Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πως βλέπω τα πράγματα για έναν Έλληνα αυτή την δεδομένη στιγμή στην Στοκχόλμη....

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by vaso31 View Post
    Ρε συ Σπυρο δεν κουραστηκες??Εχεις κανει δεκαδες προφιλ για να μας πεισεις ποσο χαλια ειναι εξω..παρτο αποφαση οσο και να χτυπιεσαι και να αφριζεις δεν μπορεις να επιβαλεις την αποψη σου.Μα καλα ποσο προβληματικος εισαι?
    Βασω καλησπερα !!!!!!! το καταλαβες εεεε ??
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      #47
      Originally posted by ευανθια View Post
      Βασω καλησπερα !!!!!!! το καταλαβες εεεε ??
      Καλησπερα!!! Ε χωριο που φαινεται..

      Comment


        #48
        3 πραγματα...
        1,δεν μεταναστευουν οι ευρωπαιοι??? στην σχολη που παω ειναι γεματο απο ισπανους ιταλους ουγγρους ελληνες πολωνους.
        2, ξερωντας την σουηδικη γραμματικη αρκετα καλα, 4 μηνες εντατικα εδω πανω και πολυ σκισιμο απο μερους μου...στο θεμα διαβασματος εχω καταφερει να μιλαω πολυ καλα οπου και να βρισκομαι...εδω οι αγραμματοι φιλτατοι αλβανοι κλπ ηρθανε στην ελλαδα και μαθανε την γλωσσα που ειναι μια απο τις δυσκολοτερες γλωσσες...στα σουηδικα θα κολλησουμε? εκτος αν εισαι κομματι γκαου και ναι σου παρει 3 χρονια για να συνταξεις μια προταση.
        3, δεν δινουν καλες δουλειες?? 3 φιλαρακια γιατρους εχω πανω κατω στο ιδιο επιπεδο σουηδικων με εμενα και βολευτικαν...εμενα παλι μου χουν γινει 3 προτασεις για δουλεια σαν νοσηλευτης το ενα κιολας μεσα σε ιδρυμα ενος απο τους δημους της Στοκχολμης και δεν ξερω ποια να διαλεξω.

        μηπως δεν μενω σουηδια?

        Comment


          #49
          [QUOTE=milu;46883]χρυσόστομε = spiros alias fendy alias greek alias ksefteris μας τιμάς πάλι με την παρουσία σου... .........................

          μας τιμάς πάλι με την παρουσία σου...

          και ευχαριστω και τον milu για την αμεση παρεμβαση!!!

          Μηπως, λεω μηπως, αφου φαινεται οτι και οι δυο αφου βρισκεστε οπως φαινεται Γερμανια (milu : Köln gianis : passau Passau (previously Latin: Batavis or Batavia) is a town in Lower Bavaria, Germany...) και ο Θανασης : Stuttgart να κανετε μια συναντηση , ερχομαι και εγω απο Στοκχολμη... τον δρομο τον οδηγησα οποτε τον ξερω.... να τα πουμε απο κοντα για να δουμε τελικα εαν τα εννοει ολα αυτα πραγματικα ή μας κανει πλακα απλα για να δημιουργησει ενα κλιμα και να σπασει πλακα

          Παντως εαν τον λενε Σπυρο τελικα ειναι κριμα να μην χρησιμοποιει το πραγματικο του ονομα γιατι πολυς κοσμος που ζοριζεται στην ξενιτια αρχιζει και εχει σοβαρα θεματα μοναξιας (και εδω στην Στοκχολμη συναντησα ηδη ενα παλικαρι..) και εαν δεν θυμαται ο Σπυρος, Χρισοστομος.. και πως τον λενε αλλαζοντας συνεχως ονοματα ειναι σοβαρο το θεμα και πρεπει νομιζω να φυγει αμεσα για Ελλαδα οπου θα τον ασφαλισουν για να κανει μια αξιοπρεπη δουλεια και θα εχει φιλους και οικογενεια να του λενε καθε μερα τι ομορφα περνανε ...

          Γιατι στην ξενιτια αν ξεχνας και ποιος εισαι ... δυσκολα τα πραγματα!!!

          Πρεπει να αφησω δυστυχως αυτη την πραγματικα καλη παρεα για να διαβασω λιγα Σουηδικα γιατι σε καμια δεκαρια χρονια εχω βαλει ως στοχο να μιλαω τα Βασικα Σουηδικα

          Ελενη ( και δεν εχω κανενα παρατσουκλι!!)

