Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - panoss1966

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Πάνο αφού μένεις κοντά θα τα πούμε σίγουρα κ θα πιούμε κ καφέ...
    όσο για την καταγωγή του θείου μου είναι: οι ΚΟΜΠΟΙ - ΜΕΣΗΝΙΑΣ.
    θα τα λέμε εδώ... όποτε μπορείς μέχρι να τα πούμε κ από κοντά.

    Να είστε όλοι καλά...
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      #92
      Panos1966 εαν μπορείς και θες συμπλήρωσε και στο σχετικό post (δηλαδή εδώ: http://www.patriotaki.net/showthread.php?t=2057) για τους χρόνους επεξεργασίας της partner visa σας.
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        #93
        ισως ειμαι απο τους τυχερους γιατι εδω βρηκα στηριξη απο τους συγγενεις και μου εχουν ερθει ολα πολυ ευκολα...προς το παρων μενω με τον θειο μου εχω δικο μου αυτοκινητο και περιμενω απο μερα σε μερα να πιασω δουλεια...ελπιζω να συνεχιστει η καλη μου τυχη....

        Comment


          #94
          Καλημερα ή καλησπερα.Με λενε Αλια και ειμαι αλλη μια ελληνιδα που σκεφτομαι σοβαρα το θεμα της ματαναστευσης ειδικα μετα τις τελευταιες εξελιξεις στην Ελλαδα.Μπορω να πω οτι ειμαι τρομοκρατημενη.Σε τι χωρα θα μεγαλωσω τα παιδια μου?Τι μελλον εχω να τους προσφερω εδω περα? Δεν κριβω οτι με τρομαζει η μεταναστευση σε μια χωρα που δεν ξερεις κανεναν.Τα αγγλικα μου ειναι χαλια, ο συζηγος μου δεν τα γνωριζει καν.Εχω παιδι 4 ετων και σε λιγους μηνες περιμενουμε και το αλλο. Αλλα κατι πρεπει να γινει.Τα μηνυματα σου μου δωσανε κουραγιο.Ισως τελικα το θεμα της μεταναστευσης δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο νομιζα.θα αρχισω να ψαχνω το θεμα πιο εντατικα.

          Comment


            #95
            οικονομικά

            Παρακολουθώ καιρό το forum και ομολογώ ότι είναι πολύ κατατοπιστικό. Συγχαρητήρια σε όλους! Θα ήθελα, σας παρακαλώ, αν κάποιος έχει τη διάθεση να το κάνει, να αναφέρετε μία όσο το δυνατόν πλήρη λίστα εξόδων για μία π.χ. 4 μελή οικογένεια το μήνα.Έχω διαβάσει εδώ κι εκεί διάφορα, αλλά νομίζω ότι δεν έχω σαφή εικόνα με πόσα χρήματα ζει μια οικογένεια εκεί.Επίσης, ποιος είναι ο κατώτερος μισθός, τα λιγότερα χρήματα με τα οποία πληρώνεται κάποιος εργαζόμενος; Μόνο έτσι μπορεί κανείς να έχει μια σφαιρική εικόνα, έστω και κατά προσέγγιση.

            1.ενοίκιο γαι ένα νορμάλ σπίτι (ούτε χλιδάτο, ούτε τρώγλη και φυσικά έξω από την πόλη)
            2.φαγητό
            3.ρευμα
            4.νερό
            5.τηλέφωνο (σταθερό και κινητό, χωρίς υπερβολές)
            6. θέρμανση
            7.έξοδα κίνησης
            8.τέλη κυκλοφορίας + ασφάλεια αυτοκινήτου
            9.δίδακτρα και γενικά έξοδα σχολικά για τα παιδιά;;;
            10. τι άλλο;;;

            Δηλαδή, έσοδα-έξοδα βγαίνουν;
            Σας παρακαλώ, ας απαντήσει κάποιος...

