Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία απο Ελλάδα.

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by Agoriani View Post
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το schedule 2 εφόσον θέλεις να χρησιμοποιήσεις το transitional arrangements.
    Δεν ξέρω αν συμπεριλαμβάνει το SOL schedule 2 τον οικονομολόγο όμως, κοίτα το.

    Εδώ είναι η σελίδα για τον Economist.
    Αυτή είναι η αρχή αναγνώρισης του επαγγέλματος.
    Στο site της VETASSES και συγκεκριμένα εδώ σε έχει στο group Α (διάβασε και τα άλλα group όμως) και συγκεκριμένα σαν :
    224311 Economist A 50 ENSOL
    50 είναι τα points που παίρνεις στο τεστ.
    στο τέλος απο αυτή τη σελίδα εχει και αυτο:

    More information

    * How to apply for your assessment
    * Find out how your application is progressing
    * What are the fees involved
    * Get your assessment reissued, reassessed or appeal a decision
    * Read our frequently asked questions
    Σ'ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου. Έχω ψάξει το θέμα στην σελίδα της vetassess αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα αναγνωριστεί η ειδικότητα μου για τον λόγο όπως σου είπα της προυπηρεσίας. Ξέρεις στην περιπτωση της βίζας 119 κ 121 αν χρειάζεται κάτι άλλο έκτος από το να βρεις εργοδότη για να σε προσλάβει? Στις πληροφορίες για αυτές τις 2 βιζες δεν έβγαλα κάποια άκρη δυστυχώς. Δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζεται κάποια αυστραλιανή μόρφωση ή αν πρέπει πάλι να αποδείξεις την ειδικότητα σου (δηλαδή καταλήγουμε σε αδιέξοδο).

    Comment


      #77
      SOS

      kalhspera paidia kai apo emena.

      skeftomai kai egw na fygw gia Australia, diavasa oles tis plhrofories kai einai pragmatika polu katatopistikes.
      Prospathisa na katevasw to booklet6 alla den anoigei. Yparxei periptwsh na mou to prwwthsei kapoios me ena email ?

      Omologw pantws na pw oti eimai ligo xamenos, an kai oi odhgies einai pragmatika polu analytikes. Apo pou prepei na xekinhsw? apo thn anagnwrish twn ptyxiwn kai ths proyphresias mou kia meta na xekinhsw thn diadikasia aithshs gia thn Visa.( thelw na kanw aithsh gia thn Skilled independent migation Visa)

      an mporei kapoios na vohthsei tha eimai ypoxreos.

      Comment


        #78
        Originally posted by dsxeseis View Post
        kalhspera paidia kai apo emena.

        skeftomai kai egw na fygw gia Australia, diavasa oles tis plhrofories kai einai pragmatika polu katatopistikes.
        Prospathisa na katevasw to booklet6 alla den anoigei. Yparxei periptwsh na mou to prwwthsei kapoios me ena email ?

        Omologw pantws na pw oti eimai ligo xamenos, an kai oi odhgies einai pragmatika polu analytikes. Apo pou prepei na xekinhsw? apo thn anagnwrish twn ptyxiwn kai ths proyphresias mou kia meta na xekinhsw thn diadikasia aithshs gia thn Visa.( thelw na kanw aithsh gia thn Skilled independent migation Visa)

        an mporei kapoios na vohthsei tha eimai ypoxreos.
        apo thn anagnwrish twn ptyxiwn kai ths proyphresias mou kia meta na xekinhsw thn diadikasia aithshs gia thn Visa, αυτό είναι ακριβώς το πλάνο.

        Κοίτα το post μου και συγκεκριμένα την περίπτωση της κοπέλας του φιλικού ζευγαριού και είναι το ίδιο ακριβώς, ίδια βίζα.