          ΥΓ. Αυτο που με τσαντιζει πιο πολυ ειναι οτι ημουνα παλι εξω χθες το απογευμα και εχασα ολο το πανηγυρι εδω μεσα και δεν μου λεει και κανενας στο τηλεφωνο οτι περναει καλα εδω περα !!! Ξερει αυτος για ποιον λεω....

          Comment


            #50
            Καλο ειναι παντως,οσοι διαβαζουν το φορουμ να ειναι ιδιαιτερα προσεκτικοι.
            Υπαρχουν ατομα που ζουν εξω,με εισοδηματα που εχουν απο Ελλαδα.

            Η Ευανθια πχ,καπου ειχε αναφερει οτι νοικιαζει σπιτι στην Ελλαδα.Δεν ξερουμε αν ειναι ενα η παραπανω.

            Οι αλλοι που ανεβηκαν προσφατα,ακομα στα μαθηματα Σουηδικων ειναι (με τα εισοδηματα που ειχαν απο Ελλαδα παντα!!!),ας περιμενουν να δουνε,αν με τα μαθηματα που κανουν θα μπορεσουν να βρουν την δουλεια που θελουν,και αν θα τους αρεσει και αργοτερα η ζωη εκει και βγαζουν και αρκετα χρηματα,οπως βγαζαν μεχρι τωρα απο Ελλαδα,γιατι πως αλλιως να μπορουν να πληρωνουν τα 700-800ρια ευρω που θελουν στην Σουηδια για ενα δωματιο,χωρις να δουλευουν η εστω δουλεια παρτ ταιμ με ελαχιστα χρηματα?

            Συν τα 15.000-20.000 ευρω που πρεπει να εχεις στην Σουηδικη τραπεζα για να παρεις τον προσωπικο αριθμο.Αρα λοιπον μεχρι τωρα,μια χαρα βγαζανε χρηματα στην Ελλαδα (την Ελλαδα που την βριζουν,γιατι υποτιθεται εκει πειναγανε!!!).

            Τα χρηματα που φερατε απο Ελλαδα καποια στιγμη θα τελειωσουν.Περιμενουμε λοιπον νεα,γιατι ακομα ειστε φρεσκοι εκει.Ελπιζουμε να συνεχισετε να γραφετε,γιατι οι περισσοτεροι σταματανε να γραφουν μετα απο λιγο καιρο οταν πανε εξω.
            Γιατι?
            Γυριζουν πισω μηπως,οταν τελειωσουν τα φραγκα που ειχαν απο Ελλαδα?

            Comment


              #51
              Το "λίγο κρασί, λίγο θάλασσα και τ'αγόρι μου" είναι υπερεκτιμημένο, ξεπερασμένο και, δυστυχώς, ούτε τις άδειες τσέπες μας γεμίζει ούτε τις κοιλιές μας. Ο ήλιος της Ελλάδας είναι πολύ μεγάλο τίμημα πλέον, βαρύ όπως τα Μνημόνια. Ευτυχώς που υπάρχει η δυνατότητα μετανάστευσης και δίνει έξοδο στο αδιέξοδο. Όσον αφορά τους μισθούς στο εξωτερικό και τον τρόπο ζωής, ο καθένας κάνει το κουμάντο του, ανάλογα με την τσέπη του. Υπάρχουν και οικονομικά σπίτια, οικονομικά σούπερ μάρκετ, οικονομικά ρούχα κ.ο.κ. Εδώ υπάρχουν μόνο αυξήσεις και φόροι...
              Δεν ξεκινάμε να μεταναστεύσουμε για να γίνουμε πλούσιοι στις καταθέσεις αλλά να έχουμε τα προς το ζήν, πράγμα αδύνατο σχεδόν στην Ελλάδα. Όμως ας έχουμε υπόψη ότι δεν το αντέχουν όλοι οι άνθρωποι, και αυτό δεν είναι μεμπτό. Δεν είναι σωστό να είμαστε απόλυτοι. Αυτό ισχύει και για τον giani και για μας που επιλέξαμε αυτόν τον δρόμο. Ο καθένας όπου την βρίσκει την άκρη, πάει και προσπαθεί. Πολλοί είναι αυτοί που κατάφεραν να χτίσουν μια καινούργια ζωή αλλά επέλεξαν να γυρίσουν πίσω, μην ξεχνάμε πόσοι παλιοί γύρισαν στην Ελλάδα. Προσωπικά το θεωρώ λάθος, είναι σαν να κάνεις αρπαχτή και δεν επενδύεις στο μέλλον αλλά στο παρόν. Μια άρνηση να ενσωματωθείς στην κοινωνία της νέας σου χώρας. Διάβαζα ότι σε κάποιες εκλογές στην Γερμανία, είχαν δικαίωμα ψήφου 13000 Έλληνες και μόνο οι 3000 πήγαν να ψηφίσουν. Ε, αυτό δεν είναι άρνηση; Είναι σαν να λες "τι με νοιάζει εμένα;". Επιλέγουν να μείνουν απ' έξω... Αυτό όμως, ειπράττεται από τους Γερμανούς, π.χ. Αν όμως ενσωματώνεσαι, αυτό εκτιμάται από τους περισσότερους λαούς. Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει εγώ. Ε, κάπως έτσι σκέφτονται κάποιοι και επιστρέφουν. Ούτε έγιναν αλλά ούτε είχαν σκοπό ΠΟΤΕ να γίνουν ένα με την νέα τους πατρίδα.
              Απλά, έτσι το έχουν στο μυαλό τους...

