Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία απο Ελλάδα.

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by Eleannamp View Post
    Μήπως θα μπορούσες να μου κάνεις copy-paste κάποια απο αυτά τα site?Έχει κάνει register σε κάποια έως τώρα αλλα δέν του στέλνουν τίποτα το αξιόλογο.
    Όσον αφορά την κόρη μου,μας είπαν κάποιοι γνωστοί αυστραλοί,που μένουν μόνιμα Ελλάδα,οτι εκεί έχει Ελληνικά σχολεία,τα οποία είναι επιδοτούμενα και το κόστος είναι 300 ευρώ το μήνα.Το έχεις ακούσει?
    Καλημέρα,

    Καταρχήν στην Αυστραλία τα γραφεία ευρέσεως εργασίας λέγονται recruitment agencies (ή offices) και headhunters offices. Αυτά κάνουν συμβόλαια με εταιρείες και τους βρίσκουν το κατάλληλο προσωπικό. Τα γραφεία αυτά πληρώνονται από τους εργοδότες και μάλιστα πολλά χρήματα. Οι υποψήφιοι δεν πληρώνουν τίποτα. Τα γραφεία αυτά είναι υπέυθυνα να βρούν τον κατάλληλο υποψήφιο για την κατάλληλη θέση. Το 90% των δουλειών σε επίπεδο στελεχών γίνονται με αυτό τον τρόπο. Το γραφείο ευρέσεως εργασίας κανονίζει ραντεβού με τον εργοδότη και συνήθως πληρώνεται με ποσοστό επί των αποδοχών που θα συμφωνήσει ο εργοδότης με τον υποψήφιο αλλά το ποσό επιβαρύνει μόνο τον εργοδότη. Τα γραφεία αυτά δεν μπορούν να σε βοηθήσουν με την αναγνώριση σπουδών κ.τ.λ. αλλά όταν θα έχεις τελειώσει με αυτά . Πάντως για να πάρεις μιά ιδέα μπορείς να μπείς σε κάποιες από τις παρακάτω σελίδες να κάνεις register και να δεις κατά πόσο υπάρχουν δουλειές στο αντικέιμενό σου και σε κάποιες περίπτώσεις να δεις και επίπεδο απολαβών. Είναι εντελώς δωρεάν για εσένα. Πρέπει βέβαια να προσδιορίσεις κάποια πράγματα όπως ώρες εργασίας fulltime ή parttime, τοποθεσία που θέλεις να εργαστείς στην Αυστραλία (μπορεί να είναι και περισσότερες από μία)

    Κάποια από τα site είναι :

    -- www.seek.com.au (βλέπεις αγγελίες για δουλειές που δημοσιεύονται σε διάφορα site και αφορούν την Αυστραλία από τα καλύτερα και πιό γνωστά site)
    -- www.hays.com.au
    --- www.command.com.au
    --- www.jobaroo.com

    Επίσης για άλλα μπορείς να βάλεις στο google key words headhunters office in australia ή recruitments office in australia

    Θα εκπλαγείτε με τα αποτελέσματα.

    Καλή επιτυχία!!!