        Αν δεν ανοίγει το booklet :
        Προσπάθησε με άλλο browser ή
        κατέβασε απο www.adobe.com την τελευταία έκδοση του acrobat reader ή
        αντί να κάνεις κλίκ πάνω στο link κάνε δεξί κλίκ και απο το menu διάλεξε save target as...
        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          #79
          Originally posted by xwolf87 View Post
          Σ'ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου. Έχω ψάξει το θέμα στην σελίδα της vetassess αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα αναγνωριστεί η ειδικότητα μου για τον λόγο όπως σου είπα της προυπηρεσίας. Ξέρεις στην περιπτωση της βίζας 119 κ 121 αν χρειάζεται κάτι άλλο έκτος από το να βρεις εργοδότη για να σε προσλάβει? Στις πληροφορίες για αυτές τις 2 βιζες δεν έβγαλα κάποια άκρη δυστυχώς. Δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζεται κάποια αυστραλιανή μόρφωση ή αν πρέπει πάλι να αποδείξεις την ειδικότητα σου (δηλαδή καταλήγουμε σε αδιέξοδο).
          Eligibility requirements για τον εργαζόμενο στην 121.
          Eligibility requirements για τον εργαζόμενο στην 119.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #80
            Originally posted by demi View Post
            Αλκιόνη τι επάγγελμα έχεις και ζητάνε 7? Εγώ στους engineers austalia είδα ότι ζητάνε από 6 και πάνω σε κάθε κομμάτι του πτυχίου.Άλλαξε κάτι ή έχει να κάνει με το επάγγελμα??
            ειμαι νοσηλευτρια και για μενα ζητανε 7 σε όλα τα επιπεδα, όχι τον μεσο όρο αλλά 7 σε καθεμία ενότητα, και αυτό απο τον σύλλογο νοσηλευτών αυστραλίας για την αναγνώριση του πτυχίου.
            i don't do drugs, i am drugs!

            Comment


              #81
              ίδια φάση

              ίδια φάση
              Πρώτα απ όλα θα ήθελα να σε ευχαριστήσω Ήσουνα Κατατοπιστικότατος και με πολύ καλές λεπτομέρειες Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση με σένα η μόνη διαφορά είναι ότι έχω δύο παιδιά, θα ήθελα μερικές διευκρινίσεις απ αυτά που έχεις γράψει Η γυναίκα μου είναι Αυστραλός υπήκοος πριν ενάμιση μήνα πήραμε το διαβατήριό της στα χέρια μας και είμαι στη φάση να μετατρέψω την υπηκοότητα των παιδιών είπες ότι πάνε στο ληξιαρχείο και παίρνουμε τις ληξιαρχικές πράξεις γέννησης μόνο που όπως ήδη ξέρεις εκεί πέρα φαίνεται ότι η μάνα έχει ελληνική υπηκοότητα και είπες ότι πάμε στον εισαγγελέα για να μας δώσει εντολή να τη μετατρέπουν να μετατρέψουμε την υπηκοότητα της μάνας επειδή είμαι άσχετος με εισαγγελέα μπορείς να μου δώσεις περισσότερες διευκρινήσεις Ένα δεύτερο που θα ήθελα να μου διευκρινίσεις και αν ξέρεις είναι το εξής μας είπε η θεία μας από Αυστραλία ότι επειδή είναι αυτών ως υπήκοος μόλις κατεβαίνει κάτω μπαίνει Ταμείο ανεργίας Πόσο είναι αυτό το ποσό και αν ξέρεις ,και εάν πάρεις βίζα παραμονής μόνιμης Παίρνεις και εσύ αυτό το επίδομα
              Ήμουν έτοιμος με τα πιστοποιητικά γεννήσεως από το Δήμο να τα πάω για μετάφραση και ευτυχώς που Σε ανακαλύψα Και δεν πήγα να κάνω τη μετάφραση

              Έκανες καταπληκτική δουλειά

              Συγχαρητήρια
              ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

              Comment


                #82
                Post updated
                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                Comment


                  #83
                  Post Updated
                  Υπομονή και επιμονή patriotes.

