Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Diomedes γεια σου και καλως ηρθες στην παρεουλα μας , σε αυτο το λινκ θα βρεις ανθρωπους απο την ελληνικη κοινοτητα ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ
    καθως και επισης στη σελιδα τους στο facebook Ellinas Souidos | Facebook , μπορεις να βρεις πολλες πληροφοριες και να ρωτησεις οτι θελεις.
    Καλη τυχη και καλη δυναμη και σε σενα
    Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

    Comment


      #92
      Originally posted by Diomedes View Post
      Geia xara,

      h8ela na rwtshsw sth Stockholmh pws einai dunaton na ma8w gia thn epipedo enos pre-school, O gios mou 8a paei sto Pre-school Karla ston kentro ths Stockholmhs, kai h8ela na dw an exei upar3ei kapoio arnhtiko sxolio gia to sugkekrimeno pre-school. Epishs h8elna merikes plhrofories gia thn Ellhnikh koinothta sthn Stockholmh, sygnwmh an uparxei hdh kapoio link...

      Eyxaristw,
      Diomedes
      Καλησπέρα Διομήδη Κοίτα αυτό το λίνκ σχετικά με το σχολείο του παιδιού Education - international.stockholm.se . Για ελληνικές κοινότητες κοίτα εδώΕλληνική Κοινότητα Στοκχόλμης (CITY)[/
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        #93
        Γεια σας. Γνωριζεται καποιο site με συμβουλους σπουδων για την Σουηδια?

        Comment


          #94
          Καλμέρα σε όλους,
          Καλή σχολική χρονιά να εχουμε, αφού σήμερα είναι η μέρα έναρξης της σχολικής χρονιάς εδώ. Έχω έναν κόμπο στο λαιμό είναι η αλήθεια, γιατί σήμερα συνειδητοποίησα ότι μέσα σε ένα χρόνο άλλαξε η ζωή μας όσο δεν φανταζόμασταν. Φεύγοντας από το σχολείο το πρωί θυμήθηκα οτι πριν ενα χρόνο ωρίμασε η απόφαση της μετανάστευσης στη Σουηδία στο μυαλό μου.
          Επίσης θέλω να σας πω οτι υπάρχει Ελληνοσουηδικό σχολείο στη Στοκχόλμη. Το εμαθα πριν λίγο καιρό όταν έψαχνα σχολείο για το παιδί από Έλληνες που βρήκα εδώ. Είναι στο Rinkeby με ότι συνεπαγεται αυτό. Εμείς μένουμε σε κοντινή περιοχή και έτσι βολεύει πολύ με το μετρό και με λεωφορείο.
          Η απόφαση να πάει το παιδί μου σε αυτό το σχολείο κρίθηκε στο θέμα της επικοινωνίας με τα άλλα παιδιά και την πήρε το παιδί. Εγώ ήθελα Σουηδικό σχολείο, αλλα όταν πήγα εκεί κατάλαβα οτι θα είναι ευκολότερη η προσαρμογή του παιδιού. Για την ωρα με ενδιαφέρει να μάθει Σουηδικά. Η εγγραφή της έγινε χωρις τα νουμερα αφού ακομη περιμένουμε να βγούν. Πιστεύω οτι σε λίγες μέρες θα έχω καλύτερ εικόνα των πραγμάτων στο σχολείο και θα σας ενημερωσω σχετικά.
          Δέσποινα

          Comment


            #95
            Καλημέρα και από μένα!
            Θα ήθελα να ρωτήσω μιας και βρίσκομαι στην διαδικασία αναγνώρισης πτυχίου από το Högskoleverket, αν οι μεταφράσεις και επικυρώσεις του πτυχίου και της αναλυτικής βαθμολογίας γίνονται και σε δικηγόρο.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

            Comment


              #96
              Originally posted by voulita View Post
              Καλημέρα και από μένα!
              Θα ήθελα να ρωτήσω μιας και βρίσκομαι στην διαδικασία αναγνώρισης πτυχίου από το Högskoleverket, αν οι μεταφράσεις και επικυρώσεις του πτυχίου και της αναλυτικής βαθμολογίας γίνονται και σε δικηγόρο.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
              Καποιοι δικηγοροι νομιζω κανουνε και μεταφρασεις.Μεταφραζεις στα Αγγλικα(τα δεχονται) αλλα θελουνε και τα πρωτοτυπα αν πας αυτοπροσωπως.Αλλιως πηγαινε στην πρεσβεια(η προξενειο Σουηδικο) και αυτοι σου βγαζουνε και θεωρουνε ως γνησια τα αντιγραφα
              Εγω πηγα στο HSV στην Στοκχολμη

              Comment


                #97
                Μαζί με τα μεταφρασμένα θα έχω και τα γνήσια αντίγραφα και θα τα στείλω. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!

