Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μεταφορά πραγμάτων στην Αυστραλία.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by kikirikoy View Post
    http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...AF%CE%B1-3162/

    ασφαλεια συνηθως παει στο 2% της αξιας των αντικειμενων που θα δηλωσεις,990$ πληρωσα για εκτελωνισμο και και ολα τα επιπλεων εξοδα για 20 κοντεινερ πριν 2,5 χρονια
    Από εκεί έχω πάρει όλες τις πληροφορίες! Έχω καταλάβει ότι στον εκτελωνισμό συμφέρει το κοντεινερ καλυτερα.
    Σευχαριστω πολυ!

    Comment


      #47
      Originally posted by sweetelenitsa View Post
      Από εκεί έχω πάρει όλες τις πληροφορίες! Έχω καταλάβει ότι στον εκτελωνισμό συμφέρει το κοντεινερ καλυτερα.
      Σευχαριστω πολυ!
      ok,θα σου πω λιγα πραγματα για την δικια μου επιλογη στο να παρω κοντεινερ......πριν φυγω με καποια τηλ στην αυστραλια ρωταγα τι θα εφερνες τωρα που εισαι ηδη κατω και σου λειπει οι απαντησεις που επερνα ηταν κατσαρολικα λευκα ειδη και μικροπραγματα τα οποια θα στησεις ενα σπιτι και μαζευουν ενα αρκετα μεγαλο ποσο.....μετα επειδη εχω παιδια ηθελα να συνδεσω την ζωη τους την εκει με τα πραγματα τους ωστε συναισθηματικα τουλαχιστον να εχουν καποια γνωριμα πραγματα....τελος επειδη το σπιτι στην ελλαδα το εκλεισα οτι θα εμενε πισω θα ριμαζε...ετσι πηρα την αποφαση για κοντεινερ
      ελπιζω να σου εδωσα μια εικονα,καλη τυχη
      ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

      Comment


        #48
        Originally posted by kikirikoy View Post
        ok,θα σου πω λιγα πραγματα για την δικια μου επιλογη στο να παρω κοντεινερ......πριν φυγω με καποια τηλ στην αυστραλια ρωταγα τι θα εφερνες τωρα που εισαι ηδη κατω και σου λειπει οι απαντησεις που επερνα ηταν κατσαρολικα λευκα ειδη και μικροπραγματα τα οποια θα στησεις ενα σπιτι και μαζευουν ενα αρκετα μεγαλο ποσο.....μετα επειδη εχω παιδια ηθελα να συνδεσω την ζωη τους την εκει με τα πραγματα τους ωστε συναισθηματικα τουλαχιστον να εχουν καποια γνωριμα πραγματα....τελος επειδη το σπιτι στην ελλαδα το εκλεισα οτι θα εμενε πισω θα ριμαζε...ετσι πηρα την αποφαση για κοντεινερ
        ελπιζω να σου εδωσα μια εικονα,καλη τυχη
        Πολύ καλό το σκεπτικό σου να ρωτήσεις όσους ήταν ήδη εκεί! Συμφωνώ απόλυτα στα λευκά είδη, κατσαρολικά και παιχνίδια του παιδιού. Επίσης συμφωνώ με την απόφασή σου να μην τα κλείσεις τα υπόλοιπα πράγματα στο σπίτι. Μας λένε και σε μας να κλείσουμε τα έπιπλά μας σε ένα δωμάτιο και βλέπουμε αργότερα τι θα κάνουμε... Έπιπλα που αγόρασα 10.000€ πριν 4 χρόνια ΔΕΝ τα κλείνω! Ή θα ριμάξουν όπως λες και εσύ ή βλέπω μετά από λίγα χρόνια να μας τα ζητάνε συγγενείς και να τα χαρίζουμε...Θα κοιτάξω αν μπορώ να τα πουλήσω σε λογική τιμή αλλιώς θα πάρουμε κοντέινερ!
        Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ! Με βοήθησες να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα στο μυαλό μου!

        Comment


          #49
          μεταναστευση κ μεταφορα μπαουλου

          καλημερα πλησιαζει κ για μας η μερα της αναχωρησης μας για μελβουρνη φευγουμε 26 δεκ 2014 φτειαχνουμε το μπαουλο που θα φυγει με το καραβι αν μπορει καποιος να μου πει μεσα μπορω να βαλω μερικα εδωδιμα κ σε τι ποσοτητα η αν μπορω να παρω κρασι κ τσιπουρο κ σε ποση ποσοτητα εδωδιμα εννοω καρυδοψυχα ριγανη κατι τετοια δλδ γενικα τι μπορω να βαλω μεσα χωρις να χω προβλημα με τις εκει αρχες

          Comment


            #50
            ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ

            Καλησπέρα και καλημέρα. Ήθελα να ρωτήσω για μεταφορά υπολογιστή στην Αυστραλία. Θέλω να μεταφέρω τον υπολογιστή μου και επειδή τον χρειάζομαι άμεσα αναρωτιέμαι ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να τον μεταφέρω.
            Επίσης ήθελα να ρωτήσω μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο να μεταφέρω υπολογιστή ολόκληρο;
            Απ΄ ότι διάβασα ο agoriani είχε μεταφέρει άδειο κουτί και χωριστά δίσκους. Και απ΄ ότι κοίταξα δεν βρήκα κάποιον που να έχει μεταφέρει κουτί υπολογιστή.
            Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;
            Επίσης μήπως έχει ρωτήσει κάποιος τιμή αν τον μεταφέρω με cargo αεροπορικής εταιρίας;

