Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - Agoriani

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Aπο διπλωμα τι γινεται? Εμεις απο ελλαδα μπορουμε να παρουμε απ' ευθειας το αυστραλιανο διπλωμα (ΝSW) 'η πρεπει να δωσουμε εξετασεις ξανα. Εβγαλα παντος το διεθνες διπλωμα (ΕΛΠΑ).
    Ασφαλιση ειχα στο ΙΚΑ μεχρι τωρα που μπηκα ταμειο ανεργιας. Οταν ρωτησα μου ηπαν πως εδω δεν θα κανω τιποτα, γιατι εχει γινει διακρατικη συμφωνια μεταξυ των δυο κρατων να μετρανε ολα τα χρονια
    ασφαλισης εδω και εκει. Δεν ειμαι σιγουρος για την απαντηση που πηρα. Γνωριζεις κατι για το ταμειο ΙΚΑ εαν χρειαζεται να κανω καποια κινηση? Οπως και το ΑΦΜ μου εδω μου ειπε η φοροτεχνικος εφοσον εχω καποια
    περουσιακα στοιχεια (ποσοστο τωρα) να μειν το κλεισω αλλα να μεινει ενεργο. Οσο για διακοπη επιδοματος ανεργιας μου ειπαν ν προσκομισω το εισιτηριο αναχωρισης για να γινει διακοπη το επιδοματος.

    Comment


      #47
      Originally posted by lszik View Post
      Καταρχας σου ευχομαι Καλη Χρονια και οτι το καλυτερο στην νεα σου ζωη. Εγω μαλλον κατεβαινω τον αλλο μηνα αμα εχω προλαβει να τελειωσω τις δουλειες εδω στην ελλαδα. Οπως σου ειχα πει εχω διαβατηριο αυστραλιας γιατι γενηθηκα εκει. Ειδα πως σου ζητανε κατι χαρτια να εχεις απο ελλαδα και αυστραλια. Απο ελλαδα το μονο που μπορω να εχω ειναι η διακοπη απο την εργασια μου εδω. Σπιτι στο ονομα μου δεν εχω ακομα, ειναι στο ονομα των γονιων μου, νοικι δεν εχω διακοπη πληρωμης γιατι ηταν περιεργη η κατασταση και δεν το δηλωνα, ουτε επιπλωση για μετακομιση εχω να δηλωσω, ουτε θελω να κλεισω λογαριασμο τραπεζης. Με την ασφαλεια (ΥΓΕΙΑ) δεν το καταλαβα. Απο αυστραλια στην αρχη δεν θα εχω κανενα χαρτι, γιατι προσωρινα θα μεινω φιλοξενουμενος σε φιλικο σπιτι.(νοικι,λογαριασμοι νερου, γκαζιου κλπ). Οσο για δουλεια δεν ξερω ακομη τι θα βρω.
      Οποισδήποτε συνδιασμός 2 χαρτιών απο τα αυτά που ανάφερα είναι αποδεκτός. Υπενθυμίζω οτι αυτό είναι μόνο για το Medicare.
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        #48
        Originally posted by lszik View Post
        Aπο διπλωμα τι γινεται? Εμεις απο ελλαδα μπορουμε να παρουμε απ' ευθειας το αυστραλιανο διπλωμα (ΝSW) 'η πρεπει να δωσουμε εξετασεις ξανα. Εβγαλα παντος το διεθνες διπλωμα (ΕΛΠΑ).
        Ασφαλιση ειχα στο ΙΚΑ μεχρι τωρα που μπηκα ταμειο ανεργιας. Οταν ρωτησα μου ηπαν πως εδω δεν θα κανω τιποτα, γιατι εχει γινει διακρατικη συμφωνια μεταξυ των δυο κρατων να μετρανε ολα τα χρονια
        ασφαλισης εδω και εκει. Δεν ειμαι σιγουρος για την απαντηση που πηρα. Γνωριζεις κατι για το ταμειο ΙΚΑ εαν χρειαζεται να κανω καποια κινηση? Οπως και το ΑΦΜ μου εδω μου ειπε η φοροτεχνικος εφοσον εχω καποια
        περουσιακα στοιχεια (ποσοστο τωρα) να μειν το κλεισω αλλα να μεινει ενεργο. Οσο για διακοπη επιδοματος ανεργιας μου ειπαν ν προσκομισω το εισιτηριο αναχωρισης για να γινει διακοπη το επιδοματος.
        Το δίπλωμα εκτός απο το αυτονόητο κάνει και σαν χαρτί προσωπικής αναγνώρισης και συμμετέχει και στην αναγνώριση των 100 πόντων. Μόνο του το διαβατήριο δεν φτάνει τα 100. Βέβαια μπορεί να υπάρχουν και άλλα πάνω σας που να μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην αναγνώριση. Οτι έχει τα στοιχεία και φωτογραφία. π.χ. εμένα πιάνει μια κάρτα απο την ομοσπονδία αυτόνομης κατάδυσης padi.
        Μπορείς να οδηγήσεις μόλις έρθεις κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα ή περιορισμό. Επέτρεψέ μου να σου επισημάνω 3 πράγματα:
        να τηρείς τις αποστάσεις
        το όριο ταχύτητας
        και τις γραμμές στο δρόμο.
        Επειδή τα τηρούν όλοι η οδήγηση είναι γελοία.

