Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Demi

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Demi, πολυ καλες οι πληροφορίες σου! Ίσως να το κάνω και εγώ έτσι. Να στείλω μόνο email. Άλλωστε στο cover letter πρέπει να γράφεις και πως και ποιες ώρες μπορουν να σε βρουν. Επειδη διαβάζω ένα αμερικάνικο βιβλίο για cover letter, το οποίο ειναι μεν πολύ καλό, αλλά αναφερεταί φυσικά στην αμερικάνικη αγορά εργασιας. Εσυ σχετικά με αυτό το θεμα πως τα είδες τα πράγματα? Θεωρούν απαραίτητο να το επισυνάπτεις ή δεν το δίνουν και πολύ σημασία?

    Όταν σε παίρνουν στο τηλέφωνο, σε παίρνουν κατευθείαν για συνεντευξη ή σου ζητάνε πότε μπορείς να πας από κοντά?Επίσης εγώ μπορεί να ¨πεσω¨πάνω στα Χριστούγεννα και τον Ιανουάριο που αν κρινω όπως πέρυσι δεν κουνιεται φύλλο στη Μελβούρνη. Πιστέυεις οτι είναι νεκρή περίοδος και οτι θα χρειαστώ να περιμένω παραπάνω μεχρι να βρω δουλειά?

    Sorry που σε κουράζω με απανωτές ερωτήσεις αλλά είσαι η μόνη που μπορώ να απευθυνθώ.
    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

    Comment


      Originally posted by leyteris77 View Post
      Demi, πολυ καλες οι πληροφορίες σου! Ίσως να το κάνω και εγώ έτσι. Να στείλω μόνο email. Άλλωστε στο cover letter πρέπει να γράφεις και πως και ποιες ώρες μπορουν να σε βρουν. Επειδη διαβάζω ένα αμερικάνικο βιβλίο για cover letter, το οποίο ειναι μεν πολύ καλό, αλλά αναφερεταί φυσικά στην αμερικάνικη αγορά εργασιας. Εσυ σχετικά με αυτό το θεμα πως τα είδες τα πράγματα? Θεωρούν απαραίτητο να το επισυνάπτεις ή δεν το δίνουν και πολύ σημασία?

      Όταν σε παίρνουν στο τηλέφωνο, σε παίρνουν κατευθείαν για συνεντευξη ή σου ζητάνε πότε μπορείς να πας από κοντά?Επίσης εγώ μπορεί να ¨πεσω¨πάνω στα Χριστούγεννα και τον Ιανουάριο που αν κρινω όπως πέρυσι δεν κουνιεται φύλλο στη Μελβούρνη. Πιστέυεις οτι είναι νεκρή περίοδος και οτι θα χρειαστώ να περιμένω παραπάνω μεχρι να βρω δουλειά?

      Sorry που σε κουράζω με απανωτές ερωτήσεις αλλά είσαι η μόνη που μπορώ να απευθυνθώ.
      Καταρχήν συγγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά ήρθαν ο άντρας μου με το γιό μου και είχα κάποιες δουλειές με σχολείο , εγκατάσταση και τα λοιπά. Λοιπόν το cover letter είναι απαραίτητο . Αν δεν το βάλεις είναι αρνητικό. Αυτό είναι που δημιουργεί την περιέργεια και το ενδιαφέρον στον recruiter να διαβάσει το βιογραφικό σου. Όσο για την περίοδο των Χριστουγέννων είναι έτσι ακριβώς όπως τα λές. Από αρχές Δεκέμβρη που κλείνουν και τα σχολεία μέχρι τέλος Γενάρη , αρχές Φλεβάρη δεν κινείται τίποτα. Κάτι αντίστοιχο αλλά σε μικρότερη διάρκεια έπαθα και εγώ με το Πάσχα. Περίπου 3 βδομάδες όλοι ήταν στο ρυθμό του Πάσχα ειδικά φέτος που είχαμε Πάσχα Ορθόδοξοι και Καθολικοί μαζί. Αν λοιπόν πέσεις πάνω στα χριστούγεννα θα πρέπει να έχεις υπολογίσει ότι θα σου πάρει λίγο παραπάνω για δουλειά. Υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις.

