Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Demi

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by leyteris77 View Post
    Εντάξει εδώ καταντάει αηδία!!!!!!!!!!

    Demi, αν έχεις γίνει μέλος των engineers australia πόσο καιρό παίρνει από την ώρα που κάνεις αίτηση? Έστειλα την αίτηση ταχυδρομικώς 28/7 αλλά ακόμα καμία απάντηση. Θα μου στείλουν email ή θα απαντήσουν ταχυδρομικά?
    Αν μιλάς για το αρχικό assesment εμένα μου ήρθε ταχυρομική απάντηση μετά από 1 μήνα ακριβώς από όταν είχα στείλει τα χαρτιά. Περίπου σε 17 ημέρες είδα ότι είχα πάρει τα χρήματα από τον λογαριασμό μου και σε 30 ημέρες είχα την απάντησή τους με ένα γράμμα σπίτι μου που έλεγε ότι έχω δικαίωμα να γραφτώ και μετά στέλνεις αίτηση εγγραφής και χρήματα και γίνεσαι μέλος. Αν πάρεις το γράμμα ότι έχεις διακίωμα να γραφτείς μην βιαστείς να γραφτείς γιατί αν έρθεις στην αυστραλία και έχεις δικαιώματα στο centrelink παίρνεις πολύ μεγάλη έκπτωση στο κόστος της συνδρομής. Για να καταλάβεις εγώ από 500 δολλάρια συνδρομή που ήταν να πληρώσω το χρόνο λόγω του ότι ήμουν άνεργη στην αυστραλία με δικαιώματα από το centrelink τελικά πλήρωσα μόνο 250 δολλάρια. Πάρε μόνο το γράμμα που λέει ότι γίνεσαι δεκτός , φίλαξε το γιατί είναι αποδεικτικό στοιχείο και για τις δουλειές που θα κάνεις αίτηση και την εγγραφή την κάνεις και αργότερα είναι πολύ απλή διαδικασία

    Comment


      Originally posted by Olga Bbl View Post
      Κ να υποθέσω οτι δε μπορώ ούτε να πάρω τη βιζα για μόνιμος κάτοικος?
      Όλα αυτά τα δικαιώματα τα αποκτάς μετά από 2 χρόνια που έρχεσαι εδώ. Αν όμως βρεις δουλειά θα έχεις ασφάλιση από την εργασία σου. Μέχρι όμως να βρεις δουλειά πρέπει να κάνεις ιδιωτική.

      Comment


        Originally posted by demi View Post
        Αν μιλάς για το αρχικό assesment εμένα μου ήρθε ταχυρομική απάντηση μετά από 1 μήνα ακριβώς από όταν είχα στείλει τα χαρτιά. Περίπου σε 17 ημέρες είδα ότι είχα πάρει τα χρήματα από τον λογαριασμό μου και σε 30 ημέρες είχα την απάντησή τους με ένα γράμμα σπίτι μου που έλεγε ότι έχω δικαίωμα να γραφτώ και μετά στέλνεις αίτηση εγγραφής και χρήματα και γίνεσαι μέλος. Αν πάρεις το γράμμα ότι έχεις διακίωμα να γραφτείς μην βιαστείς να γραφτείς γιατί αν έρθεις στην αυστραλία και έχεις δικαιώματα στο centrelink παίρνεις πολύ μεγάλη έκπτωση στο κόστος της συνδρομής. Για να καταλάβεις εγώ από 500 δολλάρια συνδρομή που ήταν να πληρώσω το χρόνο λόγω του ότι ήμουν άνεργη στην αυστραλία με δικαιώματα από το centrelink τελικά πλήρωσα μόνο 250 δολλάρια. Πάρε μόνο το γράμμα που λέει ότι γίνεσαι δεκτός , φίλαξε το γιατί είναι αποδεικτικό στοιχείο και για τις δουλειές που θα κάνεις αίτηση και την εγγραφή την κάνεις και αργότερα είναι πολύ απλή διαδικασία
        Demi, αναφερόμουν στο membership. Assessment εχω λάβει από τον Ιανουάριο. Όπως σου είπα έχω είδη στείλει την αίτηση, αν και ως μη αυστραλός υπήκοος δεν νομίζω να δικαιούμαι centerlink και ίσως και έκπτωση. Δεν είδα βεβαια ακόμα αν έχουν χρεώσει την πιστωτική. Δίαβασα κάπου οτι μετράει να είσαι μέλος του αντιστοιχου φορεα του κλάδου σου γι'αυτό και την έκανα από τώρα την αίτηση ώστε όταν αρχίσω να κάνω application να ειμαι ειδη μέλος.
        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

