Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - Agoriani

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    συγχαρητηρια agoriani,σου ευχομαι οτι καλυτερο για σενα και την οικογενεια σου και με μια πολυ καλη δουλεια συντομα!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Comment


      Γειά σας! Είμαι γεννημένη στην Αυστραλία και σκέφτομαι να μεταναστεύσω.
      Μήπως γνωρίζει κανείς τι χρειάζεται για να είναι αναγνωρίσιμο το πτυχίο Φυσικής, στην Αυστραλία?
      (Έχω σπουδάσει στην Ελλάδα).

      Comment


        Originally posted by Georgia View Post
        Γειά σας! Είμαι γεννημένη στην Αυστραλία και σκέφτομαι να μεταναστεύσω.
        Μήπως γνωρίζει κανείς τι χρειάζεται για να είναι αναγνωρίσιμο το πτυχίο Φυσικής, στην Αυστραλία?
        (Έχω σπουδάσει στην Ελλάδα).
        Αν έχεις γεννηθεί εδώ τότε έχεις και την υπηκοότητα?
        Αν ναι τότε βγάζεις διαβατήριο Αυστραλίας και έρχεσαι όποτε θες.
        Αν δεν έχεις την υπηκοότητα πρέπει πρώτα να κάνεις τις απαραίτητες ενέργειες να την αποκτήσεις.
        Δεν διαφέρουν οι ενέργειες αυτές απο τις ενέργειες που έκανα για να πάρει η κόρη μου την Αυστραλιανή υπηκοότητα αν και γεννήθηκε Ελλάδα. Αυτή είναι η διαφορά μόνο. Μπορείς δηλαδή να διαβάσεις το post Σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία απο Ελλάδα και να διαβάσεις τις ενέργειες για να αποκτήσεις την υπηκοότητα και μετά το διαβατήριο.

        Εφόσον θα έχεις την Αυστραλιανή υπηκοότητα για να αναγνωρίσεις τις σπουδές εκτός Αυστραλίας, ακολουθείς διαφορετικό τρόπο απο αυτόν που πρέπει να κάνουν όσοι θέλουν να αναγνωρίσουν τις σπουδές τους για να βγάλουν μετά μια βίζα μετανάστευσης.
        Εσυ δεν θα χρειάζεσαι (ή δεν χρειάζεσαι ήδη βίζα), μιας και θα έχεις ή έχεις ήδη διαβατήριο Αυστραλίας.

        Για κοίτα εδώ πληροφορίες απο το DIAC,
        εδώ για την Victoria,
        και εδώ και εδώ για τους Φυσικούς γενικά.

        Τώρα για Αυστραλούς υπηκόους ή κατόχους βίζας μόνιμου πολίτη (permanent resident) είχα την αρχή που κάνει αναγνώριση αλλά μου διαφεύγει προς το παρόν. Θα την ξαναβρώ και θα την κάνω προσθήκη εδώ.
        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          Έχουμε πολύ καιρό να μάθουμε νέα για το φιλικό σου ζευγάρι
          Αλήθεια τι γίνεται με αυτούς ;

          Comment


            Originally posted by lift View Post
            Έχουμε πολύ καιρό να μάθουμε νέα για το φιλικό σου ζευγάρι
            Αλήθεια τι γίνεται με αυτούς ;
            Περιμένουν ακόμα την απάντηση στην αναγνώριση των σπουδών και προυπηρεσίας απο τους Μηχανικούς Αυστραλίας.
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              Originally posted by Agoriani View Post
              Περιμένουν ακόμα την απάντηση στην αναγνώριση των σπουδών και προυπηρεσίας απο τους Μηχανικούς Αυστραλίας.
              Αυτοί θέλουν 4 μήνες για αναγνώριση ενώ εάν πας με την 457 θέλει 3 βδομάδες σωστά
              Γιατί κάτι τέτοιο διάβασα εδώ μέσα

