Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 7

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Χαίρετε φίλοι μου, έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τη μετανάστευση στη Σουηδία. Είμαι τεταρτοετής φοιτητής και σπουδάζω κοινωνική πολιτική, όπως έχω μάθει και από το τμήμα η κοινωνική προστασία και το κράτος πρόνοιας γενικότερα είναι πολύ αναπτυγμένα παρά το γενικότερο πλαίσιου νεο-φιλελευθερισμού που κυριαρχεί στην εποχή μας. Ένας μετανάστης με σπουδές σε αυτό το αντικείμενο +μεταπτυχιακό, έχει θέση στη Σουηδία; Να σημειώσω πως δεν ζητώ να με περιμένει κάποιος με κόκκινο χαλί στο αεροδρόμιο και να μου δώσει δουλειά, αλλά κάποιος με σπουδές έχει περισσότερες πιθανότητες έστω και για χειρωνακτικές δουλειές στην αρχή; Συν proficiency στην αγγλική!

    Όσον αφορά την κοπέλα μου, σπουδάζει φιλολογία, για αυτήν υπάρχει κάτι; Απ'όσο έχω καταλάβει υπάρχουν πολλοί Έλληνες στη Σουηδία! Ελληνικά σχολεία υπάρχουν; Οι προσλήψεις γίνονται μέσω του εδώ υπουργείου παιδείας; Θα μπορούσε να κάνει κάτι σαν ιδιαίτερα για τα παιδιά των μεταναστών; Να σημειώσω πως εκτός του πτυχίου της φιλολογίας υπάρχει proficiency στα αγγλικά, B1 στα γερμανικά και B2 στα ισπανικά.

    Comment


      Καλώς όρισες !
      Olajuwon: Χαίρετε φίλοι μου, έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τη μετανάστευση στη Σουηδία. Είμαι τεταρτοετής φοιτητής και σπουδάζω κοινωνική πολιτική, όπως έχω μάθει και από το τμήμα η κοινωνική προστασία και το κράτος πρόνοιας γενικότερα είναι πολύ αναπτυγμένα παρά το γενικότερο πλαίσιου νεο-φιλελευθερισμού που κυριαρχεί στην εποχή μας.
      Πραγματικά το κράτος πρόνοιας και η κοινωνική προστασία είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα εδώ στην Σουηδία .
      Ένας μετανάστης με σπουδές σε αυτό το αντικείμενο +μεταπτυχιακό, έχει θέση στη Σουηδία; Να σημειώσω πως δεν ζητώ να με περιμένει κάποιος με κόκκινο χαλί στο αεροδρόμιο και να μου δώσει δουλειά, αλλά κάποιος με σπουδές έχει περισσότερες πιθανότητες έστω και για χειρωνακτικές δουλειές στην αρχή; Συν proficiency στην αγγλική!
      Το βασικό είναι ότι τα Αγγλικά σου είναι σε καλό επίπεδο (proficiency) αυτό θα σε βοηθήσει πάρα πολύ στα πρώτα σου βήματα και μελλοντικά βεβαίως.
      Το βασικότερο από όλα όμως είναι να ξέρεις Σουηδικά !
      Τώρα για τις σπουδές σου (κοινωνική πολιτική) κατευθύνσεις θα πάρεις από των αρμόδιο Σουηδικό φορέα για τέτοια θέματα.
      Δουλειές υπάρχουν για αυτούς που πραγματικά θέλουν να δουλέψουν.

