Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - panoss1966

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    συγχαρητηρια πανο, καλη αρχη!
    Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

    Comment


      #62
      Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα με τον Πάνο. Μην περιμένετε καμμιά βοήθεια από Ελληνα γνωστό ή συγγενή. Οι περιπτώσεις είναι τόσο λίγες που είναι μόνο εξαιρέσεις. Πριν από 1,5 χρόνο είχα έρθει στην Αυστραλία με τον σύζηγό μου για διακοπές. Έτρεξαν λοιπόν όλοι οι συγγενείς να με δούμε να με φιλοξενήσουν, να με τραπεζώσουν σπίτι τους κ.τ.λ. Φέτος που ξαναήρθαν αλλά με την λογική να μέινω μόνιμα μην τον είδατε μην τον απαντήσατε. Αν εξαιρέσω μόνο τους συγγενείς που μένω εδώ και 2 μήνες τώρα όλοι οι άλλοι μόνο ένα τυπικό τηλέφωνο και τίποτα άλλο. Επίσης έχω πέσει επάνω σε πολλές αγγελίες στο skype όπου οι υπεύθυνοι είναι έλληνες φαίνεται καθαρά από το όνομά τους και όμως τίποτα ούτε καν που μου κάνουν ένα τηλέφωνο , τρώω πόρτα με την μία. Και ένας Έλληνας , manager που πήγα για interview μου τηλεφώνησε και μου πρόσφερε κάτι χρήματα που δεν τα παίρνει ούτε η τελευταία γραμματέας. Βρε άντε χααααασου μυυυυρμμμηγκάκι που λέει και ο Λαζόπουλος. Γι αυτό λοιπόν συμβουλή απλά μην ασχολείστε με του Έλληνες εδώ , ασχοληθείτε με του Αυστραλούς που είναι cool και ακομπλεξάριστοι γιατί οι περισσότεροι Έλληνες νομίζουν ότι επειδή αυτοί ήρθαν στην Αυστραλία και δούλευαν στις φάμπρικες θα κάνουμε το ίδιο και εμείς και ας έχουν έρθει με περισσότερα προσόντα από αυτούς εδώ. Άλλωστε ήρθαμε στην Αυστραλία (εγώ τουλάχιστον ) για να ασχοληθούμε με τους Αυστραλούς, άμα ήταν να συνεχίσουμε να σχολιόμαστε με τους Έλληνες καθόμασταν και στην Ελλάδα. Μακριά και αγαπημένοι , άντε το πολύ πολύ σε καμμιά εκδήλωση κανα 2 φορές το χρόνο και πολύ είναι.

      Comment


        #63
        Οπως τα λεμε Ντεμι ειναι τα πραγματα, δυστηχως μερικοι απο τους συγγενεις εδω στην Αυστραλια λόγω του ότι όταν ηρθαν με το κυμα της μεταναστευσης του 50-60 σαν ανιδεικευτοι εργατες κανανε οτι μπορουσαν και περιμεναν και απο εμενα να πιασω αμεσως εργασια σαν ανιδεικευτος, αλλα αν ηταν ετσι καθομουν και στην Ελλαδα. Δεν θελω να παρεξηγηθω οτι σνομπαρω την εργασια αλλα να σας πω την αλήθεια, ειχα βρει δουλεια ασχετη με το επαγγελμα μου που θα μπορουσε να την κανει οποιοσδηποτε αλλα τελευταια στιγμη με ειδοποιησαν απο την ετερεια που εργαζομαι τωρα σχετικη με το επαγγελμα μου και με περιθωρια αναπτυξης.
        Δηλαδη αν δεν εβρισκα πανω στην δουλεια μου θα πηγαινα να δουλεψω και σε ασχετα πραγματα, αλλα οπως βλεπω καλυτερα να περιμενεις λιγο γιατι αν πας καπου, μετα κολλας και μενεις εκει αφου δεν μπορεις να πας ουτε για συνεντευξεις κτλπ λογω ελλειψης χρονου και μετα πανε χαμενοι τοσοι κοποι.
        Γενικα οι παλαιοι Ελληνες εδω δεν καταλαβαινουν οτι καποιοι που σπουδασαν ή ότι απέκτησαν κάποια εμπειρια μετα από χρονια εργασιας σε ενα συγκεκριμενο επαγγελμα τους συμφερει να εργαστουν πανω σε αυτο που γνωριζουν καλα. Νομιζουν οτι αν παιρνεις καπια χρηματα για να ζεις ειναι ενταξει και να μην το ψαχνεις παραπανω. Εγω δεν καθυσηχαζομαι ευκολα, ακομα και εδω στην ετερεια που εργαζομαι κοιταζω να κανω κατι καλυτερο και ανωτερου επιπεδου και ακομα ψαχνομαι μηπως βρω κατι καλυτερο καπου αλλου.