              Comment


                #52
                Originally posted by gianis View Post
                Καλο ειναι παντως,οσοι διαβαζουν το φορουμ να ειναι ιδιαιτερα προσεκτικοι.
                Υπαρχουν ατομα που ζουν εξω,με εισοδηματα που εχουν απο Ελλαδα.

                Η Ευανθια πχ,καπου ειχε αναφερει οτι νοικιαζει σπιτι στην Ελλαδα.Δεν ξερουμε αν ειναι ενα η παραπανω.

                Οι αλλοι που ανεβηκαν προσφατα,ακομα στα μαθηματα Σουηδικων ειναι (με τα εισοδηματα που ειχαν απο Ελλαδα παντα!!!),ας περιμενουν να δουνε,αν με τα μαθηματα που κανουν θα μπορεσουν να βρουν την δουλεια που θελουν,και αν θα τους αρεσει και αργοτερα η ζωη εκει και βγαζουν και αρκετα χρηματα,οπως βγαζαν μεχρι τωρα απο Ελλαδα,γιατι πως αλλιως να μπορουν να πληρωνουν τα 700-800ρια ευρω που θελουν στην Σουηδια για ενα δωματιο,χωρις να δουλευουν η εστω δουλεια παρτ ταιμ με ελαχιστα χρηματα?

                Συν τα 15.000-20.000 ευρω που πρεπει να εχεις στην Σουηδικη τραπεζα για να παρεις τον προσωπικο αριθμο.Αρα λοιπον μεχρι τωρα,μια χαρα βγαζανε χρηματα στην Ελλαδα (την Ελλαδα που την βριζουν,γιατι υποτιθεται εκει πειναγανε!!!).

                Τα χρηματα που φερατε απο Ελλαδα καποια στιγμη θα τελειωσουν.Περιμενουμε λοιπον νεα,γιατι ακομα ειστε φρεσκοι εκει.Ελπιζουμε να συνεχισετε να γραφετε,γιατι οι περισσοτεροι σταματανε να γραφουν μετα απο λιγο καιρο οταν πανε εξω.
                Γιατι?
                Γυριζουν πισω μηπως,οταν τελειωσουν τα φραγκα που ειχαν απο Ελλαδα?
                συμφωνω απολυτως γιαννη

                πολλοι σταματουν να γραφουν αλλα ακομα και εαν συνεχισουν να γραφουν τα παρουσιαζουν ολα καλα..ας ειναι και δυσκολα..ασε που πολλοι πχ αυστραλια εξαφανιζονται αφου πανε γιατι βρισκουν τα πραγματα παρα πολυ δυσκολα..

                επισης θεωρω παρα πολυ δυσκολο να πας σε χωρα οπως πχ η σουηδια να ξεκινησεις απο το μηδεν με την γλωσσα και να βρεις εργασια στον τομεα σου εαν αυτος ειναι απαιτητικος..πχ σαν μηχανικος..και δεν μιλαω για χαμαλοδουλειες..εαν ειναι να παω σουηδια να κανω τον χαμαλι προτιμω να μαζευω βερυκοκα αιιτωλοακαρνανια με 30 ευρω μεροκαματο και δωρεαν στεγη..