    Comment


      #62
      Originally posted by Eleannamp View Post
      Μήπως θα μπορούσες να μου κάνεις copy-paste κάποια απο αυτά τα site?Έχει κάνει register σε κάποια έως τώρα αλλα δέν του στέλνουν τίποτα το αξιόλογο.
      Όσον αφορά την κόρη μου,μας είπαν κάποιοι γνωστοί αυστραλοί,που μένουν μόνιμα Ελλάδα,οτι εκεί έχει Ελληνικά σχολεία,τα οποία είναι επιδοτούμενα και το κόστος είναι 300 ευρώ το μήνα.Το έχεις ακούσει?
      Όσο για το σχολείο της κόρης σου μην τρέφεις φρούδες ελπίδες το έχω ψάξει αρκετά γιατί και μένα ο γιός μου είναι 5,5 ετών . Υπάρχουν Ελληνικά Σχολεία αλλά αυτά λειτουργούν τα Σαββατοκύριακα, δεν είναι κανονικά σχολεία είναι βοηθητικά για να μην χάνουν τα ελληνόπουλα την επαφή με την Ελληνική γλώσσα. Πάει λοιπόν εκεί το παιδί αρχικά ή παράλληλα με το αγγλικό σχολείο, πιθανότατα χάνει και καμμιά χρονιά από το σχολείο για να εξοικοιωθεί με την γλώσσα και μετά συνεχίζει κανονικά στο αγγλικό και αν θέλει κάνει παράλληλα και το ελληνικό το Σαββατοκύριακο. Αυτά τα σχολεία συνήθως εξυπηρετούν παιδιά που είναι από Ελληνοαυτραλούς γονείς και στο σπίτι δεν μιλάνε ελληνικά γιατί και οι γονείς τους μιλάνε αγγλικά αλλά πρέπει να μπορέσουν κάποια στιγμή να συννενοηθούν με τον παππού και την γιαγιά που συνήθως είναι η πρώτη γενιά μεταναστών και τα αγγλικά τους δεν είναι και πολύ καλά. Από προσωπική μου περίπτωση οι θείοι πήγαν στην αυστραλία πριν από 40 χρόνια, ο θείος μου δούλευε οπότε έμαθε αγγλικά, η θεία μου δεν δούλεψε έκατσε στο σπίτι να μεγαλώσει τις κόρες της, οπότε τα αγγλικά της είναι μέτρια έως ελάχιστα αφού και στο σπίτι πάντα μιλάγανε ελληνικά. Τώρα έχει μεγάλη δυσκολία να συννενοηθεί με τα εγγόνια της όποτε αυτά πάνε στο ελληνικό σχολείο (χωρίς υποχρεωτικά να τους λέει κάτι ή να καταλαβαίνουν γιατί το κάνουν) για να μπορούν να συννενοηθούν λίγο καλύτερα με την γιαγιά και στην συνέχεια και με τους άλλους συγγενείς τους από την Ελλάδα. Τα παιδιά όμως προσαρμόζονται εύκολα και μαθαίνουν πολύ εύκολα όταν βρεθούν σε ένα περιβάλλον που όλοι μιλάνε αγγλικά. Ο γιός μου το καλοκαίρι είχαμε πάει διακοπές και μέναμε σε ένα ξενοδοχείο που ήτανε μια οικογένεια άγγλων με κάτι παιδάκια. Μετά από μιά βδομάδα που φύγαμε είχε βρεί κώδικα επικοινωνίας με τα παιδιά και έλεγε και κάποιες λέξεις. Για τα απαιδιά μας μάλλον σαν πολύ μεγάλη ευκαιρία πρέπει να το βλέπεις γιατί η ξένη γλώσσα μαθάινετε στην πράξη και όχι στα φροντιστήρια και στις σχολές. Πρόσφατα συνάντησα ένα παιδάκι που έίναι 6 χρονών οι γονείς του δουλεύουν σε πρεσβείες και μετακινούνται διαρκώς μέσα στην Ευρώπη. Το παιδί μιλάει και συνενοείται άψογα στα αγγλικά, γερμανικά και ελληνικά. Είναι απίστευτο και εντυπωσιακό.

