Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στην Σουηδία !

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σουηδικη Γλωσσα....

    Καλησπερα σε ολους

    δραττομαι της ευκαιριας περι ευρεσης εργασιας και γνωση γλωσσας για να πω πως φανταζομαι τα πραγματα λιγο πριν ανεβω στην Στοκχολμη.

    Θεωρω δεδοδομενο οτι ξεκινω να ειμαι μεταναστρια και οτι παρολο που εχω καποιο πτυχιο στα χερια μου και κουβαλω και εμπειρια 15 ετων περιπου πανω στο επαγγελμα θα πρεπει να τα ξεχασω ολα αυτα για ενα διαστημα, τουλαχιστον μεχρι να γνωριζω καλα την σουηδικη γλωσσα!!!
    Το οτι γνωριζω βεβαια καλα αγγλικα θα με βοηθα στις καθημερινες συναλλαγες οπου στα σουηδικα ισως να κολλησω....

    Ηδη κανω ιδιαιτερα μαθηματα σουηδικων για 5 μηνες τωρα αλλα δεν εχω αυταπατες, δεν αρκει για να μπορεις να μιλησεις ανετα και ειδικα αν εχεις στην μεση και ορολογια και τεχνικους ορους.... οσο νεος και αν εισαι, οσο εντατικα μαθηματα και να κανεις εχεις ενα μυαλο που "χωνευει" συγκεκριμενο αριθμο λεξεων καθε μηνα, πως να το κανουμε...

    Θεωρω λοιπον δεδομενο οτι θα απασχοληθω οπου μπορω προκειμενου να συντηρουμαι , να μαθαινω ταυτοχρονα την Σουηδικη Γλωσσα και να προχωραω και μονη μου στην γλωσσα εχοντας ηδη αποκτησει ενα επιπεδο απο ελλαδα...

    Σκεφτειτε και κατι αλλο : μεχρι καποιος να σας ασφαλισει και να παρετε τα πολυποθητα νουμερα μπορει να περασουν και 2-3 μηνες ,υπολογιστε και το διαστημα μεχρι να γινει το αιτημα για νουμερα δεκτο 2-3 εβδομαδες σας βαζω (αν και τωρα τελευταια απο οσο ακουω εχει αυξηθει, εως και 6 εβδομαδες σε καποιες περιπτωσεις....) και κανενα μηνα περιπου στην συνεχεια για να σας δεχθουν στο σχολειο sfi για να ξεκινησετε γλωσσα δωρεαν συνολο περιπου 3.5-4 μηνες θα ειστε επανω στην καλυτερη των περιπτωσεων μαθαινοντας οτι μπορειτε μονοι σας...

    Ολο αυτο τον χρονο θα πρεπει να συντηρειστε και οσο προχειρο μπορει να ειναι αυτο που θα βρειτε για αρχη , οπως εχουν πει πολλες φορες και τα παιδια απο επανω, θα πρεπει να ειναι ικανο να σας συντηρησει για να προχωρησετε στα επομενα σταδια :γλωσσα ,καλυτερη εργασια ή εργασια στο αντικειμενο σας....

    Το διαστημα αυτο που περιμενω να ανεβω ακουσα για ιστοριες ανθρωπων που δεν τα καταφεραν επανω στην σουηδια, ανεβηκαν με ονειρα και ελπιδες και εφυγαν γιατι περιμεναν κατι αλλο..

    Ανεβαινω λοιπον και ξεκινω να κανω οτιδηποτε μου αποφερει εισοδημα επαρκες, μαθαινω γλωσσα, εξοικειωνομαι με το νεο μου περιβαλλον και αργα και σταθερα ανεβαινω στο επιπεδο που μου επιτρεπουν οι αντοχες μου!

    Κλεινοντας θα θιξω και ενα αλλο θεμα : Γνωριμιες!
    Πριν ανεβει ο καθενας μας θεωρω οτι θα πρεπει να χρησιμοποιησει οποιες γνωριμιες εχει!
    Προσπαθησα λοιπον απο ελλαδα να κανω καποιες επαφες με μια εταιρια καθαρισμου εχοντας καποιο γνωστο ως μεσαζοντα και ακομα και εκει μου ειπανε οτι εχουν βοηθησει πανω απο 100 ατομα και ειναι αρκετα δυσκολο..