      Όσον αφορά την κοπέλα μου, σπουδάζει φιλολογία, για αυτήν υπάρχει κάτι; Απ'όσο έχω καταλάβει υπάρχουν πολλοί Έλληνες στη Σουηδία! Ελληνικά σχολεία υπάρχουν; Οι προσλήψεις γίνονται μέσω του εδώ υπουργείου παιδείας; Θα μπορούσε να κάνει κάτι σαν ιδιαίτερα για τα παιδιά των μεταναστών; Να σημειώσω πως εκτός του πτυχίου της φιλολογίας υπάρχει proficiency στα αγγλικά, B1 στα γερμανικά και B2 στα ισπανικά.
      Όσο για τα Ελληνικά σχολεία που ρωτάς και εμείς την ίδια απορία έχουμε, υπάρχουν ?
      Εγώ προσωπικά αυτό που γνωρίζω είναι ότι υπήρχαν, εάν συνεχίζουν να υπάρχουν δεν το ξέρω, ανεπίσημες πληροφορίες λένε ότι τους δασκάλους που υπήρχαν δεν τους πλήρωναν από την Ελλάδα, κάποιοι από αυτούς διδάσκουν σε κοινότητες αφιλοκερδώς....δεν ξέρω και ούτε με ενδιαφέρει να μάθω...,γενικότερα η κατάσταση δεν είναι και τόσο καλή στο συγκεκριμένο θέμα !
      Ότι προέρχεται γενικότερα από το Ελληνικό κράτος έχει πρόβλημα !
      Αντίθετα ότι προέρχεται από το Σουηδικό κράτος είναι τέλειο.
      π.χ. Το δικό μου παιδί στο Σουηδικό σχολείο που είναι του παρέχουν Έλληνα δάσκαλο δύο φορές την εβδομάδα ,ο οποίος, όπως ξέρει τα Ελληνικά σαν μητρική γλώσσα έτσι ξέρει και τα Σουηδικά και πληρώνεται από το Σουηδικό κράτος .
      Γενικότερα για κάποιον που θέλει να μεταναστεύσει στην Σουηδία και να έχει ένα καλό μέλλον θα πρέπει το μορφωτικό του επίπεδο να είναι σε υψηλά επίπεδα γιατί και οι απαιτήσεις είναι πολύ υψηλές .
      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

      Comment


        Καλώς όρισες !
        Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

        Πραγματικά το κράτος πρόνοιας και η κοινωνική προστασία είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα εδώ στην Σουηδία .
        Χαίρομαι που το ακούω από μετανάστη το 2013 καθώς όσο περνούν τα χρόνια σαν να δυναμώνει η αγορά και να απομακρύνεται το κράτος από την οικονομία, και φυσικά το κράτος εν προκειμένω είναι το σουηδικό.

        Το βασικό είναι ότι τα Αγγλικά σου είναι σε καλό επίπεδο (proficiency) αυτό θα σε βοηθήσει πάρα πολύ στα πρώτα σου βήματα και μελλοντικά βεβαίως.
        Το βασικότερο από όλα όμως είναι να ξέρεις Σουηδικά !
        Τώρα για τις σπουδές σου (κοινωνική πολιτική) κατευθύνσεις θα πάρεις από των αρμόδιο Σουηδικό φορέα για τέτοια θέματα.
        Δουλειές υπάρχουν για αυτούς που πραγματικά θέλουν να δουλέψουν.
        Όταν εννοείς ότι δουλειές υπάρχουν εννοείς και στον τομέα μου ή απλά χειρωνακτικές δουλειές; Όχι φυσικά πως θα έλεγα όχι σε χειρωνακτική εργασία, με την κατάσταση που επικρατεί εδώ και μεροκάματο 20ε να παίρνεις ανασφάλιστος είναι να λες ευχαριστώ. Τα σουηδικά είναι εύκολη γλώσσα; Σε ένα χρόνο μπορώ να την πάω σε επίπεδο Β1 για παράδειγμα;

