουηδο -σουηδικα λεξικα το εχουν αυτο... και ειναι σιγουρα πολυ πιο ενημερωμενα αλλα αυτα ειναι πιο ευχρηστα αργοτερα οταν εχεις "ανεβασει" το επιπεδο σου στην γλωσσα..
            Κατα τα αλλα συνεχιζει να με εξυπηρετει και να το παιρνω μαζι μου και στο sfi... εκει βεβαια εχουν και τα δικα τους σουηδο-σουηδικα στα οποια μπορεις να ανατρεξεις..
            Η τελικη αποφαση ειναι δικη σου... μια αποψη σου παρεθεσα...

            Ελενη
            Ελένη σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Τι να γίνει, που το θέμα γλώσσα είναι βασικό, και παράλληλα τα λεφτά για φροντιστήρια ανύπαρκτα.. Θα το παλαίψουμε όμως, και όπου βγει. Έχω δει οτι απορρόφηση στην ειδικότητά μου υπάρχει (βρεφονηπιοκόμος) αλλά χρειάζομαι τη γλώσσα. Όπως υπάρχει και στη Γερμανία, και μάλιστα πολλές κοπέλες της σχολής μου έχουν πάει να δουλέψουν εκεί (εφόσον γνωρίζουν τη γλώσσα πάντα) αλλά Γερμανία δεν θέλω να πάω.. Ίδωμεν..
            To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

            Comment


              Καλημέρα. Μπορεί κάποιος να συνοψίσει τα "προνόμια" που έχει κάποιος όταν αποκτήσει τον προσωπικό αριθμό;
              Επίσης, ποια τράπεζα είναι κατά την προσωπική σας εμπειρία συμφερότερη (χαμηλότερες χρεώσεις για αναλήψεις) για άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού; Τέλος, σε ποια ιστοσελίδα κάνεις αίτηση για να μπεις στην ουρά για διαμέρισμα που να ανήκει στο δήμο της Στοκχόλμης; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

              Comment


                Originally posted by spirit View Post
                Καλημέρα. Μπορεί κάποιος να συνοψίσει τα "προνόμια" που έχει κάποιος όταν αποκτήσει τον προσωπικό αριθμό;
                Επίσης, ποια τράπεζα είναι κατά την προσωπική σας εμπειρία συμφερότερη (χαμηλότερες χρεώσεις για αναλήψεις) για άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού; Τέλος, σε ποια ιστοσελίδα κάνεις αίτηση για να μπεις στην ουρά για διαμέρισμα που να ανήκει στο δήμο της Στοκχόλμης; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
                spirit ξέρω να σου απαντήσω για τη τράπεζα, από αυτά που διάβασα στο φόρουμ. Λοιπόν η καλύτερη τράπεζα γι'αυτό είναι η Κύπρου (σε περίπτωση που εννοείς για αναλήψεις από Ελλάδα, Σουηδική δεν ξέρω). Και εγώ θα πάω κάποια στιγμή να ανοίξω λογ/σμό, γιατί εκεί δεν έχω βγάλει ποτέ. Καλό απόγευμα!!
                To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

                Comment


                  Ευχαριστώ Georgia9! Πράγματι όπως είχα και εγώ διαβάσει εδώ στο πατριωτάκι ( :P ) η Κύπρου και η Εθνική είναι οι καλύτερες. Αλλά αναφερόμουν σε τράπεζες της Σουηδίας. Έχω ακούσει για χαμηλές χρεώσεις αναλήψεων της Nordea.

                  Comment


                    καλημερα και καλως σας βρηκα.ειμαι ο γιαννης απο θεσσαλονικη 28 ετων και εχει 2 χρονια που εχω ερθει αθηνα με την κοπελα μου26 ετων.ειναι διορισμενη στο δημοσιο ως νοσηλευτρια κι εγω παραμενω ανεργος 2 χρονο.σκεφτομαστε πολυ σοβαρα την μεταναστευση στη σουηδια και θα ηθελα να ρωτησω αν το κρατος απορροφα νοσοκομες.οχι δημοσιο αλλα οτιδηποτε.και να ακολουθησω και εγω μαζι της μπας και δω καμια ασπρη μερα.η κοπελα μου εχει υπηκοοτητα αυστραλιας αλλα ειναι πολυ μακρια και θα ειναι η τελευταια μας λυση να παμε εκει.ειναι δυσκολο να δεχτω οτι θα παω εκει τοσο μακρια και θα κανω να δω γονεις και φιλους μετα απο 10-15 χρονια.οποτε λεμε για σουηδια και βλεποντας και κανοντας.οποιος εχει οποιαδηποτε πληροφορια για τον τομεα της νοσηλευτικης παρακαλω να μας κατατοπησει.ευχαριστω εκ των προτερων.