    Αυτο που θεωρω σιγουρο ειναι μια, διαφορετικη απο αυτην της ελλαδας, ποιοτητα ζωης που δεν θα την κατανοησω πληρως απο την αρχη αλλα με την παροδο του χρονου...

    Ευχομαι καλη δυναμη και τυχη σε ολους οσους ξεκινανε για τα ξενα.... γιατι θα τα χρειαστουμε και τα δυο...


    Ελενη

    Comment


      ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!!!

      Ελενη καλη επιτυχια !!!

      Καλως να ερθεις και θα τα πουμε και απο κοντα

      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        Originally posted by ευανθια View Post
        Ελενη καλη επιτυχια !!!

        Καλως να ερθεις και θα τα πουμε και απο κοντα

        Comment


          Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
          Καλησπερα σε ολους

          δραττομαι της ευκαιριας περι ευρεσης εργασιας και γνωση γλωσσας για να πω πως φανταζομαι τα πραγματα λιγο πριν ανεβω στην Στοκχολμη.

          Θεωρω δεδοδομενο οτι ξεκινω να ειμαι μεταναστρια και οτι παρολο που εχω καποιο πτυχιο στα χερια μου και κουβαλω και εμπειρια 15 ετων περιπου πανω στο επαγγελμα θα πρεπει να τα ξεχασω ολα αυτα για ενα διαστημα, τουλαχιστον μεχρι να γνωριζω καλα την σουηδικη γλωσσα!!!......................................... .................................................. ..........................
          Ακριβώς έτσι φαντάζομαι κι εγώ την δική μου μεταναστευτική διαδρομή....
          Ελένη για το όμορφο ποστ σου
          Η Τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

          Comment


            Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
            Καλησπερα σε ολους

            δραττομαι της ευκαιριας περι ευρεσης εργασιας και γνωση γλωσσας για να πω πως φανταζομαι τα πραγματα λιγο πριν ανεβω στην Στοκχολμη.

            Θεωρω δεδοδομενο οτι ξεκινω να ειμαι μεταναστρια και οτι παρολο που εχω καποιο πτυχιο στα χερια μου και κουβαλω και εμπειρια 15 ετων περιπου πανω στο επαγγελμα θα πρεπει να τα ξεχασω ολα αυτα για ενα διαστημα, τουλαχιστον μεχρι να γνωριζω καλα την σουηδικη γλωσσα!!!......................................... .........................
            ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ...!!!!!!!
            ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΕΒΩ..ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΟΥΗΔΙΚΑ!!!

            Comment


              Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
              Καλησπερα σε ολους

              δραττομαι της ευκαιριας περι ευρεσης εργασιας και γνωση γλωσσας για να πω πως φανταζομαι τα πραγματα λιγο πριν ανεβω στην Στοκχολμη.

              Θεωρω δεδοδομενο οτι ξεκινω να ειμαι μεταναστρια και οτι παρολο που εχω καποιο πτυχιο στα χερια μου και κουβαλω και εμπειρια 15 ετων περιπου πανω στο επαγγελμα θα πρεπει να τα ξεχασω ολα αυτα για ενα διαστημα, τουλαχιστον μεχρι να γνωριζω καλα την σουηδικη γλωσσα!!!......................................... .................................................. .........

              ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!!!

              Comment


                Καλησπερα και απο μενα... Ηρθα στη Σουηδια πριν απο περιπου 6 μηνες και διαβαζοντας πριν απο λιγο το παρον θεμα στο forum, ειδα καποια πραγματα που δε μου αρεσαν καθολου, οπως και διαβασα ανακριβειες.

                Πρωτα απο ολα. Επειδη πηρα personnummer (ΑΦΜ) πολυ προσφατα, ισχυουν τα εξης. Για να σου το δωσει η εφορια, κανονικα πρεπει να εχεις ζησει εδω 6 μηνες. Σε αλλη περιπτωση, θελουν να τους πεισεις οτι θα μεινεις για καιρο ωστε να μην προκαλεσεις ασταθεια στο οικονομικο-φορολογικο τους συστημα (ετσι πιστευουν). Οταν ηρθα και τους ειπα οτι ψαχνω για δουλεια και οταν τη βρω σκοπευω να μεινω μονιμα, μου ειπαν αφου τη βρω, να παω να κανω αιτηση, διαφορετικα δε με πιστευουν οτι θα μεινω. Οταν λοιπον βρηκα τη δουλεια, τους εδωσα το 6μηνιαιο συμβολαιο και ειχα το ΑΦΜ μεσα σε μια εβδομαδα. Οποτε και σπιτι νοικιασα, και συνδεση ιντερνετ απεκτησα, και σουηδικη ταυτοτητα εβγαλα και κανενα προβλημα δεν ειχα.

