Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στην Σουηδία !

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Τι εχουν τα poser??Εμεις θα παμε, ψαξε στο λαιβ για τον σκυλο με tshirt Domine..

    Comment


      Τι κριμα...

      Δυστυχως φευγουμε μια μερα νωριτερα την Πεμπτη οποτε παει το λαιβ...

      Το ανακαλυψαμε και εμεις κανα 2 ωρες νωριτερα απο την ωρα που εκανε post ο skylos και προφανως σκασαμε απο το κακο μας!!

      Live να θελουμε ομως!!

      Αντε σιγα σιγα να μαζευομαστε... και σε τετοιες συναντησεις...
      οσοι ενδιαφερονται...

      Ελενη

      Comment


        Το σχολιο του Minos παραπανω ειναι λογοκριμενο και σιγουρα δεν θα εχει πολυ ορεξη να γραφει ο ανθρωπος και να τον λογοκρινουν,οποτε αρκεστειτε μονο στα σχολια οσων γραφουν θετικα για την Σουηδια.

        Comment


          Originally posted by greek View Post
          Το σχολιο του Minos παραπανω ειναι λογοκριμενο και σιγουρα δεν θα εχει πολυ ορεξη να γραφει ο ανθρωπος και να τον λογοκρινουν,οποτε αρκεστειτε μονο στα σχολια οσων γραφουν θετικα για την Σουηδια.
          Ποιός έκανε λογοκρισία greek???

          Comment


            Originally posted by greek View Post
            Το σχολιο του Minos παραπανω ειναι λογοκριμενο και σιγουρα δεν θα εχει πολυ ορεξη να γραφει ο ανθρωπος και να τον λογοκρινουν,οποτε αρκεστειτε μονο στα σχολια οσων γραφουν θετικα για την Σουηδια.
            ????
            το οτι το επεξεργαστηκε τελευταιος ο Austalian δεν σημαινει απαραιτητα οτι εχει λογοκρινει κατι. Στην περιπτωση που κανουμε παραθεση σε καποιο μηνυμα που ειναι πολυ μεγαλο του βαζει τελειες..... για να μην επαναλαμβανεται, το εχω δει και σε δικο μου μηνυμα αλλα και σε αλλων εδω μεσα.

            Εαν τωρα ειναι οντως λογοκριμενο καλο ειναι να μας το πει ο ιδιος ο minos ο οποιος ειναι και ο αμεσα ενδιαφερομενος για να καταλαβουμε και τον λογο και να μην γινονται παρεξηγησεις....

            Και για να ξεκαθαρισω κατι τουλαχιστον για εμενα : Δεν με νοιαζει αν γραφουν μονο θετικα και οχι αρνητικα για την ζωη στην Σουηδια!!
            Ας ανοιξω τα στραβα μου να δω απο μονη μου και τα καλα και τα ασχημα!!
            Οσα τουλαχιστον μπορω να διαπιστωσω και να αντιληφθω...
            Αλλες διαπιστωσεις μπορει να περασουν και χρονια, να εμβαθυνω και να τις παρω χαμπαρι..

            Αυτο που με ενδιαφερει και νομιζω οτι θα επρεπε να μας ενδιαφερει ολους οσοι ενδιαφερομαστε να μεταναστευσουμε στην Σουηδια ειναι απο εδω μεσα να παρεχονται κατα κυριο λογο ακριβεις, εγκυρες, συγχρονες και αξιοπιστες πληροφοριες που θα μας διευκολυνουν στην προσπαθεια μας!!

            Και οσοι ψαχνουν και μαθαινουν καποιες πληροφοριες να τις μοιραζονται και με ολους εμας .... αν καποιος εισπρατει χωρις να προσφερει θα το βρει μπροστα του.... ο νοων νοειτω.....

            Ελενη

            Comment


              Originally posted by kelaino View Post
              Γεια σου και καλώς ήρθες.

              Σε αυτά που λες, να συμπληρώσω ότι η Επίσκοπος Στοκχόλμης, της επίσημης λουθηρανικής εκκλησίας, είναι όχι μόνο γυναίκα αλλά και ανοιχτά λεσβία. Εύχομαι όλοι οι φίλοι μας που έχουν έρθει να ζήσουν εδώ ή το σκέφτονται, να σέβονται και να εκτιμούν ΚΑΙ αυτά τα επιτεύγματα της σουηδικής κοινωνίας.
              Προσωπικα εγω δεν εχω κανενα προβλημα με το τι κανει καποιος στο σπιτι του και στην κρεβατοκαμαρα του.....το πως θα ζησει καποιος την σεξουαλικη του ζωη , ειναι δικαιωμα του,και απο μερους μου απολυτα σεβαστο !
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                Originally posted by Skylos View Post
                Τι εχουν τα poser??Εμεις θα παμε, ψαξε στο λαιβ για τον σκυλο με tshirt Domine..
                τα ποζερ δεν εχουν τπτ...ισα ισα παντα μου αρεσαν...και ηταν να παιξω και σε μια τετοια μπαντα...αλλα εδω στοκχολμη το χουν παρακανει..οπου και να πας τα ιδια και τα ιδια ποζερ παιζουν....
                στειλτε κανα τηλ σε πμ αν τελικα το αποφασισω για το λαιβ της παρασκευης να σας παρω ενα τηλ να βρεθουμε ντιμπεισερ

