Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 7

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by KONSTA19860 View Post
    Patrioten γνωριζω οτι δεν μπορω να εργαστω στον Σουηδικο στρατο αλλα ουτως η αλλως δεν ειναι αυτη η επιδιωξη μου. Κι εγω ειμαι σιγουρος οτι α πραγματα στην Ελλαδα θα χειροτερεψουν αλλα μεσα σε αυτα 2-3 χρονια που εθεσα ως στοχο σκεφτομαστε να κανουμε το ταξιδι που λες κι εσυ για βολιδοσκοπηση. Θα ηθελα να σε ρωτησω μερικα πραγματα πανω σε αυτα που ανεφερες αλλα και καποιες ξεχωριστες δικες μου ερωτησεις και αν βρεις χρονο και θεληση μου απαντας
    1) Τι εννοεις λεγωντας να κανω καποια απλη δουλεια (π.χ.) ?
    2) Τι εννοεις επισης να εκπαιδευτω σε κατι αλλο που μου αρεσει παραλληλα?

    3)Στη Σουηδια μετρανε σε προυπηρεσια καθηκοντα που εχω εκτελεσει μεσα στις ΕΔ και αποδεικνυονται εγγραφως και επισημως οπως για παραδειγμα διαχειρηση προσωπικου και πολλα αλλα αντιστοιχα?
    4)Ειναι αδυνατον (απο οικονομικης παντα αποψης) να δουλευω καπου και ταυτοχρονα να ετοιμαζω καποια δικη μου μικροεπιχειρηση?
    5)Ποια πολη θεωρεις εσυ (οσο μπορεις να ξερεις) ποιο καταλληλη για γρηγορη επαγγελματικη αποκατασταση?

    Αυτα θα ηθελα να ρωτησω για αρχη για να μπορω να βασισω καπου το πλανο μου αλλα εαν το επιθυμεις στειλε μου το mail σου γιατι θα ηθελα να σε ρωτησω καποια πιο συγκεκριμενα πραγματα.Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον και θα χαρω να τα ξανα πουμε.

    Φυσικά μπορείς να δουλέψεις, αφού πάρεις την υπηκοότητα, στον Σουηδικό στρατό !
    Μετά από πέντε χρόνια περίπου παίρνεις την υπηκοότητα !
    (διάβασε το λίνκ του στρατού που σου έβαλα)!

    1) π.χ. Εταιρείες καθαρισμού, εστιατόρια στην κουζίνα, κ.λ.π.

    2)π.χ. Να κάνεις εκπαίδευση για μάγειρας ,πωλητής,φούρναρης, οδηγός κ.λ.π.

    3) Όχι δεν μετράνε σε προϋπηρεσία τα καθήκοντα που είχες εκτελέσει μέσα στις Ε.Δ.,παρά μόνο σε κάτι ανάλογο όπως είναι ο Σουηδικός στρατός,(διάβασε το λίνκ του στρατού που σου έβαλα)!

    4) Όταν θα δουλεύεις το πρωί και το απόγευμα θα μαθαίνεις τη γλώσσα δεν νομίζω να σου μένει χρόνος για κάτι άλλο.

    5) Δεν μπορείς να κάνεις κάποια δική σου μικροεπιχείρηση, πρέπει να ξέρεις την γλώσσα σε πολύ καλό επίπεδο και να έχεις κάνει και την ανάλογη εκπαίδευση ,να έχεις το ανάλογο κεφάλαιο και αν το έχεις ,από που προέρχεται ?
    Στην Σουηδία δεν είναι, ότι δηλώσεις είσαι !

    6) Ο κανόνας λέει ότι, στην πρωτεύουσα της κάθε χώρας είναι περισσότερες οι ευκαιρίες για δουλειά.
    Δυστυχώς στην Στοκχόλμη υπάρχει πρόβλημα στέγασης, γιατί είναι περισσότερη η ζήτηση από την προσφορά !

    7) Για ότι άλλο θέλεις να μάθεις (όχι δημόσια) μπορείς να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα !

    Διάβασε πάρα πολύ καλά το φόρουμ της Σουηδίας υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες από όλα τα παιδιά που είχαν και έχουν την καλοσύνη να γράφουν ανταποκρίσεις.
    Τα περισσότερα άτομα που έχουν κάνει και κάνουν κατάθεση ψυχής στο φόρουμ, είναι άτομα σοβαρά, ανωτέρας και ανωτάτης εκπαίδευσης και οι πληροφορίες που έχουν δώσει και δίνουν είναι πραγματικά θησαυρός για κάποιον που θέλει να μεταναστεύσει.
    Μακάρι όταν εγώ μετανάστευα, να ήξερα το πατριωτάκι, και την μεγάλη βοήθεια που προσφέρει !
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      Originally posted by ευανθια View Post
      freeaway Να συμπληρώσω επίσης ,ότι είναι πολύ σημαντικό όταν βλέπετε εδώ στο φόρουμ κάποια πληροφορία γραμμένη απο εμένα ή απο τα άλλα μέλη , καλύτερο απο όλα είναι να το ψάχνετε σε βάθος και λίγο μόνοι σας μέσα απο το ιντερνετ για περισσότερες λεπτομέρειες ! Δεν είναι δυνατόν να γραφτεί αναλυτικά όλο το σύστημα της Σουηδίας.
      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

      Comment


        Originally posted by ευανθια View Post
        Komvuxutbildningar .se - Vuxenutbildning p Εκπαίδευση για ενήλικες
        Μπορείς να σπουδάσεις όποιο επάγγελμα σου αρέσει σε όποια ηλικία και να είσαι ! Το τι θα σπουδάσεις εσύ θα το βρείς !
        Σ'ευχαριστώ Ευανθία
        Πολύ ενδιαφέρον!

        Comment


          Καλησπέρα! Πριν κάποιο διάστημα ήρθα και εγώ να αναζητήσω τη τύχη μου στη Σουηδία, συγκεκριμένα πριν σχεδόν 3 μήνες. Αυτό που παρατήρησα λοιπόν (και) εγώ, είναι οτι για να βρει κάποιος δουλειά αρχικά και όλα τα υπόλοιπα στη συνέχεια, χρειάζεται να μιλά τη γλώσσα. Και όχι τα βασικά, να μιλά καλά.. Ή αλλιώς να έχει οικογένεια ή γνωστούς να τον βοηθήσουν. Εγώ λοιπόν κατάφερα να βρω μια δουλίτσα για αρχή μετά από πολύ προσπάθεια και άγχος, αλλά μπορώ πλεον να πω οτι έγινε μια αρχή.. Και όπως κάθε αρχή και δύσκολη, το ξεκίνημα μιας νέας ζωής σε άλλη χώρα είναι αρκετά δύσκολο, αλλά όποιος το αποφασίζει έχει τη πίστη οτι αξίζει, και οτι θα καλυτερέψει τη ζωή του. Αυτό πίστευα και πιστεύω και εγώ, και ελπίζω όλα να πάνε καλά στη συνέχεια για όλους μας!!!
          To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

          Comment


            Originally posted by Georgia9 View Post
            Καλησπέρα! Πριν κάποιο διάστημα ήρθα και εγώ να αναζητήσω τη τύχη μου στη Σουηδία, συγκεκριμένα πριν σχεδόν 3 μήνες. Αυτό που παρατήρησα λοιπόν (και) εγώ, είναι οτι για να βρει κάποιος δουλειά αρχικά και όλα τα υπόλοιπα στη συνέχεια, χρειάζεται να μιλά τη γλώσσα. Και όχι τα βασικά, να μιλά καλά.. Ή αλλιώς να έχει οικογένεια ή γνωστούς να τον βοηθήσουν. Εγώ λοιπόν κατάφερα να βρω μια δουλίτσα για αρχή μετά από πολύ προσπάθεια και άγχος, αλλά μπορώ πλεον να πω οτι έγινε μια αρχή.. Και όπως κάθε αρχή και δύσκολη, το ξεκίνημα μιας νέας ζωής σε άλλη χώρα είναι αρκετά δύσκολο, αλλά όποιος το αποφασίζει έχει τη πίστη οτι αξίζει, και οτι θα καλυτερέψει τη ζωή του. Αυτό πίστευα και πιστεύω και εγώ, και ελπίζω όλα να πάνε καλά στη συνέχεια για όλους μας!!!
            Καλό κουράγιο !