            Comment


              #96
              Originally posted by Dionysis68 View Post
              Panos ok to katalaba na thn mbaso ti geineka mou me tourist visa alla konta na ftaseis sthn australia sou dinoun ena xarti na simbleiroseis me eroteisis ti grafeis na peraseis apo to chek tou aerodromiou ??
              Πάνο σε χαιρετώ από Ελλάδα. Θα μπορούσες σε παρακαλώ να απαντήσεις στην παραπάνω ερώτηση του Διονύση? Με ενδιαφέρει διότι εμένα ο άντρας μου είναι ΄Ελληνας.
              Επίσης θεωρείς πως είναι καλύτερα να μην κάνει αίτηση για partner visa από Ελλάδα, αλλά από Αυστραλία?
              Και κάτι τελευταίο. Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τη διδασκαλία των ελληνικών στα απογευματινά σχολεία. Ποιές είναι οι προϋποθέσεις για να εργαστείς ως δάσκαλος σε απογευματινό?

              Σε ευχαριστώ και σου εύχομαι όλα να σου πηγαίνουν δεξιά!

              Originally posted by panos1966 View Post
              27/9/2011
              Sas grafo meta apo toso kero. Ergazome 5 mines tora me simvoleo, ta pedia pane kanonika sto sxoleio to opoio den exei kamia sxesi me tis Elladas. Simera akousa mia ekpompi sto Radio Ena tis Adelaidas opou to erotima itan sxetika me tous neous metanastes pou erxonte apo tin Ellada kai an mporoume na tous voithisoume. Tin ligi ora pou parakolouthisa akousa 3 akroates pou piran tilefono kai emesa H amesa na lene na katsoume stin Ellada na min erthoume Australia 'H na pame kapou allou giati edo exei plithorismo ktlp ktlp... Genika iparxei ratsismos stous paleous metanastes gia tous neous metanastes edo pera kai min ipologizete se aftous, exoun ksexasei tin katastasi pou irthane edo pera me mia valitsa kai xoris gnoseis telios anidikeftoi. Osoi erthete edo na ipologizete stis gnoseis sa kai stis dikes sas dinameis.
              Πάνο σε χαιρετώ.
              Είμαι καινούργια στο φόρουμ και νοιώθω σαν να ανακάλυψα τον κρυμμένο θησαυρό.Διαβάζω και κρατάω σημειώσεις και όλο και περισσότερα ερωτήματά μου απαντώνται κάθε φορά.
              Η επικείμενη μετανάστευση με αγχώνει διότι πιέζω εγώ περισσότερο προς αυτή την προοπτική και θέλω να είμαι σίγουρη ότι ο άντρας μου και τα παιδιά θα είναι ευχαριστημένοι εκεί κάτω.
              Σκεφτόμουν να επιλέξουμε ως προορισμό μας την Μελβούρνη επειδή έχει τη μεγαλύτερη Ελληνική Κοινότητα της Αυστραλίας και θεωρούσα ότι αυτό θα βοηθήσει τον άντρα μου που μιλάει και λίγα Αγγλικά, ότι πιθανών θα τον βοηθήσουν οι 'Ελληνες εκεί, ή κάνω λάθος?
              Το Σύδνευ μου λένε είναι για γιάπηδες, και η ζωή πολύ ακριβή.
              Για την Αδελαίδα - που ξέρω ότι είναι πολύ όμορφη πόλη και ήσυχη για οικογένεια - αναρωτιέμαι αν θα μπορεί να βρει κανείς εύκολα δουλειά...?
              Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου γράψεις την άποψή σου μέσα από την εμπειρία σου?
              Σε ευχαριστώ

              Comment


                #97
                Originally posted by ANAKEL View Post
                Παρακολουθώ καιρό το forum και ομολογώ ότι είναι πολύ κατατοπιστικό. Συγχαρητήρια σε όλους! Θα ήθελα, σας παρακαλώ, αν κάποιος έχει τη διάθεση να το κάνει, να αναφέρετε μία όσο το δυνατόν πλήρη λίστα εξόδων για μία π.χ. 4 μελή οικογένεια το μήνα.Έχω διαβάσει εδώ κι εκεί διάφορα, αλλά νομίζω ότι δεν έχω σαφή εικόνα με πόσα χρήματα ζει μια οικογένεια εκεί.Επίσης, ποιος είναι ο κατώτερος μισθός, τα λιγότερα χρήματα με τα οποία πληρώνεται κάποιος εργαζόμενος; Μόνο έτσι μπορεί κανείς να έχει μια σφαιρική εικόνα, έστω και κατά προσέγγιση.

