Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στην Σουηδία !

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σουηδία: πύλη για την πράσινη καινοτομία
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      Sweden has been ranked 2nd happiest country in the world after Australia
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        6 Ιουνίου η εθνική γιορτή της Σουηδίας !

        Sveriges Nationaldag - Nationaldagen
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          γεια σας ειμαι καινουγια εδω στην παρεα σας αν και σας διαβαζω πολυ καιρο τωρα!το σκεφτομαι και εγω να την κανω απο εδω για σουιδια αλλα θα δειξει το ποτε...εχω αρχισει και κατι "μαθηματα" σουιδικων μεσω ιντερνετ απο σαιτς απο το γιουτιουμπ μονη μου.. δεν θα ελεγα πως ειναι και πολυ ομορφη γλωσσα και με τραβαει αλλα πρεπει...οποτε το προσπαθω!!ποια ειναι η καταλληλη εποχη να ταξιδεψει καποιος ?ειναι ακριβη η ζωη εκει?οι μετακινησεις?και τι εννοειτε οταν λετε σπιτι απο πρωτο χερι /δευτερο? ευχαριστω για τον χρονο σας!!

          Comment


            Originally posted by enia View Post
            γεια σας ειμαι καινουγια εδω στην παρεα σας αν και σας διαβαζω πολυ καιρο τωρα!το σκεφτομαι και εγω να την κανω απο εδω για σουιδια αλλα θα δειξει το ποτε...
            Καλησπέρα enia κ καλώς ήρθες στην παρέα μας
            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

            Comment


              Originally posted by jimathens View Post
              Καλησπέρα enia κ καλώς ήρθες στην παρέα μας
              καλως σας βρηκα

              Comment


                Originally posted by enia View Post
                γεια σας ειμαι καινουγια εδω στην παρεα σας αν και σας διαβαζω πολυ καιρο τωρα!το σκεφτομαι και εγω να την κανω απο εδω για σουιδια αλλα θα δειξει το ποτε...εχω αρχισει και κατι "μαθηματα" σουιδικων μεσω ιντερνετ απο σαιτς απο το γιουτιουμπ μονη μου.. δεν θα ελεγα πως ειναι και πολυ ομορφη γλωσσα και με τραβαει αλλα πρεπει...οποτε το προσπαθω!!ποια ειναι η καταλληλη εποχη να ταξιδεψει καποιος ?ειναι ακριβη η ζωη εκει?οι μετακινησεις?και τι εννοειτε οταν λετε σπιτι απο πρωτο χερι /δευτερο? ευχαριστω για τον χρονο σας!!
                Καλώς όρισες στην παρέα μας !
                Η μετανάστευση δεν είναι εύκολη υπόθεση.
                Θέλει σοβαρές και μελετημένες κινήσεις, δεν είναι κάτι απλό !
                Θέλει πάρα πολύ διάβασμα, για να σου λυθούν όλες σου οι απορίες,εδώ στο φόρουμ θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες για τα πάντα σχεδόν,άρχισε να διαβάζεις καλά και προσεχτικά και μετά ότι απορίες έχεις ρώτα.
                Ότι πληροφορίες υπάρχουν και είναι πάρα πάρα πολλές,είναι καταθέσεις ψυχής από πατριωτάκια που μέσα από τον αγώνα μας για επιβίωση, προσπαθούμε να τροφοδοτούμε το φόρουμ με πολύτιμες πληροφορίες ,για την ζωή στο εξωτερικό.
                Τώρα για αυτά που ρωτάς,για τα σπίτια,για τις μετακινήσεις, για το αν είναι ακριβά η όχι θα βρείς τα πάντα,διαβάζοντας το φόρουμ.
                Η καλύτερη εποχή για να έρθεις στην Σουηδία είναι η άνοιξη,αλλά με αυτά που συμβαίνουν στην Ελλάδα, εγώ θα σου έλεγα ότι ,όσο πιο γρήγορα φύγεις τόσο το καλύτερο για σένα ,θα χειροτερέψει πάρα πολύ η κατάσταση στην Ελλάδα !
                Το θέμα της γλώσσας είναι επίσης πάρα πολύ σοβαρό,μόνη σου δεν πρόκειται να μάθεις ,και το μεγάλο όπλο εδώ στην Σουηδία είναι η γλώσσα !
                Και πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα, αν κάτι δεν σου αρέσει η δεν σου (πάει)π.χ. η γλώσσα ,το κρύο,η μεγάλες αποστάσεις η δεν ξέρω και εγώ τι άλλο ,
                καλύτερα να κοιτάξεις για κάπου αλλού που να σου αρέσει 100% !
                Καλό διάβασμα και καλή τύχη !
                Άρχισε να διαβάζεις απο εδώ !
                Μετανάστευση στη Σουηδία.
                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment


                  επιτρεπονται και τα ζωα?μπορω να μπω εχοντας το σκυλο μου με το λουρι?
                  Originally posted by skonto View Post
                  Εντύπωση μου έκαναν οι θέσεις στα λεωφορεία.
                  Οι πίσω από τον οδηγό θέσεις είναι όπως στην Ελλάδα. Για να κάθεται ο κόσμος.
                  Στο μέσον όμως των λεωφορείων υπάρχει μία διαφορά. Ο χώρος είναι προσαρμοσμένος για να δέχεται καροτσάκια μωρών ( και πιστέψτε με κυκλοφορών πολλά ), για άτομα με ειδικές ανάγκες και άτομα μεγάλης ηλικίας. Όπως και στην Ελλάδα δηλαδή.

                  ‘Όταν ο οδηγός δεί μια μαμά ( ή και μπαμπά – πολύ συνηθισμένο φαινόμενο εδώ ) με καροτσάκι, σταματάει την πλαινή πόρτα του λεωφορείου δίπλα στο καροτσάκι, ενεργοποιεί κάποιο μηχανισμό όπου χαμηλώνει στα πλάγια το λεωφορείο, περιμένει να ανεβεί καροτσάκι και συνοδός, ξανασηκώνει το λεωφορείο και συνεχίζει.

                  Στον χώρο του λεωφορείου για καροτσάκια υπάρχει συνήθως ένα χερούλι, που ασφαλίζει τα καροτσάκια από το να μετακινηθούν σε κάποια στροφή. Δίπλα στο Parking τώρα των καροτσιών συνήθως υπάρχουν «στασίδια» αλλά εκκλησία style όπου μπορούν οι συνοδοί των καροτσιών είτε να κάθονται και να προσέχουν τα μωρά τους είτε αυτά «τα στασίδια» να είναι σηκωμένα για να μην τρώνε ελεύθερο χώρο.

                  Με τα μέσα μαζικής μεταφοράς κινείται το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού. Οι περισσότερες στάσεις έχουν κουβούκλια με πινακίδες που πληροφορούν τον αριθμό του λεωφορείου που πρόκειται να έρθει, τον προορισμό – τέρμα του, και σε πόσα λεπτά θα έρθει. Αυτό βέβαια ισχύει για όλα τα μέσα μεταφοράς και για τον υπόγειο (tunnelbana ) και για τον προαστιακό ( pendeltåg ). Άλλα μέσα ακόμα δεν έχω χρησιμοποιήσει.

                  Μέσα στα μέσα μεταφοράς τώρα από στάση σε στάση υπάρχουν φωτεινές πινακίδες που ανακοινώνουν τον επόμενο σταθμό.

                  STOCKHOLM | Public Transport - SkyscraperCity

                  Η εταιρία SL , που είναι η επίσημη εταιρία μεταφορών στη Στοκχόλμη ( δεν ξέρω για αλλού ) μπορεί να σου δώσει μέσω Internet ( μέσω Internet γίνονται όλα εδώ ) πληροφορίες πώς να πάς από το ένα μέρος στο άλλο, ποιο μέσο θα πάρεις από πού, ποια ώρα και πόση ώρα θα κάνεις. Ναι και εδώ γίνονται λάθη στις ώρες και στις ανταποκρίσεις, αλλά σχεδόν το 98% δουλεύει στην ώρα του.

                  Σχεδόν όλοι ( το 99% ) χρησιμοποιεί είτε κάρτα απεριορίστων διαδρομών περίπου στα 80ευρώ , κάτι που κάνεις απόσβεση σχεδόν αμέσως σχετικά με την τιμή του μεμονωμένου εισιτηρίου, είτε προπληρωμένο εισιτήριο με sms απο το κινητό με ένδειξη του μηνύματος στο τηλέφωνο. Υπ΄όψιν ότι κυκλοφορούν πιο πολλά i-phone apple κινητά παρά αυτοκίνητα.