            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

            Comment


              Originally posted by patrioten View Post
              Καλό κουράγιο !

              Tack patrioten!!
              To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

              Comment


                Originally posted by Georgia9 View Post
                Tack patrioten!!
                Hej Georgia9 !

                Σου εύχομαι, όλα να σου πάνε καλά όπως τα θέλεις !

                Lycka till !
                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment


                  Wild Sweden



                  Full screen ¨Wild Sweden¨ Look In My Eyes¨ HD 1080 Surround 5.1 - YouTube
                  It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                  Comment


                    Καλησπερα σε όλους...Έχω καιρό να γράψω καθώς το διάβασμα και οι ώρες φροντιστηριακών μαθημάτων εν όψη των Πανελληνίων εξετάσεων είναι πολλές.Φυσικά και δεν έχω ξεχάσει ή δεν έχω αλλάξει γνώμη για την απόφασή μου να προσπαθήσω να βρώ την τύχη μου από μικρή ηλικία στην Σουηδία με πρώτο στόχο τις Σπουδές.
                    -Στο δια ταύτα λοιπόν.Έχω βρεί δύο προγράμματα εντατικής εκμάθησης της Σουηδικής γλώσσας τα οποία σε προετοιμάζουν για τις μετέπειτα σπουδές σου.Με ενδιαφέρουν τέτοια προγραμμάτα καθώς στον τομέα της Ψυχολογίας που με ενδιαφέρει δεν υπάρχουν Bachelor στην αγγλική γλώσσα.
                    Το Linkoping University και το Lund University είναι τα μόνα πανεπιστήμια που παρέχουν ακριβώς αυτό που ψάχνω.Οπότε και η χώρα βρέθηκε και τα προγράμματα σπουδών βρέθηκαν.
                    -Το επόμενο βήμα μου ήταν να δω πώς θα εξασφαλίσω την άδεια παραμονής μου.Να σημειώσω ότι και τα δυο είναι full-time προγράμματα.Μπηκα λοιπόν στο migrationsverket όπου λέει ότι σε περίπτωση που θέλω να σπουδάσω στην Σουηδία πρέπει να αποδείξω ότι μπορώ να συντηρήσω το εαυτό μου σε όλη την διάρκεια της παραμονής μου( δεν λέει κάτι παραπάνω για αυτό) και να βγάλω '' right of residence'' .Αυτό τι διαφορά έχει με το residence permit?Επίσης έστειλα μήνυμα στο Πανεπιστήμιο της Lund ρωτόντας για την αδεια παραμονής μου και αν θα μπορώ να βγάλω και personnumer.Η ιδαιτερα πρόθυμη να με βοηθήσει Maria Johansson μου είπε ότι δυστυχώς δεν μπορώ να βγάλω προωπικό αριθμό αν δεν γίνω δεκτή σε πρόγραμμα πάνω από ένα χρόνο.
                    -Το ερώτημά μου λοιπόν είναι 1ον ποια η διαφορά μεταξύ του ''right of residence'' και του ''residence permit'' (αν ειναι διαφορετικά πράγματα,μπορεί να είναι το ίδιο και να έχω καταλάβει κάτι λάθος.
                    2ον γιατί να μην μπορώ να βγάλω ''Personnumer'' απο την στιγμή που μπαίνω σε προγραμμα το οποίο θα με προετοιμάσει για περαιτέρο σπουδές στην χώρα αμέσως μετά???
                    Και 3ον πως ακριβώς θα αποδείξει εγώ ότι μπορώ να συντηρήσω τον εαυτό μου κατά την διαρκεια των σπουδών; Δεν αναφέρει συγκεκριμένα ποσά ...ούτε παραπάνω πληροφορίες..

                    Αυτά τα ''λίγα''!