              δες στο ποστ της maria12 στο ΤΕΙ ΑΕΙ νο2 στην 4 σελιδα

              Comment


                Originally posted by lift View Post
                Αυτοί θέλουν 4 μήνες για αναγνώριση ενώ εάν πας με την 457 θέλει 3 βδομάδες σωστά
                Γιατί κάτι τέτοιο διάβασα εδώ μέσα

                δες στο ποστ της maria12 στο ΤΕΙ ΑΕΙ νο2 στην 4 σελιδα
                Στείλαμε τα χαρτιά τους στις 11/11 και σχεδόν μια εβδομάδα μετά έστειλαν τον αριθμό πρωτοκόλλου και άρχισαν την διαδικασία που πράγματι παίρνει 4 μήνες.
                Τώρα είναι αργά να ξεκινήσουμε άλλη διαδικασία. Ετσι κι αλλιώς περιμένουν απάντηση απο τους μηχανικούς Αυστραλίας για να ξεκινήσουν την διαδικασία της βίζας.
                Για βίζα μπορεί στο τέλος να πάνε και για διαφορετική απο αυτή που προγραμμάτιζαν αρχικά.
                Η Μαρία σωστά αναφέρει τις 2 διαφορετικές διαδικασίες για την αναγνώριση σπουδών η μια και για την αναγνώριση σπουδών για βίζα εξειδικευμένου εργαζόμενου η άλλη.
                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                Comment


                  Agoriani mas σε ευχαριστουμε τοοοοοοοοοοοσο πολυ για ολα αυτα που μασ γραφεισ..να σε καλημερισω κι εγω απο Αθηνα -πειραια...

                  Ειμαστε κι εμεισ μια νεα οικογενεια.. εγω 27..ο αντρασ μου 37 και το μωρακι μασ 2 χρονων σχεδον... ε και το σκευτομαστε να ερθουμε κι εμεισ εκει σε εσασ..γιατι προσωπικα πιστευω πωσ σε 20 χρονια θα αρχισει η γενικη ανακαμψη της Ελλαδας...

                  πιστευω πωσ οπωσ τα λεσ ειναι τα πραγματα ολοι εχουμε στο μυαλομασ πωσ αν φτασουμε Αυστραλια θα μεινουμε για 10 χρονια.. αλλα ξερουμε πωσ μαλλον τελικα θα παραμεινουμε εκει...χεχεχεχ.... αλλαζουμε ολοι τισ μοιρες μασ...


                  ειστε πραγματικα υπεροχοι που μασ δινετε ολη αυτη την βοηθεια... πολλα φιλια στην γυναικα σου και το κοριτσακι σας...!!!! ολα θα πανε υπεροχα θα το δειτε...

                  το νιωθω χεχεχε...

                  να σε ρωτησω κατι χαζο?... στην μελβουρνη πηγες? ειναι χαλια σαν την Αθηνα ..η καμια σχεση?..σαφωσ καθε περιοχη και πολη εχει τισ ομορφεσ της γωνιες... αλλα σε εσενα που οπωσ καταλαβαινω εισαι ανθρωποσ σαν κι εμασ..που το χαοσ και τον πανικο τησ μεγαλουπολης δεν τον θελουμε.. πωσ σου φανηκε?

                  βασικα η ερωτηση μου ειναι αν πιστευεισ με το ματι πωσ μπορει κανεισ να ζει σε ενα σπιτι εξω απο την μελβουρνη και ανετα να εργαζεται μεσα στην πολη... και απλωσ να πηγαινοερχεται..

                  ξερω πωσ εχετε πολυ λιγο καιρο εκει..αλλα μηπωσ εχεισ σχηματισει καποια γνωμη..


                  ...χεχεχε..βλεπεισ αυτα παθαινει κανεις (καταληγει σε μεγαλουπολη) αν μπλεκει με αντρα που μονο σε γραφεια λογο επαγγελματοσ μπορει να εργαστει...χεχχε..