        Όσο για τα Ελληνικά σχολεία που ρωτάς και εμείς την ίδια απορία έχουμε, υπάρχουν ?
        Εγώ προσωπικά αυτό που γνωρίζω είναι ότι υπήρχαν, εάν συνεχίζουν να υπάρχουν δεν το ξέρω, ανεπίσημες πληροφορίες λένε ότι τους δασκάλους που υπήρχαν δεν τους πλήρωναν από την Ελλάδα, κάποιοι από αυτούς διδάσκουν σε κοινότητες αφιλοκερδώς....δεν ξέρω και ούτε με ενδιαφέρει να μάθω...,γενικότερα η κατάσταση δεν είναι και τόσο καλή στο συγκεκριμένο θέμα !
        Ότι προέρχεται γενικότερα από το Ελληνικό κράτος έχει πρόβλημα !
        Αντίθετα ότι προέρχεται από το Σουηδικό κράτος είναι τέλειο.
        π.χ. Το δικό μου παιδί στο Σουηδικό σχολείο που είναι του παρέχουν Έλληνα δάσκαλο δύο φορές την εβδομάδα ,ο οποίος, όπως ξέρει τα Ελληνικά σαν μητρική γλώσσα έτσι ξέρει και τα Σουηδικά και πληρώνεται από το Σουηδικό κράτος .
        Γενικότερα για κάποιον που θέλει να μεταναστεύσει στην Σουηδία και να έχει ένα καλό μέλλον θα πρέπει το μορφωτικό του επίπεδο να είναι σε υψηλά επίπεδα γιατί και οι απαιτήσεις είναι πολύ υψηλές .
        Κατάλαβα, πρόσφατα άκουσα ένα περιστατικό σχετικό όπου κόπηκε η χρηματοδότηση ελληνικού σχολείου για τους Έλληνες της Ρουμανίας, σιγά μην πλήρωναν για την εκπαίδευση των Ελλήνων του εξωτερικού. Επομένως, η κοπέλα μου με αυτά τα ''χαρτιά'' κάνει κάτι; Γενικά, στην Σουηδία τι έχει πέραση αυτό το καιρό; Ό,τι πληροφορίες μου δίνεις/δίνετε είναι χρήσιμη έτσι ώστε να ξέρω τι επιλογές θα πάρω και που να χτίσω μέχρι να έρθει η ώρα, αν έρθει, της μετανάστευσης.

        Comment


          ....Όσον αφορά την κοπέλα μου, σπουδάζει φιλολογία, για αυτήν υπάρχει κάτι; Απ'όσο έχω καταλάβει υπάρχουν πολλοί Έλληνες στη Σουηδία! Ελληνικά σχολεία υπάρχουν; Οι προσλήψεις γίνονται μέσω του εδώ υπουργείου παιδείας; Θα μπορούσε να κάνει κάτι σαν ιδιαίτερα για τα παιδιά των μεταναστών;....

          Μπορεις να ρωτησεις λεπτομερειες
          Στελνω τον γιο μου και την κορη μου στο σαββατιατικο τμημα του ελληνικου σχολειου
          που σου παραθετω παρακατω
          Ειναι σοβαρη η οργανωση του και θα σε ενημερωσουν πιστευω για οτι θελησεις

          Hellenic School of Stockholm

          Comment


            Καλημέρα και από έναν δημοσιογράφο(πτυχίο)-μάγειρα (ακόμη 1,5 χρόνο σχολής)... Εδώ και πολύ καιρό είμαι στην φάση του ψαξίματος για την Αγγλία για εύρεση δουλειάς, ωστόσο λίγο ότι το έχω πάρει σοβαρά (απόφαση ζωής είναι), εδώ και λίγο καιρό γυρνάει στο μυαλό μου και η Σουηδία, έχω ένα φίλο που σπουδάζει εκεί και μου έχει πει και τα καλά (χαλαροί άνθρωποι, καλοί μισθοί) και τα κακά του θέματος (από τις 3:30 νυχτώνει)... Μου είπε επίσης ότι αν ξέρει κάποιος Αγγλικά είναι μια χαρά καθώς πολλοί μιλάνε την συγκεκριμένη γλώσσα...Αυτό που θέλω να πω είναι τι επιλογές υπάρχουν στο θέμα του μάγειρα γιατί από δημοσιογραφία δε παίζει λόγω γλώσσας... φίλε patrioten στηρίζομαι πάνω σου....

            Comment


              Τα αγγλικα ειναι οτι πρεπει για να μπορεις να συνεννοηθείς. Για δουλεια ομως ειναι απαραίτητα τα Σουηδικά!!! Οποτε αν σκεφτεσαι για Σουηδια καλο ειναι να αρχισεις καποια μαθηματα Ελλάδα και μετα να έρθεις. Στη Σουηδία εχεις δυνατότητα να κανεις μαθηματα γλωσσας δωρεαν (εν αντιθεση με Νορβηγια #$#%$%$%). Για να μαθεις καλά τη γλώσσα χρειάζεσαι περίπου 1 χρονο παραμονης στη χωρα και εντατικά μαθήματα παράλληλα. Αν είσαι καλος με τις γλώσσες (τα πιανεις δηλαδή γρήγορα) μπορεί και λιγότερο. Γενικά μετα τον 4ο μήνα αρχίζει το αφτί και προσαρμόζεται, αρχίζεις δηλαδή και πιανεις μερικές λέξεις απο τις συνομιλίες ή απο την τηλεόραση/ραδιο. Στην αρχη είναι ολα ακαταλαβιστικα. Αυτα στα λέω απο προσωπικη εμπειρια, για αλλους μπορει να ειναι διαφορετικα. Δεν ειμαι Σουηδια , ειμαι Νορβηγια αλλά το ιδιο ειναι (Νορβηγια εχουμε και διαλεκτους, αλλο μανίκι και αυτο. Σουηδια δεν ξερω τι παιζει.)

