Announcement

Collapse
No announcement yet.

Sites που είναι απάτη.

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Αγαπητή συναγωνιστές ευτυχώς για μένα παρά την επισήμανση σας, βρέθηκα στο Λονδίνο το ΣΚ 12-13 Νοεμβρίου και παρακολούθησα το event που αναφέρεται στο http://www.expo-australia.com/.

    Ήταν μια πολύ καλή παρουσίαση στο στυλ των job fairs, υπήρχαν πολλές εταιρείες που ενεργά έψαχναν κυρίως μηχανικούς και ιατρικές ειδικότητες άμεσα καθώς και για διάφορα επαγγέλματα trades. Όσοι ενδιαφέρονται ας κοιτάξουν στα sites των εταιρειών και δεν θα χάσουν.
    Εγώ προσωπικά είχα μια συνέντευξη για το project Gorgon http://kjv.com.au/ και βλέπουμε,

    Οπότε ας αφαιρεθεί το ποστ από το σαίτ απάτη.....
    Καλή αναζήτηση...

    Comment


      #62
      Καλημέρα και από εμένα
      Είχα και εγώ την ίδια τύχη και έπεσα επάνω στην ιστοσελίδα aufis το καλό είναι ότι δεν έβαλα λογαριασμό φυσικά με πήραν τηλέφωνο την επόμενη μέρα και τους είπα ότι δεν ενδιαφέρομε.
      Ακριβώς την επόμενη μέρα μου έστειλαν email και με ρωτούσαν αν έκαναν κάποιο λάθος και τους είπα ότι δεν ενδιαφέρομε?
      Τους απάντησα λοιπόν ότι δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώσω κάποια χρήματα για να μου βρούνε δουλεία και που στο τέλος μπορεί απλά να πάρουν τα χρήματα και να μην κάνουν τίποτα!!
      Το καλό είναι ότι η απάντηση τους είναι ότι έχουν βοηθήσει πολύ κόσμο και όλα τα συναφή για να με πείσουν.
      Η απάντηση μου…. Που σταμάτησαν να ασχολούνται μαζί μου….
      Αγαπητή aufis επειδή βλέπω ότι είσαστε επαγγελματίες στο είδος σας και παρά πολύ καλή σε αυτό που κάνετε τότε θα σας κάνω μια πρόταση!!
      Θα μου βρείτε δουλεία full time και φυσικά θα το κάνετε σε πολύ σύντομο διάστημα σαν επαγγελματίες που είσαστε και θα σας πληρώσω με τον πρώτο μισθό που θα πάρω!!
      Και η απάντηση τους !! μας συγχωρείτε αλλά αν δεν καταβάλετε το πόσο (που μου έκαναν και έκπτωση στο τέλος) δεν μπορούμε να προχωρήσουμε τον φάκελο σας.

      Comment


        #63
        Originally posted by geotzi View Post
        Καλημέρα και από εμένα
        Είχα και εγώ την ίδια τύχη και έπεσα επάνω στην ιστοσελίδα aufis το καλό είναι ότι δεν έβαλα λογαριασμό φυσικά με πήραν τηλέφωνο την επόμενη μέρα και τους είπα ότι δεν ενδιαφέρομε.
        Ακριβώς την επόμενη μέρα μου έστειλαν email και με ρωτούσαν αν έκαναν κάποιο λάθος και τους είπα ότι δεν ενδιαφέρομε?
        Τους απάντησα λοιπόν ότι δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώσω κάποια χρήματα για να μου βρούνε δουλεία και που στο τέλος μπορεί απλά να πάρουν τα χρήματα και να μην κάνουν τίποτα!!
        Το καλό είναι ότι η απάντηση τους είναι ότι έχουν βοηθήσει πολύ κόσμο και όλα τα συναφή για να με πείσουν.
        Η απάντηση μου…. Που σταμάτησαν να ασχολούνται μαζί μου….
        Αγαπητή aufis επειδή βλέπω ότι είσαστε επαγγελματίες στο είδος σας και παρά πολύ καλή σε αυτό που κάνετε τότε θα σας κάνω μια πρόταση!!
        Θα μου βρείτε δουλεία full time και φυσικά θα το κάνετε σε πολύ σύντομο διάστημα σαν επαγγελματίες που είσαστε και θα σας πληρώσω με τον πρώτο μισθό που θα πάρω!!
        Και η απάντηση τους !! μας συγχωρείτε αλλά αν δεν καταβάλετε το πόσο (που μου έκαναν και έκπτωση στο τέλος) δεν μπορούμε να προχωρήσουμε τον φάκελο σας.
        πολυ καλη αντιπροταση τους εκανες,σωστοοος!!

