Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - panoss1966

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Καλημερα σας απο εδώ,
    δυστηχως δεν εχω πολυ χρόνο για το ιντερνετ λόγω στο ότι ακόμα προσπαθω να συμμαζεψω πράγματα από την μετακόμιση... Ο καιρός καλός εδώ μύρισε Άνοιξη!!!!
    Οσο περνά ο καιρός όλο και μαθαίνω νεα πράγματα, τώρα ψάχνω να βρω περιοχή αν μπορώ να αγοράσω κάποιο σπίτι και τις επιλογές που σου δίνει το κράτος,.
    Να ειστε καλα!!!!

    Comment


      #77
      Originally posted by demi View Post
      Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα με τον Πάνο. Μην περιμένετε καμμιά βοήθεια από Ελληνα γνωστό ή συγγενή. Οι περιπτώσεις είναι τόσο λίγες που είναι μόνο εξαιρέσεις. Πριν από 1,5 χρόνο είχα έρθει στην Αυστραλία με τον σύζηγό μου για διακοπές. Έτρεξαν λοιπόν όλοι οι συγγενείς να με δούμε να με φιλοξενήσουν, να με τραπεζώσουν σπίτι τους κ.τ.λ. Φέτος που ξαναήρθαν αλλά με την λογική να μέινω μόνιμα μην τον είδατε μην τον απαντήσατε. Αν εξαιρέσω μόνο τους συγγενείς που μένω εδώ και 2 μήνες τώρα όλοι οι άλλοι μόνο ένα τυπικό τηλέφωνο και τίποτα άλλο. Επίσης έχω πέσει επάνω σε πολλές αγγελίες στο skype όπου οι υπεύθυνοι είναι έλληνες φαίνεται καθαρά από το όνομά τους και όμως τίποτα ούτε καν που μου κάνουν ένα τηλέφωνο , τρώω πόρτα με την μία. Και ένας Έλληνας , manager που πήγα για interview μου τηλεφώνησε και μου πρόσφερε κάτι χρήματα που δεν τα παίρνει ούτε η τελευταία γραμματέας. Βρε άντε χααααασου μυυυυρμμμηγκάκι που λέει και ο Λαζόπουλος. Γι αυτό λοιπόν συμβουλή απλά μην ασχολείστε με του Έλληνες εδώ , ασχοληθείτε με του Αυστραλούς που είναι cool και ακομπλεξάριστοι γιατί οι περισσότεροι Έλληνες νομίζουν ότι επειδή αυτοί ήρθαν στην Αυστραλία και δούλευαν στις φάμπρικες θα κάνουμε το ίδιο και εμείς και ας έχουν έρθει με περισσότερα προσόντα από αυτούς εδώ. Άλλωστε ήρθαμε στην Αυστραλία (εγώ τουλάχιστον ) για να ασχοληθούμε με τους Αυστραλούς, άμα ήταν να συνεχίσουμε να σχολιόμαστε με τους Έλληνες καθόμασταν και στην Ελλάδα. Μακριά και αγαπημένοι , άντε το πολύ πολύ σε καμμιά εκδήλωση κανα 2 φορές το χρόνο και πολύ είναι.
      Demi γεια σου ! Τωρα που σου γραφω ειμαι σουηδια ! Εται ακριβως ειναι κι εδω οι ελληνες! Ειναι απεριγραπτο!
      Οι αλλων χωρων μεταναστες ειναι δεμενοι σαν γροθια .Τι να σου πω απιστευτο ......Αυτο κανω κιεγω οπως κιεσυ . Παρεα μονο με σουηδους οι οποιοι ειναι φοβεροι ανθρωποι ! Χαιρετισμους απο Στοκχολμη !
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        #78
        27/9/2011
        Sas grafo meta apo toso kero. Ergazome 5 mines tora me simvoleo, ta pedia pane kanonika sto sxoleio to opoio den exei kamia sxesi me tis Elladas. Simera akousa mia ekpompi sto Radio Ena tis Adelaidas opou to erotima itan sxetika me tous neous metanastes pou erxonte apo tin Ellada kai an mporoume na tous voithisoume. Tin ligi ora pou parakolouthisa akousa 3 akroates pou piran tilefono kai emesa H amesa na lene na katsoume stin Ellada na min erthoume Australia 'H na pame kapou allou giati edo exei plithorismo ktlp ktlp... Genika iparxei ratsismos stous paleous metanastes gia tous neous metanastes edo pera kai min ipologizete se aftous, exoun ksexasei tin katastasi pou irthane edo pera me mia valitsa kai xoris gnoseis telios anidikeftoi. Osoi erthete edo na ipologizete stis gnoseis sa kai stis dikes sas dinameis.