              Οπως καταλαβαίνεις μη περιμένεις με το που ερθεις Σουηδία να βρεις δουλειά στο αντικείμενο σου αμέσως χωρις γλώσσα. Θα πρεπει πρωτα να βρεις μια δουλειά του ποδαριου για ενα διαστημα μαθαίνοντας παράλληλα τη γλώσσα και μετά οταν τη μάθεις να αρχισεις να ψάχνεις για εκει που θελεις. Αν βιαζεσαι πηγαινε Αγγλια.
              Αν και απο ότι βλεπω ψαχνεις και για μαγειρας... Εκει ισως εχεις καποιες πιθανοτητες, αλλά τουλαχιστον πρεπει να τελειωσεις τη σχολη σου. Εχεις τρελό ανταγωνισμο να αντιμετοπισεις. Οι περισσότεροι Σουηδοι μαγειρες/σερβιτοροι ερχονται Νορβηγια. Πάλι η γλώσσα ειναι το κλειδι της επιτυχιας. Καπως πρεπει να συνενοείσαι στη κουζίνα, εκτός και αν το προσωπικο ειναι ολοι ξενοι οποτε η γλωσσα συνενοησης θα ειναι αναγκαστικα τα αγγλικα.
              Προυπηρεσία έχεις; Αυτο ειναι το σημαντικο. Προυπηρεσια και συστατικές επιστολες. Αν και θα σε πικρανω λιγο. Δε μετραει και πολυ η προυπηρεσια στην Ελλάδα, αλλα στη Σουηδία. Αν δουν οτι εχεις καποια γνωση της γλώσσας (ασχετα αν στο τελος θα μιλας αγγλικά) και μια καποια προυπηρεσια ίσως δουν το βιογραφικό σου με καλύτερο μάτι.

              οσο για το οτι νυχτωνει στις 15:30, μια συνηθεια ειναι. Μες τη βδομαδα δεν το καταλαβαινεις γιατι είσαι στη δουλειά. σαββατοκυριακο λιγο χαλιεσαι. Αλλα ειναι για 1-2 μηνες. Τωρα αρχιζει και μεγαλωνει η μερα σιγα σιγα.

              Comment


                Originally posted by afrodite View Post
                ....

                Στη Σουηδία εχεις δυνατότητα να κανεις μαθηματα γλωσσας δωρεαν (εν αντιθεση με Νορβηγια #$#%$%$%).

                ....
                Αφροδιτη, γεια σου

                Επειδη εχεις ξαναγραψει οτι στη Νορβηγια τα μαθηματα γλωσσας για πολιτες Ευρωπαϊκης Ενωσης ΔΕΝ ειναι δωρεαν, ηθελα να σε ρωτησω, γιατι κατα την αποψη σου συμβαινει αυτο? Δηλαδη, οπως λες, αν ο άλλος ειναι απο το Αφγανισταν πχ. δικαιουται δωρεαν εκμαθηση γλωσσας στη Νορβηγια, ενω αν ειναι απο Ελλαδα ή Πορτογαλια πχ., δεν δικαιουται?

                Γιατι, κατα τη γνωμη σου, συμβαινει αυτο?


