Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - Agoriani

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Agorini,

    1) o.k. το word θα χρησ/σω και εγώ !!!,

    2)Ειλικρινά έχω που μελετάω τόσο καιρό, τόσες σελίδες.....που ούτε που θυμάμαι που το είδα για το εκκαθ/κο της εφορίας......
    o.k. δεν το στέλνω και αυτό,

    3)ο.κ. τέλος και οι μηχανές !!!,

    4)Αμάν !!!! Παναγιά μου, θα την πάταγα με τις 40sp, 47sp.



    Ολα τα καλά του Θεού νά ΄χης Λεβέντη μου, να χαίρεσαι την οικογένειά σου,

    Σ ΄ευχαριστώ γιά όλα, είσαι θησαυρός !!!!!!!!!

    Comment


      Originally posted by ΜΑΙΡΗ View Post
      Agorini,

      1) o.k. το word θα χρησ/σω και εγώ !!!,

      2)Ειλικρινά έχω που μελετάω τόσο καιρό, τόσες σελίδες.....που ούτε που θυμάμαι που το είδα για το εκκαθ/κο της εφορίας......
      o.k. δεν το στέλνω και αυτό,

      3)ο.κ. τέλος και οι μηχανές !!!,

      4)Αμάν !!!! Παναγιά μου, θα την πάταγα με τις 40sp, 47sp.



      Ολα τα καλά του Θεού νά ΄χης Λεβέντη μου, να χαίρεσαι την οικογένειά σου,

      Σ ΄ευχαριστώ γιά όλα, είσαι θησαυρός !!!!!!!!!

      Comment


        Originally posted by ΜΑΙΡΗ View Post

        Agoriani,

        Αληθεύει ότι έχει αλλάξει η form 40sp και η form 47sp ??????????????
        Σχετικά με τις φόρμες ο nickV το έχει αναφέρει εδώ http://www.patriotaki.net/%CE%93%CE%...html#post49998 από τις 3/7

        Please read before ask

        Comment


          Καλημέρα Agoriani, καλημέρα παιδιά,

          Τις φόρμες 40sp και 47sp, θα τις χρησ/σω γιά την δική μου partner permenent visa.

          Γιατί δεν είμαι υπήκοος, σωστά .... ???

          Δεν πιστεύω να έχω κάνει τόσο λάθος...

          Μη μου φωνάζεις Australian και με στεναχωρείς ! ! !

          Comment


            Nαι, τις φόρμες 40sp και 47sp τις χρησιμοποιεις για να βγαλεις την partner visa.
            Την 40sp την συμπληρωνει ο αυστραλος υπηκοος που ειναι σπονσορας σου και την αλλη την συμπληρωνεις εσυ.
            Θα χρειαστεις και 2 αιτησεις 888 που τις συμπληρωνουν 2 ατομα που εγγυουνται για τις σχεση σας.
            Ελπιζω να σε βοηθησα!!!
            Αν δεν με ξέρεις μην με κρίνεις...Αν με ξέρεις κρύβε λόγια...

            Comment


              Originally posted by ΜΑΙΡΗ View Post
              Καλημέρα Agoriani, καλημέρα παιδιά,

              Τις φόρμες 40sp και 47sp, θα τις χρησ/σω γιά την δική μου partner permenent visa.

              Γιατί δεν είμαι υπήκοος, σωστά .... ???

              Δεν πιστεύω να έχω κάνει τόσο λάθος...

              Μη μου φωνάζεις Australian και με στεναχωρείς ! ! !
              Δεν φωνάζω αλλά κι εσυ ΔΕΝ διαβάζεις!!!!
              Ανακυκλώνουμε τα ίδια και τα ίδια......
              Keep reading...

              Comment


                Καλησπέρα παιδιά,

                Σ΄ευχαριστώ πολύ dimhal,

                έκλεισα και εγώ το μαγαζί μου, προχθές το Σάββατο .......ως εδώ ήταν...δεν αντέχεται άλλο...

                Comment


                  Καλησπέρα Agoriani,

                  Τι κάνετε, είσαστε καλά ???

                  Τι κάνει η Αυστραλία μας ????

                  Η όμορφη πόλη σου ???

