Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στην Σουηδία !

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καρτα αναληψης...

    Το παρακατω κειμενο αφορα αυτους που εχουν ανεβει Σουηδια και χρησιμοποιουν την καρτα αναληψης απο Ελλαδα στις καθημερινες τους συναλλαγες....

    Εχει ειπωθει οτι χρησιμοποιοντας την συγκεκριμενη καρτα , ανεξαρτητως τραπεζας, μπορεις να αγορασεις αγαθα (ρουχα, τροφιμα, να φορτισεις το κινητο σου ή την καρτα των διαδρομων κπλ) χρησιμοποιειται πραγματικα παντου!!
    Και δεν εχεις και καμια χρεωση!!

    Αυτο που δεν ειπωθηκε και το εμαθα χθες, οποτε σας ενημερωνω, ειναι οτι οι τραπεζες εδω χρεωνουν στο καταστημα για καθε συναλλαγη που κανουμε εμεις με την καρτα μας 5 κορωνες (περιπου 50 λεπτα του ευρω).

    Αυτο ισχυει και για τους κατοχους καρτας Σουηδικων καρτων οποτε εαν ειναι να αγορασουμε κατι αρκετα φθηνο π.χ. ενα παγωτο , ενα νερο απο καποιο μικρο μαγαζακι pressbyro ή απο καποια υπαιθρια αγορα φρουτα θα ηταν προτιμητεο να πληρωναμε τις μετρητοις το οποιο για εμας ειναι και το ιδιο πραγμα....

    Comment


      Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
      Το παρακατω κειμενο αφορα αυτους που εχουν ανεβει Σουηδια και χρησιμοποιουν την καρτα αναληψης απο Ελλαδα στις καθημερινες τους συναλλαγες....

      Εχει ειπωθει οτι χρησιμοποιοντας την συγκεκριμενη καρτα , ανεξαρτητως τραπεζας, μπορεις να αγορασεις αγαθα (ρουχα, τροφιμα, να φορτισεις το κινητο σου ή την καρτα των διαδρομων κπλ) χρησιμοποιειται πραγματικα παντου!!
      Και δεν εχεις και καμια χρεωση!!

      Αυτο που δεν ειπωθηκε και το εμαθα χθες, οποτε σας ενημερωνω, ειναι οτι οι τραπεζες εδω χρεωνουν στο καταστημα για καθε συναλλαγη που κανουμε εμεις με την καρτα μας 5 κορωνες (περιπου 50 λεπτα του ευρω).

      Αυτο ισχυει και για τους κατοχους καρτας Σουηδικων καρτων οποτε εαν ειναι να αγορασουμε κατι αρκετα φθηνο π.χ. ενα παγωτο , ενα νερο απο καποιο μικρο μαγαζακι pressbyro ή απο καποια υπαιθρια αγορα φρουτα θα ηταν προτιμητεο να πληρωναμε τις μετρητοις το οποιο για εμας ειναι και το ιδιο πραγμα....
      Καλημέρα Ελένη.

      Αυτό είναι αλήθεια και το ξέρω αρκετό καιρό τώρα. Μάλλον ταιριάζουν οι απόψεις μας γιατί και εγώ για ψιλοπράγματα χρησιμοποιώ μετρητά ( συνήθως τα ρέστα απο κάποια προηγούμενη συναλλαγή )

      Πράγματι αν αγοράσεις κάτι το οποίο κοστίζει 20 κορώνες π.χ. μια σοκολάτα και την αγοράσεις με την κάρτα, τότε το κέρδος του μαγαζιού με ένα 20% θα ήταν 4 κορώνες. Μείον τις 5 της συναλλαγής = μπαίνει και 1 κορώνα μέσα. Κρίμα !

      Σπύρος

      Comment


        Καλημέρα, πρόκειται να ταξιδέχω για Στοκχόλμη με τα παιδιά (7 & 5 ετών) με ryanair. Σαν μάνα έχω τις ανασφάλειές μου... ξέρετε τι μπορώ να αγοράσω σαν αντιπυρετικό (βλέπε DEPON σιρόπι) μόλις φτάσω εκεί για να έχω αν μου τύχει κάτι με τα παιδιά ? ή ξέρετε πώς μπορώ να μεταφέρω DEPON σιρόπι (πάνω από 100ml είναι το μπουκαλάκι) σε χειραποσκευή ?
        Ευχαριστώ !

