Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στην Σουηδία !

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by antogeor View Post
    Αν και τα εχουμε ολα αναφερει,γενικα αλλα και ειδικα,θα σου πω οτι με το "στρωσιμο" εννοω να ξερεις που θα κοιταξεις για δουλεια,σε ποια site(τα αναφερουμε ολα στο αναλογο θεμα),με ποιες προυποθεσεις,τι δουλεια θα κανεις σαν αρχη μεχρι να μαθεις τη γλωσσα,που θα μεινεις(πολυ σημαντικο).ολα αυτα αυτονοητο ειναι οτι μπορεις να τα κανεις απο ελλαδα,ετσι ωστε να κερδισεις χρονο,και οταν με το καλο ανεβεις,απλα να στελνεις βιογραφικα,και να κλεινεις ραντεβου.

    Απλα για να γνωριζεις,ολα στη Σουηδια,δουλευουν μεσω ιντερνετ.

    Και αν μπορεις να εχεις μια πρωτη επαφη με τη γλωσσα,θα ειναι αρα πολυ καλο.

    Αυτα,καλη δυναμη,και καλο τρεξιμο

    Ααα οκ!! Ευχαριστω!

    Απλα ειδα οτι αναφερθηκε στρωσιμο με επαφες και μπερδευτηκα γιατι ειχα στο μυαλο γνωστους,φιλους κτλ. που καποιος εχει εκει.

    Comment


      Γειά σας κι από δω.

      Θέλω να πω σε όσους έχουν παιδιά ή πρόκειται να κάνουν πώς ημετοίκηση στη Σουηδία είναι από τις καλύτερες κινήσεις.
      Από την αντιμετώπιση στην εγκυμοσύνη και τον τοκετό, μέχρι την ημέρα που τα παιδιά θα κλείσουν τα 18... δεν υπάρχει μέρα που να μη σκεφτώ ιστορίες φρίκης που ακούω από τις φίλες μου στην Ελλάδα και θέλω να κλάψω λίγο.

      Κατ' αρχάς στο σύσρημα υγείας δε σε βλέπουν σαν πορτοφόλι. Ή μπορεί και να σε βλέπουν, τέλος πάντων δε σε ΦΕΡΟΝΤΑΙ σαν πορτοφόλι.
      Στον τοκετό δεν πληρώνεις τίποτα, έκτός από ένα ποσό την ημέρα που θα μείνεις στο μαιευτήριο (80 κορώνες το 2000, τίποτα δηλ)

      Αν θες, μπορείς να φύγεις και την ίδια μέρα, δε σε κρατάει κανείς.

      Στον τοκετό σε βοηθάει μαία, διαλέγεις η ίδια πώς θέλεις να σταθείς ή να ξαπλώσεις, τί φάρμακα θέλεις. Τί θέλεις εσύ μετράει. Εννοείται πώς ο πατέρας είναι μέσα, κανονικά με τα ρούχα του, όχι ντυμένος χειρούργος, όπως βλέπω στις αμερικάνικες ταινίες και φρίττω, λες και θα σε βγάλει τη σκωληκοειδήτιδα. Επίσης δε σε τρέχουν με το παραμικρό για καισαρική.

      Δίνουν μεγάλη σημασία στο θηλασμό, υπάρχει και 24ωρη τηλεφωνική στήριξη από εθελόντριες για ό,τι απορίες ή άλλα προβλήματα παρουσιαστούν.

      Και φυσικά δεν έχει ''σαραντίσματα'' και τέτοιες αηδίες, από την πρώτη μέρα αν θες, βουτάς το μωρούλι και ξαμολιέσαι στα πάρκα να πάρετε τον αέρα σας. Ακόμα και το καταχείμωνο.

      Αυτά προς το παρόν, αν θέλετε θα πω περισσότερα για τη μητρότητα στη Σουηδία.
      "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

      Comment


        Originally posted by kelaino View Post
        Γειά σας κι από δω.

