Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - Agoriani

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by abdel View Post
    Γεια χαρα και απο εμενα. :-))
    Μετα απο πολυ διαβασμα ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΣΑ ο ανθρωπος..
    Οποτε αποφασισα να φυγω...να παω αλλου!!
    Στις 24 του μηνα (αν δεν αλλαξω γνωμη μεχρι την παρασκευη που πρεπει να παρω τα εισητηρια) φευγω για μελβουρνη.Εδω δουλεια δεν εχω...στον δρομο με το παπι ειμαι για 700 ευρω χωρις ικα...
    Εχω ομως γυναικα και μια κορη 9 μηνων..που περιμενουν απο εμενα να κανω κατι...
    Ελπιζω να βγαλω ακρη εκει...
    Εχω καποια χρηματα στην ακρη για να περασω εκει για καποιο καιρο...αλλα αν δεν γινεται τιποτα και περναει ο καιρος χωρις αποτελεσμα, θα ξαναγυρισω πισω...
    Εχω να κανω μια ερωτηση..
    Ειναι κανεις απο μελβουρνη που να ξερει τον Παπα Δημητριο εκει???
    Παρακαλω οποιος τον ξερει ας μου στειλει ενα mail στο abdelidis@yahoo.com
    'Η οποιος μενει εκει και εχει να μου πει κατι σαν "tips" δεκτο :-)))
    Ευχαριστω για τον χρονο σας.
    Καλή Τύχη!!!

    Comment


      Originally posted by abdel View Post
      Γεια χαρα και απο εμενα. :-))
      Μετα απο πολυ διαβασμα ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΣΑ ο ανθρωπος..
      Οποτε αποφασισα να φυγω...να παω αλλου!!
      Στις 24 του μηνα (αν δεν αλλαξω γνωμη μεχρι την παρασκευη που πρεπει να παρω τα εισητηρια) φευγω για μελβουρνη.Εδω δουλεια δεν εχω...στον δρομο με το παπι ειμαι για 700 ευρω χωρις ικα...
      Εχω ομως γυναικα και μια κορη 9 μηνων..που περιμενουν απο εμενα να κανω κατι...
      Ελπιζω να βγαλω ακρη εκει...
      Εχω καποια χρηματα στην ακρη για να περασω εκει για καποιο καιρο...αλλα αν δεν γινεται τιποτα και περναει ο καιρος χωρις αποτελεσμα, θα ξαναγυρισω πισω...
      Εχω να κανω μια ερωτηση..
      Ειναι κανεις απο μελβουρνη που να ξερει τον Παπα Δημητριο εκει???
      Παρακαλω οποιος τον ξερει ας μου στειλει ενα mail στο abdelidis@yahoo.com
      'Η οποιος μενει εκει και εχει να μου πει κατι σαν "tips" δεκτο :-)))
      Ευχαριστω για τον χρονο σας.


      ΛΙΣΤΑ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΟΡΘΟΔΟΞΕΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ..
      ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΙΣΩΣ ΒΡΕΙΣ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ

      Comment


        Οi εγκρίσεις για τις working visas, δεν εγκρίνονται από την AU, νομίζω Λονδίνο.

        Δεν παίζει ρόλο εάν την κάνεις εδώ ή στην Melbourne.

        Όχι μην βγάλεις εισιτήριο, τσάμπα τα λεφτά και τον κόπο που θα κάνεις.

