Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αρνητικά της Σουηδίας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by greek View Post
    Προσπαθω να βοηθηθω.Περιμενω να μαζεψω καμια 20ρια χιλιαρικα,να εχω να περασω τον πρωτο καιρο,να παω στην Σουηδια να κανω τις διαδικασιες και αν εχω τυχη να βρω και καμια δουλεια καθαριστη,με κανα χιλιαρικο-1200 τον μηνα,και να δινω τα 800 για νοικι.

    Να κανω τα ονειρα μου πραγματικοτητα!!!
    Μείνε στην ελλάδα τότε και σταμάτα να ειρωνεύεσαι τον καθένα!!!!!

    Comment


      #92
      Originally posted by australian View Post
      Εκτός από το να κάνεις κριτική σε κάθε μήνυμα,και να πετάς "λάσπη" ότι κάνουμε λογοκρισία,κάτι που θα βοηθήσει κάποιον,έχεις να γράψεις???
      Μπορεί να ειρωνέυεται ο φίλος στο μηνυμά του αλλά μη του στερίσουμε και το δικιο. Δικιο εχει οτι κανει πολύ γρήγορα φίλους ενώ δεν γνωρίζει κανέναν στη Σουηδία.
      Η Τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

      Comment


        #93
        Originally posted by greek View Post
        Προσπαθω να βοηθηθω.Περιμενω να μαζεψω καμια 20ρια χιλιαρικα,να εχω να περασω τον πρωτο καιρο,να παω στην Σουηδια να κανω τις διαδικασιες και αν εχω τυχη να βρω και καμια δουλεια καθαριστη,με κανα χιλιαρικο-1200 τον μηνα,και να δινω τα 800 για νοικι.

        Να κανω τα ονειρα μου πραγματικοτητα!!!

        Είσαι άπαιχτος!!! Respect!!!

        Comment


          #94
          Originally posted by wint3r View Post
          Μπορεί να ειρωνέυεται ο φίλος στο μηνυμά του αλλά μη του στερίσουμε και το δικιο. Δικιο εχει οτι κανει πολύ γρήγορα φίλους ενώ δεν γνωρίζει κανέναν στη Σουηδία.
          Συμφωνω μαζι σου wint3r οτι δεν πρεπει να του γινει ban γιατι απλα αν ειναι αυτος που ειπε ο milu πριν απο μερικες μερες θα κανει μια νεα εγγραφη και απο την αρχη θα γραφει με ενα νεο ονομα....και θα παρακολουθει....

          Καλο θα ηταν βεβαια ο φιλος μας ο greek, fendy ή οπως αλλιως βαφτιζεται κατα καιρους, να διαβαζε προσεκτικα ολοκληρα τα μηνυματα μου γιατι εγω δεν ανεφερα οτι εκανα φιλιες ...

          Γνωριμιες εκανα αρκετες και καποιες απο αυτες θεωρω οτι θα γινουν φιλιες. Η φιλια ομως ειναι κατι που δοκιμαζεται στο χρονο και δεν γινεται απο την μια μερα στην αλλη οπως το παρουσιαζει ο greek.

          Ας ξαναδιαβασει καλυτερα τα μηνυματα μου και τον περιμενουμε ανανεωμενο με νεο ονομα για να μπαινει και να δημιουργει ιντριγκα και εντυπωσεις παραποιωντας αυτα που γραφουν αλλοι...

          Οταν σου δινεται βημα να μιλησεις γλυκαινεσαι και ποναει οταν στο στερησουν...

          Ελενη

          Υ.Γ. Τον ενα και μοναδικο banned jonas δεν νομιζω οτι τον ξεπερασε κανενας ακομα στην μοναδικοτητα αναταραχης!!!

          Comment


            #95
            Originally posted by saetron View Post
            για να γραψω και γω μερικα αρνητικα ετσι για να τα βγαλω απο μεσα μου...

            1ον..σκατεβερκετ...χειροτερο μπαχαλο και απο τις ελληνικες δημοσιες υπηρεσιες.... σημερα μου ριξανε ακυρο για τα νουμερα για μια ακομη φορα αν και τους πηγα χαρτι απο εργοδοτη. Στο χαρτι που μου στειλανε αν δεν κανω λαθος γραφει οτι δεν επαρκει η δουλεια μου και οτι δεν τους εστειλα την αδεια παραμονης απο το μιγκρατιονβερκετ....
            αν και μολις μια βδομαδα πριν η συγκατοικος μου πηρε τα νουμερα με 6μηνο συμβολαιο και ημιαπασχοληση χωρις το χαρτι απο το μιγκρατιονβερκετ.

