Announcement

Collapse
No announcement yet.

Sites που είναι απάτη.

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by jkostop View Post
    Έχει συνεργαστεί κανείς με αυτό το γραφείο?: yournewlife.com.au Είναι recruiters που κανονίζουν 457 ή άλλες sponshred visa για Αυστραλία.
    Μου έκανε εντύπωση η γρήγορη ανταπόκριση τους, το ότι μου στέλνει μηνύματα μεσημέρι (ώρα Ελλάδας) ενώ λέει ότι κατοικεί Μελβούρνη και υπόσχεται 100% εύρεση εργασίας στο αντικείμενο μου ζητώντας 5000$...
    Τι λέτε??
    Χωρίς να ψάξω παραπάνω 99% είναι Scam.
    Δεν έχει MARA number άρα πώς ασχολείται με visa?
    Στη σελίδα FB δεν έχει σχόλια από κανέναν άλλο εκτός από εκείνη και είναι πολύ πρόσφατα ανοιγμένη.
    Στην τελική σου ζητάει λεφτά ΠΡΙΝ καν πάρει το πρώτο email.

    Comment


      Έχει συνεργαστεί κανείς με αυτό το γραφείο?: yournewlife.com.au Είναι recruiters που κανονίζουν 457 ή άλλες sponshred visa για Αυστραλία.
      καλησπέρα,
      συνήθως οι σελίδες που έχουν κατάληξει σε org ή com αυτού του τύπου δεν είναι έγκυρες. Δεν ξερω αν είναι αξιόπιστο δεν βλέπω gov.Θα πρέπει να είναι ποιστοποιημένος mara agent ρίξε μια ματιά και βάλε και δω το ερωτημά σου.



      Πάντως πρίν κάνεις κάτι δώσεις στοιχεία ή λεφτά να είσαι 100% σίγουρος.


      καλή επιτυχία
      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

      Comment


        Originally posted by pagonelos View Post
        Χωρίς να ψάξω παραπάνω 99% είναι Scam.
        Δεν έχει MARA number άρα πώς ασχολείται με visa?
        Στη σελίδα FB δεν έχει σχόλια από κανέναν άλλο εκτός από εκείνη και είναι πολύ πρόσφατα ανοιγμένη.
        Στην τελική σου ζητάει λεφτά ΠΡΙΝ καν πάρει το πρώτο email.
        Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας (και σένα Aussie)
        Δεν υπάρχει περίπτωση να τους σκάσω 5000$....Απλά διερωτώμαι πως κυκλοφορούν τέτοιοι απατεώνες και ποιοι τους στηρίζουν τελικά!!
        Μάλιστα μου έγραψε:
        "Αν δεν μπορώ να δώσω όλο το ποσό προκαταβολικά, να συνεννοηθούμε για κάποιον διακανονισμό!!!!!" Απίστευτοι??

        Πάντως, δεν μιλάνε για visa, ούτε φυσικά είναι κυβερνητικός φορέας ώστε να έχουν το .gov. στην ιστοσελίδα τους. Υπόσχονται 100% εύρεση εργασίας και sponsorship με 457 από εταιρεία...

        Comment


          Αυτός είναι ενας απο τους λόγους που υπάρχει το patriotaki. Να μην πέφτει κανείς σε τέτοιες παγίδες. Δυστυχώς όμως εξακολουθεί να υπάρχει κόσμος που ενώ με μια αναζήτηση στο google μπορεί να μας βρεί εύκολα, δεν μας βρίσκει γιατι δεν αναζητάει πληροφορία αλλά κάποιον να του κάνει την δουλειά, και πέφτει πάνω σε τέτοια site και την πατάει.
          Υπάρχουν πολλοί που πρώτα την πάτησαν και μετά ανακάλυψαν το patriotaki.
          Φυσικά όμως ο κύριος όγκος των πελατών τους προέρχεται απο χώρες που ο κόσμος είναι απεγνωσμένος και μέχρι πρόσφατα δεν περιλαμβανόταν η πατρίδα μας σε αυτή την λίστα. Τώρα όμως...