        διάβασε @


        ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        Comment


          Originally posted by Angus View Post
          γεια σας και πάλι
          τελικα βρήκαάκρη σχετικά με την είσκεψη των ομογενών στην Αυστραλία για την μελλοντική εκχώρηση working vizas με απλούστερο τρόπο από οτι ακούγεται ότι θα γίνει
          Απλώς παιδιά έχω μια ερώτηση την οποία δεν έχω βρεί σε κανένα ποστ και θα ήθελα την βοήθειά σας
          \Επειδή σκοπε'υω να βγάλω ίσως ένα εισητήριο άμεσα για Αυστραλία κια να κάνω τα χαρτιά της working vizas απο Αυστραλία αντί για Ελλάδα(χωρίς φυσικά να έχω βρει κάπιον sponshor) μήπως γνωρίζετε αν είναι πιο εύκολο να βγάλω working viza απο Αυστραλία η όχι?
          επ'ισης σε περ'ιπτωση που κάνω την αιτηση για working βίζα κια πληρώσω τα λεφτάπου ζητάνε αλλά στο τελος δεν γίνει δεκ΄τη η αιτηση μετά δεν μου τα επιστρέφουν πίσω τα λεφτα?σας παρακαλώ παιδιά είναι κρίσιμες ερωτήσεις και δεν έχω καποιον άλλον να με βοηθήσει και πρόκειται να βγάλω εισητηρία για Αυστραλία σε λίγες εβδομάδες
          σας παρακλώ μην τα βγάλω τσάμπα τα εισητήρια χωρίς να ξέρω αυτές τισ λεπτομέρειες
          σας θερμοπαρακλώ δηλαδή βοηθήστε λίγο εσείς που ξέρετε
          Ευχαριστώ πολύ
          Σου απάντησε ο ZAKARI πιο πάνω, ο οποίος είχε έρθει Αυστραλία με το ίδιο σκεπτικό και προσπάθησε να βρεί δουλειά όσο ήταν εδώ ώστε να βγάλει βίζα εργασίας.
          Φυσικά είναι πολύ δύσκολο και δεν στάθηκε τυχερός και ο χρόνος τελείωσε, της τουριστικής βίζας, και γύρισε πίσω.
          Περισσότερες πιθανότητες έχει να συμβεί το ίδιο και σε εσένα. Δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος αυτός. Δηλαδή παω με τουριστική και βρίσκω δουλειά εκεί. Αν έχεις κάποια τρελή ειδικότητα στο επάγγελμά σου που να έχει τρελή ζήτηση εδώ και σου κάτσει πάλι δεν είναι ο κανόνας αλλά η εξαίρεση και θα είσαι πολύ τυχερός αν συμβεί. Αλλά νομίζω είναι πολύ ξεκάθαρο να καταλάβει κάποιος ότι είναι πολύ δύσκολο να βρεί εργασία ενώ θα είναι εδώ με τουριστική. Οι λόγοι πολλοί. Πρώτα απο ολα αν αναφέρεις οτι έχεις τουριστική, που θα σε ρωτήσει ο εργοδότης, συνήθως δεν ξέρουν κάν τις διαδικασίες και οτι είναι εύκολο και λένε γιατι να μπλέξω, και αρνούνται. Αν δεν είναι κάτι οργανωμένο, όπως μια εταιρία που να έχει τμήμα προσλήψεων και προσωπικού που να γνωρίζει τις διαδικασίες και να είναι έτοιμη να τις τρέξει αν χρειαστεί χωρίς να σταματάει η δραστηριότητα της επιχείρησης, γιατι ενας μικρός να πρέπει να σταματήσει την καθημερινή εργασία του και να πρέπει να τρέξει για να κάνει τα χαρτιά για την βίζα εργασίας σου εφόσον μπορεί να βρεί προσωπικό απο την εσωτερική αγορά που να είναι έτοιμο με τα χαρτιά του και τις βίζες του?
          Επίσης μπορεί η ανεργία να είναι χαμηλή αλλά αυτό δεν σημαίνει έλλειψη σε επαγγέλματα ή προσωπικό. Ειδικότητες και εξειδικευμένοι ζητούνται γιατι ανοίγουν κλάδοι της οικονομίας ξαφνικά και ρουφάνε κόσμο.
          π.χ. τα μεταλλεία, ορυχεία, εξορύξεις. Παίρνουν μια συμφωνία για μερικούς εκατομμύρια τόνους περισσότερο μετάλλευμα και τραβάνε μερικές εκατοντάδες κόσμο με τη μία. Τι κόσμο όμως? Εξειδικευμένο σε κάτι ή τουλάχιστον διατεθειμένο να πάει να μάθει κάτι μέσα απο την εταιρία. Και αυτοί όμως δεν περιμένουν να τους χτυπήσει κάποιος την πόρτα για να κάνουν την δουλειά τους. Διοργανώνουν εκθέσεις ώστε να στρατολογήσουν προσωπικό απο το εξωτερικό. Ποιούς? Αυτούς που θα τους κάνουν την δουλειά τους.
          Αυτός που έρχεται εδώ με τουριστική μόνος του, είναι πραγματικά στο έλεος της τύχης του.
          Εκτός των άλλων έχει να αντιμετωπίσει τα έξοδα διαβίωσής του, μετακίνησής του κ.τ.λ. τα οποία των αγχώνουν καθημερινά και όσο περνάει ο καιρός λειτουργούν και σαν μέγγενη που τον σφίγγουν.
          Ενα άλλο εμπόδιο είναι η γλώσσα, και η κουλτούρα. Διαφορετικά είναι εδώ απο οτι έχουμε συνηθίσει και μέχρι να καταλάβεις το εθιμοτυπικό, την διαφορετικότητα και να προσαρμοστείς, έχεις χάσει το πλεονέκτημα που έχει ενας ανταγωνιστής σου για μια θέση.