                  σασ στελνουμε πολλααα πολλλααα φιλιααα και πολυ πολυ κουραγιο!!!!!

                  υ.γ... οταν με το καλο βρειτε εργασια.. και ηρεμησετε. μηπωσ θα μπορεσεισ να μασ μεταδωσεισ και την αισθηση σου σχετικα με το ποσο μεγαλη σημασια δινουν στο να γνωριζει κανεισ πολυ πολυ καλα αγγλικα.. η απλωσ καλα...η να ακουγεται πωσ ειναι ξενη η προφορα του...και τετοια?

                  ..παντωσ βρε παιδι μου οσουσ αυστραλουσ εχουμε γνωρισει ειναι ολοι τοσο εξω καρδια και με το χαμογελο στα χειλη..τοσο ζεστοι ανθρωποι.. που πιστευω πωσ ολα αυτα πολυ μικρη σημασια εχουν.. κανω λαθοσ?

                  φιλιαααα

                  Αντα.

                  υ.γ 2 μασ ευχομαι σε ολους και ειδικα σε εσασ που πηρατε και υλοποιησατε αυτη την μεγαλη αποφαση σε το πολυ 2-3 χρονια να μπορειτε να ερχεστε καθε χρονο διακοπεσ στην Ελλαδα....

                  Comment


                    Originally posted by Dudu View Post
                    Ειμαστε κι εμεισ μια νεα οικογενεια.. εγω 27..ο αντρασ μου 37 και το μωρακι μασ 2 χρονων σχεδον... ε και το σκευτομαστε να ερθουμε κι εμεισ εκει σε εσασ..γιατι προσωπικα πιστευω πωσ σε 20 χρονια θα αρχισει η γενικη ανακαμψη της Ελλαδας...
                    υ.γ 2 μασ ευχομαι σε ολους και ειδικα σε εσασ που πηρατε και υλοποιησατε αυτη την μεγαλη αποφαση σε το πολυ 2-3 χρονια να μπορειτε να ερχεστε καθε χρονο διακοπεσ στην Ελλαδα....
                    Dudu=χαιδευτικό του Druid = Δρυίδης

                    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Μακάρι η ευχή σου να γίνει πραγματικότητα για όλους μας.