        Comment


          Originally posted by ermis View Post
          Καλημέρα, πρόκειται να ταξιδέχω για Στοκχόλμη με τα παιδιά (7 & 5 ετών) με ryanair. Σαν μάνα έχω τις ανασφάλειές μου... ξέρετε τι μπορώ να αγοράσω σαν αντιπυρετικό (βλέπε DEPON σιρόπι) μόλις φτάσω εκεί για να έχω αν μου τύχει κάτι με τα παιδιά ? ή ξέρετε πώς μπορώ να μεταφέρω DEPON σιρόπι (πάνω από 100ml είναι το μπουκαλάκι) σε χειραποσκευή ?
          Ευχαριστώ !
          Μπορεις να αγορασεις απο το φαρμακειο αντιπυρετικα ..δεν χρειαζονται συνταγη γιατρου . Ευχομαι αχρειαστα να ειναι αλλα αν πας σε φαρμακειο στην στοκχολμη θα σε εξυπηρετησουν , δεν θα εχεις προβλημα.
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            Originally posted by ermis View Post
            Καλημέρα, πρόκειται να ταξιδέχω για Στοκχόλμη με τα παιδιά (7 & 5 ετών) με ryanair. Σαν μάνα έχω τις ανασφάλειές μου... ξέρετε τι μπορώ να αγοράσω σαν αντιπυρετικό (βλέπε DEPON σιρόπι) μόλις φτάσω εκεί για να έχω αν μου τύχει κάτι με τα παιδιά ? ή ξέρετε πώς μπορώ να μεταφέρω DEPON σιρόπι (πάνω από 100ml είναι το μπουκαλάκι) σε χειραποσκευή ?
            Ευχαριστώ !
            εαν εχεις χρεωσει βαλιτσα επιπλεον, βαλτο καλυτερα εκει για το διαστημα που θα εισαι στο αεροπλανο για 3,5 ωρες ...
            εαν παλι δεν εχεις παρει βαλιτσα και εισαι μονο με χειραποσκευες παρε ενα τηλεφωνο ή αν προλαβαινεις στειλε μειλ και κανε τους μια ερωτηση....

            οταν ταξιδεψαμε παντως ειδα μια μητερα να αγοραζει μπουκαλι νερο για να δωσει στο μωρο της αφου ειχε περασει τον ελεγχο και περιμεναμε για να επιβιβαστουμε στο λεωφορειο προς το αεροπλανο... ειδα οτι πηρε αδεια βεβαια..

            επισης εαν εχεις βαλιτσα παρε καποια φαρμακα απο ελλαδα... τα χαπια panadol τα ειδα με την ονομασια panodil νομιζω ακομα και σε super market ,επισης ειδα και αλοιφη voltaren

            Comment


              Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
              εαν εχεις χρεωσει βαλιτσα επιπλεον, βαλτο καλυτερα εκει για το διαστημα που θα εισαι στο αεροπλανο για 3,5 ωρες ...
              θα έχουμε μόνο 4 χειραποσκευές, όχι βαλίτσα κάτω. Ευανθία το ξέρεις σίγουρα ότι μπορείς να αγοράσεις από φαρμακείο εκεί χωρίς πρόβλημα ?

              Comment


                Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                εαν εχεις χρεωσει βαλιτσα επιπλεον, βαλτο καλυτερα εκει για το διαστημα που θα εισαι στο αεροπλανο για 3,5 ωρες ...
                εαν παλι δεν εχεις παρει βαλιτσα και εισαι μονο με χειραποσκευες παρε ενα τηλεφωνο ή αν προλαβαινεις στειλε μειλ και κανε τους μια ερωτηση....

                οταν ταξιδεψαμε παντως ειδα μια μητερα να αγοραζει μπουκαλι νερο για να δωσει στο μωρο της αφου ειχε περασει τον ελεγχο και περιμεναμε για να επιβιβαστουμε στο λεωφορειο προς το αεροπλανο... ειδα οτι πηρε αδεια βεβαια..

