Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - Agoriani

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by ZAKARI View Post
    1-
    kost1 = australia einai top , kai otan eisai sto SECTION 'metanasteysh sthn aystralia' den mporeis na les tetoia pragmata

    2-
    genikotera , 8ymamai otan eixes total posts = 1 prin 2mhnres , kai twra exeis 140 fantasoy poso poly grafeis! ka8e mera grafeis apo ~2post! poios eisai!!?

    3
    panta otan kapoios grafei kati, panta exeis kati na peis!! eleos!! eleos!! , ayto einai to GREEK style poy eixa anaferei.




    milas gia Denmark , alla ekei paizei problhma me thn glwssa, einai kollhmenoi.

    Egw ena exw katalabei ->
    1-Zoysa sthn ellada , to epaggelma moy einai sthn SOList , exw empeiria 9xronia , salary apo 1500euro (prin 2xronia) twra ton teleytaio xrono opoy kai na rwtaga moy dinan 700euro!! LOOOOOOOOOOL osa eperna otan eixa arxisei
    2-Eblepa thn AU san thn kalyterh xwra
    3-epele3a na er8w na kanw to try.. Fantazomai mporeis na katalabeis poso omorfa niw8w poy ola exoyn paei kalos.. Genikotera kost1 ama den exeis to oikonomiko problhma ka8ese kai GREECE ama 8eleis , giati e3w apo ton xoro les oti 8es.
    Πέστα Zakari!!!!

    Comment


      Originally posted by australian View Post
      και ποιές ειναι αυτές?
      Η Ευρώπη έχει πάρει την κάτω βόλτα...
      δεν εχουν παρει ολες οι χωρες τν κατω βολτα! η ολλανδια ειναι αρκετα καλη, οι σκανδιναβικες και η ελβετια ειναι πολυ καλες και η νορβηγια ειναι κορυφαια στον κοσμο βγαζει πετρελαιο, γκαζι κτλ.
      Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

      Comment


        Originally posted by ZAKARI View Post
        1-
        kost1 = australia einai top , kai otan eisai sto SECTION 'metanasteysh sthn aystralia' den mporeis na les tetoia pragmata

        2-
        genikotera , 8ymamai otan eixes total posts = 1 prin 2mhnres , kai twra exeis 140 fantasoy poso poly grafeis! ka8e mera grafeis apo ~2post! poios eisai!!?

        3
        panta otan kapoios grafei kati, panta exeis kati na peis!! eleos!! eleos!! , ayto einai to GREEK style poy eixa anaferei.




        milas gia Denmark , alla ekei paizei problhma me thn glwssa, einai kollhmenoi.

        Egw ena exw katalabei ->
        1-Zoysa sthn ellada , to epaggelma moy einai sthn SOList , exw empeiria 9xronia , salary apo 1500euro (prin 2xronia) twra ton teleytaio xrono opoy kai na rwtaga moy dinan 700euro!! LOOOOOOOOOOL osa eperna otan eixa arxisei
        2-Eblepa thn AU san thn kalyterh xwra
        3-epele3a na er8w na kanw to try.. Fantazomai mporeis na katalabeis poso omorfa niw8w poy ola exoyn paei kalos.. Genikotera kost1 ama den exeis to oikonomiko problhma ka8ese kai GREECE ama 8eleis , giati e3w apo ton xoro les oti 8es.
        καταρχην να διευκρινισω πως δεν ειχα προθεση να προσβαλλω καποιον που εχει κανει η προκειται να κανει αυτο που σχολιασα, ο μονος λογος που εκανα το σχολιο ειναι απο ενδιαφερον και λογο της εμπειριας που εχω στην ευρωπη ειπα μια γνωμη οτι θεωρω μικροτερη ταλαιπωρια την ευρωπη...οποιος θελει το ακουει οποιος θελει το αποριπτει αμεσως...

        ειναι τοπ αλλα υπαρχουν και αλλες τοπ στις οποιες εχει προσβαση ο ευρωπαιος πολιτης με ολα τα δικαιωματα αυτο λεω δε λεω τιποτα κακο για αυστραλια.

        παντως δεν ασχολουμε και τοσο και ουτε που κοιταξα ποσα ποστ εχω ο ιδιος..μιας και το πες ομως θα ελεγα να εισαι πιο προσεκτικος γιατι εχω 4,5 μηνες και αρα βγαινει 1 ποστ τη μερα... εν παση περιπτωσει ενδιαφερομαι για αυστραλια και γιαυτο μπαινω και γραφω, που ειναι το περιεργο?