                  Πως πάει το διάβασμα στη σχολή σου ?

                  Και εγώ έχω τελειώσει προγραμ/στρια σε λογιστικά πακέτα, αλλά σε ιδιωτική σχολή εδώ στην ελλάδα.

                  Γράψε μου κανένα νέο αν μπορείς -και έχεις λίγο χρόνο- σχετικά με την σχολή σου...

                  Δεν στο κρύβω ότι όταν γράφεις (και τό χεις το γράψιμο) είναι σαν να τρέχω στην πηγούλα με το γάργαρο νερό (της γνώσης) !

                  Εχω δύο σκέψεις :

                  Η να σπουδάσω από την αρχή Ιατρική (αλλά φοβάμαι, θέλει πολλά λεφτά ακόμα και σαν permenent partner visa.....)

                  H να ασχοληθώ (σε τι επίπεδο ... δεν ξέρω) ξανά με τον προγραμματισμό.

                  Το λατρεύω το διάβασμα, σου ανοίγει άλλους ορίζοντες....!!!

                  Εχω και καλά νέα, εχθές μας τηλεφώνησαν από το Μεταφραστικό ότι σήμερα θα έφευγαν τα χαρτιά μου από Αθήνα, είναι έτοιμα !!!

                  Ο επόμενος σταθμός μας θα είναι το Βερολίνο...

                  Είναι πάντα καλοδεχούμενα τα νέα σου, τα περιμένουμε με λαχτάρα,
                  μιάς και η νέα μας πατρίδα είναι πολύ μακριά γιά μας ακόμα ...... ! !!!!!!!!


                  Σε ευχαριστώ πολύ
                  ΜΑΙΡΗ.