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by blend View Post
                    Δεν εχω τιποτα μαζι σου και δεν θα μιλησω σε προσωπικο επιπεδο αλλα οι αποψεις σου απεχουν αρκετα απ΄ την πραγματικοτητα. Η λεξη μαστιζεται μαλλον ηταν αστοχη μιας και η Αυστραλια ναι μεν περασε κι αυτη το κατωφλι της κρισης αλλα ανεκαμψε μερικως και σε καμια περιπτωση δεν συγκρινεται με την κριση που (εδω ταιριαζει) μαστιζει την Ελλαδα.

                    Εχεις ακουσει για σταση πληρωμων του δημοσιου στην Αυστραλια? ...για ενδεχομενη χρεωκοπια μηπως? Για
                    ανυπαρκτη πολιτεια σε θεματα κοινωνικης προνοιας?... Για καλπαζουσα ανεργεια σε ρυθμους γραντ-πρι? Για καθημερινα λουκετα σε μικρομεσαιες επιχηρησεις?
                    Παρακολουθω σε καθημερινη βαση την επικαιροτητα της Αυστραλιας και δεν παρατηρησα κατι τετοιο. Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι αυτη η χωρα δεν αντιμετωπιζει προβληματα δεν μπορω ομως να συγκρινω τον δαυηδ με τον γολιαθ των προβληματων που ειναι σημερα η Ελλαδα.

                    Ριξη μια ματια εδω: http://www.tradingeconomics.com/Econ...spx?Symbol=AUD
                    εδω: http://www.tradingeconomics.com/Econ...spx?Symbol=AUD
                    και εδω http://www.abs.gov.au/ausstats/abs@.nsf/mf/5206.0/ πριν βγαινεται εδω για να λετε οτι σας κατεβει στο κεφαλι.

                    Ποιος μιλησε για παρανομια φιλε μου?

                    Είναι μια νομιμοτατη διαδικασια που σε βοηθαει ταυτοχρονα να κατανοησεις το περιβαλλον στο οποιο υπαρχει περιπτωση να περασεις το υπολοιπο της ζωης σου.

                    Εχεις την εντυπωση οτι η μεταναστευση ειναι ζητημα μονο των ανθρωπων που οι ειδικοτητες ενδιαφερουν την Αυστραλια? Το δικαιωμα μεταναστευσης δεν το εχει δηλαδη ο ανιδεικευτος εργατης? Γιατι με τα δεδομενα της πρεσβειας και τα λεγομενα τα δικα σου μονο ειδικες ομαδες ατομων που πληρουν τις προυποθεσεις εχουν το παραπανω δικαιωμα.
                    Εγω λοιπον σου λεω οτι περισσοτερες πιθανοτητες επιτυχης μεταβασης εχουν οι ανειδικευτοι παρα οι ειδικευμενοι κι αυτο οφειλεται στα ποιοτικα στοιχεια της ερευνας ως αναφορα τα ποσοστα ανεργειας στην Αυστραλια και η οποια αναφαιρει ποια επαγγελματα πλήττονται περισσότερο.

                    Η μεταναστευση ειναι ενα μεγαλο βημα στη ζωη ενος ανθρωπου που πανω απ ολα ειναι αποφασισμενος να αλλαξει τον τροπο ζωης του.

                    file blend kalispera,

                    poso eukoli h diskolh thewreis tin periptwsh tou na katebei kapoios gia tourismo kai na meinei monima gia ergasia stin australia?? episis me olo to tharos pou to vasizeis auto dil. exeis kapoia paradeigmata pou se kanoun na to stirizeis auto.