        Comment


          #64
          αυτοι απο την αουσφισ εφαγαν απο εναν γνωστο μου 4000 ευρω...το επαιζε και εξυπνος και την πατησε σαν αμερικανακι...περιτο να σας πω οτι εξαφανιστηκαν αμεσως μετα

          Comment


            #65
            Australian Visas: Online Visa Services and Advice
            Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς τίποτα για αυτό το side?
            "Το φως...το φως! Ας το χαρούμε όσο θα υπάρχουμε εμείς γιατί κείνο θα υπάρχει και χωρίς εμάς" Λουντέμης

            Comment


              #66
              Originally posted by zzzz View Post
              Australian Visas: Online Visa Services and Advice
              Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς τίποτα για αυτό το side?
              Ειναι ένας καλός τρόπος για να χάσεις τα λεφτά και το χρόνο σου. Καλύτερος και από την εφορία!

              Comment


                #67
                Άλλος ενας νέος τρόπος που βρήκανε να εκμεταλεύονται την ανάγκη και την αγωνία του κόσμου.
                www.sponsorshipaustralia.net
                www.nabthatjob.com
                Αυτά τα δυο site είναι και καλά συλλογή απο ολες τις δουλειές που μπορούν να σε κάνουν sponsored worker και να βγάλεις την πολυπόθητη βίζα.
                Δεν έχουν διευθύνσεις και τηλέφωνα γιατι ολο και ολο απο πίσω είναι ενας απαταιώνας που περιμένει τα χρήματα στο pay pal.
                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                Comment


                  #68
                  Originally posted by Agoriani View Post
                  Άλλος ενας νέος τρόπος που βρήκανε να εκμεταλεύονται την ανάγκη και την αγωνία του κόσμου.
                  www.sponsorshipaustralia.net
                  www.nabthatjob.com
                  Αυτά τα δυο site είναι και καλά συλλογή απο ολες τις δουλειές που μπορούν να σε κάνουν sponsored worker και να βγάλεις την πολυπόθητη βίζα.
                  Δεν έχουν διευθύνσεις και τηλέφωνα γιατι ολο και ολο απο πίσω είναι ενας απαταιώνας που περιμένει τα χρήματα στο pay pal.
                  πολυ καλη πληροφορια που θα σωσει πολυ κοσμο απο επιτηδειουs...γεια σου Agoriani!patriotakia be careful...

