Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Nikoletta1980 View Post
    Καλησπερα,

    Πάνω σε αυτό θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Αν το έχεις μεταφράσει στα αγγλικά από δικηγόρο μπορείς να δώσεις αυτό στο HSV για αναγνωριση πτυχιου ή θέλουν να είναι επικυρωμένο και μεταφρασμενο εχοντας την σφραγιδα της Χαγης;Γιατι εγω το έχω μεταφρασει στα αγγλικα και μου το εχει επικυρωσει δικηγορος στην Αθήνα. Μπορω να το καταθεσω ετσι; Το δεχονται ετσι;αν ξερεις φυσικα.

    Ευχαριστώ πολυ
    εγω το πτυχιο μου το μετεφρασα στα αγγλικα το εβγαλα φωτοτυπιες και το εδωσα σε ενα δικηγορο για να μου κανει γνησιο αντιγραφο. αυτο εστειλα

    Comment


      Originally posted by markot View Post
      εγω το πτυχιο μου το μετεφρασα στα αγγλικα το εβγαλα φωτοτυπιες και το εδωσα σε ενα δικηγορο για να μου κανει γνησιο αντιγραφο. αυτο εστειλα
      "Translations must be done by an aythorised translator wherever possible...... you are permitted to use a translatot who is member of the swedish..."
      Πίσω από την application for evaluation of foreign higher education υπάρχει ένα help text που σας λύνει τέτοιου είδους απορίες.
      καλή τύχη

      Comment


        έχω κάποιες απορίες αν ξέρει κάποιος απο την παρέα να με βοηθήσει..
        Για εγγραφή προπτυχιακών σπουδών σε σουηδικό πανεπιστήμιο μπορεί να υποβάλλει αίτηση και να γίνει δεκτός κάποιος μόνο με απολυτήριο Λυκείου στο οποίο όμως έχει υψηλή βαθμολογία χωρίς πανελλαδικές εξετάσεις???? ή πρέπει να δώσει Πανελλαδικές εδώ στην Ελλάδα σε κατεύθυνση και μετά με το απολυτήριο και τα λοιπά δικ/κά μπορεί να υποβάλλει αιτήσεις στο πανεπιστήμιο??
        Εδώ στην Ελλάδα γίνεται να πάρεις απολυτήριο δίχως να δώσεις πανελλαδικές ???

        Comment


          Καλησπέρα σας !
          Ετοιμάζομαι να ανεβώ και εγώ στο Malmo. Έχω αρκετές ερωτήσεις όμως θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει ελληνικό σχολείο εκεί για τον 5 ετών γιο μου.

          Comment


            eimai foititria sthn patra sxolh dioikhsh epixiriseon sto 1 etos kai skeftome na kanw allon enan xrono sthn ellada kai na sinexiso thn sxolh sthn souidia se kapia apo ta panepistimia pou exo dei ... 8a h8ela na ma8o an kapios apo esas kseri an boro na sinexiso ta upolipa 2 xronia mou sthn souidia kai na paro souideziko ptuxio ? h h xwra afth dn anagnorizei to batchelor ton 2 xronon mou edo sthn ellada ???

            Comment


              Αναγνωριση πτυχιων απο το εξωτερικο στην Σουηδια...

              Μεχρι τωρα πηγαινες στο hogskoleverket κατεθετες το πτυχιο σου,αναλυτικη βαθμολογια και μια αιτηση για να γινει αναγνωριση...

              Η διαδικασια αυτη εχει πλεον αλλαξει, οποτε και πρεπει να απευθυνθειτε στο Universitets- och högskolerådet - UHR για να κανετε την ιδια διαδικασια αλλα ταχυδρομικα και αφου εχετε βγαλει φωτοτυπια το πτυχιο σας και σφραγισετε την αυθεντικοτητα του,το γνησιο του αντιγραφου, σε μια υπηρεσια π.χ. εφορια-skatteverket....