      Comment


        #63
        Originally posted by demi View Post
        Όσο για το σχολείο της κόρης σου μην τρέφεις φρούδες ελπίδες το έχω ψάξει αρκετά γιατί και μένα ο γιός μου είναι 5,5 ετών . Υπάρχουν Ελληνικά Σχολεία αλλά αυτά λειτουργούν τα Σαββατοκύριακα, δεν είναι κανονικά σχολεία είναι βοηθητικά για να μην χάνουν τα ελληνόπουλα την επαφή με την Ελληνική γλώσσα. Πάει λοιπόν εκεί το παιδί αρχικά ή παράλληλα με το αγγλικό σχολείο, πιθανότατα χάνει και καμμιά χρονιά από το σχολείο για να εξοικοιωθεί με την γλώσσα και μετά συνεχίζει κανονικά στο αγγλικό και αν θέλει κάνει παράλληλα και το ελληνικό το Σαββατοκύριακο. Αυτά τα σχολεία συνήθως εξυπηρετούν παιδιά που είναι από Ελληνοαυτραλούς γονείς και στο σπίτι δεν μιλάνε ελληνικά γιατί και οι γονείς τους μιλάνε αγγλικά αλλά πρέπει να μπορέσουν κάποια στιγμή να συννενοηθούν με τον παππού και την γιαγιά που συνήθως είναι η πρώτη γενιά μεταναστών και τα αγγλικά τους δεν είναι και πολύ καλά. Από προσωπική μου περίπτωση οι θείοι πήγαν στην αυστραλία πριν από 40 χρόνια, ο θείος μου δούλευε οπότε έμαθε αγγλικά, η θεία μου δεν δούλεψε έκατσε στο σπίτι να μεγαλώσει τις κόρες της, οπότε τα αγγλικά της είναι μέτρια έως ελάχιστα αφού και στο σπίτι πάντα μιλάγανε ελληνικά. Τώρα έχει μεγάλη δυσκολία να συννενοηθεί με τα εγγόνια της όποτε αυτά πάνε στο ελληνικό σχολείο (χωρίς υποχρεωτικά να τους λέει κάτι ή να καταλαβαίνουν γιατί το κάνουν) για να μπορούν να συννενοηθούν λίγο καλύτερα με την γιαγιά και στην συνέχεια και με τους άλλους συγγενείς τους από την Ελλάδα. Τα παιδιά όμως προσαρμόζονται εύκολα και μαθαίνουν πολύ εύκολα όταν βρεθούν σε ένα περιβάλλον που όλοι μιλάνε αγγλικά. Ο γιός μου το καλοκαίρι είχαμε πάει διακοπές και μέναμε σε ένα ξενοδοχείο που ήτανε μια οικογένεια άγγλων με κάτι παιδάκια. Μετά από μιά βδομάδα που φύγαμε είχε βρεί κώδικα επικοινωνίας με τα παιδιά και έλεγε και κάποιες λέξεις. Για τα απαιδιά μας μάλλον σαν πολύ μεγάλη ευκαιρία πρέπει να το βλέπεις γιατί η ξένη γλώσσα μαθάινετε στην πράξη και όχι στα φροντιστήρια και στις σχολές. Πρόσφατα συνάντησα ένα παιδάκι που έίναι 6 χρονών οι γονείς του δουλεύουν σε πρεσβείες και μετακινούνται διαρκώς μέσα στην Ευρώπη. Το παιδί μιλάει και συνενοείται άψογα στα αγγλικά, γερμανικά και ελληνικά. Είναι απίστευτο και εντυπωσιακό.
        απο οτι καταλαβαίνω γνωρίζεις αρκετά απο τη ζωή εκεί, αυτό που με απασχολεί είναι τι γίνεται με τα σχολεία. δηλαδή εαν εσύ είσαι στη δουλειά και η δασκάλα αποφασίσει να μην κάνει μάθημα τη συγκεκριμένη ημέρα τι κάνεις με τα παιδιά σου? γενικά είναι όπως είναι εδώ με τα σχολεία? οι ώρες λειτουργείας τους? θα βολεύει ένα ζευγάρι που δουλευει για τα παιδιά? τι ώρες λειτουργούνε και τελος πάντων εαν δεν εχεις καποιον δικο σου άνθρωπο να είναι μαζι τους υπάρχουνε παιδικοι σταθμοι που μπορεις να τα αφησεις? γιατι όταν θα πάω θα ειμαι με 3 παιδια 9, 5 και 1 χρόνων. η μεγαλυτερη ανησυχια μου λοιπον ειναι αυτη. σε ευχαριστω εκ των προτερων.
        i don't do drugs, i am drugs!