                  Comment


                    #69
                    καλημέρα ειμαι νέο μέλος έχω διαβάσει αρκετά μέσα απο το πατριώτακη σχετίκα με την μετανάστευση μιάς και μας απάσχολει πλέον πολύ το θέμα και να σασ πω και γω την εμπείρια μου τι έπαθα σχετίκα με αυτά τα παράνομα γραφεία.
                    περίπου πρίν 2 εβδομάδεσ έβαλα αναζήτηση στο coogle σε σελίδεσ με θέμα εργασία απελπισμένη πλέον καθώτι ανέργη 6 μήνεσ και μου έβγαλε εργασία στο εξωτερίκο
                    άνοιξα το site και με πέταξε κατευθείαν στο παραπάνω που σας ανέφερα.
                    χωρίσ ιδιαίτερα να βάλω τα στοιχεία μου παρά μόνον ενα τηλ και το email μου και χωρίσ ομωσ να συνεχίσω παρά κάτω γιάτι κάτι δεν μου αρεσε.
                    Το σταμάτησα και βγήκα δεν πέρασαν 2 ώρεσ περίπου εδω 6μμ εκεί 12μμ και με πήραν τηλ .
                    Άρχισαν να με ρωτάνε διάφορα τα στοιχεία μου που δούλεψα τελευταία αν έχω παιδιά
                    και πόσο καιρό είμαι άνεργη.
                    Τέλος με ρώτησαν αν και ο συζυγός μου μιλάει το ίδιο καλά αγγλικά
                    και όταν τους απάντησα ο,τι
                    οχι μόνο τα μιλάει αλλά είναι και γεννήμενος εκεί η απάντηση τους ?oh really?και μου
                    έκλεισαν το τηλ κατάμουτρα.
                    Έκτοτε μου έχουν στείλει 3 email τα όποια πάνε μέσα στα spam και τίποτα άλλο
                    αυτά είχα να πω στήν πορεία θα τα λέμε
                    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                    Comment


                      #70
                      καλησπέρα και απο μένα σε όλους/όλες τόσο σε ελλάδα όσο και σε αυστραλία.
                      έπεσα πάνω σε μία διαφήμιση σήμερα το μεσημέρι και συμπλήρωσα όνομα, ηλικία, τηλέφωνο και κατά τις 8 το βραδάκι με πήρανε. το site ειναι αυτο www . ausfis . org /_sys/EN/lp_new_land.aspx?u=142144187&p=DT990&paymentType=1 &af=_ema_dp_00[/url]

                      απλά άλλαξε ο μανωλιός και έβαλε τα ρούχα αλλιώς? (όσον αφορά την πρώτη σελίδα του ausfis.org που ήδη αναφέρεται σε προηγούμενα μηνύματα). πάτησα πάνω και στο site που βρήκα πιο πάνω και με βγάζει σε διαφορετική σελίδα απο αυτή που επισκέφτηκα εγώ σήμερα.
                      anyway... κάτι είχα ακούσει για σχετικές απάτες και αφού μίλησα μαζί τους στο τηλέφωνο, μόλις το έκλεισα έψαξα στο ιντερνετ και βρέθηκα και πάλι στο "patriotaki.net" και διάβασα σε αυτό το topic όλα τα posts. το τηλεφωνικό νούμερο που με κάλεσε σήμερα, προαναφέρθηκε και παραπάνω σε άλλα μηνύματα (61291917406). η αλήθεια είναι ότι δεν μου ζήτησαν πιστωτικές, δεν μου ζήτησαν χρήματα. με ξαναρώτησε η ανδρική φωνή η οποία μου συστήθηκε κιόλας, αλλά εγώ πάνω στον "πανικό" μου δεν το συγκράτησα, πόσο χρονών είμαι, αν είμαι παντρεμένη, αν έχω παιδιά, τι μόρφωση έχω, αν έχω κάποιο πτυχίο, αλλά δεν με ρώτησε τι δουλειά κάνω. όταν του είπα με τι ασχολούμαι, μου είπε αν έχω κάποια πιστοποίηση, κάποιο πτυχίο, ένα χαρτί τελος πάντων που να αναφέρει ότι έχω τελειώσει κάτι συγκεκριμένο. του είπα ότι δεν έχω τετοιο χαρτί, ότι απλά κάνω 25 χρόνια αυτή τη δουλειά και ότι απλά έχω την πείρα πλέον. τότε μου είπε να ζητήσω απο τον εργοδότη μου κάτι σαν πιστοποίηση για την προϋπηρεσία μου. του είπα οκ και με ρώτησε αν θέλω να επικοινωνήσουμε σε μία ή δύο εβδομάδες. του είπα να μου δώσει 2 εβδομάδες καιρό και είπε ότι θα με ξαναπάρει τότε.
                      μέσα στην όλη κουβέντα, και αφού του είπα τι δουλειά κάνω, μου είπε ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη θέση στην αυστραλία για αυτό, αλλά ούτε και για τον άντρα μου, αλλά ότι μπορεί να μου βγάλει πράσινη κάρτα για τις ΗΠΑ. του είπα ότι δεν ενδιαφέρομαι για ΗΠΑ. η κουβέντα κύλησε ομαλά θα έλεγα χωρίς κάτι περίεργο που θα με έκανε να ανησυχήσω ότι είναι απάτη, αν δεν ήμουνα ήδη ενημερωμένη ότι υπάρχουν άτομα και "εταιρείες" που καταπιάνονται με αυτού του είδους τις απάτες. μετά όταν έψαξα στο ιντερνετ, θυμήθηκα ότι τα εξουσιοδοτημένα sites απο την αυστραλιανή κυβέρνηση πρεπει να έχουν το gov. τώρα, όταν θα με ξαναπάρουν, ελπίζω να μην έχω ιδιαίτερα προβλήματα και να τους ξεφορτωθώ. πάντως έχω κρατήσει απο προηγούμενα μηνύματα σε αυτό το topic την σελίδα της αυστραλιανής ομοσπονδιακής αστυνομίας και αν έχω πρόβλημα θα απευθυνθώ σε αυτούς.
                      να 'στε όλοι καλά και καλό κουράγιο αδέρφια, όπου κι αν βρίσκεστε...