                    Μυρτώ

                    Comment


                      Originally posted by Mirto Droubali View Post
                      Και 3ον πως ακριβώς θα αποδείξει εγώ ότι μπορώ να συντηρήσω τον εαυτό μου κατά την διαρκεια των σπουδών; Δεν αναφέρει συγκεκριμένα ποσά ...ούτε παραπάνω πληροφορίες..
                      Γεια σου μυρτω!!
                      Δεν γνωριζω τα περι φοιτητικης θα σου απαντησω μονο στο τελευταιο...Πρεπει να εχεις ενα αρκετα καλο (γεματο) τραπεζικο λογαριασμο που να μπορεις να αποδειξεις οτι μπορεις να ζησεις ανετα και δεν θα αναγκαστεις να καταφυγεις σε αξιοποινες πραξεις ωστε να ανταπεξερθεις στα εξοδα της χωρας (σκανδιναβικο συστημα)!!
                      Επισης θα χρειαστει να αποδειξεις που βρηκες τα λεφτα και απο τι δραστηριοτητα προερχονται...κοινως την διαδρομη του χρηματος διοτι ολα ειναι online εφοριες,τραπεζες,οργανισμος απασχολησης,αστυνομια και ανα πασα ωρα και στιγμη τα βλεπουν ολοι ολα!!!
                      Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                      Comment


                        Διάβασα κάπου επίσης ότι αυτό το χτηματικό ποσό δεν το δέχονται αν προέρχεται από κάποιον σπόνσορα ή συγγενή.Και αμέσως μου δημιουργήται η απορία....Περιμένουν να έχει περιουσιακά στοιχεία τα παιδιά στα 17 και 18 χρονών;;;Ελεος..για να μπορούσα να πω ότι θα έχω την ικανότητα εντελώς μόνη μου να έχω λογαριασμό κοντά στα 10,000 ευρώ γιατί κάπου εκει θέλουν να έχεις (λίγο λιγότερα βασικά),θα έπρεπε να δουλεύω χρονια....Αυτο δεν μου έχει κατσει καθόλου καλά...
                        -Δηλαδη αν πες φτιαξω στα 18 ενα λογοριασμο στην τραπεζα στον οποιο θα βαλουν λεφτά οι γονείς μου,θα το δεχτουν;

                        Comment


                          Δεν μπορεις να ανοιξεις λογαριασμο τραπεζης αν δεν εχεις personnummer!!
                          Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                          Comment


                            στην ελλαδα εννοω...εννοειται οτι δεν μπορω χωρις personnumer...Παντως θα στειλω email στο migrationsverket για λεπτομεριες ..ευχαριστω για το ενδιαφερον σου

