Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 7

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Κάτια ρίξε μιά ματιά εδώ Hyr lägenhet och bostadsrätt i Stockholm - Blocket Bostad σου έχω ρυθμίσει την σελίδα για δωμάτιο η γκαρσονιέρα,έχω αποκλείσει τις ακριβές περιοχές,θέλει συνέχεια ψάξιμο να παίρνεις πρώτα τηλέφωνο και αν δεν το σηκώνει να στέλνεις μειλ,αν δεν μιλάς σουηδικά,μίλα αγγλικά και πολύ ευγενικά.Προσοχή στην ερώτηση τι κάνεις εδώ? η απάντηση είναι σπουδές και δουλειά,δεν μιλάς παρακαλώντας,μιλάς σοβαρά με σιγουριά και αυτοπεποίθηση.Μην ξεχνάς να ανανεώνεις την σελίδα κάθε 5 λεπτά γιατί μπαίνουν συνέχεια αγγελίες. Καλή τύχη !
    Originally posted by katia123 View Post
    Χαιρετω ολη την παρεα του Πατριωτακι!!!! Εχω μεγαλο προβλημα και χρειαζομαι την βοηθεια σας!!! Χρειαζομαι επειγοντως δωματιο για 2 μηνες μονο καθως μασ διωχνουν απο το σπιτι που μενω με τον ανδρα μου. Αν μπορει καποιος να βοηθησει ας μου στειλει μηνυμα! Σας ευχαριστω ολους!!!
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      #92
      Georgia 9. Καλως να ερθεις στην Στοκχολμη.Καλη τυχη !
      Originally posted by Georgia9 View Post
      Καλημέρα!! Είμαι λοιπόν σχεδόν έτοιμη, κλείστηκαν εισητήριο κ' σπίτι και απομένουν κάποιες διαδικασίες με χαρτιά κλπ.. Καλώς εχόντων των πραγμάτων, πετάω 2 Ιουλίου!!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να ευοδωθούν οι στόχοι όλων μας που προσπαθούμε για κάτι καλύτερο.. Και επίσης θα ήθελα πολύ να συναντήσω όποιον επίσης θέλει, για ένα καφέ στη Στοκχόλμη... Ανεβαίνω και μόνη μου και νιώθω κάπως βρε αδελφέ, αλλά εντάξει όλα οκ.. Καλή αντάμωση πατριώτες!!!
      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

      Comment


        #93
        Σε ευχαριστω πολυ το ξερω το σαιτ εχω βρει τα προηγουμενα σπιτια που εμενα απο εκει. Το προβλημα μου ειναι πως τα δωματια που νοικιαζονται δεν δεχονται να μενουν δυο ατομα και τα διαμερισματα προς το παρον ειναι απλησιαστα για μενα σε δυο μηνες ομως θα ειμαι ανετη να νοικιασω κανονικο σπιτι μιας και δεν θα υπαρχει οικονομικο προβλημα. Σε ευχαριστω και παλι!!!

        Comment


          #94
          Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις ευχές σας και εύχομαι να τα πούμε και από κοντα! Επίσης για την Κάτια θα ήθελα να πω οτι ρίξε μια ματιά και γίνε μέλος της ομάδας Greek Students in Stockholm, νοικιάζονται σπίτια από φοιτητές και ειδικά για 2μηνο που θες είναι οτι πρεπει! Και εγώ από κει βρήκα, για αρχή.. Τώρα ειδικά είναι η περίοδος που βγαίνουν πολλές αγγελίες απ'τους φοιτητές. Καλή συνέχεια!!!!
          To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

          Comment


            #95
            Επειδή το σύστημα δε με άφησε να απαντήσω στην πρώτη σελίδα ''μετανάστευση στη Σουηδία 1'' κι επειδή ίσως κάποιοι έχουν διαβάσει όλες τις σελίδες, φτάνοντας εδώ, θέλω να αποκαταστήσω την αλήθεια, βάζοντας τα πράγματα στη θέση τους-απαντώντας στον αναρχοκομμουνιστή Odysseas από τη Στοκχόλμη:

            Ο συγκεκριμένος ''κύριος'' είναι ''Έλληνας'' της Σουηδίας-κλασσικό παράδειγμα ''Έλληνα'' που δε βοηθά, παρά μόνο δίνει αρνητικές εντυπώσεις κι αποθαρρύνει όσους θέλουν να κάνουν το ''μεγάλο'' βήμα, αλλά και κλασσικό δείγμα αναρχοαριστερού με δεξιά τσεπούλα. Αυτός ο τυπάκος, λοιπόν, αφιέρωσε αρκετές αράδες, για να μας πει ότι οι μουσουλμάνοι είναι σαν εμάς, ότι είναι καλοί άνθρωποι και φιλήσυχοι και τόσες άλλες μπαρούφες. Όταν τα έλεγε αυτά, όμως, δεν είχαν συμβεί τα πρόσφατα γεγονότα στη Σουηδία, όπου πόλεις επί ημέρες παραδίδονταν στην ανομία, τη βία και τον όλεθρο αυτών των ''ήσυχων'' ανθρώπων. Δεν πάει πολλή καιρός από τότε...

            Από την άλλη, μας μίλησε για τους κακούς ''ναζί'', για το ''φασισμό'', λέγοντας, μάλιστα, ότι κινδυνεύουν οι Έλληνες από αυτούς. Εδώ γελάμε. Πραγματικά γελάμε. Επειδή τυγχάνει να γνωρίζω κάποιους από αυτούς, πρέπει να ενημερώσω ότι δεν έχουν κανένα, μα κανένα πρόβλημα, με τους Έλληνες. Όσο πρόβλημα έχουν οι Γάλλοι της generation identity, που έχουν ως έμβλημα τους το αρχαιοελληνικό ''λάμδα'' από τους Σπαρτιάτες...

            Στη Σουηδία -κι αυτό μπορούν να το επιβεβαιώσουν κι όσοι είναι εκεί τώρα- υπάρχει αρνητικό κλίμα για τους μουσουλμάνους. Και τίποτα δεν είναι τυχαίο. Δεν είναι τυχαίο ότι σε μια χώρα προηγμένη σε όλα τα επίπεδα υπάρχει κάτι τέτοιο. Οι μουσουλμάνοι παρασιτούν εις βάρος της Σουηδίας και των Σουηδών. Ο μετανάστης από την Ευρώπη δεν έχει τίποτα, μα τίποτα, κοινό με τον αφρικανό, τον άραβα ή τον ασιάτη μετανάστη. Γιατί, πολύ απλά, έχουν διαφορετικές κουλτούρες. Αντίθετα, η ευρωπαική κουλτούρα μοιάζει πάρα πολύ, παρά τις διαφορές από χώρα σε χώρα.

            Επειδή, λοιπόν, το ψέμα έχει μακριά πόδια ορισμένες φορές και πρέπει να του τα κόβουμε, για αυτό και θεώρησα πρέπον να απαντήσω σε μια αναφορά 900 μηνύματα πριν.

            Προσοχή, λοιπόν, στη μπαρουφολογία που σας αραδιάζουν ορισμένοι θολοκουλτουριάρηδες, προκειμένου να επιτύχουν τον σκοπό τους. Είναι δε τόσο ''ανθρωπιστές'' (όσο και στην Ελλάδα που δεν έχουν κανέναν λαθρομετανάστη σπίτι τους), που είναι πρόθυμοι να αποτρέψουν τον καθένα από το ''μεγάλο'' βήμα. Η λύση? Να τους τα χώνετε γερά όπου τους βρείτε. Γιατί η επιχειρηματολογία τους, όπως κι η πρακτική τους, είναι σαθρή και γεμάτη αντιφάσεις. Δε θα μακρηγορήσω άλλο, αν και θα μπορούσα να πω πολλά, για να μην κουράσω.