                1.ενοίκιο γαι ένα νορμάλ σπίτι (ούτε χλιδάτο, ούτε τρώγλη και φυσικά έξω από την πόλη)
                2.φαγητό
                3.ρευμα
                4.νερό
                5.τηλέφωνο (σταθερό και κινητό, χωρίς υπερβολές)
                6. θέρμανση
                7.έξοδα κίνησης
                8.τέλη κυκλοφορίας + ασφάλεια αυτοκινήτου
                9.δίδακτρα και γενικά έξοδα σχολικά για τα παιδιά;;;
                10. τι άλλο;;;

                Δηλαδή, έσοδα-έξοδα βγαίνουν;
                Σας παρακαλώ, ας απαντήσει κάποιος...
                το ενοικιο εξαρτατε απο διαφορες παραμετρους(περιοχη,δωματια,κατασταση)κοιτα στοwww realestate.com.au και θα μαθεις οτι θες.Living In Australia | Emigrating To Australia εδω για τροφιμαπανω απο 30 δολ.ψωνια σου δεινουν και κουπονι για εκπτ.4 λεπτα το λιτρο για βενζ. το ρευμα για 4 ατομα (2+2) ειναι~150-200το τριμινο το νερο ειναι ακριβο το γκαζι 300 δολ. η βενζινη σημερα εχει 1,30_1,35 τηλ 80_120 τον μηνα
                ο μισθος εξαρτατε απο ειδικοτητα αν εχεις βιζα και ποια(σε εκμεταλευοντε αναλογος)!!!!!απο 10 δολ.την ωρα εως 17 δολ. εγω πηγα σε εναν Ελληναρα !!!χειρ.κλαρκ και μου εδωσε 10.5 δολ.την ωρα .και εγω ειμαι καθολα ΝΟΜΙΜΟΣ αυστρ.πολιτης κ.λ.π. διαβασε και αλλες ανταποκρησεις απο αλλα παιδια και ελπιζω να βγαλεις μια ακρη

                Comment


                  #98
                  ρε συ Πανο τι κανεις, που χαθηκες και εσυ? υποθετω πολυ απασχολημενος οπως ολοι!
                  οταν εχεις χρονο γραψε μας νεα σου με δουλεια κτλ.
                  Επισης γραψε μας οποσδηπουε για βιζα για γονεις που εχεις κανει πως παει κτλ και αν εχεις κανενα νεοτερο με αυτο το θεμα! Ριξε μια ματια στο σχετικο θεμα, εχω γραψει καποια νεα για βιζες γονεων και επιστροφη πρωην μονιμων κατοικων που ισως σε ενδιαφερουν!
                  καλα να περνας!
                  Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                  Comment


                    #99
                    Originally posted by ANAKEL View Post
                    Παρακολουθώ καιρό το forum και ομολογώ ότι είναι πολύ κατατοπιστικό. Συγχαρητήρια σε όλους! Θα ήθελα, σας παρακαλώ, αν κάποιος έχει τη διάθεση να το κάνει, να αναφέρετε μία όσο το δυνατόν πλήρη λίστα εξόδων για μία π.χ. 4 μελή οικογένεια το μήνα.Έχω διαβάσει εδώ κι εκεί διάφορα, αλλά νομίζω ότι δεν έχω σαφή εικόνα με πόσα χρήματα ζει μια οικογένεια εκεί.Επίσης, ποιος είναι ο κατώτερος μισθός, τα λιγότερα χρήματα με τα οποία πληρώνεται κάποιος εργαζόμενος; Μόνο έτσι μπορεί κανείς να έχει μια σφαιρική εικόνα, έστω και κατά προσέγγιση.

                    1.ενοίκιο γαι ένα νορμάλ σπίτι (ούτε χλιδάτο, ούτε τρώγλη και φυσικά έξω από την πόλη)
                    2.φαγητό
                    3.ρευμα
                    4.νερό
                    5.τηλέφωνο (σταθερό και κινητό, χωρίς υπερβολές)
                    6. θέρμανση
                    7.έξοδα κίνησης
                    8.τέλη κυκλοφορίας + ασφάλεια αυτοκινήτου
                    9.δίδακτρα και γενικά έξοδα σχολικά για τα παιδιά;;;
                    10. τι άλλο;;;