      Όταν τώρα σε παίρνουν τηλέφωνο , οι recruiters συνήθως είναι ένα στάδιο πρίν σου κλείσουν την συνέντευξη. Εξαρτάται από την εντύπωση που θα τους κάνεις στο τηλέφωνο στο οποίο θα σου κάνουν μερικές γενικές ερωτήσεις πάνω στο βιογραφικό σου αν θα σε καλέσουν για συνέντευξη ή όχι. Γι αυτό συμβουλή μου είναι αν σε πάρουν τηλέφωνο κάποια στιγμή που δεν μπορείς να μιλήσεις για τον οποιαδήποτε λόγο πες τους να σε καλέσουν αργότερα, δίνοντας τους όμως κάποια συγκεκριμένη ώρα για παράδειγμα σε μια ώρα. Πες τους ας πούμε ότι είσαι στο δρόμο και δεν ακούς καλά και να σε πάρουν σε μια ώρα, αν νομίζεις ότι δεν είσαι σε θέση να μιλήσεις. Πρέπει να ξέρεις ότι οι περισσότερο επαγγελματίες σε παίρνουν τηλέφωνο ή σου στέλνουν e-mail και σου κλείνουν τηλεφωνικό ραντεβού για interview. Σε αυτή την περίπτωση βέβαια πρέπει να μιλήσεις την ώρα του τηλεφωνικού ραντεβού. Συνήθως αυτά τα interview είναι τα προκαταρκτικά για να καταλάβουν αν θα ασχοληθούν περαιτέρω μαζί σου ή όχι. Αν τους ενδιαφέρεις σε καλούν σε face to face interview και συνεχίζετε. Συμβουλή για να μην τρέφεις ελπίδες για κάτι που δεν υπάρχει, επειδή πολύ recruiters παίρνουν τηλέφωνο για να βρούν υποψηφίους σε περίπτωση που προκύψει στο μέλλον δουλειά, είναι να ρωτάς αν η θέση υπάρχει και αν είναι για άμεση κάλυψη ή για μελλοντική. Αυτό είναι κάτι που εκτιμάται και από αυτούς και μετράει θετικά. Επίσης αν προχωρήσουν σε περαιτέρω ανάλυση κάποια στιγμή θα σε ρωτήσουν αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι άλλο για την θέση. Προς θεού μην πεις ότι δεν θέλεις να ρωτήσεις τίποτα. Πρέπει να κάνεις μια -δυο ερωτήσεις για να δείξεις ενδιαφέρον. Αυτές μπορεί να είναι: Η θέση είναι καινούρια ή θα αντικαταστήσω κάποιον άλλον? Πόσοι άλλοι υποψήφιοι είναι για την θέση? Η θέση είναι για άμεση κάλυψη ή για μελλοντική? Κάποιες ερωτήσεις σαν και αυτές 1-2 κάθε φορά παίζουν πολύ σημαντική εντύπωση σε αυτούς τους τύπους που λέγονται recruiters

      Comment


        Χτες αγοράσαμε και ένα αυτοκίνητο. Μεταχειρισμένο βέβαια , αλλά σε καλή κατάσταση. Καλό είναι μέχρι να συνηθίσουμε την ανάποδη οδήγηση. Έτσι σήμερα πήγαμε μια μεγάλη βόλτα - εκδρομή για να δούμε την ευρύτερη περιοχή του Townsville η οποία είναι πραγματικά καταπληκτική. Είδα και κάτι εκδρομές σε τουριστικά γραφεία 400 δολλάρι 8 νύχτες στο πουκέτ ή 300 δολλάρια 8 νύχτες στα νησιά vanuatu και αναρωτιέμαι γιατί να πάει κάποιος στην Ελλάδα και στην Ευρώπη αν οι τιμές είναι πράγματι αυτές. Τουλάχιστον για τα πρώτα χρόνια δεν βλέπω τον λόγο. Γιατί έχω την εντύπωση ότι οι Έλληνες εδώ δεν πάνε πουθενά και μαζεύουνε τα λεφτά τους και κάθε 2-3 χρόνια πάνε στην Ελλάδα. Δεν την καταλαβαίνω αυτή την νοοτροπία.