                Να εισαι καλα

                Comment


                  Γιατι εμας μας θεωρουν πλουσιος (εδω γελαμε) σε σχεση με τις αλλες χώρες. Μπορει και ισως επειδη εμεις λογο ΕΕ και Σεγκεν δεν χρειαζόμαστε αδεια παραμονης και βίζα οπως στις άλλες χώρες. Εκεινοι θέλουν μινιμουμ 300 ωρες νορβηγικων μαθηματων για να τους δωθει η άδεια παραμονης.(και διαφορα αλλα που δεν τα θυμαμαι). Γιατι εμεις ανεβαινουμε ως "εργασιακοι μεταναστες" ενω αυτοι ανεβαινουν ως προσφυγες λγο πολεμου, κακουχιας ασυλο κλπ... (οικονομικοι μεταναστες ειναι ο σωστος όρος; Δεν ξερω).
                  Δεν ξερω πραγματικά γιατί υπάρχει αυτός ο διαχωρισμος. Το θεωρω άδικο, και πολλοι Νορβηγοι το ιδιο. Κάποιος που είναι άνεργος δεν μπα να προερχεται απο ΕΕ ή όχι? Το ιδιο ειναι. Λεφτα ΔΕΝ έχει. Και αν ο μονος τροπος για να βρει εργασια ειναι η γλώσσα γιατι δεν του το παρέχει ο Νορβηγικος ΟΑΕΔ του; Αυτο θα πρεπει να το κοιταξει λιγο η κυρία πρωθυπουργος.

                  Comment


                    Originally posted by afrodite View Post
                    Γιατι εμας μας θεωρουν πλουσιος (εδω γελαμε) σε σχεση με τις αλλες χώρες. Μπορει και ισως επειδη εμεις λογο ΕΕ και Σεγκεν δεν χρειαζόμαστε αδεια παραμονης και βίζα οπως στις άλλες χώρες. Εκεινοι θέλουν μινιμουμ 300 ωρες νορβηγικων μαθηματων για να τους δωθει η άδεια παραμονης.(και διαφορα αλλα που δεν τα θυμαμαι). Γιατι εμεις ανεβαινουμε ως "εργασιακοι μεταναστες" ενω αυτοι ανεβαινουν ως προσφυγες λγο πολεμου, κακουχιας ασυλο κλπ... (οικονομικοι μεταναστες ειναι ο σωστος όρος; Δεν ξερω).
                    Δεν ξερω πραγματικά γιατί υπάρχει αυτός ο διαχωρισμος. Το θεωρω άδικο, και πολλοι Νορβηγοι το ιδιο. Κάποιος που είναι άνεργος δεν μπα να προερχεται απο ΕΕ ή όχι? Το ιδιο ειναι. Λεφτα ΔΕΝ έχει. Και αν ο μονος τροπος για να βρει εργασια ειναι η γλώσσα γιατι δεν του το παρέχει ο Νορβηγικος ΟΑΕΔ του; Αυτο θα πρεπει να το κοιταξει λιγο η κυρία πρωθυπουργος.
                    Ευχαριστω για την απαντηση, και φυσικα συμφωνω απολυτα μαζι σου: θα επρεπε να κρινουν τουλαχιστον βασει των οικονομικων του καθε ανθρωπου, εστω και αν τα μαθηματα δεν στοιχιζουν τοσο πολυ! Δεν ξερω ποσο στοιχιζουν το μηνα τα μαθηματα γλωσσας στη Νορβηγια. Μαλλον εχει να κανει με το οτι "προσφυγας πολεμου" = ατομο που χρηζει άμεσης βοηθειας, αλλά και παλι: ΜΟΝΟ προσφυγες πολεμου ερχονται απο αυτες τις χωρες?! Αν δηλαδη ερθει ενας Πακιστανος "ματσό", δικαιουται δωρεαν μαθηματα? Ή αν ερθει ενας Βραζιλιανος (= εκτος EU), δικαιουται δωρεαν ή πληρωνει?

                    Και μια τελευταια ερωτηση, και 1.000 sorries για το off topic!!! ΤΕΡΑΣΤΙΑ εντυπωση μου εκανε αυτο που εγραψες καποτε για τους δρομους τους!! Οτι ειναι γεματοι λακουβες, κακοσυντηρητοι, κλπ... WOW! ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ λεφτα εχουν, γιατι δεν φτιαχνουν τους δρομους τους?!