        Comment


          #79
          Originally posted by panos1966 View Post
          27/9/2011
          Sas grafo meta apo toso kero. Ergazome 5 mines tora me simvoleo, ta pedia pane kanonika sto sxoleio to opoio den exei kamia sxesi me tis Elladas. Simera akousa mia ekpompi sto Radio Ena tis Adelaidas opou to erotima itan sxetika me tous neous metanastes pou erxonte apo tin Ellada kai an mporoume na tous voithisoume. Tin ligi ora pou parakolouthisa akousa 3 akroates pou piran tilefono kai emesa H amesa na lene na katsoume stin Ellada na min erthoume Australia 'H na pame kapou allou giati edo exei plithorismo ktlp ktlp... Genika iparxei ratsismos stous paleous metanastes gia tous neous metanastes edo pera kai min ipologizete se aftous, exoun ksexasei tin katastasi pou irthane edo pera me mia valitsa kai xoris gnoseis telios anidikeftoi. Osoi erthete edo na ipologizete stis gnoseis sa kai stis dikes sas dinameis.
          Λυπηρό αυτό που αναφέρεις, αλλά ικανό να πεισμώσει ακόμη περισότερο τους Έλληνες (από Ελλάδα) που επιθυμούν μια καλύτερη ζωή, και παράλληλα έχουν πολλά προσοντα, πτυχία, γλώσσες κτλ (τόσα όσα δεν έχουν οι Ελληνο-αυστραλοί-αυτή είναι η αλήθεια και ας τους φαίνεται καπώς όταν τους το αποδεικνύεις...)

          Comment


            #80
            OXI den theloume voitheia oute "meson" stin nea mas patrida, isa isa pou figame apo tin Ellada logo kapion pou zitagan voithia apo tous imeterous gia na voleftoun oloi kapou eis varos olon emas kai tora plironoun oloi gia aftous....
            Tha ta kataferoume monoi mas opos kanoume mexri tora me moni voithia to internet kai kapious apo edo pou skeptonte idia me me emas......

            Comment


              #81
              Πάνο μπράβο σου που το πήρες απόφαση και έκανες την ηρωϊκή έξοδο που όλοι μας επιθυμούμε! Σου εύχομαι πραγματικά ό,τι καλύτερο για σένα και την οικογενειά σου, και πιστεύω ότι εκεί ο κάθε άνθρωπος έχει την ευκαιρία να πάρει ανάλογα με τα προσόντα του και αυτά που δίνει και όχι ανάλογα με τις γνωριμίες που έχει! Γι' αυτό ψηλά το κεφάλι, το τσαγανό πάντα επιβραβεύεται!
              Ήθελα να ρωτήσω κάτι που είδα εδώ σήμερα, αν και έχω μπει σε πάρα πολλά τόπικς μέχρι τώρα, δεν το είχε πάρει το μάτι μου και τρομοκρατήθηκα ελαφρώς. Για να έρθω, να βγάλω βίζα κλπ πρέπει να μην έχω καθόλου περιουσία εδώ; Γιατί έχω ένα σπίτι και σκεφτόμουν να μην το βάλω για πούλημα ακόμα, να δω τι θα γίνει. Αν το πουλήσω για να κάνω αίτηση για βίζα και μετά απορριφθεί θα μείνω με το... χαλάκι της εξόδου στο χέρι;

              Comment


                #82
                Originally posted by alexan72 View Post
                Πάνο μπράβο σου που το πήρες απόφαση και έκανες την ηρωϊκή έξοδο που όλοι μας επιθυμούμε! Σου εύχομαι πραγματικά ό,τι καλύτερο για σένα και την οικογενειά σου, και πιστεύω ότι εκεί ο κάθε άνθρωπος έχει την ευκαιρία να πάρει ανάλογα με τα προσόντα του και αυτά που δίνει και όχι ανάλογα με τις γνωριμίες που έχει! Γι' αυτό ψηλά το κεφάλι, το τσαγανό πάντα επιβραβεύεται!
                Ήθελα να ρωτήσω κάτι που είδα εδώ σήμερα, αν και έχω μπει σε πάρα πολλά τόπικς μέχρι τώρα, δεν το είχε πάρει το μάτι μου και τρομοκρατήθηκα ελαφρώς. Για να έρθω, να βγάλω βίζα κλπ πρέπει να μην έχω καθόλου περιουσία εδώ; Γιατί έχω ένα σπίτι και σκεφτόμουν να μην το βάλω για πούλημα ακόμα, να δω τι θα γίνει. Αν το πουλήσω για να κάνω αίτηση για βίζα και μετά απορριφθεί θα μείνω με το... χαλάκι της εξόδου στο χέρι;
                Περιμενε πρωτα να παρεις και υπηκοοτητα και μετα πουλα, εξαλου τωρα ειναι αδυνατο να πουλησεις στην Ελλαδα, εγω εχω βαλει 2 σπιτια για πουλημα εκει σε πολυ χαμηλη τιμη εδω και μηνες και ακομα τιποτα......