        Comment


          #64
          Originally posted by alkioni View Post
          απο οτι καταλαβαίνω γνωρίζεις αρκετά απο τη ζωή εκεί, αυτό που με απασχολεί είναι τι γίνεται με τα σχολεία. δηλαδή εαν εσύ είσαι στη δουλειά και η δασκάλα αποφασίσει να μην κάνει μάθημα τη συγκεκριμένη ημέρα τι κάνεις με τα παιδιά σου? γενικά είναι όπως είναι εδώ με τα σχολεία? οι ώρες λειτουργείας τους? θα βολεύει ένα ζευγάρι που δουλευει για τα παιδιά? τι ώρες λειτουργούνε και τελος πάντων εαν δεν εχεις καποιον δικο σου άνθρωπο να είναι μαζι τους υπάρχουνε παιδικοι σταθμοι που μπορεις να τα αφησεις? γιατι όταν θα πάω θα ειμαι με 3 παιδια 9, 5 και 1 χρόνων. η μεγαλυτερη ανησυχια μου λοιπον ειναι αυτη. σε ευχαριστω εκ των προτερων.
          Καταρχήν δεν έχω ακούσει ποτέ να μην κάνουνε σχολείο γιατί η δασκάλα αποφάσισε να μην πάει για δουλειά. Το κράτος είναι οργανωμένο. Στις διακοπές που έχουνε υπάρχουν σταθμοί που μπορείς να αφήσεις τα παιδιά. Επίσης αν κάποιος από τους γονείς αποφασίσει να μείνει σπίτι για να προσέχει τα παιδιά παίρνει επίδομα από το centrelink , ακόμα και αν τα παιδιά πηγαίνουν σε παιδικό σταθμό ή στο σχολείο ο γονιός που έχει οριστεί για την φύλαξή τους παίρνει επίσης επίδομα από το centrelink. Το ύψος του επιδόματος εξαρτάται από τα εισοδήματα των γονέων. Αν τα ετήσια εισοδήματα των γονέων είναι πάνω από 150.000 δολλάρια το χρόνο τότε συνήθως δεν δικαιούσαι επιδόματα διάφορα. Περισσότερες πληροφορίες προς το παρόν δεν ξέρω γιατί εγώ θα έχω συγγενή στο σπίτι για το παιδί αλλά μπορώ να το ρωτήσω και να σου πω. Πάντως ακόμα και στις ελληνικές οικογένειες εκεί δεν γίνεται αυτό που γίνεται με τους παππούδες και τις γιαγιάδες στην Ελλάδα που αν δουλεύουν και οι δύο γονείς αναλαμβάνουν την φύλαξη των εγγονιών εξολοκλήρου και αυτό γιατί μάλλον υπάρχουν λύσεις αρκετές. Ρίξε μια ματία στην ιστοσελίδα του centrelink, είναι και στα ελληνικά για να πάρεις μιά ιδέα τι είδους επιδόματα κυκλοφορούν εκεί. Θα ρωτήσω περισσότερες πληροφορίες όμως από την ξαδέρφη μου που ζεί εκέι και έχει 2 παιδιά και όταν μου απαντήσει θα σε ενημερώσω. Πάντως σε γενικές γραμμές υπάρχει μεγάλη προστασία και πρόνοια στην εργαζόμενη μητέρα και φοβερές παροχές.