        Comment


          Demi καλώς τους δέχτηκες και καλή προσαρμογή σε όλους! Επιτέλους πάλι όλοι μαζί ε? Και εγώ μάλλον θα φύγω πρώτος και μετά η γυναίκα μου με την μικρή. Ειχες πει οτι κάποιοι recruiters ειναι καλοί και ενδιαφέρονται να σε βοηθήσουν και άλλοι όχι. Από τους nexthire, proselect, ETX, Hays, ballantyne, michaelpage, aptus, crossnet, calibrate, mango που βρίσκω δουλειες που μας ταιριάζουν, σου έκανε κάποιος καλή εντύπωση? Εγώ έχω στείλει ήδη 4-5 αιτήσεις, εννοείται και με cover letter, εξηγώντας όμως οτι ειμαι Ελλάδα, οτι η βίζα θα βγει πολύ σύντομα και οτι μολις βγει θα φυγω αμεσως. Δεν ξέρω αν είναι σωστό ή αν τις "καιω" στην ουσία. Από την άλλη αν δώσω μόνο email μήπως θεωρήσουν οτι φυσικά είμαι εκτός και οτι δεν έχω βίζα και στην ουσία το κάνω μηπως μου κάνουν sponshorship. Αν βάλω και κινητό ελλάδας πάλι το ίδιο. Εσύ μου είπες οτι έδινες μόνο email και κάποιοι σου έγγραφαν....θέλει καλή σκέψη αυτό. Στο βιογραφικό όμως φαίνεται οτι δουλεύω ακόμα Ελλάδα...χμμ

          Να στείλω και cold-call letter σε όλους τους recruiters να με έχουν στο συρτάρι τους ή μόνο συγκεκριμένες αιτήσεις? Γενικά το job-search strategy θέλει οργάνωση και καλό προπονητή. Την έχω κάνει σε πολύ μεγάλο βαθμό, αλλά σε λίγο αρχίζει το παιχνίδι!!
          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

          Comment


            Επίσης είναι μια δουλειά μέσω ενός recruiter, που την βγάζει το seek από τον Ιανουάριο που το παρακολουθώ, μέχρι και σήμερα μία φορά το μήνα κάθε μήνα! Αυτό τι να σημαίνει άραγε. Δεν βρίσκουν τον κατάλληλο? Και γενικά βλέπω δουλειές που μετά από 2-3 μήνες επαναλαμβάνονται! Αυτό είναι τεχνητό ή ίσως να υπάρχει όντως έλειψη στην ειδικότητά μας?
            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

            Comment


              demi, ειμαι κι εγω αρχιτεκτονας με 23 χρονια εμπειρια στην ελλαδα.χθες ξεκινησα το ψαξιμο για αυστραλια και διαβασα τις εμπειριες σου απο εκει?δεν μπορω να πω οτι ξερω αριστα την γλωσσα, εχω ομως πολυ πλουσιο βιογραφικο,και ελπιζω πολυ στην συναντηση που θα γινει στην αθηνα 8-9 οκτωβριου και θα αφορα την μεταναστευση εκει.ποια ειναι η γνωμη σου να ελπιζω?
              συγχαρητηρια σ εσενα και καλη αρχη

              Comment


                Originally posted by leyteris77 View Post
                Demi καλώς τους δέχτηκες και καλή προσαρμογή σε όλους! Επιτέλους πάλι όλοι μαζί ε? Και εγώ μάλλον θα φύγω πρώτος και μετά η γυναίκα μου με την μικρή. Ειχες πει οτι κάποιοι recruiters ειναι καλοί και ενδιαφέρονται να σε βοηθήσουν και άλλοι όχι. Από τους nexthire, proselect, ETX, Hays, ballantyne, michaelpage, aptus, crossnet, calibrate, mango που βρίσκω δουλειες που μας ταιριάζουν, σου έκανε κάποιος καλή εντύπωση? Εγώ έχω στείλει ήδη 4-5 αιτήσεις, εννοείται και με cover letter, εξηγώντας όμως οτι ειμαι Ελλάδα, οτι η βίζα θα βγει πολύ σύντομα και οτι μολις βγει θα φυγω αμεσως. Δεν ξέρω αν είναι σωστό ή αν τις "καιω" στην ουσία. Από την άλλη αν δώσω μόνο email μήπως θεωρήσουν οτι φυσικά είμαι εκτός και οτι δεν έχω βίζα και στην ουσία το κάνω μηπως μου κάνουν sponshorship. Αν βάλω και κινητό ελλάδας πάλι το ίδιο. Εσύ μου είπες οτι έδινες μόνο email και κάποιοι σου έγγραφαν....θέλει καλή σκέψη αυτό. Στο βιογραφικό όμως φαίνεται οτι δουλεύω ακόμα Ελλάδα...χμμ

