Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στην Σουηδία !

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Τσίπουρα.....

    Η λεξη τσιπουρα φερνει μια αναστατωση ή μου φαινεται?

    Ελπιζω αμα γινει της .......Ελλαδας πανω να μην μας πεταξουν απο την χωρα κακην κακως....
    ακομα δεν πατησαμε το ποδι μας ....

    Comment


      #92
      Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
      Η λεξη τσιπουρα φερνει μια αναστατωση ή μου φαινεται?

      Ελπιζω αμα γινει της .......Ελλαδας πανω να μην μας πεταξουν απο την χωρα κακην κακως....
      ακομα δεν πατησαμε το ποδι μας ....

      Comment


        #93
        Στους πολίτες της Σουηδίας ο έλεγχος του @sweden στο Twitter

        Μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα όσο και απρόβλεπτη απόφαση πραγματοποίησε η Σουηδική κυβέρνηση, δίνοντας τον έλεγχο του λογαριασμού @sweden στο Twitter στους ίδιους τους πολίτες της. Αυτό σημαίνει πως κάθε εβδομάδα ο λογαριασμός θα βρίσκεται στον έλεγχο ενός Σουηδού πολίτη, ο οποίος θα μπορεί να κάνει tweets για ο,τιδήποτε θελήσει. Η κίνηση πραγματοποιείται στα πλαίσια ενός νέου εγχειρήματος που ονομάζεται “Curators of Sweden”.
        Η συνεχεια εδω Στους πολίτες της Σουηδίας ο έλεγχος του @sweden στο Twitter
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          #94
          Xορος με Michael Jackson στο κεντρο της Στοκχολμης

          Michael Jackson Tribute - Stockholm. July 8, 2009 - YouTube
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            #95
            καλημερα και απο μενα
            λεγομαι γιαννης
            ειμαι εδω και 3 εβδομαδες στο göteborg
            ενα μπραβο στα παιδια που προσφερουν με την ψυχη τους ,πληροφοριες,ωστε να βοηθηθουν καποιοι αλλοι
            διαβαζω για μια συναντηση- υποψηφιων μεταναστων- στην θεσσαλονικη
            σκεφτομαι οτι ισως ειναι καλη ιδεα και μια συναντηση,φρεσκων μεταναστων
            αν υπαρχει καποιος-α εδω στο γκετεμποργκ, θα χαιρομουν να βρεθουμε

            Comment


              #96
              Γειά σου Γιάννη.

              Πές μας λίγα πράγματα για το göteborg.

              Πώς είναι η ζωή εκεί, το κόστος, τα σπίτια, η εργασία, ο κόσμος ?

              Καλο-στεριωμένος εκεί.

              Σπύρος

              Υ.Γ. Ακούγεται πως εκεί υπάρχει ένα πολύ μεγάλο και όμορφο πάρκο με άγρια ζώα. Το έχεις δεί ?

              Comment


                #97
                Σπυρο αν για οποιοδηποτε λογο δεν μπορεσεις να εχεις τη βεβαιωση του ΟΑΕΔ μην σε παιρνει απο κατω. Απλως μη δηλωσεις αμεσως οτι μπηκες Σουηδια. Κανεις δε θα σε ελεγξει ποτε μπηκες αφου εισαι κατοικος ΕΕ. Κανε ολα τα υπολοιπα (αναζητηση, γνωριμιες, ερευνα κλπ) και στη συνεχεια πας και τους λες τζα ηρθα. Απο εκεινη τη στιγμη μετραν οι 3 μηνες.

                Comment


                  #98
                  Ορφέα καλησπέρα.

                  Την κίνηση με τον ΟΑΕΔ την κάνω γιατί πέραν της επαύξησης της παραμονής απο 3 σε 6 μήνες, αν γραφτείς στον εκεί ΟΑΕΔ ( arbetsformedlingen ) αυξάνεις τις πιθανότητες να βρείς πιο γρήγορα δουλειά.

                  Εννοείται πως αν δεν προλάβουν να μου το δώσουν το χαρτί δεν θα πάω να δηλωθώ αμέσως, εκτός και αν μου τύχει κάτι και αναγκαστώ και το κάνω.