                Ενα ατομο ειπε σε προηγουμενη σελιδα:

                "Επίσης η Σουηδία ειναι η πιο φιλική χώρα του κοσμου σε ομοφυλόφυλους και λεσβίες.. Οποιος δουλέψει σε εταιριες στην Σουηδία θα συνεργαστεί σίγουρα με ομοφυλόφιλους.. "

                Παρακαμπτοντας τα υπονοουμενα του φιλου μας (αν τον ερμηνευω λαθος ζητω ταπεινα συγγνωμη), ο οποιος προφανως λεει οτι ΕΞΑΝΑΓΚΑΖΕΤΑΙ κανεις να δουλευει με ομοφυλοφιλους, λες και ειναι αναγκαιο κακο, θα πω μονο πως παρελειψε να πει οτι αν τολμησει καποιος να κανει σχολιο για εναν ομοφυλοφιλο ή για εναν μεταναστη ή για οποιονδηποτε, τοτε θα μπει στο περιθωριο και θα τον θεωρησουν βαρβαρο και απολιτιστο. Στους Σουηδους δεν αρεσουν τα ρατσιστικα σχολια, πώς να το κανουμε ρε παιδια. Αν ο φιλος μας δε γουσταρει να δουλευει με ομοφυλοφιλους που δηλωνουν ανοιχτα τι τους αρεσει και παντρευονται μεταξυ τους κανονικα, ας παει να δουλεψει στην Ελλαδα του που ειναι πατρις θρησκεια οικογενεια. Η Σουηδια δεν ειναι η καταλληλη χωρα για αυτον, σιγουρα. Οταν δει δηλαδη στη Στοκχολμη αντρες να πηγαινουν χερι χερι, ή ζευγαρι γυναικων να κανει βολτα επισης χερι χερι εχοντας καροτσακι με μωρο, τι θα κανει; θα φωναξει τη χρυση αυγη;

                Τελος, πιστευω πως πρεπει να ξεφυγουμε απο τη διαδικασια συγκρισης Ελλαδας-Σουηδιας. Ειναι δυο διαφορετικες χωρες. Η Σουηδια δεν ειναι Ελλαδα και η Ελλαδα δεν ειναι Σουηδια. Τα πραγματα ειναι απλα. Σε οποιον δεν αρεσει η Σουηδια, ας γυρισει στην Ελλαδα.

                Να ειστε καλα!

                Comment


                  Σε οποιον δεν αρεσει η Σουηδια, ας γυρισει στην Ελλαδα.
                  Ασφαλως...και δεν ειναι κακο,να μας το λενε κι ολας,οτι δεν τους αρεσει η Σουηδια.
                  Δημοκρατια εχουμε...τουλαχιστον στην Ελλαδα....

                  Comment


                    Originally posted by unik83 View Post
                    "Επίσης η Σουηδία ειναι η πιο φιλική χώρα του κοσμου σε ομοφυλόφυλους και λεσβίες.. Οποιος δουλέψει σε εταιριες στην Σουηδία θα συνεργαστεί σίγουρα με ομοφυλόφιλους.. "

                    Παρακαμπτοντας τα υπονοουμενα του φιλου μας (αν τον ερμηνευω λαθος ζητω ταπεινα συγγνωμη), ο οποιος προφανως λεει οτι ΕΞΑΝΑΓΚΑΖΕΤΑΙ κανεις να δουλευει με ομοφυλοφιλους, λες και ειναι αναγκαιο κακο, θα πω μονο πως παρελειψε να πει οτι αν τολμησει καποιος να κανει σχολιο για εναν ομοφυλοφιλο ή για εναν μεταναστη ή για οποιονδηποτε, τοτε θα μπει στο περιθωριο και θα τον θεωρησουν βαρβαρο και απολιτιστο. Στους Σουηδους δεν αρεσουν τα ρατσιστικα σχολια, πώς να το κανουμε ρε παιδια. Αν ο φιλος μας δε γουσταρει να δουλευει με ομοφυλοφιλους που δηλωνουν ανοιχτα τι τους αρεσει και παντρευονται μεταξυ τους κανονικα, ας παει να δουλεψει στην Ελλαδα του που ειναι πατρις θρησκεια οικογενεια. Η Σουηδια δεν ειναι η καταλληλη χωρα για αυτον, σιγουρα. Οταν δει δηλαδη στη Στοκχολμη αντρες να πηγαινουν χερι χερι, ή ζευγαρι γυναικων να κανει βολτα επισης χερι χερι εχοντας καροτσακι με μωρο, τι θα κανει; θα φωναξει τη χρυση αυγη;
                    Γεια σου και καλώς ήρθες.