        Η διαδικασία για να εκδόσει δίπλωμα κάποιος εδώ ξεκινάει απο τα 16. Για αυτό έχει και μερικά χρόνια σε καθεστώς με πινακίδα L και P.
        Δεν μας ενδιαφέρουν όμως πολύ αυτά. Το θέμα είναι οτι δεν χρειάζεσαι εξετάσεις αλλά μια διαδικασία που περιγράφω στο post Σχετικά με την οδήγηση στην Αυστραλία.

        Εξειδικευμένα για την περιοχή NSW κοίτα την δική τους αρχή εδώ.
        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          #49
          Agoriani καλημέρα,

          Λοιπόν ρωτώντας λίγα πράγματα για Αυστραλία έμαθα ότι το Geelong είναι πολύ όμορφη περιοχή πάνω στην θάλασσα. Φαίνεται λοιπόν ότι έχεις κάνει διάνα με την επιλογή της πόλης.Αυτό με το milk bar και το ταχυδρομείο δεν έχω καταλάβει. Υπάρχουν milk bar που μπορείς να στέλενεις και να παίρνεις αλληλογραφία? Το θέμα των καταστροφών στο Queensland πως τα αντιμετωπίζουν στην βικτώρια? Εδώ οι τηλεοράσεις δέιχνουν κάθε μέρα βιβλικές καταστροφές που συμβαίνουν στο Brisbane και αλλού. Με το θέμα της δουλειάς έχετε κάνει κάτι ή εσύ ή η γυναίκα σου? Πως είναι τα πράγματα? Πράγματι δεν υπάρχει ανεργία?

          Comment


            #50
            Originally posted by demi View Post
            Agoriani καλημέρα,

            Λοιπόν ρωτώντας λίγα πράγματα για Αυστραλία έμαθα ότι το Geelong είναι πολύ όμορφη περιοχή πάνω στην θάλασσα. Φαίνεται λοιπόν ότι έχεις κάνει διάνα με την επιλογή της πόλης.Αυτό με το milk bar και το ταχυδρομείο δεν έχω καταλάβει. Υπάρχουν milk bar που μπορείς να στέλενεις και να παίρνεις αλληλογραφία? Το θέμα των καταστροφών στο Queensland πως τα αντιμετωπίζουν στην βικτώρια? Εδώ οι τηλεοράσεις δέιχνουν κάθε μέρα βιβλικές καταστροφές που συμβαίνουν στο Brisbane και αλλού. Με το θέμα της δουλειάς έχετε κάνει κάτι ή εσύ ή η γυναίκα σου? Πως είναι τα πράγματα? Πράγματι δεν υπάρχει ανεργία?
            Καλησπέρα demi
            Επειδή δεν είμαι ακόμα με την partner visa δεν μπορώ να εργαστώ ακόμα. Η γυναίκα μου μπορεί αλλά δεν το έχουμε κοιτάξει ακόμα γιατι έχουμε ενα σορό απασχόληση να τελειώσουμε με τα επιδόματα και τα ασφαλιστικά και να βρούμε σπίτι και να έρθουν και τα πράματα απο Ελλάδα, και να πάρουμε και οτι θα μας χρειαστεί απο εδώ.

            Το Geelong είναι όμορφο και εκεί κοιτάμε να βρούμε σπίτι. Μένουμε όμως ποιό μέσα, και εδώ επειδή είναι φάρμες ο ταχυδρόμος αφήνει τα γράμματα όσων θέλουν στο τοπικό milk bar που έτσι κι αλλιώς θα περάσουν να πάρουν τα καθημερινά τσιγάρα εφημερίδες κ.τ.λ.
            Μερικά έχουν απέξω και θυρίδες με κλειδωνιά.

