Announcement

Collapse
No announcement yet.

Sites που είναι απάτη.

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    3η μερα, σωρεία τηλεφωνημάτων, σταθερά στις 15.00 ώρα ελλάδας...
    ευτυχώς που απουσιάζω εκείνες τις ώρες...

    Comment


      #47
      καλησπερα και απο μενα (καινουρια στο site) και !!!
      θα ηθελα να σχολιασω το γεγονος οτι και εγω την πατησα με αυτους και με πηρανε τηλεφωνο!! το θεμα ειναι οτι ψιλιαστηκα οτι μαλλον ειναι απατη γιατι 1ον με πηρανε μεσημερι στις 2.30 γιατι δε με βρηκαν νωριτερα και εκει ηταν 10 και το βραδυ.... η προφορα της γυναικας δεν ηταν και πολυ αυστραλιανη και καποια στιγμη εκανε και καποια λαθακια κατι προθεσεις (ειμαι πτυχιουχος αγγλικης)... 2ον οταν μου ζητησε το επιθετο του ανδρα μου και απλα της το ειπα δεν μου ζητησε να κανω spelling και πιστεψτε με ειναι πραγματικα δυσκολο! τελος παντων, αφου μου ειπε αυτα που ηθελε να μου πει... μου ζητησε καρτα και οταν της ειπα οτι θα μιλησω πρωτα με το συζυγο με ρωτησε αν μπορω να της εχω την απαντηση μεχρι την κυριακη... ετσι αναρωτηθηκα... τι εταιρια ειναι αυτη που ειναι ανοιχτη τις κυριακες? ρωτησα ενα γνωστο μου στην Αυστραλια και μου ειπε οτι ειναι απατη. το νου σας !

      Comment


        #48
        Originally posted by alouminas View Post
        Καλησπέρα παιδιά. Τι γνωρίζεται για την alfa-agency??

        Read more: http://www.alfa-agency.eu
        Μακριά απο τέτοια διαδικτιακά γραφεία μετανάστευσης. Τι πάει να πει είμαστε ενας διεθνής οργανισμός που σας φροντίζουμε να βγάλετε βίζα???
        Ο οποιοσδήποτε μπορεί να είναι οτι δηλώσει και μπορεί να κάνει οτι πει????
        Στο internet ισχύει είσαι οτι δηλώσεις γιατι ο άλλος δεν μπορεί να επαληθεύσει την αλήθεια εύκολα. Για παράδειγμα αυτές τις αράδες τις γράφει ο σκύλος μου που τον εχω εκπαιδεύσει. Αλήθεια λέω.

        Σχεδόν το πίστεψες. Αυτό είναι το πρόβλημα. Με 20 δολάρια για όνομα και άλλα 100 για hosting στήνεις οτι μαλακία θες και λες οτι μαλακία θες επίσης.
        Τα εργαλεία που έχεις για να καταλάβεις οτι είναι ή οχι απάτη είναι να έχει gov μέσα στην διεύθυνσή του αν δηλώνει οτι είναι κρατικό της Αυστραλίας, γιατι εδώ ολα τα κρατικά site έχουν το gov απο το goverment μέσα στο όνομα url της ιστοσελίδας.
        Το άλλο είναι εφόσον δεν είναι gov, να αναφέρει τις πηγές του με link. Αν εδώ στο patriotaki λέγαμε ο καθένας τι νόμιζε οτι ισχύει ή πιστεύω οτι... χωρίς να αναφέραμε με link απο που το διαβάσαμε, θα δίναμε παραπληροφόρηση έστω και τσάμπα.
        Ελπίζω ο Σφακιανάκης κάποια στιγμή να ασχοληθεί με τέτοιου είδους site, αλλά πάλι για να ασχοληθεί κάποιος πρέπει να κάνει καταγγελία.
        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          #49
          Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να είναι αυτό; Ονομάζεται Migration expert. Το έλαβα σήμερα με mail που μου οσμίζεται ολίγον από Ausfis. Το περίεργο είναι το εξής: Το επάγγελμα μου είναι γεωπόνος. μπορώ να δουλέψω στην αυστραλία ως Agricultural Consultant Agricultural Scientist Agricultural Technician. Επίσης έχω εμπειρία 13 ετών, ως ελεύθερος επαγγελματίας, σε αρδευτικά δίκτυα και κατασκευές κήπων. Οι ειδικότητες αυτές έχουν ζήτηση στην Αυστραλία. Κάνοντας ένα test που έχει μέσα αυτό το site διαπίστωσα ότι δεν μάζευα κάποιους πόντους ώστε να γίνω δεκτός.
          Δοκίμασα τα πάντα μέχρι και να δηλώσω ότι είμαι Lansdcape Architect, ειδικότητα που απαιτεί διδακτορικό τουλάχιστον για τα δεδομένα της Ελλάδας και ξέρω ότι σίγουρα έχει ζήτηση στην Αυστραλία. ούτε και τώρα δεκτός.
          Μετά μου μπήκε ο διάολος μέσα και λέω θα δηλώσω γιατρός, νοσοκόμα, οδοντίατρος και ότι άλλο μου ερχόταν στο μυαλό. μηδέν. όλοι απορριπτέοι.
          Μετά βέβαια αν κατάλαβα καλά με τα μέτρια αγγλικά μου σου έλεγαν σε γενικές γραμμές < ότι εμείς είμαστε εδώ για να σε βοηθήσουμε κτλ> Απο την μία σου στέλνουν την ψυχρολουσία και μετά σου στέλνουν μήνυμα ελπίδας για να πέσεις στα δίκτυα τους. Ρίξτε μια ματιά. Ίσως να έχω άδικο
          Σας παραθέτω και το mail που μου στείλαν