          Originally posted by abdel View Post
          Γεια χαρα και απο εμενα. :-))
          Μετα απο πολυ διαβασμα ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΣΑ ο ανθρωπος..
          Οποτε αποφασισα να φυγω...να παω αλλου!!
          Στις 24 του μηνα (αν δεν αλλαξω γνωμη μεχρι την παρασκευη που πρεπει να παρω τα εισητηρια) φευγω για μελβουρνη.Εδω δουλεια δεν εχω...στον δρομο με το παπι ειμαι για 700 ευρω χωρις ικα...
          Εχω ομως γυναικα και μια κορη 9 μηνων..που περιμενουν απο εμενα να κανω κατι...
          Ελπιζω να βγαλω ακρη εκει...
          Εχω καποια χρηματα στην ακρη για να περασω εκει για καποιο καιρο...αλλα αν δεν γινεται τιποτα και περναει ο καιρος χωρις αποτελεσμα, θα ξαναγυρισω πισω...
          Εχω να κανω μια ερωτηση..
          Ειναι κανεις απο μελβουρνη που να ξερει τον Παπα Δημητριο εκει???
          Παρακαλω οποιος τον ξερει ας μου στειλει ενα mail στο abdelidis@yahoo.com
          'Η οποιος μενει εκει και εχει να μου πει κατι σαν "tips" δεκτο :-)))
          Ευχαριστω για τον χρονο σας.
          Το ίδο με πιο πάνω και για εσένα abdel. Μένω στο Geelong και τον πατέρα Δημήτριο δεν τον γνωρίζω.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            Originally posted by ZAKARI View Post
            Οi εγκρίσεις για τις working visas, δεν εγκρίνονται από την AU, νομίζω Λονδίνο.

            Δεν παίζει ρόλο εάν την κάνεις εδώ ή στην Melbourne.

            Όχι μην βγάλεις εισιτήριο, τσάμπα τα λεφτά και τον κόπο που θα κάνεις.

            διάβασε @


            ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
            Καλησπερα!
            Εσυ τι εκανες δηλ? Πηγες αυστραλια δεν βρηκες τιποτα σε τρεις μηνες που ληγει η βιζα και γυρισες πισω?
            Το Πατερα Δημητριο τον βρηκα και μιλησαμε στο τηλ.Ειναι ξαδερφος του πατερα μου αλλα εχουν να μιλησουν 50 χρονια..Καλα που τον θυμαται ακομα..
            Δεν μου ειπε μην παω εκει..Μου ειπε θα κανουμε οτι μπορουμε..
            Κατι αλλο..Σαν συγγενης δεν μπορει να εγγυηθει για μενα για να βγαλω την βιζα? (οχι την τουριστικη)..Κατι τετοιο ακουσα απο γνωστο που λεει οτι τα ξερει αυτα..Οτι γινεται εγγυητης ο θειος,δινω στην πρεσβια 3000 σαν εγγυηση και μολις βγει η βιζα (σε 10 μερες) μου τα επιστρεφουν..Και την επομενη καλω και την οικογενεια...αφου εχω την βιζα.
            Εχω τελειωσει μηχανικος αυτοκινητων και μηχανικος μοτοσυκλετων..(ξεχωριστες σπουδες) και δουλευα στα μηχανακια για 6 χρονια.Αγγλικα μιλαω...οχι 100% αλλα και στην αμερικη που ειχα παει ταξιδι πριν 2 χρονια στην αρχη δεν εβγαινε λεξη..Την μερα ομως που εφευγα (10 μερες μετα) ειχα πιασει στην παρλα τον οδηγο που με πηγαινε στο αεροδρομιο...
            Θελω να πω οτι μολις πας εξω θα αρχισεις να σκεφτεσαι και να μιλας αγγλικα,οποτε θα σου βγουν πιο ευκολα..
            Στην τελικη θα παω εκει ενα ταξιδι,να δω αν μου αρεσει και αν δω οτι δεν γινεται τιποτα ξαναγυρναω πισω...
            Τι εχω να χασω εδω? την δουλεια με το παπι? Θα παω σε πιτσαρια οταν ερθω....
            Ας με διορθωσει καποιος που ξερει,αν τα λεω τοσο λαθος..