            Δεν γνωρίζω η Βικτώρια τι κάνει για τις καταστροφές του Queensland. Αυτό που είδα είναι οτι άρχισαν να εμφανίζονται εδώ και μέρες αφίσες για δωρεές για τους καταστραμένους απο τις πλυμμήρες.
            Η δωρεά είναι κάτι που παίζει πολύ εδώ. Επίσης έβαλαν περίπτερα διάφορες οργανώσεις που ψάχνουν εθελοντές για να βοηθήσουν στις περιοχές που έγιναν και γίνονται οι καταστροφές. Επίσης ο εθελοντισμός είναι κάτι που παίζει πολύ εδω.
            Το σίγουρο είναι οτι οι καταστροφές θα επηρεάσουν και περιοχές που δεν έπεσε στάλα νερό. Ανανλυτές εκτιμούν οτι θα επηρεαστεί η οικονομία όλης της Αυστραλίας αρνητικά και θα υπάρχουν επιπτώσεις στην ανάπτυξη. Δεν είναι και λίγο πράμα μια περιοχή σαν ολόκληρη την Γερμανία και την Γαλλία μαζί να έχει γεμίσει νερό. Οι υποδομές θα χρειαστούν ανακατασκευή και οχι μόνο. Σπίτια και εργοστάσια θα πρέπει να ξαναφτιαχτούν και αυτοκίνητα να πάρουν την θέση των νεροπαρεσυρμένων. Ενα άλλο μεγάλο θέμα είναι η σοδειά που πήγε χαμένη και το ζωικό κεφάλαιο.
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              #51
              Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες. Ευτυχως εχω οδηγηση παμπολες φορες στις ΗΠΑ και ξερω πως ειναι να οδηγας με τους νομους και τον κοκ. Το προβλημα με δεξι τιμονι δεν ξερω εαν θα μου φερει καποια δυσκολια. Ειδα πως με αυστραλιανο διαβατηριο και με διπλωμα διεθνες (ελπα) μαζευω 70+25= 95 ποντους.

              Comment


                #52
                Η καλή μέρα από Ελλάδα
                θα θελα να σε ρωτήσω μήπως έχεις μάθει τη μέση τιμή της παροχής ρεύματος, νερού ,τηλεφώνου, Και κινητών τηλεφώνων.Για ένα Μεσαίου Σπιτικό

                Και ακόμη μια ερώτηση βλέπω ότι τα σπίτια είναι επιπλωμένα νοικιάζονται η πωλούνται έτσι όπως τα βλέπουμε ?
                ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                Comment


                  #53
                  Originally posted by kikirikoy View Post
                  Η καλή μέρα από Ελλάδα
                  θα θελα να σε ρωτήσω μήπως έχεις μάθει τη μέση τιμή της παροχής ρεύματος, νερού ,τηλεφώνου, Και κινητών τηλεφώνων.Για ένα Μεσαίου Σπιτικό

                  Και ακόμη μια ερώτηση βλέπω ότι τα σπίτια είναι επιπλωμένα νοικιάζονται η πωλούνται έτσι όπως τα βλέπουμε ?
                  Σελίδα 5 σου απάντησα
                  Υπομονή και επιμονή patriotes.