              Comment


                Δηλαδή η επικύρωση του πτυχίου θα πρέπει να γίνει στο skatteverket? Κάτι δεν καταλαβαίνω καλά.. Εγώ είχα υπόψη μου οτι το επικυρώνεις εδώ Ελλάδα με τη σφραγίδα apostille, μετά το μεταφράζεις, και είναι έτοιμο να κατατεθεί στην αρμόδια υπηρεσία της Σουηδίας.. Δεν γίνεται έτσι???
                To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

                Comment


                  Σκεψου λιγο πρακτικα: αν καταθεσεις το μεταφρασμενο πτυχιο σου με τη apostille και στο ξαναζητησουν απο καποια υπηρεσια τι θα κανεις?
                  Εχεις πολλες κοπιες κανει? Προφανως οχι.....

                  Τα παρακατω ειναι 2 διαφορετικες διαδικασιες οποτε πρεπει παντα να καταλαβαινουμε τι ακριβως μας ζητανε καθε φορα...

                  1. το γνησιο αντιγραφο ενος εγγραφου εκδιδεται απο την αρχη-υπηρεσια που το εξεδωσε π.χ. ενα πτυχιο μπορει να δωθει ως ακριβες αντιγραφο μονο απο το πανεπιστημιο που το εξεδωσε
                  2. ενα ακριβες φωτοαντιγραφο εγγραφου μπορει να "σφραγιστει" για την αυθεντικοτητα του σε οποιαδηποτε χωρα σε κρατικη υπηρεσια που να παρεχει την συγκεκριμενη πιστοποιηση.
                  Συνηθως πηγαινεις π.χ. στην Ελλαδα σε ενα ΚΕΠ ή σε ενα Δημο και δειχνεις το πρωτοτυπο εγγραφο, τους δινεις ενα φωτοαντιγραφο του και επικυρωνουν ουσιαστικα οτι ειδαν το πρωτοτυπο εγγραφο και οτι αυτο που σφραγιζουν ειναι μια ακριβης κοπια του.... γι αυτο και η σφραγιδα που βαζουν λεει "Ακριβες φωτοαντιγραφο του επιδειχθεντος"

                  Στην Σουηδια η δευτερη διαδικασια για εγγραφα μιας αλλης χωρας μπορει να γινει στον Arbetsformedlingen και σιγουρα στο Skatteverket.
                  Δειχνετε το πτυχιο σας ή το εγγραφο που θελετε να πιστοποιησετε την γνησιοτητα του και μια φωτοτυπια του σε καποιον υπαλληλο και αυτος πιστοποιει-βεβαιωνει με την σφραγιδα της υπηρεσιας του οτι ειδε το οριτζιναλ-αυθεντικο εγγραφο. Προφανως δεν θα στειλετε πουθενα το αυθεντικο εγγραφο οποιο και αν ειναι αυτο, εκτος και εαν σας ζητηθει συγκεκριμενα και σας υποσχεθουν οτι θα σας το επιστρεψουν.

                  Επειδη θα πρεπει να τα στειλετε ταχυδρομικα πλεον τα δικαιολογητικα για αναγνωριση πτυχιου και δεν μπορειτε να στειλετε το πρωτοτυπα θα πρεπει να στειλετε ενα ακριβες φωτοαντιγραφο της μεταφρασης του πτυχιου με την σφραγιδα apostille το οποιο θα επικυρωσετε με την γνησιοτητα του με την διαδικασια 2 εδω στην Σουηδια και ενα ακριβες φωτοαντιγραφο του πτυχιου σας το οποιο παλι με την διαδικασια 2 θα επικυρωσετε εδω..
                  Με αυτον τον τροπο απλα κρατατε εσεις την επικυρωμενη μεταφραση απο Ελλαδα παρολο που εχει ισχυ μονο για 3 μηνες αφου εχει την σφραγιδα apostille,το κρατατε ομως ως εγγραφο γιατι δεν ξερετε που αλλου μπορει να ζητηθει.

                  Οταν το εκανα εγω, πηγα προσωπικα, ειχα την μεταφραση του πτυχιου μου στα σουηδικα απο επισημη μεταφραστρια σουηδικων και με τη σφραγιδα apostille, για να μην αμφισβητηθει, και βεβαια το πρωτοτυπο πτυχιο. Και τα 2 τα ειδανε , τα σκαναρανε και δεν χρειαστηκε ολη αυτη η διαδικασια για να πιστοποιηθει η αυθεντικοτητα τους με καποιον τροπο...