                Να στείλω και cold-call letter σε όλους τους recruiters να με έχουν στο συρτάρι τους ή μόνο συγκεκριμένες αιτήσεις? Γενικά το job-search strategy θέλει οργάνωση και καλό προπονητή. Την έχω κάνει σε πολύ μεγάλο βαθμό, αλλά σε λίγο αρχίζει το παιχνίδι!!
                Michael Page και Hays μην ασχολείσαι γιατί είναι πολύ γνωστοί και πιασιάρικοι και νομίζω ότι απευθύνονται μόνο σε ντόπιους που μπορούν να κερδίσουν και περισσότερα χρήματα από αυτούς. Εμένα 4 μήνες δεν με ενόχλεισαι κανεις από αυτούς μόνο μου έστελναν e-mail :"sorry but you are unsuccessfull" άρα θα σου έλεγα μην ασχολείσαι με αυτούς. Τα βιογραφικά σου θα σου έλεγα να απευθύνονται σε συγκεκριμμένες αγγελίες γιατί έτσι και αλλιώς τα στοιχεία σου μπάινουν στο σύστημα των recruiter και σε έχουν στην λίστα. Για να καταλάβεις εγώ έχω να στείλω βιογραφικό πάνω από 3 μήνες και ακόμα συνεχίζουν και με ενοχλούν με τηλέφωνα και με e-mail για πιθανές θέσεις αν ενδιαφέρομαι. Η άποψη μου είναι να μην λες ότι είσαι στην Ελλάδα και βιζες κ.τ.λ. γιατί το καις το χαρτί. Νομίζω ότι αυτοί δεν ασχολούνται με αυτούςπου είναι εκτός γιατί απλά δεν ξέρουν αν θα έρθεις σίγουρα, αν θα σου αρέσει όταν θα έρθεις , αν μπορείς να προσαρμοστείς κ.τ.λ. Θέλουν να ξέρουν ότι έχεις έρθει μαζί με την οικογένειά σου και απλά ψάχνεις να βρεις δουλειά. Για να καταλάβεις εγώ όταν βρήκα την δουλειά αναγκάστηκα να πω ότι η οικογένειά μου είναι μαζί μου στην Μελβούρνη γιατί έίχα καταλάβει ότι όταν έλεγα ότι η οικογένειά μου περιμένει πότε θα βρώ δουλειά για να έρθει , τότε με κόβανε. Τσεκάρισα ότι πρέπει να έχασα τουλάχιστον 2 δουλειές από αυτή την δήλωση οπότε αναγκάστηκα να πω ψέματα και να που έπιασε.

                Comment


                  Γεια σε όλους ξανά.Agoriani θα συμφωνήσω με όλουσ ότι έχεισ κάνει καταπληλτική δουλειά και συνέχισε έτσι.έχω μια ερώτησ προς όλους που διαβάζουν εδώ μέσα είτε μένουν Αυστραλί είτε Ελλάδα.Τώρα τελευταία πραγματοποιήθηκε μια συνάντησ μεταξύ κάποιων ατόμων τησ Ελληνικής ομογένειας στην Αυστραλία με τον Υπουργό Εξωτερικών της Αυστραλίας για ζητήματα σχετικά με την μετανάστευση και την βίζα.Θα ήθελα να μάθω επειδή πουθενά δεν αναφέρεται με ποιο τρόπο θα διευκολυνθεί η working visa ,εννοώ μήπως δεν θα ισχύον όλες αυτές οι ειδικές συνθήκες και τα πράγματα θα είναι πιο ελαστικά όπως επίσης αν αρχίσω να κάνω διαδικασίες για working visa τι θα γίνει αν αλάξουν οι διαδικασίες μετά?Επίσης σε περίπτωση που αρχίσω τώρα τισ διαδικασίες για την working visa σε περίπτωση μετά απο ένα χρόνο που βγαίνουν τα αποτελέσματα η ίσως και περισότερο, και μου την απορρίψουν την αίτηση τότε θα χ'ασω και τα χρήματα που έχω πληρώσει για την βίζα αυτή η μου τα επιστρέφουν η τα παίρνουν αφού εγκριθεί η βίζα?Σας παρακαλώ βοηθήστε με όποιοσ-όποια γνωρίζει για τα παραπάνω.Επίσης μια ερώτησ κυρίωσ για τα άτομα που μένουν Αυστραλια.έχω σπίτι Μελβούρνη για να κάτσω για κάμποσο καιρό σε συγγενείς εκεί πέρα.Θεωρείτε λοιπόν ότι θα ήταν καλύτερο να πάω Μελβούρνη και να ξεκινίσω τισ διαδικασίς για working visa από Μελβούρνη η όχι? η διαδικασία είναι η ίδια η χρειάζετε λιγότερο χρόνο?
                  Σας παρακαλώ βοηθήστε με με τα παραπάνω γιατί έχω πελεγώσει λίγο.Σας ευχαριστώ.
                  σας παρακλώ πρόκειται να βγάλω εισητήριο βοηθήστε με