            Comment


              #51
              Καλημέρα σε όλη την παρέα
              Δεν έχει μεταφέρει κανεις υπολογιστή στην Αυστραλια;
              Έχω πάρει τιμές για να στείλω αεροπορικώς αλλά η τιμή ειναι 190 ευρώ συν το τελωνείο στην Αυστραλια.
              Μάλλον απ´οτι κατάλαβα το καλύτερο ειναι να μεταφέρω τα αρχεία μου απο εδώ σε εξωτερικό δίσκο και να αγοράσω καινούργιο υπολογιστή εκεί.
              Έχει κανεις να μου προτείνει κατι άλλο;

              Comment


                #52
                Originally posted by mariasiran View Post
                Καλημέρα σε όλη την παρέα
                Δεν έχει μεταφέρει κανεις υπολογιστή στην Αυστραλια;
                Έχω πάρει τιμές για να στείλω αεροπορικώς αλλά η τιμή ειναι 190 ευρώ συν το τελωνείο στην Αυστραλια.
                Μάλλον απ´οτι κατάλαβα το καλύτερο ειναι να μεταφέρω τα αρχεία μου απο εδώ σε εξωτερικό δίσκο και να αγοράσω καινούργιο υπολογιστή εκεί.
                Έχει κανεις να μου προτείνει κατι άλλο;
                Καλημερα εμεις τα μεταφεραμε με το καραβι μαζι με τα αλλα πραγματα μας στα χερια μας μαζι ειχαμε μονο τα laptop.
                Εχω ακουσει ομως αλλο ατομο που μετεφερε τον πυργο στην βαλίτσα του και δεν είχε θέμα
                ρώτα καλύτερα στην αεροπορική με την οποία θα έρθεις αν μπορείς να τον μεταφέρεις στήν βαλίτσα σου
                γιατί νομίζω μπορείς και να τον δώσεις στα ευθραστα ξεχωριστά.ρώτα όμως! αυτοί θα σου πούν.
                Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                Comment


                  #53
                  Originally posted by Aussie View Post
                  Καλημερα εμεις τα μεταφεραμε με το καραβι μαζι με τα αλλα πραγματα μας στα χερια μας μαζι ειχαμε μονο τα laptop.
                  Εχω ακουσει ομως αλλο ατομο που μετεφερε τον πυργο στην βαλίτσα του και δεν είχε θέμα
                  ρώτα καλύτερα στην αεροπορική με την οποία θα έρθεις αν μπορείς να τον μεταφέρεις στήν βαλίτσα σου
                  γιατί νομίζω μπορείς και να τον δώσεις στα ευθραστα ξεχωριστά.ρώτα όμως! αυτοί θα σου πούν.
                  Σ΄ ευχαριστώ πολύ Aussie Θα ρωτήσω

                  Comment


                    #54
                    Εμεις τον φεραμε στην βαλιτσα και στο αεροδρομιο ειπαμε οτι εχουμε υπολογιστη,το εβαλαν στα ευθραστα καλο ειναι να τον βαλεις αναμεσα σε ρουχα ετσι σιγουρα δεν θα παθει τιποτα.

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by Σοφι View Post
                      Εμεις τον φεραμε στην βαλιτσα και στο αεροδρομιο ειπαμε οτι εχουμε υπολογιστη,το εβαλαν στα ευθραστα καλο ειναι να τον βαλεις αναμεσα σε ρουχα ετσι σιγουρα δεν θα παθει τιποτα.
                      Σ΄ ευχαριστώ Σόφι

                      Comment


                        #56
                        Καλησπέρα! Είχα ρωτήσει και παλαιότερα, ξαναρωτάω και τώρα. Χαλιά μετέφερε κανεις ή μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα στη μεταφορά τους;

                        Comment


                          #57
                          Θα στείλω εγώ, η μεταφορική δεν μου είπε τίποτα για πρόβλημα (ΚΑΕ). Εμπίπτουν πάντως στα αντικείμενα πο είναι υπο έλεγχο (biosecurity concern). Δες εδώ Biosecurity in Australia Items of biosecurity concern in unaccompanied personal effects
                          Keep calm because impossible is nothing.

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by pk12 View Post
                            Θα στείλω εγώ, η μεταφορική δεν μου είπε τίποτα για πρόβλημα (ΚΑΕ). Εμπίπτουν πάντως στα αντικείμενα πο είναι υπο έλεγχο (biosecurity concern). Δες εδώ Biosecurity in Australia Items of biosecurity concern in unaccompanied personal effects
                            Σ´ ευχαριστώ πάρα πολύ! Πολύ ενδιαφέρον το link!

                            Comment


                              #59
                              ΚΑΛΗΜΕΡΑ εστειλα απο θεσσαλονικη για συδνευ 8.8 κυβικα .οποιος εχει εκτελωνιση απο συδνευ παρακαλω να μου δωση τα φωτα του.ευχαρηστω.

                              Comment


                                #60
                                Καλημέρα Ηλία. Και εγώ θα στείλω Σύδνεϋ πάνω κάτω τα
                                ίδια κυβικά. Αν είχες την καλοσύνη θα μπορούσες να
                                μου πεις με ποιά εταιρεία τα έστειλες, την τιμή και τη
                                ακριβώς περιλαμβάνει η τιμή αυτή?

                                Comment

                                Working...
                                X