                    Εδώ που μένουμε είναι λίγο πάνω απο 40 λεπτά απο την Μελβούρνη η οποία είναι πολύ όμορφη με τον ποταμό που την διασχίζει, με τα πολύ όμορφα και μερικά τεράστια κτήρια, την αισθητική της μεγαλούπολης του σήμερα και ταυτόχρονα πανέμορφες επεμβάσεις σε παλιότερα κτήρια. Με τους δρόμους που είναι σχεδόν θεματικοί με τις βαμμένες προσόψεις και τα πυκνά πάρκα.
                    Δεν βγαίνει τυχαία άλλωστε επι σειρά ετών η δεύτερη καλύτερη πολη για να ζεις σήμερα. Η πρώτη νομίζω είναι το Τορόντο.
                    Τώρα που ψάχνω για δουλειά κατάλαβα και γιατι μερικές περιοχές στο Geelong που είναι πιο κοντά προς την Μελβούρνη και το δρόμο που συνδέει τις 2 πόλεις εχουν μεγάλη ζήτηση και οτι σπίτι βρήκα να ενοικιάζεται μέχρι να παω να το δω ήταν σχεδόν ενοικιασμένο.
                    Πολύς κόσμος πράγματι μένει αρκετά εξω απο την Μελβούρνη και πηγαίνει εκεί για εργασία. Θα μπορούσα και εγώ να το κάνω και ίσως βρώ εργασία εκεί τελικά και πηγαινοέρχομαι.
                    Μόνο με την βενζίνα εκεί που τείνει να φτάσει είναι ενα θέμα αν είσαι μακριά.
                    Αλλιώς η Μελβούρνη έχει και τα παγκόσμια πρωτεία στην άνοδο των τιμών των κατοικιών.
                    Εκτός απο το city που είναι ουρανοξύστες και αυτό είναι το κέντρο της, όλη η υπόλοιπη είναι ενα τεράστιο προάστιο μέσα στο πράσινο και τις μονοκατοικίες. Δεν υπάρχει πολυκατοικία πέρα απο το city που οι πολυκατοικίες του δεν είναι οικίες αλλά γραφεία. Καμία σχέση με Αθήνα. Η Αθηνούλα μας μοιάζει σαν παραφωνία μπροστά σε πόλεις όπως η Μελβούρνη. Πως βλέπεις στην τηλεόραση πλάνα απο πόλεις όπως η Βαγδάτη και η Βηρυτός με πολυκατοικίες επι πολυκατοικιών και τούνελ τα αυτοκίνητα δεξιά κι αριστερά να περνάς ανάμεσα με άλλα αυτοκίνητα, και parking 0 και γενικά κόρνα και φασαρία και κακό? Τόσο καιρό εδώ δεν εχω ακούσει κόρνα.
                    Να το πω διαφορετικά. Οταν ζήσεις ενα διάστημα εξω απο την Ελλάδα, καταλαβαίνεις πόσο φόλα έτρωγες μέσα τόσο καιρό. Σε όλα τα επίπεδα.
                    Πολύς κόσμος λοιπόν επειδή βρίσκει φθηνότερα ενοίκια ή αγορά σπιτιού παραέξω απο την Μελβούρνη προτιμά να ξυπνάει μια ώρα νωρίτερα το πρωί και να πηγαίνει στην δουλειά αλλά να ζεί στην επαρχία που δεν στερείτε υποδομών τόσο ώστε να μην είναι συμφέρουσα επιλογή.
                    Αν θέλεις κατέβασε το google earth και κοίτα τσάμπα την Μελβούρνη και τα σπίτια της ακόμα και απο το επίπεδο του δρόμου γιατι όλη η Αυστραλία έχει και street view.
                    Φυσικά μικροί οικισμοί που έιναι ανάμεσα στο Geelong και την Μελβούρνη, όπως π.χ. η Lara έχουν τεράστιο ενδιαφέρον για ευνόητους λόγους.
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      Originally posted by Agoriani View Post
                      Dudu=χαιδευτικό του Druid = Δρυίδης



                      axaxaxax...σοβαρα?χεχεχεχ..οχι οχι .. ειναι dudu απο dudunaki χεχεχχε...


                      Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Μακάρι η ευχή σου να γίνει πραγματικότητα για όλους μας.