                  Comment


                    Παράθεση:
                    Αρχικό μήνυμα απο nati
                    γεια σας παιδιά ειμαι καινούργια στο forum! Έχω που το ψάχνω για να μπορέσω να φύγω για Αυστραλία τρεις μήνες, και πάνω που είπα οτι θα βγάλω μια άκρη χάθηκα...... πάλι....!!!!! Εχω δίπλωμα απο ΙΕΚ ως βοηθός μικροβιολόγου. Η ειδικότητα μου υπάρχει στη λίστα με τα ζητούμενα επαγγέλματα! Το θέμα ειναι οτι δεν μπόρεσα να εργαστώ με αυτη την ειδικότητα στην Ελλάδα, αλλά εργαζόμουν 7 χρόνια ως ιατρικός επισκέπτης....και αυτή πάλι είναι μια ειδικότητα που ζητάνε!!!!1 έτσι δεν είμαι σίγουρη αν μπορώ να κάνω αίτηση για skilled visa!!! Επισης έχω συγγενης εκει τα αδερφια της μητερας μου και τα ξαδέρφια μου!!! Ειχαμε παει στο παρελθόν με πρόσκληση αλλα οι γονείς μου δεν μπόρεσαν να συνηθίσουν και έτσι γυρίσαμε. Πήγα ομως αγγλικό σχολείο εκει!!!!! πως μπορώ τελικά να βγάλω βίζα;;; Αφού δεν εχω την απαιτούμενη εμπειρία στην ειδικότητα μου;;; μήπως είναι καλύτερα να μου κάνουν πρόσκληση οι συγγενείς μου;;;;!!! Και θέλουν να δουλεύεις κιόλας τους τελευταίους 12 μήνες...... εγώ είμαι άνεργη 18 μήνες τι χαρτιά εμπειρίας και εργασίας να τους στείλω!!!!!!

                    σας ευχαριστώ πολύ........
                    Πόσα χρόνια κάθησες τότε με τους γονείς σου? και πριν από πόσα χρόνια. Είχατε visa? Μπορεί να δικαιούσαι και υπηκοότητα.

                    demi μείναμε 1 χρόνο και πήγα και σχολείο εκεί. μας είχε κάνει πρόσκληση η θεία μου αδερφή της μητέρας μου. Είχαμε πάει το 1986 και γυρίσαμε το 1987.... το δίπλωμα από ΙΕΚ το αναγνωρίζουν;;;;

                    Comment


                      Demi γειά σου!

                      Εύχομαι μέρα με τη μέρα να εξοικειώνεσαι όλο και καλύτερα με το νέο κοινωνικό και εργασιακό σου περιβάλλον. Έχω παρακολουθήσει από την αρχή την Οδύσσειά σου και ομολογώ ότι έχω γοητευτεί (μαζί με μένα και πολλοί άλλοι/ες) από την επιμονή και την υπομονή σου.