            Comment


              Originally posted by abdel View Post
              Καλησπερα!
              Εσυ τι εκανες δηλ? Πηγες αυστραλια δεν βρηκες τιποτα σε τρεις μηνες που ληγει η βιζα και γυρισες πισω?
              Το Πατερα Δημητριο τον βρηκα και μιλησαμε στο τηλ.Ειναι ξαδερφος του πατερα μου αλλα εχουν να μιλησουν 50 χρονια..Καλα που τον θυμαται ακομα..
              Δεν μου ειπε μην παω εκει..Μου ειπε θα κανουμε οτι μπορουμε..
              Κατι αλλο..Σαν συγγενης δεν μπορει να εγγυηθει για μενα για να βγαλω την βιζα? (οχι την τουριστικη)..Κατι τετοιο ακουσα απο γνωστο που λεει οτι τα ξερει αυτα..Οτι γινεται εγγυητης ο θειος,δινω στην πρεσβια 3000 σαν εγγυηση και μολις βγει η βιζα (σε 10 μερες) μου τα επιστρεφουν..Και την επομενη καλω και την οικογενεια...αφου εχω την βιζα.
              Εχω τελειωσει μηχανικος αυτοκινητων και μηχανικος μοτοσυκλετων..(ξεχωριστες σπουδες) και δουλευα στα μηχανακια για 6 χρονια.Αγγλικα μιλαω...οχι 100% αλλα και στην αμερικη που ειχα παει ταξιδι πριν 2 χρονια στην αρχη δεν εβγαινε λεξη..Την μερα ομως που εφευγα (10 μερες μετα) ειχα πιασει στην παρλα τον οδηγο που με πηγαινε στο αεροδρομιο...
              Θελω να πω οτι μολις πας εξω θα αρχισεις να σκεφτεσαι και να μιλας αγγλικα,οποτε θα σου βγουν πιο ευκολα..
              Στην τελικη θα παω εκει ενα ταξιδι,να δω αν μου αρεσει και αν δω οτι δεν γινεται τιποτα ξαναγυρναω πισω...
              Τι εχω να χασω εδω? την δουλεια με το παπι? Θα παω σε πιτσαρια οταν ερθω....
              Ας με διορθωσει καποιος που ξερει,αν τα λεω τοσο λαθος..
              Σαν θείος σου μπορεί να γίνει ο σπόνσοράς σου στην βίζα με σπόνσορα συγγενή.
              Πάλι όμως θα πρέπει να εχεις επάγγελμα μέσα απο την λίστα με τα επαγγέλματα και γλώσσα πιστοποιημένη με το IELTS.
              Δεν υπάρχει τέτοιο σύστημα που σου είπε ο γνωστός σου και δεν αναφέρεται πουθενά στο επίσημο site του υπουργείου μετανάστευσης της Αυστραλίας, που έχει όλους τους γνωστούς τρόπους.
              Δυστηχώς υπάρχουν πολλοί αστικοί μύθοι και φαντασίες που έχουν δημιουργηθεί στόμα με στόμα γύρω απο τις βίζες. π.χ. δεν υπάρχει πρόσκληση. Μόνο για γάμο, βαφτίσια, και άλλες κοινωνικές εκδηλώσεις. Να είμαι εγώ στην Αυστραλία και να σε καλέσω να έρθεις και εσύ δίνοντάς σου βίζα δεν υπάρχει τέτοιο πράμα. Λαϊκά όμως στόμα με στόμα πολλές φορές έχουμε χρησιμοποιήσει αυτή την λέξη αν και δεν περιγράφει καμιά διαδικασία.
              Το σκεπτικό είναι : Εφόσον έχεις κοντινό σου συγγενή, που αναλαμβάνει να λειτουργήσει σαν ανάδοχός σου, το κράτος δίνει αυτή την δυνατότητα. Αν δεν έχεις συγγενή, τότε σου δίνει δυνατότητα να γίνει ανάδοχος σου μια πολιτεία ή περιοχή της Αυστραλίας που έχει ανάγκη απο την ειδικότητά σου.