          Comment


            #65
            Originally posted by demi View Post
            Καταρχήν δεν έχω ακούσει ποτέ να μην κάνουνε σχολείο γιατί η δασκάλα αποφάσισε να μην πάει για δουλειά. Το κράτος είναι οργανωμένο. Στις διακοπές που έχουνε υπάρχουν σταθμοί που μπορείς να αφήσεις τα παιδιά. Επίσης αν κάποιος από τους γονείς αποφασίσει να μείνει σπίτι για να προσέχει τα παιδιά παίρνει επίδομα από το centrelink , ακόμα και αν τα παιδιά πηγαίνουν σε παιδικό σταθμό ή στο σχολείο ο γονιός που έχει οριστεί για την φύλαξή τους παίρνει επίσης επίδομα από το centrelink. Το ύψος του επιδόματος εξαρτάται από τα εισοδήματα των γονέων. Αν τα ετήσια εισοδήματα των γονέων είναι πάνω από 150.000 δολλάρια το χρόνο τότε συνήθως δεν δικαιούσαι επιδόματα διάφορα. Περισσότερες πληροφορίες προς το παρόν δεν ξέρω γιατί εγώ θα έχω συγγενή στο σπίτι για το παιδί αλλά μπορώ να το ρωτήσω και να σου πω. Πάντως ακόμα και στις ελληνικές οικογένειες εκεί δεν γίνεται αυτό που γίνεται με τους παππούδες και τις γιαγιάδες στην Ελλάδα που αν δουλεύουν και οι δύο γονείς αναλαμβάνουν την φύλαξη των εγγονιών εξολοκλήρου και αυτό γιατί μάλλον υπάρχουν λύσεις αρκετές. Ρίξε μια ματία στην ιστοσελίδα του centrelink, είναι και στα ελληνικά για να πάρεις μιά ιδέα τι είδους επιδόματα κυκλοφορούν εκεί. Θα ρωτήσω περισσότερες πληροφορίες όμως από την ξαδέρφη μου που ζεί εκέι και έχει 2 παιδιά και όταν μου απαντήσει θα σε ενημερώσω. Πάντως σε γενικές γραμμές υπάρχει μεγάλη προστασία και πρόνοια στην εργαζόμενη μητέρα και φοβερές παροχές.
            Επίδομα ανα δεκαπενθήμερο για κάθε παιδί στην μητέρα κοντά 400$ μέχρι τα 18 χρόνια. Μετά φορολογικές ελαφρύνσεις.
            Επίσης επίδομα για την χρήση babysiter. Όπως και στην Ελλάδα φυσικά!
            Ακόμη δεν χρειάζεται να βάλεις βίζμα για να πάρουν το παιδί στον παιδικό σταθμό. Αμα δείς δε και τους παιδικούς σταθμούς που έχουν θα έβαζες άνετα βίζμα για να πάει το παιδί σου.
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              #66
              Originally posted by alkioni View Post
              απο οτι καταλαβαίνω γνωρίζεις αρκετά απο τη ζωή εκεί, αυτό που με απασχολεί είναι τι γίνεται με τα σχολεία. δηλαδή εαν εσύ είσαι στη δουλειά και η δασκάλα αποφασίσει να μην κάνει μάθημα τη συγκεκριμένη ημέρα τι κάνεις με τα παιδιά σου? γενικά είναι όπως είναι εδώ με τα σχολεία? οι ώρες λειτουργείας τους? θα βολεύει ένα ζευγάρι που δουλευει για τα παιδιά? τι ώρες λειτουργούνε και τελος πάντων εαν δεν εχεις καποιον δικο σου άνθρωπο να είναι μαζι τους υπάρχουνε παιδικοι σταθμοι που μπορεις να τα αφησεις? γιατι όταν θα πάω θα ειμαι με 3 παιδια 9, 5 και 1 χρόνων. η μεγαλυτερη ανησυχια μου λοιπον ειναι αυτη. σε ευχαριστω εκ των προτερων.
              Για να πάρεις μιά ιδέα για το δημοτικό και τις ώρες λειτουργίας διάβασε το παρακάτω:
              Primary school
              Primary school begins for most children at age five. It is compulsory. Eight themes form the basis of learning in primary school. They are English, Health and Physical Education, Language other than English, Maths, Science, Society and Environment, Technology, and The Arts. At primary school children begin to mix in larger groups of their peers where they learn about respect for each other. A major part of primary school learning is the skill to live in harmony with each other. Most children attend a primary school close to where they live. In general, students attend school between 9am and 3pm for 40 weeks a year. Students wear a uniform at most schools. Children take their lunch and snacks to school or buy food at the canteen

              Πολλές απαντήσεις θα βρείς και εδώ : http://www.immi.gov.au/living-in-aus...e/_pdf/gre.pdf είναι στα ελληνικά και έχει οδηγίες για να ξεκινήσεις μιά καινούρια ζωή στην Αυστραλία. Κοίτα μην κάνεις συγκρίσεις με την Ελλάδα γιατί σε βλέπω να φεύγεις άρον - άρον χωρίς βαλίτσα καλά καλά

              Comment


                #67
                Σας ευχαριστώ όλους και ειδικά την Demi για τις τόσο πολύτιμες πληροφορίες.Έχω πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μου.......Demi χαιρετισμούς στην πανέμορφη Καλαμάτα!!!

                Comment


                  #68
                  Originally posted by demi View Post
                  Για να πάρεις μιά ιδέα για το δημοτικό και τις ώρες λειτουργίας διάβασε το παρακάτω:
                  Primary school
                  Primary school begins for most children at age five. It is compulsory. Eight themes form the basis of learning in primary school. They are English, Health and Physical Education, Language other than English, Maths, Science, Society and Environment, Technology, and The Arts. At primary school children begin to mix in larger groups of their peers where they learn about respect for each other. A major part of primary school learning is the skill to live in harmony with each other. Most children attend a primary school close to where they live. In general, students attend school between 9am and 3pm for 40 weeks a year. Students wear a uniform at most schools. Children take their lunch and snacks to school or buy food at the canteen

                  Πολλές απαντήσεις θα βρείς και εδώ : http://www.immi.gov.au/living-in-aus...e/_pdf/gre.pdf είναι στα ελληνικά και έχει οδηγίες για να ξεκινήσεις μιά καινούρια ζωή στην Αυστραλία. Κοίτα μην κάνεις συγκρίσεις με την Ελλάδα γιατί σε βλέπω να φεύγεις άρον - άρον χωρίς βαλίτσα καλά καλά

                  ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες πληροφοριες, τελικα συνηδητοποιώ όλο και περισσότερο πως ζούμε σε υποαναπτυκτη χώρα και νομιζουμε πως ζουμε κιολας. εδω δε νοείται να μην εχεις και ατομο καβαντζα για τα παιδια.
                  i don't do drugs, i am drugs!