                      Επίσης έχω παρατηρήσει ότι το τελευταίο καιρό έχεις αραιώσει τις επισκέψεις σου στο patriotaki. Μπορώ να υποθέσω διάφορους λόγους με επικρατέστερο τον εξής: Πέραν της επαγγελματικής σου απασχόλησης, έχεις ένα κάρο καθημερινές προκλήσεις και εκκρεμότητες που απαιτούν την εγρήγορση και προσήλωσή σου. Με άλλα λόγια... έχεις μπει για τα καλά στη φάση της αφομοίωσης από το περιβάλλον σου και εξοικείωσης με τα πράγματα και τις συνθήκες. Έτσι μια κουραστική μέρα σε βρίσκει να θες ανάπαυση και λίγο ηρεμία το βράδυ. Που να σου μείνει χρόνος για postαρίσματα εδώ!

                      Άλλη μια σκέψη που κάνω είναι ότι η Οδύσσεια του Ομήρου, λίγο πολύ, τελειώνει όταν ο Οδυσσέας βρίσκει την Ιθάκη του, "καθαρίζει" τους μνηστήρες και πάει για αγκαλίτσες με την Πηνελόπη του. Δεν συνεχίζει ο Όμηρος να μας πει τι έκανε μετά ο ήρωάς του, αν δηλαδή την επόμενη μέρα έφραξε το αμπέλι του, αν έκανε μια βόλτα για να δει τους βοσκούς του να βόσκουν τους χοίρους του, ούτε αν αναλλώθηκε με καθημερινές εργασίες όπως η τακτοποίηση της αποθήκης.

                      Η ιστορία σου όμως έχει μια βασική διαφορά από την Οδύσσεια. Ο Οδυσσέας επέστρεφε σε κάτι που του ήταν γνώριμο (και σε εμάς τους αναγνώστες του λόγω των ενδιάμεσων αναφορών του Ομήρου). Εσύ έχεις αναζητήσει μια Ιθάκη που (εκτιμώ ακόμα και) σε σένα ήταν άγνωστη και σίγουρα ακόμα πιο άγνωστη για τους εκατοντάδες αναγνώστες του topic σου. Έτσι λοιπόν να ξέρεις ότι αναμένουμε με ανυπομονησία κάθε νέα εξέλιξη στη νέα σου ζωή, πληροφορίες, tips ή ότι άλλο εκτιμάς ως ενδιαφέρον να το μοιραστείς μαζί μας. Άσε που πιστεύω ότι κρατάς ημερολόγιο και πότε-πότε θα μας κάνεις post ολόκληρους μήνες εξελίξεων.

                      Τα χαιρετίσματά μου ...

                      Comment


                        Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                        Demi γειά σου!

                        Εύχομαι μέρα με τη μέρα να εξοικειώνεσαι όλο και καλύτερα με το νέο κοινωνικό και εργασιακό σου περιβάλλον. Έχω παρακολουθήσει από την αρχή την Οδύσσειά σου και ομολογώ ότι έχω γοητευτεί (μαζί με μένα και πολλοί άλλοι/ες) από την επιμονή και την υπομονή σου.

                        Επίσης έχω παρατηρήσει ότι το τελευταίο καιρό έχεις αραιώσει τις επισκέψεις σου στο patriotaki. Μπορώ να υποθέσω διάφορους λόγους με επικρατέστερο τον εξής: Πέραν της επαγγελματικής σου απασχόλησης, έχεις ένα κάρο καθημερινές προκλήσεις και εκκρεμότητες που απαιτούν την εγρήγορση και προσήλωσή σου. Με άλλα λόγια... έχεις μπει για τα καλά στη φάση της αφομοίωσης από το περιβάλλον σου και εξοικείωσης με τα πράγματα και τις συνθήκες. Έτσι μια κουραστική μέρα σε βρίσκει να θες ανάπαυση και λίγο ηρεμία το βράδυ. Που να σου μείνει χρόνος για postαρίσματα εδώ!

                        Άλλη μια σκέψη που κάνω είναι ότι η Οδύσσεια του Ομήρου, λίγο πολύ, τελειώνει όταν ο Οδυσσέας βρίσκει την Ιθάκη του, "καθαρίζει" τους μνηστήρες και πάει για αγκαλίτσες με την Πηνελόπη του. Δεν συνεχίζει ο Όμηρος να μας πει τι έκανε μετά ο ήρωάς του, αν δηλαδή την επόμενη μέρα έφραξε το αμπέλι του, αν έκανε μια βόλτα για να δει τους βοσκούς του να βόσκουν τους χοίρους του, ούτε αν αναλλώθηκε με καθημερινές εργασίες όπως η τακτοποίηση της αποθήκης.