                      Εδώ που μένουμε είναι λίγο πάνω απο 40 λεπτά απο την Μελβούρνη η οποία είναι πολύ όμορφη με τον ποταμό που την διασχίζει, με τα πολύ όμορφα και μερικά τεράστια κτήρια, την αισθητική της μεγαλούπολης του σήμερα και ταυτόχρονα πανέμορφες επεμβάσεις σε παλιότερα κτήρια. Με τους δρόμους που είναι σχεδόν θεματικοί με τις βαμμένες προσόψεις και τα πυκνά πάρκα.
                      Δεν βγαίνει τυχαία άλλωστε επι σειρά ετών η δεύτερη καλύτερη πολη για να ζεις σήμερα. Η πρώτη νομίζω είναι το Τορόντο.
                      Τώρα που ψάχνω για δουλειά κατάλαβα και γιατι μερικές περιοχές στο Geelong που είναι πιο κοντά προς την Μελβούρνη και το δρόμο που συνδέει τις 2 πόλεις εχουν μεγάλη ζήτηση και οτι σπίτι βρήκα να ενοικιάζεται μέχρι να παω να το δω ήταν σχεδόν ενοικιασμένο.
                      Πολύς κόσμος πράγματι μένει αρκετά εξω απο την Μελβούρνη και πηγαίνει εκεί για εργασία. Θα μπορούσα και εγώ να το κάνω και ίσως βρώ εργασία εκεί τελικά και πηγαινοέρχομαι.
                      Μόνο με την βενζίνα εκεί που τείνει να φτάσει είναι ενα θέμα αν είσαι μακριά.
                      Αλλιώς η Μελβούρνη έχει και τα παγκόσμια πρωτεία στην άνοδο των τιμών των κατοικιών.
                      Εκτός απο το city που είναι ουρανοξύστες και αυτό είναι το κέντρο της, όλη η υπόλοιπη είναι ενα τεράστιο προάστιο μέσα στο πράσινο και τις μονοκατοικίες. Δεν υπάρχει πολυκατοικία πέρα απο το city που οι πολυκατοικίες του δεν είναι οικίες αλλά γραφεία. Καμία σχέση με Αθήνα. Η Αθηνούλα μας μοιάζει σαν παραφωνία μπροστά σε πόλεις όπως η Μελβούρνη. Πως βλέπεις στην τηλεόραση πλάνα απο πόλεις όπως η Βαγδάτη και η Βηρυτός με πολυκατοικίες επι πολυκατοικιών και τούνελ τα αυτοκίνητα δεξιά κι αριστερά να περνάς ανάμεσα με άλλα αυτοκίνητα, και parking 0 και γενικά κόρνα και φασαρία και κακό? Τόσο καιρό εδώ δεν εχω ακούσει κόρνα.
                      Να το πω διαφορετικά. Οταν ζήσεις ενα διάστημα εξω απο την Ελλάδα, καταλαβαίνεις πόσο φόλα έτρωγες μέσα τόσο καιρό. Σε όλα τα επίπεδα.
                      Πολύς κόσμος λοιπόν επειδή βρίσκει φθηνότερα ενοίκια ή αγορά σπιτιού παραέξω απο την Μελβούρνη προτιμά να ξυπνάει μια ώρα νωρίτερα το πρωί και να πηγαίνει στην δουλειά αλλά να ζεί στην επαρχία που δεν στερείτε υποδομών τόσο ώστε να μην είναι συμφέρουσα επιλογή.
                      Αν θέλεις κατέβασε το google earth και κοίτα τσάμπα την Μελβούρνη και τα σπίτια της ακόμα και απο το επίπεδο του δρόμου γιατι όλη η Αυστραλία έχει και street view.
                      Φυσικά μικροί οικισμοί που έιναι ανάμεσα στο Geelong και την Μελβούρνη, όπως π.χ. η Lara έχουν τεράστιο ενδιαφέρον για ευνόητους λόγους.
                      σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου ..θα κοιταξω να δω... παντωσ η demi πολυ διαφημιζει και το Περθ... για να το δουμε κι αυτο...βεβαια ..αλλο να ζεις κοντα στην θαλασσα και αλλο μακρυα της...

                      να σε ρωτησω και κατι αλλο.. βλεπω πωσ για αλλη μια φωρα βρισκω αντικουομενες αποψεισ σχετικα με το επιπεδο των σχολειων εκει... απο την μια εχω ακουσει για πολυ υψηλο επιπεδο..και απο την αλλη το ακρος αντιθετο

                      βεβαια συγκριτηκα με τα δικα μασ εδω ειναι πολυ καλητερα οπουδηποτε αλλου , νομιζω ,τουλαχιστον τα παιδια φοιτουν σε ανθρωπινα και αξιοκρατικα σχολεια...

                      ... με τον καιρο..ισωσ ακουσεις περισσοτερα σχετικα να μασ πεις..

                      και κατι αλλο.. οντωσ αν ερθει κανεισ με εναν εργοδοτη.. ως χορηγο.. κανει 5-6 ηνεσ η βιζα να βγει?