                Comment


                  Originally posted by Minos View Post
                  Μερικές διευκρινήσεις, για να μην δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις. Πουθενά δεν υπάρχει κάποια διάταξη που να λέει ότι θα πρέπει να έχεις μείνει 6 μήνες. Το βασικό είναι όσο το δυνατόν συντομότερα, να κάνεις αίτηση στο Αλλοδαπών για άδεια παραμονής (μέσα σε τρείς μήνες) αλλά επειδή δεν μπορούν να ελέγξουν πότε ήρθες, όταν έχεις την πρόσληψη. Το ίδιο ισχύει αν κάνεις την αἰτηση στην εφορία αλλά θα χρειαστεί να κάνεις και στο Αλλοδαπών έτσι κι αλλοιώς. Με πρόσληψη για 6 μήνες, υπάρχει πολλή μεγάλη πιθανότητα να στο απορρίψουν (90%), ανάλογα με τον υπεύθυνο που θα κοιτάξει την αίτησἠ σας. Προσπαθήστε να έχετε για ένα χρόνο τουλάχιστον.

                  Για το ότι υποστηρίζεται εδώ ότι στους Σουηδούς δεν αρέσουν τα ρατσιστικά σχόλια...δεν είναι ακριβώς έτσι. Άλλο τι δείχνουν προς τα έξω και αλλό τι γίνεται στην πράξη. Όταν θα μπειτε στην σουηδική πραγματικότητα, θα μάθετε τους κώδικες...και πολλές φορές θα εκπλαγείτε...και θετικά και αρνητικά.

                  Για το σχόλιο ότι αν δεν σου αρέσει εδώ να γυρίσεις στην Ελλάδα...είναι κάτι που είμαι αλλεργικός! Όταν εἰσαι στη Σουηδία, πληρώνεις φόρους και δουλεύεις, πρέπει να θεωρείσαι ισότιμο μέλος. Αυτό σημαίνει ότι αν βλέπεις κάτι στραβό πρέπει να το κριτικάρεις, άσχετα την χώρα που είσαι.
                  Στο σχολιο του Minos,γραφει παρακατω ......
                  Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη australian : 17-04-12 στις 15:23.
                  Αυτο μαλλον σημαινει,οτι εχει διορθωθει το κειμενο απο τον μοντ.

                  Comment


                    Originally posted by greek View Post
                    Στο σχολιο του Minos,γραφει παρακατω ......
                    Αυτο μαλλον σημαινει,οτι εχει διορθωθει το κειμενο απο τον μοντ.
                    Επειδή πιθανά δεν ξέρεις,και αυθαίρετα συμπεραίνεις,καλό είναι πριν συμπεράνεις να ρωτάς για να μάθεις!!!
                    Η επεξεργασία ΔΕΝ είναι λογοκρισία!!!!!!
                    Αλλά επειδή μάλλον έχεις μάθει μόνο να συμπεραίνεις αυθαίρετα, σου παραθέτω την απάντηση που σου έδωσε η Νεομετανάστρια την οποία είμαι σίγουρος ότι ΔΕΝ διάβασες.
                    Mου αρέσει όμως που αυτός που υποτίθεται ότι "λογοκρίθηκε" δεν ασχολήθηκε με το θέμα (γιατί γνώριζε) ενώ εσύ έβγαλες αμέσως συμπέρασμα!!!!!!! Περιμένω να επανορθώσεις!

                    Νεομετανάστρια
                    "????
                    το οτι το επεξεργαστηκε τελευταιος ο Australian δεν σημαινει απαραιτητα οτι εχει λογοκρινει κατι. Στην περιπτωση που κανουμε παραθεση σε καποιο μηνυμα που ειναι πολυ μεγαλο του βαζει τελειες..... για να μην επαναλαμβανεται, το εχω δει και σε δικο μου μηνυμα αλλα και σε αλλων εδω μεσα.Εαν τωρα ειναι οντως λογοκριμενο καλο ειναι να μας το πει ο ιδιος ο minos ο οποιος ειναι και ο αμεσα ενδιαφερομενος για να καταλαβουμε και τον λογο και να μην γινονται παρεξηγησεις...""