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by demi View Post
                    ...Επίσης επικυρώσης αγγλικών εγγράφων κάνει και το Βρετανικό Συμβούλιο στην ΠΛατεία Κολωνακίου ...
                    Demi επιβεβαίωσε οτι το βρετανικό συμβούλιο κάνει επικυρώσεις αγγλικών εγγράφων γιατι στο site τους λένε οτι κάνουν μόνο για Αγγλικούς τίτλους σπουδών.
                    Δηλ. κάνουν επικύρωση σε πιστοποιητικό γέννησης της Αυστραλίας? Στην πρεσβεία τους κάνουν σίγουρα μιας και ηταν μέρος της διαδικασίας έκδοσης διαβατηρίου της κόρης μου. (Αυστραλέζικο διαβατήριο για Αυστραλέζικης υπηκοότητας παιδί).
                    Επίσης λένε οτι κάνουν μετάφραση απο Ελληνικά στα Αγγλικά έγγραφα απο επίσημους φορείς αλλά στα Αυστραλέζικα site λένε οτι δέχονται μεταφράσεις μόνο απο επίσημη κρατική μετάφραση.
                    Τέτοια είναι το μεταφραστικό τμήμα του υπουργείο Εξωτερικών μόνο για την Ελλάδα.
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      #70
                      ερωτηση με τουριστικη βιζα αν βρεις δουλεια υπαρχει τροπος να μεινεις εκει?

                      Comment


                        #71
                        Φίλε paravatis είδα και το αρχικό post και δεν ξέρω τι να σου πρωτογράψω.

                        Με τουριστική βίζα δεν μπορείς να εργαστείς. Αν βρείς δουλειά και θέλεις να παραμήνεις με την τουριστική βίζα εφόσον χρειάζεσαι τα χρήματα για βιοποριστικούς λόγους υπάρχει διαδικασία με την οποία μπορούν να κάνουν εξέρεση και να εργαστείς. Κατα πάσα πιθανότητα όμως μετά δεν θα σου ανανεώνουν με τίποτα την τουριστική.
                        Μπορείς να βγάλεις την τουριστική evisa που είναι και δωρεάν αλλά έχει τρίμηνη διάρκεια μόνο. Πρίν λήξει αυτή πρέπει να αιτηθείς απο Αυστραλία μια άλλη. Μπορείς να αιτηθείς την επίσης τουριστική 167. Δεν είναι δωρεάν όμως και θέλει και δικαιολογητικά που αν δεν εχεις μεριμνήσει να τα έχεις μαζί σου θα έχεις δυσκολίες. Η 167 είναι ανανεώσημη μέχρι 12 μήνες. Μετά πρέπει ή να αιτηθείς κάποια άλλη βίζα που να σου επιτρέπει να παραμήνεις, αλλά όχι τουριστική ή να βγείς απο την Αυστραλία.

                        Επίσης ο Τειρεσία είναι διατραπεζικό σύστημα των Ελληνικών τραπεζών. Πολλές φορές όμως στο εξωτερικό αν πας να συνεργαστείς με κάποια εταιρία που δεν σε ξέρει πρέπει και εκείνοι να δουν αν είσαι φερέγγυος. Υπάρχουν τράπεζες πληροφοριών που πουλάνε αυτή την πληροφορία. Οι τράπεζες αυτές συλλέγουν στοιχεία απο Τειρεσίες διαφόρων χωρών που έχουν τέτοια συστήματα.
                        Ετσι λοιπόν το κράτος σου δίνει ΑΦΜ γιατι δεν κοιτάει αν είσαι στον Τειρεσία αλλά μια επιχείρηση που θα πας να συνεργαστείς ενδεχωμένος να βρέι κάτι που δεν θα ήθελες.
                        Για το παιδί που έλεγες στο αρχικό post πράγματι χρειάζεται η σύμφωνη γνώμη του άλλου γονέα γιατι υπάρχει σχετικό πεδίο στην αίτηση για την βίζα.
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          #72
                          ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια.

                          Originally posted by Agoriani View Post
                          Φίλε paravatis είδα και το αρχικό post και δεν ξέρω τι να σου πρωτογράψω.