                    Δηλαδή, έσοδα-έξοδα βγαίνουν;
                    Σας παρακαλώ, ας απαντήσει κάποιος...
                    καλημέρα από Αθήνα, καταλαβαίνω την αγωνία σου τα ίδια περάσαμε κι εμείς και μετά από αρκετό ψάξιμο βρίκαμε ότι περίπου 2500 - 3000 δολ αυστραλίας το μήνα θα είναι για μας τα πάγια έξοδα. 4μελής οικογένεια για ενοίκιο, λογαριασμούς όλους , τα πάγια αυτοκινήτου, έξοδα σχολείων σε δημόσιο και συμπληρωματικές καλύψεις medicare. Από κει και πέρα έχουμε το κόστος για super market, ρούχα, διασκέδαση, καφέδες ή φαγητό έξω, εισητήρια κλπ. Εκτιμώ ότι μπορεί να είναι άλλα τόσα (όσα και τα πάγια, δηλαδή τουλάχιστον 5000 δολ αυστραλίας συνολικά το μήνα) Αν έχει κανείς κάτι να διορθώσει πολύ ευχαρίστως αλλά εμείς τόσο το βγάλαμε. Ελπίζω να βοήθησα, έχει ο Agoriani αναρτήσει τα έξοδα του super market, πολύ κατατοπιστικό και επίσης ρίξε μια ματιά στο site του πρεξενείου στη Μελβούρνη, εκεί που ο μορφωτικός ακόλουθος δίνει οδηγίες στους δασκάλους/καθηγητές που επιθυμούν να μετατεθούν στη Μελβούρνη. Παρουσιάζει αναλυτικά το κόστος ζωής στην πόλη, για εργένη ή οικογενειάρχη αντίστοιχα.

                    Comment


                      3/11/2015
                      Καλησπερα από Αδελαιδα, δεν γνωριζω αν καποιος διαβαζει ακομα την σελίδα μου.
                      Εχω να μπω πολλυ καιρο εδω μεσα, λογω εργασιας κτλπ κτλπ...
                      Οσοι θελουν να επικοινωνησουν μαζι μου ας πανε στην ιστοσελίδα του ραδιοφωνικού σταθμού που έχω ανοίξει στην Αδελαΐδα εδώ και ενα χρόνο περίπου.
                      http://radiomelodia.com.au
                      Να εισαστε ολοι καλα!!!!!
                      Παναγιώτης.

                      Comment


                        Βαλε το σταθμό και στο internet να σε ακούμε.
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          και βεβαια διαβαζουμε.. παντα θα υπαρχουν ατομα με αυτη την κριση που δεν εχει τελος... το ραδιοφωνο σου ακουω τωρα που σου γραφω αν και περασανε 20 χρονια απο τοτε που κρατουσα κι εγω συντροφια τα βραδια τους ακροατες.. οπως φυσικα ολοι μας εδω στο φορουμ ετσι κι εγω σκεφτομαι σοβαρα την μεταναστευση.. ειμαι ελευθερος στα 38 και μηχανικος αυτοκινητων στο επαγγελμα και ιδιοκτητης συνεργειου 10 χρονια, το επαγγελμα μου ειναι στη λιστα και δεν ξερω αν οι πληροφοριες μου ειναι σωστες οτι εχει ζητηση για μηχανικους σε ευρωπαικα αυτοκινητα... δεν ξερω αν γνωριζεις κατι η κανεις αλλος στο φορουμ..συγγενεις εχω μελβουρνη.. να περνατε καλα

                          Comment


                            Originally posted by nickdakis View Post
                            ..δεν ξερω αν οι πληροφοριες μου ειναι σωστες οτι εχει ζητηση για μηχανικους σε ευρωπαικα αυτοκινητα... δεν ξερω αν γνωριζεις κατι η κανεις αλλος στο φορουμ..συγγενεις εχω μελβουρνη.. να περνατε καλα
                            όντως υπάρχει μεγάλη ζήτηση για μηχανικούς αυτοκινήτων στη Μελβούρνη,γνωρίζω και 1-2 περιπτώσεις Ελλήνων που ήρθαν με sponsor visa.(οι συγγενείς ίσως φανούν χρήσιμοι για φιλοξενία)

                            Comment


                              Παναγιώτη κοίτα τα μυνήματα σου (pm)
                              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                              Comment


                                ευχαριστω πολυ australian ... αν και δεν θελω να υποχρεωθω σε συγγενεις αλλα πρεπει..σε ποια πολη εισαι;

                                Comment

                                Working...
                                X