Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πως βλέπω τα πράγματα για έναν Έλληνα αυτή την δεδομένη στιγμή στην Στοκχόλμη....

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by skonto View Post

    Είμαι τεχνικός δικτύων. Η δική μου δουλειά αμοίβεται απο 145 έως 175 κορώνες μεικτά η ώρα, δηλαδή 40% περισσότερο απο τους προηγούμενους υπολογισμούς. Αντίστοιχες αμοιβές μπορεί να διεκδικήσει και η σύζυγός μου.

    Πολεμάω να βρώ μια τέτοια θέση και κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα θα το πετύχω. Έως τότε δεν έχω λόγω να μην είμαι ευχαριστημένος με αυτά που ήδη βρίσκω εδώ.
    Ωραια λοιπον,αν βρεις αυτη την δουλεια με τα Σουηδικα που θα μαθεις,πες το μας να το ξερουμε και εμεις.Γιατι η δικια μου εμπειρια ειναι,οτι εξω σε μεταναστες δινουν μονο χαμαλοδουλιες,γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να μαθει τελεια την γλωσα,ουτε σε 2 ουτε σε 3 χρονια.
    Εσυ γραφεις για αυτα που ελπιζεις,εγω γραφω για αυτα που εχω δει εδω και 2 χρονια.

    Comment


      #62
      Originally posted by gianis View Post
      Ωραια λοιπον,αν βρεις αυτη την δουλεια με τα Σουηδικα που θα μαθεις,πες το μας να το ξερουμε και εμεις.Γιατι η δικια μου εμπειρια ειναι,οτι εξω σε μεταναστες δινουν μονο χαμαλοδουλιες,γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να μαθει τελεια την γλωσα,ουτε σε 2 ουτε σε 3 χρονια.
      Εσυ γραφεις για αυτα που ελπιζεις,εγω γραφω για αυτα που εχω δει εδω και 2 χρονια.
      Tα πραγματα ειναι απλα..δουλεια στον τομεα σου εαν εισαι πανεπιστμιακης εκπιαιδευσης μπορεις να διεκδικησεις οταν θα μαθεις την γλωσσα..δηλαδη σε 2- 3 χρονια

      ΚΑΙ παλι με πολλα μειον..(δεν εχεις σπουδασει εκει, δεν εχεις εργαστει εκτος ελλαδας ποτε κτλ)

      μεχρι τοτε ας σκεφτουν οσοι Π.Ε πηγαινουν μεταναστες πως θα επιβιωσουν

      Comment


        #63
        Originally posted by gianis View Post
        Απλα ζουν με εισοδηματα απο Ελλαδα.Θα μπορουσαν να ζουσαν και στην Ταυλανδη αν ηθελαν.

        Ακομα επειδη αναφερθηκε παραπανω οτι συναντουν Ιταλους-Ισπανους στα φροντιστηρια γλωσσας που κανουν,να ξερουν οτι αυτοι ειναι φοιτητες.

        Δεν μεταναστευουν σημερα Ιταλοι-Ισπανοι-Πορτογαλοι.Το εχω ψαξει πολυ το θεμα,γιατι μου εχει κανει εντυπωση.Εχω δικα μου ατομα που κανουν μαθηματα γλωσσας και σεμιναρια σε ΟΑΕΔ Γερμανιας κλπ,πουθενα δεν υπαρχουν νεοφερμενοι Ιταλοι-Ισπανοι-Πορτογαλοι (ειδικα αυτοι ειναι ακριβως στην ιδια μοιρα με εμας,απο πλευρας μισθων και ζωης).

        Νεοφερμενοι ειναι μονο απο Αφρικη-Ασια και καποιες χωρες ανατολικης Ευρωπης (οχι ολες) κυριως Ρουμανια-Βοσνια.
        Γιατι και η Τσεχια-Ουγγαρια εχουν μισθους 400-500 ευρω πλεον και απο 1000 οι πτυχιουχοι.
        Ουτε αυτοι δεν μεταναστευουν πια.

        Τα ξερω αυτα γιατι συζηταω πολυ με μεταναστες.
        Με Ελληνες δεν εχω πολλα,γιατι ειναι ολο ψεματα και φιγουρα.
        συμφωνω

        μην ξεχνας οτι αυτοι οι λαοι ποτε δεν μεταναστευαν γι αυτο ισχυει αυτο..κι εαν φευγουν εξω ειναι για σπουδες..γνωριζα ισπανους που οταν τελειωσαν αγγλια ΟΛΟΙ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑΝ ΠΙΣΩ..κανεις δεν εμεινε στο νησι ..σ αντιθεση μ εελληνες..