        Comment


          Originally posted by leyteris77 View Post
          Demi, αναφερόμουν στο membership. Assessment εχω λάβει από τον Ιανουάριο. Όπως σου είπα έχω είδη στείλει την αίτηση, αν και ως μη αυστραλός υπήκοος δεν νομίζω να δικαιούμαι centerlink και ίσως και έκπτωση. Δεν είδα βεβαια ακόμα αν έχουν χρεώσει την πιστωτική. Δίαβασα κάπου οτι μετράει να είσαι μέλος του αντιστοιχου φορεα του κλάδου σου γι'αυτό και την έκανα από τώρα την αίτηση ώστε όταν αρχίσω να κάνω application να ειμαι ειδη μέλος.
          Για το membership θα έρθει μην ανησυχείς. Έστειλες μαζί και το γράμμα που σου ήρθε από το assesment? Αν τα έστειλες όλα αυτά θα σου έρθει μην ανησυχείς 15 ημέρες δεν είναι πολλές . Θα σου στείλουν πρώτο το πιστοποιητικό και μετά από καμμιά βδομάδα την κάρτα μέλους των engineers, την οποία ενημερωτικά σου λέω ότι εμένα στην δουλειά μου την ζήτησαν και την σκανάρισαν μπρος πίσω γιατί πίσω έχει την ημερομηνία που λήγει και μου είπαν ότι΄κάθε φορά που λήγει θα πρέπει να δίνω την καινούρια που θα μου έρχεται αφόύ έχω πληρώσει φυσικά την αντίστοιχη συνδρομή.

          Comment


            Λοιπόν σήμερα έχω τα νεότερα από το Προξενείο του Brisbane. Μου έστειλαν λοιπόν το έγγραφο που ήθελα να μεταφράσω μετά από 10 ημέρες από όταν το έστειλα ( το οποίο δεν είναι πολύ αν υπολογίσει κανείς και το ταχυδρομείο) και το πιό καταπληκτικό είναι ότι δεν μου χρέωσαν δραχμή. Τελικά από ότι φαίνεται υπάρχουν και καλά προξενεία.

            Comment


              Originally posted by demi View Post
              Για το membership θα έρθει μην ανησυχείς. Έστειλες μαζί και το γράμμα που σου ήρθε από το assesment? Αν τα έστειλες όλα αυτά θα σου έρθει μην ανησυχείς 15 ημέρες δεν είναι πολλές . Θα σου στείλουν πρώτο το πιστοποιητικό και μετά από καμμιά βδομάδα την κάρτα μέλους των engineers, την οποία ενημερωτικά σου λέω ότι εμένα στην δουλειά μου την ζήτησαν και την σκανάρισαν μπρος πίσω γιατί πίσω έχει την ημερομηνία που λήγει και μου είπαν ότι΄κάθε φορά που λήγει θα πρέπει να δίνω την καινούρια που θα μου έρχεται αφόύ έχω πληρώσει φυσικά την αντίστοιχη συνδρομή.
              Demi, δεν έστειλα το γράμμα από το assessment γιατί δεν είχα επικυρωμένο αντίγραφο. Αντ' αυτού έστειλα πτυχίο και αναλυτική βαθμολογία που τα είχα επικυρωμενα-μεταφρασμενα. Άλλωστε το λεέι αλλά μπορεί να εννοεί για αναγνωρισμενα πτυχία. Ετσι και αλλίως ανέφερα στην αίτηση και το αριθμό correspodence του γράμματος του assessment. Ελπίζω να μην έκανα βλακεία!!!