                    Comment


                      Εκανες καλη επιλογη συζυγου
                      Υπαρχει μεγαλη ζητηση για νοσηλευτες με προυπηρεσια,ακομα και χωρις Σουηδικα απλα με μια σχετικη γνωση αγγλικων.Ειδικα για εξειδικευμενες ειδικοτητες(νοσηλευτες ΜΕΘ πχ) η ζητηση ειναι ακομα πιο εντονη.Οποτε αν το αποφασισετε,δουλεια θα βρει σιγουρα
                      Τωρα για οσους τυχον(ακομη καλυτερα να ειναι ηδη Σουηδια) απο εδω μεσα ειναι νοσηλευτες με προυπηρεσια και ψαχνουν για δουλεια ας μου κανουν ενα μηνυμα,να δω αν μπορω να βοηθησω με τις οποιες-λιγες-επαφες μου

                      Comment


                        ευχαριστω πολυ καταρχην για την απαντηση.ειναι στην μοναδα εφραγματων 4 χρονια με τον 1 να ειναι πρακτικη..λες να εκανα καλη επιλογη ε?χαχαχα.ε και αυτη εκανε την καλυτερη πιστευω .λεει οτι θελει να ξεκινησει αγγλικα κι εγω επιμενω αφου ειναι να κανει μαθηματα ας κανει σουηδικα με την μια.απο την αλλη αν υπαρχει δυνατοτητα να παει γνωριζοντας αγγλικα και να μαθει εκει την γλωσσα τσαμπα οπως διαβασα και εδω και στο διαδικτιο μηπως θα ηταν καλυτερα ετσι?εγω απο την αλλη θα κανω μαθηματα σουηδικων μια που εχω φιλο μισο σουηδο μιας και τα μονα προσοντα που εχω ειναι απολυτιριο γυμνασιου πολυ καλες γνωσεις υπολογιστη και ενα επαγγελματικο διπλωμα με αδεια ταξι.αν παμε με αυτα και μ'αυτα θα εχουμε καποιο μελλον πιστευετε?γιατι εδω ακομα και η κοπελα μου που ειναι δημοσιο και μπηκε απο καθαρα συγκιριες πολυ χλωμο το τοπιο...δεν ζηταω να ειναι ολα ευκολα και ετοιμα προς θεου..απλα να ξερουμε οτι με υπομονη καποια στιγμη κατι θα φεξει στον οριζοντα.

                        Comment


                          Aν ξερει εστω και λιγα Αγγλικα(μαθε κι εσυ λιγα,θα τα χρειαστεις σαν οδηγος!) ειναι ΟΚ.Εχουν τοσο μεγαλη ζητηση οι νοσηλευτριες που σε βαζουν αμεσα για δουλεια και μαθαινεις Σουηδικα στην πορεια!
                          Κι εσυ σαν οδηγος μπορεις να βρεις σουλεια ειτε στις εταιριες λεωφορειων ειτε σε ταξι.
                          Βεβαια αν ξεκινησετε και μαθετε καποια λιγα Σουηδικα ακομα καλυτερα.
                          Οταν ανεβω επανω-γιατι ακομα ειμαι Ελλαδα για λιγο καιρο-θα ρωτησω και θα επανελθω με νεωτερα

                          Comment


                            αγγλικα ξερω σε καλο επιπεδο..βσκ ξερω πολλα να κανω αλλα δεν εχω τα χαρτια γι'αυτο και αυτο μετραει αρνητικα.οποτε εχω κι εγω μελλον σαν οδηγος?περνουν δλδ ελληνες για οδηγους ταξι?εμεις θα αργησουμε λιγο να ανεβουμε πανω.πιστευω σε κανεναν χρονο .τωρα αρχιζουμε να μαζευουμε την καβατζα μας για να μην φαμε καμια πικρα.μου ειπανε κιολας να τηλεφωνισω στον οαεδ εκει ειναι μια ελληνιδα(?) η απλα μιλαει ελληνικα και μου ειπαν οτι μπορεις να της μιλησεις παρα πολλη ωρα να σε κατατοπησει κτλ και ειναι πολυ ευγενικη.θα κανω μια προσπαθεια να δω τι γινεται...οτι αλλη πληροφορια δωσει οποιοσδηποτε ειναι ευπροσδεκτη...

                            Comment


                              θα ηθελα να ρωτησω ξανα και αν γνωριζει καποιος ας απαντησει.υπαρχει ζητηση για οδηγους ταξι?μαθαινωντας φυσικα σουηδικα πριν παω σουηδια.αν γνωριζει καποιος..

                              Comment


                                ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση καποιος να βρει δουλεια στον τομεα της υγειας χωρις σουηδικα!
                                εδω πολυ εχουν αρχισει και ζητανε πτυχειο C1 για να σου δωσουν δουλεια...ακομα και σε γιατρους με ειδικοτητα...

                                εχω παει σε τουλαχιστον 20 συνεντευξεις μεσα σε 4 μηνες οταν εψαχνα για δουλεια..και το 99% εφαγα ακυρο επειδη δεν μιλουσα καλα...και 4 απο αυτους μου ζητησαν πτυχιο στην γλωσσα.
                                λυπαμαι αλλα τα πραματα δεν ειναι ετσι.

                                Comment

                                Working...
                                X