        και μην ξεχνας επισης οτι αυτη την στιγμη η ελλαδα ειναι σ επιπεδα ρουμανιας, βουλγαριας, σερβιας και ετσι μας αντιμετωπιζπυν..πεινα..και σε πολυ χειροτερο σημειο απο ιταλια ισπανια πορτογαλια τοσο απο αναπτυξη, προοπτικες, μελλον

        η υφεση θα φτασει 7%

        Comment


          #64
          Originally posted by gianis View Post
          Ωραια λοιπον,αν βρεις αυτη την δουλεια με τα Σουηδικα που θα μαθεις,πες το μας να το ξερουμε και εμεις.Γιατι η δικια μου εμπειρια ειναι,οτι εξω σε μεταναστες δινουν μονο χαμαλοδουλιες,γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να μαθει τελεια την γλωσα,ουτε σε 2 ουτε σε 3 χρονια.
          Εσυ γραφεις για αυτα που ελπιζεις,εγω γραφω για αυτα που εχω δει εδω και 2 χρονια.
          Αποτι φαινεται πρεπει να εισαι περιορισμενης ευθυνης για να λες οτι μαθαινεις την γλωσσα σε 2 3 χρονια ...
          Εγω οπως και ο saetrom εμαθα την γλωσσα σε 5 μηνες και συνεχιζω ....
          Το ποτε θα μαθει την γλωσσα σουηδικη η αλλη καποιος εξαρταται απο το ποσο ο ιδιος διαβαζει και προσπαθει να ενσωματωθει στην κοινωνια κανοντας παρεα με σουηδους στην περιπτωση της σουηδιας ...
          Ξερω ελληνες αλλα και μεταναστες απο αλλες χωρες που παρολο που ειναι 15 χρονια στην σουηδια δεν μιλανε σουηδικα γιατι δεν ασχολουνται ,ειναι κλεισμενοι στον μικροκοσμο τους ...δεν διαβαζουν δεν τους ενδιαφερει...
          Το τι λοιπον θα πετυχει καποιος σε μια ξενη χωρα εξαρταται απο τις προσπαθειες που θα κανει σε ολα τα επιπεδα αλλα και απο τα εφοδια που εχει ......
          Αν και στην σουηδια και χωρις εφοδια χωρις μορφωση , καποιος μπορει σε οποια ηλικια και να ειναι να εκπαιδευτει στο επαγγελμα που του αρεσει .
          Και οι σουηδοι το συνηθιζουν οταν βαριουνται το επαγγελμα που κανουν και θελουν να κανουν κατι αλλο στην ζωη τους !!
          Οσο για τον φορο 30% που κραταει το κρατος , μας τα επιστρεφει με διαφορους τροπους με κοινωνικες παροχες , που ουτε καν φανταζεσαι ....
          Οσο για τις χαμαλοδουλειες που λες , στην σουηδια καμμια δουλεια δεν ειναι χαμαλοδουλεια !!!!!!!!! Στο περιθωριο και σε μειονεκτικη θεση ειναι οι τεμπεληδες οι απατεωνες και οι χαραμοφαηδες....
          Εδω δεν ξερεις οτι τα μαθηματα των σουηδικων ειναι δωρεαν , δεν ξερεις τους μισθους, πετας εκει ενα νουμερο οτι ναναι ....δεν ξερεις τα ενοικια σε τι τιμες ειναι .....μπαινεις και γραφεις οτι θελεις.....
          Και σε καθε περιπτωση εδω ειναι σουηδια !!! Στην σουηδια ζεις και ξερεις ???
          Τι μας λες ρε φιλε επιτελους ??
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            #65
            ΟΚ. Όταν θα πιάσω αυτό που κυνηγάω θα σας ενημερώσω.

            Έως τότε βολεύομαι με αυτό που έχω και που ΔΕΝ είχα ούτε αυτό στην Ελλάδα.

            Γιάννη τελικά πότε ήρθες στη Σουηδία ??
            "...Εσυ γραφεις για αυτα που ελπιζεις,εγω γραφω για αυτα που εχω δει εδω και 2 χρονια. "

            πρίν 2 χρόνια ή τα Χριστούγεννα ?