        αν εχεις προβλημα με κατι που λεω να μου το λες , γενικα σχολιαζω γιαυτο και μπαινω στο φορουμ διαφορετικα δε θα εμπαινα καν. τωρα σχολια του τυπου παντα κανεις αυτο και το αλλο δεν τα σχολιαζω καν...

        τελος, ειμαι ηδη εκτος ελλαδας οποτε και στο χορο αλλα δεν καταλαβαινω γιατι αυτο το επιθετικο στυλ...κριμα..

        Υ.Γ. τωρα ειδα το σχολιο οτι ολα πηγαν καλα και φυσικα χαιρομαι και ευχομαι να αξιζει ολη τη διαδικασια και προσπαθεια που εκανες, συγχαρητηρια και καλη επιτυχια
        Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

        Comment


          Να κάνω και εγώ μια ερώτηση από Αustralia προς Ελλάδα μπορούμε να στείλουμε λεφτά σε τράπεζα?λόγο ότι θα αφήσουμε κάτι δάνεια πίσω μας τουλάχιστον να μην χάσουμε το σπίτι μας στο χωριο.νάχουμε κάπου """ναρχομαστε""" διακοπές

          Comment


            Originally posted by Dionysis68 View Post
            Να κάνω και εγώ μια ερώτηση από Αustralia προς Ελλάδα μπορούμε να στείλουμε λεφτά σε τράπεζα?λόγο ότι θα αφήσουμε κάτι δάνεια πίσω μας τουλάχιστον να μην χάσουμε το σπίτι μας στο χωριο.νάχουμε κάπου """ναρχομαστε""" διακοπές
            Ναι μπορείτε αλλά παίρνει περίπου 2 μέρες η διαδικασία άρα πρέπει να τις υπολογίσεις αν πρόκειται για πληρωμή δανείου

            Comment


              Originally posted by ZAKARI View Post
              poso xairomai , poy ystera apo 2mhnes, telika to eides apo monh soy (8ymase poy me rwtages?)

              ==

              egw meta apo thn allh, 2mhnes epsanxa ka8e mera , eite apo thl. , eite xtypoysa portes
              edw kai 2weeks eimai se mia etairia sto kentro ths Melbournhs!!
              Καταρχήν δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να χαίρεται όταν κάποιος άλλος βρίσκει μια διαδικασία δύσκολη.

              Ακόμα δεν θυμάμαι ποτέ να σε ρώτησα κάτι να μου απάντησες κάτι και να μην το πίστευα. Αυτά για να μην παρεξηγούμαι.

              Comment


                Originally posted by konstantinos1 View Post
                εγω το εχω πει παλι στο παρελθον και πριν ακομα μας πει η demi και αλλοι σχετικα με το θεμα και το ποσο δυσκολο ειναι οτι δεν βρισκω το λογο ενας ευρωπαιος που εχει μεσα στα ποδια του ολη την ευρωπη και μπορει να επιλεξει οποια χωρα θελει και με ολα τα δικαιωματα αυτοματα, να μπει σε ολη αυτη τη διαδικασια, ας αφησω το να βγαλει τη βιζα κτλ. ας πουμε οκ για αυτο, αλλα το να μπει στη διαδικασια να παει σαν τουριστας στην αυστραλια για να ψαχνει στο ασχετο δουλεια δεν το βρισκω καθολου μα καθολου λογικο...δεν ξερω πως εχει προκυψει σαν σκεπτικο αυτο εδω μεσα ειλικρινα...

                υπαρχουν χωρες στην ε.ε. εξαιρετικες , αντιστοιχες με την αυστραλια...
                Πολύ απλά γιατί κάποιος μπορεί να θέλει να φύγει από την Ευρώπη και να έχει και μια εμπειρία από έναν άλλο κόσμο. Το να έρθει κάποιος στην Αυστραλία έχει να κάνει με απόφαση ζωής και με διαφορετικές εμπειρίες από την ζωή στην Ευρώπη.

                Comment


                  Originally posted by ZAKARI View Post
                  1-
                  kost1 = australia einai top , kai otan eisai sto SECTION 'metanasteysh sthn aystralia' den mporeis na les tetoia pragmata

                  2-
                  genikotera , 8ymamai otan eixes total posts = 1 prin 2mhnres , kai twra exeis 140 fantasoy poso poly grafeis! ka8e mera grafeis apo ~2post! poios eisai!!?