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by lszik View Post
                    Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες. Ευτυχως εχω οδηγηση παμπολες φορες στις ΗΠΑ και ξερω πως ειναι να οδηγας με τους νομους και τον κοκ. Το προβλημα με δεξι τιμονι δεν ξερω εαν θα μου φερει καποια δυσκολια. Ειδα πως με αυστραλιανο διαβατηριο και με διπλωμα διεθνες (ελπα) μαζευω 70+25= 95 ποντους.
                    Στην wikkipedia θα δείς οτι διαβατήριο είναι απο μόνο του 100%. Αλλού θα δείς κάτι άλλο.
                    Απο οτι κατάλαβα είναι στην διακριτική ευχέρεια του υπαλλήλου να ζητήσει και άλλα ή να ικανοποιήσει την υπηρεσία του με ενα διαβατήριο και κάτι ακόμα.
                    Εδω επειδή δεν υπάρχει ταυτότητα, υπάρχει το δίπλωμα οδήγησης. Έχει φωτογραφία και τα στοιχεία του κατόχου και πρέπει να το έχεις συνέχεια μαζί γιατι όπου πάς με το αμάξι πας, οπότε..
                    Για αυτό το λόγο το δίπλωμα οδήγησης θεωρείτε δυνατό χαρτί στην αναγνώριση των 100 πόντων.
                    Για αυτό το λόγο είναι καλό να βγάζουμε το διεθνές δίπλωμα οδήγησης το οποίο έχει φωτό και είναι στα Αγγλικά, και πιάνει εδω, στην αναγνωριση των 100 πόντων.
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by Agoriani View Post
                      Στην wikkipedia θα δείς οτι διαβατήριο είναι απο μόνο του 100%. Αλλού θα δείς κάτι άλλο.
                      Απο οτι κατάλαβα είναι στην διακριτική ευχέρεια του υπαλλήλου να ζητήσει και άλλα ή να ικανοποιήσει την υπηρεσία του με ενα διαβατήριο και κάτι ακόμα.
                      Εδω επειδή δεν υπάρχει ταυτότητα, υπάρχει το δίπλωμα οδήγησης. Έχει φωτογραφία και τα στοιχεία του κατόχου και πρέπει να το έχεις συνέχεια μαζί γιατι όπου πάς με το αμάξι πας, οπότε..
                      Για αυτό το λόγο το δίπλωμα οδήγησης θεωρείτε δυνατό χαρτί στην αναγνώριση των 100 πόντων.
                      Για αυτό το λόγο είναι καλό να βγάζουμε το διεθνές δίπλωμα οδήγησης το οποίο έχει φωτό και είναι στα Αγγλικά, και πιάνει εδω, στην αναγνωριση των 100 πόντων.
                      αγοριανή απο οτι θυμάμαι το διεθνές σίπλωμα δεν μπορεί έπειτα να μετατραπεί σε αυστραλέζικο, πρέπει να είναι μεταφρασμένο το ελληνικό κλασικό δίπλωμα. και άλλωστε ενα μεταφρασμένο δεν λαμβάνεται υπόψη και για τους 100 πόντους? ωστε με ενα σμπάρο να έχουμε 2 τριγώνια?
                      Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by konstantinos1 View Post
                        αγοριανή απο οτι θυμάμαι το διεθνές σίπλωμα δεν μπορεί έπειτα να μετατραπεί σε αυστραλέζικο, πρέπει να είναι μεταφρασμένο το ελληνικό κλασικό δίπλωμα. και άλλωστε ενα μεταφρασμένο δεν λαμβάνεται υπόψη και για τους 100 πόντους? ωστε με ενα σμπάρο να έχουμε 2 τριγώνια?
                        Ναι γιατι δεν μετατρέπεται το διεθνές αλλά το Ελληνικό-Ευρωπαικό.
                        Πολύ πιθανό και το μεταφρασμένο Ελληνικό-Ευρωπαικό να κάνει για την αναγνώριση. Εδώ έκανε η ταυτότητα αυτόνομης κατάδυσης της Padi.

                        Αν όμως μόλις έφτασα έπρεπε να κάνω και τις μετατροπές στο δίπλωμα θα είχα πελαγώσει γιατι τώρα με το διεθνές εχω 6 μήνες να οδηγώ χωρίς πρόβλημα και μεσα σε αυτό το διάστημα με την ησυχία μου να ασχοληθώ και με αυτό το θέμα. Γιατι πιστεψέ με έχεις πολλά να ασχοληθείς με το που έρχεσε.
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by Agoriani View Post
                          Αν όμως μόλις έφτασα έπρεπε να κάνω και τις μετατροπές στο δίπλωμα θα είχα πελαγώσει γιατι τώρα με το διεθνές εχω 6 μήνες να οδηγώ χωρίς πρόβλημα και μεσα σε αυτό το διάστημα με την ησυχία μου να ασχοληθώ και με αυτό το θέμα. Γιατι πιστεψέ με έχεις πολλά να ασχοληθείς με το που έρχεσε.
                          ναι σίγουρα έτσι σε εξυπηρετεί για 6 μήνες.

                          εγώ δεν εχω βγάλει το ευρωπαικο και επειδή δεν έχω και πολύ χρόνο τώρα και για αυτό, λέω να μην το βγάλω καθόλου γιατι πιστεύω έτσι και αλλιώς δεν θα το χρειαστώ τον πρώτο καιρο γιατι δεν θα πάρω αυτοκίνητο.

                          θα πάω μελβούνη και πιστεύω τα μεσα μαζικής μεταφοράς θα με βολέψουν και δεν θα χρειάζομαι αμάξι.

                          απο οτι βλέπεις εκεί, τα μεσα μαζικής μεταφοράς δουλεύουν καλά? σε εξυπηρετούν στην πολη η λίγο εξω απο την πολη αν έχεις τη δουλειά εκεί, ή είναι απαραίτητο το αμάξι?
                          Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by konstantinos1 View Post
                            ναι σίγουρα έτσι σε εξυπηρετεί για 6 μήνες.