            Όταν με το καλό θα είμαι εκεί, σίγουρα θα επισκεφτώ τους ''κακούς'' Σουηδός και θα νιώθω απόλυτη ασφάλεια μαζί τους. Το ακριβώς αντίθετο από τις συνοικίες των μουσουλμάνων. Οι Σουηδοί, ακόμα κι οι ''κακοί'', αγαπάνε την Ελλάδα και τους Έλληνες. Δεν είναι ισλαμοφασίστες...

            Comment


              #96
              Originally posted by akis131984 View Post
              Επειδή το σύστημα δε με άφησε να απαντήσω στην πρώτη σελίδα ''μετανάστευση στη Σουηδία 1'' κι επειδή ίσως κάποιοι έχουν διαβάσει όλες τις σελίδες, φτάνοντας εδώ, θέλω να αποκαταστήσω την αλήθεια, βάζοντας τα πράγματα στη θέση τους-απαντώντας στον αναρχοκομμουνιστή Odysseas από τη Στοκχόλμη:

              Ο συγκεκριμένος ''κύριος'' είναι ''Έλληνας'' της Σουηδίας-κλασσικό παράδειγμα ''Έλληνα'' που δε βοηθά, παρά μόνο δίνει αρνητικές εντυπώσεις κι αποθαρρύνει όσους θέλουν να κάνουν το ''μεγάλο'' βήμα, αλλά και κλασσικό δείγμα αναρχοαριστερού με δεξιά τσεπούλα. Αυτός ο τυπάκος, λοιπόν, αφιέρωσε αρκετές αράδες, για να μας πει ότι οι μουσουλμάνοι είναι σαν εμάς, ότι είναι καλοί άνθρωποι και φιλήσυχοι και τόσες άλλες μπαρούφες. Όταν τα έλεγε αυτά, όμως, δεν είχαν συμβεί τα πρόσφατα γεγονότα στη Σουηδία, όπου πόλεις επί ημέρες παραδίδονταν στην ανομία, τη βία και τον όλεθρο αυτών των ''ήσυχων'' ανθρώπων. Δεν πάει πολλή καιρός από τότε...

              Από την άλλη, μας μίλησε για τους κακούς ''ναζί'', για το ''φασισμό'', λέγοντας, μάλιστα, ότι κινδυνεύουν οι Έλληνες από αυτούς. Εδώ γελάμε. Πραγματικά γελάμε. Επειδή τυγχάνει να γνωρίζω κάποιους από αυτούς, πρέπει να ενημερώσω ότι δεν έχουν κανένα, μα κανένα πρόβλημα, με τους Έλληνες. Όσο πρόβλημα έχουν οι Γάλλοι της generation identity, που έχουν ως έμβλημα τους το αρχαιοελληνικό ''λάμδα'' από τους Σπαρτιάτες...

              Στη Σουηδία -κι αυτό μπορούν να το επιβεβαιώσουν κι όσοι είναι εκεί τώρα- υπάρχει αρνητικό κλίμα για τους μουσουλμάνους. Και τίποτα δεν είναι τυχαίο. Δεν είναι τυχαίο ότι σε μια χώρα προηγμένη σε όλα τα επίπεδα υπάρχει κάτι τέτοιο. Οι μουσουλμάνοι παρασιτούν εις βάρος της Σουηδίας και των Σουηδών. Ο μετανάστης από την Ευρώπη δεν έχει τίποτα, μα τίποτα, κοινό με τον αφρικανό, τον άραβα ή τον ασιάτη μετανάστη. Γιατί, πολύ απλά, έχουν διαφορετικές κουλτούρες. Αντίθετα, η ευρωπαική κουλτούρα μοιάζει πάρα πολύ, παρά τις διαφορές από χώρα σε χώρα.

              Επειδή, λοιπόν, το ψέμα έχει μακριά πόδια ορισμένες φορές και πρέπει να του τα κόβουμε, για αυτό και θεώρησα πρέπον να απαντήσω σε μια αναφορά 900 μηνύματα πριν.