                    Comment


                      Ερωτησεις που δεν μπορω να απαντησω γιατι δεν ξέρω. Κι εγω αυτη την απορια εχω... γιατι δε φτιαχνουν τους δρομους (οκ χαλανε με το κρυο χιονια παγο καθημερινο εκχιονισμο με τα εκχιονιστικα και με τη συνεχη χρυση χιονολαστιχων- μερικοι χρησιμοποιουν καρφια αν και απαγορευεται στο Οσλο. Αλλα το κανουν παρόλα αυτα).
                      Επισης περιμενα καλυτερο καθαρισμο των πεζοδρομιων ή των δρομων κατα τη χιονοπτωση. Ειχαμε καποια στιγμη τον Δεκεμβριο χιονοπτωση αλλα μετα εριξε βροχή με αποτελεσμα τα πεζοδρομια και οι δρομοι να γινουν παγοδρόμια. Καθε μερα εδινα μαχη για να περπατησω χωρις να φαω τα μουτρα μου. Σαν τις παπιες περπαταμε και ριχναμε και τις αναλογες χορευτικες φιγουρες.... Η πιο δυσκολη στιγμη ήταν οτα ξυπνησα ενα πρωι και ολος ο κηπος (που την προηγουμενη ειχε πατημενο χιονι) ειχε γινει παγος. Κανενα σημειο με χιονι εστω για καλυτερη προσφυση του παπουτσιου. Και ειναι και κατηφορικος. Ειχε βρεξει το βραδυ και με τις χαμηλες θερμοκρασιες εγινε παγος!! Πως το κατεβαινεις μανα μου αυτο;;; Με τον κ@λ@?? Εκει σε θελω μαστορα. Τα καταφερα να το κατεβω παλι καλα χωρις να πεσω, αν και κυνδινεψα αρκετες φορες.

                      Comment


                        Originally posted by afrodite View Post
                        Ερωτησεις που δεν μπορω να απαντησω γιατι δεν ξέρω. Κι εγω αυτη την απορια εχω... γιατι δε φτιαχνουν τους δρομους (οκ χαλανε με το κρυο χιονια παγο καθημερινο εκχιονισμο με τα εκχιονιστικα και με τη συνεχη χρυση χιονολαστιχων- μερικοι χρησιμοποιουν καρφια αν και απαγορευεται στο Οσλο. Αλλα το κανουν παρόλα αυτα).
                        Επισης περιμενα καλυτερο καθαρισμο των πεζοδρομιων ή των δρομων κατα τη χιονοπτωση. Ειχαμε καποια στιγμη τον Δεκεμβριο χιονοπτωση αλλα μετα εριξε βροχή με αποτελεσμα τα πεζοδρομια και οι δρομοι να γινουν παγοδρόμια. Καθε μερα εδινα μαχη για να περπατησω χωρις να φαω τα μουτρα μου. Σαν τις παπιες περπαταμε και ριχναμε και τις αναλογες χορευτικες φιγουρες.... Η πιο δυσκολη στιγμη ήταν οτα ξυπνησα ενα πρωι και ολος ο κηπος (που την προηγουμενη ειχε πατημενο χιονι) ειχε γινει παγος. Κανενα σημειο με χιονι εστω για καλυτερη προσφυση του παπουτσιου. Και ειναι και κατηφορικος. Ειχε βρεξει το βραδυ και με τις χαμηλες θερμοκρασιες εγινε παγος!! Πως το κατεβαινεις μανα μου αυτο;;; Με τον κ@λ@?? Εκει σε θελω μαστορα. Τα καταφερα να το κατεβω παλι καλα χωρις να πεσω, αν και κυνδινεψα αρκετες φορες.
                        afrodite εξαρτήματα για τα παπούτσια για να μην γλιστράει στον πάγο τα πουλάνε στα φαρμακεία και σε καταστήματα παπουτσιών .
                        all-purpose-snow-ice-gripper-traction-aid-1.jpgice-walker-shoe-cleats-1.jpg ...μην μας πάθεις και τίποτα !
                        halka440x200.jpg
                        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                        Comment