                    Σε αυτά που λες, να συμπληρώσω ότι η Επίσκοπος Στοκχόλμης, της επίσημης λουθηρανικής εκκλησίας, είναι όχι μόνο γυναίκα αλλά και ανοιχτά λεσβία. Εύχομαι όλοι οι φίλοι μας που έχουν έρθει να ζήσουν εδώ ή το σκέφτονται, να σέβονται και να εκτιμούν ΚΑΙ αυτά τα επιτεύγματα της σουηδικής κοινωνίας.
                    "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

                    Comment


                      Originally posted by unik83 View Post
                      Καλησπερα και απο μενα... Ηρθα στη Σουηδια πριν απο περιπου 6 μηνες και διαβαζοντας πριν απο λιγο το παρον θεμα στο forum, ειδα καποια πραγματα που δε μου αρεσαν καθολου, οπως και διαβασα ανακριβειες.

                      Πρωτα απο ολα. Επειδη πηρα personnummer (ΑΦΜ) πολυ προσφατα, ισχυουν τα εξης. Για να σου το δωσει η εφορια, κανονικα πρεπει να εχεις ζησει εδω 6 μηνες. Σε αλλη περιπτωση, θελουν να τους πεισεις οτι θα μεινεις για καιρο ωστε να μην προκαλεσεις ασταθεια στο οικονομικο-φορολογικο τους συστημα (ετσι πιστευουν). Οταν ηρθα και τους ειπα οτι ψαχνω για δουλεια και οταν τη βρω σκοπευω να μεινω μονιμα, μου ειπαν αφου τη βρω, να παω να κανω αιτηση, διαφορετικα δε με πιστευουν οτι θα μεινω. Οταν λοιπον βρηκα τη δουλεια, τους εδωσα το 6μηνιαιο συμβολαιο και ειχα το ΑΦΜ μεσα σε μια εβδομαδα. Οποτε και σπιτι νοικιασα, και συνδεση ιντερνετ απεκτησα, και σουηδικη ταυτοτητα εβγαλα και κανενα προβλημα δεν ειχα.............................................. ...
                      Μερικές διευκρινήσεις, για να μην δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις. Πουθενά δεν υπάρχει κάποια διάταξη που να λέει ότι θα πρέπει να έχεις μείνει 6 μήνες. Το βασικό είναι όσο το δυνατόν συντομότερα, να κάνεις αίτηση στο Αλλοδαπών για άδεια παραμονής (μέσα σε τρείς μήνες) αλλά επειδή δεν μπορούν να ελέγξουν πότε ήρθες, όταν έχεις την πρόσληψη. Το ίδιο ισχύει αν κάνεις την αἰτηση στην εφορία αλλά θα χρειαστεί να κάνεις και στο Αλλοδαπών έτσι κι αλλοιώς. Με πρόσληψη για 6 μήνες, υπάρχει πολλή μεγάλη πιθανότητα να στο απορρίψουν (90%), ανάλογα με τον υπεύθυνο που θα κοιτάξει την αίτησἠ σας. Προσπαθήστε να έχετε για ένα χρόνο τουλάχιστον.

                      Για το ότι υποστηρίζεται εδώ ότι στους Σουηδούς δεν αρέσουν τα ρατσιστικά σχόλια...δεν είναι ακριβώς έτσι. Άλλο τι δείχνουν προς τα έξω και αλλό τι γίνεται στην πράξη. Όταν θα μπειτε στην σουηδική πραγματικότητα, θα μάθετε τους κώδικες...και πολλές φορές θα εκπλαγείτε...και θετικά και αρνητικά.

                      Για το σχόλιο ότι αν δεν σου αρέσει εδώ να γυρίσεις στην Ελλάδα...είναι κάτι που είμαι αλλεργικός! Όταν εἰσαι στη Σουηδία, πληρώνεις φόρους και δουλεύεις, πρέπει να θεωρείσαι ισότιμο μέλος. Αυτό σημαίνει ότι αν βλέπεις κάτι στραβό πρέπει να το κριτικάρεις, άσχετα την χώρα που είσαι.