                  Μέχρι στιγμής δεν έχω δεί λερωμένο τίποτα. Οι Σουηδοί έχουν μία μανία με την καθαριότητα. Τα μόνα σημεία που αναγκαστικά λερώνονται είναι τα πατώματα καθώς μπαίνουν όλοι μέσα με μπότες που κουβαλάνε χιόνι και πέτρες. Και αν σας φαίνεται παράξενο το «πέτρες» να ξέρετε πως εδώ σπέρνουν στην κυριολεξία πέτρες, μικρό γαρμπιλάκι, πάνω στο χιόνι. Έτσι αυξάνεται η πρόσφυση και απλά περπατάς χωρίς να γλιστράς. Και που όμως τρυπώνει μέσα στα δόντια από τις μπότες και μεταφέρεται.

                  ΠΡΟΣΟΧΗ !! Για τον ίδιο λόγο , και για να μην μεταφέρονται λάσπες, χιόνια και πέτρες μέσα στα σπίτια, απαγορεύεται να μπαίνεις μέσα στα σπίτια με παπούτσια. Συμπέρασμα… προσέχουμε να μην έχουν τρύπες οι κάλτσες μας !.

                  Για τα σπίτια και την τεχνολογία θα σας πώ την άλλη φορά.

                  Σπύρος

                  Comment


                    Nightlife - Visit Stockholm - The official guide
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      Future-proofing nature in Sweden | sweden.se
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        Σχολιαζοντας Τη Ζωη στη Σουηδια....

                        Νομιζω οτι το λεει ο τιτλος,εδω σχολιαζουμε ολα,θετικα,μα πιο πολυ τα αρνητικα,για να ξερουμε....

                        Comment




                          Σχολιαζοντας λιγο την κατασταση της οικονομιας ,αλλα και τις ισοτιμιες....

                          Υποχώρησε ο μεταποιητικός ΡΜΙ στη Σουηδία το Δεκέμβριο


                          Του Charles Duxbury

                          Στοκχόλμη (Dow Jones) – Ο μεταποιητικός ΡΜΙ της Σουηδίας υποχώρησε το Δεκέμβριο, αλλά συνεχίζει να εμφανίζει ανάπτυξη για τον κλάδο, σύμφωνα με σημερινή έρευνα.

                          Ο δείκτης, ο οποίος μετρά την μεταποιητική δραστηριότητα, υποχώρησε στις 52,2 μονάδες από τις 56 μονάδες το Νοέμβριο, ανακοίνωσε η Swedbank. Ο υποδείκτης για την παραγωγή είχε την πιο αρνητική επίδραση στο συνολικό δείκτη, σύμφωνα με τη Swedbank.

                          Ο σουηδικός ΡΜΙ παρουσίασε ισχυρή άνοδο πρόσφατα και διαμορφώθηκε στις 56 μονάδες το Νοέμβριο από τις 52 μονάδες του Οκτωβρίου, αντίστοιχα με την άνοδο στο επιχειρηματικό κλίμα που εμφανίζουν οι έρευνες του National Institute of Economic Research.

                          Ωστόσο, στοιχεία όπως η βιομηχανική παραγωγή, δεν έχουν ακόμη εμφανίσει μια αντίστοιχη ανάκαμψη ύστερα από την παρατεταμένη επιβράδυνση.

                          Η σουηδική οικονομία ανέκαμψε γρήγορα ύστερα από την πρώτη φάση της παγκόσμιας κρίσης που ξέσπασε το 2008, αλλά τα οικονομικά προβλήματα ανά την Ευρώπη, έχουν επιβαρύνει την πρόοδο του εξαρτώμενου από τις εξαγωγές σκανδιναβικού κράτος έκτοτε.

                          © Dow Jones Newswires



                          Πηγή:www.capital.gr



                          Η ισοτιμια EUR SEK




                          Comment


                            ΟΗΕ: Η Σουηδία τριτοκοσμική χώρα σε 15 χρόνια λόγω Ισλάμ! [Βίντεο]
                            The standards you let pass you by are the standards you accept

                            Comment


                              10 things to know about Swedish food | sweden.se
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment

                              Working...
                              X