                επισης οπως πολυ σωστα ανεφερες το να πας σουηδια-γερμανια και να παιρνεις 1200-1300 ευρω το θεωρω αποτυχια γιατι πολυ απλα δεν μπορεις να ζησεις μ αυτο το ποσο..

                επισης θα συμφωνησω και μ το αλλο που εγραψες..οτι δηλάδη πολλοι που ειναι ανετοι εξω και το παιζουν φιλοσοφια και κανουν μαθηματα με το πασο τους εχουν οικονομικες καβαντζες και στηριγματα..

                Comment


                  #53
                  Originally posted by mikael View Post
                  συμφωνω απολυτως γιαννη

                  πολλοι σταματουν να γραφουν αλλα ακομα και εαν συνεχισουν να γραφουν τα παρουσιαζουν ολα καλα..ας ειναι και δυσκολα..ασε που πολλοι πχ αυστραλια εξαφανιζονται αφου πανε γιατι βρισκουν τα πραγματα παρα πολυ δυσκολα......................................
                  Τελικά ο mikael ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ!!!!!
                  Mείνετε όλοι στην ελλάδα ...να μαζεύετε βερύκοκα.......
                  Βερύκοκα ΥΠΑΡΧΟΥΝ !!!!!!

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by australian View Post
                    Τελικά ο mikael ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ!!!!!
                    Mείνετε όλοι στην ελλάδα ...να μαζεύετε βερύκοκα.......
                    Βερύκοκα ΥΠΑΡΧΟΥΝ !!!!!!


                    εαν καποιοι προτιμουν να πανε γερμανια σουηδια για 1200 ευρω εκ των οποιων τα 800 θα πηγαινουν σε νοικι τοτε ας το κανουν

                    δεν μ αφορα

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by gianis View Post
                      Καλο ειναι παντως,οσοι διαβαζουν το φορουμ να ειναι ιδιαιτερα προσεκτικοι.
                      Υπαρχουν ατομα που ζουν εξω,με εισοδηματα που εχουν απο Ελλαδα.

                      Η Ευανθια πχ,καπου ειχε αναφερει οτι νοικιαζει σπιτι στην Ελλαδα.Δεν ξερουμε αν ειναι ενα η παραπανω.

                      Οι αλλοι που ανεβηκαν προσφατα,ακομα στα μαθηματα Σουηδικων ειναι (με τα εισοδηματα που ειχαν απο Ελλαδα παντα!!!),ας περιμενουν να δουνε,αν με τα μαθηματα που κανουν θα μπορεσουν να βρουν την δουλεια που θελουν,και αν θα τους αρεσει και αργοτερα η ζωη εκει και βγαζουν και αρκετα χρηματα,οπως βγαζαν μεχρι τωρα απο Ελλαδα,γιατι πως αλλιως να μπορουν να πληρωνουν τα 700-800ρια ευρω που θελουν στην Σουηδια για ενα δωματιο,χωρις να δουλευουν η εστω δουλεια παρτ ταιμ με ελαχιστα χρηματα?

                      Συν τα 15.000-20.000 ευρω που πρεπει να εχεις στην Σουηδικη τραπεζα για να παρεις τον προσωπικο αριθμο.Αρα λοιπον μεχρι τωρα,μια χαρα βγαζανε χρηματα στην Ελλαδα (την Ελλαδα που την βριζουν,γιατι υποτιθεται εκει πειναγανε!!!).

                      Τα χρηματα που φερατε απο Ελλαδα καποια στιγμη θα τελειωσουν.Περιμενουμε λοιπον νεα,γιατι ακομα ειστε φρεσκοι εκει.Ελπιζουμε να συνεχισετε να γραφετε,γιατι οι περισσοτεροι σταματανε να γραφουν μετα απο λιγο καιρο οταν πανε εξω.
                      Γιατι?
                      Γυριζουν πισω μηπως,οταν τελειωσουν τα φραγκα που ειχαν απο Ελλαδα?
                      Καποιο λαθος κανεις φιλε
                      Δεν ανεφερα ποτε και πουθενα οτι νοικιαζω σπιτι ...
                      Και επιτελους τι ζορι τραβατε ?????? Ολοι προερχομαστε απο καπου και ειχαμε μια ζωη στην ελλαδα !!!! Ουτε τυχαιοι ειμαστε ουτε στον δρομο μεναμε !!!!!! Εσυ τι ζορι τραβας επιτελους ???
                      Κανε οτι θελεις εχε τις αποψεις σου γυρνα πισω στην ελλαδα να ζησεις καλα ....
                      ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΣ ΣΑΝ ΤΟ ΠΑΡΑΣΙΤΟ ΣΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        #56
                        Απλα ζουν με εισοδηματα απο Ελλαδα.Θα μπορουσαν να ζουσαν και στην Ταυλανδη αν ηθελαν.