                επισης εαν εχεις βαλιτσα παρε καποια φαρμακα απο ελλαδα... τα χαπια panadol τα ειδα με την ονομασια panodil νομιζω ακομα και σε super market ,επισης ειδα και αλοιφη voltaren

                μα όταν περάσεις τον έλεγχο δε χρειάζεσαι άδεια! μπορείς να ψωνίσεις κανονικά απο το "duty free" κ νερό κ ο,τι άλλο θέλεις. το πρόβλημα είναι πριν τον ελεγχο!

                Πάντως ermis εδω βρίσκεις χάπια σε στυλ ντεπον κ στο σουπερ μαρκετ!

                Comment


                  Originally posted by skonto View Post
                  Καλημέρα Ελένη.

                  Αυτό είναι αλήθεια και το ξέρω αρκετό καιρό τώρα. Μάλλον ταιριάζουν οι απόψεις μας γιατί και εγώ για ψιλοπράγματα χρησιμοποιώ μετρητά ( συνήθως τα ρέστα απο κάποια προηγούμενη συναλλαγή )

                  Πράγματι αν αγοράσεις κάτι το οποίο κοστίζει 20 κορώνες π.χ. μια σοκολάτα και την αγοράσεις με την κάρτα, τότε το κέρδος του μαγαζιού με ένα 20% θα ήταν 4 κορώνες. Μείον τις 5 της συναλλαγής = μπαίνει και 1 κορώνα μέσα. Κρίμα !

                  Σπύρος

                  ε καλά αν δεν ψωνίζεις απο το περίπτερο της γειτονιάς δεν είναι καθόλου κρίμα για τα ICA, COOP κλ.π. Μια χαρά το βγάζουν το κέρδος τους!

                  Comment


                    Originally posted by ermis View Post
                    θα έχουμε μόνο 4 χειραποσκευές, όχι βαλίτσα κάτω. Ευανθία το ξέρεις σίγουρα ότι μπορείς να αγοράσεις από φαρμακείο εκεί χωρίς πρόβλημα ?
                    Ναι το ξερω σιγουρα οτι μπορεις να αγορασεις αντιπυρετικα σε χαπια η σιροπι και μερικα φαρμακα οπως για τον βηχα η το συναχι χωρις συνταγη γιατρου , και μαλιστα οπως αναφερεται , αυτα υπαρχουν και στα σουπερ μαρκετ.
                    Δεν θα εχεις προβλημα. Προσοχη ομως αν χρειαστεις φαρμακα πιο εξειδικευμενα , αντιβιοτικα κλπ , τοτε χρειαζεσαι συνταγη γιατρου !
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      Originally posted by Swethess View Post
                      μα όταν περάσεις τον έλεγχο δε χρειάζεσαι άδεια! μπορείς να ψωνίσεις κανονικά απο το "duty free" κ νερό κ ο,τι άλλο θέλεις. το πρόβλημα είναι πριν τον ελεγχο!

                      Πάντως ermis εδω βρίσκεις χάπια σε στυλ ντεπον κ στο σουπερ μαρκετ!
                      .....ειδα τον πατερα του παιδιου που πηρε αδεια για να φυγει... τι να σου πω... πιστιρικια συνηθως παιρνουν σιροπι και οχι χαπια... ας το τσεκαρει καποιος που γνωριζει εαν χωρις συνταγη μπορει να αγορασει αντιβιωση για παιδια και ας της απαντησειι..

                      Comment


                        Originally posted by Swethess View Post
                        μα όταν περάσεις τον έλεγχο δε χρειάζεσαι άδεια! μπορείς να ψωνίσεις κανονικά απο το "duty free" κ νερό κ ο,τι άλλο θέλεις. το πρόβλημα είναι πριν τον ελεγχο!

                        Πάντως ermis εδω βρίσκεις χάπια σε στυλ ντεπον κ στο σουπερ μαρκετ!
                        σιρόπι για τα παιδιά θα ήθελα να μεταφέρω, όχι χάπια. Αλλά στο site της RYANAIR γράφει ότι χρειάζεται εντολή γιατρού για μεταφορά φαρμάκων. Θα πάρω ένα μπουκάλι κλειστό depon μαζί μου & αν δεν με αφήσουν τα αγοράσω από φαρμακείο εκεί κάτι αντίστοιχο. Ευχαριστώ!