              Πράγματι ερχόμενος εδώ λύνεται η γλώσσα και μαθαίνεις και εκείνα που δεν ήξερες με την καθημερινότητα αλλά για να πάρεις την βίζα ζητάει να γνωρίζεις ήδη Αγγλικά και να πιστοποιήσεις τις γνώσεις σου με επιτυχία στις εξετάσεις του IELTS.

              Κοίτα και τον σχετικό πίνακα στο πρώτο link.

              Δεν σε διορθώνει κανείς. Αν το σκεπτικό σου είναι όπως λες να έρθεις να δείς και αν δεν σου αρέσει να επιστρέψεις γιατί να σε διορθώσει κανείς?
              Το μόνο που μπορώ να πω είναι αν τυχόν και δεν μπορέσεις να βρείς δουλειά, κάνε ενα κόπο και μπες μετά στο patriotaki και γράψε μας τι δυσκολίες συνάντησες και γιατι δεν κατάφερες να βρείς δουλειά και επέστρεψες, μήπως βοηθηθεί και κανένας άλλος.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                Originally posted by Agoriani View Post
                [..]
                Το μόνο που μπορώ να πω είναι αν τυχόν και δεν μπορέσεις να βρείς δουλειά, κάνε ενα κόπο και μπες μετά στο patriotaki και γράψε μας τι δυσκολίες συνάντησες και γιατι δεν κατάφερες να βρείς δουλειά και επέστρεψες, μήπως βοηθηθεί και κανένας άλλος.
                That's right! Παιδιά πηγαίντε εκεί πέρα αλλά γράψτε μας και τις εμπειρίες σας να έχουμε κι εμείς μια σχετικά ολοκληρωμένη άποψη. Πότε σκοπεύεις να πας;
                Είναι πολλές οι 622 μέρες;

                Comment


                  Αν δεν κάνω πίσω....στις 24 του μήνα φεύγω..

                  Comment


                    Θελω να πω οτι μολις πας εξω θα αρχισεις να σκεφτεσαι και να μιλας αγγλικα,οποτε θα σου βγουν πιο ευκολα..
                    Στην τελικη θα παω εκει ενα ταξιδι,να δω αν μου αρεσει και αν δω οτι δεν γινεται τιποτα ξαναγυρναω πισω...
                    Τι εχω να χασω εδω?
                    6 μήνες κάθε μέρα μα κάθε μέρα έψαχνα δουλειά, είχα πάει παντού. Είχα γνωρίσει πολύ κόσμο, φαντάσου, ο κάθε νομός της Ελλάδος έχει εκεί σύλλογο. Όλοι κάνουν χοροεσπερίδες, μην τα πολυλογό, πήγαινα εκεί για να γνωρίσω κάποιον για να μου κάνει το sponsorship. Βρήκα να γίνω μπογιατζής, πέρνω τηλ. τον δικηγόρο, μου λέει αγόρι μου δεν μπορείς γιατί δεν έχεις προυπηρεσία απο την χώρα σου σε αυτό το επάγγελμα (ήδη είχαν περάσει 2μήνες!). Οπότε λέω, πάμε να φύγουμε...
                    Τελευταία χοροεσπερίδα ήταν της AHEPA (είναι οργανισμός απο USA, κρατάνε τον Ελληνισμό). Έκει γνώρισα κάποιον στο είδος μου, αλλα τελικά ενώ ήδη είχα δώσει το IELTS είχα πάρει βεβαιώσεις απο δουλειές εδώ στο GREECE etc. όλα OK, δεν θέλησε να μου κάνει το sponsorship... Απλά φρίκαρα, είπα πάμε GREECE!