                            Comment


                              Originally posted by Mirto Droubali View Post
                              Διάβασα κάπου επίσης ότι αυτό το χτηματικό ποσό δεν το δέχονται αν προέρχεται από κάποιον σπόνσορα ή συγγενή.Και αμέσως μου δημιουργήται η απορία....Περιμένουν να έχει περιουσιακά στοιχεία τα παιδιά στα 17 και 18 χρονών;;;Ελεος..για να μπορούσα να πω ότι θα έχω την ικανότητα εντελώς μόνη μου να έχω λογαριασμό κοντά στα 10,000 ευρώ γιατί κάπου εκει θέλουν να έχεις (λίγο λιγότερα βασικά),θα έπρεπε να δουλεύω χρονια....Αυτο δεν μου έχει κατσει καθόλου καλά...
                              -Δηλαδη αν πες φτιαξω στα 18 ενα λογοριασμο στην τραπεζα στον οποιο θα βαλουν λεφτά οι γονείς μου,θα το δεχτουν;
                              Μυρτω Καλησπέρα απο την όμορφη Σουηδία. Δεν γνωρίζω απο πρώτο χέρι τι ισχύει για τους φοιτητές αλλα βρήκα αυτο blog απο το Sweden.se στο οποίο περιγράφεται αρκετά καλά η διαδικασία.
                              ‘Migrationsverket’ & the Residence Permit
                              Χρήματα/ Διαβίωση: Να έχεις υπόψη σου οτι οποιαδήποτε θέματα έχουν να κάνουν με ποσά (αναφέρομαι στα μηνιαία υποθετικά έξοδα που θα πρέπει να είσαι σε θέση να καλύψεις για το σουηδικό κράτος) αναπροσαρμόζονται κάθε χρόνο οπότε μήν διστάσεις να ρωτήσεις τις υπηρεσίες. Ειναι πολύ λογική η απορία σου και σίγουρα θα πάρεις έγκυρες απαντήσεις απο αυτούς. Ωστόσο εδω, χαμηλά στη σελίδα, αναφέρονται τα ποσά καθως και πως τα υπολογίζουν με κλικ στα λινκς : http://www.studyinsweden.se/How-To-A...ees-and-costs/ Να προτιμάς απαντήσεις και επικοινωνία σε email. Ετσι θα υπάρχουν οι πληροφορίες γραπτώς και θα είναι περισσότερο σαφείς. Δεν περιμένουν να έχεις περιουσιακά στοιχεία αλλα η λογική είναι οτι δεν σε δέχονται εάν υπάρχει κίνδυνος να ξεμείνεις απο χρήματα και να μήν μπορείς να συντηρηθείς. Λογικό μου ακούγεται. Η έννοια του να έχεις δικά σου χρήματα ισως να βασίζεται στο οτι σε αρκετές χώρες της ΕΕ υπάρχουν τα φοιτητικά δάνεια ή πολλοι φοιτητές εργάζονται (δυσκολο πλέον) και δεν είναι οι γονείς η μόνη πηγή εσόδων. Τα φοιτητικά δάνεια στη Σουηδία είναι αρκετά προνομιακά, αλλα τα δικαιούσαι μόνο εάν ζείς με personnummer εδω τουλάχιστον 2 χρόνια οπότε δεν θα μπορούσες να επωφεληθείς εσυ αυτη τη στιγμή. Προφανως εννοούν οτι ο λογαριασμός πρέπει να είναι στο όνομά σου και να μην τον μοιραζεσαι με αλλα ατομα (που θα μπορουσαν να τραβηξουν χρήματα και να αλλάξει το ποσό που έχεις). Το blog που στέλνω αναφέρεται και σε αυτό. Το εαν πρέπει να αποδείξεις εσύ σαν φοιτήτρια απο που προέρχονται τα χρήματα (?) που λέει ο crimson δεν είναι κάτι που έχω βρεί κάπου γραμμένο και δεν μου έχει ζητηθεί όσο βρίσκομαι εγώ εδω και συναλλασσόμουν με ελληνικές τράπεζες. Δεν το γνωρίζω, καλύτερα φυσικά να σου το εξηγήσει ο ίδιος. Παντως δεν νομίζω αυτό να αποτελέσει πρόβλημα για σένα σε αυτή τη φάση. Τραπεζικό λογαριασμό μπορείς να ανοίξεις σαν φοιτήτρια ακόμη και χωρίς personnummer. Αναλύτικά το πώς, εδω: http://www.lunduniversity.lu.se/curr...ancial-matters
                              Aδεια παραμονής: Καποιοι λοιπόν έχουν Residence permit (uppehålltillstånd όπου uppehåll=παραμονή, tillstånd=άδεια ) και κάποιοι Personnummer (uppehållsrätt όπου rätt=right=δικαίωμα). Ανοιγοντας το παρακάτω λινκ και μεταφράζοντας το κείμενο ”EU/EES-Medborgare och deras anhöriga” Utländska medborgare αναφέρεται με συνοπτικο τρόπο οτι το Residence permit αφορα ατομα των οποίων η παραμονη στη Σουηδία έχει συγκεκριμένη διάρκεια , σπουδές πχ, και οι οποίοι είναι οικονομικά ανενεργοί. Γι αυτό ακριβώς θα πρέπει εσυ ως φοιτήτρια να χρησιμοποιήσεις την ασφάλεια υγείας που έχεις ως κάτοικος χωρας της ΕΕ (το γραφει και στο Blog που σου στέλνω) ενω αυτοί που έχουν personnummer (δικαίωμα παραμονης) που εργάζονται δηλαδη στη Σουηδία , πληρώνουν φόρους εδω οπότε η περιθαλψή τους καλύπτεται απο το Σουηδικό κράτος. Διάβαζε με υπομονή τα sites των πανεπιστημίων και των σουηδικών υπηρεσιων, υπάρχουν απαντήσεις για σχεδόν όλες σου τις απορίες κάνοντας τις ερωτησεις στα κατάλληλα άτομα (πχ στο πανεπιστήμιο δεν θα σου δωσουν ακριβεις πληροφοριες για την άδεια παραμονής, γιατι αυτό είναι δουλεια του Migrationsverket) και αν δεν καλύπτεσαι ρωτα, ρωτα, ρωτα (τις σουηδικές υπηρεσίες).
                              Απλά googlάροντας (στα αγγλικά) τις απορίες σου, βρήκα τις παραπάνω πληροφορίες. Είμαι σίγουρη οτι μιά προσεκτική έρευνα στο internet θα σου οργανώσει τη σκέψη πολύ καλύτερα απο αποσπασματικές απαντήσεις στο patriotaki. Eμείς μόνο ένα μικρό 'σπρώξιμο' μπορούμε να σου προσφέρουμε. Θέλει δουλίτσα και πλάνο η έρευνά σου. Είναι σοβαρή, καθοριστική και δαπανηρή απόφαση οι σπουδές στο εξωτερικό οπότε αφιέρωσε ουσιαστικό χρόνο στο ψάξιμο.
                              Nα είσαι θετική. Οι κανόνες μπορεί να σου φαίνονται περίεργοι στην αρχή, αλλα είδικα για τους φοιτητές το σουηδικό σύστημα έχει σαν στόχο την οργάνωση της ζωής τους και όχι την ταλαιπωρία τους.
                              Είναι καλή η επιλογή της χώρας αυτής για σπουδές στη συγκεκριμένη εποχή, οπότε καλα το πάς, συνέχισε. Θα είναι μιά μοναδική εμπειρία. Είσαι σε καλό δρόμο και είσαι τυχερή που έχεις τη στήριξη των δικών σου. Βάλε τα δυνατά σου γιατί αυτά είναι τα πιό δημιουργικά χρόνια και θα σε καθορίσουν σαν άνθρωπο και σαν επαγγελματία. Καλή επιτυχία και καλή αρχή σε όλα. Και μήν ξεχάσεις να μας κάνεις update οταν με το καλό οι διαδικασίες προχωρήσουν. Φαντάσου πόσο πολύ μπορείς να βοηθήσεις τους επόμενους υποψήφιους φοιτητές με κάτι τέτοιο.