                            εγώ δεν εχω βγάλει το ευρωπαικο και επειδή δεν έχω και πολύ χρόνο τώρα και για αυτό, λέω να μην το βγάλω καθόλου γιατι πιστεύω έτσι και αλλιώς δεν θα το χρειαστώ τον πρώτο καιρο γιατι δεν θα πάρω αυτοκίνητο.

                            θα πάω μελβούνη και πιστεύω τα μεσα μαζικής μεταφοράς θα με βολέψουν και δεν θα χρειάζομαι αμάξι.

                            απο οτι βλέπεις εκεί, τα μεσα μαζικής μεταφοράς δουλεύουν καλά? σε εξυπηρετούν στην πολη η λίγο εξω απο την πολη αν έχεις τη δουλειά εκεί, ή είναι απαραίτητο το αμάξι?
                            Στην Μελβούρνη έχει καλά μέσα μαζικής μεταφοράς. Τράμ, λεοφωρεία, μετρό κ.τ.λ. Τα ταξί είναι ακριβά λένε αλλά εξυπηρετούν με ειδικές ράμπες και άτομα με δυσκολίες κίνησης κ.τ.λ.
                            Παραέξω όμως για να κινηθείς θέλεις ρόδα. Εδώ στο Geelong τα μέσα μαζικής μεταφοράς είναι το λεωφορείο και το ταξί. Τα λεοφορεία δεν είναι για εξυπηρέτηση μάλον αλλά για ανάγκη. Ο κόσμος όλος έχει αυτοκίνητα απο τα 16 του.
                            Υπομονή και επιμονή patriotes.

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by Agoriani View Post
                              Στην Μελβούρνη έχει καλά μέσα μαζικής μεταφοράς. Τράμ, λεοφωρεία, μετρό κ.τ.λ. Τα ταξί είναι ακριβά λένε αλλά εξυπηρετούν με ειδικές ράμπες και άτομα με δυσκολίες κίνησης κ.τ.λ.
                              Παραέξω όμως για να κινηθείς θέλεις ρόδα. Εδώ στο Geelong τα μέσα μαζικής μεταφοράς είναι το λεωφορείο και το ταξί. Τα λεοφορεία δεν είναι για εξυπηρέτηση μάλον αλλά για ανάγκη. Ο κόσμος όλος έχει αυτοκίνητα απο τα 16 του.
                              ναι το φαντάζομαι, το Geelong πρεπει να είναι κατι σαν επαρχία. αλλα αφού η μελβούρνη έχει καλά μεσα μεταφοράς πιστεύω θα βολευτώ τον πρωτο καιρο χωρίς αμάξι.

                              κατα τα αλλα δεν μας εχεις πει εντυπώσεις απο τροπο ζωής αυστραλών και πως είναι σαν άνθρωποι, αντιμετώπιση νέων μεταναστών και ευκαιρίες που τους δίνονται κτλ.
                              Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by konstantinos1 View Post
                                ναι σίγουρα έτσι σε εξυπηρετεί για 6 μήνες.

                                εγώ δεν εχω βγάλει το ευρωπαικο και επειδή δεν έχω και πολύ χρόνο τώρα και για αυτό, λέω να μην το βγάλω καθόλου γιατι πιστεύω έτσι και αλλιώς δεν θα το χρειαστώ τον πρώτο καιρο γιατι δεν θα πάρω αυτοκίνητο.

                                θα πάω μελβούνη και πιστεύω τα μεσα μαζικής μεταφοράς θα με βολέψουν και δεν θα χρειάζομαι αμάξι.

                                απο οτι βλέπεις εκεί, τα μεσα μαζικής μεταφοράς δουλεύουν καλά? σε εξυπηρετούν στην πολη η λίγο εξω απο την πολη αν έχεις τη δουλειά εκεί, ή είναι απαραίτητο το αμάξι?
                                Της ΕΛΠΑ το διεθνές δίπλωμα οδήγησης έχει ισχύ για ένα χρόνο από ότι γράφει επάνω.
                                Μήπως οι 6 μήνες αφορούν το μεταφρασμένο απλό Ελληνικό δίπλωμα οδήγησης?
                                Ετσι κι αλλιως μόλις πας εκεί και δώσεις το μεταφρασμένο Ελληνικό σου βγάζουν Αυστραλέζικο δίπλωμα χωρίς διαδικασίες.

                                Comment

                                Working...
                                X