                    Comment


                      Originally posted by australian View Post
                      Επειδή πιθανά δεν ξέρεις
                      Συνάδελφε, o greek είναι ο spiros alias fendy *banned

                      Comment


                        Originally posted by milu View Post
                        Συνάδελφε, o greek είναι ο spiros alias fendy *banned
                        Thanks a lot!!!!!

                        Comment


                          Τι να επανορθωσω?
                          Το ''κοβε-ραβε'' εχει δικαιωμα να το κανει ο καθενας,στα κειμενα που γραφει,αν διαπιστωσει οτι εχει κανει ορθογραφικο λαθος,η οτι αλλο.

                          Οι μοντ τι δουλεια εχουν,να επεξεργαζονται κειμενα που γραφουν τα μελη του φορουμ?
                          Οποιος παρακολουθει το φορουμ καιρο,εγω καπου 2 χρονια,ξερει τι γινεται.

                          Θα μου πεις γιατι το παρακολουθεις?

                          Γιατι θελω να ξερω,πως τα βρισκουν τα πραγματα οσοι πανε εξω.Δεν ειναι αναγκη και να μιλαμε πολυ,εφοσων το φορουμ λειτουργει οπως λειτουργει.Πολλοι δεν παραξενευομαστε οτι απο τα 5000 μελη,μπαινουν τα 700 και γραφουν πολυ λιγοτεροι.

                          Comment


                            Originally posted by greek View Post
                            Τι να επανορθωσω?
                            Το ''κοβε-ραβε'' εχει δικαιωμα να το κανει ο καθενας,στα κειμενα που γραφει,αν διαπιστωσει οτι εχει κανει ορθογραφικο λαθος,.........
                            Διάβασε τι σου απάντησε η Νεομετανάστρια.
                            το "κόβε-ράβε" που λες γίνεται για λόγους αισθητικής και χώρου!!!!
                            Και δεν ειναι ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ!!!!!
                            Το να επανορθώσεις είναι να ζητήσεις συγνώμη, γιατί μας κατηγορείς για λογοκρισία
                            χωρίς να μπορείς να το αποδείξεις.!!!!!
                            Oταν λες "ξέρει τι γινεται" τι ακριβώς εννοείς?

                            Comment


                              Τελικα προς τι αυτη η παρακολουθηση?

                              Originally posted by greek View Post
                              Τι να επανορθωσω?
                              Το ''κοβε-ραβε'' εχει δικαιωμα να το κανει ο καθενας,στα κειμενα που γραφει,αν διαπιστωσει οτι εχει κανει ορθογραφικο λαθος,η οτι αλλο.

                              Οι μοντ τι δουλεια εχουν,να επεξεργαζονται κειμενα που γραφουν τα μελη του φορουμ?
                              Οποιος παρακολουθει το φορουμ καιρο,εγω καπου 2 χρονια,ξερει τι γινεται.

                              Θα μου πεις γιατι το παρακολουθεις?

                              Γιατι θελω να ξερω,πως τα βρισκουν τα πραγματα οσοι πανε εξω.Δεν ειναι αναγκη και να μιλαμε πολυ,εφοσων το φορουμ λειτουργει οπως λειτουργει.Πολλοι δεν παραξενευομαστε οτι απο τα 5000 μελη,μπαινουν τα 700 και γραφουν πολυ λιγοτεροι.
                              Καλησπερα greek,

                              Δεν γνωριζω αν εισαι ο fendy ή αν σου εχουνε κανει ban για παλαιοτερες δημοσιευσεις σου αυτο ομως που με προβληματιζει ειναι οτι αφου διαβαζεις αυτο το φορουμ οσο καιρο αναφερεις σημαινει οτι γνωριζεις και τις διαδικασιες επεμβασης στα κειμενα μας απο τους super moderators.

                              Το εαν λογοκρινουν ή οχι το ειπα και το ξαναλεω: ο ανθρωπος που λογοκρινεται να πει τι του εκοψαν και γιατι δεν του αρεσε!!
                              Ειδα μηνυματα να αλλαζουν καποια στιγμη που παρακολουθουσα για αρκετες ωρες το φορουμ.......
                              αλλα εαν δεν μιλησει ο αμεσα ενδιαφερομενος..... δεν θα ξερει κανενας τι εγινε ακριβως.... εκτος εαν γνωριζεις και τον αμεσα ενδιαφερομενο που εχει λογοκριθει οποτε τα πραγματα αλλαζουν πολυ....

