Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στην Σουηδία !

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλημέρα παιδιά…
    Έχω κάνει ένα νέο thread σχετικά με το σύστημα υγείας και κάποιες απορίες που έχω, αν θέλετε ρίξτε μία ματιά. Χρειάζομαι καλή ενημέρωση. Φχαριστώ σας.

    Comment


      Originally posted by orpheus View Post
      Μηπως θα μπορουσε καποιος απο αυτους που μενουν στη Σουηδια να μας περιγραψει την καθημερινοτητα εκει? Πως περναει τη μερα του, τι κανει τις καθημερινες, τα ΣΚ, τι του λειπει απο την καθημερινοτητα της Ελλαδας (αν του λειπει γιατι προσωπικα καποια πραγματα θα νοσταλγησω σιγουρα) . Γενικα οτι μπορει να μας μεταφερει απο την καθημερινη ζωη στη Σουηδια.
      Αν είσαι νέος τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά διαφορετικά.

      Θα σου λείψουν κάποια φαγητά σίγουρα (αλλά ακόμα και γνήσια Ελληνικά προϊόντα μπορείς να βρεις αν είσαι σε μεγάλη πόλη).

      Η ''νυχτερινή ζωή'' είναι λίγο διαφορετική αλλά σίγουρα δεν τελειώνει στις 11 όπως λένε πολλοί για την Σουηδία (δεν ξέρω που το βρήκανε αυτό). Κάποιος είπε παραπάνω ότι οι Σουηδοί δεν βγαίνουν για την παρέα και την κουβέντα αλλά για το πιώμα. Αυτό στέκει γενικά.
      Η απάντηση σε αυτό είναι τα πάρτυ σε σπίτια και οι pub. Τα κλαμπ μου είναι προσωπικά απεχθή.

      Comment


        Sweden - Life Without the Euro | Made in Germany - YouTube

        Το σχέδιο της Μέρκελ δε πήγε καλά και το αποδεικνύουν χώρες που κρατήσανε το νόμισμά τους.
        I've got the IELLTS/ Incredible Excitable Lessons to live and To Survive in Greece

        Comment


          Λοιπόν northerain διαπίστωσα πως απο το profile σου αναφέρεις ότι μένεις σε μία πόλη με το όνομα Luleå. Έψαξα στο χάρτη και την βρήκα αρκετά ψηλά.

          Είναι Αρκτικός κύκλος εκεί ??

          Γενικά όλοι μιλάμε για τις μεγάλες πόλεις ( και εγώ σε προάστιο της Στοκχόλμης μένω ) και κανείς δεν έχει μιλήσει ποτέ για τις εμπειρίες και την ζωή στα ... εκεί πέρα τα μακριά !

          Άνθρωποι, συνήθειες, ζωή, κόστος, σχολεία, δουλειές, σπίτια ( Αχχχ !! πόνος ), μισθοί, καιρός .... έχουμε μερικές εκατοντάδες ερωτήσεις.

          Όλοι μας λέμε για αυτά που βλέπουμε δίπλα μας. Δεν είχαμε κανέναν στη παρέα μας ( πιστεύω να μην μου έχει ξεφύγει κανένας φίλος, δεν θα ήθελα να παρεξηγηθώ ) που να είναι μακριά απο αστικές περιοχές. Συζητάμε και λέμε για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε εδώ και δεν έχουμε δώσει συμβουλές για τόπους πιο μακρινούς. Και που ίσως να είναι καλύτεροι, να συμφέρουν περισσότερο, και γιατί όχι και πιο επιλέξιμοι.

          Κάθε συμβουλή σου να ξέρεις θα μελετηθεί ενδελεχώς όχι μόνο απο τους νεοφερμένους , αλλά και απο εμάς που ήδη βρισκόμαστε εδώ.