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by roulame View Post
                        καλησπέρα και απο μένα σε όλους/όλες τόσο σε ελλάδα όσο και σε αυστραλία.
                        έπεσα πάνω σε μία διαφήμιση σήμερα το μεσημέρι και συμπλήρωσα όνομα, ηλικία, τηλέφωνο και κατά τις 8 το βραδάκι με πήρανε. το site ειναι αυτο έχ
                        O δρόμος για την Αυστραλία είναι ένας και μοναδικός! Τα επίσημα site της αυστραλιανής κυβέρνησης και οι πιστοποιημένοι από τον MARA migration agents! Όλα τα άλλα είναι σα να παίζεις λοττο, αν όχι απάτη!!
                        Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                        Comment


                          #72
                          Γεια σας με λένε Πανο και πιστεύω ότι η ασχημη εμπειρία μου θα βοηθήσει τον κόσμο που πρόκειται να μεταναστεύσει ή πρόκειται να αρχίσει τη διαδικασία.

                          Ξεκίνησα όλες τις διαδικασίες ουσιαστικά απο το Νοεμβριο, και αφού ξεσκόνισα για τα καλά τον ιστότοπο του Υπουργείου Μετανάστευσης της Αυστραλίας και ήξερα τι επρεπε να κάνω, άρχισα να κοιτάζω διάφορα sites μήπως και μαζέψω καποια επιπλέον πληροφορία. Ενα απο αυτά ήταν το Global Visas και αφού συμπλήρωσα ένα initial assessment, την επόμενη μέρα με πήρε τηλέφωνο ένας τύπος και μιλάγαμε περίπου δύο ώρες. Συνέχισε να με καλεί σχεδον σε καθημερινη βαση απο τις αρχές δεκεμβριου ως το τέλος του μήνα, και σχεδον με είχε πείσει να πληρώσω για guidance and assistance παρόλο που ειχα πληρη γνωση τι επρεπε να κανω για την περιπτωση μου. Το ποσο ήταν 1500 λίρες και στις 23 Γενάρη κ ενω ειχα δώσει επιτυχώς αγγλικά είπα να τους πω οκ, μόνο και μονο για να είμαι σίγουρος ότι τα χαρτια που μαζεψα για το skills assessment, και στη συνέχεια για την αίτηση της βιζας ότι θα ήταν όλα οκ