        Comment


          #64
          Γεια σου panos1966 θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση και αν μπορεις να μου απαντησης πολυ θα το εκτιμουσα. Επειδη και έμενα ο αντρας μου είναι αυστραλος υπήκοος και έχω στείλει τα χάρτια μου για family spouse visa 3 μερες μετα απο εσενα δηλ 28/01/2011 θα ήθελα να μου πεις αν εχεις κάτι νεοτερο για την επεξεργασία τους αν εχει έρθει σε επάφη με έσενα ο case officer;

          Comment


            #65
            Originally posted by Al-An View Post
            Γεια σου panos1966 θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση και αν μπορεις να μου απαντησης πολυ θα το εκτιμουσα. Επειδη και έμενα ο αντρας μου είναι αυστραλος υπήκοος και έχω στείλει τα χάρτια μου για family spouse visa 3 μερες μετα απο εσενα δηλ 28/01/2011 θα ήθελα να μου πεις αν εχεις κάτι νεοτερο για την επεξεργασία τους αν εχει έρθει σε επάφη με έσενα ο case officer;
            Al-An αν θες γραψε σχετικά με αυτό στο post Χρόνος επεξεργασίας : Family, spouse visa applications.
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              #66
              Originally posted by Al-An View Post
              Γεια σου panos1966 θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση και αν μπορεις να μου απαντησης πολυ θα το εκτιμουσα. Επειδη και έμενα ο αντρας μου είναι αυστραλος υπήκοος και έχω στείλει τα χάρτια μου για family spouse visa 3 μερες μετα απο εσενα δηλ 28/01/2011 θα ήθελα να μου πεις αν εχεις κάτι νεοτερο για την επεξεργασία τους αν εχει έρθει σε επάφη με έσενα ο case officer;
              To mono pou eixa apo aftous itan sxetika me tin pliromi kapio provlima pou lithike, apo tote tipota akoma alla tous ekana mail kai mou eipan oti se merikes meres tha koitoussn kai tin dikia mou application. Opote ligo ipomoni mexri kai ton Iounio pistevo.

              Comment


                #67
                Originally posted by panos1966 View Post
                To mono pou eixa apo aftous itan sxetika me tin pliromi kapio provlima pou lithike, apo tote tipota akoma alla tous ekana mail kai mou eipan oti se merikes meres tha koitoussn kai tin dikia mou application. Opote ligo ipomoni mexri kai ton Iounio pistevo.
                Εμείς επείδη είχα διαβασει το post του Agoriani kai τον χρονο που έκανε να επικοινωνισει μαζί του ο case officer τουσ ενοχλησα σε τακτα χρονικα διαστήματα και προχθες, Τριτη, μου ειπαν ενα ονομα case officer οτι για την αιτηση μου είναι υπευθυνος. Επικοινώνησα μαζι του με email και μου απαντησε οτι προσ το παρον εργαζεται πάνω σε αιτήσεις που εχουν πάει μεχρι και αρχες Ιανουαριου, ενω ηδη 1 μίση μηνα πριν εκείνοι μου έλεγαν οτι κοιτανε ακόμα αιτησεις που είχαν πάει μέχρι 5 Ιανουαρίου. δεν ξέρω ποια η διαφορά αναμεσα στο γενικο και στον case officer οσο αναφορα την επεξεργασια των αιτησεων... Άραγε εχουν ρίξει καμια ματια για το αν τα χαρτία μου ειναι ενταξει ή και αυτό θα το κανει ο case; Θέλω να πιστευω και εγω οτι θα καθηστερηση μονο μεχρι τον Ιουνιο . Καλη τύχη σε όλους που πηραμε την άποφαση να φυγουμε απο την χώρα μας και σε έσενα panos1966 και σε ευχαριστώ για την απαντηση. Ότι νεοτερο έχω θα ενημερώνω και εγω.