                        Ακομα επειδη αναφερθηκε παραπανω οτι συναντουν Ιταλους-Ισπανους στα φροντιστηρια γλωσσας που κανουν,να ξερουν οτι αυτοι ειναι φοιτητες.

                        Δεν μεταναστευουν σημερα Ιταλοι-Ισπανοι-Πορτογαλοι.Το εχω ψαξει πολυ το θεμα,γιατι μου εχει κανει εντυπωση.Εχω δικα μου ατομα που κανουν μαθηματα γλωσσας και σεμιναρια σε ΟΑΕΔ Γερμανιας κλπ,πουθενα δεν υπαρχουν νεοφερμενοι Ιταλοι-Ισπανοι-Πορτογαλοι (ειδικα αυτοι ειναι ακριβως στην ιδια μοιρα με εμας,απο πλευρας μισθων και ζωης).

                        Νεοφερμενοι ειναι μονο απο Αφρικη-Ασια και καποιες χωρες ανατολικης Ευρωπης (οχι ολες) κυριως Ρουμανια-Βοσνια.
                        Γιατι και η Τσεχια-Ουγγαρια εχουν μισθους 400-500 ευρω πλεον και απο 1000 οι πτυχιουχοι.
                        Ουτε αυτοι δεν μεταναστευουν πια.

                        Τα ξερω αυτα γιατι συζηταω πολυ με μεταναστες.
                        Με Ελληνες δεν εχω πολλα,γιατι ειναι ολο ψεματα και φιγουρα.

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by mikael View Post
                          εαν καποιοι προτιμουν να πανε γερμανια σουηδια για 1200 ευρω εκ των οποιων τα 800 θα πηγαινουν σε νοικι τοτε ας το κανουν

                          δεν μ αφορα
                          Οσον αφορα την σουηδια , υπαρχουν μεσα στο φορουμ λινκ οπου γραφονται ποιοι ειναι οι μισθοι του καθε επαγγελματος ,απο καθαριστης μεχρι οτι επαγγελμα μπορεις να φανταστεις ....πηγαινε να ριξεις μια ματια κιεσυ και ο φιλος σου .... και μετα να γραφετε τις αποψεις σας ..
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            #58
                            Ο καθενας κρινει ποιοι μιλανε με επιχειρηματα και ποιοι ειρωνευονται.

                            Comment


                              #59
                              Περι αριθμολογίας

                              Καλημέρα σε όλους τους μαθηματικούς. !

                              Λοιπόν έχουμε και λέμε :

                              Μιλάμε για ένα μισθό, άρα και για ένα άτομο.
                              ( Αν μιλήσουμε για 2 άτομα , άρα και για 2 μισθούς τα πράγματα αλλάζουν πολύ ), αν υπάρχει και παιδί που παίρνει και επίδομα ενώ τρώει και στο σχολείο, τα πράγματα αλλάζουν ακόμα περισσότερο. Αν υπάρξει και σπίτι 1ο χέρι στην τιμή δωματίου 2ο χέρι .... καθάρισες !

                              Ξεκινάμε :

                              Κορώνα / Ευρώ ( 14/5/2012 ) = 0,110906
                              XE: (SEK/EUR) Swedish Krona to Euro Rate

                              Δωμάτιο δεύτερο χέρι = 3.500 κορώνες ( τον πρώτο καιρό λέμε )
                              Μετακίνηση κάρτα = 790 κορώνες ( Στοκχόλμη, αλλού φτηνότερα )
                              Επικοινωνίες κινητό = 300 κορώνες
                              Επικοινωνία Skype = 60 κορώνες ( να παίρνουμε και κανα σταθερό )
                              SuperMarket = 1.200 κορώνες ( 4 χ 300 μαγειρεύουμε εμείς )
                              ----------------
                              Σύνολο 5.850 κορώνες = 650 ευρώ.

                              ΔΕΝ έχω υπολογίσει:
                              Ρούχα
                              Διασκέδαση
                              Το κάτι τις στην άκρη. Τα οποία είναι και στην ανάγκη του καθενός
                              Μαθήματα Σουηδικών - δωρεάν - στο SFI ή μέσω υπολογιστή π.χ. Rosseta Stone ή σε τόσα άλλα δωρεάν μαθήματα.