                        Η ιστορία σου όμως έχει μια βασική διαφορά από την Οδύσσεια. Ο Οδυσσέας επέστρεφε σε κάτι που του ήταν γνώριμο (και σε εμάς τους αναγνώστες του λόγω των ενδιάμεσων αναφορών του Ομήρου). Εσύ έχεις αναζητήσει μια Ιθάκη που (εκτιμώ ακόμα και) σε σένα ήταν άγνωστη και σίγουρα ακόμα πιο άγνωστη για τους εκατοντάδες αναγνώστες του topic σου. Έτσι λοιπόν να ξέρεις ότι αναμένουμε με ανυπομονησία κάθε νέα εξέλιξη στη νέα σου ζωή, πληροφορίες, tips ή ότι άλλο εκτιμάς ως ενδιαφέρον να το μοιραστείς μαζί μας. Άσε που πιστεύω ότι κρατάς ημερολόγιο και πότε-πότε θα μας κάνεις post ολόκληρους μήνες εξελίξεων.

                        Τα χαιρετίσματά μου ...
                        Καταπληκτικός ο παραλληρισμός σου με την πορεία του Οδυσσέα. Μου άρεσε πολύ. Όσο μπορώ θα συνεχίσω να γράφω απλά τώρα που έχουν έρθει και ο άντρας μου με τον γιό μου έχω πραγματικά περιορισμένο χρόνο. Πάντως επειδή με συγκίνησες με αυτά που έγραψες θα κάνω μια από αυτές τις μέρες μια πρόσθεση με κάποια στοιχεία στο αρχικό post.

                        Comment


                          Συγχαρητήρια demi για το κουράγιο σου, την επιμονή σου και το πείσμα σου! εύχομαι η νέα σας ζωή να είναι όπως την ονειρεύτηκες! το όνομά μου είναι Έλενα και θα ήθελα να σου κάνω μία ερώτηση αν γνωρίζεις. περιμένω τέλη της χρονιάς να βγει η Partner visa του συζύγου μου για να έρθουμε κι εμείς κάτω, συγκεκριμένα μελβούρνη. Ο σύζυγός μου είναι τζαμάς, δούλευε σε αντίστοιχο μαγαζί για 15 χρόνια και τα τελευταία 3 χρόνια είχε δικό του τζαμάδικο. το θέμα είναι ότι στην ελλάδα δεν υπάρχει σχολή τζαμάδων άρα δεν έχει κανένα χαρτί στα χέρια του. θα μπορέσει να βρει εργασία παρόλο που οι αυστραλοί τζαμάδες απ'ότι είδα στο ιντερνετ έχουν πιστοποίηση? πως μπορώ να αποδείξω την προυπηρεσία του? τα αγγλικά του είναι μέτρια σε επίπεδο απλής συνενόησης και ξέρει και να πει οτιδήποτε αριθμητικό πχ 1 μέτρο και 25 εκατοστα ή 526 δολάρια.
                          ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