            Comment


              #66
              Εμεις ειμαστε ακομα σε επιπεδο Πορτογαλιας,οπου ο μεσος μισθος ειναι γυρω στα 600-700 ευρω.Απο οτι φαινετε και εκει το μνημονιο αποτυχαινει και επεται συνεχεια.

              Απο τις ανατολικες χωρες αναφερα την Τσεχια-Ουγγαρια,οπου ειναι μελη της ΕΕ,αλλα δεν εχουν το ευρω αλλα το νομιασμα τους.
              Τρεμουν πολλοι στην Ελλαδα στην ιδεα επιστροφης στην δραχμη,αλλα να που αλλες χωρες που δεν ειχαν Σιμιτη και κρατησαν το νομισμα τους,ειναι μια χαρα τωρα.

              Ουτε αυτοι μεταναστευουν,ο μισθος ειναι μεν χαμηλος,το κοστος ζωης ειναι ιδιο με Γερμανια,αλλα ειναι φθηνα τα νοικια.

              Αυτο ειναι κανονας παντου=Μικρος μισθος,φθηνοτερα νοικια,υψηλοτερος μισθος,υψηλοτερα νοικια.

              Comment


                #67
                Originally posted by mikael View Post
                συμφωνω

                μην ξεχνας οτι αυτοι οι λαοι ποτε δεν μεταναστευαν γι αυτο ισχυει αυτο..κι εαν φευγουν εξω ειναι για σπουδες..γνωριζα ισπανους που οταν τελειωσαν αγγλια ΟΛΟΙ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑΝ ΠΙΣΩ..κανεις δεν εμεινε στο νησι ..σ αντιθεση μ εελληνες..


                και μην ξεχνας επισης οτι αυτη την στιγμη η ελλαδα ειναι σ επιπεδα ρουμανιας, βουλγαριας, σερβιας και ετσι μας αντιμετωπιζπυν..πεινα..και σε πολυ χειροτερο σημειο απο ιταλια ισπανια πορτογαλια τοσο απο αναπτυξη, προοπτικες, μελλον

                η υφεση θα φτασει 7%
                Εμεις ειμαστε ακομα σε επιπεδο Πορτογαλιας,οπου ο μεσος μισθος ειναι γυρω στα 600-700 ευρω.Απο οτι φαινετε και εκει το μνημονιο αποτυχαινει και επεται συνεχεια.

                Απο τις ανατολικες χωρες αναφερα την Τσεχια-Ουγγαρια,οπου ειναι μελη της ΕΕ,αλλα δεν εχουν το ευρω αλλα το νομιασμα τους.
                Τρεμουν πολλοι στην Ελλαδα στην ιδεα επιστροφης στην δραχμη,αλλα να που αλλες χωρες που δεν ειχαν Σιμιτη και κρατησαν το νομισμα τους,ειναι μια χαρα τωρα.

                Ουτε αυτοι μεταναστευουν,ο μισθος ειναι μεν χαμηλος,το κοστος ζωης ειναι ιδιο με Γερμανια,αλλα ειναι φθηνα τα νοικια.

                Αυτο ειναι κανονας παντου=Μικρος μισθος,φθηνοτερα νοικια,υψηλοτερος μισθος,υψηλοτερα νοικια.

                Comment


                  #68
                  πορτογαλια φροντισαν και εβαλαν εναν υποταγμενο για πρωθυπουργο..τους εχουν δεσει για τα καλα εκει..

                  ολο το παιχνιδι θα παιχθει απο γαλλια - ολλανδια

                  εαν σηκωσουν κεφαλι γιατι βλεπουν την λιτοτητα να τους περιβαλλει τοοτε η ευρωπη εχει ελπιδες..εστω κι λιγες

                  εαν δεν σηκωσουν κεφαλι και συνεχιστει η υπαρχουσα πολιτικη σε 1 χρονο θα ξεσπασουν φοβερα γεγονοτα στις κοινωνιες

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by skonto View Post
                    ΟΚ. Όταν θα πιάσω αυτό που κυνηγάω θα σας ενημερώσω.

                    Έως τότε βολεύομαι με αυτό που έχω και που ΔΕΝ είχα ούτε αυτό στην Ελλάδα.