                    Όπως σου ξαναείπα, είναι πολύ δύσκολα... Η χώρα είναι απλά φανταστική...

                    Αλλα γενικά μην το ξεχνάς είσαι migrant, η συμπεριφορά πχ του δικηγόρου / αφεντικού ήταν απαράδεκτη...... Πέρνεις τηλ. σε job agent και σου λέει "Δυστυχώς, δεν προτείνουμε αν8ρώπους με tourist visa στους πελάτες μας".... (που για αναζήτηση εργασίας μόνο μέσω Job Agent βρίσκεις δουλειά)

                    Και μην ξεχάσω, οι άνθρωποι που ζουν εκεί (Έλληνες etc.) δεν ξέρουν τίποτα σε ότι αναφορά αυτό που θες να κάνεις (sponsorship), όπως εγω και συ δεν 3έρουμε τι και πως μπορεί να έρθει ένας Αλβανός στην χώρα μας.

                    Τέλος πάντων, 8α κλείσω το PM λέγωντας σου, ότι άμα γνώριζα πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα δεν θα πήγαινα. Και γω εδώ ήμουν άνεργος 2χρόνια (γιατί πληρώνανε 700euro και δουλεύω απο το 2002), και εγώ ήμουν guest σε κάποιον γνωστό-γνωστού (6μήνες), και αυτός γνώριζε κόσμο και αυτός είχε επιχείρηση αλλά..0%.

                    Και θα μου πείς τι να κάνω (?) ah?
                    Χωρίς πλάκα, θα σου πω αυτό που μου έλεγαν εκεί και γέλαγα, βρες κάποιον εκεί και παντρέψου.

                    --

                    Θα χάσεις τα λεφτάκια, που στο Greece πλέον είναι δύσκολα να τα αποκτήσεις + το πέδεμα με το airplane.

                    more @ http://pipiscrew.com

                    --

                    ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΑΣ - ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ ΕΚΕΙ (ΜΠΑΝΑΝΙΑ) , ΟΙ ΑΝ8ΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΝΟΜΟΥΣ.

                    Comment


                      Zakari μπορείς να μου στείλεις το μαιλ σου να πούμε δυο πράγματα;
                      Τώρα είσαι Ελλάδα-αθηνα;
                      Απο το κιν είναι λίγο δύσκολο να γράφω ..

                      Comment


                        Originally posted by abdel View Post
                        Αν δεν κάνω πίσω....στις 24 του μήνα φεύγω..
                        Μην βασιζεστε σε κανεναν να σας βρει δουλεια εκει..ο,τι και εαν λεει απο τηλ..
                        το προβλημα το εχετε εσεις οχι αυτος.
                        θεωρω οτι ειναι εξαιρετικα μεγαλο ρισκο να παει οποιοσδηποτε αυστραλια και ν αρχισει απο το μηδεν εκει εχοντας τουριστικη βιζα.

                        Comment


                          re

                          Originally posted by abdel View Post
                          Zakari μπορείς να μου στείλεις το μαιλ σου να πούμε δυο πράγματα;
                          Τώρα είσαι Ελλάδα-αθηνα;
                          Απο το κιν είναι λίγο δύσκολο να γράφω ..
                          katwntas sto Zakari bgainei menu, poy mporeis na moy steileis Private Message (Proswpiko Mhnyma)