          Registration for Skilled Visa - Australia‏
          Dear Athanasios,
          Thank you for registering for a Skilled Work Visa to Australia with Migration Expert, the number 1 immigration portal in the world.
          Congratulations, you have taken the first step towards applying for your Australian Skilled Work Visa. As a registered member, you will receive important immigration news, special offers only available to members, and much more!Now that you have registered, all you need to do is complete the Online Australian Visa Eligibility Assessment, and then proceed with the next step in your client profile.
          Australia needs skilled workers to fill important gaps in their labour market. There are 108,100 Australian work visas to be granted in 2010-11, so now is the perfect time to start your application process.
          Your Client ID and login information are below, please keep this information safe.
          Your Client Account Details:
          Client-ID:
          Username:
          Our friendly customer service staff will ask you for your client ID anytime you contact us regarding your account.
          Your Next Steps:
          1. Complete your Online Australian Visa Eligibility Assessment; η οποία είναι στην διεύθυνση
          https://www.migrationexpert.com.au/member/member_login.aspand
          2. Proceed with the next step in your profile.
          Your privacy is important to us. We will not sell, rent, or give your personal details to anyone. At any point, you can select to stop receiving emails from Migration Expert through the My Account section of your secure client area.
          If you have any questions please do not hesitate to contact us through the support section of our website, or by calling any of our global offices. Our Client Care Centre is open 24 hours day from Sunday 11.00 PM UTC to Friday 9.00 PM UTC.
          Kind Regards,
          Client Services
          Migration Expert - Australian Visa Services

          Comment


            #50
            Originally posted by thanasispatra View Post
            Έχετε καμία ιδέα... Services
            Δεν έχουν καμία δικαιοδοσία να έχουν οδηγό στο δικό τους site. Φυσικά και θα σου λέει οχι σε όλα για να γίνουν χρήσιμες οι υπηρεσίες τους μετά.
            Το site είναι ενα: http://immi.gov.au
            Ολα τα άλλα είναι κοινές μπανανόφλουδες για να τις πατάς και να γλυστράς.
            Μην χάνει κανείς τον χρόνο του με άλλα site.
            Immi.gov.au και μετά λίγο patriotaki. Κανονικά ούτε το patriotaki χρειάζεται αλλά τέλος πάντων αφού είμαστε εδώ μιλάμε. Τουλάχιστον δεν πουλάμε τίποτα , ούτε κατευθύνουμε τον κόσμο πουθενά αλλού εκτός απο την πηγή: http://immi.gov.au
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              #51
              Ευχαριστώ, γιατί κάποια στιγμή μου είχαν κοπεί τα πόδια. Δεν έχω κινήσει ακόμα διαδικασίες για να βγάλω visa, λόγω της γυναίκας μου. Που να αφήσει τους γονείς της κλπ. Εγώ της λέω να φύγουμε όσο έχουμε ακόμα αξιοπρέπεια, όσο φοράμε τα βρακιά μας βρε αδερφέ γιατί στο τέλος θα αναγκαστούμε να φύγουμε ξεβράκωτοι. Προς το παρόν θα κοιτάξω να κάνω τα χαρτιά μου στην VETASSESS για αναγνώριση του πτυχίου μου και θα αρχίσω να στέλνω και κανά βιογραφικό (13 χρόνια δουλειά δεν μπορούν να πάνε έτσι χαμένα) και βλέπουμε. Το παράπονό μου και όχι μόνο το δικό μου, είναι ότι μου έχουν καταστρέψει την ζωή. Και η ζωή μου είναι τα παιδιά μου και το μέλλον τους. Σε μια χώρα που δεν τους νοιάζει τι ξέρεις αλλά ποιόν ξέρεις έχω κουραστεί να αγωνίζομαι για κάτι καλύτερο. Γι' αυτό θέλω να σηκωθώ να φύγω.