                Comment


                  #98
                  Καλησπέρα!

                  Ενδιαφέρομαι πολύ σοβαρά να μεταναστεύσω Σουηδία για σπουδές πληροφορικής.
                  Τι χρειάζεται για να μπω σε πανεπιστήμιο;

                  Comment


                    #99
                    Originally posted by xristos103 View Post
                    Καλησπέρα!

                    Ενδιαφέρομαι πολύ σοβαρά να μεταναστεύσω Σουηδία για σπουδές πληροφορικής.
                    Τι χρειάζεται για να μπω σε πανεπιστήμιο;
                    Study in Sweden

                    Comment


                      Originally posted by Citizen_Erased View Post
                      Γεια σας. Γνωριζεται καποιο site με συμβουλους σπουδων για την Σουηδια?
                      Αυτα τα sites με τους συμβουλους σπουδων και λοιπων αετονυχηδων ειναι Ελληνικη πατεντα
                      Οτι θες να μαθεις για το τι χρειαζεται για σπουδες στην Σουηδια ρωτας απ'ευθειας τους ιδιους,δεν ειναι Ελλαδα να σε εγγραφουνε κανονικα στα υποδηματα τους
                      Στελνεις mail στο πανεπιστημιο που ενδιαφερεσαι και αυτοι σου απαντανε
                      Δες και το λινκ που εδωσα στο μηνυμα παραπανω

                      Comment


                        Καλησπερα,

                        Πάνω σε αυτό θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Αν το έχεις μεταφράσει στα αγγλικά από δικηγόρο μπορείς να δώσεις αυτό στο HSV για αναγνωριση πτυχιου ή θέλουν να είναι επικυρωμένο και μεταφρασμενο εχοντας την σφραγιδα της Χαγης;Γιατι εγω το έχω μεταφρασει στα αγγλικα και μου το εχει επικυρωσει δικηγορος στην Αθήνα. Μπορω να το καταθεσω ετσι; Το δεχονται ετσι;αν ξερεις φυσικα.

                        Ευχαριστώ πολυ

                        Comment


                          Καλημέρα Νικολέττα! Εγώ θα στείλω τα χαρτιά επικυρωμένα και μεταφρασμένα από δικηγόρο στο HSV χωρίς σφραγίδα της Χάγης. Τους είχα στείλει email και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται.Τώρα αν δεν θέλουν επικύρωση από δικηγόρο δεν ξέρω.

                          Comment


                            Εμενα που πηγα αυτοπροσωπως μου ζητηθηκαν ΚΑΙ τα πρωτοτυπα,προσοχη εδω.Εαν πατε και τα επικυρωσετε με σφραγιδα Σουηδικης πρεσβειας ή προξενειου(ωστε αυτοι να ελεγξουν τα πρωτοτυπα πριν τα σφραγισουν) τοτε μπορειτε να τα στειλετε χωρις τα πρωτοτυπα χαρτια

                            Comment


                              καλησπέρα και πάλι!

                              Έχω τελειώσει προπαρασκευαστική χρονιά σε βουλγάρικο πανεπιστήμιο, έχω lower σε αγγλικά και σκέφτομαι να δώσω πανελλήνιες.
                              Αλλά !... Σκευτομαι και πολυ σοβαρα να παω σε σουηδικό πανεπιστήμιο πληροφορικής.
                              Μπορεί κάποιος να μου πει τι χρειάζεται;
                              Χρειάζεται εξετάσεις;
                              Υ.Γ: Στο fb είμαι: Chris Papachristoudis

                              Comment


                                Καλημέρα σας και πάλι!!!
                                Θα ήθελα να ρωτήσω όποιος ξέρει κάτι για μεταπτυχιακό στη Στοκχόλμη, σκέφτομαι για το Οικονομικό πανεπιστήμιο εδώ να κάνω αίτηση για τα μαθήματα που ξεκινούν από Ιανουάριο. Ρώτησα την υπεύθυνη αλλα με παρέπεμψε στο σάιτ της Σχολής όπυ εκεί δε λέει κάτι για αιτήσεις τώρα.Μήπως ξεκινούν πιο μετά?Και πότε θα το ξέρω για να την υποβάλω?Επίσης ισχύει ότι παίρνεις και κάποιο φοιτητικό επίδομα?

                                Comment

                                Working...
                                X