                      Comment


                        Το Perth είναι μια καταπληκτική πόλη με ένα όμως μειονέκτημα και αυτό λέγεται απομονωμένο από οποιαδήποτε άλλη μεγάλη πόλη της Αυστραλίας. Κατά τα άλλα είναι παράδεισος. Μακάρι να τα καταφέρω να καλήξω εκεί. Εγώ άλλωστε που είμαι και από την Νότια Ελλάδα μου αρέσουν οι πόλεις με άμεση πρόσβαση στην Θάλασσα και με θερμοκρασίες όλο το χρόνο πάνω από 15 βαθμούς κελσίου.

                        Comment


                          Originally posted by Dudu View Post
                          να σε ρωτησω και κατι αλλο.. βλεπω πωσ για αλλη μια φωρα βρισκω αντικουομενες αποψεισ σχετικα με το επιπεδο των σχολειων εκει... απο την μια εχω ακουσει για πολυ υψηλο επιπεδο..και απο την αλλη το ακρος αντιθετο

                          και κατι αλλο.. οντωσ αν ερθει κανεισ με εναν εργοδοτη.. ως χορηγο.. κανει 5-6 ηνεσ η βιζα να βγει?
                          Απο οτι εχω δει μέχρι τώρα νηπιαγωγείο και δημοτικό πάνε σε πολύ καλά σχολεία δημόσια κυρίως, μετά όμως κάνουν σχεδόν απο την τετάρτη δημοτικού υποβολή αίτησης για να μπούνε σε καλό ιδιωτικό αν αντέχουν οικονομικά οι γονείς, για πολλούς και διαφόρους λόγους που είναι έυκολο να τους καταλάβουμε όλοι.
                          Τα ιδιωτικά σχεδόν στο σύνολό τους είναι χριστιανικά, με ονόματα αγίων και καθολική εκπαίδευση. Τωρα τι ακριβώς είναι η καθολική εκπαίδευση δεν εχω καταλάβει ακόμα. Την κλασική ήξερα μέχρι τώρα. Τέλος πάντων θα το μάθουμε και αυτό.
                          Η ποδιά είναι υποχρεωτική σε όλα τα σχολεία και καθένα έχει τη δική του. Οπότε τις ώρες που πάνε ή γυρνάνε έχει πολύ ωραίο χρώμα η πόλη με τα παιδάκια σε διαφορετικές ποδιές. Τουλάχιστον εμένα που πρόλαβα την ποδιά μόνο στην πρώτη δημοτικού μου αρέσει.
                          Επίσης όλα τα παιδιά στο Δημοτικό, παίρνουν ενα πακέτο με όλη τη γραφική ύλη που θα χρειαστούν και όλα έχουν τα ίδια. Και αυτό μου αρέσει.
                          Πρόσφατα όμως έκανε μήνυση ενας 18χρονος στο κράτος γιατι δεν του έμαθε αυτά που έπρεπε να του μάθει. Η είδηση έλεγε οτι είχε γνώσεις μαθηματικών του δημοτικού. Δεν γνωρίζω αν είναι αλήθεια και τι ακριβώς είναι αλήθεια αλλά εκείνο που γνωρίζω και θυμάμαι είναι συμμαθητές μου που τέλειωσαν το γενικό τότε λύκειο και δεν είχαν μάθει τίποτα απολύτως. Ζήτημα αν στα μαθηματικά έλυναν πρωτοβάθμια εξίσωση.
                          Και τέλος πάντων μετά την αποτυχεία στις πανελαδικές εγκλωβίστηκαν σε εναν φαύλο κύκλο φτώχειας και αμάθειας γιατι εκτός απο τα ΤΕΙ και τα Πανεπιστήμια δεν υπήρχε τρόπος άλλος ενας αποτυχημένος 18χρονος απο τις πανελλαδικές εξετάσεις να μάθει κάτι.
                          Ήταν αργά για να φύγει απο το σχολείο όπως σοφά εκαναν μερικοί απο το γυμνάσιο και πήγαν σε σχολές του ΟΑΕΔ και βγήκαν στην δουλειά, την τέχνη όπως το λέγαμε, απο νωρίς και μέχρι να σπουδάσουμε εμείς οι πτυχιούχοι άνεργοι αυτοί είχαν γίνει απο καλφάδες μαστόρια με δικό τους συνεργείο και τα χρόνια που μεσολάβησαν γεμάτα με ένσημα.
                          Εδώ ακόμα προσπαθούμε να κάνουμε, όπως είπε ενας φίλος που ετοιμάζετε και εκείνος για μετανάστευση στην Αυστραλία, επαγγελματικό προσανατολισμό στα 40 μας.
                          Υπομονή και επιμονή patriotes.