                          καλημέρα σε όλους Ελλάδα και Σουηδία

                          Έχοντας διαβάσει κάθε ποστ σε αυτές τις 14 σελίδες(και τα περισσότερα θέματα για Σουηδία) κατάλαβα το εξής: Χωρίς σουηδικά δεν μπορείς να κάνεις αυτό που ονειρεύεσαι.
                          Έχω όμως κάποιες απορίες που εάν γνωρίζει κάποιος από την εμπειρία του εκεί θα ήταν χρήσιμη συμβουλή.
                          Επειδή πλέον με όσα έχω διαβάσει γνωρίζω πως να βρω δουλειά θα είναι πολύ δύσκολο χωρίς γνώσεις σουηδικών αναρωτιέμαι μήπως επιλογή του μεταπτυχιακού είναι καλύτερη. Το σκεφτόμουν αρχικά όμως ένα μεταπτυχιακό απαιτεί 2 παραπάνω χρόνια διάβασμα,συν ότι επειδή τελειώνω Ιουνιο μπορώ να ξεκινήσω μεταπτυχιακό από Σεπτέμβρη του 2015 . Για αυτό προτιμώ και θέλω να βγάλω κάποια λεφτά, έστω και λίγα για αρχή ώστε να μην πιέζω πλέον οικονομικά τους γονείς μου. Όμως μήπως τελικά να κυνηγήσω το μεταπτυχιακό; Σκέφτομαι πως εκείνα τα 2 χρόνια θα έχω τον πολύτιμο χρόνο να μάθω σουηδικά και έτσι τελειώνοντας θα μπορέσω λίγο ευκολότερα να βρω δουλειά. Έδω στην πόλη μου μαθήματα σουηδικών δεν γίνονται και παρόλο που έχω όλη την διάθεση και την θέληση να μάθω μόνη μου σουηδικά με πολύ διάβασμα, μπορεί να καταλαβαίνω και να γράφω μετά από κάποιους μήνες όμως δεν θα μπορώ να μιλάω. Κατά τα ψέματα αν δεν ακούς την γλώσσα δεν μπορείς να τη μάθεις. Επόμένως δεν μπορώ να σταθώ όντας αυτοδίδακτη σε μια συνέντευξη στα σουηδικά.
                          Ο τομέας μου είναι σχετικός με webbutvecklare (web development). Πίστευα ότι με την καλή γνώση αγγλικών αρχικά θα μπορέσω να βρω όμως πήρα μια γεύση αναζητώντας δουλειά πως σχεδόν όλα τα σάιτ για τις προσφορές εργασίας γραμμένες στα σουηδικά.

                          Συγνώμη για το κατεβατό όμως δεν είμαι άτομο της τελευταίας στιγμής και ήδη έχω μπει ενεργά στην αναζήτηση του επόμενου βήματος. Όμως δεν γνωρίζω τι είναι καλύτερο για μένα, μεταπτυχιακό ή δουλειά. Καλοδεχούμενη κάθε πρόταση/σκέψη. Άλλωστε δεν ζω σε ροζ σύννεφο ;) Πάντως το να μείνω σε μια χώρα που από το γυμνάσιο έβλεπα ότι δεν κολλάω δεν πρόκειται να συμβεί!!

                          Comment


                            Originally posted by iridra View Post
                            καλημέρα σε όλους Ελλάδα και Σουηδία

                            Έχοντας διαβάσει κάθε ποστ σε αυτές τις 14 σελίδες(και τα περισσότερα θέματα για Σουηδία) κατάλαβα το εξής: Χωρίς σουηδικά δεν μπορείς να κάνεις αυτό που ονειρεύεσαι.
                            Έχω όμως κάποιες απορίες που εάν γνωρίζει κάποιος από την εμπειρία του εκεί θα ήταν χρήσιμη συμβουλή.........................
                            Έδω στην πόλη μου μαθήματα σουηδικών δεν γίνονται και παρόλο που έχω όλη την διάθεση και την θέληση να μάθω μόνη μου σουηδικά με πολύ διάβασμα, μπορεί να καταλαβαίνω και να γράφω μετά από κάποιους μήνες όμως δεν θα μπορώ να μιλάω.
                            Ο τομέας μου είναι σχετικός με webbutvecklare (web development). Πίστευα ότι με την καλή γνώση αγγλικών αρχικά θα μπορέσω να βρω όμως πήρα μια γεύση αναζητώντας δουλειά πως σχεδόν όλα τα σάιτ για τις προσφορές εργασίας γραμμένες στα σουηδικά.......................................... ..
                            Στον συγκεκριμένο τομέα "webbutvecklare" πολλά άτομα εργάζονται μόνο με Αγγλικά αρκεί να είσαι "καλή στην δουλειά σου" με προϋπηρεσία και με δεξιότητες σαν "webbutvecklare".
                            Για να βρείς δουλειά στην Σουηδία πρέπει να ζείς στην Σουηδία και να είσαι καταχωρημένος στο Σουηδικό σύστημα δεν είναι δυνατόν να βρείς δουλειά (χωρίς"personnummer", "cv" και "personligt brev")και να είσαι εκτός Σουηδίας !Τέλος πάντων, ρίξε μια ματιά παρακάτω, στο τέλος της σελίδας θα βρεις πως πρέπει να είναι το personligt brev( προσωπική επιστολή) και το CV στην Σουηδία !Αν τα Αγγλικά σου είναι ΟΚ πάρε και τηλ.!!! στην Σουηδία το 99% μιλάνε Αγγλικά....!(μπορεί.....?..!....να σου ζητήσουν εργασίες σου....να είσαι έτοιμη) !
                            (Για να ακούς Σουηδικά υπάρχουν άπειρα λίνκ στο διαδίκτυο).
                            Διάβασε καλά το θέμα της Σουηδίας τα έχουμε ξαναγράψει !