                              Εγω παρενεβηκα γιατι ειδα οτι εχεις γραψει λιγα μηνυματα και αν κρινω απο την δικη μου κατασταση οταν ημουν καινουργια εδω μεσα, δεν ηξερα τις διαδικασιες και πολλα πραγματα απο τις λειτουργιες του φορουμ και θεωρησα οτι δεν τις γνωριζες και εσυ, προφανως εκανα λαθος....

                              Εαν λοιπον γνωριζεις ολες αυτες τις διαδικασιες, ισως δεν σου αρεσει και ο τροπος λειτουργιας αυτου του φορουμ οπως καταλαβα απο το παραπανω μηνυμα σου, διορθωσε με αν κανω λαθος....,
                              προς τι η παρακολουθηση του φορουμ και των ανθρωπων που γραφουν σε αυτο?

                              Το εχω αρκετο ελευθερο χρονο για να κανω κατι τετοιο ή παρακολουθω τι "αστερια λαμπερα" αφηνουν την πατριδα τους δεν νομιζω οτι με καλυπτει ως απαντηση.
                              Απο οτι καταλαβα, και με διορθωνεις αν θελεις, απλα παρακολουθεις και απο την θεση που βρισκεσαι δεν μπορεις να παρεχεις βοηθεια ή εστω πληροφοριες σε ανθρωπους που αντιμετωπιζουν σοβαρα την προσπαθεια μεταναστευσης.

                              Απολυτα σεβαστο!

                              Αφου θελεις λοιπον απλα να σχολιαζεις γιατι δεν ανοιγεις ενα Θεμα μεσα στον φακελο "Μεταναστευση στην Σουηδια" και αφου κανεις copy - paste το μηνυμα που δεν σου αρεσει ή θελεις να το σχολιασεις να το κανεις απο ενα καθαρα δικο σου "βημα" και να μεινει ο χωρος αυτος για παραθεση ουσιαστικων πληροφοριων, παροχη βοηθειας σε οποιον την χρειαζεται ή εστω και την δημιουργια ενος ευχαριστου κλιματος απο την παρεα εδω μεσα?

                              Καποιοι ανθρωποι απο εδω περα βοηθηθηκανε, πηρανε "μασημενη", ετοιμη τροφη και προσφερανε και αυτοι με την σειρα τους βοηθεια οπου μπορουσαν. Μεσα σε αυτους ημουνα και εγω.
                              Και χαιρομαι που ειχα την τυχη αν θελεις να ανακαλυψω αυτο το φορουμ γιατι για εμενα αυτο το πραγμα "δουλεψε" και τα ατομα που εχω γνωρισει απο εδω μεσα το εχουν διαπιστωσει ηδη!!

                              Ανασταση στην Στοκχολμη εκανα πριν λιγες μερες με 3 "πατριωτακια"!!

                              Για αυτο τον λογο αν θελεις εξηγησε μας γιατι μας παρακολουθεις, αν παλι οχι παρακολουθα την εξελιξη μας αλλα αφησε ολους εμας που γραφτηκαμε για να μαθουμε και να δωσουμε πληροφοριες και εμπειριες να το κανουμε οσο πιο σωστα μπορουμε και να μην γραφονται μηνυματα απλα για να γραφονται καλη ωρα οπως το δικο μου τωρα...

                              Με φιλικη πραγματικα διαθεση

                              Ελενη

                              Comment


                                Originally posted by greek View Post
                                Τι να επανορθωσω?
                                Το ''κοβε-ραβε'' εχει δικαιωμα να το κανει ο καθενας,στα κειμενα που γραφει,αν διαπιστωσει οτι εχει κανει ορθογραφικο λαθος,η οτι αλλο.

                                Οι μοντ τι δουλεια εχουν,να επεξεργαζονται κειμενα που γραφουν τα μελη του φορουμ?
                                Οποιος παρακολουθει το φορουμ καιρο,εγω καπου 2 χρονια,ξερει τι γινεται.

                                Θα μου πεις γιατι το παρακολουθεις?

                                Γιατι θελω να ξερω,πως τα βρισκουν τα πραγματα οσοι πανε εξω.Δεν ειναι αναγκη και να μιλαμε πολυ,εφοσων το φορουμ λειτουργει οπως λειτουργει.Πολλοι δεν παραξενευομαστε οτι απο τα 5000 μελη,μπαινουν τα 700 και γραφουν πολυ λιγοτεροι.
                                Δεν μου έχει γίνει κάποια λογοκρισία, σε αυτά που έγραψα την τελευταία περίοδο...μάλλον παρεξήγησες.

                                Comment

                                Working...
                                X