              Προσοχή, λοιπόν, στη μπαρουφολογία που σας αραδιάζουν ορισμένοι θολοκουλτουριάρηδες, προκειμένου να επιτύχουν τον σκοπό τους. Είναι δε τόσο ''ανθρωπιστές'' (όσο και στην Ελλάδα που δεν έχουν κανέναν λαθρομετανάστη σπίτι τους), που είναι πρόθυμοι να αποτρέψουν τον καθένα από το ''μεγάλο'' βήμα. Η λύση? Να τους τα χώνετε γερά όπου τους βρείτε. Γιατί η επιχειρηματολογία τους, όπως κι η πρακτική τους, είναι σαθρή και γεμάτη αντιφάσεις. Δε θα μακρηγορήσω άλλο, αν και θα μπορούσα να πω πολλά, για να μην κουράσω.

              Όταν με το καλό θα είμαι εκεί, σίγουρα θα επισκεφτώ τους ''κακούς'' Σουηδός και θα νιώθω απόλυτη ασφάλεια μαζί τους. Το ακριβώς αντίθετο από τις συνοικίες των μουσουλμάνων. Οι Σουηδοί, ακόμα κι οι ''κακοί'', αγαπάνε την Ελλάδα και τους Έλληνες. Δεν είναι ισλαμοφασίστες...
              Σε απέτρεψε κάποιος απο το να κάνεις το μεγάλο βήμα? Αφού λοιπόν είσαι τόσο σίγουρος και ξέρεις τα πάντα για την Σουηδία τι κάνεις εδώ μέσα, πάρε το βαλιτσάκι σου και ΄φυγε.Δεν ξέρω τι έγραψε ο συγκεκριμένος χρήστης, πάντως το λεξιλόγιο σου είναι τραγικό

              Κλασσική περίπτωση "Ελληνα" είσαι εσύ, που ενώ ψάχνεσαι για να μεταναστεύσεις χρησιμοποιείς λεξιλόγιο Κασσιδιάρη για να μας πείς ότι εσύ δεν είσαι σαν τους άλλους είσαι ανώτερο είδος.

              Comment


                #97
                Ειναι παντως πραγματικα εκπληκτικο πως υπαρχουν κατι κλειδωμενα μυαλα τα οποια,χωρις ουτε λεπτο να εχουν βγει εξω,εχουνε αποψη για τα τεκταινομενα ακομα και στην Σουηδια.
                Καλο βεβαια το τρολαρισμα,αλλα εχω πλεον αποκτησει ανοσια στην βλακεια τους!

                Comment


                  #98
                  Γενικές θεωρίες / αξιώματα βγαλμένες απο προσωπικές εμπειρίες (γνωριζω κάποιους, μου είπανε, άκουσα)...Επιεικώς βαρετό.
                  Ο σκοπός της σελίδας είναι να βοηθήσει με εμπεριστατωμένες πληροφορίες. Η προσωπική ιστορία, Προσωπική ΑΠΟΨΗ, όπως και θεωρίες μίσους / επιπέδου καφενείου δεν μπορώ να βρώ τι θέση έχουν εδωμέσα απο τη στιγμή που δεν ενδιαφέρουν κανέναν απολύτως.
                  Θεωρώ οτι το καλό κλίμα του φόρουμ δεν πρέπει να επηρεάζεται απο αδύναμες τσιρίδες. Μην μπερδεύουμε την Πληροφορία με την Αποψη. Οσο χρήσιμο είναι το ένα, τοσο αχρηστο και φλύαρο το αλλο. Ας αφήσουμε τις πολιτισμένες χώρες που θα μας φιλοξενησουν ή που ηδη μας φιλοξενουν να μας επηρεάσουν θετικά και ας φροντίσουμε να είμαστε δημιουργικοί, θετικοί και ''επαγγελματίες'' σε αυτό το σημαντικό βήμα. Καλή τύχη σε όλους.