          Απάτη και το http://yournewlife.com.au/ λοιπόν...
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            Originally posted by Agoriani View Post
            Απάτη και το Your New Life λοιπόν...
            Στην ψύχρα ζητάει λεφτά η ρουφιάνα...με το καλημέρα! Κανένα guarantee! Δώστα και θα δούμε!
            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

            Comment


              an boreis postareto na to dhw giati k egw psaxnw alla fovamai min pesw se apatewnes

              Comment


                Γεια σας παιδια ^^ ξερει κανεις τιποτα για το συγκεκριμενο γραφειο? Vital International Recruitment :: Australian Healthcare Recruitment Agency - Nursing, Medical and Administration

                προκειται για recruitment office δεν βλεπω πουθενα ομως Mara code και η καταληξη στο Url δεν ειναι au / gov εχει 4 γραφεια στην αυστραλια, παιζει να μαθω με καποιον τροπο αν ειναι εγκυρο και εμπεριστατομενο?
                Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                Comment


                  Αννα αυτο ειναι recruitment agency οχι immigration agency και γι αυτο δεν εχει mara code.και φυσικα πληρωνονται μονο εφοσον τοποθετησουν καποιο υποψηφιο τους σε κενη θεση και μονο απο το νοσοκομειο,οχι απο τον υποψηφιο. Σε βοηθανε επισης και με διαφορες συμβουλες σχετικα με registration. Το μειον του συγκεκριμενου ειναι οτι θελουν αποκλειστικη συνεργασια μαζι σου.

                  Comment


                    Originally posted by vicky78 View Post
                    Αννα αυτο ειναι recruitment agency οχι immigration agency και γι αυτο δεν εχει mara code.και φυσικα πληρωνονται μονο εφοσον τοποθετησουν καποιο υποψηφιο τους σε κενη θεση και μονο απο το νοσοκομειο,οχι απο τον υποψηφιο. Σε βοηθανε επισης και με διαφορες συμβουλες σχετικα με registration. Το μειον του συγκεκριμενου ειναι οτι θελουν αποκλειστικη συνεργασια μαζι σου.
                    Ναι βρε το ξερω, απλα οταν σου λεωε θα σε βοηθησω για registration σε ahpra με τα χαρτια και τετοια,ε μου κινησε την περιεργεια. Και ειπα μηπως συνεργαζονται με καποιον mara agent.
                    Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                    Comment


                      Απλως σε συμβουλευουν για τα χαρτια που χρειαζεσαι στην aphra και το τι πρεπει να γραφουν ετσι ωστε να μην καθυστερηση η εγγραφη.Μαλιστα στο profco που σου ειπα οτι μιλησα θελουν να τους στειλεις και την φορμα εγγραφης της aphra συμπληρωμενη να την ελεγξουν για τυχον λαθη πριν την καταθεσεις.

                      Comment


                        Home > Get Started Get started The best way to get started is to take up our service. Once this is done we’ll be able to get the process started to work out the best way for you to get into the Australia mining industry. As soon as we receive your enquiry, one of our helpful…

                        με αυτο εδω το site τι παιζει??..