                Comment


                  #83
                  Πάνο τώρα ανακάλυψα ότι έχεις ανεβάσει και φωτογραφίες αλλά το λίνκ σου δε δουλεύει :(

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by panos1966 View Post
                    Πολλοι Ελληνες εδω εχουν κανει ελαιώνες και εχουν φερει μηχανηματα απο Ελλαδα και Ιταλια και γαζουν λάδι, το πουλανε περιπου τα 500μλ 7 δολ αλλα αν παρεις κατευθειαν ντενεκε παει το λιτρο 7 δολ και ειναι και αγνο χωρις να το ραφιναρουν. Οσο αφορα από αμπέλια στο Αντελαιτ εχει παρα πολλα, ειναι η πόλη του κρασιού!!!!
                    Τσιπουρο εχει? :D Αν εχει και τσιπουρο τοτε βλεπω τον ανδρα μου να παει Adelaide. :rolleyes:

                    Comment


                      #85
                      27/9/2011
                      Sas grafo meta apo toso kero. Ergazome 5 mines tora me simvoleo, ta pedia pane kanonika sto sxoleio to opoio den exei kamia sxesi me tis Elladas. Simera akousa mia ekpompi sto Radio Ena tis Adelaidas opou to erotima itan sxetika me tous neous metanastes pou erxonte apo tin Ellada kai an mporoume na tous voithisoume.
                      Tin ligi ora pou parakolouthisa akousa 3 akroates pou piran tilefono kai emesa H amesa na lene na katsoume stin Ellada na min erthoume Australia 'H na pame kapou allou giati edo exei plithorismo ktlp ktlp... Genika iparxei ratsismos stous paleous metanastes gia tous neous metanastes edo pera kai min ipologizete se aftous, exoun ksexasei tin katastasi pou irthane edo pera me mia valitsa kai xoris gnoseis telios anidikeftoi. Osoi erthete edo na ipologizete stis gnoseis sa kai stis dikes sas dinameis.

                      Panoss1966 χαίρομαι που έχουμε νέα σου και είναι καλά, μετά απο καιρό.

                      Επειδή το τελευταίο σου post έχει ιδιαίτερη σημασία αλλά είναι στα Greeklish θα το ξαναγράψω στα Ελληνικά μήπως το δούν και περισσότεροι. Εσύ αν δεν μπορείς να έχεις Ελληνικά στο pc σου, μπορείς να τα προσθέσεις σαν γλώσσα στο πληκτρολόγιο απο τον πίνακα ελέγχου. Μόνο ενα restart χρειάζεται και δεν κάνεις κάποια αλλαγή στο σύστημα που να πειράζει κάτι ή να αλλάζει κάτι. Μετά κανονικά με alt shift θα αλλάζεις σε Ελληνικά.

                      Λέει λοιπόν ο panoss1966:
                      "… Σήμερα άκουσα μια εκπομπή στο Radio της Αδελαίδας όπου το ερώτημα ήταν σχετικά με τους νέους μετανάστες που έρχονται από την Ελλάδα και αν μπορούμε να τους βοηθήσουμε.
                      Την λίγη ώρα που πακακολουθούσα άκουσα 3 ακροατές που πήραν τηλέφωνο και έμμεσα ή άμμεσα να λένε να κάτσουμε στην Ελλάδα να μην έρθουμε Αυστραλία ή να πάμε κάπου αλλού γιατι εδώ έχει πληθορισμό κ.τ.λ.
                      Γενικά υπάρχει ρατσισμός στους παλαιούς μετανάστες για τους νέους μετανάστες εδώ πεσα και μην υπολογίζεται σε αυτούς. Εχουν ξεχάσει την κατάσταση που ήρθανε εδώ πέρα με μια βαλιτσα και χωρίς γνώσεις τελείως ανειδίκευτοι.
                      Όσοι έρθετε εδώ να υπολογίζεται στις γνώσεις σας και στις δικές σας δυνάμεις."

                      Πόσο δίκιο έχεις...
                      Υπομονή και επιμονή patriotes.

                      Comment


                        #86
                        Ανανέωση στην πρώτη σελίδα..........

                        Comment


                          #87
                          Ανανέωση στην πρώτη σελίδα..........

                          Comment


                            #88
                            Καλησπέρα Πάνο κ από μένα...
                            Εύχωμαι να έχετε υγεία πάνω απ'όλα κ να σας πάνε όλα καλά...
                            Εγώ πιστεύω μέχρι τις 30-08-12 να έχουμε έρθει κ εμείς Αδελαίδα
                            στο mellrouse park όπου μένει ο 1 από τους 4 θείους μου με τα παιδιά του.

                            Εύχωμαι να είσται όλοι καλά κ με πολύ υγεία...
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by jimathens View Post
                              Καλησπέρα Πάνο κ από μένα...
                              Εύχωμαι να έχετε υγεία πάνω απ'όλα κ να σας πάνε όλα καλά...
                              Εγώ πιστεύω μέχρι τις 30-08-12 να έχουμε έρθει κ εμείς Αδελαίδα
                              στο mellrouse park όπου μένει ο 1 από τους 4 θείους μου με τα παιδιά του.

                              Εύχωμαι να είσται όλοι καλά κ με πολύ υγεία...
                              Αντε να εισαι καλα, αν ερθεις θα τα πουμε και απο κοντα , αλλωστε μενω 2 χιλιομετρα πο τους θειους σου!!!!
                              Αν ειναι και Λακωνες θα τους γνωριζω....

                              Comment


                                #90
                                καλη νεα ζωη.

                                Comment

                                Working...
                                X