                      Comment


                        Originally posted by Minos View Post
                        Για το ότι υποστηρίζεται εδώ ότι στους Σουηδούς δεν αρέσουν τα ρατσιστικά σχόλια...δεν είναι ακριβώς έτσι. Άλλο τι δείχνουν προς τα έξω και αλλό τι γίνεται στην πράξη. Όταν θα μπειτε στην σουηδική πραγματικότητα, θα μάθετε τους κώδικες...και πολλές φορές θα εκπλαγείτε...και θετικά και αρνητικά.
                        Άμα είσαι φρέσκος από την Ελλάδα, οι Σουηδοί φαντάζουν σαν άγγελοι. Με το πέρασμα των ετών, διαπιστώνεις ότι ω ναι, είναι κι αυτοί άνθρωποι. Μερικοί πετάνε καμιά μαλακία καμιά φορά, επειδή έχουν υιοθετήσει προκαταλήψεις που κυκλοφορούν χωρίς να το έχουν πολυσκεφτεί.

                        Εγώ όλα αυτά τα χρόνια, δεν είχα κανένα πρόβλημα. Οι περισσότεροι, όταν ακούνε Ελλάδα λένε ''α τί ωραία, έχω πάει στη Ρόδο'' ή ''πώς τονλέγανε εκείνον... Τεοντοκάκι...; Τεοντοράκι...;''

                        Το χειρότερο που έχω ακούσει είναι ένα ''άντε τράβα στην Αραβία να οργώσεις'' (σημ: τέρατα εγκυκλοπαιδικών γνώσεων,ε; ) από μια παρέα αλκοολικών που καθόταν στο πάρκο. Είχα βγάλει το μωρό βόλτα και λέγανε ''τα άλλα εφτά θα τα έχει σίγουρα στο σπίτι'' (υπονοώντας ότι ζω από τα επιδόματα...).
                        Αλλά από ανθρώπους που τους έχουν πάει τόσο στραβά στη ζωή τους, δεν περιμένεις και κάτι καλύτερο από το να βρίσκουν εύκολους στόχους για την οργή τους.
                        Τέλος πάντων, τους έπιασα κουβέντα και βρήκαμε κάπου, δεν ήταν κακοί άνθρωποι. Δεν τους είπα ποτέ ότι δεν είμαι από την ''Αραβία''.

                        Ο μέσος Σουηδός είναι περήφανος για τον αντιρατσισμό του, αν και φυσικά κανείς δε γίνεται αυτομάτως κάτι, μόνο με το να το δηλώνει.
                        "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

                        Comment


                          Τεράστιο λάιβ την παρασκευή με μια από τις πιο ανερχόμενες μπάντες της Σουηδίας, τους Enforcer κ τους θρύλους του παραδοσιακού heavy metal Angel Witch. Δωρεάν είσοδος πριν τις 22:00, μετά 100 κορώνες. Το λάιβ θα γίνει στο Debaser Slussen. Μην το χάσετε. Sweden rocks!!!

                          Comment


                            Κριμα που φτανω αυτο το Σαββατο βραδυ,αλλιως θα πηγαινα σιγουρα!
                            Παντως μια που μιλαμε για συναυλιες, στις 25/04 παιζουν οι θρυλικοι Judas Priest στο Hovet!
                            Αυτο κι αν θα'ναι τεραστιο live!

                            Comment


                              Κ θα τους τιμησουμε βεβαιως βεβαιως....η σκηνη της Στοκχολμης τα σπαει, κ γινονται απειρα lives, απροσμενα κ μοναδικα, το να δεις τους Opeth στο λουνα παρκ της Στοκχολμης με 10 ευρω θα ναι μοναδικη εμπειρια

                              Comment


                                Originally posted by Skylos View Post
                                Τεράστιο λάιβ την παρασκευή με μια από τις πιο ανερχόμενες μπάντες της Σουηδίας, τους Enforcer κ τους θρύλους του παραδοσιακού heavy metal Angel Witch. Δωρεάν είσοδος πριν τις 22:00, μετά 100 κορώνες. Το λάιβ θα γίνει στο Debaser Slussen. Μην το χάσετε. Sweden rocks!!!
                                παμε??? αντε γιατι μου χουν γινει τα @@ μενιρ με αυτα τα ποζερ εδω περα..

                                Comment

                                Working...
                                X