                  Σπύρος

                  Comment


                    #99
                    Originally posted by Olga Bbl
                    Πολύ καλή πληροφορία! Σήμερα ήμουν στον ΟΑΕΔ αλλα δεν ήξερε κανείς να μου πει τι πρέπει να κάνω με την κάρτα εφόσον φεύγω! Θα εκτυπώσω αυτά που γράφεις να τους τα πάω!
                    Καλημερα

                    Δεν χρειαζεται να τους πας εκτυπωση απο αυτα που μαθαινεις απο εδω μεσα... προφανως δεν ρωτησες στο καταλληλο ανθρωπο, στις περισσοτερες υπηρεσιες ολοι δεν τα γνωριζουν ολα...
                    και πιθανοτατα να σε κοιταξουν και παραξενα για τις πληροφοριες που μαθαινεις μεσω ιντερνετ...
                    την διαδικασια αυτη εχω σκοπο να την κανω και εγω στον ΟΑΕΔ της Δωδεκανησου (Θεσσαλονικη) και απο εκει μου ειπαν σχεδον τα ιδια πραγματα.. οποτε χρησιμοποιησε καλυτερα αυτους σαν πηγη πληροφοριων.

                    οργανωνομαστε....
                    Ελενη

                    Comment


                      Καλημέρα. Δεν ειμαι καινουρια στο φορουμ το παρακολουθω σχεδον 8 μηνες και αντλω πολλες πληροφοριες απο εδω.
                      Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε ελληνες γυναικολογους στην στοκχολμη?

                      Comment


                        Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                        Καλημερα

                        Δεν χρειαζεται να τους πας εκτυπωση απο αυτα που μαθαινεις απο εδω μεσα... προφανως δεν ρωτησες στο καταλληλο ανθρωπο, στις περισσοτερες υπηρεσιες ολοι δεν τα γνωριζουν ολα...
                        και πιθανοτατα να σε κοιταξουν και παραξενα για τις πληροφοριες που μαθαινεις μεσω ιντερνετ...
                        την διαδικασια αυτη εχω σκοπο να την κανω και εγω στον ΟΑΕΔ της Δωδεκανησου (Θεσσαλονικη) και απο εκει μου ειπαν σχεδον τα ιδια πραγματα.. οποτε χρησιμοποιησε καλυτερα αυτους σαν πηγη πληροφοριων.

                        οργανωνομαστε....
                        Ελενη
                        ε, καλά τρόπος του λέγειν! Πάντως στη Δωδεκανήσου πήγα κ εγω κ επειδή δεν ήξερε κανένας υπάλληλος τι γίνεται με έστειλαν στον διευθυντή.

                        Comment


                          Originally posted by Olga Bbl View Post
                          ε, καλά τρόπος του λέγειν! Πάντως στη Δωδεκανήσου πήγα κ εγω κ επειδή δεν ήξερε κανένας υπάλληλος τι γίνεται με έστειλαν στον διευθυντή.
                          Αγαπητη Ολγα
                          οπως σου ειπα σε προηγουμενη φορα, ολοι οι υπαλληλοι ενος υπακαταστηματος ΟΑΕΔ δεν γνωριζουν ολα τα αντικειμενα με τα οποια ασχολειται ο ΟΑΕΔ, υποτιθεται οτι εχουν μια εξειδικευση σε αυτο που κανουν και καποιοι βεβαια ΔΕΝ γνωριζουν ουτε αυτο που κανουν!

                          Στον πρωτο οροφο ομως, και οχι στο ισογειο, οπως μπαινεις δεξια στο βαθος υπαρχουν γραφεια, σε ενα απο αυτα καθεται μια εξυπηρετικη υπαλληλος που εκδιδει τα χαρτια που θα καταθεσεις στον arbetsformedlignen...και στον γκισε πανω στον οροφο να ρωτησεις θα σε στειλουν στην υπαλληλο.

                          Επισης στον δευτερο οροφο του ιδιου κτιριου βρισκεται και η συμβουλος eures η οποια μπορει να σου πει τι θεσεις για εργασια υπαρχουν στην ευρωπαικη ενωση... η οποια δεν μπορει να κανει κατι αλλο ομως..