                  Comment


                    #99
                    Γεια σας παιδια!Έχω βρει καποιο προγραμμα για εκμαθηση της σουηδικης γλωσσας στο Πανεπιστημιο του Linkoping και θα ηθελα οποιος ξερει να μου πει μερικα πραγματα για το πανεπιστημιο και την Πολη ιδιαιτερα.Απο δουλειες τι γινεται εκει,υπαρχουν αρκετες όπως στην Στοκχολμη και απο σπιτια ισχύει η ιδια δυσκολη και περιπλοκη κατασταση?
                    -Γενικα για αυτη την πολη δυσκολευτικα να συλλεξω υλικο...δεν ξερω γιατι αλλα δεν υπαρχουν πολλα πραγματα σχετικα με το Linkoping στο Internet.Οποτε οποιαδηποτε πληροφορια θα μου φανει σιγουρα πολυ χρησιμη!

                    Comment


                      Καλημέρα σε όλους. Αν και βλέπω ότι έχει πέσει η κίνηση τώρα τελευταία θα ήθελα να παραθέσω κάποιες σκέψεις-απόψεις για μια πιθανή μετανάστευση της οικογένειάς μου στη Σουηδία. Ονομάζομαι Κώστας είμαι 30 ετών, παντρεμένος και έχω 2 παιδιά. Μένω στην Αθήνα εδώ και 12 χρόνια και το επάγγελμά μου και της συζύγου μου είναι στρατιωτικός. Σκεφτόμαστε εδώ και καιρό τη μετανάστευση σε σκανδιναβική χώρα και καταλήξαμε στη Σουηδία λόγω ενός γείτονα Σουηδού ο οποίος διατίθεται να μας μάθει τη γλώσσα όσο πιο καλά μπορεί. Δεν είμαστε άνεργοι αλλά ούτε και πλούσιοι και αναζητούμε ένα καλύτερο και πιο βέβαιο μέλλον για εμάς και τα παιδιά μας σε όλα τα επίπεδα. Οι δουλειές που έχουμε τώρα μας επιτρέπουν να ζήσουμε σε αξιοπρεπή επίπεδα αλλά μέχρι εκεί κάτι το οποίο σαν άνθρωπος δεν δέχομαι. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΩΩ. Θέσαμε ως στόχο τη μετανάστευση σε μια χώρα με καλό βιωτικό επίπεδο και κοινωνική μέριμνα όπως η Σουηδία μέσα στα επόμενα 2 -3 χρόνια και αφού πρώτα μάθουμε τη γλώσσα σε πολύ ικανοποιητικά επίπεδα. Το μόνο πράγμα που με προβληματίζει είναι το πως θα σταθούμε σε μια αγορά εργασίας με μόνα εφόδια τα πτυχία μας από τις στρατιωτικές σχολές, τα αγγλικά και τα σουηδικά. Το ρίσκο που καλούμαστε να πάρουμε είναι τεράστιο γιατί στην Ελλάδα έχουμε μεν 2 δουλειές με μέτριο εισόδημα αλλά με πολύ κακή ποιότητα ζωής και με ένα σκοτεινό μέλλον για τα παιδιά μας γιατί ακόμη και να έρθει η ανάπτυξη και οικονομική ευμάρεια (όπως λένε) σε 10-20 χρόνια, δεν πρόκειται να έρθει ποτέ η διαφάνεια, η αξιοκρατία και η διαβίωση με τους υπόλοιπους Έλληνες σε πολιτισμένα επίπεδα κάτι το οποίο καταστρέφει την όποια προοπτική μπορεί να έχει ένας άνθρωπος στο να θέσει στόχους για ένα καλύτερο αύριο. Θα παρακαλούσα πολύ όποιον έχει κάποια σοβαρή άποψη ή γνώμη για τα παραπάνω ας απαντήσει.