        Θέλω να πω σε όσους έχουν παιδιά ή πρόκειται να κάνουν πώς ημετοίκηση στη Σουηδία είναι από τις καλύτερες κινήσεις.
        Από την αντιμετώπιση στην εγκυμοσύνη και τον τοκετό, μέχρι την ημέρα που τα παιδιά θα κλείσουν τα 18... δεν υπάρχει μέρα που να μη σκεφτώ ιστορίες φρίκης που ακούω από τις φίλες μου στην Ελλάδα και θέλω να κλάψω λίγο.........................................
        Καλημέρα kelaino κι από μένα. Μιας κι έθιξες το θέμα της μητρότητας, να προσθέσω κι εγώ κάποιες πληροφορίες που αφορούν την εξωσωματική γονιμοποίηση, ίσως κάποιες να ενδιαφέρονται. Η εξωσωματική, λοιπόν, στη Σουηδία είναι δωρεάν! Και πιο συγκεκριμένα οι 3 πρώτες είναι δωρεάν!!! Το κάθε ζευγάρι που δυσκολεύεται να συλλάβει μπορεί να απευθυνθεί στα κατάλληλα νοσοκομεία ή κέντρα. Η διαφορά με εδώ είναι, εκτός βέβαια από το τρελό κόστος που αγγίζει τις 3 ή 4000 ευρώ την φορά συν τα φάρμακα που κοστίζουν 2000 ευρώ, ότι εκεί εμφυτεύεται ένα ωάριο κι όχι 3 ή 4 που βάζουν εδώ, με σκοπό την αποφυγή πολύδυμων κυήσεων. Κι εννοείται ότι ισχύουν όλα όσα έγραψες κι εσύ.

        Comment


          Kαλημέρα, Ασπατέο.

          Νομίζω ότι οι τιμές για την περίθαλψη διαφέρουν από Νομό σε νομό. Αλλά δε μιλάμε για τίποτα τεράστιες διαφορές, ούτε ιλιγγιώδη ποσά. Εδώ στο Νορκέπινγκ η τεχνητή γονιμοποίηση πριν μερικά χρόνια κόστιζε 300 - 350 κορώνες, κάπου τόσο.

          Λοιπόν, να συνεχίσω την περιγραφή.

          Είμασταν εκεί που γεννούσαμε.
          Το δωμάτιο του τοκετού είναι πολύ cosy με κουρτινάκια στα παράθυρα και καδράκια στους τοίχους, σα δωμάτιο ξενοδοχείου. Τα μηχανήματα τα έχουνε διακριτικά πίσω από ένα παραβάν, μη τα βλέπεις και συγχίζεσαι. Ο φωτισμός είναι απαλός και διακριτικός.
          Αν θες μπορείς να ακούσεις μουσική, να κάνεις μπάνιο ή ντουζ, να κόβεις βόλτες, ενώ σε πολλά μέρη πιθανόν να προσφέρεται και μασάζ, βελονισμός, τοκετός στο νερό ή ακόμα και στο σπίτι.

          Μετά τη γέννα έχεις δικό σου δωμάτιο με το μωρό μαζί σου 24 ώρες το εικοσιτετράωρο, αν θέλεις, αλλιώς μπορείς να τους το αφήσεις αν θες να κοιμηθείς λίγες ώρες. Και τότε τα έχουν μαζί τους τα μωράκια οι νοσηλεύτριες, όχι παρατημένα κάπου.
          Άμα θέλεις, βάζουν και δεύτερο κρεβάτι στο δωμάτιο για να μείνει μαζί και ο/η σύντροφος της λεχώνας.

          Εννοείται ότι θηλάζεις όποτε θέλεις εσύ και το μωρό και όχι με το ρολόι. Τις πρώτες φορές που θηλάζεις είναι μαζί μαία και βοηθάει και απαντάει στις ερωτήσεις, με μεγάλη ευγένεια και υπομονή, όπως όλο το νοσηλευτικό προσωπικό στη Σουηδία άλλωστε.

          Ο θηλασμός μπορεί να συμβεί παντού. Ανά πάσα στιγμή, στο δρόμο, στο καφέ, στο πάρκο, στα ΜΜΜ, μπορείς να βγάλεις το βυζί και να ταΐσεις το πεινασμένο σου. Απίστευτη χλιδή, παιδιά!

          Στην Ελλάδα δεν έχω γεννήσει, μόνο από εξιστορήσεις γνωρίζω τί γίνεται, αλλά από ό,τι καταλαβαίνω, μιλάμε για τη διαφορά του να είσαι άνθρωπος με το να είσαι ένα κομμάτι κρέας με λεφτά.


          Αυτά προς το παρόν.
          "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

          Comment


            Αχχχχχχχχχχχχχχχχ τι μας περιγράφετε τώρα,

            είμαι εγκυος για δευτερη φορά και συγκρίνω καταστάσεις !