                          'h zzakari#rocketmail.com , grapse to nickname soy sto eMail Header

                          Comment


                            Originally posted by mikael View Post
                            Μην βασιζεστε σε κανεναν να σας βρει δουλεια εκει..ο,τι και εαν λεει απο τηλ..
                            το προβλημα το εχετε εσεις οχι αυτος.
                            θεωρω οτι ειναι εξαιρετικα μεγαλο ρισκο να παει οποιοσδηποτε αυστραλια και ν αρχισει απο το μηδεν εκει εχοντας τουριστικη βιζα.
                            Εγω δεν είπα ότι μου έχουν βρει δουλεια ή ότι θα μου βρούνε.
                            Είπα ότι θα πάω και το πολυ πολυ θα κάνω ένα ταξίδι ακόμα και θα γυρίσω Σπιτι ξανα.
                            Κατα 90% τα εκατό θα φύγω.
                            Δεν θέλω να πιάσω τον εαυτό μου να λέει αργότερα "Και αν είχα παει και είχα βρει δουλεια;;Αν όλα ήταν τέλεια χωρίς πρόβλημα;; "
                            Ο κάθε άνθρωπος τα βλέπει διαφορετικά τα πράγματα.
                            Όπως επίσης άλλες γνώσεις έχει ο ένας και άλλες γνώσεις ο άλλος.
                            Το ότι στον ένα δεν πήγαν καλα τα πράγματα,δεν σημαίνει ότι δεν θα πανε και στον άλλον.
                            Χωρίς να λέω ότι θα μου πανε καλα και δεν με νοιάζει τι έγινε στους άλλους.
                            Αν δεν ρισκαρουμε και λίγο σην ζωή μας και τα περιμένουμε όλα έτοιμα,δεν γίνεται τίποτα.
                            Και το ρίσκο στην περίπτωση μου τουλάχιστον είναι να πάω Αυστραλία για λίγο να δω τι γίνεται..δεν με υποχρεώνει κανείς να κάτσω 3 μήνες που είναι η βίζα.Πιο risky θεωρώ το να πας εκει με ετοιμη δουλεια και Σπιτι,παρα να πας,να τσεκαρεις τι παίζει εκει απο ζωή,κόσμο,νοοτροπία κτλ,να δεις αν σου αρέσει και μπορείς να ζήσεις την υπόλοιπη ζωη σου.
                            Αν πας με δουλεια,φαντάζομαι θα είσαι υποχρεωμένος να ζήσεις και να δουλεψεις εκει...τουλάχιστον για κάποιο χρονικό διάστημα...Σου αρέσει η όχι.
                            @ zakari ...θα σου στείλω pm το απόγευμα γιατί απο το κιν δεν βγαίνει το μενού που λες.

                            Comment


                              Originally posted by Agoriani View Post
                              Σου απάντησε ο ZAKARI πιο πάνω, ο οποίος είχε έρθει Αυστραλία με το ίδιο σκεπτικό και προσπάθησε να βρεί δουλειά όσο ήταν εδώ ώστε να βγάλει βίζα εργασίας.
                              Φυσικά είναι πολύ δύσκολο και δεν στάθηκε τυχερός και ο χρόνος τελείωσε, της τουριστικής βίζας, και γύρισε πίσω.
                              Περισσότερες πιθανότητες έχει να συμβεί το ίδιο και σε εσένα. Δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος αυτός. Δηλαδή παω με τουριστική και βρίσκω δουλειά εκεί. Αν έχεις κάποια τρελή ειδικότητα στο επάγγελμά σου που να έχει τρελή ζήτηση εδώ και σου κάτσει πάλι δεν είναι ο κανόνας αλλά η εξαίρεση και θα είσαι πολύ τυχερός αν συμβεί. Αλλά νομίζω είναι πολύ ξεκάθαρο να καταλάβει κάποιος ότι είναι πολύ δύσκολο να βρεί εργασία ενώ θα είναι εδώ με τουριστική. Οι λόγοι πολλοί. Πρώτα απο ολα αν αναφέρεις οτι έχεις τουριστική, που θα σε ρωτήσει ο εργοδότης, συνήθως δεν ξέρουν κάν τις διαδικασίες και οτι είναι εύκολο και λένε γιατι να μπλέξω, και αρνούνται. Αν δεν είναι κάτι οργανωμένο, όπως μια εταιρία που να έχει τμήμα προσλήψεων και προσωπικού που να γνωρίζει τις διαδικασίες και να είναι έτοιμη να τις τρέξει αν χρειαστεί χωρίς να σταματάει η δραστηριότητα της επιχείρησης, γιατι ενας μικρός να πρέπει να σταματήσει την καθημερινή εργασία του και να πρέπει να τρέξει για να κάνει τα χαρτιά για την βίζα εργασίας σου εφόσον μπορεί να βρεί προσωπικό απο την εσωτερική αγορά που να είναι έτοιμο με τα χαρτιά του και τις βίζες του?
                              Επίσης μπορεί η ανεργία να είναι χαμηλή αλλά αυτό δεν σημαίνει έλλειψη σε επαγγέλματα ή προσωπικό. Ειδικότητες και εξειδικευμένοι ζητούνται γιατι ανοίγουν κλάδοι της οικονομίας ξαφνικά και ρουφάνε κόσμο.
                              π.χ. τα μεταλλεία, ορυχεία, εξορύξεις. Παίρνουν μια συμφωνία για μερικούς εκατομμύρια τόνους περισσότερο μετάλλευμα και τραβάνε μερικές εκατοντάδες κόσμο με τη μία. Τι κόσμο όμως? Εξειδικευμένο σε κάτι ή τουλάχιστον διατεθειμένο να πάει να μάθει κάτι μέσα απο την εταιρία. Και αυτοί όμως δεν περιμένουν να τους χτυπήσει κάποιος την πόρτα για να κάνουν την δουλειά τους. Διοργανώνουν εκθέσεις ώστε να στρατολογήσουν προσωπικό απο το εξωτερικό. Ποιούς? Αυτούς που θα τους κάνουν την δουλειά τους.
                              Αυτός που έρχεται εδώ με τουριστική μόνος του, είναι πραγματικά στο έλεος της τύχης του.
                              Εκτός των άλλων έχει να αντιμετωπίσει τα έξοδα διαβίωσής του, μετακίνησής του κ.τ.λ. τα οποία των αγχώνουν καθημερινά και όσο περνάει ο καιρός λειτουργούν και σαν μέγγενη που τον σφίγγουν.
                              Ενα άλλο εμπόδιο είναι η γλώσσα, και η κουλτούρα. Διαφορετικά είναι εδώ απο οτι έχουμε συνηθίσει και μέχρι να καταλάβεις το εθιμοτυπικό, την διαφορετικότητα και να προσαρμοστείς, έχεις χάσει το πλεονέκτημα που έχει ενας ανταγωνιστής σου για μια θέση.