                          Συγκεκριμενα ο διευθυντης, αν λεμε τον ιδιο, που βρισκεται στο ισογειο τυγχανει να εξυπηρετει μεχρι εκει που δεν παιρνει, ξερει πολυ καλα τι του γινεται και σε στελνει εκει που πρεπει...

                          Comment


                            Ένα επίσης πολύ ωραίο άρθρο για τις συνήθειες των Σουηδών γονιών και παιδιών στο πρωινό τους ξύπνημα, ανέβασε χθες το eimaimama.gr.
                            Το άρθρο είναι το Πώς να αποφύγετε τις πρωινές φωνές και τα άγχη.

                            (Απλά δεν μπορώ να σας βάλω το Link - μάλλον θα χρειαστεί να πάτε οι ίδιοι στο eimaimama.gr και να αναζητήσετε το άρθρο με τον τίτλο του πάνω δεξιά στο πεδίο αναζήτηση).
                            (Μπορούσα να γράψω ένα link στο παρελθόν - έχασα κάτι? Ισχύει κι εδώ η λογοκρισία του internet που προσπαθούν να περάσουν?)

                            Το άρθρο πάντως είναι εξαιρετικό! Περιγράφει πολύ όμορφα πώς ξεκινούν οι Σουηδοί τη μέρα τους με όρεξη, ακολουθώντας αυτά τα απλά βήματα, και πώς να αποφεύγεις αυτή τη γκρίνια που τρέχεις και δεν προλαβαίνεις το πρωί, και τελικά όλη σου τη μέρα...

                            Αν έχετε παιδάκια, δείτε κι αυτό το πολύ ωραίο: Πώς να σταματήσεις να είσαι υπερ-γονιός. Αυτό είναι στο zenhabits.gr.
                            zenhabits. gr - Ένα blog γεμάτο πρακτικές συμβουλές για να βελτιώσεις τη ζωή σου

                            Comment


                              Originally posted by skonto View Post
                              Γειά σου Γιάννη.

                              Πές μας λίγα πράγματα για το göteborg.

                              Πώς είναι η ζωή εκεί, το κόστος, τα σπίτια, η εργασία, ο κόσμος ?

                              Καλο-στεριωμένος εκεί.

                              Σπύρος

                              Υ.Γ. Ακούγεται πως εκεί υπάρχει ένα πολύ μεγάλο και όμορφο πάρκο με άγρια ζώα. Το έχεις δεί ?
                              γεια σου σπυρο
                              ευχαριστω για τις ευχες σου

                              Comment


                                Originally posted by skonto View Post
                                Γειά σου Γιάννη.

                                Πές μας λίγα πράγματα για το göteborg.

                                Πώς είναι η ζωή εκεί, το κόστος, τα σπίτια, η εργασία, ο κόσμος ?

                                Καλο-στεριωμένος εκεί.

                                Σπύρος

                                Υ.Γ. Ακούγεται πως εκεί υπάρχει ένα πολύ μεγάλο και όμορφο πάρκο με άγρια ζώα. Το έχεις δεί ?
                                σπυρο αργησα να σου απαντησω,μα ειχα προβληματα με τον υπολογιστη
                                στην παραγραφο\ υπομνημα...συνοπτικος οδηγος επιβιωσης στην σουηδια..\
                                υπαρχει στις 7-12-2011,ενα τεραστιο μηνυμα του antogeor ,που απανταει φιλικα-ειλικρινα-καθαρα,σχεδον σε ολες τις ερωτησεις και αποριες για την
                                μεταναστευση στην σουηδια
                                μαλλον δεν εχω να πω κατι παραπανω εγω

                                τωρα,οσο αφορα το παρκο
                                υπαρχει ενα πολυ μεγαλο--το sllottskogens*αν το γραφω καλα*
                                στο οποιο περπατησα λιγο,
                                ακουσα πως σε καποιο σημειο υπαρχουν ζωα
                                αλλα οχι μεγαλα--κατι λιγα και μικρα περισσοτερο για τα πιτσιρικια
                                δεν εχω επαληθευσει

                                Comment

                                Working...
                                X