                  Comment


                    Πάντως η σειρά με την οποία κάνεις τις διαδικασίες, είναι: Πρώτα βάζεις την apostille στο γνήσιο αντίγραφο, μετά το καταθέτεις για μετάφραση και επικύρωση.. Στη Σουηδία δε, επικυρώνεις γνήσια αντίγραφα όσες φορές χρειάζεται στις αρμόδιες υπηρεσίες. Αυτά, για όσους ενδιαφέρονται..
                    To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

                    Comment


                      Να συμπληρωσω, αν και εχει ξαναναφερθει εδω μεσα, οτι την σφραγιδα apostille την βαζεις ΠΑΝΤΟΤΕ στην αντιστοιχη Περιφερεια-πρωην Νομαρχια απο την οποια πηρες το εγγραφο... π.χ. εαν τελειωσε καποιος τις σπουδες του στην Πατρα θα πρεπει να παει στο συγκεκριμενο γραφειο μεσα στην Περιφερεια του Νομου Αχαιας για να βαλει την σφραγιδα.Το γραφειο αυτο, που κανει ΜΟΝΟ αυτη την δουλεια, εχει λιστα ολοκληρη με τις υπογραφες ολων αυτων που υπογραφουν επισημα εγγραφα για ολο τον ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ Νομο.

                      Οταν λεμε οτι παιρνουμε στα χερια μας το πτυχιο, μιλαμε παντα για το αυθεντικο πτυχιο και οχι καποια βεβαιωση...
                      Σε αυτο πρεπει να γινει μεταφραση...
                      ....αλλο Ελλαδα, αλλο Σουηδια... οσο πιο τυπικοι ειστε, τοσο λιγοτερες επιπλοκες θα εχετε!!!

                      Comment


                        Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                        .....................
                        Οταν λεμε οτι παιρνουμε στα χερια μας το πτυχιο, μιλαμε παντα για το αυθεντικο πτυχιο και οχι καποια βεβαιωση...
                        Σε αυτο πρεπει να γινει μεταφραση...
                        ....αλλο Ελλαδα, αλλο Σουηδια... οσο πιο τυπικοι ειστε, τοσο λιγοτερες επιπλοκες θα εχετε!!!
                        mm.. mallon exeis dikio..!
                        To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

                        Comment


                          παιδιά όσοι έχετε μεταφράσει πτυχία από ανώτερες ή ανώτατες σχολές, μεταφράσατε και το απολυτήριο λυκείου? Περιττό δεν είναι να το κάνουμε αυτό? Αφού έχουμε πτυχίο, δεν θα περάσαμε απ'το λύκειο? Και δεν είμαστε και για περιττά έξοδα, όχι τίποτα άλλο...
                          To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

                          Comment


                            Δεν θα ελεγα οτι χρειαζεται...

                            Comment


                              παιδια εγω ειμαι με conditional επειδη δεν ειχα τελειωσει ακομα οταν εκανα τις αιτησεις... τι πρεπει να τους στειλω??? η αναλυτική που λεει κατω οτι έχω ολοκληρωσει τις σπουδες και αναμενεται η ορκωμοσια μου τους κανει η θελουν ντε και καλα το πτυχιο???

                              Comment


                                Originally posted by ksenitemenos View Post
                                παιδια εγω ειμαι με conditional επειδη δεν ειχα τελειωσει ακομα οταν εκανα τις αιτησεις... τι πρεπει να τους στειλω??? η αναλυτική που λεει κατω οτι έχω ολοκληρωσει τις σπουδες και αναμενεται η ορκωμοσια μου τους κανει η θελουν ντε και καλα το πτυχιο???
                                Τι σημαινει conditional δεν ξερεις? Εφοσον τελειωσεις το πτυχιο θα σε παρουν στο πανεπιστημιο.. το πτυχιο μπορει να το παρεις και μετα απο κανα χρονο.. δεν τους ενδιαφερει να τους το πας.. αυτοι θελουν μια βεβαιωση οτι τελειωσες επιτυχως τις σπουδες σου για να σε γραψουν στο προγραμμα..

                                Comment

                                Working...
                                X