            Comment


              Originally posted by mamina View Post
              Αχχχχχχχχχχχχχχχχ τι μας περιγράφετε τώρα,

              είμαι εγκυος για δευτερη φορά και συγκρίνω καταστάσεις !

              Με το καλόοοοοοοοοοοοο!!!!!!!

              Comment


                Ευχαριστώ αγαπητή !

                Comment


                  Φωνές απο την υπο κατάληψη Στοκχόλμη!

                  Voices from Occupy Stockholm: 2. Demonstration 15 december on Vimeo

                  Comment


                    Μηπως θα μπορουσε καποιος απο αυτους που μενουν στη Σουηδια να μας περιγραψει την καθημερινοτητα εκει? Πως περναει τη μερα του, τι κανει τις καθημερινες, τα ΣΚ, τι του λειπει απο την καθημερινοτητα της Ελλαδας (αν του λειπει γιατι προσωπικα καποια πραγματα θα νοσταλγησω σιγουρα) . Γενικα οτι μπορει να μας μεταφερει απο την καθημερινη ζωη στη Σουηδια.

                    Comment


                      Απο τον εναμισι μηνα που ειμαι εδω μπορω να πω κι εγω λιγα πραγματα για τη ζωη στη Στοκχολμη. Καταρχην ειναι μια πανεμορφη πολη που χαιρεσαι να περπατας και να ανακαλυπτεις.
                      Οι οδηγοι σεβονται τους πεζους και δε πατανε γκαζι στις διαβασεις, επισης οι ποδηλατοδρομοι και λωριδες λεωφορειων τηρουνται αυστηρα. Απο οτι εχω μαθει υπαρχει ειδικος ποδηλατοδρομος που εαν τον ακολουθησεις μπορεις να κανεις το γυρο ολης της πολης.
                      Απο νυχτερινη εξοδο τις καθημερινες, δεν εχω ιδεα, αλλα τις Παρασκευες και τα Σαββατα ολος ο κοσμος ειναι εξω. Μαλιστα καποιοι το εχουν κουλτουρα να ξεδινουν πινοντας μεχρι τελικης πτωσεως. Ενα μονο Σαββατο εκανα βολτα εξω και επεσα σε αρκετα περιστατικα μεθυσμενων να τους πετουν πχ απο τo metro αλλοι να σερνονται στο παγο κλπ..
                      Το καλο ομως ειναι οτι δε κινδυνευεις και η εγκληματικοτητα ειναι πολυ χαμηλη.
                      Θα σας λειψουν σιγουρα τα φρεσκα ψαρια (γιατι εδω τρωνε κυριως μονο σολωμο), τα τυρια (κυριως η γραβιερα, τα κεφαλοτυρια κλπ γιατι φετα εχουμε) και τα σιροπιαστα γλυκα (απο γυκα δεν εχουν ιδεα οι Σουηδοι και τρελαινονται για τα samle, κατι γλυκα σαν χαμπουργκερ με σαντυγι... αηδια σκετη).

                      Αυτα εν ολιγης, σιγουρα υπαρχουν και αλλα πολλα ομορφα πραγματα που υπαρχουν να ανακαλυψετε εδω.

                      Comment


                        Kαλως ηρθες scorp. Οπως τα λες ειναι μια υπεροχη πολη ... για τουρισμο (ημουν σιγουρος γι αυτο) Αλλά το θεμα ειναι η καθημερινοτητα της με ολη τη σημασια της λεξεως.Ουτε γι αυτο δεν εχω ενδοιασμους ...πιο πολύ για γενικες γνωσεις θα ηθελα να μαθω.

                        Comment


                          Originally posted by orpheus View Post
                          Μηπως θα μπορουσε καποιος απο αυτους που μενουν στη Σουηδια να μας περιγραψει την καθημερινοτητα εκει? Πως περναει τη μερα του, τι κανει τις καθημερινες, τα ΣΚ, τι του λειπει απο την καθημερινοτητα της Ελλαδας (αν του λειπει γιατι προσωπικα καποια πραγματα θα νοσταλγησω σιγουρα) . Γενικα οτι μπορει να μας μεταφερει απο την καθημερινη ζωη στη Σουηδια.


                          Οι Σουηδοι,και η Σουηδια με λιγα λογια,δεν εχουν καμμια απολυτως σχεση με ελλαδα και ελληνες.
                          Αυτο εχει και θετικα και αρνητικα.