                          Η έλλειψη αυτοπεποιθησης μου ήταν ομως αυτή που με έβαλε σε μπελάδες. Παρόλο που ήταν MARA registered, οι τύποι ειναι απατεώνες!!! Η βοηθεια που έλαβα ήταν μηδενική κανεις δε διαβαζε τα εγγραφα που τους ανεβαζα και με αποκορυφωμα ενώ την προηγουμενη εβδομαδα ετοιμαζομουν να στειλω την αιτηση για τη βιζα τους ρώταγα καποιες ερωτησεις, αυτοι μου λεγανε οτι πρεπει να περασω αγγλικα, και skills assessment, (πραγμα που έχω ήδη κανει και τους ειχα ενημερώσει). Με το που τους ειπα οτι θελω να διακοψουμε τη συμφωνια και να μου επιστρεψουν τα λεφτα οι τυποι εξαφανιστηκαν και παρόλα τα μαιλ και τα τηλεφωνηματα τηρουν σιγη ιχ8υος, χωρις βεβαια να εχουν κλεισει το λογαριασμο μου στο σαιτ τους προφανως για να παρουν και τα υπολοιπα λεφτα...

                          Τελικά όλα τα εγγραφα τα μαζεψα μονος μου, τα εστειλα μονος μου και δεν ελαβα καμια χρησιμη πληροφορια απο τους απατεωνες που τωρα προσπαθω να βρω τροπο πως θα τερματισω τη συμφωνια και να παρω τα λεφτα μου πισω...

                          Γι αυτο φιλοι προσοχη, οι τυποι ειναι απατεωνες και εκμεταλευονται την αναγκη μας. Οπως μαζεψα ολα τα χαρτια και εκανα την αναγνωριση των πτυχιων και προυπηρεσιας μου μονος μου έτσι μπορειτε και σεις, μην εμπιστευτειτε κανεναν παρα μόνο τον εαυτό σας και τη θεληση σας για μεταναστευση...

                          Με πιασανε κοροιδο, μη σας πιασουν και σας....

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by αντρικος View Post
                            O δρόμος για την Αυστραλία είναι ένας και μοναδικός! Τα επίσημα site της αυστραλιανής κυβέρνησης και οι πιστοποιημένοι από τον MARA migration agents! Όλα τα άλλα είναι σα να παίζεις λοττο, αν όχι απάτη!!

                            το κατάλαβα, ευτυχώς πιστεύω, εγκαίρως... αν και με ξαναπήρανε σήμερα τηλέφωνο, την ίδια ώρα (στις 8), αλλά δεν το σήκωσα. αλλά όπως λέει και ο pmav " το Global Visas...Παρόλο που ήταν MARA registered, οι τύποι ειναι απατεώνες!!!". δυστυχώς υπάρχουν τόσο καλά δικτυωμένοι απατεώνες που δεν μπορείς να τους ξεχωρίσεις (ειδικά άμα κολυμπάς σε εντελώς άγνωστα νερα).

                            να στε όλοι καλά

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by pmav View Post
                              Παρόλο που ήταν MARA registered, οι τύποι ειναι απατεώνες!!!

                              Μια ερώτηση Πάνο, για να βοηθήσουμε στην κατανόηση της υπόθεσής σου...
                              Το ότι είχαν μητρώο MARA, ήταν κάτι που το διασταύρωσες ή απλά ένας αριθμός στο σάιτ τους;
                              Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by αντρικος View Post
                                Μια ερώτηση Πάνο, για να βοηθήσουμε στην κατανόηση της υπόθεσής σου...
                                Το ότι είχαν μητρώο MARA, ήταν κάτι που το διασταύρωσες ή απλά ένας αριθμός στο σάιτ τους;
                                Πράγματι Πάνο, πρώτα συγχαρητήρια που έχεις το θάρος και το λες γιατι πολλοί δεν παραδέχονται οτι την πάτησαν και "ποιούν την νήσσαν".
                                Όμως πως ακριβώς διαπίστωσες οτι είχαν πιστοποιημένο MARA agent?
                                Στο site της αρχής MARA www.mara.gov.au έχει μηχανή αναζήτησης για να βρείς κάποιον agent με όνομα, περιοχή ή και αριθμό πιστοποίησης. Απο εκεί τον βρήκες?
                                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                                Comment

                                Working...
                                X