                        Comment


                          Originally posted by Swethess View Post
                          ε καλά αν δεν ψωνίζεις απο το περίπτερο της γειτονιάς δεν είναι καθόλου κρίμα για τα ICA, COOP κλ.π. Μια χαρά το βγάζουν το κέρδος τους!

                          το εγραψα γιατι μου ετυχε να παρω 2 πραγματα φτηνα απο μικρο μαγαζακι και εβγαλα κατευθειαν την καρτα με ευκολια.... δεν γνωριζα οτι με αυτο τον τροπο "τον εβαζα" ισως μεσα....
                          τωρα που το ξερω απλα θα αποφυγω την καρτα οταν προκειται να παρω λιγα πραγματα απο οπουδηποτε....

                          Comment


                            Originally posted by ermis View Post
                            σιρόπι για τα παιδιά θα ήθελα να μεταφέρω, όχι χάπια. Αλλά στο site της RYANAIR γράφει ότι χρειάζεται εντολή γιατρού για μεταφορά φαρμάκων. Θα πάρω ένα μπουκάλι κλειστό depon μαζί μου & αν δεν με αφήσουν τα αγοράσω από φαρμακείο εκεί κάτι αντίστοιχο. Ευχαριστώ!
                            μεσα στην βαλιτσα τα εβαλα εγω και δεν ειχα κανενα προβλημα...
                            εαν ειναι και κλειστο και μεσα στην χειραποσκευη νομιζω οτι δεν θα σου πουνε τιποτα....
                            ακομα και αν ειναι στην χειραποσκευη και ενα μονο μπουκαλι για αρχη... μεχρι να στρωθεις...

                            εαν μεχρι το βραδυ βρω κανενα φαρμακειο στο δρομο μου θα μπω να ρωτησω τι δινεται σε παιδια χωρις συνταγη, κοινως τι μπορεις να βρεις αμεσα... ελπιζω να μην φευγεις μεχρι αυριο...

                            Comment


                              Originally posted by skonto View Post
                              Καλημέρα Ελένη.

                              Αυτό είναι αλήθεια και το ξέρω αρκετό καιρό τώρα. Μάλλον ταιριάζουν οι απόψεις μας γιατί και εγώ για ψιλοπράγματα χρησιμοποιώ μετρητά ( συνήθως τα ρέστα απο κάποια προηγούμενη συναλλαγή )

                              Πράγματι αν αγοράσεις κάτι το οποίο κοστίζει 20 κορώνες π.χ. μια σοκολάτα και την αγοράσεις με την κάρτα, τότε το κέρδος του μαγαζιού με ένα 20% θα ήταν 4 κορώνες. Μείον τις 5 της συναλλαγής = μπαίνει και 1 κορώνα μέσα. Κρίμα !

                              Σπύρος
                              Αφου ταιριαζουν οι αποψεις μας και θα ακολουθουσαμε την ιδια τακτικη και το χεις ανακαλυψει νωριτερα, πες το και σε εμας εδω μεσα βρε Σπυρο να μην κανουμε γκαφες....
                              Χτες ζητησα και συγνωμη στον ανθρωπο που ειχε το μικρο μαγαζακι με κανα 2 πραγματα....

                              Comment


                                Originally posted by ermis View Post
                                σιρόπι για τα παιδιά θα ήθελα να μεταφέρω, όχι χάπια. Αλλά στο site της RYANAIR γράφει ότι χρειάζεται εντολή γιατρού για μεταφορά φαρμάκων. Θα πάρω ένα μπουκάλι κλειστό depon μαζί μου & αν δεν με αφήσουν τα αγοράσω από φαρμακείο εκεί κάτι αντίστοιχο. Ευχαριστώ!
                                Σιροπι αντιπυρετικο για παιδια χαπια αντιπυρετικα και για τον πονο καραμελες σιροπια για τον βηχα μπορει καποιος να τα αγορασει απο φαρμακειο η απο σουπερ μαρκετ !!!!! ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑΤΡΟΥ !! Τα πιο εξειδικευμενα φαρμακα και τα αντιβιοτικα χρειαζονται συνταγη γιατρου !!!!
                                Το ξερω σιγουρα μιας και βρισκομαι στην σουηδια 1,5 χρονο , εχω παιδι και εχω χρειαστει αντιπυρετικα ,για βηχα κλπ..
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X