                Comment


                  #68
                  Εχω βαλει συνημμενο αρχειο απο αρθρο της καθημερινης σχετικά με το patriotaki και την μεταναστευση στην Αυστραλία.

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by Al-An View Post
                    Εμείς επείδη είχα διαβασει το post του Agoriani kai τον χρονο που έκανε να επικοινωνισει μαζί του ο case officer τουσ ενοχλησα σε τακτα χρονικα διαστήματα και προχθες, Τριτη, μου ειπαν ενα ονομα case officer οτι για την αιτηση μου είναι υπευθυνος. Επικοινώνησα μαζι του με email και μου απαντησε οτι προσ το παρον εργαζεται πάνω σε αιτήσεις που εχουν πάει μεχρι και αρχες Ιανουαριου, ενω ηδη 1 μίση μηνα πριν εκείνοι μου έλεγαν οτι κοιτανε ακόμα αιτησεις που είχαν πάει μέχρι 5 Ιανουαρίου. δεν ξέρω ποια η διαφορά αναμεσα στο γενικο και στον case officer οσο αναφορα την επεξεργασια των αιτησεων... Άραγε εχουν ρίξει καμια ματια για το αν τα χαρτία μου ειναι ενταξει ή και αυτό θα το κανει ο case; Θέλω να πιστευω και εγω οτι θα καθηστερηση μονο μεχρι τον Ιουνιο . Καλη τύχη σε όλους που πηραμε την άποφαση να φυγουμε απο την χώρα μας και σε έσενα panos1966 και σε ευχαριστώ για την απαντηση. Ότι νεοτερο έχω θα ενημερώνω και εγω.

                    Akoma tous perimeno gia tin visa tin ginekas mou, me exoun argisei, na do ti tha ginei telika....

                    Comment


                      #70
                      πανο μην παραξενευεσαι με τους ελληνες της αυστραλιασ αλλα και εδω μαι απο τα ιδια ξερεις ποσους εχω βοηθησει και ενα ευχριστω δεν ακουσα

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by panos1966 View Post
                        Εχω βαλει συνημμενο αρχειο απο αρθρο της καθημερινης σχετικά με το patriotaki και την μεταναστευση στην Αυστραλία.
                        Όλες αυτές οι σκατοφυλλάδες έχουν τεράστια ευθύνη για την κατάντια του τόπου και το βρίσκω ελαφρώς ειρωνικό ότι αφού μας εξανάγκασαν να φύγουμε για να γλιτώσουμε από δαύτους, μετά γράφουν αρθράκια στα οποία μας περιεργάζονται σαν κατσαρίδες.

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by panos1966 View Post
                          Akoma tous perimeno gia tin visa tin ginekas mou, me exoun argisei, na do ti tha ginei telika....
                          Panos1966 δεν θα ήταν κάκο να τους ενοχλήσεις τηλεφωνικα να δεις τι γίνετε εγω την πήρα την visa στης 6 Ιουνίου!

                          Comment


                            #73
                            φιλε πανο μηπως ξερεις που κανουν αναγνωριση τα διπλωματα οδηγησης εδω στην
                            αδελαιδα?εχω διπλωμα χειριστη μηχανηματων τσαπα μπουλντοζα κλπ.

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by dimitris888 View Post
                              φιλε πανο μηπως ξερεις που κανουν αναγνωριση τα διπλωματα οδηγησης εδω στην
                              αδελαιδα?εχω διπλωμα χειριστη μηχανηματων τσαπα μπουλντοζα κλπ.
                              ρίξε μιά ματιά εδώ http://www.sa.gov.au/subject/Transpo...l+and+motoring

                              Comment


                                #75
                                Πάνο μας ξέχασες;; :P :P :P τι άλλα νέα;;
                                Είναι πολλές οι 622 μέρες;

                                Comment

                                Working...
                                X