                          Με τουριστική βίζα δεν μπορείς να εργαστείς. Αν βρείς δουλειά και θέλεις να παραμήνεις με την τουριστική βίζα εφόσον χρειάζεσαι τα χρήματα για βιοποριστικούς λόγους υπάρχει διαδικασία με την οποία μπορούν να κάνουν εξέρεση και να εργαστείς. Κατα πάσα πιθανότητα όμως μετά δεν θα σου ανανεώνουν με τίποτα την τουριστική.
                          Μπορείς να βγάλεις την τουριστική evisa που είναι και δωρεάν αλλά έχει τρίμηνη διάρκεια μόνο. Πρίν λήξει αυτή πρέπει να αιτηθείς απο Αυστραλία μια άλλη. Μπορείς να αιτηθείς την επίσης τουριστική 167. Δεν είναι δωρεάν όμως και θέλει και δικαιολογητικά που αν δεν εχεις μεριμνήσει να τα έχεις μαζί σου θα έχεις δυσκολίες. Η 167 είναι ανανεώσημη μέχρι 12 μήνες. Μετά πρέπει ή να αιτηθείς κάποια άλλη βίζα που να σου επιτρέπει να παραμήνεις, αλλά όχι τουριστική ή να βγείς απο την Αυστραλία.

                          Επίσης ο Τειρεσία είναι διατραπεζικό σύστημα των Ελληνικών τραπεζών. Πολλές φορές όμως στο εξωτερικό αν πας να συνεργαστείς με κάποια εταιρία που δεν σε ξέρει πρέπει και εκείνοι να δουν αν είσαι φερέγγυος. Υπάρχουν τράπεζες πληροφοριών που πουλάνε αυτή την πληροφορία. Οι τράπεζες αυτές συλλέγουν στοιχεία απο Τειρεσίες διαφόρων χωρών που έχουν τέτοια συστήματα.
                          Ετσι λοιπόν το κράτος σου δίνει ΑΦΜ γιατι δεν κοιτάει αν είσαι στον Τειρεσία αλλά μια επιχείρηση που θα πας να συνεργαστείς ενδεχωμένος να βρέι κάτι που δεν θα ήθελες.
                          Για το παιδί που έλεγες στο αρχικό post πράγματι χρειάζεται η σύμφωνη γνώμη του άλλου γονέα γιατι υπάρχει σχετικό πεδίο στην αίτηση για την βίζα.

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by xwolf87 View Post
                            Καταρχήν για να κοιτάξω αν το επάγγελμα μου υπάρχει στην SOL σε ποιο από όλα τα schedule πρέπει να κοιτάξω? Νομίζω ότι το 3ο είναι στην περίπτωση που δεν είχες ποτέ άλλη visa. Ισχύει αυτό? Γιατί είμαι οικονομολόγος και δεν είδα να υπάρχει πουθενά στο 3ο schedule. Επίσης βλέπω ότι χρειάζεται να αποδείξεις και προυπηρεσία και λίγο προβληματίστηκα γιατί αναρωτιέμαι πως μπορείς να την πιστοποιήσεις. Δυστυχώς οι περισσότερες δουλειές που έκανα ήταν μαύρα κι έτσι δεν φαίνεται να έχω την προυπηρεσία των 5 ετών που ζητάνε (τελείωσα σχετικά πρόσφατα τη σχολή αλλά έχω δουλέψει στον τομέα αυτό και όταν ήμουν φοιτητής). Τέλος αν δω ότι δε μπορέσω να βγάλω visa βασισμένη στη SOL (175) και ψάξω δουλειά με σπόνσορα είδα οτί οι βίζες γι'αυτή τη δουλειά είναι οι 119 και 121. Παρόλα αυτά δεν κατάλαβα τι προυποθέσεις χρειάζονται. Ξέρω ότι η 119 σε υποχρεώνει να πας για δουλειά και διαμονή σε αραιοκατοικημένες περιοχές. Όμως χρειάζεται πάλι να έχεις επάγγελμα στη SOL ή να έχεις αυστραλιανή μόρφωση? Ή βρίσκεις έναν εργοδότη και τελείωσε η υπόθεση?
                            Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το schedule 2 εφόσον θέλεις να χρησιμοποιήσεις το transitional arrangements.
                            Δεν ξέρω αν συμπεριλαμβάνει το SOL schedule 2 τον οικονομολόγο όμως, κοίτα το.