                          Περισσοτερα ομμως συντομα,μιας και ο χρονος ειναι πολυ περιορισμενος τωρα.......

                          Comment


                            Originally posted by Scorp View Post
                            απο γυκα δεν εχουν ιδεα οι Σουηδοι και τρελαινονται για τα samle, κατι γλυκα σαν χαμπουργκερ με σαντυγι... αηδια σκετη.
                            Δεν βουτάνε τα πάντα στο σιρόπι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχουν ωραία γλυκά. Δοκίμασε kanelbullar, τσουρεκάκια με γέμιση βούτυρο-κανέλα, το κέικ σοκολάτας που σερβίρουν με σαντιγύ και λέγεται kladdkaka, διάφορες τάρτες με φρούτα του δάσους, η αγαπημένη μου είναι αυτή με τα μύρτιλλα, η blåbärspaj, και βέβαια, τω΄ρα που γεννήθηκε η επόμενη διάδοχος του θρόνου παίζει πολύ princessbakelse. Χώρια τα διάφορα μπισκοτάκια, κουλουράκια, γλυκάκια κλπ.

                            Η semla είναι κάτι που τρώγεται τώρα, πριν τη σαρακοστή. Παραδοσιακά τη σέρβιραν την Τρίτη της τελευταίας εβδομάδας πριν τη νηστεία του Πάσχα, τώρα όμως μπορείς να βρεις σέμλες αμέσως μετά τα χριστούγεννα.
                            Είναι ένα μάλλον άγλυκο, στρογγυλό, τρυφερό ψωμάκι με μπόλικο κάρδαμο, από το οποίο αφαιρούν ένα τριγωνικό καπάκι και το γεμίζουν με mandelmassa (αμύγδαλα αλεσμένα με ζάχαρη) από πάνω σαντιγύ και από άνω το καπάκι πασπαλισμένο ελαφρά με άχνη. ΜΙΑΜ!!!

                            Φίλε, ειλικρινά σε εύχομαι να εκτιμήσεις τα γλυκά εδώ, δοκιμάζοντάς τα σιγά-σιγά. Αξίζουν!
                            "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

                            Comment


                              Originally posted by kelaino View Post
                              blåbärspaj,


                              Πώς γίνεται σε φόρουμ ξενιτεμένων να μη λειτουργούν τα ουμλάουτ;

                              Τέσπα blabarspaj λέγεται, πάνω από το πρώτο α βάζουμε ένα κυκλάκι και πάνω από το δεύτερο δύο τελίτσες.
                              "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

                              Comment


                                Originally posted by kelaino View Post
                                Δεν βουτάνε τα πάντα στο σιρόπι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχουν ωραία γλυκά. Δοκίμασε kanelbullar, τσουρεκάκια με γέμιση βούτυρο-κανέλα, το κέικ σοκολάτας που σερβίρουν με σαντιγύ και λέγεται kladdkaka, διάφορες τάρτες με φρούτα του δάσους, η αγαπημένη μου είναι αυτή με τα μύρτιλλα, η blåbärspaj, και βέβαια, τω΄ρα που γεννήθηκε η επόμενη διάδοχος του θρόνου παίζει πολύ princessbakelse. Χώρια τα διάφορα μπισκοτάκια, κουλουράκια, γλυκάκια κλπ.

                                Η semla είναι κάτι που τρώγεται τώρα, πριν τη σαρακοστή. Παραδοσιακά τη σέρβιραν την Τρίτη της τελευταίας εβδομάδας πριν τη νηστεία του Πάσχα, τώρα όμως μπορείς να βρεις σέμλες αμέσως μετά τα χριστούγεννα.
                                Είναι ένα μάλλον άγλυκο, στρογγυλό, τρυφερό ψωμάκι με μπόλικο κάρδαμο, από το οποίο αφαιρούν ένα τριγωνικό καπάκι και το γεμίζουν με mandelmassa (αμύγδαλα αλεσμένα με ζάχαρη) από πάνω σαντιγύ και από άνω το καπάκι πασπαλισμένο ελαφρά με άχνη. ΜΙΑΜ!!!

                                Φίλε, ειλικρινά σε εύχομαι να εκτιμήσεις τα γλυκά εδώ, δοκιμάζοντάς τα σιγά-σιγά. Αξίζουν!
                                Κι εμενα τα γλυκα τους μου αρεσουν πολυ !!! ΜΙΑΜ !!! Εχω αρχισει να φτιαχνω και μονη μου
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X