              Τι τους νοιάζει στη δουλειά εαν εισαι μέλος εσύ ή δεν είσαι? Αυτή είναι "ελληνική" ερώτηση!
              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

              Comment


                Originally posted by leyteris77 View Post
                Demi, δεν έστειλα το γράμμα από το assessment γιατί δεν είχα επικυρωμένο αντίγραφο. Αντ' αυτού έστειλα πτυχίο και αναλυτική βαθμολογία που τα είχα επικυρωμενα-μεταφρασμενα. Άλλωστε το λεέι αλλά μπορεί να εννοεί για αναγνωρισμενα πτυχία. Ετσι και αλλίως ανέφερα στην αίτηση και το αριθμό correspodence του γράμματος του assessment. Ελπίζω να μην έκανα βλακεία!!!

                Τι τους νοιάζει στη δουλειά εαν εισαι μέλος εσύ ή δεν είσαι? Αυτή είναι "ελληνική" ερώτηση!
                Να βγάλεις μια φωτοτυπία το γράμμα και να το στείλεις . Διαφορετικά νομίζω ότι θα αργήσουν ίσως. Δεν χρειάζονται πάλι τα πτυχία αν τα έχεις στείλει στο assesment. Χρειάζεται μόνο η αίτηση εγγραφής συμπληρωμένη και μια απλή φωτοτυπία από το γράμμα τους. Αυτό τους παραπέμπει στο φάκελο σου και σε γράφουν.

                Όσο για την δουλειά εδώ το σύστημα δουλεύει πολύ διαφορετικά από την Ελλάδα. Η Εταιρεία που δουλεύω είναι μελετητική και κάνει μελέτες για λογαριασμό κάποιων πελατών της οι οποίοι είναι συνήθως μεταλλευτικές ή μεταλλουργικές επιχειρήσεις. Για να αποδείξει λοιπόν η εταιρεία μου στους πελάτες της ότι είναι ικανή να κάνει την μελέτη στο στάδιο της πρότασης- προσφοράς μαζί με την έκθεση - πρόταση στέλνει και κατάλογο με το προσωπικό που θα ασχοληθεί με το project. Στον κατάλογο αυτό αναφέρεται καθαρά ο τίτλος του καθενός , τα χρόνια προυπηρεσίας και το αν είναι μέλος και τι είδους μέλος στους engineers australia ή σε αντίστοιχο άλλο οργανισμό. Βάσει λοιπόν αυτών των στοιχείων στο στάδιο του προυπολογισμού μπαίνουν δίπλα οι εργατοώρες και χρεώνεται αναλόγως ο πελάτης. Για παράδειγμα μια γραμματέας κοοστίζει 80 δολλάρια την ώρα,ένας drafter κοστίζει 130 δολλάρια την ώρα, ένας engineer 180 δολλάρια την ώρα και ένας senior engineer , που είμαι εγώ, 220 δολλάρια την ώρα. Αυτές οι τιμές είναι οι τιμές που χρεώνει η εταιρεία μου τους πελάτες της, δεν είναι φυσικά οι τιμές που παίρνουμε εμείς. Οι τιμές αυτές είναι τιμές της αγοράς από ότι έχω δεί και σε άλλα project. Στον προυπολογισμό λοιπόν αναφέρεται απαιτούνται τόσες ώρες από κάθε ειδικότητα και βγαίνει η σούμα. Δεν μπορείς λοιπόν στον προυπολογισμό να λες ότι απαιτούνται 100 ώρες από senior engineer και στο προσωπικό σου να μην έχεις senior engineer αναγνωρισμένο σύμφωνα με τα αυστραλέζικα standard