          Προκαταβολικά σε ευχαριστώ για όλα

          Σπύρος

          Comment


            Δυστυχώς μιας και δεν ήρθα εδώ όταν πρωτοήρθα στη Σουηδία, δεν ξέρω τι χρήσιμο μπορώ να σας πω.
            Το κρύο το χειμώνα ήταν τσουχτερό αλλά δεν ήταν σοβαρό πρόβλημα (-30). Το καλοκαίρι αρκετά ζεστό (+20) αλλά πολύ βροχή προς το τέλος του.
            Οι άνθρωποι θα έλεγα είναι πιο ευγενικοί/απλοί απ' ότι στις μεγαλύτερες πόλεις. Δεν ξέρουν όλοι Αγγλικά.
            Τα ενοίκια είναι φθηνότερα, κάποια πράγματα στο σουπερμάρκετ είναι όμως ακριβότερα.
            Εδώ πάνω γενικά ασχολούνται πολύ με σκι και χόκεϊ.
            Το Luleå συγκεκριμένα αλλά και οι γύρω πόλεις είναι τουριστικές χειμώνα καλοκαίρι.
            Έχει επίσης κάπου 50.000 φοιτητές οπότε έχουν και πρόβλημα με διαμερίσματα, αλλά όχι όπως στο Göteborg. Για παράδειγμα με καθημερινό ψάξιμο βρήκα διαμέρισμα στο Γκετεμποργκ σε 2 εβδομάδες, στο Luleå σε 3 μέρες είχα βολευτεί προσωρινά. Δυο μήνες μετά είχα σπίτι πρώτο χέρι.
            Οι δουλειές είναι λιγότερες (φυσικά) αλλά νομίζω με μικρότερο ανταγωνισμό και γενικά πιο εύκολο να σε προσλάβουν.

            Ότι θέλετε ρωτάτε.

            Comment


              Originally posted by northerain View Post
              Δυστυχώς μιας και δεν ήρθα εδώ όταν πρωτοήρθα στη Σουηδία, δεν ξέρω τι χρήσιμο μπορώ να σας πω.
              Το κρύο το χειμώνα ήταν τσουχτερό αλλά δεν ήταν σοβαρό πρόβλημα (-30). Το καλοκαίρι αρκετά ζεστό (+20) αλλά πολύ βροχή προς το τέλος του.
              Οι άνθρωποι θα έλεγα είναι πιο ευγενικοί/απλοί απ' ότι στις μεγαλύτερες πόλεις. Δεν ξέρουν όλοι Αγγλικά.
              Τα ενοίκια είναι φθηνότερα, κάποια πράγματα στο σουπερμάρκετ είναι όμως ακριβότερα.
              Εδώ πάνω γενικά ασχολούνται πολύ με σκι και χόκεϊ.
              Το Luleå συγκεκριμένα αλλά και οι γύρω πόλεις είναι τουριστικές χειμώνα καλοκαίρι.
              Έχει επίσης κάπου 50.000 φοιτητές οπότε έχουν και πρόβλημα με διαμερίσματα, αλλά όχι όπως στο Göteborg. Για παράδειγμα με καθημερινό ψάξιμο βρήκα διαμέρισμα στο Γκετεμποργκ σε 2 εβδομάδες, στο Luleå σε 3 μέρες είχα βολευτεί προσωρινά. Δυο μήνες μετά είχα σπίτι πρώτο χέρι.
              Οι δουλειές είναι λιγότερες (φυσικά) αλλά νομίζω με μικρότερο ανταγωνισμό και γενικά πιο εύκολο να σε προσλάβουν.

              Ότι θέλετε ρωτάτε.
              οκ.......πες μας,κατα που πεφτει η σουηδια???

              Comment


                Nollåtta

                Comment


                  Originally posted by northerain View Post
                  Nollåtta
                  οκ...ισως ακολουθεις το εθιμο των σουηδων για καταναλωση ακλοολ το σαββατο μεχρι τελικης πτωσεως......

                  Comment


                    Originally posted by skonto View Post
                    Δεν είχαμε κανέναν στη παρέα μας ( πιστεύω να μην μου έχει ξεφύγει κανένας φίλος, δεν θα ήθελα να παρεξηγηθώ ) που να είναι μακριά απο αστικές περιοχές.
                    Εγώ σε ξέφυγα. Τα τελευταία χρόνια μένω στο Norrköping, πριν από αυτό έχω ζήσει ή σε χωριό ή στην εξοχή, στη μέση του πουθενά.