                    se euxaristw

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by Agoriani View Post
                      Επίδομα ανα δεκαπενθήμερο για κάθε παιδί στην μητέρα κοντά 400$ μέχρι τα 18 χρόνια. Μετά φορολογικές ελαφρύνσεις.
                      Επίσης επίδομα για την χρήση babysiter. Όπως και στην Ελλάδα φυσικά!
                      Ακόμη δεν χρειάζεται να βάλεις βίζμα για να πάρουν το παιδί στον παιδικό σταθμό. Αμα δείς δε και τους παιδικούς σταθμούς που έχουν θα έβαζες άνετα βίζμα για να πάει το παιδί σου.
                      Αυτο το επιδομα φανταζομαι πως δεν ισχυει για μη Αυστραλούς υπήκοους για τα πρώτα 2 χρονια ε?
                      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by leyteris77 View Post
                        Αυτο το επιδομα φανταζομαι πως δεν ισχυει για μη Αυστραλούς υπήκοους για τα πρώτα 2 χρονια ε?
                        Αν έχεις όρο στην βίζα 2 χρόνια μέχρι να μπορείς να δώσεις για πολίτης, τότε δεν έχεις πρόσβαση στο Centrelink και τα επιδόματα αυτά μέχρι να γίνεις πολίτης εκτός απο μόνιμος κάτοικος.
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by Agoriani View Post
                          Αν έχεις όρο στην βίζα 2 χρόνια μέχρι να μπορείς να δώσεις για πολίτης, τότε δεν έχεις πρόσβαση στο Centrelink και τα επιδόματα αυτά μέχρι να γίνεις πολίτης εκτός απο μόνιμος κάτοικος.
                          Για 2 χρόνια μιλάει για τα social security payments. Αλλα ετσι κι' αλλιως μετα απο 5 χρονια μπορεις να γινεις αυστραλος υπηκοος. Αρα τα επιδοματα του centerlink ειναι μονο για τους αυστραλους?

                          Καλημερα...
                          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                          Comment


                            #88
                            Originally posted by leyteris77 View Post
                            Για 2 χρόνια μιλάει για τα social security payments. Αλλα ετσι κι' αλλιως μετα απο 5 χρονια μπορεις να γινεις αυστραλος υπηκοος. Αρα τα επιδοματα του centerlink ειναι μονο για τους αυστραλους?

                            Καλημερα...
                            lefteris77 θα διαβάσει κανένας τι έγραψες και θα μπερδευτεί εντελώς.

                            Πάμε απο την αρχή. Στην δική μου βίζα που είναι η partner δίνονταιι 2 διαφορετικά είδη αυτής της βίζας.
                            Η μόνιμη και η προσωρινή (permanent ή temporary).
                            Η προσωρινή μπορεί να γίνει μόνιμη μετά απο 2 χρόνια.
                            Η μόνιμη δίνει δυνατότητα για υποβολή αίτησης για την διαδικασία της χορήγησης υπηκοότητας.
                            Η προσωρινή δίνει μόνο Medicare ενώ η μόνιμη και Centrelink.
                            Αυτά για την partner.

                            Τώρα σε ποιά αναφέρεσε εσύ?
                            Υπομονή και επιμονή patriotes.

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by Agoriani View Post
                              lefteris77 θα διαβάσει κανένας τι έγραψες και θα μπερδευτεί εντελώς.

                              Πάμε απο την αρχή. Στην δική μου βίζα που είναι η partner δίνονταιι 2 διαφορετικά είδη αυτής της βίζας.
                              Η μόνιμη και η προσωρινή (permanent ή temporary).
                              Η προσωρινή μπορεί να γίνει μόνιμη μετά απο 2 χρόνια.
                              Η μόνιμη δίνει δυνατότητα για υποβολή αίτησης για την διαδικασία της χορήγησης υπηκοότητας.
                              Η προσωρινή δίνει μόνο Medicare ενώ η μόνιμη και Centrelink.
                              Αυτά για την partner.

                              Τώρα σε ποιά αναφέρεσε εσύ?
                              Sorry...εγώ έχω αιτηθει την subclass 176 (http://www.immi.gov.au/skilled/gener...migration/176/)
                              Ειναι μόνιμη βιζα και σε 5 χρονια μπορεις να γινεις αυστραλος υπηκοος. Δεν ξερω τι γινεται με το centerlink.
                              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                              Comment


                                #90
                                apantai kanenas ipefthinos edo sta erotimata i gia kous - kous ine edo; exo 10 meres pou exo grapsi ala foni voontos en ti erimo.

                                Comment

                                Working...
                                X