                            http://www.metrojobb.se/ad/search/se...lare&pgSize=50
                            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                            Comment


                              Σε ευχαριστώ πολύ patrioten για την απάντηση.

                              Τουλάχιστον είναι κάπως ενθαρρυντικό το γεγονός με τα αγγλικά!Σχετικά με το ακουστικό μέρος μάλλον δεν το έθεσα πολύ σωστά. Ναι έχω βρει και προμηθευτεί αρκετό υλικό όμως γενικά εάν δεν έχεις κάποιον δάσκαλο να σε διορθώνει όταν μιλάς ή να ζεις στην ίδια τη χώρα δεν μαθαίνεται σωστά.
                              Εννοείται πως θα συνεχίσω τα διάβασμα σε όσα έχουν γραφτεί σχετικά με την Σουηδία.

                              Comment


                                Καλημέρα

                                Σε ευχαριστώ ΠΟΛΥ swethess! Να πω την αλήθεια δεν γνώριζα ότι μπορούσα να κάνω την αίτηση μου για μεταπτυχιακό χωρίς να έχω το πτυχίο. Χρήσιμη η πληροφορία σου. Θα το ψάξω και θα το σιγουρέψω.
                                Επίσης ήδη κάνω την πρακτική μου στην Ελλάδα (λόγω ενός εργαστηρίου που μου είχε μείνει και δεν υπήρχε η επιλογή της τελικής) ενώ το πλάνο μου ήταν να κάνω πρακτική εξωτερικό. Τον Σεπτεμβρη του 2013 γύρισα μετά από ένα χρόνο εράσμους στην Γερμανία.
                                Τώρα σχετικά με το εράσμους placement για πρακτική επειδή το έχω ψάξει μπορεί κάποιος να κάνει και πρακτική στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό μέσω του προγράμματος. Καλή η ιδέα σου όμως αν πω στου γονείς μου πως η ορκωμοσία θα καθυστερήση κι άλλο θα γελάνε. (Ήδη βρίσκομαι σε μεγάλο εξάμηνο λόγω δουλειάς 1 χρόνο και επειδή δεν πέρασα 1 μάθημα στην Γερμανία με πήγε πίσω 1 εξάμηνο επιπλέον.)

                                Δεν την γνώριζα την ιστοσελίδα. Την αποθήκευσα ήδη και θα ψάξω.

                                Για μεταπτυχιακά ψάχνω από : Find Masters in Europe: all MBA, MSc., MA, LLM, MPhil and other postgraduate programmes - MastersPortal.eu
                                Έχω βρει κάποια απλά σε αυτά που είδα έληξε η προθεσμία για υποτροφία.

                                Και όσο για δουλειές έχω βει κάποιες αλλά οκ δεν ξέρω καν θα με δεχτούν. Το σίγουρο είναι παντως πως μέχρι τον Ιούλιο το βιογραφικό μου θα είναι πολύ καλύτερο από άποψη εμπειρίας.
                                -www.jobsinstockholm.com/
                                -www.monster.se/

                                Πάντως είναι τρομερά ελαφρυντικό το γεγονός πως στο τομέα μου μπορώ να ξεκινήσω και χωρίς κάποια ιδιαίτερη γνώση Σουηδικών!
                                Και πάλι ευχαριστώ!

                                Καλό Σαβ/κο σε όλους όπου κι αν βρίσκεστε

                                Comment

                                Working...
                                X