                              Το ίδο με πιο πάνω και για εσένα abdel. Μένω στο Geelong και τον πατέρα Δημήτριο δεν τον γνωρίζω.
                              Σε ευχαριστώ πολύ Agoriani για την άμεησ απ'αντησή σου και τις πληροφορίες
                              Κατάλαβα τι πέζει αλλά τελικά το εισητήριο το έβγαλα και θα φύγω κατα Δεκέμβρη μεριά μάλλον
                              Το θέμα στο οποίο έχω ακόμα απορία είναι όταν θα ξεκινήσω να κάνω τα χαρτιά μου για την βίζα το ποσό που απαιτείται το οποίο μάλιστα είναια ρκετά μεγάλο σε πιο στάδιο της αίτησης το πληρώνω και λέω αν σε περίπτωση που η αίτηση μου δεν γίνει δεκτή μετά τον ελεγχο της από την πρεσβέια τα λεφτά οπυ έδωσα θα τα πάρω πίσω όλα,καθόλου η κάποια από αυτά?σας παρακαλώ είναι κρίσιμη ερώτηση που δεν έχει ακόμα απαντηθεί απο κανέναν
                              επίσης σχετικά με του συγγενείς γαι να σου κάνουν sponshorship θα πρέπει να είναι πρώτου βαθμού παιδιά και όιχ δεύτρεου ,τρίτου κλπ.Μόνο πρώτου βαθμού κάνει.
                              σας παρακαλώ λίγο βοήθεια με την ερώτησή μου παραπάνω σας παρακαλώ πατριώτες

                              Comment


                                Originally posted by abdel View Post
                                Αν δεν κάνω πίσω....στις 24 του μήνα φεύγω..
                                Αν δεν σου λείψουν τα 1000-1200 ευρώ για τα εισιτήρια πηγαινε-έλα και όσα ξοδέψεις εκεί θα σου έλεγα πήγαινε. Άν όμως είναι λεφτά που σίγουρα θα χρειαστούν εδώ στις πολύ δύσκολες μέρες που έρχονται (η άποψη μου είναι οτι δεν έχουε δει τίποτα ακόμα-ειδικά στον ιδιωτικό τομέα) τότε ΜΗΝ το κάνεις, άδικα θα πετάξεις τα λεφτά σου και η ψυχολογία σου μετά θα είναι χειρότερη.

                                Καλή τύχη σε οτι και να κάνεις!
                                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                                Comment

                                Working...
                                X