                    Γιάννη τελικά πότε ήρθες στη Σουηδία ??
                    "...Εσυ γραφεις για αυτα που ελπιζεις,εγω γραφω για αυτα που εχω δει εδω και 2 χρονια. "

                    πρίν 2 χρόνια ή τα Χριστούγεννα ?
                    Ναι Σπυρο μην ξεχασεις να τους δωσεις λογαριασμο για το τι θα κανεις !!!!
                    Δεν βλεπεις οτι ειναι κακοπροαιρετοι ειρωνικοι και αγενεις ???
                    Ο ενας βρισκεται ελλαδα , ο αλλος ποιος ξερει που , και μπαινουν και γραφουν σε ενα φορουμ οπου υπαρχει κοσμος που αγωνιζεται για ενα καλυτερο αυριο και καποιοι δεν σεβονται !!!!
                    Δεν βλεπουν τι γινεται στην ελλαδα .... και εχουν αποψη για αλλες χωρες ......
                    Σπυρο μου συνεχισε τον αγωνα σου , κιεγω το ιδιο κανω , και ολα τα πατριωτακια εδω μεσα , και ας μην απανταμε καλυτερα σε αγενεις ειρωνικους , και κακοπροαιρετους σχολιασμους !!!!
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      #70
                      δεν εχουμε αποψη γι αλλες χωρες

                      απλα δεν μπορουμε να μην γραψουμε 2 αληθειες

                      1. οτι ειμαστε στην ιδια μοιρα με ρουμανους και βουλγαρους

                      2. καλυτερα πρωτος στο χωριο παρα χαμαλης εξω και παντα με την σταμπα οικονομικου μεταναστη..γι αυτο σε πολιτισμενα κρατη οπως ιταλια, ισπανια, πορτογαλια δεν μεταναστευουν..σ αντιθεση μ εμας (βλεπε 1)

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by mikael View Post
                        δεν εχουμε αποψη γι αλλες χωρες

                        απλα δεν μπορουμε να μην γραψουμε 2 αληθειες

                        1. οτι ειμαστε στην ιδια μοιρα με ρουμανους και βουλγαρους

                        2. καλυτερα πρωτος στο χωριο παρα χαμαλης εξω και παντα με την σταμπα οικονομικου μεταναστη..γι αυτο σε πολιτισμενα κρατη οπως ιταλια, ισπανια, πορτογαλια δεν μεταναστευουν..σ αντιθεση μ εμας (βλεπε 1)
                        Στην Σουηδια υπαρχουν μεταναστες απο ολες τις χωρες που αναφερεις το βλεπουμε καθημερινα εμεις που ζουμε σουηδια !!! Στην ελλαδα δεν βρισκεσαι εσυ ? Και κανενας μεταναστης δεν εχει καμμια σταμπα μεταναστη !!
                        Σταμπα εχουν οι απατεωνες μονο , αυτοι που με διαφορους τροπους προσπαθουν να εξαπατησουν το σουηδικο κρατος ωστε να αποκομισουν διαφορα προσωπικα οφελη !!!
                        Σταμπα εχουν επισης και οι κομπλεξικοι , που απο την φυση τους αισθανονται μειονεκτικα απεναντι σε αλλους ανιθρωπους , για δικους τους λογους !!!!
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by ευανθια View Post
                          Ναι Σπυρο μην ξεχασεις να τους δωσεις λογαριασμο για το τι θα κανεις !!!!
                          Δεν βλεπεις οτι ειναι κακοπροαιρετοι ειρωνικοι και αγενεις ???
                          Ο ενας βρισκεται ελλαδα , ο αλλος ποιος ξερει που , και μπαινουν και γραφουν σε ενα φορουμ οπου υπαρχει κοσμος που αγωνιζεται για ενα καλυτερο αυριο και καποιοι δεν σεβονται !!!!
                          Δεν βλεπουν τι γινεται στην ελλαδα .... και εχουν αποψη για αλλες χωρες ......
                          Σπυρο μου συνεχισε τον αγωνα σου , κιεγω το ιδιο κανω , και ολα τα πατριωτακια εδω μεσα , και ας μην απανταμε καλυτερα σε αγενεις ειρωνικους , και κακοπροαιρετους σχολιασμους !!!!
                          Κακοπροαιρετος ειναι αυτος,που ζει εξω ημιαπασχολουμενος με εισοδηματα απο Ελλαδα (και μαλιστα βριζει την χωρα ενω μια χαρα κονομαγε εκει!!!) και καθεται και γραφει τι ωραια που περναει.