            2ον δεν γινεται ενω μιλαω πλεον αρκετα καλα σουηδικα να τρωω ακυρα απο δουλειες...και να διαβαζω στην εφημεριδα οτι σε 2 μονο νοσοκομεια του καρολινσκα τους λειπουν 300 νοσηλευτες....και να λενε οτι δεν ξερουν πως θα βγαλουν το καλοκαιρι.....βοδια παρτε κανεναν κοσμακη χωρις καλη γλωσσα...εφοσον οι σουηδοι σαν σουηδοι δεν επιλεγουν να σπουδασουν την νοσηλευτικη.
            Ενημερωτικά, τα σουηδικά μερικών μηνών, δεν είναι τίποτα! Είναι ζήτημα ασφάλειας των ασθενών.
            Το ότι υπάρχει έλλειψη νοσηλευτικού προσωπικού, αν δεν το πρόσεξες στα σουηδικά ΜΜΕ, είναι επειδή ζητάνε πρώτο μισθό 24.000 κορώνες μικτά, αλλοιώς δεν δουλεύουν. Και υπάρχει μεγάλο πρόβλημα. Στο Νορτέλιε συμφώνησαν για 24.500 κορώνες πρώτο μισθό. Δεν έχει να κάνει λοιπόν ότι οι σουηδοί δεν σπουδάζουν νοσηλευτική.

            Comment


              #96
              Originally posted by Minos View Post
              Ενημερωτικά, τα σουηδικά μερικών μηνών, δεν είναι τίποτα! Είναι ζήτημα ασφάλειας των ασθενών.
              Το ότι υπάρχει έλλειψη νοσηλευτικού προσωπικού, αν δεν το πρόσεξες στα σουηδικά ΜΜΕ, είναι επειδή ζητάνε πρώτο μισθό 24.000 κορώνες μικτά, αλλοιώς δεν δουλεύουν. Και υπάρχει μεγάλο πρόβλημα. Στο Νορτέλιε συμφώνησαν για 24.500 κορώνες πρώτο μισθό. Δεν έχει να κάνει λοιπόν ότι οι σουηδοί δεν σπουδάζουν νοσηλευτική.
              για τα δικα μου σουηδικα που παω και ανταποκρινομαι στις συνεντευξεις και στα τηλεφωνα μονο στα σουηδικα ειναι και παραειναι...
              γιατι απο την αλλη σε γιατρο που ξερω προσωπικα ο οποιος με τα χιλια ζορια αν θα πει μια ολοκληρωμενη προταση και του λενε οτι τα σουηδικα του ειναι μια χαρα...εεε τα δικα μου ειναι ΚΑΛΑ..
              και μεσω του οαεδ εμαθα οτι οι σουηδοι γενικα δν επιλεγουν επαγγελματα υγειας...προτιμουν ΙΤ κλπ.. λογω χρηματων πες το...λογω ειδους δουλειας..πες το οπως θες

              οταν ομως σε 2 μονο νοσοκομεια σου λειπουν οχι 50 και 100 αλλα 300 εεε τοτε εισαι μαλακας που δεν παιρνεις ατομα εστω με επαρκη σουηδικα και απταιστα αγγλικα να βοηθησουν την κατασταση.

              Comment


                #97
                Originally posted by saetron View Post
                για τα δικα μου σουηδικα που παω και ανταποκρινομαι στις συνεντευξεις και στα τηλεφωνα μονο στα σουηδικα ειναι και παραειναι...
                γιατι απο την αλλη σε γιατρο που ξερω προσωπικα ο οποιος με τα χιλια ζορια αν θα πει μια ολοκληρωμενη προταση και του λενε οτι τα σουηδικα του ειναι μια χαρα...εεε τα δικα μου ειναι ΚΑΛΑ..
                και μεσω του οαεδ εμαθα οτι οι σουηδοι γενικα δν επιλεγουν επαγγελματα υγειας...προτιμουν ΙΤ κλπ.. λογω χρηματων πες το...λογω ειδους δουλειας..πες το οπως θες