                      Comment


                        Originally posted by KONSTA19860 View Post
                        Καλημέρα σε όλους. Αν και βλέπω ότι έχει πέσει η κίνηση τώρα τελευταία θα ήθελα να παραθέσω κάποιες σκέψεις-απόψεις για μια πιθανή μετανάστευση της οικογένειάς μου στη Σουηδία. Ονομάζομαι Κώστας είμαι 30 ετών, παντρεμένος και έχω 2 παιδιά. Μένω στην Αθήνα εδώ και 12 χρόνια και το επάγγελμά μου και της συζύγου μου είναι στρατιωτικός. Σκεφτόμαστε εδώ και καιρό τη μετανάστευση σε σκανδιναβική χώρα και καταλήξαμε στη Σουηδία λόγω ενός γείτονα Σουηδού ο οποίος διατίθεται να μας μάθει τη γλώσσα όσο πιο καλά μπορεί. Δεν είμαστε άνεργοι αλλά ούτε και πλούσιοι και αναζητούμε ένα καλύτερο και πιο βέβαιο μέλλον για εμάς και τα παιδιά μας σε όλα τα επίπεδα. Οι δουλειές που έχουμε τώρα μας επιτρέπουν να ζήσουμε σε αξιοπρεπή επίπεδα αλλά μέχρι εκεί κάτι το οποίο σαν άνθρωπος δεν δέχομαι. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΩΩ. Θέσαμε ως στόχο τη μετανάστευση σε μια χώρα με καλό βιωτικό επίπεδο και κοινωνική μέριμνα όπως η Σουηδία μέσα στα επόμενα 2 -3 χρόνια και αφού πρώτα μάθουμε τη γλώσσα σε πολύ ικανοποιητικά επίπεδα. Το μόνο πράγμα που με προβληματίζει είναι το πως θα σταθούμε σε μια αγορά εργασίας με μόνα εφόδια τα πτυχία μας από τις στρατιωτικές σχολές, τα αγγλικά και τα σουηδικά. Το ρίσκο που καλούμαστε να πάρουμε είναι τεράστιο γιατί στην Ελλάδα έχουμε μεν 2 δουλειές με μέτριο εισόδημα αλλά με πολύ κακή ποιότητα ζωής και με ένα σκοτεινό μέλλον για τα παιδιά μας γιατί ακόμη και να έρθει η ανάπτυξη και οικονομική ευμάρεια (όπως λένε) σε 10-20 χρόνια, δεν πρόκειται να έρθει ποτέ η διαφάνεια, η αξιοκρατία και η διαβίωση με τους υπόλοιπους Έλληνες σε πολιτισμένα επίπεδα κάτι το οποίο καταστρέφει την όποια προοπτική μπορεί να έχει ένας άνθρωπος στο να θέσει στόχους για ένα καλύτερο αύριο. Θα παρακαλούσα πολύ όποιον έχει κάποια σοβαρή άποψη ή γνώμη για τα παραπάνω ας απαντήσει.
                        Γειά σου KONSTA19860 !