                Comment


                  Originally posted by demi View Post
                  Να βγάλεις μια φωτοτυπία το γράμμα και να το στείλεις . Διαφορετικά νομίζω ότι θα αργήσουν ίσως. Δεν χρειάζονται πάλι τα πτυχία αν τα έχεις στείλει στο assesment. Χρειάζεται μόνο η αίτηση εγγραφής συμπληρωμένη και μια απλή φωτοτυπία από το γράμμα τους. Αυτό τους παραπέμπει στο φάκελο σου και σε γράφουν.
                  Demi, στην αίτηση ανέφερα όπως ζητάει τον αριθμό της αλληλογραφίας του γραμματος του assessment. Θα περιμένω να μου πουν αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Άλλωστε δεν βιάζομαι πολυ.
                  Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                  Comment


                    Originally posted by leyteris77 View Post
                    και συνεχιζω εγώ το λεξικο

                    Τα ρούμια (τα δωματια)
                    Η φρίζα (το ψυγειο)
                    Κάνω use (χρησιμοποιώ)

                    Poltergeist, εδώ εμείς οι ίδιοι που ζούμε στην Ελλάδα έχουμε κατακρεουργήσει την ελληνική γλώσσα, πόσο μάλλον οι Αυστραλοί όπως λες, ελληνικής καταγωγής που οι περισσότεροι δεν εχουν έρθει ποτέ στην Ελλάδα γιατί απλά δεν τους συνδέει τίποτα και δεν έχουν κανέναν εδώ. Είναι σαν μια οικογένεια που μένει στην Αθήνα και οι γονείς κατάγονται από ενα χωριο της ηπείρου αλλά δεν υπάρχει κανενας συγγενεις εκεί. Τα παιδιά δεν θα έχουν ιδέα τι πάει να πει χωριό. Πόσο μάλλον όταν είσαι και στο άλλο ημισφαίριο.

                    Εγώ πάντως διασκέδαζα με τις λέξεις αυτές!
                    παλιά,αλλά αντέχουν

                    τσέκι (από το check-επιταγή)
                    πασαπόρτι (από το passport)
                    τζόμπι (από το job)

                    Comment


                      Demi, σημερα παρέλεβα το certification για το membership! Σε λίγες μέρες θα έρθει και η κάρτα.

                      Άλλο ένα σημαντικό βήμα έγινε!
                      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                      Comment


                        Μπράβο με το καλό σου εύχομαι και την πρώτη δουλειά. Μπες στο site τους και έχουν και μια μηχανή εύρεσης εργασίας . Την λένε engteam ή κάπως έτσι. Βάλε και εκεί το βιογραφικό σου γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Εγώ θεωρητικά έχω 2,5 μήνες να στείλω βιογραφικό και ακόμα μου στέλνουν e-mail για διαθέσιμες θέσεις από διάφορους recruiters και μερικοί με έχουν πάρει και τηλέφωνο.

                        Comment


                          Originally posted by demi View Post
                          Μπράβο με το καλό σου εύχομαι και την πρώτη δουλειά. Μπες στο site τους και έχουν και μια μηχανή εύρεσης εργασίας . Την λένε engteam ή κάπως έτσι. Βάλε και εκεί το βιογραφικό σου γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Εγώ θεωρητικά έχω 2,5 μήνες να στείλω βιογραφικό και ακόμα μου στέλνουν e-mail για διαθέσιμες θέσεις από διάφορους recruiters και μερικοί με έχουν πάρει και τηλέφωνο.
                          Demi, προβληματίζομαι με το πότε να αρχίσω να κάνω αιτήσεις για δουλειά. Αυτή τη στιγμή περιμένω από βδομάδα σε βδομάδα να μου οριστεί case officer και χρειάζεται επιπλέον 5-6 βδομάδες για να εγκριθει η βίζα. Αν κάνω αιτήσεις τώρα είναι σαν να ζητάω sponsorship κάτι που δεν το χρειάζομαι μιας και ειναι θεμα χρόνου η βίζα. Μόλις βγει η βίζα θα πρέπει να το ανακοινώσω στη δουλειά και να περιμένω 1 μήνα όπως λέει το συμβόλαιο. Άρα δεν προκειται να είμαι κάτω πριν από 2,5-3 μηνες το λιγοτερο. Το ερώτημα είναι, εχει νοημα να κανω αιτήσεις απο τώρα, μολις βγει η βίζα ή μια και καλή οταν κατέβω κάτω; Σκέψου οτι οι περισσότερες δουλειές γράφουν οτι πρεπει να έχει δικαιωμα να εργαστεις στην αυστραλία για να κάνεις αίτηση.
                          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                          Comment