                        Comment


                          Καλησπέρα κι από μένα. Σχετικά για το AUSFIS ΟRG είναι σίγουρα απάτη!! πέρυσι έψαχνα πληροφοριες στο διαδίκτυο για μετανάστευση στην Αυστραλία. Μπήκα στο επίσημο σαιτ της πρεσβείας και επειδή είχα ξαναπάει παλιά όταν ήμουν 20 χρονών αλλά μετάνοιωσα και γύρισα, σκέφτηκα μήπως μου δινόταν η ευκαιρία και τώρα που είμαι 47. Το πρώτο που κατάλαβα απο το σαιτ είναι ότι υπάρχει περιορισμός στην ηλικία δηλ. μέχρι 45 για εργαζομένους μισθωτούς. Απογοητεύτηκα αλλά σε λίγο πετάχτηκε στην οθόνη μου η ιστοσελίδα ΑUSFIS ORG και απάντησα σε ένα ερωτηματολόγιο που δυστυχώς εκεί έβαλα προσωπικά δεδομένα. Μετα λίγες μέρες με παίρνει μια κοπέλα από την εταιρεία αυτή μιλώντας αγγλικά και καλά ότι ήταν από την Αυστραλία λέγοντας μου ότι δικαιούμαι εγώ και ο άντρας μου να πάμε (πράγμα που αμφισβήτησα γιατί είχα ήδη δει το επισημο σαιτ της πρεσβείας αλλά αυτή μου είπε ότι ξεπερνιέται αυτό). Επειτα από λίγες κουβέντες μου είπε ότι θα μου στείλει εντυπο υλικό να υπογράψω για να μου στείλει τα χαρτιά για βίζα αλλά πρέπει να χρεώσει πιστωτικη μου κάρτα δική μου ή του άντρα μου με 350 ευρω. Εγώ ξαφνιάστηκα αλλά επειδή ήμουν απελπισμένη είπα εντάξει έδωσα και νούμερο χρεωστικής κάρτας χωρίς να υπάρχουν όμως λεφτά μέσα. Αμέσως αυτή έκανε προσπάθεια χρέωσης και θύμωσε και είπε να της δώσω νούμερο κάρτας του άντρα μου. Δεν πονηρεύτηκα αμέσως και είπα ότι εντάξει θα έχω λεφτά σε 5 μέρες και θα της πω να με χρεώσει σ ε 5 μέρες. Μόλις κλείσαμε με ζώσανε τα φίδια και έκανα αναζήτηση στο google : ausfis scam ?? και το τι βγήκε δε λέγεται. Ιστοσελίδες από όλο τον κόσμο με άτομα να περιγράφουν πως εξαπατήθηκαν. Από ότι διάβαζα τότε ήταν μια εταιρεία με έδρα το Ισραηλ πολύ οργανωμένη και την πάτησαν πολύ. Φυσικά πήρα αμέσως την Τράπεζα μου να ακυρώσει την χρεωστική μου και ο υπάλληλος είδε 6 με 7 προσπάθειες χρέωσης.
                          Συγνώμη για το μακρυσκελές μήνυμα αλλά μόλις είδα το όνομα της εταιρείας χτύπησαν καμπανάκια

                          Comment


                            Καλησπέρα παιδιά ψάχνοντας και γω τρόπο να φύγω απο Ελλάδα είδα στην χρυσή ευκαιρία ενα site ονόματι www.cicinterantional.com Λένε ότι έχουν γραφεία σε Ευρώπη Καναδά και διάφορες άλλες χώρες με τηλέφωνα και διευθύνσεις της εκάστοτε περιοχής για επικοινωνία. Τα γραφεία στην Ελλάδα ειναι στην οδό Βασ.Σοφίας 27 και υποστηρίζουν ότι έχουν 30 χρόνια εμπειρίας... Ξέρεις κανείς κάτι για αυτή την εταιρεία αν είναι απάτη ή αν όντως λένε αλήθεια???

                            Comment


                              Αυτός είναι ο άνθρωπος που εξαπατούσε ανέργους (Posted date: Σεπτεμβρίου 12, 2013 6:45 ΜΜ)


                              Οποιοσδήποτε πολίτης διαθέτει ή γνωρίζει πληροφορίες για το πρόσωπο που απεικονίζεται στις φωτογραφίες ή που γνωρίζει οτιδήποτε σε σχέση με τις έρευνες που διεξάγονται μπορεί να επικοινωνεί με το τηλέφωνο 2310-502748 του Τμήματος Ασφαλείας Πλατείας Δημοκρατίας.