              Comment


                #52
                Προσοχή πατριώτες στις απάτες. Έμαθα σήμερα απο γνωστό μου που ετοιμάζει τα χαρτιά του για partner visa και δεν γνωρίζει καλά την χρήση του υπολογιστή, οτι έκανε αναζήτηση για την πρεσβεία της Αυστραλίας στο Βερολίνο, και βρήκε μια σελίδα που είχε κατάληξη .com και αυτός νόμισε οτι αυτή είναι και έστειλε χαρτιά και λεφτά εκεί αφού διάβασε τι λέγανε και ακολούθησε τις οδηγίες τους.
                Προσοχή γιατι υπάρχει και αυτό το είδος απάτης. Η αντιποίηση μιας ιστοσελίδας, εμφανισιακά ώστε να ξεγελαστεί κάποιος και να νομίζει οτι είναι στην αυθεντική.
                Προσοχή λοιπόν αν θέλετε να διαβάσετε κάτι απο site που έχει να κάνει με την Αυστραλία και την κυβέρνησή της, θα έχει πάντα, αν είναι το σωστό, την κατάληξη .gov.au
                Ετσι μπορεί κάποιος να βεβαιωθεί οτι δεν είναι σε παραπλανητικό site.
                Εαν δε είναι σελίδα που εισάγει στοιχεία θα έχει και https:// και οχι http://
                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                Comment


                  #53
                  Καλημερα σε ολους.
                  Μολις χθες (Σαββατο) που ειχα ελευθερο χρονο εψαχνα για Αυστραλια και επεσα πανω στο ausfis. Αφου εκανα την αρχκη εγγραφη μετα απο 2-3 ωρες χτυπα τηλεφωνο με νουμερο +61.... Οποτε αρχισαν το παραμυθι. Φυσικα δε θα εδινα πιστωτικη απο τηλεφωνο. Ειπα οτι θα το σκεφτω και μου ειπαν οτι εχουν πολυ δουλεια και συνεργαζονται με την κυβερνηση και οτι εχω ενα περιθωριο 24 ωρων. Ευτυχως με λιγο ψαξιμο (και ΕΔΩ πατριωτακια! ; ) και σε αγγλοφωνα forum- οπου εκει καποιος απο Ausfis επιχειρει να απαντησε στα commentsι κιολας!) ανακαlυψα αρκετα ενδιαφεροντα! Τη γλυτωσα λοιπον, αν και απο τα τηλεφωνα δε το γλυτωνω το πρηξιμο...

                  Comment


                    #54
                    Η ΑΠΑΤΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΡΙΑ!

                    ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ :


                    http://www.dikaiologitika.gr/compone...aystralia.html






                    Η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΥΤΗ ΣΑΣ ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΙ (ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ;) ΣΤΟΝ AUSFIS,ΜΕ ΤΟ ''ΤΡΥΠΑΚΙ'' <<ΚΑΝΤΕ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΔΩ>> ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗ ΓΕΛΑΣΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΜΠΕΙΤΕ ΕΚΕΙ!!!! ΘΑ ΧΑΣΕΤΕ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΑ!!!
                    Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                    Comment


                      #55
                      [QUOTE=αντρικος;33247]]ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ : ]...]

                      μπραβω ρε φιλε καλα κανεις και το γραφεις

                      Comment


                        #56
                        kanenas den ipaxreonei tous xristes enos site na kanoun aitisi h otidipote,h diafimisi einai apo affiliate program

                        Comment


                          #57
                          expo-australia στην Αγγλία

                          Συναγωνιστές έχει κανείς σας πληροφορίες για το http://www.expo-australia.com/
                          Φαίνεται ενδιαφέρον !!!!! Από ότι βλέπω περιλαμβάνει κυρίως εταιρείες και ίσως αποδειχθεί πιο "επκερδές" σε σχέση με το γεγονός της Αθήνας.
                          Παρακαλώ αν έχετε και άλλες πληροφορίες !!!

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by darnakas View Post
                            Συναγωνιστές έχει κανείς σας πληροφορίες για το http://www.expo-australia.com/
                            Φαίνεται ενδιαφέρον !!!!! Από ότι βλέπω περιλαμβάνει κυρίως εταιρείες και ίσως αποδειχθεί πιο "επκερδές" σε σχέση με το γεγονός της Αθήνας.
                            Παρακαλώ αν έχετε και άλλες πληροφορίες !!!
                            Δεν ξερω αν ειναι αξιοπιστο δεν βλεπω gov.au η κατι αναλογο,εκ πρωτης παραπεμπει αλλου...Παρακαλω αν γνωριζει καποιος ας αναφερει.