                              Comment


                                G.Ren σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες και όλα τα link που μου εστειλες.Εχω διαβασει σχεδον όλα οσα υπαρχουν σχετικα με το θεμα και σιγα σιγα τα βαζω σε μια ταξη στο μυαλο μου.
                                -Εννοειται οτι αν όλα πανε καλα και οντως κανω το βημα με επιτυχια θα ειμαι στην διαθεση σας για οτιδηποτε χρειαστει...
                                Δεν φανταζεσαι (και κανεις) ποσο πολυ το θελω και πραγματικα θα κανω ότι περνάει απο το χέρι μου.
                                1ος στόχος είναι να γράψω καλά στις πανελλήνιες και να περάσω σε κάποια σχολή διοτι μόνο ετσι θα με δεχτούν στα προγράμματα που με ενδιαφέρουν.2ος στόχος είναι να μαζεύω και εγώ από όπου μπορώ ,βασικά όμως οι γονείς αυτό το χρηματκό ποσό που απαιτείται για αποδείξω ότι θα μπορω να συντηρώ τον εαυτό μου...
                                Αν γίνουν αυτά τα υπόλοιπα πιστεύω θα πάρουν την σειρά τους...

                                Να σε ξαναευχαριστήσω για τον χρόνο που διέθεσες..Πολύ αναλυτικές και ακριβείς όλες σου οι πληροφορίες!!!

                                Comment

                                Working...
                                X