                              Εργασία π.χ. καθαριότητα συνήθως χρεώνεται με 110 κορώνες η ώρα μεικτά. Αυτό σημαίνει με ένα φόρο 31% = 76 κορώνες η ώρα. Σε μία 8 ωρη εργασία , πενθήμερη = 22 εργάσιμες = 176 ώρες το μήνα = 13.376 κορώνες το μήνα καθαρά = 1.484 ευρώ

                              Άρα 1.484 ευρώ μείον 650 ευρώ = 834 ευρώ για τα παραλειπόμενα.
                              Πόσος είναι ο βασικός ΜΕΙΚΤΟΣ μισθός στην Ελλάδα ???
                              Που πρόκειται να πάει ??
                              Τι αγοράζεις με 300 κορώνες ( 33.30 ευρώ ) τη βδομάδα στην Ελλάδα ??
                              Στo Mocco καφέ MOCCO στην Östermalm αγοράζεις το καπουτσίνο 34 κορώνες. Πόσο πάει στο Κολωνάκι ( γκλαμουριά.. ε !! )

                              Στην περίπτωση που δουλεύει και δεύτερο άτομο π.χ. σύζυγος τα έξοδα μειώνονται κατα πολύ, μιάς και κοινά έξοδα π.χ. σπίτι ή τα καλύπτει ο ένας ή λόγω αύξησης αναγκαίου χώρου ,άρα αύξησης ποσού, το μοιράζονται αναλογικά.

                              Η ύπαρξη παιδιού επιδοτείται με 1.000 κορώνες το μήνα. Έτσι
                              π.χ. οικογένεια με 1 παιδί και με 2 άτομα εργαζόμενους έχει περίπου 24.000 με 28.000 κορώνες το μήνα. Περίπου 2.660 με 3.100 ευρώ. Καθαρά.

                              Και όλα αυτά με την παραδοχή ότι και οι δύο εργάζονται σε καθαριότητα.

                              Είμαι τεχνικός δικτύων. Η δική μου δουλειά αμοίβεται απο 145 έως 175 κορώνες μεικτά η ώρα, δηλαδή 40% περισσότερο απο τους προηγούμενους υπολογισμούς. Αντίστοιχες αμοιβές μπορεί να διεκδικήσει και η σύζυγός μου.

                              Πολεμάω να βρώ μια τέτοια θέση και κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα θα το πετύχω. Έως τότε δεν έχω λόγω να μην είμαι ευχαριστημένος με αυτά που ήδη βρίσκω εδώ.

                              Αν καταφέρουμε και βάλουμε εγώ και η γυναίκα μου απο 1.000 κορώνες ο καθένας κάθε μήνα στην άκρη, τότε του χρόνου το Καλοκαίρι ( γιατί αυτό δεν προλαβαίνουμε ) θα κατεβούμε Ελλάδα με περίπου 24.000 κορώνες για διακοπές. Τότε μπορεί η Ελλάδα να έχει ευρώ μπορεί και δραχμές δέν ξέρω . Αν έχει ευρώ και δεν αλλάξει η ισοτιμία θα έχουμε περίπου 2.700 ευρώ για φάγωμα. Άν έχει δραχμές ??? Μάλλον θα έχουμε παραπάνω. Αν έχουν πέσει και οι τιμές λόγω συνεχιζόμενης κρίσης ( γιατί μην γελιώμαστε δεν πρόκειται να σταματήσει ούτε σε 2 ούτε σε 5 χρόνια η κατρακύλα ) θα περάσουμε ... άρχοντες !

                              Αν κάπου κάνω λάθος στους υπολογισμούς διορθώστε με.

                              Σπύρος

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by ευανθια View Post
                                Οσον αφορα την σουηδια , υπαρχουν μεσα στο φορουμ λινκ οπου γραφονται ποιοι ειναι οι μισθοι του καθε επαγγελματος ,απο καθαριστης μεχρι οτι επαγγελμα μπορεις να φανταστεις ....πηγαινε να ριξεις μια ματια κιεσυ και ο φιλος σου .... και μετα να γραφετε τις αποψεις σας ..
                                Με 30% κρατησεις ετσι?Τα ποσα που γραφουν ειναι παντα χωρις κρατησεις.

                                Comment

                                Working...
                                X