                  3
                  panta otan kapoios grafei kati, panta exeis kati na peis!! eleos!! eleos!! , ayto einai to GREEK style poy eixa anaferei.




                  milas gia Denmark , alla ekei paizei problhma me thn glwssa, einai kollhmenoi.

                  Egw ena exw katalabei ->
                  1-Zoysa sthn ellada , to epaggelma moy einai sthn SOList , exw empeiria 9xronia , salary apo 1500euro (prin 2xronia) twra ton teleytaio xrono opoy kai na rwtaga moy dinan 700euro!! LOOOOOOOOOOL osa eperna otan eixa arxisei
                  2-Eblepa thn AU san thn kalyterh xwra
                  3-epele3a na er8w na kanw to try.. Fantazomai mporeis na katalabeis poso omorfa niw8w poy ola exoyn paei kalos.. Genikotera kost1 ama den exeis to oikonomiko problhma ka8ese kai GREECE ama 8eleis , giati e3w apo ton xoro les oti 8es.
                  Μην βάζετε όλες τις περιπτώσεις στην ίδια ευθεία. Εγώ δεν είχα οικονομικό πρόβλημα στην Ελλάδα , ούτε άνεργη ήμουν αλλά ήθελα να ζήσω μια διαφορετική εμπειρία σε μια άλλη χώρα. Η αυστραλία είναι η Πατρίδα μου κατά μια έννοια , είχε τις πόρτες ανοικτές για μένα και για αυτό ήρθα και είμαι πολύ χαρούμενη γι αυτό ανεξάρτητα από ότι και να γίνει τελικά εννοώ αν βρώ δουλειά και μείνω ή αν δεν βρώ και γυρίσω πίσω. Επίσης τα standard του καθενός είναι διαφορετικά. Εγώ βρήκα δουλειά στις πρώτες 15 ημέρες αλλά δεν την πήρα γιατί δεν ήταν αυτό που έψαχνα. Είπα δηλαδή να ζήσω την εμπειρία αλλά τουλάχιστον να είμαι ένα σκαλί παραπάνω από αυτό που είμαι στην Ελλάδα

                  Comment


                    Originally posted by demi View Post
                    Πολύ απλά γιατί κάποιος μπορεί να θέλει να φύγει από την Ευρώπη και να έχει και μια εμπειρία από έναν άλλο κόσμο. Το να έρθει κάποιος στην Αυστραλία έχει να κάνει με απόφαση ζωής και με διαφορετικές εμπειρίες από την ζωή στην Ευρώπη.
                    demi μιλαω για ατομα που δεν εχουν καμια σχεση με αυστραλια και δεν μπορουν να βγαλουν τη βιζα με την νορμαλ διαδικασια, οποτε θα εχουν φοβερη ταλαιπωρια και πολυ αβεβαιο αποτελεσμα...γενικα συμφωνω σε αυτο που λες , γιαυτο αλλωστε σκεφτομαι τοσο σοβαρα το ενδεχομενο να ερθω αυστραλια...
                    Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                    Comment


                      Dudu

                      Το πτυχια ΙΕΚ δεν αναγνωριζονται στην Αυστραλια, μονο στην Ευρωπη.. Ειμαι και εγω αποφοιτος ΙΕΚ & ειμαι ανεργος 2 χρονια, απ'την ημερα απου απολυθηκα απ'το Στρατο...

                      Comment


                        Originally posted by Pelvic_Thrust View Post
                        Dudu

                        Το πτυχια ΙΕΚ δεν αναγνωριζονται στην Αυστραλια, μονο στην Ευρωπη.. Ειμαι και εγω αποφοιτος ΙΕΚ & ειμαι ανεργος 2 χρονια, απ'την ημερα απου απολυθηκα απ'το Στρατο...
                        Απο που το συμπερένεις αυτό;
                        Είναι κάτι που το έψαξες ή απογοητευμένος που δεν βρίσκεις δουλειά 2 χρόνια τώρα, συμπεραίνεις οτι δεν ισχύουν στην Αυστραλία τα ΙΕΚ.