                          Οταν θα φτασετε στο σημειο,να ζειτε με τα χρηματα που βγαζετε εκει,να δουλευε κανονικα τουλαχιστον 40 ωρες την εβδομαδα,τοτε να μας πειτε πως ειναι.

                          Γιατι αν δουλευεις 3-4 ωρες την ημερα και αν,κανεις μαθηματα γλωσσας και μετα βολτουλες για καφε,μια χαρα ειναι η ζωη εκει.

                          Το θεμα ειναι πως ειναι η ζωη οταν τελειωσουν οι οικονομικες καβατζες απο Ελλαδα,και θα πρεπει καθε πρωτη του μηνος να πληρωνεις το νοικι,τα σκουπιδια,την τηλεοραση και ολες αυτες τις βλακειες που εχουν εξω,που σου τα περνουν απο ολες τις μεριες.

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by ευανθια View Post
                            Στην Σουηδια υπαρχουν μεταναστες απο ολες τις χωρες που αναφερεις το βλεπουμε καθημερινα εμεις που ζουμε σουηδια !!! Στην ελλαδα δεν βρισκεσαι εσυ ? Και κανενας μεταναστης δεν εχει καμμια σταμπα μεταναστη !!
                            Σταμπα εχουν οι απατεωνες μονο , αυτοι που με διαφορους τροπους προσπαθουν να εξαπατησουν το σουηδικο κρατος ωστε να αποκομισουν διαφορα προσωπικα οφελη !!!
                            Σταμπα εχουν επισης και οι κομπλεξικοι , που απο την φυση τους αισθανονται μειονεκτικα απεναντι σε αλλους ανιθρωπους , για δικους τους λογους !!!!
                            Δεν εχει καμια σημασια που βρισκομαι

                            σε λιγο θα μας πεις δηλαδη οτι ειναι κι επιτυχια να εισαι οικονομικος μεταναστης

                            ναι ειναι αναγκαιοτητα αλλα για χωρες που δεν εχουν κανενα μελλον και καμια προοπτικη..οπως ελλαδα, βοσνια, βουλγαρια,ρουμανια, σερβια και τα συναφη

                            Comment


                              #74
                              Μην ανησυχείς Εύη.

                              Για όλους έχω μια απάντηση.

                              Ειδικά για αυτούς που δεν θέλουν να είναι τα υποζύγια της ζωής και θέλουν άλλοι να κουβαλούν τα δικά τους βάρη, τώρα βρήκα και τη λύση.

                              Μία λύση για να μην έχουν υποχρέωση σε κανένα.

                              AlphaDog Proto - YouTube

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by mikael View Post
                                Δεν εχει καμια σημασια που βρισκομαι

                                σε λιγο θα μας πεις δηλαδη οτι ειναι κι επιτυχια να εισαι οικονομικος μεταναστης

                                ναι ειναι αναγκαιοτητα αλλα για χωρες που δεν εχουν κανενα μελλον και καμια προοπτικη..οπως ελλαδα, βοσνια, βουλγαρια,ρουμανια, σερβια και τα συναφη

                                Η Ελλαδα καταστραφηκε δυστυχως ,Κανενα μελλον ......

                                Το να ζεις σε αλλη χωρα ..οπου μπορεις να απολαμβανεις την ζωη σου , την καθημερινοτητα σου χωρις αγχος .. για μενα ειναι ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ...
                                Επιτυχια ? Αποτυχια ? Δεν ξερω οπως το βλεπει ο καθενας !!

                                Εγω νιωθω ευτυχισμενη στην καθημερινοτητα μου , ευτυχισμενη και μεσα απο τις πολλες δυσκολιες , γιατι βλεπω αποτελεσματα !!!
                                Στην Ελλαδα οτι και να κανεις , απο καπου θα σουρθει κεραμιδα στο κεφαλι και θα σε διαλυσουν ! Οχι μονο τωρα με το μνημονιο , αλλα παντα ετσι ηταν !!
                                Δεν υπορχει πιο ωραιο πραγμα απο το να ζεις χωρις αγχος και να αγωνιζεσαι για την προοδο σου φυσιολογικα και ηρεμα !!!!
                                Ξυπναω πια το πρωι και χαμογελαω !!!!
                                Επιτυχια ? Αποτυχια ? .....
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X