                          Comment


                            kalispera (ksanagrafw giati mallon den eide kapois to minima mou, an mporei kapoios as mou apantisei)

                            euxomai to kalitero se osous exoun katevei katw. tha ithela na rwtisw to exeis an kapoios se kanei sponsored gia douleia kai autos einai parallila kai syggenhs sou tote se poso kairo pairnei kapoios visa??
                            exeis perissoteres pithanotites gia visa??? an o ergodotis sou se thelei ligo amessa gia douleia katw tote poso grigora vgainei h visa???


                            sas euxaristw olous kai euxomai to kalitero pragmatika stin nea sas zwi...

                            Comment


                              Πάντος το Centrelink δεν εχει το ΑΦΜ μου και μέχρι να το πάρει έχει σταματήσει την πληρωμή. Η πλάκα είναι οτι έχω ολα τα χαρτιά που χρειάζετε η εφορία και αύριο θα τους τα πάω αφού έκλεισα ενα ραντεβού τηλεφωνικά όμως ζητάνε μέχρι και 28 μέρες. Αν δηλαδή κάνουν 28 μέρες δεν θα πάρουμε κανένα επίδομα. Για να δούμε τι θα γίνει ΄...

                              Agoriani καλησπέρα,

                              Μην απογοητεύεσαι γιατί και μένα μου είπαν 28 ημέρες για το TFN αλλά τελικά μέσα σε λιγότερο από μιά βδομάδα από την αίτηση ήρθε το χαρτί στο σπίτι μου με το TFN. Kαι για την κάρτα medicare μου είπε 3 βδομάδες και μέσα σε 3 μέρες ήταν σπίτι ταχυδρομικά

                              Comment


                                Agoriani καλησπέρα,

                                Μην απογοητεύεσαι γιατί και μένα μου είπαν 28 ημέρες για το TFN αλλά τελικά μέσα σε λιγότερο από μιά βδομάδα από την αίτηση ήρθε το χαρτί στο σπίτι μου με το TFN. Kαι για την κάρτα medicare μου είπε 3 βδομάδες και μέσα σε 3 μέρες ήταν σπίτι ταχυδρομικά

                                Είδες που λέει τα άσχημα της Αυστραλίας?
                                Η πολύ οργάνωση είναι το άσχημο μάλον. Κάνανε suspent το επίδομα της συζήγου γιατι απο single περνάει σε married state και για να μην γίνει overpaid. Και εμένα είναι σε εξέλιξη μέχρι να πάρω ΑΦΜ και μετά μην ζητήσουν και τίποτα χαρτιά. No worries τα έχω όλα.
                                Το θέμα είναι μόνο οτι τώρα που δεν εχω εργασία χρειάζομαι το επίδομα. Μετά αμα δουλεύω δεν με νοιάζει μια.
                                Μην το σταματάς τώρα που χρειάζετε. Κάντην απο single married μετά που θα γίνω ok εγω. Απλό είναι. Αλλά πρέπει να πέσεις σε άνθρωπο που να γνωρίζει και να θέλει να σε βοηθήσει. Αλλιώς το σύστημα είτε είναι καλοκουρδισμένο όπως εδώ είτε είναι ξεκούρδιστο όπως στην πατρίδα είναι απάνθρωπο.
                                Στην τελική κάνε overpaid και πάρτα πίσω απο την επόμενη δόση δίνοντας λιγότερα. Ε? Δεν είναι απλό?
                                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                                Comment

                                Working...
                                X