                        Πολύ καλή σκέψη για μια πιθανή μετανάστευση της οικογένειας σου εδώ στη Σουηδία.Μα πάνω από όλα, το μεγαλύτερο καλό θα είναι για τα παιδιά σου.Το βιοτικό επίπεδο η κοινωνική μέριμνα και η αξιοκρατία στην Σουηδία είναι σε πάρα πολύ υψηλά επίπεδα.
                        Δυστυχώς σαν στρατιωτικός εδώ στην Σουηδία δεν μπορείς να δουλέψεις.
                        Για να δουλέψεις σαν στρατιωτικός πρέπει να έχεις Σουηδική υπηκοότητα και φυσικά Σουηδική εκπαίδευση.
                        Φυσικά μπορείς να πάρεις την υπηκοότητα ,σε πέντε χρόνια ,και να μπορείς να δουλέψεις στον Σουηδικό στρατό !
                        Μπορείς όμως να αρχίσεις με μια απλή δουλειά και παράλληλα να εκπαιδευτείς σε κάποιο άλλο επάγγελμα που να σου ταιριάζει το ίδιο ισχύει και για την γυναίκα σου.Για τα παιδιά δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα ,γιατί η Σουηδία είναι η χώρα των παιδιών!
                        Τώρα αυτό λες για τον Σουηδό γείτονα ο οποίος διατίθεται να σας μάθει τη γλώσσα όσο πιο καλά μπορεί, καλό ακούγεται,ότι μπορείς να μάθεις καλό είναι, μα αν δεν είναι Σουηδός δάσκαλος δεν νομίζω να μάθεις και πολλά πράγματα !Την γλώσσα μπορείς να την μάθεις στην Σουηδία, είναι δωρεάν, παράλληλα με την δουλειά !
                        Εκείνο που με προβληματίζει είναι ότι δίνεις ορίζοντα 2με 3χρόνια !!!
                        Στην Ελλάδα θα γίνουν ακόμα πιο άσχημα τα πράγματα στο άμεσο κοντινό μέλλον!!!
                        Χωρίς να θέλω να σε πανικοβάλλω ,η Ελλάδα είναι σε τραγικά άσχημη κατάσταση και δεν πρόκειται να έρθει η ανάπτυξη, ούτε και η οικονομική ευμάρεια για πάρα, πάρα, πολλά χρόνια.
                        Συμβουλή μου είναι να μαζεύετε οικονομίες, γιατί για τους πρώτους μήνες είναι απαραίτητο , και αν μπορείς κάνε και ένα ταξιδάκι αναγνωριστικό για να δεις αν σας αρέσει σαν μέρος σαν κουλτούρα η και εγώ δεν ξέρω τι άλλο είναι στα κριτήρια σας. Εγώ για το μόνο που σε διαβεβαιώ είναι ότι για τα παιδιά είναι ότι το καλύτερο ! Και ο νοών νοείτω !
                        Καλό διάβασμα !

                        Υ.Γ.KONSTA19860 ότι άλλο θέλεις ρώτα !
                        Πάτα εδώ !Διαδικασίες μετανάστευσης στην Σουηδία !

                        Πάτα εδώ !Υπηκοότητα !
                        Πάτα εδώ !Σουηδικός στρατός !
                        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                        Comment


                          Patrioten γνωριζω οτι δεν μπορω να εργαστω στον Σουηδικο στρατο αλλα ουτως η αλλως δεν ειναι αυτη η επιδιωξη μου. Κι εγω ειμαι σιγουρος οτι α πραγματα στην Ελλαδα θα χειροτερεψουν αλλα μεσα σε αυτα 2-3 χρονια που εθεσα ως στοχο σκεφτομαστε να κανουμε το ταξιδι που λες κι εσυ για βολιδοσκοπηση. Θα ηθελα να σε ρωτησω μερικα πραγματα πανω σε αυτα που ανεφερες αλλα και καποιες ξεχωριστες δικες μου ερωτησεις και αν βρεις χρονο και θεληση μου απαντας :

                          1) Τι εννοεις λεγωντας να κανω καποια απλη δουλεια (π.χ.) ?
                          2) Τι εννοεις επισης να εκπαιδευτω σε κατι αλλο που μου αρεσει παραλληλα?

                          3)Στη Σουηδια μετρανε σε προυπηρεσια καθηκοντα που εχω εκτελεσει μεσα στις ΕΔ και αποδεικνυονται εγγραφως και επισημως οπως για παραδειγμα διαχειρηση προσωπικου και πολλα αλλα αντιστοιχα?
                          4)Ειναι αδυνατον (απο οικονομικης παντα αποψης) να δουλευω καπου και ταυτοχρονα να ετοιμαζω καποια δικη μου μικροεπιχειρηση?
                          5)Ποια πολη θεωρεις εσυ (οσο μπορεις να ξερεις) ποιο καταλληλη για γρηγορη επαγγελματικη αποκατασταση?