                  Comment


                    Originally posted by ΜΑΙΡΗ View Post
                    Καλησπέρα Agoriani.....Σε ευχαριστώ πολύ
                    ΜΑΙΡΗ.
                    Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!
                    Δεν αποτελώ κλασικό παράδειγμα μετανάστη γιατι ήρθα με βίζα μόνιμου κάτοικου λόγω της συζήγου που είναι Αυστραλή υπήκοος. Ετσι πολλές απο τις εμπειρίες που εχω είναι αδύνατες για κάποιον που έρχετε με φοιτητική ή βίζα εργασίας.
                    Παρόλα αυτά όταν ξεκίνησα και έγραψα την Ανταπόκριση πίστευα οτι κάποιος θα επωφεληθεί έστω και αν διαβάσει μια περίπτωση που δεν έχει πολλά κοινά με την δική του, και τα λόγια σου με ικανοποιούν οτι δεν έκανα τον κόπο άδικα.
                    Εγκαταστάθηκα σε μια επαρχιακή περιοχή, που όμως είδα οτι ανεβαίνει οικοιστικά και είχε τις βασικές υποδομές και είναι σε εξέλιξη και άλλες. Εδω στο μικρό χωριό που είναι 20-25 λεπτά εξω απο το Geelong (που είναι η δεύτερη μεγαλύτερη πόλη της Βικτώριας), είχε όταν ήρθα, πριν περίπου απο ενα χρόνο, προνήπιο, νηπιαγωγείο, δημοτικό, 2 μεγάλα γήπεδα το ενα για το footy, 4 γήπεδα τέννις, ενα κλειστό μεγάλο με παρκέ για πολλά διαφορετικά αθλήματα, και δίπλα του εγκαταστάσεις με 8 γήπεδα τέννις, 1 golf club, 1 bowl club, 1 πίστα για scateboard, 1 γυμναστήριο, 1 κλειστή πίστα για ποδήλατο και scateboard, 1 μικρό κλειστό γήπεδο με παρκέ για μπάσκετ, 4 παιδικές χαρές διαφόρων μεγεθών η μία μέσα στο δημοτικό και είναι ανοικτή πάντα απο την μία μεριά για όλους, πεζόδρομους για να τρέξεις ή να κάνεις ποδήλατο που δεν εφάπτονται με τον δρόμο, ενα μικρό πάρκο και ενα μεγάλο πάρκο.
                    Αυτά τουλάχιστον θυμάμαι τώρα.
                    Τώρα έχει μια βιβλιοθήκη με αίθουσα εκδηλώσεων, αίθουσα υπολογιστών και φυσικά αναγνωστήριο και χώρους περιφερειακά στην αίθουσα με τα βιβλία, ενα υπο κατασκευή κολυμβητήριο, ενα υπο κατασκευή γυμνάσιο-λύκειο, και λένε οτι θα ανοίξει στην θέση που τώρα είναι ενα μικρό safe-way με φαρμακείο, καφετέρια, woolworths super market, ενα μαγαλύτερο woolworths με 25 ακόμα μαγαζιά και θα έρθει και ενα target (είναι αλυσίδα πολυκαταστημάτων σαν το minion που έχουν έδρα το Geelong).
                    Πρίν απο μερικές μέρες ήρθε με το ταχυδρομείο, ενας φάκελος απο το τοπικό συμβλούλιο με εναν χάρτη της περιοχής έτσι όπως αποφασίσανε να την επεκτήνουν και την χρήση της κάθε περιοχής, ώστε ο κόσμος να αποφασίσει που θα αγοράσει και τι να κάνει στο μέλλον, ώστε να είναι σύμφωνο με τις αποφάσεις του συμβουλείου.
                    π.χ. στο κέντρο κάνανε εναν κύκλο με ακτίνα 500 μέτρα και είναι για εμπορική χρήση και αυτό παέι να πει οτι οποιο μαγαζί ανοίξει εκεί θα πρέπει να έχει και τις προδιαγραφές, όπως parking.
                    Απλά πράγματα που στο πατρίδα, τα κάνουμε επιστήμη για να κερδίζουν κάποιοι.
                    Είμαι ακόμα στο ίδιο σπίτι που ενοικίασα απο την αρχή και αν και είδα μερικά ακόμα εδω, αποφασίσαμε να μείνουμε στο ίδιο γιατι έχει τους μαγαλύτερους χώρους απο όσα είδαμε. Το ψάξιμο όμως συνεχίζεται ακαταύπαυστα.
                    Φυσικά απο την δεύτερη χρονιά μας έγινε αύξηση ενοικίου και απο τα 275 την εβδομάδα πήγε στα 280.
                    Το ίδιο θα γίνει και του χρόνου αν είμαστε στο ίδιο ακόμα. Όμως πλέον συμπληρώσαμε εναν χρόνο μέσα και δεν είμαστε δεσμευμένοι απο το συμβόλαιο και μπορούμε να φύγουμε μόλις και όταν το αποφασίσουμε. Μόνο να τους ειδοποιήσουμε 2-3 εβδομάδες νωρίτερα.
                    Μέχρι τώρα ότι συμβαίνει στο σπίτι και χρειάζεται επισκευή το ζήτησα απο τον αντζέντη και το έφτιαξαν αμέσως. π.χ. χάλασε η κλειδωνιά στην κύρια είσοδο. Εστειλαν την άλλη μέρα άνθρωπο και την έφτιαξε.
                    Έκαναν και πέρσι και φέτος επίσκεψη επιθεώρησης της κατοικίας και έμειναν ικανοποιημένοι γιατι τουλάχιστον σε σύγκριση με τους προηγούμενους, το έχουμε περιποιημένο και καθαρό μέσα έξω.
                    Πήρα 2 κότες και μετά απο λίγο καιρό έβαλα και μερικά μικρά κοτοπουλάκια που πήρα απο το animal market στο Geelong, που γινεται κάθε Δευτέρα, αλλά βγήκαν όλα κοκκόρια και αφού μεγάλωσαν λίγο τα έκοψα και έμεινε ενας ο μεγαλύτερος κόκκορας με τις 2 κότες. Αφού μεγάλωσε και αυτός άρχισε να κάνει φασαρία με τα κικιρίκου του κάθε χάραμα και ενας γείτονας ήρθε και μου είπε οτι δεν τους αφήνει να κοιμηθούν και ετσι την άλλη μέρα τον έδωσα σε εναν φίλο Σέρβο και επειδή έμεινε ικανοποιημένος ο γείτονας απο την άμμεση ανταπόκριση, μου έκανε δώρο μισό αρνί που είχε στον καταψύκτη.
                    Μου βρήκε και 2 νέες κότες να κάνουν αυγά γιατι του έιπα οτι δεν κάνουν καιρό τώρα αυτές που έχω.
                    to be continue.....γιατι η σύζηγος θέλει να πάμε για ψώνια....τι πρωτότυπο!!!
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      Originally posted by Agoriani View Post
                      Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!
                      Δεν αποτελώ κλασικό παράδειγμα μετανάστη.....
                      to be continue... γιατί η σύζηγος θέλει να πάμε για ψώνια....τι πρωτότυπο!!!
                      Καλησπέρα Agoriani...
                      Όταν γράφεις τις μικρές προσωπικές ιστοριούλες για σένα..... για εμάς είναι έργα επιστημονικής φαντασίας...!!!
                      υ.γ. ΑΑΑ αν θέλεις να σας στείλουμε κότες από την βουλή.... είναι 100% κότες* αλλά σε λίγο θα κάνουν κ αυγά όπως πάνε...!!!
                      *(δεν ξέρουμε την υπηκοότητά τους)
                      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                      Comment