                            Εδώ είναι η σελίδα για τον Economist.
                            Αυτή είναι η αρχή αναγνώρισης του επαγγέλματος.
                            Στο site της VETASSES και συγκεκριμένα εδώ σε έχει στο group Α (διάβασε και τα άλλα group όμως) και συγκεκριμένα σαν :
                            224311 Economist A 50 ENSOL
                            50 είναι τα points που παίρνεις στο τεστ.
                            στο τέλος απο αυτή τη σελίδα εχει και αυτο:

                            More information

                            * How to apply for your assessment
                            * Find out how your application is progressing
                            * What are the fees involved
                            * Get your assessment reissued, reassessed or appeal a decision
                            * Read our frequently asked questions
                            Υπομονή και επιμονή patriotes.

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by Agoriani View Post
                              Demi επιβεβαίωσε οτι το βρετανικό συμβούλιο κάνει επικυρώσεις αγγλικών εγγράφων γιατι στο site τους λένε οτι κάνουν μόνο για Αγγλικούς τίτλους σπουδών.
                              Δηλ. κάνουν επικύρωση σε πιστοποιητικό γέννησης της Αυστραλίας? Στην πρεσβεία τους κάνουν σίγουρα μιας και ηταν μέρος της διαδικασίας έκδοσης διαβατηρίου της κόρης μου. (Αυστραλέζικο διαβατήριο για Αυστραλέζικης υπηκοότητας παιδί).
                              Επίσης λένε οτι κάνουν μετάφραση απο Ελληνικά στα Αγγλικά έγγραφα απο επίσημους φορείς αλλά στα Αυστραλέζικα site λένε οτι δέχονται μεταφράσεις μόνο απο επίσημη κρατική μετάφραση.
                              Τέτοια είναι το μεταφραστικό τμήμα του υπουργείο Εξωτερικών μόνο για την Ελλάδα.
                              Μεταφράσεις οι Αυστραλοί δέχονται και από ιδιωτικά μεταφραστικά γραφεία απλά να είναι επικυρωμένα από δικηγόρο που είναι κομμάτι του μεταφραστικού γραφείου. Εγώ τα πρώτα έγγραφα του γιού μου πιστοποιητικό γέννησης κ.τ.λ. αφού πήρα αποστίλ τα έδωσα σε ένα μεταφραστικό γραφείο εδώ στην επαρχία και τα δέχτηκαν , κανένα πρόβλημα. Το βρετανικό συμβούλιο κάνει επικυρώσεις σε αυστραλέζικα έγγραφα και σε αγγλικούς τίτλους σπουδών γιατί θεωρείται ότι η Αυστραλία είναι κοινοπολιτεία της Μεγάλης Βρετανίας. Για να είμαι όμως ειλικρινής αυτό μόνο από το τηλέφωνο μου το έχουν πει δεν το έχω κάνει. Το άλλο όμως με τις μεταφράσεις από ιδιωτικό γραφείο μεταφράσεων το έχω κάνει αρκετές φορές γιατί το υπουργείο εξωτερικών δεν είναι πολύ εύκολο για μας από επαρχία και πιάνει χωρίς κανένα πρόβλημα , αρκεί το έγγραφο να έχει αποστίλ ή αν είναι κάποιο άλλο έγγραφο, (παράδειγμα εγγραφή στο Τεχνικό Επιμελητήριο) να είναι επικυρωμένο αντίγραφο από ΚΕΠ πριν το στείλεις για μετάφραση.

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by paravatis View Post
                                Για το παιδί χρειάζεται η σύμφωνη γνώμη του γονέα ακόμα και για έκδοση ελληνικού διαβατηρίου. Δεν είναι δυνατό ανήλικος να βγάλει διαβατήριο χωρίς να υπογράψουν και οι δύο γονείς. Αν ο ένας από τους δύο δεν μπορεί να εντοπιστεί πρέπει να γίνει δικαστική πράξη (δικαστήριο δηληδή ) το οποίο θα δίνει στο γονέα που έχει το παιδί πέρα από την γονική επιμέλεια και την γονική μέριμνα (προσοχή γιατί είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα). Αν πιστεύεται ότι δεν μπορεί να εντοπιστεί ο άλλος γονέας ψάξτε το νομικά με κάποιο δικηγόρο για τις απαραίτητες ενέργειες γιατί ίσως να έχετε προβλήματα στο μέλλον.

                                Comment

                                Working...
                                X