                οταν ομως σε 2 μονο νοσοκομεια σου λειπουν οχι 50 και 100 αλλα 300 εεε τοτε εισαι μαλακας που δεν παιρνεις ατομα εστω με επαρκη σουηδικα και απταιστα αγγλικα να βοηθησουν την κατασταση.
                Είναι σχετικά αυτά που λες. Σύμφωνα με τους Σουηδούς Arbetsmarknaden υπάρχει σήμερα έλλειψη σε εξειδικευμένους νοσηλευτές και σε αυτούς που έχουν μεγάλη εμπειρία. Κάθε χρόνο γίνονται δεκτοί 5.500 φοιτητές στην Νοσηλευτική σε όλη την Σουηδία. Δες το λινκ που σου έβαλα στα σουηδικά. Τέλος όπως σου έγραψα, δεν είναι ότι υπάρχει έλλειψη για το καλοκαίρι επειδή δεν υπάρχουν νοσηλευτές, αλλά επειδή ζητάνε 24.000 πρώτο μισθό και αρνούνται να πρσοσληφθούν με μικρότερο μισθό. Χτες είχε διαδήλωση με γύρω στους 500 νοσηλευτές με αυτό το αίτημα στο Σλούσεν.

                Comment


                  #98
                  Originally posted by Νεομετανάστρια View Post

                  Καλο θα ηταν βεβαια ο φιλος μας ο greek, fendy ή οπως αλλιως βαφτιζεται κατα καιρους, να διαβαζε προσεκτικα ολοκληρα τα μηνυματα
                  στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις χτύπα...

                  Comment


                    #99
                    Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                    Συμφωνω μαζι σου wint3r οτι δεν πρεπει να του γινει ban γιατι απλα αν ειναι αυτος που ειπε ο milu πριν απο μερικες............. .......................
                    Έγινε ban γιατί μας κατηγόρησε για λογοκρισία,τον κάλεσα να αποδείξει αυτά
                    που λέει (και μέσω pm),δεν μπήκε στον κόπο,(άλλα λόγια να αγαπιόμαστε) απλά άφησε τη "λάσπη" του και την ειρωνεία του.......κι έφυγε......

                    Comment


                      Originally posted by saetron View Post
                      για τα δικα μου σουηδικα που παω και ανταποκρινομαι στις συνεντευξεις και στα τηλεφωνα μονο στα σουηδικα ειναι και παραειναι...
                      γιατι απο την αλλη σε γιατρο που ξερω προσωπικα ο οποιος με τα χιλια ζορια αν θα πει μια ολοκληρωμενη προταση και του λενε οτι τα σουηδικα του ειναι μια χαρα...εεε τα δικα μου ειναι ΚΑΛΑ..
                      και μεσω του οαεδ εμαθα οτι οι σουηδοι γενικα δν επιλεγουν επαγγελματα υγειας...προτιμουν ΙΤ κλπ.. λογω χρηματων πες το...λογω ειδους δουλειας..πες το οπως θες

                      οταν ομως σε 2 μονο νοσοκομεια σου λειπουν οχι 50 και 100 αλλα 300 εεε τοτε εισαι μαλακας που δεν παιρνεις ατομα εστω με επαρκη σουηδικα και απταιστα αγγλικα να βοηθησουν την κατασταση.
                      ποσο καιρο σ πηρε να φτασεις σ αυτο το επιπεδο στην γλωσσα>?

                      * εχεις δικιο σ οσα λες

                      Comment


                        Originally posted by Minos View Post
                        Είναι σχετικά αυτά που λες. Σύμφωνα με τους Σουηδούς Arbetsmarknaden υπάρχει σήμερα έλλειψη σε εξειδικευμένους νοσηλευτές και σε αυτούς που έχουν μεγάλη εμπειρία. Κάθε χρόνο γίνονται δεκτοί 5.500 φοιτητές στην Νοσηλευτική σε όλη την Σουηδία. Δες το λινκ που σου έβαλα στα σουηδικά. Τέλος όπως σου έγραψα, δεν είναι ότι υπάρχει έλλειψη για το καλοκαίρι επειδή δεν υπάρχουν νοσηλευτές, αλλά επειδή ζητάνε 24.000 πρώτο μισθό και αρνούνται να πρσοσληφθούν με μικρότερο μισθό. Χτες είχε διαδήλωση με γύρω στους 500 νοσηλευτές με αυτό το αίτημα στο Σλούσεν.

                        μια χαρα τα λεω...απλα αλλα λες εσυ...και αλλα λεω εγω...

                        Comment


                          Originally posted by mikael View Post
                          ποσο καιρο σ πηρε να φτασεις σ αυτο το επιπεδο στην γλωσσα>?

                          * εχεις δικιο σ οσα λες
                          εγω εκανα 1 χρονο στην ελλαδα αλλα 2 φορες την βδομαδα μονο..και ηταν μονο γραμματικη...