                        Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, απολυτήριο δίνει το ΙΕΚ, οχι πτυχίο.
                        Μετά την πιστοποίηση δίνει και βεβαίωση που ενέχει θέσει διπλώματος.(Certificate of Diploma).
                        Απο που λοιπόν συμπεραίνεις οτι τα απολυτήρια ή οι βεβαιώσεις επιτυχούς πιστοποίησης δεν ισχύουν στην Αυστραλία.

                        Εγω θα έλεγα οτι μια πιθανότητα να μην ισχύουν είναι οτι αναγράφουν: Σύμφωνα με το νόμο τάδε και τάδε κ.τ.λ. και οι νόμοι αυτοί είναι νόμοι του Ελληνικού κράτους, οχι του Αυστραλέζικου.

                        Ρωτάω γιατι είμαι στην διαδικασία να αναγνωρίζω δική μου πιστοποίηση ΙΕΚ και μάλιστα ειδικότητας που δεν είναι ακόμα αναγνωρισμένη με επαγγελματικά δικαιώματα στην πατρίδα. Τουλάχιστον να αναγνωρίσω τα χρόνια σπουδών (2), και την πιστοποίηση αν είναι δυνατόν. Έστω και να με κατατάξουν σε κατώτερη πιστοποίηση αρκεί να πιάσω την άκρη του νήματος και να μην πάνε χαμένα και τα έξοδα.
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          Originally posted by Agoriani View Post
                          Απο που το συμπερένεις αυτό;
                          Είναι κάτι που το έψαξες ή απογοητευμένος που δεν βρίσκεις δουλειά 2 χρόνια τώρα, συμπεραίνεις οτι δεν ισχύουν στην Αυστραλία τα ΙΕΚ.
                          Χαρτι απο ΙΕΚ δεν αναγνωριζεται στην SOL. ΤΕΙ, ΑΕΙ και κολεγια μονο. Οταν επικοινωνησα με την ACS (ως τεχνικος ιντερνετ) δεν μου εδωσαν ξεκαθαρη απαντηση.. σαν να μην γνωριζουν τι θα πει ΙΕΚ.. Μου ειπαν να διαβασω τις πληροφοριες που υπαρχει στο site μεταναστευσης της Αυστραλιας.. Επισης οσους εχω ρωτησει ειπαν οτι το ΙΕΚ αναγνωριζεται μονο στην Ευρωπη & να διαβασω αυτο:

                          Αγόρασε παπούτσια, ρούχα και αξεσουάρ on-line! , βρες προιόντα από τα μεγαλύτερα καταστήματα στις χαμηλότερες τιμές!

                          Comment


                            Originally posted by Pelvic_Thrust View Post
                            Χαρτι απο ΙΕΚ δεν αναγνωριζεται στην SOL. ΤΕΙ, ΑΕΙ και κολεγια μονο. Οταν επικοινωνησα με την ACS (ως τεχνικος ιντερνετ) δεν μου εδωσαν ξεκαθαρη απαντηση.. σαν να μην γνωριζουν τι θα πει ΙΕΚ.. Μου ειπαν να διαβασω τις πληροφοριες που υπαρχει στο site μεταναστευσης της Αυστραλιας.. Επισης οσους εχω ρωτησει ειπαν οτι το ΙΕΚ αναγνωριζεται μονο στην Ευρωπη & να διαβασω αυτο:

                            http://www.oeek.gr/index2.html
                            Θα σου επιβεβαιώσω ή θα σου διαψεύσω σε λίγο καιρό, αν ισχύει η πιστοποίηση του ΙΕΚ και τι ακριβώς κάνει εδω.
                            Υπομονή και επιμονή patriotes.

                            Comment


                              Originally posted by Agoriani View Post
                              Θα σου επιβεβαιώσω ή θα σου διαψεύσω σε λίγο καιρό, αν ισχύει η πιστοποίηση του ΙΕΚ και τι ακριβώς κάνει εδω.
                              Μπορεις επισης να μαθεις εαν αναγνωριζεται το Lower στα Αγγλικα & το ECDL ?

                              Comment


                                Originally posted by Pelvic_Thrust View Post
                                Μπορεις επισης να μαθεις εαν αναγνωριζεται το Lower στα Αγγλικα & το ECDL ?
                                Ναι ευχαρίστως. Έτσι κι αλλιώς θα τα ρώταγα αυτά τα 2 απο περιέργεια.
                                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                                Comment

                                Working...
                                X