                    Για μένα είναι πολύ καλύτερα από τη Στοκχόλμη. Αν και καμιά φορά ζηλεύω τα θέατρα και τις συναυλίες που προσφέρει η πρωτεύουσα, δε θα με άρεζε να ζω εκεί. Ούτε σε Γοτθεμβούργο ή Μάλμαι.
                    "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

                    Comment


                      Η Σουηδία βρίσκεται στα Βόρεια της Ελλάδος. Στρίψε αριστερά στην Πολωνία και θα το βρεις.

                      Comment


                        Originally posted by antogeor View Post
                        οκ...ισως ακολουθεις το εθιμο των σουηδων για καταναλωση ακλοολ το σαββατο μεχρι τελικης πτωσεως......

                        Σε απεκάλεσε πρωτευουσιάνο, δηλ κάποιος που ζει στη Στοκχόλμη και δεν ξέρει πώς είναι η κατάσταση ''έξω από τα tullarna'', στην υπόλοιπη χώρα.
                        "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

                        Comment


                          Έτσι είναι ακριβώς όπως τα λες στη Βόρεια Σουηδία. Το ξέρω μιας και έχω συγγενείς στο Ούμεο αλλά και σε Λούλεο και Χαπαράντα.

                          Όσο για μερικούς που έχουν έρθει μερικούς μήνες στη Σουηδία και κοροιδεύουν κάποιους που λένε πως είναι στη Βόρεια Σουηδία και παριστάνουν τους πολύξερους, χωρίς να έχουν ζήσει τα πράματα....τι να πω;

                          Originally posted by northerain View Post
                          Δυστυχώς μιας και δεν ήρθα εδώ όταν πρωτοήρθα στη Σουηδία, δεν ξέρω τι χρήσιμο μπορώ να σας πω.
                          Το κρύο το χειμώνα ήταν τσουχτερό αλλά δεν ήταν σοβαρό πρόβλημα (-30). Το καλοκαίρι αρκετά ζεστό (+20) αλλά πολύ βροχή προς το τέλος του.
                          Οι άνθρωποι θα έλεγα είναι πιο ευγενικοί/απλοί απ' ότι στις μεγαλύτερες πόλεις. Δεν ξέρουν όλοι Αγγλικά.
                          Τα ενοίκια είναι φθηνότερα, κάποια πράγματα στο σουπερμάρκετ είναι όμως ακριβότερα.
                          Εδώ πάνω γενικά ασχολούνται πολύ με σκι και χόκεϊ.
                          Το Luleå συγκεκριμένα αλλά και οι γύρω πόλεις είναι τουριστικές χειμώνα καλοκαίρι.
                          Έχει επίσης κάπου 50.000 φοιτητές οπότε έχουν και πρόβλημα με διαμερίσματα, αλλά όχι όπως στο Göteborg. Για παράδειγμα με καθημερινό ψάξιμο βρήκα διαμέρισμα στο Γκετεμποργκ σε 2 εβδομάδες, στο Luleå σε 3 μέρες είχα βολευτεί προσωρινά. Δυο μήνες μετά είχα σπίτι πρώτο χέρι.
                          Οι δουλειές είναι λιγότερες (φυσικά) αλλά νομίζω με μικρότερο ανταγωνισμό και γενικά πιο εύκολο να σε προσλάβουν.

                          Ότι θέλετε ρωτάτε.

                          Comment


                            Originally posted by northerain View Post
                            Η Σουηδία βρίσκεται στα Βόρεια της Ελλάδος. Στρίψε αριστερά στην Πολωνία και θα το βρεις.

                            Comment


                              Το 08 είναι υποτιμητικό για αυτούς που μένουν Στοκχόλμη...είδες τι γίνεται αν δεν ξέρεις τους κώδικες των Σουηδών...δεν καταλαβαίνεις καν γιατί μιλάει κάποιος...

                              Comment


                                ...Γιατι?

                                ...γιατι..........τοση επιδειξη αρνητικης διαθεσης????

                                Υπαρχουν τοσοι ανθρωποι που μας διαβαζουν,δεν ειναι κριμα να βλεπουν πραγματα που ασφαλως και γνωριζουν πριν καν μπουν εδω?

                                ΕΛΕΟΣ πια με την ελληνικη ξεροκεφαλια μας..........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                                Υπαρχουν και αλλα πραγματα να κανουμε,,,,,,!

                                Comment

                                Working...
                                X