                            Originally posted by leyteris77 View Post
                            Demi, προβληματίζομαι με το πότε να αρχίσω να κάνω αιτήσεις για δουλειά. Αυτή τη στιγμή περιμένω από βδομάδα σε βδομάδα να μου οριστεί case officer και χρειάζεται επιπλέον 5-6 βδομάδες για να εγκριθει η βίζα. Αν κάνω αιτήσεις τώρα είναι σαν να ζητάω sponsorship κάτι που δεν το χρειάζομαι μιας και ειναι θεμα χρόνου η βίζα. Μόλις βγει η βίζα θα πρέπει να το ανακοινώσω στη δουλειά και να περιμένω 1 μήνα όπως λέει το συμβόλαιο. Άρα δεν προκειται να είμαι κάτω πριν από 2,5-3 μηνες το λιγοτερο. Το ερώτημα είναι, εχει νοημα να κανω αιτήσεις απο τώρα, μολις βγει η βίζα ή μια και καλή οταν κατέβω κάτω; Σκέψου οτι οι περισσότερες δουλειές γράφουν οτι πρεπει να έχει δικαιωμα να εργαστεις στην αυστραλία για να κάνεις αίτηση.
                            Λοιπόν θα σου έλεγα να ξεκινήσεις να κάνεις κάποιες αιτήσεις λέγοντας και καλά άμα σε ρωτάνε ότι έχεις visa γιατί οι 2,5-3 μήνες που λες δεν είναι τίποτα. Τα πράγματα εδώ εξελίσσονται αργά στον τομέα των δουλειών δεν είναι όπως είναι στην Ελλάδα. Σε μια δουλειά δηλαδή από τον καιρό που ξεκινούν οι αιτήσεις μέχρι να αποφασίσουν πιό θα πάρουν περνάνε στην καλύτερη περ΄πτωση 3-4 μήνες. Αν ξεκινήσεις τώρα εννοείται ότι αν βρεις κάτι δεν κάνεις κάτι παράνομο δηλαδή να εργαστείς χωρίς να δικαιούσαι , ακόμα και να βρεις δηλαδή δουλειά και να σε δεχτούνε δεν πας άμα δεν έχεις την visa. Για να βρεις όμως δουλειά εδώ χρειάζεσαι ένα διάστημα να στέλνεις βιογραφικά και να περνάς συντεύξεις έστω και τηλεφωνικές ή έστω μέσω skype για να μπεις στο κλίμα ,να καταλάβεις πως σκέφτονται και τι ακριβώς ζητάνε. Το έχω πει πολλές φορές αλλά αυτό παίρνει χρόνο, μπορεί να ακούγεται απλό αλλά θέλει χρόνο και δουλειά και είναι σημαντικό , γιαυτό λοιπόν εγώ θα αξιοποιούσα αυτό τον χρόνο κάνοντας εξάσκηση στο θέμα των αιτήσεων , των βιογραφικών και των συνεντεύξεων σε πραγματικές συνθήκες. Άλλωστε από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι την visa, ή την υπηκοότητα εμένα μου την ζήτησαν λίγο πριν το τελευταίο διάστημα της απόφασης τους.