                              υ.γ Εξασφαλίζεται η ανωνυμία και το απόρρητο της συνομιλίας.

                              Ο 52χρονος κατηγορείται ότι εξαπάτησε συνολικά 17 άτομα, παριστάνοντας τον υπεύθυνο εταιρείας, τον εργολάβο - επενδυτή, μέχρι και τον μεσολαβητή του ΕΛΓΑ. Σύμφωνα με τη δικογραφία που σχηματίστηκε σε βάρος του, κατάφερε να αποσπάσει από τον Αύγουστο του 2010 συνολικά 55.000 ευρώ. Συνελήφθη ύστερα από καταγγελία νεαρού, ο οποίος ανέφερε ότι του ζήτησε 150 ευρώ για να τον προσλάβει σε μεγάλη ποτοποιία της Θεσσαλονίκης, λέγοντας ότι ήταν υπεύθυνος προσλήψεων.

                              Μια ολόκληρη επιχείρηση εξαπάτησης σε βάρος πολιτών με το πρόσχημα της ανεύρεσης εργασίας είχε στηθεί σε Κρήτη, Θεσσαλονίκη και Πέλλα .


                              Συγκεκριμένα, επικαλούμενος διαφορετική ιδιότητα κάθε φορά (υπεύθυνος εταιρείας, εργολάβος-επενδυτής, μεσολαβητής δημόσιου ασφαλιστικού φορέα κ.λπ.), από τον Αύγουστο του 2010 έως και την 09η-09-2013 ο δράστης είχε εξαπατήσει 17 φορές, με το πρόσχημα της ανεύρεσης εργασίας, έναντι χρηματικού αντιτίμου, πολίτες στα Χανιά, σε περιοχές του νομού Θεσσαλονίκης, στα Γιαννιτσά αλλά και την Αριδαία του νομού Πέλλας, αποκομίζοντας παράνομο περιουσιακό όφελος χρηματικού ποσού 55.005 ευρώ.


                              Η σύλληψή του έγινε κατόπιν οργανωμένης αστυνομικής επιχείρησης στο κέντρο της συμπρωτεύουσας, ενώ σε βάρος του 52χρονου σχηματίστηκε δικογραφία για απάτη κατ' επάγγελμα και κατ' εξακολούθηση.
                              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                              Comment


                                About AUSFIS

                                Warning about dodgy migration agents

                                Tuesday, 29 October 2013

                                Visa applicants have been warned again to avoid unscrupulous migration agencies targeting people interested in migrating to Australia, Assistant Minister for Immigration and Border Protection, Senator the Hon Michaelia Cash said today.


                                The repeated warning follows complaints to have recently resurfaced about AUSFIS, an offshore web-based migration agency. The agency is alleged to have induced individuals to pay for visa applications that were never lodged.

                                Senator Cash said the website invites people to register their interest by submitting an online web-form with their contact details.

                                'Once registered, applicants are contacted by phone or email and are asked to pay a fee ranging from $300 to $3000 via credit card in return for an ‘Immigration Package to Australia',' Senator Cash said.

                                'However, several users of AUSFIS's services have alleged that, once payment has been made, they either hear nothing further, or receive an email advising they are ineligible to apply for a visa.'

                                Where people have paid money by credit card to AUSFIS, or any other migration agency for a service they did not ultimately receive, they can contact their credit card provider and lodge a ‘disputed payment' grievance with them. The credit card provider may be able to retrieve all or part of the money paid.

                                'AUSFIS has no influence on visa decision-making and does not represent the Australian government,' Senator Cash said. 'The Department of Immigration and Border Protection has no record of visa applications lodged by AUSFIS and the Office of the Migration Agents Registration Authority (MARA) does not list any registered migration agents connected with AUSFIS,' Senator Cash added.

                                Details of registered migration agents can be obtained from the MARA website.
                                See: Office of the Migration Agents Registratio
                                n Authority

                                Comment

                                Working...
                                X