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by darnakas View Post
                              Συναγωνιστές έχει κανείς σας πληροφορίες για το http://www.expo-australia.com/
                              Φαίνεται ενδιαφέρον !!!!! Από ότι βλέπω περιλαμβάνει κυρίως εταιρείες και ίσως αποδειχθεί πιο "επκερδές" σε σχέση με το γεγονός της Αθήνας.
                              Παρακαλώ αν έχετε και άλλες πληροφορίες !!!
                              Υπάρχουν κυρίως δυο τρόποι με τους οποίους μπορείς να αναγνωρίσεις ενα site αν είναι απάτη ή αξιόπιστο.

                              Ενα είναι οτι αν έχει .gov.au τότε είναι επίσημο απο το κράτος της Αυστραλίας άρα αξιόπιστο.
                              Όλα τα υπόλοιπα που τελειώνουν σε com, net, org κάνουν 12$ και τα αγοράζει όποιος θέλει και λέει οτι θέλει.

                              Δεύτερο είναι οτι αν κάποιος προσφέρει συμβουλές ή υπηρεσίες μετανάστευσης εδώ στην Αυστραλία τότε πρέπει να είναι εγγεγραμένος και πιστοποιημένος με το σύστημά τους στην σχετική ένωση που λέγετε MARA.
                              Αν δεν είναι είναι παράνομος και σίγουρα οι υπηρεσίες που προσφέρει είναι χαμηλού επιπέδου.

                              Έτσι αν ενα site προσφέρει μεταναστευτικές υπηρεσίες πρέπει να αναγράφει και τον immigration agent που είναι εγγεργαμένο μέλος της MARA που ουσιαστικά προσφέρει τις υπηρεσίες.

                              Το συγκεκριμένο ακόμα και να μην είναι απάτη, και να έχει μεταναστευτικό πράκτορα, κατα την γνώμη μου, εκμεταλεύεται το γεγονός οτι πολύς κόσμος γνωρίζει για το Australia need skills expo και απο την άλλη την παγκόσμια τάση για μετανάστευση στον Καναδά, Αυστραλία, κυρίως, και ετσι στήσανε το αντίστοιχο.
                              Διοργανώνουν εκθέσεις, αν διοργανώνουν τίποτα και δεν είναι μόνο για να αγοράσεις το ανάλογο ticket, οι οποίες είναι αντίγραφα των επίσημων εκθέσεων-events που διοργανώνει το υπουργείο μετανάστευσης της Αυστραλίας, ώστε να σκεφτεί κάποιος ακριβώς όπως είπες: Αφού δεν έβγαλα άκρη με την επίσημη θα βγάλω με αυτούς γιατι τους πλήρωσα.
                              Δηλαδή να πιστεψουμε οτι οι εργοδότες που δεν ήρθαν στην επίσημη έκθεση θα παρευρίσκονται στην ιδιωτική, αυτής της εταιρίας, γιατι είναι τι?

                              Νομίζω οτι είναι αρκετά ξεκάθαρα τα πράγματα, όσο και να θέλουν να τα θολώνουν για δικό τους ώφελος διάφοροι επιτήδιοι.
                              Η πηγή είναι μια : http://immi.gov.au και ευτυχώς που την έχουν φτιάξει και είναι δωρεάν η χρήση της.
                              Ολα τα άλλα είναι κοινές οδοντόκρεμες και λάσπες με βρωμόνερα.


                              Τελικά όπως ανέφερε ο darnakas, που πήγε στο συγκεκριμένο event, έμεινε ικανοποιημένος και ζήτησε να μην θεωρείτε απάτη το συγκεκριμένο site.
                              Αν και δεν μπορούμε να επαληθεύσουμε τα λεγόμενα, δεν έχουμε και λόγο να θεωρούμε σώνει και καλά απάτη αυτό το site.
                              Υπομονή και επιμονή patriotes.

                              Comment


                                #60
                                Η δράση κυκλωμάτων εις βάρος όσων αναζητούν καλύτερη προοπτική στο εξωτερικό


                                Προσοχή!!!

                                Άλλο ενα είδος απάτης που έχει παρουσιαστεί. Διαβάστε το παραπάνω άρθρο.

                                Στέλνοντας βιογραφικά για ανεύρεση εργασίας, ακόμα και αν περάσετε διαδικτυακή συνέντευξη μεσω Skype, και πρόλο που μπορεί ολα να μοιάζουν νομότυπα, εαν στο τέλος σας ζητήσουν χρήματα, να αρχίσετε να πιστεύετε οτι είναι μάλον απάτη.
                                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                                Comment

                                Working...
                                X