                          εδω αρχισα να μιλαω στον πρωτο μηνα της σχολης και τωρα τελειωνω τον 4...

                          Comment


                            Originally posted by australian View Post
                            Έγινε ban γιατί μας κατηγόρησε για λογοκρισία,τον κάλεσα να αποδείξει αυτά
                            που λέει (και μέσω pm),δεν μπήκε στον κόπο,(άλλα λόγια να αγαπιόμαστε) απλά άφησε τη "λάσπη" του και την ειρωνεία του.......κι έφυγε......
                            Τις διαδικασιες μεσα στο φορουμ δεν θα τις αμφισβητησω, οι κανονες ισχυουνε για ολους μας και πρεπει να ακολουθουνται...

                            ....θα μεινω μονο στην τελευταια σου κουβεντα australian "... κι εφυγε...." δεν νομιζω οτι εφυγε , να μην σου πω οτι εχει κανει ηδη νεο λογαριασμο εδω μεσα.... το σιγουρο ειναι οτι μας παρακολουθει.... και οτι το ban σε αυτη την περιπτωση φοβαμαι οτι δεν εξυπηρετει και σε τιποτα... αλλο εαν επρεπε να γινει...

                            Το να μην ειναι σε θεση να παραχει βοηθεια ή πληροφοριες και απλα να κανει κουβεντουλα και να περναει την ωρα του απο μονο του δεν ειναι κακο...
                            Το να γραφει ομως ανακριβειες, μισες αληθειες ή να μην δειχνει οτι αντιλαμβανεται τον τροπο που γραφει καποιος... ε αυτο ειναι ενα θεμα...

                            Απλα ελπιζω να τον ανακαλυψετε συντομα εσυ και η παρεα σου (milu... και οι υπολοιποι) οταν θα ξαναμπει και να μας ενημερωσετε με καποιο τροπο (πως μας ενημερωνεις για τους διαφορους ιους που κυκλοφορουν... κατι τετοιο..) και εμας τους υπολοιπους για να μην "τσιμπαμε" και νομιζουμε οτι μιλαμε με καποιον που εχει κοινους στοχους με εμας..

                            Comment


                              Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                              Τις διαδικασιες μεσα στο φορουμ δεν θα τις αμφισβητησω, οι κανονες ισχυουνε για ολους μας και πρεπει να ακολουθουνται...

                              ....θα μεινω μονο στην τελευταια σου κουβεντα australian "... κι εφυγε...." δεν νομιζω οτι εφυγε , να μην σου πω οτι εχει κανει ηδη νεο λογαριασμο εδω μεσα.... το σιγουρο ειναι οτι μας παρακολουθει.... και οτι το ban σε αυτη την περιπτωση φοβαμαι οτι δεν εξυπηρετει και σε τιποτα... αλλο εαν επρεπε να γινει...

                              Το να μην ειναι σε θεση να παραχει βοηθεια ή πληροφοριες και απλα να κανει κουβεντουλα και να περναει την ωρα του απο μονο του δεν ειναι κακο...
                              Το να γραφει ομως ανακριβειες, μισες αληθειες ή να μην δειχνει οτι αντιλαμβανεται τον τροπο που γραφει καποιος... ε αυτο ειναι ενα θεμα...

                              Απλα ελπιζω να τον ανακαλυψετε συντομα εσυ και η παρεα σου (milu... και οι υπολοιποι) οταν θα ξαναμπει και να μας ενημερωσετε με καποιο τροπο (πως μας ενημερωνεις για τους διαφορους ιους που κυκλοφορουν... κατι τετοιο..) και εμας τους υπολοιπους για να μην "τσιμπαμε" και νομιζουμε οτι μιλαμε με καποιον που εχει κοινους στοχους με εμας..
                              καλα νομιζω υπερβαλλεις .δεν θα σου κλεψει και το σπιτι ουτε τα χρυσαφικα..απο κει και περα δεν χρειαζετε και ιδιαιτερες ικανοτητες για να καταλαβει καποιος εαν αυτα που διαβαζει στεκουν ή οχι

                              Comment



                                - Τί είναι πιο ηλίθιο από δύο που χτίζουν σπίτι στον βυθό της θάλασσας;
                                - Αλλοι δύο που προσπαθούν να το κάψουν.

                                - Και τί είναι πιο ηλίθιο από αυτούς που προσπαθούν να το κάψουν;
                                - Αλλοι 2 που προσπαθούν να σβήσουν την φωτιά!

                                .....

                                Comment

                                Working...
                                X