                        jimathens, δεν παίζεσαι.....

                        Μουρλαθήκαμε στο γέλιο !!!

                        Διάβαζα το γράμμα του agoriani , με μεγάλη προσοχή - ενδιαφέρον, όπως πάντα....και πάω ένα βήμα παρακάτω στο δικό σου......εεεεεεεεεεε τι να σου πω τι έγινε ! ! !

                        Πεθάναμε στο γέλιο ! ! ! εγώ, ο άντρας μου και η αδερφή μου.

                        Δεν παίζεσαι φίλε μου, είσαι έξω καρδιά, χαρούμενος άνθρωπος !

                        Νά ΄σαι καλά φίλε μου !

                        Comment


                          Ωραιος εσυ agoriani ωραιος και ο γειτονας...ξηγημενος
                          ε τωρα για σενα jimathens τι να πω..!!!
                          τα ειπε ολα η ΜΑΙΡΗ!!!
                          Μπραβο σε ολους!!
                          ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ!!!
                          Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                          Comment


                            Agoriani, καλησπέρα

                            το μεγαλείο της ψυχής δεν κρύβεται ... ! ! !

                            Θές να μας βοηθάς, γιατί είσαι άνθρωπος με Α κεφαλαίο ! ! !

                            Είμαι σίγουρη, ότι όπως εγώ διαβάζω τα νέα σου, τα νέα της μακρινής πατρίδας μας με λαχτάρα, έτσι υπάρχουν πολλές άλλες εκατοντάδες.....patriotakia, που αν και δεν αφήνουν ίχνη.....κάθε μέρα είναι εδώ ! ! ! μέσα σ΄αυτόν τον χώρο, σ΄αυτό το δάσος το πανέμορφο, με τις πηγούλες του και τα δεντράκια του ....
                            Ψάχνουν να βρούν ένα κομμάτι από την ελπίδα,
                            την γαλλήνη ......εκεί στην νέα πατρίδα !

                            Comment


                              Κανένας από τους κόπους σου δεν πήγε άδικα,

                              κανένα από τα ξενύχτια σου δεν πήγε άδικα ! ! !

                              Ο άνθρωπος πρέπει να εκφράζεται... γιά αυτό διαφέρουμε από τα ζώα,

                              δεν πρέπει να φοβόμαστε να λέμε: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΑΣ

                              ΒΟΗΘΑΣ AGORIANI KAI ΕΣΕΙΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ !!!!!!!

                              Comment


                                Αν είναι έτσι το μικρό χωριό....με τόσα γήπεδα και με όλα αυτά τα εμπορικά κέντρα .....ουυυυυυυυφ τι κάνουμε εμείς πιά εδώ στην ελλάδα ????

                                και το νοίκι, μιά χαρά είναι,

                                και ο γείτονας , πολύ καλύτερος !!!

                                Αντε να συναντήσεις τέτοια συμπεριφορά εδώ !!!!

                                Σωστά λέει η σύζυγος...πολλά χαιρετίσματα από εμάς ! ! !

                                Comment

                                Working...
                                X