                            Comment


                              Originally posted by demi View Post
                              Λοιπόν θα σου έλεγα να ξεκινήσεις να κάνεις κάποιες αιτήσεις λέγοντας και καλά άμα σε ρωτάνε ότι έχεις visa γιατί οι 2,5-3 μήνες που λες δεν είναι τίποτα. Τα πράγματα εδώ εξελίσσονται αργά στον τομέα των δουλειών δεν είναι όπως είναι στην Ελλάδα. Σε μια δουλειά δηλαδή από τον καιρό που ξεκινούν οι αιτήσεις μέχρι να αποφασίσουν πιό θα πάρουν περνάνε στην καλύτερη περ΄πτωση 3-4 μήνες. Αν ξεκινήσεις τώρα εννοείται ότι αν βρεις κάτι δεν κάνεις κάτι παράνομο δηλαδή να εργαστείς χωρίς να δικαιούσαι , ακόμα και να βρεις δηλαδή δουλειά και να σε δεχτούνε δεν πας άμα δεν έχεις την visa. Για να βρεις όμως δουλειά εδώ χρειάζεσαι ένα διάστημα να στέλνεις βιογραφικά και να περνάς συντεύξεις έστω και τηλεφωνικές ή έστω μέσω skype για να μπεις στο κλίμα ,να καταλάβεις πως σκέφτονται και τι ακριβώς ζητάνε. Το έχω πει πολλές φορές αλλά αυτό παίρνει χρόνο, μπορεί να ακούγεται απλό αλλά θέλει χρόνο και δουλειά και είναι σημαντικό , γιαυτό λοιπόν εγώ θα αξιοποιούσα αυτό τον χρόνο κάνοντας εξάσκηση στο θέμα των αιτήσεων , των βιογραφικών και των συνεντεύξεων σε πραγματικές συνθήκες. Άλλωστε από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι την visa, ή την υπηκοότητα εμένα μου την ζήτησαν λίγο πριν το τελευταίο διάστημα της απόφασης τους.

                              Στις αιτήσεις σου έδινες διεύθυνση ελλάδας ή αυστραλίας? Αν με παίρνουν τρεις τα ξημερώματα όπως εγινε μια φορά με μια τράπεζα πως θα το διαχειριστώ? ...Ας δέχομαι τηλ θα μου πεις και ας ειναι οτι ώρα θέλει! Από βιογραφικό πιστεύω είμαι καλά. Είμαι στις 4 σελ με περιγραφές των εταιριων, σεμιναρια μεμβership φυσικα κλπ. Για cover letter και interviews έχω πάρει και κάτι βιβλία.
                              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                              Comment


                                Στο διάστημα που έψαχνα για δουλειά πήγα έφυγα για 2 βδομάδες από την Αυστραλία και πήγα στην Ελλάδα να δω τον άντρα μου και τον γιο μου που μου είχαν λείψει. Φυσικά είχα το τηλέφωνο ανοικτό το αυστραλέζικο και με παίρνανε τηλέφωνο 3 και 4 η ώρα την νύχτα. Το interview για την δουλειά που είμαι τώρα το έδωσα 4 η ώρα το πρωί τηλεφωνικά και κανείς φυσικά δεν ήξερε ότι ήμουν ελλάδα και φυσικά για τις κλήσεις που δεχόμουν στο κινητό αυστραλίας χρεωνόμουνα κιόλας. Αυτά είναι πράγματι δύσκολα θέματα, να ξυπνάς μέσα στην νύκτα και να πρέπει να μιλήσεις για δουλειά αλλά δεν γίνεται αλλιώς. όταν λέμε ότι θέλει προσπάθεια αυτό εννοούμε. Διεύθυνση δεν έδινα Ελλάδας. Στην αρχή πριν φύγω για αυστραλία και ήμουν στην Ελλάδα και έστελνα κάποια cv δοκιμαστικά έδινα μόνο το e-mail και κάποιοι που ενδιαφερόντουσαν μου έγραφαν και τους έπαιρνα εγώ τηλέφωνο. Είχα κάνει και το απεριόριστο πρόγραμμα με τον ΟΤΕ για 40 χώρεςκαι έτσι μιλούσα δωρεάν. Με αυτό τον τρόπο όταν ήρθα στην Αυστραλία είχα κλείσει 3 interview για δουλειά, 1 στην Μελβούρνη και 2 στο Perth.

                                Comment

                                Working...
                                X