                          Αυτα θα ηθελα να ρωτησω για αρχη για να μπορω να βασισω καπου το πλανο μου αλλα εαν το επιθυμεις στειλε μου το mail σου γιατι θα ηθελα να σε ρωτησω καποια πιο συγκεκριμενα πραγματα.Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον και θα χαρω να τα ξανα πουμε.

                          Comment


                            Καλυσπέρα σε ενα άλλο τόπικ της "Σουηδίας 2" είχε γράψει η ευανθία αυτό -> [Αν καποιος καταφερει να μεινει στην σουηδια δηλαδη να παρεις τον προσωπικο αριθμο και να βρεις μια δουλεια ολα μετα θα παρουν τοιν δρομο τους. Η αρχη ειναι δυσκολη και θελει πολυ δυναμη και υπομονη και επιμονη . Και επισης να σου επισημανω οτι οτι δουλεια και να κανεις οτι προσοντα η μορφωση και να εχεις μπορεις παντα να κανεις εκπαιδευση στην σουηδια σε οποια ηλικια και αν εισαι και σε οποιο επαγγελμα σου αρεσει. Ολα τα επαγγελματα πανω κατω εχουν τους ιδους μισθους εκτος φυσικα απο ειδικα επιστημονικα επαγγελματα.]

                            Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει λίγο? Αν δλδ κάποιος που έχει απλά το απολυτήριο λυκείο του μπορεί να κάνει εκπαίδευση πάνω σε ποιούς τομείς? Υπάρχει κάποιο link για αυτό?
                            Έχω διαβάσει μέχρι και το θέμα "Μεταναστευση στη Σουηδία 2" και δε βρήκα κάτι άλλο πάνω σε αυτό, θα συνεχίσω και στα υπόλοιπα θέματα.

                            Comment


                              Komvuxutbildningar .se - Vuxenutbildning p Εκπαίδευση για ενήλικες
                              Μπορείς να σπουδάσεις όποιο επάγγελμα σου αρέσει σε όποια ηλικία και να είσαι ! Το τι θα σπουδάσεις εσύ θα το βρείς !
                              Originally posted by freeaway View Post
                              Καλυσπέρα σε ενα άλλο τόπικ της "Σουηδίας 2" είχε γράψει η ευανθία αυτό -> [Αν καποιος καταφερει να μεινει στην σουηδια δηλαδη να παρεις τον προσωπικο αριθμο και να βρεις μια δουλεια ολα μετα θα παρουν τοιν δρομο τους. Η αρχη ειναι δυσκολη και θελει πολυ δυναμη και υπομονη και επιμονη . Και επισης να σου επισημανω οτι οτι δουλεια και να κανεις οτι προσοντα η μορφωση και να εχεις μπορεις παντα να κανεις εκπαιδευση στην σουηδια σε οποια ηλικια και αν εισαι και σε οποιο επαγγελμα σου αρεσει. Ολα τα επαγγελματα πανω κατω εχουν τους ιδους μισθους εκτος φυσικα απο ειδικα επιστημονικα επαγγελματα.]

                              Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει λίγο? Αν δλδ κάποιος που έχει απλά το απολυτήριο λυκείο του μπορεί να κάνει εκπαίδευση πάνω σε ποιούς τομείς? Υπάρχει κάποιο link για αυτό?
                              Έχω διαβάσει μέχρι και το θέμα "Μεταναστευση στη Σουηδία 2" και δε βρήκα κάτι άλλο πάνω σε αυτό, θα συνεχίσω και στα υπόλοιπα θέματα.
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment


                                freeaway Να συμπληρώσω επίσης ,ότι είναι πολύ σημαντικό όταν βλέπετε εδώ στο φόρουμ κάποια πληροφορία γραμμένη απο εμένα ή απο τα άλλα μέλη , καλύτερο απο όλα είναι να το ψάχνετε σε βάθος και λίγο μόνοι σας μέσα απο το ιντερνετ για περισσότερες λεπτομέρειες ! Δεν είναι δυνατόν να γραφτεί αναλυτικά όλο το σύστημα της Σουηδίας.
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X