                          Comment


                            Originally posted by jini View Post
                            Συγχαρητήρια demi για το κουράγιο σου, την επιμονή σου και το πείσμα σου! εύχομαι η νέα σας ζωή να είναι όπως την ονειρεύτηκες! το όνομά μου είναι Έλενα και θα ήθελα να σου κάνω μία ερώτηση αν γνωρίζεις. περιμένω τέλη της χρονιάς να βγει η Partner visa του συζύγου μου για να έρθουμε κι εμείς κάτω, συγκεκριμένα μελβούρνη. Ο σύζυγός μου είναι τζαμάς, δούλευε σε αντίστοιχο μαγαζί για 15 χρόνια και τα τελευταία 3 χρόνια είχε δικό του τζαμάδικο. το θέμα είναι ότι στην ελλάδα δεν υπάρχει σχολή τζαμάδων άρα δεν έχει κανένα χαρτί στα χέρια του. θα μπορέσει να βρει εργασία παρόλο που οι αυστραλοί τζαμάδες απ'ότι είδα στο ιντερνετ έχουν πιστοποίηση? πως μπορώ να αποδείξω την προυπηρεσία του? τα αγγλικά του είναι μέτρια σε επίπεδο απλής συνενόησης και ξέρει και να πει οτιδήποτε αριθμητικό πχ 1 μέτρο και 25 εκατοστα ή 526 δολάρια.
                            ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
                            Το να πιστοποιήσεις την προυπηρεσία του απλά πάρε κανένα μεταφρασμένο χαρτί κοντά σου που να το αποδεικνύει όπως χαρτί εφορίας , για το δικό του μαγαζί , χαρτί μισθοδοσίας από την εποχή που ήταν υπάλληλος, καμμιά επιστολή από το αφεντικό του κ.τ.λ. Λογικά σκεπτόμενη κάτι που μπορείνα αποδεικνύει την προυπηρεσία. Η γλώσσα είνα πάρα πολύ σημαντικό εργαλείο και μέσα όχι μόνο για την δουλειά αλλά και για όλη την υπόλοιπη ζωή. Να κάνετε εξάσκηση και προετοιμασία όσο περιμένετε την visa . Δεν φτάνουν μόνο οι αριθμοί , πρέπει να μπορείς και να συννενοηθείς και στηνυπόλοιπή ζωή σου, στο μανάβη , στο μπακάλη, στα μαγαζιά, στο γιατρό στο φαρμακείο κ.τ.λ. Για την εργασία νομίζω ότι αν προσπαθήσει αρκετά κάτι θα βρεί αλλά να επιμείνει στην γλώσσα. Για την πιστοποίηση που έχουν οι αυστραλοί μπορεί να μπορεί να την πάρει και κατά την διάρκεια που θα δουλεύει εδώ. Υπάρχουν τέτοια προγράμματα.

                            Comment


                              Στις 22 Σεπτεμβρίου στείλαμε τα χαρτιά του άντρα μου και την αίτηση για την partner visa . Σήμερα πήραμε ένα χαρτί ότι έχουν πάρει τα χαρτιά και μας έχουν δώσει και έναν αριθμό φακέλου και αίτησης. Η διαδικασία υπολογίζουν από ότι λένε ότι κρατάει περίπου 9-12 μήνες σύμφωνα με το φόρτο εργασίας που έχουν μέχρι τώρα. Το καλό είναι ότι του δίνουν δικαίωμα λόγω εμένα και του γιού μας να γραφτεί στο medicare και να έχει ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και επίσης του δίνουν την Bridginig Visa A 8101 που σημαίνει ότι μπορεί να παραμείνει στην αυστραλία μέχρι να βγεί η partner visa χωρίς να χρειαστεί να βγεί η να ξαναμπεί για να ανανεωθεί η τουριστική του visa. Βέβαια η visa αυτή αναφέρει ξεκάθαρα NO WORK.

                              Επίσης του ζητάνε να κλείσει ραντεβού για να περάσει από Ιατρικές Εξετάσεις. Στην αρχή αγχώθηκα λίγο που είδα τους 9-12 μήνες αλλά μετά που είδα ότι εκδίδουν την Bridging Visa A μέχρι τότε ηρέμησα. Βέβαια αυτή η Visa Bridging A παύει να ισχύει και πρέπει να την ξαναζητήσεις αν τυχόν βγεις από την Αυστραλία και θελήσεις να ξαναμπείς. Στην περίπτωση αυτή μπαίνεις με την τουριστική αλλά πρέπει να ξανααιτηθείς την Bridging Visa A.

                              Comment


                                Originally posted by demi View Post
                                Στις 22 Σεπτεμβρίου ... την Bridging Visa A.
                                Μπράβο Demi! Είσαστε οι πρώτοι που κάνουν και γράφουν σχετικά με την κατάθεση partner visa απο την Αυστραλία.
                                Μαθαίνουμε λοιπόν οτι είναι πραγματικότητα η Brindging Visa A και το γεγονός οτι δεν χρειάζεται με αυτή να βγεί και να ξαναμπεί, απο την Αυστραλία.
                                Να άλλος ενας λόγος για όσους θέλουν να καταθέσουν χαρτιά για partner visa και αναρωτιούνται απο που. Απο το εσωτερικό της Αυσταλίας ή απο εξω.
                                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                                Comment

                                Working...
                                X